't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1473. Woensdag 30 Maart 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. iltoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Buneaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefdelijk verzocht het geld Vliegend Blaadje, 1ste kwartaal 1887, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 April, zullende anders daarover met 10 Cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 29 Maart 1887. Zaterdagavond waren de leden en genoodigden van de Scherm- en Gymnas tiek-Vereeniging Oefening kweekt Kuust in Tivoli bijeen, om het vijf jarig bestaan van dat collegie te vieren. Met een kort woord over bet doel der vereeniging en een welkomstgroet werd de bij eenkomst door den president, den hr.'C. S. Jaring, geopend. Behalve de leden, namen ook de voorbereidingsklasse en de adspiranten- afdeeling aan de werkzaamheden deel. Onder leiding van den directeur, den hr. R. Oostenveld, werden marsch- en orde oefeningen uitgevoerd, alsook oefeningen aan rekstok en ringen. Iu kracht, vlug heid en netheid kunnen de leden met iedere vereeniging wedijveren, terwijl we in de onder-afdeelingeu kuapen opmerk ten, die, zoo voortgaande, eenmaal als leden een waardige plaats zullen innemen. Met een door Bengaalsch vuur verlichte groep werd 't programma besloten. Herhaalde applaus gaveu blijk, dat de toeschouwers ten volle met de werkzaam heden waren ingenomen. We wenschen met den presjdeut, dat Oefening kweekt Kunst zijn edel streven, om de beoefening der gymnastiek tot een volkszaak, tot een noodzakelijk deel van de opvoeding te maken, eenmaal moge bereiken. Vijfjaar is door dat gezelschap met onvermoeiden ijver gewerkt, met een volharding, die zich niet laat ontmoedigen, met een geest kracht, die den echten turner kenmerkt, en men mag over de resultaten te vreden zijn. Maar veel is er nog te doen eer 't doel is bereikt. Zal men 't be reiken? We kunnen 't niet met zekerheid voorspellen, maar een terugblik op den afgelegden weg in een tijdvak van vijf jaren, doet ons met vertrouwen Jan Pieterszoon Koen nazeggen »Desespereert niet." De directie van de Noord- en Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij heeft de vervaardiging van een nieuwe redding- vlet, welke te Huisduinen zal worden ge stationeerd, opgedragen aan den scheep maker L. M. Zackariassen alhier, wiens model-reddingbooten meermalen op ten toonstellingen werden bekroond. Maandag jl. had te Koegras in het schoollokaal de aangekondigde liefdadig heidsuitvoering plaats. Er werd op ver dienstelijke wijze drie- en vierstemmig gezongen door een koor van ruim 40 dames en heeren. De heeren J. Zander, A. de Heer en W. Westendorp, alsmede de dames N. Smit en A. Buik droegen er het hunne toe bij, om den avond zoo gezellig mogelijk te maken. Verlenging van luilitiedienst. Door de Regeering is thans het reeds aangekondigde ontwerp ingediend. Het bestaat uit twee artikelenlui dende Artikel 1. De vijfjarige dienst van de ingelijfden bij de militie te land der lich ting van 1882 en de vierjarige dienst van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883 wordt met één jaar verlengd, ten ware de omstandigheden inmiddels ons raadzaam mochten doen oordeelen hun het ontslag vroeger te verleenen. Art. 2. Op de ingelijfden bij de mi litie te land iu art. 1 bedoeld, is art. 125 der wet van 19 Aug. 1861 (Staats blad No. 72) betrekkelijk de nationale militie niet van toepassing. De ingelijfden bij de militie in art. 1 bedoeld, kunnen alleen dan in werkelij- ken dienst worden geroepen, wanneer de militie in baar geheel door ons krach tens het eerste lid van art. 184 der Grondwet en krachtens het tweede lid van art. 153 der wet van 19 Aug. 1861 (Staatsblad No. 72) betrekkelijk de na tionale militie, buitengewoon bijeenge roepen wordt. Zooals uit de redactie der beide arti kelen van bet ontwerp blijkt, heeft de Regeering het voornemen, bijaldien dit voorstel tot wet wordt verheven, van de bevoegdheid om de oudste lichting in dienst te houden, niet langer gebruik te maken dan door den drang der omstan digheden zal worden gevorderd, en te vens, om de miliciens-verlofgangers dier lichting, niet dan in de uiterste noodza kelijkheid en in geen geval vóór de ove rige lichtingen in werkelijken dienst te roepen. Terwijl bij ons herhaaldelijk en terecht geklaagd wordt over de onbil lijkheid, welke er in gelegen is, dat brie ven en drukwerken, die men uit Neder land naar de Nederlandsche koloniën ver zendt, het dubbele aan port kosten van hetgeen men daarvoor bij verzendiug van uit België of Frankrijk betaalt, worden er ook elders klachten van gelijken aard aangeheven en wel men zou het haast niet gelooven uit Engeland. Ook daar is men ontevreden over de hooge brief porten uaar de koloniën, terwijl het b.v. voordeeliger is, Eugelscbe brieven naar Australië van Frankrijk uit te verzenden, en ook een brief uit Frankrijk naar Britscb- Iudië minder port kost dan een uit En geland. Uit Hoogezand wordt gemeld Tegenover het station Hoogezand Sapperaeer zijn uit de diepe spoorgracht opgehaald de lijken van W. Vos, scheeps- timmerknecht, 22 jaar oud, eu D. Nieboer, 30 jaar oud. Beide mannen, te Foxhol tehuis bekoorende, stonden als oppassend bekend. Vos was de kostwinner zijner bejaarde moeder. Zondagmiddag zijn zij samen naar Hoogezand gewandeld en ongelukkig ver zeild geraakt in de beruchte herberg van Einthoven, aan genoemde spoorgracht. Wat aldaar op dien noodlottigen avond is voorgevallen, zal zonder twijfel door de bevoegde macht worden onderzocht en opgehelderd. Algemeen wordt verwacht, dat dit onderzoek een vreeselijke misdaad aan het licht zal brengen. De justitie heeft de zaak reeds in han den. Een timmerman uit Gorssel, die een som gelds in ontvangst ging nenïen, keerde niet weder. Den volgenden dag werd zijn pet op den weg gevonden, een kwar tier verder werd later zijn lijk ontdekt in een kolk, De justitie, met de zaak in kennis gesteld, doet een ernstig onder zoek, daar men vermoedt dat de timmer man het slachtoffer van een moord is. Een vreemd geval Te Arnhem keerden Woensdagavond eenige dames en vier heeren van een concert terug, om bij een hunner den avondmaaltijd te gebruiken. Terwijl de dames, het huis binnenge treden zijnde, zich van hare mantels ont deden, hoorde men plotseling een kla gend en zuchtend geluid, zoo duidelijk, dat allen, zelfs den heeren, de schrik om 't hart sloeg. Doodsbleek en wezenloos staarden zij elkaar aan. Was bier een moordaanslag gepleegd? Een der heeren, voor geen klein ge rucht vervaard, begreep ten slotte, dat men elkaar niet kon blijven aankijken. Hij ging met een lantaarn rond, bin nenshuis en buitenshuis, doch kon de oorzaak der steeds klagende, merg en been doorsnijdende stem niet ontdekken. Evenmiu slaagden daarin vier politie agenten, welker komst echter het gevolg had, dat de stem verstomde. Een der agenten bleef waken in het huis. Heeft men hier met een ongepaste, wreede pla gerij te doen Vijftig jaren geleden zou men gesproken hebben van „zwarte kunst." 't Is zeker een zonderling geval. Heeft de politie wel op het dak gekeken? In Maart maken de katten zoo zonderlinge geluiden Onder de bijzonderheden van den dag zoo schrijft men aan de Prov. Gr Ct. meenen wij niet onvermeld te moeten laten een te Grootegast in de vorige week gesloten huwelijk lusscheu Hendrik Bos, van Lutjegast, groot 7 d.m., en Aaltje Boerema, van Opënde, groot pl. m. één meter. De man springt op twee krukken en kan, naar men zegt, zonder goede hulp weinig verrichten. Bij den ondertrouw zoo luidt het be richt moest hij naar boven gedragen worden. Samen gaan ze hun fortuin zoeken op de a. s. kermissen. 't Kau verkeeren! Toen Schleyer's kunsttaal Volapük (wereldtaal) het eerst pok in ons land ter sprake kwam, werd deze taal dooi de Arnhemsche Courant een „doodgebo ren kind" genoemd. Thans, nu deze taal, vooral ook in den vreemde, zeer groote vorderingen maakt, vermeldt de Arnh. Ct. dit blijkbaar met ingenomenheid. „Vooral voor Oosten rijk met zijn verschillende nationaliteiten, kan Volapük een weldaad worden," zegt het blad. Op dit oogenblik worden daar op ze ven verschillende plaatsen cursussen ge geven, waaraan door 2000 personen wordt deelgenomen. Gewoonlijk zijn 8 tot 10 lesuren voldoende, om de liefhebbers in staat te stellen, met behulp van een woor denboek zonder fouten in Volapük te correspondeeren. In den nacht van 24 op 25 dezer is te Tilburg, ten huize van den heer B.door inbraak diefstal gepleegd. De waarde van bet gestolene wordt op ruim f 2000 geschat. De regeering van den staat New- York heeft een onderzoek naar de beste uitvoering der .do,-.>d-;tïAf commissoriaal gemaakt. Deze commissie heeft thans haar rapport uitgebracht en adviseert den dood door ophangiug te vervangen door dien door den electrischen schok, als de zekerste en snelste wijze van doodeu. Uit Christiania wordt in een tele gram aan de Nat.-Zeitang gemeld, dat de walvischvaarder Wandökus in den nacht van Vrijdag jl. voor Mandal is vergaan. Slechtt twee personen werden gered. Indische weduwen. Zooals bekend is, heeft Engeland de Indische weduwen verboden, zich met het lijk van haar echtgenoot te laten verbranden. Het lot der achtergeblevenen is echter zoo ellen dig, dat men wel kan begrijpen, dat zij liever den dood willen, dan het jammer volle weduwe-leven. Wil zij het paradijs binnengaan, zoo moet zij de voorschriften der wet nauwkeurig opvolgen. Nauwe lijks is haar man gestorven, of zij moet alle teekenen van waardigheid als ge trouwde vrouw afleggen, alle versierselen worden haar ontnomen, terwijl een hoogst eenvoudig kleed, onverschillig van welken stand zij is, hare kleeding uitmaakt. De eerste rouwtijd duurt een maand, gedu rende welke zij zelve haar maaltijd maar slechts ééns daags en dan nog wel uit rijst en water bestaande, moet gereed maken. Vleesch, eieren, enz., zijn haar ten strengste verboden, zoowel als het gebruik van oliën of zalven, terwijl zij op den blooten vloer moet slapen. Hoe nauw keuriger zij deze voorschriften opvolgt des te spoediger is de ziel van haar overleden man in het paradijs. Haar eigenlijke ellende begint na verloop vau die eerste maand zij wordt aan alle ontberingen en slechte behan deling blootgesteld Zij is o. a. uitge sloten van godsdienstige en burgerlijke samenkomsten, zij wordt als een inelaat- sche vermeden, die overal ongeluk brengt. Haar leven is een voortdurende vernede ring, een lijden zonder ophouden. De overige leden des huisgezins vieren feest, zij leeft eenzaam zonder dat een straal van vreugde haar leven verlicht. Twee maal per maand moet zij vasten eu zich vau iedere verkwikking en alle voedsel eu drank onthouden. Het vreeselijkst is, dat zij niets te drinken krijgtop warme dagen geraakt zij in waanzin en smeekt om een droppel water, maar niemand geeft haar iets, het zou een misdaad zijn. De kinderen zeggen Lieve moeder, liet is heden uw vastendag, eerst van avond krijgt gij water. Het gebeurt dikwijs, dat de ongeluk kige tengevolge van zulk een barbaarsche behandeliug iu het delirium den geest geeft. Het schijnt nu zeker, dat Pranzini de dader of ten minste medeplichtige is van den drievoudigen moord in de Rue de la Montagne. Een pak uiet kostbaar heden, die aan de vermoorde vrouw heb ben toebehoord, is gevonden in een der parken van Marseille. Men wist, dat Pranzini dat pak in Marseilli in ontvangst had genomen en dat hij het in 't park had gestopt of in den vijver had gewor pen. Hij had verteld, dat het een pak was met monsters zonder waarde, dat hij had weggegooid. Toen men hem met de vondst in keunis stelde, was hij zeer ont steld. Hij heeft nog een poging gedaan om zich het leven te benemen door met het hoofd tegen den muur te loopen. Een onbeduidende wond was echter 't eeuig gevolg dezer poging. Heden wordt hij naar Parijs vervoerd, waar men hem ein delijk tot het bekennen van zijne mis daad hoop te brengen. Men verhaalt, dat de schoonmoeder van Lord Churchill, die sedert eenige jaren verlamd was en zich te Cannes bevond, toen daar de aardbeving plaats had, bij de eerste schokken doodelijk ver schrikt uit haar bed sprong, de kamer uit en de trap afsnelde. Sedert dien dag moet zij volkomen hersteld zijn. Te Brilon (Westfalen) sloeg dezer dagen een wagen van een beestenspel om en brak, waardoor een wolf en een ijsbeer ontsnapten. De wolf reude het stadje in, tot grooten schrik der bewo ners maar hij werd spoedig door een kloeken man, wiens huis hij binnenholde, overmeesterd en stevig met ketens vast- De ijsbeer draafde langs den straatweg voort, en toen hij daar een kar met een tweespan tegenkwam, vloog hij een der paarden uaar de keel. Vóór hij echter het dier doodelijke wonden kon toebren gen, werd hij door een paar, op borst en pooten gerichte schoten van zijn op passer getroffen, en opnieuw gegrepen en geketend. Het Engelsche schip Albacore heeft in de Roode zee, op tien mijlen afstands van Suakin, twee slavenschepen, met 60 slaven aan boord, prijs gemaakt. De levende koopwaar was voor Jeddah be stemd. Te Breslau heeft de verlichting ter eere van den 90-jarigen Keizer het be staan gekost vau den noordelijken toren der Magdalenakerk. Een der vetpotjes was gebroken en had den toren aangestoken. Aangewakkerd door een hevigen wiud en de droogte der houten balken, breidde het vuur zich met verbazende snelheid uit. Binnen het half uur stond de toren in lichte laaie. De gansche brandweer kwam ter plaatse en dadelijk begonnen de wakkere gasten de omliggende huizen, die groot gevaar liepen, te beveiligen. Yan den zuidelij ken toren werd het vuur bestreden, doch het was niet meer te stuiten en weldra stortte de toren in met donderend ge raas. Dadelijk begon men met het opruimen, om de oudheden, die in de kapel bewaard lagen, te redden, wat dan ook, niettegen staande de schier onoverkomelijke moei lijkheden, gelukte. De gemeenschap met de in den toren werkende brandweermannen geschiedde door middel vau een telephoou. Iu on geveer l1/3 uur was men den brand mees ter. Vuur en water hebben natuurlijk veel schade gedaan, het orgel onbruik baar gemaakt en eenige grafzerken doen springen. Het schouwspel, dat de brandende to ren opleverde, was indrukwekkend. Toen de vlammen het koperen dak bereikt hadden, wrong en krulde het zich als papier, om eindelijk vloeiend te worden en in dikke druppels te vallen. Het vunr eischte nog een offer. Een brandweer man werd nl. door een balk doodelijk getroffen. Volgens een mededeeling uit Berlijn hebben de feesten aldaar toch een on- gunstigen invloed uitgeoefend op de ge zondheid van keizer Wilhelm. De keizer gevoelt zich ten gevolge der vermoeienis sen buitengewoon afgemat, zoodat de ge- neesheeren den bejaarden vorst de meeste rust hebben voorgeschreven. Op den 90n jaardag van Keizer Wilhelm waren er in Pruisen nog 5600 personen die meer dan 90 jaren oud zijn. Op 1 Dec. 1885 wees de statistiek aan, dat Pruisen 1703 mannen en 2666 vrou wen van 90 tot 95 jaren, 306 mannen en 641 vrouwen van 95 tot 100 jaren telde en 72 mannen en 160 vrouwen van nog liooger leeftijd zoo b.v. 5 vrouwen van 110, 2 mannen en 1 vrouw van 111, 2 vrouwen van 112, 1 van 115, 1 van 117, 1 man van 118 en 1 van 120 ja ren. In 't algemeen zijn de personen, die zeldzaam oud worden, talrijker onder de vrouwen dan onder de mannen. Een bruid tc Dortmund, die iu hare geboorteacte het jaar 1856 in 1859 ver anderde en daardoor drie jaren jonger met haren bruidegom in 't huwelijk trad, is door de rechtbank te Dortmund, die de vrouwelijke ijdelheid in aanmerking nam, slechts tot 1 dag gevangenisstraf veroordeeld. Het spoorwegverkeer is op verschei dene plaatsen in Italië gestremd door de ontzaglijke massa's gevallen sneeuw. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje voor 't navolgende Er zijn hier ter plaatse tal van vereenigingen van allerlei aard, maar toch ik wenschte die met één te vermeerderen, naml. een «Bouw- vereenigingten doel hebbende het bouwen van woningen voor den werkenden stand woningen, die aan billijke eischen voldoen en tegen betaling van f 1.60, hoogstens f 1.70, per week, na verloop van zeker getal jaren, in vollen eigendom komen der bewoners. Zoo danige vereenigingen bestaan op andere plaatsen met goed succes ze bevorderen op uitnemende wijze het belang van den werkman, en maken hem minder afhankelijk van exploitatie-zucht der huisheeren. Voor onze gemeente in het bijzonder zou de uitvoering van bovengenoemd plan zeer vele voordeelen medebrengen. Hetzij voorloopig genoeg hierop door de be langhebbenden de aandacht te doen vestigen. In een volgend nummer hoopt steller dezes meer uitvoerige becijferingen, tot bewijs der uitvoerbaarheid, te leveren. Met dank voor de opname, UEd. Dr., G.X. ZONDAGSRUST. Als een verblijdend resultaat van 't streven der vereeniging tot bevordering van Zondags rust, kan uit goede bron worden meegedeeld, dat door een zeer te waardeeren medewerking der garnizoens-voedings-commissie, alhier, een der leveranciers aan het garnizoen van de levering op Zondag is vrijgesteld, terwijl eiken leverancier, indien hij zulks verzoekt en zoo daartoe termen zijn, mede van die zoo hoogst onaangename Zondagslevering zal wor den ontslagen. Bovendien wordt 't indirecte resultaat hiermee verkregen, dat ook de onder officieren en manschappen, met den inkoop belast, dan ook vrijgesteld zullen worden van de zoo hatelijke inkoopen op den Zondag, even vóór of onder kerktijd; door welke «in koopen" aan die mannen de gelegenheid tot rust en bijwoning der godsdienstoefeningen wordt ontnomen. Helder, 26 Maart 1887.X. Marine en Leger. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van het toelatings-examen aan de adspiranten adelborst 2e kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, voor dit jaar is samengesteld als volgt: voorzitter, de gepens. vice admiraal F. A. A. Gregory; leden: de gepens. kapt.-luit. ter-zee titulair L. A. Wal- aardt Sacré; de heer dr. G. A* Oskamp, hoog leeraar-titulair in de hoogere wis- en werktuig kunde bij het Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Willemsoord; A. Kamp, leeraar in de Hoogduitscbe taal- en letterkunde, de aardrijks kunde en de algemeene geschiedenis bij gemeld Institnat; C. A. Hofman en J. Schmal, hoofden eener openbare lagere school te 's-Gravenhage; A. van der Harst, id. te Leiden. Bij Z. M. besluit van den 25sten dezer is de luit.-ter-zee der 2e kl. W. Voormolen, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsge breken, met ingang van 1 April a.s. op pensi oen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch- pensioen van f 1000 en een verhooging van dat pensioen van f625 'sjaars, voor werkelijk ver blijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keer kringen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1