't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No, 1474. Zaterdag 2 April 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. ^Ltoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 30 m. Onderg. 6 u. 36 m. Söndag 3 Palm-Zondag. Maandag 4 Dinsdag 5 "Woensdag 6 Donderdag 7 Witte Donderdag.Paarden markt te Scliagen. "Vrijdag 8 Goede Vrijdag.V. Maan. Verjaardag v. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster d. Konings. (Gehuwd met den Groothertog r. Saxen-Weiraar-Eisenach). Zaterdag 9 Israëlitisch Paasch feest. m Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefdelijk verzocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 1ste kwartaal 1887, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 April, zullende anders doorover met 10 Cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 1 April 1887. Door 't gezelschap Ernst en Scherts werd Woensdagavond in Tivoli voor leden en genoodigden een buitengewone ver gadering gehouden. Opgevoerd werd 't tooneelspel »De Werkstaking, van R. Faassen, en »De Sleutel van de Secretaire", van H. Jansen. In beide stukken kweten zich de spe lers goed van hunne taak en mochten zich meermalen verheugen in een goed gemeend applaus. Een geannimeerd bal besloot de bijeenkomst. De visscherij-maatschappij »Neptu- nus" alhier, keert over 1886 een dividend uit van 5 pCt. Door de commissie tot regeling der in Juni a. s. alhier te houden Nijverheids-Ten toonstelling, is bij advertentie in het vorig nommer dezer courant de aandacht van be langhebbenden gevestigd op den naderenden tijd der inzending van de voor deze tentoonstel ling bestemde voorwerpen. Gaarne willen wij van onzen kant behulpzaam zijn, om de alge- meene aandacht op den aanstaanden vrede- lievenden wedstrijd op het gebied der nijver heid te vestigen. In twee afdeelingen wordt de tentoonstel ling, volgens door de commissie verspreide programma's, verdeeld. In de lste afdeeling is de deelneming opengesteld voor de inzen ding van voorwerpen van allerlei aard, ver vaardigd door personen zonder onderscheid van ouderdom, mits woonachtig in deze ge meente. Scheeps- en huistimmerlieden, sme den, bankwerkers, schilders, schoenmakers, kleermakers, kortom handwerkslieden van welk beroep ook, kunuen in deze afdeeling met hunne vakgenooten wedijveren, terwijl de commissie zich mede aanbevolen houdt voor inzendingen op het gebied van vrouwe lijke handwerken. In deze afdeeling is door den heer J. Korver een prijs van f 10 uitge loofd voor een netbewerkte uitstalkast voor een winkel in koloniale waren, breed 1.90 M. en boog 1 M., met verdeeling in hoekronden en middenplateau. In de 2de afdeeling is de deelneming opengesteld uitsluitend voor jongelieden beneden de 20 jaren en wel met inzendingen, die voldoen aan de in het pro gramma medegedeelde opgaven, ontleend aan a. Vrouwelijke handwerken (nuttige en fraaie; b. Scheep8timmerwerkc. Huistimmcrwerk d. Meubelmakers-, kunstdraai- en beeldhouw werk e. Smidswerkf. Bankwerk g. Lood- gieterswerkh. Koper- en Blikslagerswerk i. Huisschilderswerkj. Decoratie- en Orna- mentschilderswerk k, Nettenbreierswerk en l. Takelaarswerk. Door de regelings-commissie zal, tot beoordee ling der intezenden voorwerpen in beide af deelingen, een jury van deskundigen worden benoemd, die, behalve deugdelijkheid en bruik baarheid, ook sierlijkheid van vorm en netheid van uitvoering in 't oog zal houden, en zich het recht voorbehoudt, indien in de een of andere rubriek geen der ingezonden voorwer pen de bekroning waardig wordt gekeurd, deze niet toetewijzen. Zondagmiddag werd door den Texel- schen loodskotter, schipper J. B. Disper, nabij Dungeoess gepraaid een scheepje van zeldzaam kleine afmeting, niet grooter dan een boot, die de loodskotters varen. Het scheepje had een mast, waaraan ra's en grootzeil, dat laatste werd alleen ge bruikt als bij de wind zeilen doenlijk was. Twee personen vormden de geheele equi page. Zij kwamen van Port Natal en hadden op dat oogenblik 120 dagen reis De kotter passeerde hen zoo nadat woordelijk met hen gesproken kon worden, waaruit bleek, dat ze vol moed waren en op de lange reis niet veel stormweer had den ondervonden. Het vaartuigje had een slechten gang, doordien het zeer sterk door zeedoorns was aangegroeid. Ze be reikten spoedig Londen. Hoewel de reis gelukkig kan geacht worden, blijven dergelijke tochten altijd waaghalzerij Terschelling, 28 Maart. Binnenge komen visschers berichten, dat er in zee verschillende kistjes, waarschijnlijk met vijgen, en wrakstukken ronddrijven. Men schrijft ons van Vlieland, 1 April 1887. Op den dag van heden is het 30 jaren ge leden, dat onze waardige burgemeester aan het hoofd heeft gestaan van het alhier op dit eiland gevestigd station der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij. Aanvan kelijk eenig bestuurder, werd hij later telkens tot hoofd der plaatselijke commissie gekozen. Zelden had er een redding plaats, of men zag hem op de plaats des onheils, met kalmte en vastberadenheid zijne wenken en bevelen geven. Soms halverwege te water, te midden eener schuimende branding, stond hij daar als de generaal van zijn reddingsleger. Menig menschenleven i3 onder zijne leiding gered, vooral toen de schipbreuken op onze kust veel talrijker waren dan thans en wat wel als een gelukkige bijzonderheid hierbij mag worden aangeteekend, is ditdat er in dat tijdsverloop van 30 jaren, niet een ramp, geen ongeval met de reddingsboot heeft plaats gehad en hoe 't er soms ook span de, niet een van de opvarenden het leven verloor. Veel van die edele dappere redders zijn sinds ten grave gedaaldvrede zij hunnen asscheMaar de trouwe aanvoerder is er nog en als de nood het vraagt, trouw op zijn post, nog even vurig van geest als voor 30 jaren. Wij zijn er van overtuigd, dat in liet hart van den heer Reedeker op dezen dag een ge voel van dankbare zelfvoldoening zal leven wij zijn er van overtuigd dat ZE A. zich steeds met hart en ziel heeft gewijd aan de belan gen dezer menschlievende instelling, en daar om is het onzer aller wensch, dat hij, hoezeer reeds op gevorderden leeftijd, nog vele jaren t het hoofd van het alhier gevestigde station mag staan. Eere aan den waardigen vertegenwoordi ger der Noord- en Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van drenkelingen op het eiland Vlieland Binnenkort zullen van wege het Ministerie van Oorlog op de Maas nabij Brielle op groote schaal proeven worden genomen mat betrekking tot het doen springen van torpedo's door middel van schietkatoen. Verleden jaar werd het ontploffings vermogen van deze stof, welke bij 1000 atmosfeeren drukking samengeperst, en zoo hard is dat men er zelfs krullen kan afschaven, door den majoor Dinaux, com mandant van het korps torpedisten in Duitschland zelf onderzocht. In den Anna Paulownapolder heer- schen de mazelen. Veel kinderen moe ten de school verzuimen. De Zuiderzee-Maatschappij schijnt het voornemen te hebben, na opening van den lokaalspoorweg Medemblik— Hoorn, haar booten tusschen Medemblik en Friesland te laten varen. Voor de den ln April te Alkmaar te houden Paaschtentoonstelling van ru stieren, melkvee en vet rundvee zijn on geveer 150 beesten aangegeven, waaron der meer dan de helft fokvee. De te Brielle gestationneerde boot der Zuid-Hollandsche Reddiugsmaatsehap- pij zal. nadat dezer dagen een tamelijk welgeslaagde proef is genomen om met behulp van olie de branding te doen af nemen, voortaan die vloeisfof op hare tochten tot redding van schipbreuke lingen medevoeren. Het boycotten wordt te Grouw nog voortdurend toegepast op den molenaar v. d. L., wiens molen onlangs is afge brand Daar echter de stationskoffiehuishouder zich aan het verbod niet stoorde en den geboycotte melk en boter waagde te le veren. werd ook hij in den maatregel begrepen. Op een aan de muren aan geplakt papier werden zelfs de reizigers gewaarschuwd, dat, als zij in het stations koffiehuis verteriugen maakten of er gin gen logeeren, zij iu Grouw niets zouden kunnen verkoopen. Nu werd het den koffiehuishouder al te erghij eindigde met zich naar den wil van de boycotters te schikken, en de ban over zijn inrich ting werd hierna opgeheven. Nabij de Hembrug (Noordzeekanaal) is Dinsdag de knecht C. Servaas van den beurtschipper J. Jougewaard, van Zaan dam op Haarlem, door den vallenden mast zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij onmiddellijk dood was. De on gelukkige laat een weduwe met 3 kin deren na. Bij een verwoede vechtpartij tus schen twee boeren nabij Gulpen (Lim burg) beet de een den ander den hal ven neus af. Nog een8trichinen Naar men verneemt zullen door eenige belanghebbende vakmannen te Amster dam pogingen worden aangewend om van het gemeentebestuur een verplichte keu ring op trichinen in het varkensvleesch te verkrijgen. Twee knapen te Amsterdam, die aan 't vechten waren, vielen in 't heetst van 't gevecht in een water- en vuur- winkel en gooiden aldus een ketel kokend water om. De eigenares sloeg in haar woede een der jongens met een komfoor met vuur op het hoofd, waardoor de knaap zulke hevige brandwonden bekwam, dat hij naar het Gasthuis moest worden vervoerd. De vrouw werd gearresteerd. Op het eiland Marken werd Dinsdag door den schipper Kaars het lijk van een dame aangevoerd, dat hij ten noorden van Harderwijk had opgevischt. Gekleed met satijnen japon en twee gouden rin getjes aan de linkerhand, scheen zij tot den gegoeden stand te bebooren. Het ondergoed was gemerkt C. B. Zij is op het kerkhof van Marken begraven. H. V., te Achterveld (gem. Barne- veld), die verdacht werd van op den ln Kerstdag in den morgen op zijn vader te hebben geschoten, toen deze nog te bed lag, is op vrije voeten gesteld, we gens gebrek aan bewijs. Te Groningen is door den beroem den biljartspeler R. Bierling een koffie huis geopend, waarin hij kosteloos on derricht in het biljarten geeft. Een arbeider vond Dinsdag onder Spaarnwoude (N.-H.) twee kievitseieren zeker wel de eerste vondst in het land. Hij verkocht ze terstond voor f 2.50 per stuk. De maand Maart 1887 heeft dus, on danks het koude en gure weder, toch nog kievitseieren doen vinden, en alzoo de oude zegswijze omtrent het vinden van deze eieren in Maart opnieuw bewaar heid. Berlijn, 29 Maart. Uit een heden verschenen bulletin blijkt, dat de Konin gin van Zweden alreeds te zwak is om naar Amsterdam te reizen. Na aankomst van het terstond naar Stockholm ont boden Zweedsche kroonprinselijk paar en van de oude vorstiu Wied (de zuster der Koningin), zal hare Majesteit aan een operatie op leven «n dood onderworpen worden. De hertogin van Cumberland, die aan vervolgingswaanzin lijdende is, weigert alle voedsel. De Koningin van Denemarken is tot haar ontboden geworden. Een curieuse zaak, vrij wel op die van onze beruchte millioenen-juffrouw ge lijkende, werd Diosdag voor de rechtbank te Freiburg behandeld. Marie Hornuth uit Heidelberg, een knap 23-jarig meisje, was aangeklaagd wegens diefstal, bedrog, het voeren vau een valschen naam, enz Zij gaf zich uit voor de eigenares van verscheidene kasteelen, wist zich bij de aanzienlijkste families in te dringen en huurde zonder een cent te bezitten een prachtige woning, van waar zij dikwijls te paard of in een zoogenaamde panier uitstapjes maakte door stad en omstreken. Een rijken student met wien zij voorgaf in het huwelijk te zullen treden, wist zij 4000 Mark afhandig te maken. Om het bedrog volkomen te maken, hield zij ook een juffrouw van gezelschap, die zij uit de voornaamste families had Door het onderzoek is nu gebleken dat haar ouders te Heidelberg een winkel in brandstoffen hadden. Zij was bij het on derzoek niet niet haar woorden verlegen en zocht door allerlei uitvluchten de rech ters te bedriegen. Zij is tot 3 jaar en 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De toevloed van het publiek was zoo groot, dat de politie krachtdadig moest optreden. Reeds geraimen tijd geeft men zich in Siberië veel moeite om een dam op te werpen tegen den aanhoudenden stroom van misdadigers, die steeds uit Europeesch Rusland aangevoerd wordt, en heeft men de regeering trachten te bewegen aan de verbanning derwaarts een einde te maken. Hoe groot het getal veroordeelden is, blijkt uit de opgaven van den iuspeeteur van denTjamen-Atschinsk-weg. waarlangs van 1876 tot 1886 ruim 218,500 perso nen gebracht werden daarvan stierven er onderweg 2867 en 101,266 werden verder oostwaarts vervoerd. Een nienwe aanslag, aan de anar chisten ten laste gelegd, heeft Maandag te St. Petersburg plaats gehad. Een rijk handelaar is door verscheidene revolver schoten zwaar gewond, door een persoon, die hem 60,000 roebels kwam vragen voor een Nihilistisch comité. De moor denaar is gearresteerd. Men verwacht nog meer aanslagen op rijke eigenaars, van de zijde der Nihilisten. Een dame te Parijs kwam onlangs, na een tweedaagsche afwezigheid, in haar woning terug, en vond, tot haar ontzet- tiug, in haar slaapkamer een man dood op den grond liggen. Het bleek, dat de man reeds geruimen tijd geleden aan een beroerte overleden moest zijn en de bij hem gevonden gereedschappenbreekij zers, valsehe sleutels enz., toonden dui delijk aan, dat bij een inbreker was iu de uitoefening van zijn beroep gestorven. Omtrent den toestand van de her togin van Cumberland wordt nader ge meld. Het heeft in Denemarken, niet alleen bij de koninklijke familie, maar ook bij het volk, een treurigen indruk gemaakt, dat prinses Thyra, hertogin van Cumber land, jongste dochter van den Koning, door krankzinnigheid is overvallen, zelfs iu zoo hooge mate, dat men haar naar een gesticht heeft moeten brengen. Toen zij in 1878 met hertog Ernst August van Cumberland in het huwelyk trad, werd er algemeen verwacht dat het jonge echt paar in Denemarken zou komen wonen. De hertog, ofschoon rijk genoeg, zou echter nog veel rijker kunnen zijn, wan neer hij formeel afstand deed van den Haunoverschen troon, waardoor hij het in beslag genomen fortuiu zijns vaders, 30 millioen thalers, uit Berlijn zou terug ontvangen, terwijl hij dan toch later op den troon zou kunnen komen. Zóó werd er destijds over gedacht; maar het is ge heel anders gegaan, en ziju houding te genover Pruisen is zelfs oorzaak geweest dat de betrekkingen tusscheu Duitschland en Denemarken eenigen tijd veel te wen- schen overlieten, ofschoon de Koning, zoowel als de prins van Wales, schoon broeder van den hertog, genoeg bij hem op verzoening met Dnitschland hadden aangedrongen. Het was dan ook op het laatst zoover gekomen, dat zelfs prinses Thyra, evenals haar gemaal, nauwelijks meer als gast in Denemarken kon komen. In Oostenrijk, waar zij zich metterwoon hebben gevestigd, schijnt ook het huiselijk leven voor de priuses op den duur veel onaangeuaams te hebben opgeleverd. Iu die acht jaren werd zij moeder van vijf kinderen. Met de Welfische woelingen en met Welfische aanvoerders, die voor en van den hertog leefden, schijnt zij zich nooit te hebben opgehouden; maar of schoon een goede gezondheid genietende, heeft haar zenuwgestel toch door aller lei omstandigheden geleden, tot zij ein delijk verviel in eeu diepe zwaarmoedig heid, met het gevolg dat zjj thans iu een zoo treurigen toestand is geraakt. Pro fessor Leidersdorf, naar wiens gesticht de arme prinses is vervoerd, honpt dat de zieke met den tijd al haar geestvermogens zal terug bekomen. Volgens Leidersdorf moet de oorzaak der ziekte worden toegeschreven aan mis bruik van salycilate. Gedurende de twee laatste jaren heeft de hertogin dit ge neesmiddel overvloedig gebruikt tegen het rheumatisme. Langs dezen meer en meer ge- bruikelrjkeu weg"wie deze woorden als aanhef eener advertentie leest, weet reeds dat er verder sprake is van een open baar huwelijksaanzoek. Maar weet de lezer tevens de vraag te beantwoorden, wanneer de eerste advertentie van dien aard een courant heeft versierd? Inbaar nummer van 2 Februari 1797 deelde de Berlijnsche Spenersche Zeitung als een opzienbarende nieuwigheid" mede, dat in een courant, te Weenen verschijnende, een advertentie voorkwam, waarin een man een vrouw ten huwelijk vraagt. Zoo iets was naar mensehenheugenis nooit voorgekomen. Hooge eischen wer den door den inzender dier adverten tie niet gesteld. Er was één voorwaarde, waaraan de toekomstige bruid moest be antwoorden zonder 300 flor. in klin kende specie, geen uitzicht op een geluk kig huwelijk met een welwillend man, die verklaarde, dat »door hem op geen gebreken zouden worden gelet". Een gewichtige verklaring is in de zaak van den drievoudigen moord in de Rue Montaigne te Parijs afgelegd. Mme. Sabattier, de maitresse van Pranzini, had in baar eerste verhoor voor den rechter van instructie te Parijs volstandig ver klaard, dat Pranzini, den nacht vau den moord, onafgebroken te haren huize heeft doorgebracht. Ajin drangredenen van den rechter om de waarheid te spreken ontbrak het niet doch zij hield staande dat het waar was wat zij gezegd had. Toen nu Pranzini naar Parijs was over gebracht, meldde Mme. Sabattier zich nit eigen beweging bij den rechter aan om een verklaring af te geven. En nu er kende zij, schreiende, dat zij de vorige maal de waarheid verborgen had gehou den. Zij was, naar zij zeide, daartoe ge komen, omdat zij toen nog niet wist van welke zware misdaad haar minnaar be schuldigd was. Maar nu zij weet welke ontzettende daad hem ten laste gelegd is, wil zij het gerecht inlichten. En hierop verklaarde zij, dat Pranzini den bewusten nacht niet bjj haar had door gebracht. Deze verklaring werd afgelegd in bij zijn van Pranzini. „Het is niet waar", riep deze. „Het is waar," hernam de vrouw, „e.n spreek ook gij nu de waar heid ik bezweer het u bij uwe moeder bij al wat u dierbaar is." „Ik weet niet wat men van mij hebben wil," liet Pranzini er op volgen, zijn stelsel van ontkenning volhoudende. „Ik weet van de gansche zaak niets af." De rechter van instructie wenschte Mme. Sabattier geluk met de overwinning, die zij door haar thans afgelegde verklaring op zich zelve behaald had, en de vrouw verliet hierop het vertrek, geheel ontdaan. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland." '.Amsterdam. v. MarseilU. 2 April „Burgr. den Tex" 14 April viaPadang „Conrad" 28 via Padang „Prinses Marie" 12 Mei via Padang „Voorwaarts" 26 via Padang „Prins Frederik" 9 Jun. viaPadang „Pr. Wilhelmina" 23 viaPadang „Sumatra" 7 Juli viaPadang „Pr. van Oranje" 21 viaPadang „Pr. Alexander" 4Aug. viaPadang „Prinses Amalia" 18 viaPadang Vertrek van Amsterdam des morg. te 10 uren. Marine en Leger. Door den Minister van Marine is een com missie benoemd, om plannen te ontwerpen en voorstellen te doen betreffende een op te richten stafschool voor zeeofficieren. Deze Commissie bestaat uit de kapiteins ter zee Ten Bosch (voorzitter), Guyot en Kruijs, ter wijl de luitenant ter zee eerste klasse Sluyter- man als secretaris aan de commissie is toege voegd. Het schroefstoomschip 4e kl. Suriname is Woens dag te Amsterdam aangekomen, komende uit de West Indiën. Zr. Ms. stoomschip Atjeb, Zondag jl. alhier binnengekomen, is Woensdag in dc baren ge stoomd en direct naar 's rijks werf verhaald.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1