't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1478. Zaterdag 16 April 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDEREER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. A<lvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOUGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. m. Onderg. 7 u. m. ïondag 17 Quasim. Maandag 18 Veemarkt te Alkmaar. Dinsdag 19 "Woensdag 20 Donderdag 21 Veemarkt te Schagen. V rydag 22 Zaterdag 23 Nieuwe Maan. HELDER, 15 April 1887. Op Zondag 17 dezer zal onze plaatse lijke Weerbaarlieids-Vereeniging, bekend onder den naam «Artillerie-Vrijkorps," haar 20-jarig bestaan vieren. Het was in 1867, toen de Luxemburgsche qnacstie de vrees deed ontstaan, dat er een Europeesche oorlog zou losbranden en dat ons Vaderland daardoor in zeer ernstige moeielijkheden zou komen, dat deze vereeni- ging hier, op aandrang van den heer C. A. Jeekel, toen luitenant ter zee, later burge meester van Leerdam, tot stand kwam. In onderscheidene plaatsen des lands richtte men weerbaarheids-vereenigingen op, en hier volgde men vol geestdrift het gegeven voorbeeld. Naar aller wensch plaatste zich de heer jhr. Kraijenhoff aan het hoofd van het korps, dat in korten tijd een groot aantal leden telde. Dit bleef echter zoo niet, toen in 1869 alhier een dienstdoende schutterij werd opgericht. Vele leden bedankten en het Vrij korps verkreeg een bescheiden omvang. Toch oefende het, èn als lid van den Nederlandschen Weerbaarheids-Bond èn als plaatselijke ver eeniging een belangrijken invloed uit, en op den gedenkdag van het 20-jarig bestaan der vereeniging kan zij op een werkzaam doorge bracht leven terugzien. Tal van personen zijn door haar gevormd, thans geschikt om in tijd van nood en gevaar, het geweer te han- tèeren. Herhaaldelijk hadden huishoudelijke en grootè wedstrijden plaats, tweemaal zelfs werd daaraan door leden der schutterijen en weerbaarheids-korpsen en door vertegenwoor digers van land- en zeemacht deelgenomen. In 1872 en in 1874 werd door het bestuur van het Vrijkorps het initiatief genomen voor het organiseeren van de plaatselijke viering van nationale feesten. Toen in 1880 het be stuur dezer vereeniging zijn aandacht vestigde op de wenscheiijkhcid om hier een Tentoon stelling te houden van wapenen en uniformen uit vroegere dagen, werd daardoor het plan geboren tot het organiseeren eener wèlge- slaagde Tentoonstelling van Oudheden, later door de commissie, die permament verklaard werd, gevolgd dooreen evenzeer gelukte Nijver heids-Tentoonstelling alhier. Niet roemloos heeft dus het Vrijkorps de verloopene 20 jaren doorgebracht. Op Zondag a.s. zal het 20-jarig bestaan van het Vrijkorps door het houden van een schiet wedstrijd worden gevierd, 't Plan bestond aanvankelijk om op den 18en dezer een ge zellige samenkomst te houden, bepaaldelijk aan die feestviering gewijd. Op voorstel def feest commissie is die bijeenkomst echter tol later verdaagd. Naar wij vernemen wordt de com mies der posterijen 3e klasse A. H. M. B. Vis Dieperink met 1 Mei a.s. geplaatst ten postkantore alhier. Benoemd tot ambteuaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Alkmaar voor de kantons Alkmaar, Schagen en Helder, ter standplaats Alkmaar, rnr. N. J. C, Lette van Oostvoorne, advocaat te 's-Gravenhage. De definitieve marinebegrooting be draagt f12,350,955. De minister onthoudt zich vooralsnog van het uitspreken van een gevestigd oordeel over verschillende punten. Op nieuw zijn gelden uitgetrokken voor de voltooiing van de Friso, Batok en Mer- cuur. De sommen voor den bouw van een ramtorenschip zijn vervallen. Aan gevraagd worden gelden voor den bouw van 4 torpedo-booten, 2 op de Rijkswerf te Amsterdam en 2 bij particulieren. Voorgesteld wordt de bouw van drie lichters voor munitietransport. De ar- beidsloonen voor de rijkslijnbaan zijn voor een half jaar uitgetrokken. De bouw van kolenmagazijnen te Amsterdam en in den Zuiderfrontier blijft voorloopig achterwege. De Minister is bepaald overtnigd, dat vooral voor een klein land met beperkte geldelijke middelen, er thans groote voor zichtigheid moet worden betracht bij de keuze van aan te schaffen materieel. Men kan of mag niet stilstaanmaar nadere voorstellen moeten door een bij zonder onderzoek en overweging worden voorafgegaan. De Rijkslijnbaan wensebt bij met 1 Juli a.s. te sluiten, maar den directeur der inrichting met een paar geschikte opzichters te bestemmen voor het houden van -toezicht bij en keuring op de ver vaardiging van het door particulieren5 te leveren touw. Hij wenscht reeds dadelijk oude werklieden boven 60 jaar van de werven te verwijderen, van wie men niet meer de diensten heeft, die men van een goed personeel moet kunnen verlangen, doch hen, in afwachting eener pensioen wet, gratificatiën te verleenen, waarvoor f 20.000 is uitgetrokken. Opheffing of reorganisatie van een of meer werven wenscht de Minister nog nader te onderzoeken en te overwegen. Door inkrimping en vereenvoudiging wor den eventueele latere voorstellen in deze inmiddels niet geprejudicieerd. De toe lichtende staat is gewijzigd overeenkomstig de wenschen der Kamer. De begrooting is f 487.000 lager ge raamd dan de oorspronkelijke. De Staatscourant van 13 dezer meldt Blijkens op 10, 11 en 12 dezer van den gouverneur-generaal v. Nderlandsch- Indië ontvangen telegrammen is op 4 dezer een bende van 150 vijanden binnen onze linie in Groot-Atjnh geslopen. Na een hevig gevecht met onze troepen vluchtte de vijand, die 33 dooden bekwam, waarvan hij er zeventien op het terrein achterliet. Aan onze zijde sneuvelden vijf minderen en werden gewond dertig minderen, alsmede drie officieren, kapitein Buijs, en de luitenauts Cornelius en Yan Deventer, de beide eerstgenoemden zeer licht. Van de gewonde mindere militairen zijn er later nog zeven overleden. De toestand der overigen was gunstig. In een Atjeh-correspondentie van de Locomotief" vinden wij vermeld, dat professor Pekelharing te Kotta Radja zijn onderzoek naar de beri-beri heeft aange vangen. Het eerst zijn aan de beurt manschappen, als versche troepen aange voerd. Druk is men bezig met het in orde brengen van het laboratorium, aan gezien de professor 3 maanden te Kotta Radja denkt te vertoeven. Woensdag is ter audiëntie aan Z. M. den Koning een adres aangeboden, waarin er op aangedrongen wordt den heer F. Domela Nieuwenhuis gratie te verleenen, daar diens gezondheidstoestand in de ge vangenis te Utrecht veel te wenschen zou overlaten. Dinsdagavond ruim 7 u. 30 min. ontstond een zware uitslaande brand in perceel No. 2 in de 8t. Jansstraat te Amsterdam waarin een winkel van ge maakte bloemen gevestigd is. liet vuur, gevoed door deze zeer brandbare goederen, deed het huis weldra in lichterlaaie staan, terwijl door de vreeselijke hitte de huizen aan de overzijde niet alleen blakerden, maar daarin ook de meeste ruiten spron gen, waardoor de vlammen, welke langs de guirlandes, die beiden zijden der zoo nauwe straat verbonden, zich zoo gemak kelijk voortplantten, ook aldaar de gor dijnen aantasten. Hoezeer de groote men- schenmassa het snel aankomen der brand weer vertraagde en het spoedig uitleggen der slangen belemmerde, slaagde zij er toch in den brand tot het aangetaste per ceel te beperken, dat, uitgenomen de bo venste verdieping, totaal uitbrandde. Bijna tegelijkertijd werd de brandweer gealarmeerd voor een kleinen binnenbrand in de Korte Houtstraat 33, ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp; voor een brand in de Nes 38, waar een ver siering in brand was geraakt en voor een kleinen binnenbrand op den Grimburgwal, veroorzaakt door het in brand geraken van een petroleumtoestel. Een brand van een eerepoort in de Hoogstraat werd spoedig gebluscht, zoo mede een kleine binnenbrand, Laagte Ka- dijk 9. Bij »Kras" in de Warmoesstraat te Amsterdam moeten 's avonds herhaalde malen de deuren gesloten worden, omdat de zaal eivol is. Bij clubjes wordt men in- en uitgelaten. Een der reeders van hariugloggcrs te Maassluis is op Terschelling geweest om manschappen voor die loggers. Meer dan 60 flinke zeelieden en visschers heb ben zich aangemeld. Bij het instructie-bataillon te Kam pen zijn drie jongelingen op 16-jarigen leeftijd aaugenomen, die de buitenge wone lengte hadden van 1.843 M., 1.818 M. en 1.805 M. De Hooge Raad heeft Dinsdag jl. tspraak gedaan in de zaak van Van der Stadt en Fortuijn, door het Hof te Am sterdam tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het schrijven en ver spreiden van gedrukte strooibiljetten, op zettende tot wederspanuigheid, zonder dat het daartoe is gekomen. De Hooge Raad heeft beiden vrijge- gesproken. Dr. A. Kuyper en dr. F. L. Rutgers, ontzette ouderlingen, en de andere ont zette kerkeraadsleden te Amsterdam zijn thans door het prov. kerkbestuur van N.-Holland vervallen verklaard van het lidmaatschap der Ned. herv. kerk. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft zijn uitgebracht 1202 geldige stem men. Herkozen is de heer J. C. Fabius met 1185 stemmen. 't Maandblad van de Vereeniging tegen kwakzalverij, dat reeds de lijdende mensch- heid veel dienst heeft bewezen door 't ont maskeren van charlatans en hunne wonder- mcdicamenten, trekt ook ijverig te velde tegen de kunsttrommelvliezen of Oortrommels van Nicholsen. Prof. Guye, hoogleeraar in de oor heelkunde te Amsterdam, zegt 't instrumentje te kennen, maar tevens, dat 't bij doofheid hoogst zeldzaam eenig nut zal aanbrengen, t Toestelletje bestaat uit twee kleine metalen staafjes, aan de uiteinden voorzien van een vliesje gutta-percha. Daarvoor betaalt de koo- per f 26.50 terwijl hem bij de toezending nog een paar fleschjes in de hand worden gegoo cheld, waarvoor f 8.50 wordt berekend, 't Verstandigst is zeker, onverschillig aan welke kwaal men lijdt, een erkende specialiteit op geneeskundig gebied te raadplegen. Weet een man van de wetenschap geen raad, geloof dan niet, dat bij een kwakzalver hulp te vinden is. Uit Oud-Beierland is een man naar Amerika vertrokken, zijn vrouw en zes kinderen achterlatende. Erg lief Een onverlaat heeft in den nacht van den ln op 2u Paaschdag onder Giet hoorn een meisje van circa 20-jarigen leeftijd zoo ernstig mishandeld, dat ge gronde vrees van het behoud van haar leven bestaat. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen hij moet vroe ger vergeefs aanzoek om de hand van zijn slachtoffer hebben gedaan, zoodat zijn gruweldaad wellicht als een wraak neming zou kunnen worden aangemerkt. Practische menschen, die uit alles munt slaan Onderstaande advertentiën leest men in een Amsterdaiusck blad lo. Haast u, heeren4 blonde en 4 zwarte dames wenschen de Aprilfeesten door te brengen met acht vroolijke hee ren". 2o. »Een weduwe, 33 jaar, vraagt een net heer, die haar de feestdagen tot ca valier wil zijn". In een dorp der prov. Antwerpen gingen twee jonggehuwden, zoo kersversch van het stadhuis gekomeu, door de straat, blijkbaar van plau om hun huwelijksreis te aanvaarden Op het oogenblik dat het gelukkige paar het huis vau den bri gadier der douanen voorbijkwam, bemerkte de vrouw vau dien ambtenaar, die als een ware Eva'sdochter naar het toilet der bruid kwam zien, dat depouf van haar kleed van zulk een reusachtigen omvang was, dat zij niet kon nalaten de aandacht van haar man den brigadier op dat natuurwonder te vestigen. Onze brigadier, die nog al nieuwsgierig is van aard, wilde het fijne van de zaak weten en liep het bruidspaar achterna dat, als tortelduif keus, arm iu arm voort trok. Onder 't waudelen draaide de brui degom eens het hoofd om en werd den brigadier gewaar. Alsof de man den duivel had gezien, koos hij het hazenpad, vluchtte over de Belgische grens en liet zijn vrouwtje ten prooi aan den roofzuch- tigen douanier. De arme bruid werd zonder genade bij i haarpouf gepakt en naar het bu reel gebracht, waar zij nauwkeurig ou- 1 derzocht werd eu bleek opgevuld te zyn inet vreemden tabakde jonge vrouw werd eveuals alle smokkelaars naar de gevangenis vau Hazebroek gebracht. Een aardig begin vau de wittebroodsweken." Stanley heeft op zijn tocht naar midden-Afrika medegenomen een Maxim machinaal geweer, opzettelijk voor dit bijzondere geval vervaardigd. Voorzien met een drievoet van zeer dunne holle stalen buizen, aan de voor zijde beschermd door stalen platen, kan liet in enkele minuten gesteld worden en het vuren een aanvang nemen. De werking is verder geheel automa tisch. Elke patroon wordt op de juiste plaats gelegd en afgevuurd door den stoot of reeul van het vorige schot. De patronen zijn bevestigd op lange banden, die in een kist onder het geweer liggen opgevouwen. Is eenmaal zulk een band ingestoken, dan gaat het vuren automatisch voort totdat de geheele band is leeggeschoteu. Het toestel doet 300 schoten in de minuut Men kan zich eenig denkbeeld maken van die snelle opeenvolging uit het feit dat, indien gevuurd wordt op een schijf op 1000 M. afstand, voortdurend 20 kogels onderweg zijn tnsschen geweer en schijf. Wordt het stukje schuin opwaarts ge richt (45 graden elevatie) dan kunnen eenige honderden schoten gedaan worden voordat de eerste kogel den grond be reikt. Om al te groote verwarming van den loop te vooi komen, wordt een stroom water onderhouden tusschen den loop en een wijder omhulsel. Gedureude het vuren kan het geweer gemakkelijk gericht worden. Het is te voorzien dat zulk een werk tuig machtig overredend zal werken op onwillige of vijandige negerstammen. Londen, 12 April. Het wetsontwerp betreffende het loodswezen is ingetrokken en vervangen door een ander, waarbij alleen het verleenen van certificaten aan vreemdelingen verboden wordt. De »Neue Freie Presse" bericht dat Nordenskjöld te Weenen is en we der een tocht naar de Zuidpool voorbe reidt, welke 11/3 jaar duren zal, en plaats zal hebben onder het patronaat van den Koning van Zweden. Een getrouwde vrouw van 63 ja ren te Brussel liet zich door een 23-ja rigen minnaar schaken. Deze is ook ge trouwd, maar hij verliet zijn vrouw omdat "j geen geld liad, terwijl de oude rijk was. De echtgenoot dezer laatste is het minnend paar op het spoor gekomen en de bejaarde verliefde zal wegens overspel in de gevangenis komen. Een eigenaardige werkstaking komt thans te New-York voor. De doodgra vers van het Calvariëo-kerkhof op Loug- Island eischen hooger loon, meer vrijen tijd enz. en weigeren allen dienst vóór hun die eischen zijn ingewilligd. Hun groote werkgever gaat echter ongestoord zijn gang, en men is bedacht op een schikking, of op vervanging van de werk stakers. DE HARING-CRISIS. De liaringberichten uit Schotland luiden aller treurigst, even erbarmelijk als die uit de voor naamste haringccntrurns van Europa. Groote hoeveelheden visch zijn nog onverkocht, spijt lager en lager gaande pi'ijzen. De groote in ma kers te Peterhead cn Wiek schijnen ten einde raad.en zijn daarom opliet Amerikaanschedenk beeld gekomen om een haring-p o o 1 te organi seeren. Daartoe is verleden week besloten in eene vergadering, te Peterhead gehouden, waar bij de inmakers te Wiek vertegenwoordigd wa ren. Aan de haringverkoopers op het vasteland zal order gegeven worden, geen fulls, uit Peter head, Fraserburgh en Aberdeen af korastig, van de hand te doen onder 25 mark, en de fulls uit Wiek voor iets minder. De Fish Trades Gazette betwijfelt, ra. i. terecht, of dergelijke kunstmid deltjes wel baten zullen. Op het oogenblik is de Noorsche haring eene allergeduchtste mede dingster der Duitsche en der Hoïlandsche ge worden. Belangrijke hoeveelheden winterharing uit Scandinavië vinden thans haren weg naar Duitschland, waar de verbruiker zoetjesaan on afhankelijk raakt van Schotland en Nederland Het is niet waarschijnlijk, dat hij"25 mark zal geven voor Sckotsclie fulls, als hij Noorsche ha ring tot belangrijk lagor prijs bekomen kau. In plaats van vergaderingen te houden en daar on- practiaehe besluiten te nemen, zouden de Schot- sche visschers en inmakers verstandiger hande len, het voorbeeld te volgen der Scandinavische die nu begonnen zijn hunne concurrenten op eigen bodem te bestoken. N. R. Ct. 'T LEVEN EEN STRIJD. Ieder heeft een strijd op aarde, Ieder, wien hij wezen moog. Wien het lot ooit rozen baarde, Zag hoe snel haar schoon vervloog. Heden vreugde, morgen lijden, Heden leVen, morgen dood; Wie zich gistren mocht verblijden, Klaagt soms morgen bang zijn nood. Maar wat strijd we op aard ook vinden, Staan wij trouw staag ieder by; Steunen wij elkaar als vrinden, Met een hart vol medelij. Zoo verkrijgt het kruis zijn rozen, Zoo wordt bange strijd verlicht. 't Duister wijkt voor 't ochtendblozen, Zooals 't wee voor liefde zwicht. 't Leven is een strijd op aarde, Zalig, die dat nog niet weet; Maar wien 't leven strijd ooit baarde, Zeker, dat hy 't nooit vergeet. Doch hoe wij ook moeten lijden, Blijve ons hart der deugd gewijd! Laat ou8 al wat slecht is mijden Stryden wij den goeden strijd! Heldersche Moppen. Een verliefde jonge man verklaart zóóveel van zijn meisje te houden dat het vel van zijn neus is geschaafd door het kussen van haar schaduw op den muur. o Wat laat gij uw zoon worden? Ik zal hem opleiden voor hongerlijderdat is tegenwoordig een aardig bestaan. Heeft hij er nog al aanleg voor Och, wij hebben een half jaar gewoond te genover een ambtenaar, die 400 gulden trac- teraent en 10 kinderen had. o Vrouw: „Ik zie niet in waarom vrouwen niet even goed zouden kunnen leeren zwem men als mannen". Man„Ja, zie je, maar als je zwemt moet jc altijd je mond dicht houden!" o Een dame kwam onlangs een bezoek bren gen bij een op verren afstand van haar wo nende vriendin, die zeer ernstig ziek was ge weest, maar zij had er zoo lang mee gewacht dat de verontrustende verschijnselen geweken waren, toen het bezoek eindelijk door ging. O mijn beste mevrouwhoe gaat het n toch vroeg zij in pijnigenden angst. Och, ik gevoel me weer heel wel, dank u. Heel wel, zegt ge, en daarvoor maak ik nu zoo'n grooten tocht! Het Koningsgezin te Amsterdam. De hoofdstad zag er met de feestdagen recht feestelijk uit. Groen, bloemen en vlag gen overal, vereenigd met de bonte kleuren vau 't decoratief en beschenen door een praehtig zonnetje. Amsterdam had zich in feestgewaad gestoken om zijn welbeminden Koning een «blyde incomste" te bereiden. Duizenden, zoowel inwoners als vreemdelingenwaren Dinsdagmorgen op de been, om, zoo mogelijk, getuige van 's Konings intocht te zijn. Te 2.25 kwam een expres-trein, onder geleide van den inspecteur der H. IJ. S.-Mij., bij 't Centraalstation aan met de Kpninkl. Familie. De locomotief was versierd. 't Kanon bulderde bij 't uitstappen de:* hooge gasten de 101 gebruikelijke eereschoten. Na begroeting door den wethouder, baron Roëll en de directie der Mij., stapte de konink lijke familie de gedecoreerde wachtkamer bin nen, waar enkele corporatiën hunne opwach ting maakten. Nadat de jongejuffrouw S. F. M. Plug een gedicht had voorgedragen, bood de jongejnffiouw J. Mens H. M. een bouquet aan. Naast de kinderen stond mej. v. d. Woude, wier bekendheid sedert 't Juli-oproer dagteekeut. De koninklijke familie reed 't eerst door de eerepoort, opgericht door den brood-, koek- en banketbakkers-bond en werd aldaar door 't bondsbestaur gecomplimenteerd. Weldra werd de vlag op 't paleis gcheschen en spoedig arriveerden H. H. M. M. op 't paleis. Een oogenblik later vertoonde zich de koninklijke familie op 't balcon om 't volk te begroeten. Woensdags was er ten paleize audiëntie en diner. Op de terreinen, achter de Willems poort en achter het Rijks museum, werden volksspelen gehouden, waarbij de overwinnaars in mastklimmen, steenwerpen, boegsprietloopen enz., fraaie prijzen verwierven. Ook in de kinderspeeltuinen ging 't recht levendig toe. Bij gedeelten werd de jeugd toegelaten en ontving versnaperingen. De Koningin reed in een open rytuig door de versierde straten, die letterlijk van menschen wemelden. Overal klonken juichkreten cn werd H. M. met geest drift begroet. Verschillendo buurtcommissiën begroetten de hooge bezoekster, wanneer ze hier en daar passeerde. Voor een synagoge

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1