't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1479. Woensdag 20 April 1887. Vijftiende Jaargang. Advortentlen NIEUWSTIJDINGEN. ^LlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn HELDER, 19 April 1887. Terschelling, 14 April. Sedert eenige dagen drijven kistjes, stukjes was, kokos noten enz. langs de kust. Kennelijk hebben al die voorwerpen nog niet lang omge dreven. Een gerucht fluistert van een boot, die in den storm van den 18en Febr. gebleven zou zjjn. Het bij Terschelling gezonken lig gende barkschip (zie ons vorig no.) is gebleken te zijn de Duitscke bark »Meteor", kapt. Classen, met stukgoed, bestemd van Hamburg naar Taleahuano. De »Meteor" is, aangevaren door het Eng. stoomschip »Wolviston", met zware schade te Cux- baven binnengeloopen. De bemanning der bark is gered. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland was aan den Koning de vernie tiging voorgedragen van de volgende be- paliugen, voorkomende in de politiever ordeningen der gemeente Zijpe a. het verbod, om aan de buizen te bedelen b. bet verbod, om zich in kenuelijken staat van dronkenschap te bevinden in berbergen of op andere voor bet publiek toegankelijke plaatsenen c. een bepaling houdende bet verleenen van bevoegdheid aan de politie.om honden, die op zekere tijden, in strijd met het verbod, zonder muilkorf op de openbare wegen worden aangetroffen, te dooden. Namens Z. M. is echter door den Mi nister van binnenlandsche zaken medege deeld, dat er geen termen bestaan, die vernietiging uit te spreken. Men schrijft aan de L. C.Het is ruim half April en nu begint de bloesem van den Cydouia Japonica eindelijk te ontluiken dat verschilt een maand Nog sterker bewijs van achterlijkheid in de natuur valt op te merken, dat hier en daar bet sneeuwklokje nog niet beeft uit gebloeid. Met een feilen zonneschijn eu scherpen Oostenwind klom gedurende de Paaschdagen de thermometer boven de 60° F. Dezer dagen staat bij weder 20° lager met sneeuw, hagelbuien en nacht vorst. Kunt ge mij ook zeggen, vragen onderling de tuinlieden en landbouwers elkander af, wanneer de koude uit de lacht komt Als de weerkundigen zoo vriendelijk wilden zijn dit eens uit te makeu. Uit Haarlem schrjjft menDe bol gewassen, die in uitgestrekte velden in en onder deze gemeente zijn geplant, ver- toonen zich reeds boven den grond en op enkele plaatsen kan men nu de kleu ren al zien. Binnen enkele dagen zal men de hyacinten in vollen bloei kunnen bewonderen. Iemand te Amsterdam, die bekend stond socialistische gevoelens te zijn toe gedaan, werd Donderdagmiddag door ee nige feestvierenden daarmede geplaagd, toen hij eensklaps een revolver voor den dag haalde en daarmede een 23-jarig per soon in het aangezicht schoot. Deze werd naar het gasthuis vervoerd en de dader in voorloopige bewaring genomen. Een hoogst treurig ongeval bracht te Am sterdam Donderdagnacht ongeveer te half vier heel de Nes en de daarin uitkomende stegen in rep en roer. Een slaapstede in de St. Pieter steeg, waar gemeenlijk zwervers voor een klein slaapgeld den nacht doorbrengen, stond in lichte laaie vlam. Er waren, behalve de 13 vaste be woners, niet minder dan 48 logeergasten in huis, zoodat dit het ergste vreezen deed. Men zag ze dan ook spoedig van alle kanten, zooals zij ter ruste waren gegaan, de deur of de vensters uit vluchten. Een die uit een bovenraam sprong, viel, helaas! te pletter, een ander, die den sprong niet wagen durfde, verbrandde; terwijl twee an deren door den rook verstikten. Er zijn dus 4 menschenlevens bij deze ramp te betreuren en bovendien werd nog een man ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd. Hoezeer er bijna tegelijkertijd een uitslaande brand was in de Gerard Doustraat, waar een groot deel van het materieel bij tegenwoordig was, verscheen de brandweer toch spoedig op het too- neel van de ramp; na te 3.23 opgeroepen te zijn verscheen de eerste hulp te 3.27. Met 3 stoomspuiten 3 handspuiten en 2 brandkranen was zij weldra in zooverre het vunr meester, dat de brand tot het perceel kon worden beperkt. Maar dit brandde dan ook totaal uit, zoodat het noodzakelijk was een gedeelte er van omver te halen. De Burgemeester, die van vier tot acht uren bij den brand tegenwoordig was, liet tegen zes uren in den morgen de personen, die met achter lating van het weinige wat zij hadden het afge brande perceel waren ontvloden, en inmiddels een toevlucht in het er tegenover gelegen politie- bureel hadden gevonden, behoorlijk kleeden, zoo dat zij, die werk hadden, terstond aan den arbeid konden gaan, en de anderen zich in passend ge waad op straat konden begeven. Omtrent den brand in het logement »De Witte Engel" in de St. Pietersteeg te Amsterdam, wordt nog medegedeeld, dat een agent en een burger 12 a 13 per sonen uit het brandende perceel hebben gered, en een ander agent met een hoofd brandwacht vier personen van het dak naast dat perceel hebben afgeholpen. Een bedrag van f 282.50 is te Am sterdam ingezameld in het Koffiehuis »Krasnapolsky" voor de ongel ukkigen, die bij den brand van de slaapstede iü de St. Pieterssteeg slechts hun leven heb ben kunnen redden. In de Watersteeg aan de St. An- tboniebreestraat te Amsterdam is Vrijdag avond te ruim 7 uren in een openstaand portaal, aa'n den voet der trap liggende gevonden een kind van het vrouwelijk geslacht, slechts eenige weken oud. Het is terstond ter verpleging opgenomen in het Stads-Bestedelingenhuis. Over den toestand aan het Centraal- spoorwegstation te Amsterdam in den avond en den nacht van Woensdag 11. ontvangen wij bittere klachten. De Directie van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft voor duizenden het overigens onver mengd genot van de feesten jammerlijk vergald. Of zij anders had kunnen han delen, laten wij onbeslist; het is mogelijk dat de ontzaglijke menigte passagiers iedereen te machtig zou geweest zijn, maar het blijft er niet minder waar om, dat de passagiers een ellendigen nacht gehad hebben. Een der reizigers schrijft ons Wij arme stervelingen hebben van 11 tot ll/4 uur buiten mogen staan, voor gesloten deuren, prijsgegeven aan den snerpenden Oostenwind. Toen eindelijk, nadat paneelen en ven sters met geweld verbrijzeld waren, de deu ren geopend werden en men met levensge vaar op 't perron was gekomen, stoud er geen trein gereed, en moest men, na door een belachelgk kleine opening te zijn geperst, nog een half uur in het grootste gedrang doorbrengen, alvorens in een waggon plaats te kunnen nemen. De trein van 12 uur vertrok te 21/* uur van het station Am sterdam. Als het waar is, dat er te 6 uren nog honderden onvervoerden in de wachtkamer zaten, is deze briefschrijver nog niet een van de ongelukkigsten geweest. In elk geval, zijn wedervaren is al erg genoeg en er is, helaas, geen aanleiding om te vreden te zijn over de wijze, waarop door de spoorweg-maatschappij getracht is het hoofd te bieden aan de buitengewone en moeielgke verplichtingen, welke zij op zich geladen had. (N. v. d. D.) Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft op 13 April, met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Roermond, A. V., koopman, en J H D commissi onair, beiden wonende te Venloo, schul dig verklaard aan het doen afgeven ter invoer van goederen onder verkeerde be naming (9912 KG. geraffineerde suiker als chloorkali) en hen ieder deswege ver oordeeld tot een geldboete van f 26.162.40 Op de vischruarkt te Kozendaal is een plaatscbol verkocht, waaruit bij het opensnijden een gouden oorbel te voor schijn kwam. Het dorp Schermerhoorn werd op 13 dezer (zie ons vorig nommer) terwijl verscheidene ingezetenen zich naar Am sterdam hadden begeven, om getuigen te zijn van de daar gevierde feestelijkheden, door een droevige ramp getroffen. Vijf huizen werden door een brand, die door onbekende oorzaak te ongeveer half drie 's namiddags bij den winkelier J. H. Geerke ontstond, in de asch gelegd, terwijl nog 3 andere woningen aanmerkelijke schade bekwameu. De heer Geerke zoowel als zijn vrouw, alsmede de heer Völker, de gebruiker en bev oner van twee andere der verbrande huizen, waren te Amster dam ook veleu, die anders bij de po gingen tot blusscbing goede diensten had den kunnen bewijzen. Eerst nadat de brandspuiten uit Rijp, Groot-Schermer en Ursem waren te hulp gekomenslaagde men er in het woedende vuur te bedwin gen. Persoonlijke ODgelukken heeft men gelukkig niet te betreuren. Ook het vee werd gered; van de inboedels werd het grootste deel door het vuur verteerd Men kan zich de ontsteltenis voorstel len, die de dorpelingen beving, en vooral ook die, welke het gezicht der puinhoopen veroorzaakte bij de van het Amsterdam- sche Koningsfeest terugkeerende slacht offers van de ramp. De boerderij van den wijkmeester Oost, behoorende onder het 2de gesticht te Veenhuizen, is in minder dan een uur tijds met al wat er zich in en bij bevond een prooi der vlammen geworden. Ge lukkig evenwel zijn er geen menschen levens te betreuren. Slechts één varken is gered, terwijl als het ware in een ommezien door de woe dende vuurmassa 13 melkkoeien, 3 3jarige koeien, 3 vaarzen, 3 pinken. 3 paarden, eenige kippen en 3 karnhonden werden verteerd, welke laatsten, buiten aan ket tingen gelegen, zelfs niet konden worden losgemaakt. Een der beste Hongaarsche nationale mu- ziek-korpsen, onder leiding van F. Rigos, gaf in den loop der vorige maand concerten te 8t. Pe tersburg. De Hongaarsche muzikanten maakten daar grooten opgang, en ook de Keizer wilde hen hooren. Er moesten echter, voor znlk een muziekuit voering in het Keizerlijk paleis, allerlei voorzorgs maatregelen genomen worden. Twee dagen vóór het concert, moesten de muzikanten hunne in strumenten afgeven, opdat die nauwkeurig onder zocht konden worden, of zij niet de een of andere ontplofbare stof bevatten. Zij werden natuurlijk voor het daaruit voortvloeiende derven van ver diensten ruimschoots schadeloos gesteld. Op den concertavond moesten de Hongaren hunne kleederen zeer nauwkeurig laten onder zoeken, en eerst na bevredigenden afloop van dat onderzoek, bracht men hen naar de concert zaal, waar zij op het orkest ieder een politie a gent achter zich kregen, om het oog te houden op al hunne bewegingen. De Czar was opgetogen over de muziek van de Hongaren, vooral twee stukken: Cserebogar, sHrga cserbogar en Repülj feskem bevielen Z. M. uitermate, zoodat hij den geheelen avond bijna niets anders liet spelen. Het Hongaarsche volkslied beviel hem minder. De concerten werden nog verscheidene keeren herhaald, telkens tot groote voldoening van den Czar, die herhaaldelijk sprak met verscheidene der uitvoerenden. De leden der Rigosche kapel zijn dan ook allen opgetogen over de buitengewone beminnelijkheid van den Keizer aller Russen. Uit Weenen wordt aan de „Daily News" geseind, dat dépêches nit Odessa berichten, dat aldaar 260 personen ge vangen zyn genomen. De politie te Odessa ontdekte op Paasch Zondag vijf personen, die bezig waren in een kelder dyuamiet- bommen te vullen. Uit Petersburg ver neemt hetzelfde blad, dat de Russische Regeering ernstige berichten omtrent den binnenlandschen toestand heeft ontvangen, om welke reden de reis des Keizers naar Odessa werd uitgesteld en vermoedelijk dit jaar niet plaats zal vinden. Voor het hof vau assises van de Seine stond terecht een 20-jarig man van goeden buize, zekere Ducret, die in koe len bloede de vrouw van een koetsier bad vermoord en daarna een kleioe som gelds bad gestolen. Toen de president hem vroeg of hij iets tot zijn verontschul diging had aan te voeren, zeide hij NietsHg bekende alles met de grootste onverschilligheid en zeide dat de juryleden, indien zij verzachtende om standigheden lieten gelden, lafaards zou den zijn. Dueret werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Toen de president zeide, dat hij drie dagen tijd had om cassatie aan te teekenen, antwoordde hij: »Het is niet de moeite waard Omtrent het vergaan van het Eng. stoomschip Victoria worden de volgende nadere bijzonderheden gemeld: De Victoria een der stoomschepen van de „Wester- en Ooster-Spoorweg- maatschappij", was omstreeks 4 uren 's morgens, in een dikken mist, dicht bij de Fransche kust, toen men plotseling een hevigen schok gevoelde, eu het schip op de rotsen van Ailly bleek vastgeloo- pen. In een oogenblik begon het voor gedeelte te zinken, terwijl het achterge deelte boven water bleef. Onder de passagiers heerschte groote ontsteltenis. Velen snelden in hun angst naar de reddingsbooten en hakten de touwen los. Een door hen te water ge laten boot sloeg om bij het haastig in springen der vluchteliugen, en verschei dene personen verdronken. Eindelijk werden de noodkreten en de schoten, door een Engelschman uit een revolver gelost, aan den wal gehoord. Uit Dieppe en Sains Valéry voeren verscheidene reddingbooten naar het in nood verkeerend schip Zij vonden on derweg twee booten met 40 schipbreuke lingen, namen die op sleeptouw en red den nog twee mannen, die, aan een stuk hout vastgeklemd, ronddreven. Er worden tien of elf mensehen ver mist. Zij zijn waarschijn lijk verdronken. Het stoomschip is geheel stukgeslagen en de lading is verloren. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan nalatigheid van de kustwacht van Ailly, die niet ge trouw de noodige mistseinen gegeven moet hebben. De Zweedsche Storthing heeft den algenieenen legerdienst voor twee jaar aangenomen. Tusschen Dover en Calais heeft dezer dagen een wedloop plaats gshad tusschen twee door electriciteit gedreven ichepen. liet eene schip heeft reeds maanden het Kanaal bevarenhet andere schip is r>as onlangs van de werf van Lester en Peskins gekomen. In Penzing, bij Weenen, heeft een 36-jarige spoorwegarbeider, Jozeph Pleier, zijn 25-jarige vrouw, met wie hij slechts 3 weken gehuwd was en die hij van on trouw verdacht, op den eersten Paaschdag 's avonds in het veld gedood. Hij ging naar huis slapen, bracht den tweeden Paaschdag heel vroolijk door en ging zich toen bij de politie aanmelden als moor denaar zijuer vrouw, wier lijk inmiddels door spelende kinderen in een dal was gevonden Lachend had hij verteld dat hij van zijn vrouw »af" was en nu een andere zoeken kon. De Noorweegsche handelsvloot. Dezer dagen zijn in 't licht gegeven de officieele tabellen betreffende de scheep vaart van Denemarken gedurende het jaar 1885. Op uit. December bestond de han delsvloot uit 7664 schepen, meetende 1,563.020 ton, het aantal stoomschepen was 510, met een laadruimte van 114,108 ton. Gedurende den loop van het jaar is het aantal zeil vaartuigen verminderd met 220 stuks metende 28,881 tonde stoom schepen zijn vermeerderd met 23 stuks, metende 8,470 t Sedert 1878 ver min derde het aantal zeilschepen, met 788 stuks, metende 26.103 t., de stoomvloot daaren tegen breidde zich uit sedert dien tijd met 204 schepen, metende 62.4341. Op de scheepstimmerwerven heeft men gedurende 1885 weinig vertier gehad, want slechts eenvierde gedeelte der sche pen, waarmede de handelsvloot in genoemd jaar is vermeerderd, heeft men in Noor wegen gebouwd, het overige 8/-t gedeelte hebben de reeders in den vreemde aan gekocht. Ingezorï den Mijnheer de Redacteur! Nu „een bezoeker van het Nut" op lo April II., ons de eer aandoet om te repliceeren op ons vooraf gaand „ingezonden stuk" over diezelfde bijeen komst, mogen we daarop niet stilzwijgen. De qualificatie welke „een bezoeker" aan de strekking van ons stuk gelieft te geven, laten we geheel voor zijne rekening, alleen veroorlove hij ons op te merken, dat, het volstrekt niet in onze be doeling lag om de toewijding van den pianisten die der overige heeren en dames te miskennen, maar wèl om zonder de ons toegedichte drijf veeren de verdiensten der hoofdpersonen in het licht, te stellen Wat nu betreffen de middelen tot aanmoediging om toe te treden tot het lidmaatschap der Mij. Tot N. v. 't Alg., daaromtrent vernemen wij, dat ons geen wegen behoeven te worden onderwezen, om dat we die zelf uitmuntend meenen te kennen, want er bevonden er zich onder ons, die circa 30 jaren lid van genoemde maatschappij zijn en krachtda dig hebben medegewerkt aan de oprichting of instandhouding van alle door „een bezoeker" ge noemde instellingen, maar „een bezoeker" vergete niet, dat we niet meer leven in de dagen van den grooten stichter der Mij. tot N. v. 't Alg., en men dus ook ten dezen: „de bakens moet verzetten omdat het tij veranderd is." Er zullen weinig departementen zijn, die Biet bij-r zoudere aandacht wijden aan de samenstelling buu- ner w i n t e r b ij e e n k o m s t e n. omdat zij zeer goed weten, dut, hoe meer deze in den smaak val len van het publiek, en vooral in die van het jon gere geslacht, hoe grooter het ledental worden zal, dd&rdoor de inkomsten vermeerderen, en dus in de allereerste plaats, daarmede de instellingen gebaat' worden. Ons departement heeft dat ook ten volle zóó be grepen, getuige hetgeen in onze winterbijeenkomsteu wordt ten gehoore gebracht en de gevolgen daar van want bij gelegenheid van het feest van het 100 jarig bestaan van de Mij en ook bij de nu be sproken laatste bijeenkomst nam het ledental weer belangrijk toe en betwijfelen we dus zeer, of al die heeren alleen zijn toegetreden om der wille vau de.nuttige instellingen. Onder dankzegging voor de verleende plaats ruimte. Eenige bezoekers van het Nut op 1 dezer. Helder, 13 April 1887. Posterijen. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Maart 1887: J. Zaatman, Amsterdam. J. II. Hoogstra ten, id. R. Smit, id. Machinist b/d. Staat; spoorwegen, Feijenoord. G. A. Kramer, 's-Gra- venhage. F. Guit, id. P. Perk, Oud-Beierland, F. B. Spiessens, Rotterdam. Idem, idem. H, Hoppenbrouwer, Briefkaarten. R. Smit, Amsterdam. K. Oostdam, 's-Gravenhage. A, van Otterloo, Rotterdam. Verzonden geweest naar Engeland. K. Twik, Londen. De Directeur van het Postkantoor, P O L V L I E T. Marine en Leger. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat in dit jaar bij het Koninklijk Insti tuut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd vergelijkend examen, kannen geplaatst worden 40 jongelieden als adelborst voor den zeedienst en 3 jongelieden als adelborst voor de mariniers 2o. dat in de maand Mei a s. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinistleerliDg der 2e kl. wenscben te wor den aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 18 bepalen. De Minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Juni en Juli; e k. een examen zal worden gehouden tot toela ting van jongelingen als cadet aan de Koninklijkej Militaire academie. Het schriftelijk examen zal den 9en en lOen Juni worden afgenomen te Meppel, Nijmegen, Breda en Amsterdam; het mondeling examen op een nader te bepalen tijdstip uitsluitend to Breda. Opengestelde plaatsen voor den dienst» birr te lande: Infanterie 19, Cavelerie 7, Artil lerie 11, Genie 2; totaal 39. Voor den dienst in Oost-Indië Infanterie 25. Cavelerie 3, Artillerie 4, Genie 3 totaal 35. Naar men verneemt is de kapt.-luit. t. z. H. A. Schippers aangewezen om den kapt. t. z. G. Doorman te vervangen als commandant van het Kon. Instituut voor de Marine alhier. De luit. t. z. Ie kl L Unremnker en de lijde lijke officier van gezondheid 2e kl bij de zee macht dr. J. R. Kappeler, uit Oost Indio in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. De officier van gezondh. Ie kl. bij de zeemacht; W. BlaRkbert en de officier van administratie 2e kl. R. F. baron Van Heerdt tot Eversberg, wor den met 4 Mei a.s. geplaatst iu de rol vhd Zr. Ms wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms instructievaartuig Urania, terwijl de officier ven administratie 2e kb J. E de H«rt met gelijke dagteekening wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de miliciens der lichting van dit jaar, onmiddel-i lijk bij hunne indeeling bij de korpsen, moeten worden bekend gemaakt met de voorwaarden, waarop zij bij het leger in O.-I. kunnen worden gedetacheerd of overgeplaatst, alsmede dat een afschrift van die voorwaarden in de soldatenka- mers der kazernes moet worden opgehangen. Zr. Ms. stoomschip le kl. Van Speyk, pas seerde Vrijdagavond 6 ure Dungenes. Alles wel aan boord. Het fregat Evertsen, bestemd voor de oefening der zee-miliciens, is naar de buitenhaven ver haald, om daar weder voor de indienststelling, in gereedheid te worden gebracht. Van de 16 machinist leerlingen, die Donder dag en Vrijdag te Hellevoetsluis hun eind-examen rieden, slaagden er 15. Gedurende eenige maan den moeten die geslaagden zich practisch bekwa men en daartoe deelnemen aan de oef- n in gen die aan boord van het op 's Rijks werf liggende jacht „De Leeuw" tot dat doel worden gehouden, Eerst daarna worden zij bevorderd tot machinist- leerling le kl.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1