't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1481. Woensdag 27 April 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Oog om Oog-Tand om Tand. ^.toonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Gent. >3 franco per post75 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DIN8DAGS- en VRIJ DAGSMORGEINS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 26 April 1887. Door het kiescollege der Herv. Ge meente alhier, is het volgende 12-tal van predikanten geformeerd A. J. Adriani, Warmenhuizen, J. C. Benit, Bovencarspel, D. C. de Haas, Beet gum, J. Heenk, Heer-Hugowaard, Dr. J. Herderschee, Borkeloo, H. van der Hoeven, Hoogwoud, W. Korvezee, Noord-Zijpe, W. H. Stenfert Kroese, Enschedé, J. Kutsch Lojenga, Enkhuizen, A. G. Reede, Zuid-Scharwoude, Dr.P. A. Riedel, Oudorp, J. A. Schultz, Krommenie. Vrijdagavond had de aangekondigde voorstelling van prof. Chambly plaats. Tivoli was niet zoo ruim bezet als de werkzaamheden van dien heer wel ver dienden. De handigheid van prof. C. grenst toch aan 't ongelooflijke, terwijl zijne beschaafde voordracht een aangenamen indruk maakt. De bezoekers hebben zich ruimschoots Zaterdagavond was Tivoli zeer goed bezet. Geen wonder! De scherm-en gym nastiek-vereeniging Oefening kweekt Kunst" trad op, en wel met hetzelfde programma van voor 4 weken. Om de uit gebreidheid van 't gezelschap, was deze bijeenkomst uitsluitend voor de ouders of familieleden van de beide onderafdeelingen bestemd. Dat de belangstelling in dub bele mate was opgewekt, ligt dus in den aard der zaak. Met ingenomenheid wer den de werkzaamheden, der leden niet alleen, maar ook van de aspiranten en de voorbereidings-klasse gadegeslagen. Men zag dat de jongeren er ijverig naar streefden eenmaal waardige leden der vereeniging te worden en ook dat ze 't oog konden vestigen op goede voorbeel den. De directeur R. Oostenveld leidde ook nu weder de werkzaamhsden met een tact, die zelden geëvenaard wordt. Aanstaanden Zondag zal door de Onderofficiers-Vereeniging „Admiraal de Ruijter" in Musis Sacrum, worden opge voerd: „Door strijd tot Zege," tooneel- spel in 4 bedrijven, gevolgd door het blijspel „Art. 214." De bijeenkomsten van dit gezelschap zijn steeds gunstig be oordeeld, en we twijfelen dus niet aan een goede opkomst van 't publiek, temeer daar de entree zeer billijk is gesteld-. Algemeen is men, voornamelijk on der den boerestand, ingenomen met de gunstige weersverandering. De zoele zui denwind, vergezeld van vruchtbaren regen, heeft aan tuinen en velden een geheel ander voorkomen gegeven, zoodat 't oude spreekwoord >'t regent gras en kievitseieren" menigeen in 't geheugen komt. Door den Minister van Marine is een commissie benoemd ten einde een onderzoek in te stellen in hoeverre er mo gelijkheid zou bestaan om 's Rijks werf te Amsterdan naar de overzijde van het IJ te brengen. Tot deze commissie zijn aangewezen de kolonel Enhle, de heer Groen van Waarder, de gepens. marine officier Van der Mandele en de ingenieur der marine Janssen. Twee leerlingen der zeevaartkundige school op Terschelling, de heeren D. H. Doeken en W. Reedeker, hebben het di ploma als derden stuurman voor de groote vaart verkregen. In de »Port van Cleve" te Am sterdam is in de feestweek onder meer verorberd 4000 kilo biefstuk en 15000, eieren zegt de A. Ct. De schade, welke aan Penning's koffiehuis De Leeuw van Waterloo" werd aangericht tijdens de anti-socialistische opstootjes te Amsterdam op de avonden van 21 en 22 Februari, is Vrjjdag door deskundigen geschat op f 2000, onge rekend het nadeel, hem berokkend door het sinds dien tijd stilstaan van zijn be drijf. Donderdag a.s. wordt het koffiehuis weer geopend. Vader, moeder en dochter waren op een Zondagavond, in het begin dezer maand, te Amsterdam erg gezellig uitge weest. Men. had hier en daar eens een kijkje genomen en ten slotte het anker laten vallen in een tapperij op den Kloveniers burgwal te Amsterdam. Helaas, daar nam de vreugde een keer. De politie werd nl. door den tapper ter hulp geroepen, om de vrouwen, die dronken geworden waren en die hij niet meer tappen wilde, te verwijderen. Een agent tikte moeder" op den schouder. »Kom, ga nu heen, dat is veel beter, dan dat je hier kabaal en ruzie maakt." Het antwoord van moeder" was een hevige slag in het aangezicht van den spreker, gevolgd door eenige dergelijke doucears aan het adres der beide andere agenten. Moeder" wilde tot geen prijs de deur uitzij ging op den grond liggen en verzette zich met behulp van hare dochter als een woedende leeuwin. Ein delijk kwamen zij dan toch buiten. Maar niet minder dan 5 politieagenten, een militair, 2 brandwachts en eenige burgers moesten er aan te pas komen om moeder en dochter naar een politie-post te trans porteeren. Moeder en dochter stonden daarvoor Donderdag terecht en het O. M. eischte tegen moeder" 10 dagen, tegen mejuf- vrouw hare dochter 7 dagen gevangenis straf. Beiden weenden. Zij konden het heusch niet helpen. >'t Was van de zainewen, z'n Edel- Achtbare" zei moeder. Om een geldelijke quaestie van een paar gulden maakte Vrijdag een juffrouw te Alkmaar zich zóó kwaad, dat ze een beroerte kreeg en op hetzelfde oogenblik dood bleef. De groote vloot van Pernis wordt weer met een sloep vermeerderd; onder reederij van den heer M. Zwanenburg zal van daar ter kabeljauwvisscherij uit gaan de sloep »Lodewijk De vloot telt thans 44 schepen, terwijl er weder een in aanbouw is. Te Vlaardingen is Vrijdagavond de eerste algemeene vergadering gehoudeu van reeders en boekhouders van haring schepen in Nederjaud, ter bespreking van de vraag of er dit jaar al dan niet een algemeene jagerij-gemeeuschap zal plaats vinden. De opkomst uit Vlaardingen en Maassluis was talrijk. Er werd al spoedig besloten dit jaar weder een haringjager^ te doen plaats hebben, in de hoop, dat de deelneming algemeen zal zijn. De aanwezigen traden allen toe en van vele anderen was reeds Men zal wederom 2 jagers hebben, even als verleden jaar, en daarvoor 2 stoom- booten charteren. De eerste moet 23 Juni, de tweede 28 Juni te Lerwick gereed lig gen. De eerste moet 3/400 ton, de tweede 1000 ton kunnen overnemen. Naar wij vernemen, zal het Leger des heils" weldra Nederland met een be zoek »vereeren" (Standaard). Door een jongmensch te Hoogland, oud 15 jaar, ziju op één raiddag drie-en- twintig hoendereiereu met 17 sneden wit tebrood, en den avond van dieuzelfden dag 17 eieren met 23 sneden wittebrood, genuttigd, Dezer dagen is door de Rotterdara- sche politie aangehouden een Duitsche notaris, die zich in zijn geboorteland aan bedrog en valschheid zoude hebben schul- dig gemaakt, en wiens uitlevering door de Pruisische regeering gevraagd is. Hij is naar het huis van bewaring overge bracht ter beschikking van de justitie. Een paar ondernemende mannen te Alkmaar denken ernstig aan het oprich ten van een locaalspoor tusschen die ge meente en Hoorn. Het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland heeft bij enkele inschrijving aan besteed 1. het maken van beplantingen in de duinen op het eiland Terschelling, behoorende tot de zeewerken dier pro vincie, raming f4240. Minste inschrijver was de Heer A. Bos, te Terschelling voor f3350. In een Zuidhollandsche gemeente was in den gemeenteraad het voorstel behandeld, de gemeente door middel van een telefoon met een andere gemeente te verbinden. Een der ingezetenen, na afloop der zitting een der raadsleden vragende wat er in den raad behandeld was, kreeg ten antwoord Ja, we krijgen hier een telefoon, maar waarheen hij rijden zal, weet ik nog niet.« (Historisch). Een gezin te San Frediano (Italië) werd dezer dagen minder aangenaam ver rast door een regen van dakpannen en mannen, welke door het dak naar binnen kwamen tuimeleu. Zes mannen, die door de politie werden achtervolgd, trachtten namelijk over de daken een goed heen komen te vinden, toen zij, van een hooger op een lager gelegen dak overspringend, dit "door hun gewicht deden bezwijken. Men kan zich de ontsteltenis der bewoners eu de woede der boeven voorstellen. Drie van de laatsten wisten echter nog een goed heenkomen te vinden, de au- deren hadden eenige kwetsuren bekomen en werden gevangen genomen. In een der kerken te Parijs zat de zer dageu een deftig gekleed man, die, in vromen ijver, geen collectant voorbij liet gaan, zonder een gave te offeren, maar die eindelijk er op betrapt werd, dat hij voor eeu stuiversstukje, dat hij i n het zakje wierp, een handvol geld e r uit haalde. De man bleek een Belg te zijn, die reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld werd. Als een merkwaardigheid wordt uit het plaatsje Llanyerwijs in het Engelsche Graafschap Wales gemeld, dat daar in de laatste drie jaar niet minder dan 11 per sonen boven de 100 jaar zijn overleden. De laatst gestorvene was een 104-jarige weduwe, die tot een half jaar voor haren dood zich goed kon bewegen, en tot aan haar einde in staat was den Bijbel te lezen. Verleden week waren de versche haringen te Lowestoft zoo overvloedig, dat verscheidene booten hunne lading in zee wierpen, liever dan den marktprijs van 30 sehillings per last van 3000 stuks aan te nemen. De reeders zouden tegen dezen prijs op de transactie geld verloren hebben, doordat zij de marktgelden, on kosten voor het tellen enz. zouden hebben moeten betalen. Loodsbrieven. Het Engelsche Lagerhuis hield zich Zaterdag jl. in comité-generaal bezig met het wetsontwerp, houdende verbod, voor taan loodsbrieven aan vreemdelingen te verstrekken. Het debat was zeer lang durigverschillende afgevaardigden na men er aan deel, en de advocaat-gene raal verklaarde namens de regeering, dat zij de bestaande loodsbrieven niet wil intrekken, maar verdere uitreiking onbil lijk acht, dewijl aan de Engelsche loodsen geen gelijke voorrechten in het buitenland verleend worden. Eindelijk werd met 60 tegen 35 stemmeu besloten, de behande ling in comité in een volgende zitting voort te zetten. Deze uitslag wordt als een voorloopige overwinning der voor standers van het ontwerp beschouwd. Te Hamburg is men bezig met het oprichten eener zeevisscherij-Corapagnie met een bedrijfskapitaal van \lj3 millioen mark en een vloot van 3 stoomschepen en 25 kotters. De zetel te vestigen te Cuxhaveu. Aan het station Saulcee Monclin in de omstreken van Mézièresis een trein ontspoord, waarbij de machinist en twee reizigers zwaar gewond werden. Mevrouw P. Dietrich, onlangs te Berlijn overleden, heeft aan die stad 2.40Ö.000 Mark vermaakt. Een ontvoeringsgeschiedenis, wier helden ieder kent en noemt, wordt te Parijs verhaald. Romeo is Belgisch officier eu baronJulia stamt uit de joodsche familie van Frankfort, wier dynastie zich heinde en ver uitstrekt De dame is uiet jong meer, zoodat aan jeugdigen overmoed niet kan worden gedacht. Reeds lang ging het gerucht, dat de dame zich door den baron het hof liet maken, zeer tegen den zin van de streng geloovige moeder, die tot haar leedwezen reeds zoovele doch ters van het bekende milliardenhuis af vallig had zien worden, en ronduit ver klaarde, dat zij nooit haar toestemming, tot die goddelooze mésalliance zou geven. De dochter had echter ook een wil en liet zich eenvoudig ontvoeren naar een kennis, vanwaar zij de noodigé schreden zal doen om de wettig vereischte toe stemming van mama te verkrijgen. De huwelgksschat bedraagt evenveel millioe- nen als de dame jaren telt. In dat ge val komt het op een paar jaar ouder uiet aan. Op onderscheidene plaatsen in Italië hebben vreeselijke orkanen gewoed. Te Taggia alleen wordt de schade aan de olijtbosschen op meer dan zeshonderd duizend lires geschat, terwijl alle vooruit zichten op een goeden oogst der veld vruchten verjjdeld zijn. De arme bevol- kiug, die reeds zooveel door de aardbe ving heeft geleden, is geheel tot vertwjj- feling gebracht. Geheele wijnbergen, een waarde van 4 en 5 duizend lire9 verte genwoordigende, werden verwoest,eeuwen oude olijf boomen van meer dan 2 meter omtrek werden bij den grond afgebroken. De oudste bewoners herinneren zich niet ooit zoo iets te hebben bijgewoond. De Transvaal Advertiser verhaalt van gruwelen in de gevangenis te Preto ria. Daar zijn en worden volgens dat blad inlandsche vrouwen op last van den Land-Drost ten bloede toe gegeeseld we gens zeer geringe overtredingen. Zekere Sara b v., een 24-jarige dienstbode, wier verklaring wordt medegedeeld, werd we gens brutaliteit tegen een blanke dame tot f36 boete veroordeeld en kreeg, toen zij die niet betalen kon, twee maanden gevangenisstraf eu 25 slagen met de „kat." Zij weet, dat zes vrouwen aldus gegee seld werden, terwijl zij in de gevangenis was. Als de meegedeelde feiten waar zijn wat nog blijken moet, zal zeker, nu zij algemeen bekend zijn geworden, de on- menschelijke Land-Drost zijn straf niet ontgaan. Dat vooral in Engeland de zaak der Transvaal door dergelijke voor vallen zeer geschaad wordt is duidelijk. Marine en Leger. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om in de helft van de maand Jnni a. s. een Roman van Hans Heinrich Schefsky. 14. Bewerkt door AMO. Laat mij kort zijn, waarde vriend! Dit be zoek werd mij noodlottig. Het beeld der schoone vrouw had zich diep in mijn hart gegrift. Ik zocht haar later op en vond haar in armoe dige omstandigheden. Haar man had slechts schulden nagelaten en nu leefde zij bij een oude gevoellooze tante, die haar dagelijks ver weet, dat zij genadebrood at. Ik wist haar over te halen om dat onvriendelijk huis te verlaten en een aangenaam gelegen huisje te betrekken. Toen er twee maanden verloopen waren, begrepen wij, dat wij elkander be minden en vier weken later beleden wij 't elkander. Nu begon de gelukkigste tijd mijns levens. Yol zaligheid gaven wij ons over aan een liefde, die in beider hart den heiligen gloed eener eerste oprechte genegenheid had ontstoken. Zij had nog nooit bemind. Op bevel van hare ouders was zij met haar eersten man in het huwelijk getreden. Zij had bij hem een leven vol zorgen gehad. Hij was een somber, in zichzelf gekeerd man, wien het aan ver stand ontbrak om met zijn schoone vrouw behoorlijk om te gaan. Niettemin had zij om zijn leven gesmeekt; alleen plichtgevoel had haar daartoe gedreven. Een jaar verliep, waarin ik haar bijna eiken avond een bezoek bracht. Toen deelde zy- mede, dat zy moeder zou worden. De edele vrouw verbond daaraan geen vermaning, geen vraag of ik mijn kind een eerlijken naam wilde geven. Maar mij trof het diep in het hart, dat het mij niet vergund was de vrouw, die ik beminde, voor heel de wereld de mijne te noemen. Was er dan geen middel om alle hinderpalen te over winnen? Zij was van burger afkomst. Dat zou ik kunnen verhelpen door haar in den adel stand te doen verheffen. Maar zij was de vrouw van hem, die gepoogd had den vorst te ver moorden en zijn leven op het schavot had ge ëindigd. Dat was de onoverkomelijke kloof tusschen mij en de vrouw, die ik liefhad." Graaf Hardenberg hield op met spreken het was hem aan te zien, hoe hem het praten vermoeid had en Theodoor verbrak het stil- zwijgen niet. Na een poos gingde grijsaard voort: »Nog stond ik in twijfel of ik mijn aanzienlijke betrekking met al mijn macht en invloed zou opofferen, of wel de vrouw, die ik beminde en het schepsel, dat nog geboren moest worden. Nog had ik geen besluit genomen, toen de vorst my in een geheime audiëntie mee deelde, dat hij vernomen had in welke be trekking ik stond met de weduwe van den man, die ter dood was gebracht. Ronduit keurde hij die betrekking af. Om de loopende geruchten te logenstraffen, stelde hij my de verloving voor met gravin Laura von Rothen- burg, eene schoone rijke dame, die mij ech ter geheel vreemd was. Dit voorstel stond ge lijk met de bedreiging van ongenade. Ver oordeel mij niet, vriend, als ik heken, dat ik, gehoorzamend aan den drang van den Vorst, mij acht dagen daarna openlijk mot gravin Laura verloofde en dat vier weken daarna het huwelijk in de slotkapel werd voltrokken. Ik hoorde de orgeltonen door het kerkgebouw ruischen, ik voelde de koele, trotsche vrouw aan mijn armals dolksteken drongen de woorden van den geestelijke in mijn hart. Ik dacht alleen aan baar, die zonder iets kwaads te vermoeden, in hare kamer op mij wachtte. Ik had den moed nog niet gehad haar uit den zoeten droom te wekken. Reeds den volgenden dag rukte ik mij los van de zijde der opgedrongen vrouw en snelde ik naar de vrouw, die mijne liefde bezat. Zij ont ving mij met open armen als altijd. Zij vermoedde dus niets. Dagbladen las zij niet en zij ging met niemand om; hoe zou zij dus op de gedachte komen dat ik haar bedroog. Ik had mij voorgenomen haar alles te zeggen, maar toen ik haar engelengelaat zag, ontzonk mij den moed, en ik ging onverrichter zake heen. Maar dén ding had ik toch gedaan. Totnutoe had zij alle geschenken afgewe zen. Zij wilde zelfs den schijn niet hebben, dat hare liefde betaald werd. Heden echter had zij een schitterenden ring aangenomen. Niet om de waarde deed zij het, maar omdat er mijn haarin gevlochten was. „Voor uw kind", zei ze, toen zeden ring aan haar vinger schoof. Nog eenige weken duurde deze dubbelzin nige toestandtoen volgde er eene onver wachte ontknooping. Wie haar kennis gaf van mijn huwelyk, weet ik niet. Ik geloof dat de Vorst zijn toevlucht heeft genomen tot een uiterste en laatste middel om ons te scheiden. Van wie dit is uitgegaan, God vergeve hem de zonde, die hij daardoor begaan heeft. Op zekeren dag vond ik de woning ledig. Een brief aan mijn adres bevatte deze regelen: iiIk weet alles en geef u de vrijheid terug. Noch ik, noch mijn kind, zullen u ooit weer ontmoeten. Mijn hart is gebroken, maar ik moet leven om het schepseltje, dat nog gebo ren moet worden. Leef gelukkig en vergeet ons." Dat is alles wat mij overbleef. Die woor den staan in mijn hart geschrevenik neem ze mee in het graf. Ge begrijpt, waarde vriend, hoe ik alles deed om haar te ontdekken, doch vruchteloos. Eerst twee jaren later berichtte een mijner vertrouwden dat in het armen- ziekenhuis een vrouw was gestorven, wier sig nalement overeenkwam met dat der verlorene. Zij had een meisje van twee k drie jaar nagelaten. De doode kon natuurlijk geene in lichtingen meer geven en het kind was niet meer te vinden. Twee jaar daarna verliet ik ik den staatsdienst. Ik kon niet langer leven in de stad, waarin ik zooveel hartzeer had geleden. Als reden voor mijn aanvrage om ontslag voerde ik overspanning van zenuwen aan en 't- werd mij eervol verleend. Toen vestig de ik mij te B. Mijn huwelijk was ongeluk kig; mijne vrouw deed zelfs geen poging om mijn hart te winnen; wij leefden voor 't oog der wereld wèl met elkander. De ongeluk kige spruit uit dezen echt kent ge; mijn zoon heeft mij veel verdriet aangedaan. Ik was genoodzaakt met strengheid te werk te gaan en toch het is mijn vleesch en bloed ik hoop, dat hy zich beteren zal. En nu, myn vriend, denk er eens over welk een vreese- lijk lot mij ten deel gevallen is. Ik ben ge zegend met rijkdommen, die honderden huisge zinnen tot welstand zouden brengen, en waar zijn zij, die al dien rijkdom zullen erven, als ik de oogen sluit Waar is mijn dochter, waar is mijn zoon? Hoor daarom, vriend Vollmar, wat ik beslo ten en reeds by testament vastgesteld heb. Drie jaren na mijn dood moet men wachten. In dien tijd moeten mijn beide kinderen het meisje heb ik als mijn dochter erkend in alle deelen van de wereld gezocht worden, kosten noch moeiten mogen gespaard worden om hen te vinden. Worden ze beiden of dén van beiden gevonden, dan behoort aan die bekende erfgenaam of aan beiden mijne ge heele nalatenschap. Zijn alle onderzoekingen en nasporingen vruchteloos gebleven, dan heb ik een plan, bij het gerecht berustende, tot 't stichten van een gebouw voor veriatenen. En nu verneem dat gij zelf in mijn testament zijt aangewezen om de nasporingen naar mijne kinderen te leiden. Een groot kapitaal staat u ten dienste en het is natuurlijk, dat ik u eene onbezorgde toekomst heb verzekerd. Be loof mij, Vollmar, dat ge al uwe krachten zult inspannen om mijne kinderen op te sporen!" „Ik zweer het!" sprak Theodoor plechtig. Zwijgend keerden de beide mannen naar het rijtuig terug. Slechts de boomen hadden gehoord, hoe het bezit van millioenen het ware levensgeluk niet kau verzekeren. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1