't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1483. Woensdag 4 Mei 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abon n ement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 3 Mei 1887. Met goed gevolg hebben te Amster dam examen afgelegd tot 't verkrijgen eener acte als onderwijzeres, de dames K. C. C. Beukenkamp en C. H. Eikema, van bier, en A. Boon van Texel. Hedenavond geeft Helders Mannen koor in Tivoli een concert, waarbij mej. E. Berghuis (Alt.), leerling van 't con servatorium te Amsterdam, als soliste zal optreden. Door het prov. bestuur van Noord- Holland is aanbesteed: Het leveren van brik en steen en bet bestorten der Helderscbe zeeweering, in 2 perceelen. Minste inschrijver 1ste perceel de heer G. D. van Doorn te Amsterdam, voor f1752; 2de perceel de Erven H. Trip, te Rotterdam voor f9547. Zaterdag is te Amsterdam aanbe steed door Heinekens Bierbrouwerij Mij het maken van een tijdelijk houten ge bouw op het terrein voor de tentoonstel ling van voedingsmiddelen. Laagste in schrijver A. Vos Rz., voor f8200. Herbesteed het maken van een fort in de Zuiderzee aan het Pampus (le gedeelte Er was slechts 1 inschrijver nl. D. Volker te Dordrecht, voor f 294.000. Het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd der militie te land en ter zee, voor een jaar, voor de militie te land lichting 1882, en de zee-militie lichting 1883, is Vrijdag jl. door de Tweede Ka mer met 40 tegen 19 stemmen aange nomen. Volgens opgave Bureau Veritas zijn in de maand Maart 1887 verongelukt 106 zeilschepen, als van Duitschland 7, Amerika 19, Engeland 31, Oostenrijk 3, Frankrijk 6, Denemarken 2, Spanje 1, Griekenland 1, Hawai 1, Italië 13, Nederland 4, Rus land 2, Noorwegen 9, Portugal 4, Zweden 3, onder dit getal zijn 7 vermisten. Door stranding verongelukten er 51, door aanvaring 9, door brand 3, 4 zijn gezouken, 13 verlaten en 19 afgekeurd. In dezelfde maand verongelukten 12 stoomschepen als van Duitschland 2, Brazilië 1, Engeland 8, Frankrijk 1. Door stranding verongelukten er 6, door aanvaring 4, door brand 1, terwijl er 1 gezonken is. De Amsterdamsche politie is op h«t spoor gekomen van diefstallen van geld, gedurende geruimen tijd gepleegd bij den ontvanger der registratie en domeinenSmits aldaar, vermoedelijk te zamen een bedrag van 5000 a 6000 gulden uitmakende. De dader van dit bedrijf, S. Frank, was bij den ontvanger slechts eenige maanden in dienst, en vestigde de aandacht op zich dóór zijn grove verteringen. Bij de aan houding van den dader wist de ontvanger nog niet dat hij was bestolen. Te Dordrecht is een jonge man sedert eenige maanden gehuwd, met de moeder zijner vrouw op den loop gegaan. De verlaten vrouw en de achtergebleven echtgenoot van de schoonmoeder zijn de vluchtelingen achterna gereisd, doch, naar men verneemt, onverrichter zake terug gekeerd. Omtrent Louis Alphonse v. Kesteren, scholier op het instituut van den heer Ingenhousz te Voorburg, zoon van den kolonel van het Ned. Oost-Indische leger van dien naam, sedert 6 April jl. vermist, worden door den hoofd-commissaris van politie te 's Gravenhage de volgende bij zonderheden medegedeeld In den voormiddag van Woensdag 6 April 11. is bovengenoemde jongeling van Voorburg aangekomen aau het station te Gouda en zou aldaar de Paasehvacantie doorbrengen bij den gemachtigde zijns vaders, den majoor der infanterie Van Kesteren. Zonder dezen iets te hebben doen vernemen, is hij echter met den eerstvertrekkenden trein van Gouda te ruggereisd, in de richting naar 's-Hage. De vermiste is 17 jaren, lang en slank, heeft donker haar en donkere oogen, mager gelaat, knap uiterlgk, halfbloed Arabisch-Indisch type, geelachtige kleur kleeding: korte donkerblauwe winterjas eu blauwvilten hoedje zijn ondergoed is gemerkt L. v. K. Hg had bij zich een lederen valies met touw er om en waar schijnlijk weinig of geen geld. De hoofd - commissaris van politie te 's-Hage verzoekt opsporing en terug zending of wel bericht. De majoor Van Kesteren heeft een premie van honderd twintig gulden uit geloofd ten bate van bem, die deu min derjarige terugbrengt of zoodanige aan wijzing doet, dat zijne ontdekking daarvan het gevolg is. Hij kan trachten of getracht hebben zich naar Engeland of Amerika te be geven. Ook een huwelijksreisje Mijnheer neemt voor zich en zijn vrouw tje een plaatskaart 2e klasse, brengt baar heel galant in den gereedstaanden trein en vergenoegt zich zeiven met een plaats in de 3e klasse bij een zijner vrienden. Het is te Hegen (gem. Bergen) ge beurd. Van bet schip »Helena"van Alicante te Maassluis binnen, is de gezagvoerder in het Engelsche Kanaal overboord ge slagen en verdronken. Van tijd tot tijd blijkt, dat bij zeer vele menscben nog niet bekend is, dat gevonden goed niet als eigendom mag beschouwd worden. Te Leeuwarden werd dezer dagen een 65-jarig sjouwerman uit Harlingen, H. K. genaamd, die op straat eeu bankbiljet van f25 had gevonden en van dat geld eenige schulden had betaald en voor ruim f 16 aan kleederen gekocht had, door de Rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Ootronw in militaire administratie. C. H. K., oud 25 jaren, geboren te Vlieland, was gedurende de maand Oetober van het vorige jaar aangewezen om als sergeant commandant van het te Heuaden garnizoen houdend detache ment van het 2de regiment infanterie op te tre- deD, terwijl hij tevens was belast met het beheer over de menage van dat detachement en van het detachement vesting-artillerie alduar, die gezamen lijk menage hielden. In genoemde qualiteit ont ving hij van den luit.-kwartiermeester te 's-Bosch f 200 om de uitgaven van zijn detachement te bestrijden, waarvan hij rekening en verantwoor ding moest afleggen. Toen hij nu den 28en Oetober jl. door zijn opvolger werd afgelost, kon hij aan den kwartiermeester een bedrag van f38 niet verantwoorden, welk bedrag door hem aan verschillende leveranciers van de menage moest worden betaald, doch dat hij ten eigen bate had aangewend en verduisterd, terwijl later bleek, dat bij voor een bedrag van f 0.68 aan gekochte traan ten behoeve der manschappen in de me nagerekening van het detachement in uitgaaf had gesteld, ofschoon door hem geen traan was aan gekocht. Voor deze feiten stond hij voor den krijgsraad het 2e militaire arrondissement te 's-Bosch terecht. De krijgsraad verklaarde hem bij vonnis van 22 Febr. jl. schuldig aan ontrouw in een militaire administratie, en veroordeelde hem tot drie jaren militaire gevangenisstraf met verval lenverklaring van den militairen stand, terwijl hij van het tweede hem ten laste gelegde feit (de onware boeking van gekochte traan) werd vrijge sproken, op grond dat dit naar des krijgsraada meening niet wettig en overtuigend was bewezen. De advocaat-fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof kwam van dit vonnis in hooger beroep. Het hof deed Zaterdag uitspraak. Bij sententie van 22 April jl. werd het vonnis van den krijgs raad, wat het eerste punt van beschuldiging be treft, bevestigd, terwijl in overeenstemming met de door den advocaat fiscaal in deze genomen conclnsie, het wettig en overtuigend bewijs van des beklaagden schuld aan het tweede feit door het hof werd aangenomen en ter zake daarvan werd schuldig verklaard aan valschheid in een authentieke akte, terwijl hij, uit aanmerking van de omstandigheid dat beklaagde in zijn beheer niet behoorlijk is gecontroleerd geworden en het betrekkelijk gering nadeel, dat door zijne straf bare handelingen is ontstaan, werd veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van één jaar ter zake van het tweede feit, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmplooieerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. (p. D.) De wisselwachter van den Centraal- spoorweg te Hattem, A. Mensink, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde goederen te lossen uit een goederentrein, kwam de sneltrein, die van Zwolle ruim half tien 's morgens vertrekt, het station binnenstoomen, juist op het oogenblik dat de man voor de machine van den goederentrein omliep. Den snel trein niet bemerkende, werd hij door dezen overreden en zoodanig verminkt, dat de dood onmiddellijk volgde. Voor de rechtbank te Heerenveen deed zich het zonderlinge geval voor, dat een getuige in een strafzaak zijn naam niet kon opgeven, hoewel de president hem dien bij herhaljng vroeg. Hij moest nu de gerechtszaal verlaten. Na eenigen tijd in de getuigenkamer vertoefd te heb ben, werd hij weder voorgeroepen en toen de president, na eer«t zijn naam genoemd te hebben, hem vroeg »Heet gij zoo?" antwoordde hij toestemmend, waarbij hg zijnen naam zeer onduidelijk prevelde. Zaterdagnamiddag is te Haarlem ge vankelijk binnengebracht Otto Julius Hub- scher, oud 21 jaren, barbier, geboren te Berlijn, zonder vaste woonplaats, die te Eemnes nabij Baarn was aangehouden in het bezit van een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, waaronder afkomstig van de diefstallen in den laatsten tijd ge pleegd te Hillegom, Oegstgeest, Water graafsmeer, enz. Donderdagnacht had hij nog een poging tot inbraak gedaan op Larenberg, welke echter mislukte, daar alles goed was ge sloten. Hij begaf zich daarop naar een nabgzijnde villa, waar hg inbrak, het ge- heele huis doorsnuffelde, doch niets van zijne gading vindende, den weg insloeg naar Eemnes, waar hij werd aangehouden. Den 11 den Mei wordt uit de straf gevangenis te Leeuwarden ontslagen J. de K., uit Antwerpen; hij is ongeveer 63 jaar oud en heeftwegens het plegen van verschillende diefstallen, ruim 40 jaren in de gevangenis doorgebracht. Naar men verneemt, zgn dezer dagen te Nijmegen de daders ontdekt van den moord op zekere Reintjc van Yeen, on geveer 8 jaren geleden bedreven. Een der twee mannen moet op zgn ziekbed tot bekentenis gekomen zgn en den me dedader hebben aangewezen. De zaak zal binnen kort voor den rech ter behandeld worden. De mandie de bekentenis heeft afgelegd, is herstellende van zijn ziekte. Ongeldig huwelijk. Een jongmensck te Brussel kon van zijne ouders geene toestemming krijgen tot een huwelijk en om toch te kunnen trouweu, liet hij een man en een vrouw tegen een flinke belooning de rol van zijne ouders spelen. De bedrieger ij werd ontdekt en er werd tegen de schuldigen vervolging ingesteld. De bruidegom en zijne gesmokkelde ouders werden elk tot het minimum der straf, 3 maanden gevangenis en 26 fr. boete veroordeeld. Het ergst van al is echter, dat het burgerlijk huwelgk onwettig verklaard werd. De nieuwe torpedo-kruiser „El De structor" voor het Spaansche gouverne ment aan de Clyde gebouwd, maakte onlangs den overtocht van Falmouth naar Finisterre in 24 uren, terwijl haar geringste snelheid 21 knoopen in het uur was. Dit is de kortste tgd, waarin ooit een stoomschip de Golf van Biscaye is over gestokenen verscheidene uren korter dan het door het snelste Engelsche schip gedaan zou kunnen worden. Het stoomschip Benton, op reis van Singapore naar Penang, is bij het eiland Formosa in aanvaring gekomen met een bark en gezonken. Honderdvijftig menscben zgn daarbij om het leven gekomen. De Zweedsche Post och Inrikes Tid- ning meent te wetendat de tocht van Nordenskjöld naar de ^Zuidpool niet om een Pool te ontdekken, een vraag stuk, dat voor de wetenschap reeds lang is opgegeven slechts 18 maanden zal duren. De nestor der Engelsche Pool- vaarders, de 86-jarige scheepsdokter M'Cor- mick, die aan de expeditiën van Ross, welke 4 jaren duurden, deelnam, oordeelt dat. al heeft men tegenwoordig de stoom kracht tot zijn beschikking, zulk een tocht op zgn minst 2 a 3 jaren vereischt. Maar N. rekent wellicht op zgn ge lukkig gesternte. Een bezwaar tegen het gebruiken van olie, om bij storm weder de zee rondom schepen kalm te maken, was vooral de noodzakelijkheid om groote hoeveelheden olie voor dat doel aan boord te hebben. De Compagnie Générale Trans Atlantique zal nu echter het middel toepassen, zonder i veel olie te verbruiken. Zjj laat linnen zakken vol »werk" (uitgepluist touw), dat van olie doortrokken is, rondom het schip, aan touwen, in zee, en wel zoo, dat de zakken uiet verder dan 15 centimeter van het schip kunnen afdrijven. In de zakken zgn gaten geboord en van het nat wor dende werk scheidt zich langzaam de olie af. Proeven, met deze manier genomen, slaagden zeer goed. Na eenige welge lukte proefnemingen zal de genoemde Maatschappij op al hare schepen de zakken met olie-werk invoeren. Ingezonden Een vreedzaam plekje. De vestingwerken van den Helder achter zich hebbende, ontwaart het oog van den een zamen wandelaar ter linkerzijde van den weg naar het dorpje Huisduinen een kleinen hof de stille rustplaats der dooden, die daar sluimeren, bewaakt door het zandig duin, dat hun oog zoo menigmaal met blijachap in het verschiet heeft zien opdoemen in slaap gesust door de ge heimzinnige immer varieërende melodiën der gol ven, die nu eens met zacht gegons, dan weer met statig gedruisch een hymne zingen van komen en gaan, Tan verleden en toekomst; dezelfde golven, die hen, die daar rusten, hebben gedra gen naar heinde en ver, dezelfde golven, die in ontembare woede de oorzaak van den vroegen en onvcrwachten dood van zoo menig hunner waren en die een wijle later vol berouw den doode naar 't strand hebben gevoerd, om daar in 't Hollandsch duin een laatste rustplaats te vinden. 't Is juist niet noodig, levensmoe en diep treu rig te zijn, om genot te kunnen vinden in een bezoek aan een hof des vredes. Een eigenaardige poëzie spreekt hier tot het gemoed meer nog dan op een Père la Chaise of Hontinartre aan Eijk-en-duinen of Zorgvliet, waar soms het oog pijnlijk wordt aangedaan door de kleurige tentoonstelling van kransen, bouquet- teu en linten, zelfs van portretten. De akker der dooden kan niet te eenvoudig wezen, en 't zijn niet de sierlijke tombes en kun stige bloemen, die hier tot het hart spreken, 't Is de gedachtenis aan de velen, die daar hun laat- sten slaap slapen, die ons vervult met een eigen aardig gevoel van weemoed En vooral hier, waar de zonen der zee zoo in de onmiddellijke nabijheid van hun eens zoo ge liefd element ter ruste zijn gelegd, valt zooveel te denken doemt zoo menige herinnering op, is er zooveel, dat spreekt tot 't gemoed van den levende. We staan hier aan het slot van zoo menig zeemansleven rijk aan afwisselende tafereelen vol van gestadige onrust en hier eindigende in de diepste rust. Onwillekeurig valt het oog#op gindschen hoek, waar een eenvoudig monument onze aandacht trekt. We treden nader en plotseling worden onze gedachten eenige jaren teruggevoerd naar die droeve dagen, toen het als een electrieke schok van stad tot stad, van oord tot oord vloog het treurhericht, dat in de nabijheid van onze kust, met Hollands duin in 't gezicht, een vaartuig onzer marine naar de diepte was gezonken, ter wijl niemand der bemanning overbleef om die vreeselijke catastrophe op te helderen. En den Helder, zoo nauw en innig verwant met al wat marine is, den Helder, dat af en aan de zee- kasteelen, die onze driekleur in Oost en West fier en vrij doen wapperen, ziet komen en gaan, zag ook de treffelijke lijkstoet grafwaarts tijgen, toen, begeleid door de statige treurmarschen der marine-kapel en onder het doffe rommelen der omfloerste trom en het klagend doodenlied der fluit, gevolgd door honderden van makkers ten aanschouwe van een lange rij van treurenden, langs de gesloten woningen der burgers, een groot aantal van de slachtoffers dier vreeselijke zeeramp naar deze stille plek werd gebracht, om hier ter ruste te worden gelegd. Rust zacht wakkere zeelieden. Te midden van de uitoefe ning uwer plichten zijt ge afgeroepen en schoon een glorievolle dood in den strijd voor 't vader land uw deel niet was heeft toch dat vader land u even hartelijk betreurd, en menige traan heeft Neêrlands maagd u ter wille geplengd. Hoe velen van u hadden gevaar op gevaar getrotseerd aan 't verre Oosterstrandhoe velen hadden den invloed van een tropisch klimaat ge lukkig doorstaan, om zoo plotseling en vreesehjk in de nabijheid van 't lieve Holland een prooi der golven te worden. Rust dan zachtHier voegen geene beschou wingen over- en gissingen naar de oorzaak der droevige gebeurtenis, 't Zon de plaats ontheili gen. Uwe rust mag hier door niets worden ont wijd. Een klein, eenvoudig grafteeken wijst ons op eenigen afstand de plaats aan, waar, ver van huis en erve, ver van vriend en magen, de jonge Zweedsche adelborst, die ter reede van Nieuwe- diep bij 't doen van saluutschoten zoo ongeluk kig om 't leven kwam, den eeuwigen slaap slui mert. O, wat zal er dikwijls met betraande oogen daar ginds in 't Noorden door treurende oudera zijn gedacht aan 't kleine kerkhof in 't Hollandsch duin, waar hun lieveling rust, die vroolijk afscheid nam om nimmer weer te keeren. Maar hij is ten minste nog door vriendenban den naar de groeve gedragen; doch hoe reien von den hier niet eene rustplaats, die onbekend door de golven naar 't strand werden gevoerd, terwijl niemand hunne namen kende en geene treurenden bij hun graf hebben gestaan. Yer van hier heb ben echter een liefhebbende echtgenoot met tee- der kroost, hebben vrienden en bloedverwanten vergeefs hunne terugkomst verbeid; hebben ze gewacht en gewacht tot eindelijk het droef vermoe den zekerheid werd, dat de geliefde was heengegaan om niet weer te keeren dat zijn lange reis zich had uitgestrekt tot den onbekenden oever, van waar niemand terugkeert-, terwijl ze nog het treu rig genoegen niet mochten smaken te weten of dc betreurden wel eene rustplaats hadden gevonden aan 't vreemde strand, dan wel of het uitgestrekte graf der zilte baren hen in zijn rensachtigen schoot had opgenomen. Langs die vele groeven wandelend trekt eene kleine, schier vervallen tombe nog onze aandacht. Ter nauwernood ontcijfert het belangstellend oog nog de inscriptie „lei répose mon mari" lezen wij. Droevig aan denken Daar rust zeker de gezagvoerder van eenFransoh schip, op onze gevaarlijke Hollandsche kust ver gaan; en de treurende weduwe heeft haren be minden eohtvriend een aandenken opgericht, niet willende, dat hier in den vreemde onbemerkt haar dierbare verborgen lag. Misschien, is zij wel zelve naar Holland ge reisd om met eigen oog de plek te aansohou- wen, die haar alles bevatte, en om met snik kende en bevende stem den „chèr ami" een laatst adieu te stamelen. Waarschijnlijk is zij hem alreeds gevolgd in de eeuwige rust; maar het grafteeken staat er nog als een symbool van liefde en trouw. Eer we afscheid van dit aandoenlijk plekje gTonds nemen, slaan we nog een blik op 't mo nument, door zijne medeburgers opgericht ter nagedachtenis aan den eenvoudige» man, die den eerenaam van „held in stormgevaar" mocht ver werven die zoo menigmaal zijn leven waagde om bij 't woeden der elementen aan Haaks of Razende bol een bijna gewisse prooi te ontweldigen. Wat zullen ze hem vaak dankbaar hebben aan geblikt, dc geredden, die zich reeds den dood zagen gewijd. Wat zullen er in allerlei talen en tongvallen dankbetuigingen tot hem zijn gestameld. 't Is grootsch en verheven, in de roemvolle kro- ijken onzer Marine met gulden letteren te prijken onder zoovele helden als daar genoemd worden. Maar te sluimeren onder een monument, opgericht door de dankbare vereering van hen, die den red der van zoo menig menschenleven na zijn dood een huldeblijk wilden oprichten, is niet minder schoon. De avond begint te vallen en we gaan stad waarts. Het licht in den hoogen vuurtoren is ont stoken en schittert in de schemering als eene liefe lijke ster der hoop voor den zeeman, die onze kusten nadert. Onze aandacht valt nog op de dreigende vuur monden der forten, die nu zwijgend en rustig daar geposteerd staan, maar die dood en verderf zullen uitbraken, wanneer er gevaar mocht opdagen. We wenschen zeker hartelijk, dat die rustige rust lang moge duren, en dat dezelfde kalme vrede, die zich over den omtrek heeft uitgespreid, in lengte van dagen ons 'lieve Vaderland ten zegen strekke. Willemsoord, April '87. MARINUS. Marine en Leger. Men verneemt dat de gepensioneerde kapitein- luitenant ter zee H. J. van der Mandele, als se cretaris zal fungeeren bij de commissiedie be noemd is in zake een mogelijke overbrenging van 's Rijks Werf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ. Naar men verneemt zal het bevel over Zr. Ms. schroefstoomsohip Cerain worden opgedragen aan den luitenant ter zee der 1ste klasse I. I. de Bruijne. Bij het 4e reg. Vesting-Artillerie benoemd tot kapitein-kwartiermeester de le luit. id. van het 4e reg. Inf. J; van Raven. Z. M. heeft benoemd tot kapt.-magazijnmeester bij 'a Rijks Centraal-magazijn van militaire klee ding, uitrustingenz.te Delft, den kapt.-kwar- tiermeester P. J. Beaüsar, van het 4e reg. vest. art. alhier. Den len Juni a.s. zal het 4e regiment ves ting-artillerie weder met één compagnie (8e pant- serfortcompagnie) worden vermeerderd. Tot commandant van die compagnie is benoemd de kapitein J. B. van den Oudendijk Pieterse, thans werkzaam op het bureel van den heer ge- neraalmajoor, commandant van de vesting-Ar tillerie. Genoemde compagnie is bestemd voor het fort aan den Nieuwen Maasmond. (Hoek van Hol land). De le luitenant-adjudant bij het 4e regiment vesting-artillerie L. Nijhoff, is op zijn verzoek eervol uit zijne betrekking als adjudant ontheven en ingedeeld bij de 5de compagnie van genoemd regiment. Den heer R. Willemsen, arts te Groningen, is met ingang van 16 dezer, benoemd tot offic. van gez. 2 e kl. bij de zeemacht. De kapitein-luitenant ter zee P. G. Brucht, le officier aan boord Zr- Ms. wachtschip te Willems oord, is vervangen door den kapt.-luit t. z. J. A. Snoek. Eerstgenoemde hoofdoff. is heden opge treden als commandant van Zr. Ms. opleidings schip Admiraal van Wassenaer.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1