Adr. Biersteker, Tandarts, Kennisgeving. JACQUES YAN ROSENDAEL. Advertentiën. C. SCHAGEN, Paardenstraat. SPAARBANK. KENNISGEVING. Dc luit. t. z. Ie ld. W. M. J. Visser, off. van politie aan 's rijks werf te Willemsoord, werd gisteren vervangen door den luitenant ter zee le kl. W. A. Buytendijk. Het machine-personeel, dat den 18 Juni a.s. Ser stoomschip Drenthe naar Oost-Indië zal wor- en overgevoerd zal bestaan uit den machinist der le kl. v. k. J. C. F. Kroon, den machinist der 2e kl. C. Bakker, de machinisten der 8e kl. H. P. den Hertog, A. v. d. Berg. J. v. Beek en de machinist-leerlingen der 1ste kl. W. C. Schravesande, C. C. Plasberg en W. H. van der Heid. Op 's rijks werf te Hellevoetsluis is uitgereikt de gouden medaille, met gratificatie van f 100, aan den len bewaarder A. van der Meerwe gens 36-jarigen ijverigen én trouwen diensten de zilveren medaille met gratificatie van f 50 aan den werkman T. Dangerman, wegens 24-jarigen dienst. De kapitein L. Berkhout, van het le reg. inf. is gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, ter vervanging van den kapitein L. Tissot van Patot, aan wien pensioen verleend is. De Minister van oorlog heeft, ter bevordering eener spoedige mobilisatie van het leger, den voorraad kleeding- en uitrustingstukken in de garnizoens-magazijnen belangrijk vergroot. Bij het korps mariniers zijn de navolgende me dailles voor 24 en 12-jarigen eerlijken en trouwen dienst toegekend Zilveren medaille: sergeant C. Pistoor, serge ant H. C. Dreijer, korp. (schrijver 4e kl.) P. Dingjan, korporaal R. Lamars, korporaal M. de Vet, en marinier le kl. D. H. Brandt. Zr. Ms. stoomkanonneerboot Brak, liggende te Amsterdam, werd Zondag in dienst gesteld onder bevel van den luitenant t. z. le kl. J. L. Hordijk. Met dit vaartuig zullen de binnenwateren worden opgenomen. De op non-activiteit gestelde kapitein ter zee J. C. Joekes gaf Zondag het commandement van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaar alhier over aan zijnen opvolger, den kapt. luit. t. z. P. G.Bruch. De met le dezer benoemde inspecteur van admin. der marine W. H. F. Vogellegde gister de betrek king van magazijnmeester van kleeding en levens middelen der marine te Amsterdam neder, terwijl deze werd aanvaard door den officier van adminis tratie le kl. P. J. Roest. Zr. Ms. instructievaartuig voor bootsmansleer lingen Nautilus, is gisteren van Hellevoetsluis ver trokken ter opvolging zijner oefeningskruistocht in de Noordzee en wordt den 20en dezer hier ter reede verwacht. Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis" wordt a. s. Donderdag alhier binnen ver wacht. Gisteren werden de navolgende me dailles met daaraan verbonden gratifica tiën aan de hieronder genoemde mindere geëmploieerden en werklieden op 's Rijks werf' alhier uitgereikt: Gouden medaille aan J. van Waard. Zilveren medaille aan A. J. Verhorst, A. Kamp, J. Kooger, H. T. Kuhlineijer, A. Kok en J, T. Rijkers. Bronzen medaille aan M. Meerens, P. Geus, J. Duran, J. Berg Czn., W. M. Ten Hacken en T. Stutterheim. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 1 Mei en vertrok denzelfden dag. Het stoomschip Prins van Oranje, van Bata via naar Amsterdam, passeerde Perim den lsten Mei. Het stoomschip Prinses Marie, van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Southampton den lsten Mei. Marktberichten. Hoorn 30 April. Tarwe f 7 a 8,50, Rogge f4,25 a 5, Gerst f4,25 a 5,20, Haver f2,75 a 4, Erwten: Witte f10 a 12, Grauwe f 10 a 16,50, Vale f9 a 16, Bruine boonen f8,50 a 11, Karwei f 16,50 a 17, 1050 Schapen f 18 a 28, 140 Lammeren f8 a 12, 76 Kalveren f 5 a 16, 5 Zeugen f25 a 35, 146 Biggen f5 a 9, 30 Kippen f0,75 a 2, 9700 Kipeieren f2,60 a 2,90 per honderd, 1499 koppen Boter 0,50 a 0,55 per kop. Alkmaar 30 April. Aangevoerd 4 Paarden f75 a 130, 20 Koeien en OsseH f 90 a 170, 40 nucht. Kalveren f3 a 14, 1 Ezel f15,974 Schapen f 15 a 27, 104 Lammeren f5 a 7, 92 magere Varkens f 12 a 17, 240 Biggen f5 a 9, 17 Bokken en Geiten f4 a 8, 16 kleine Bokjes 0,25 a 0,45, Kipeieren f2,50 a 3, Eenden dito f3 per 100, Boter per kop f 0,52 a 0,65. 324ste Staats-Loterij. 4e klasse. le lijst. No. 2029 f2000. No. 4584 f1500. No. 8478 9579 14298 f400. No. 18103 f200. No. 7498 9037 11422 12219 20657 f100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 29 April tot 3 Mei. ONDERTROUWD: P. Hubbeling, koper slager, en J. W. van Vliet. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: N. Tol, geb. Conijn, z. J. Winder, geb. Leeuw, d. P. van den Nicuwen- giezen, geb. Mooy, z. S. C. Bijl, geb. Leliveld, z. G. Stam, geb. Hopman, d. G. Poth, geb. de Bruin, d. OVERLEDEN: A. Bommel, 69 j. J. Dek ker, 13 j. C. M. Vermeulen, 4 m. P. Schagen, 90 j. Vervolg der Berichten. In het lokaal Tivoli alhier, heeft heden de indeeling der miliciens, uit het nooderkwartier van Noordholland, plaats. Maandag 16 dezer zal de vereeni- ging voor Gemengd Koor," in >Musis Sacruin" alhier, een buitengewone ver gadering houden. De Marine-torpedoboot »Ardjoeno« bekwam gisteren, in de Binnenhaven aan den eersten steiger vastgemeerd liggende, eenige schade, doordien de stoomboot Mossel,die aan de werf »De Last drager op de helling werd gehaald, door het breken van den ketting met kracht terugliep en daarbij met de torpedoboot in aanraking kwamdeze werd midscheeps ingeloopen, waardoor een paar ijzeren platen werden ingedrukt. Daar men vreesde dat een lek was ontstaan, werden onmiddellijk voorzorgsmaatregelen geno- •raen, om zinken tegen te gaan. Heden zou de toestand van de boot worden onderzocht. Door het bestuur der regelings-com- missie voor de in Juni a.s. te houden Nijverheids-Tentoonstelling wordt dezer dagen een beroep gedaan op de offervaar digheid der ingezetenen. Dat bestuur roept bij circulaire den stoffelijken steun zijner plaatsgenooten in, omdat de sub- sidiën, door 't Nut en door 't gemeente bestuur verleend, niet toereikend zijn, om al de te maken kosten te bestrijden. De circulaire eindigt volgenderwyze Aan beveling om deze zaak, in het belang der Nijverheid en van hare beoefenaars ondernomen, te steunen, achten wij over bodig. Moge ouze goede verwachting in deze niet worden beschaamd Dr. Herderschee, predikant te Bor- keloo, voorkomende op het 12-tal predi kanten bij de Hervormde Gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Franeker. Texel, 2 Mei. Per stoomschip »Edam" zijn 30 April naar Amerika vertrokken: Joh. de Jong, vrouw en 2 kinderen; Corn. van der Vliet, en vertrekken op 4 Mei per stoom schip Schiedam" Auke Vlaming, vrouw en 5 kinderen; Cornelis Vervoren en Ja- cob Verkoog, te zamen 14 zielen. Velen zullen nog volgen. Morgen wordt het nieuwe station te Enkhuizen door de Holl. IJzeren Spoorw.-Maatschappij in dienst gesteld. Maandagnacht heeft te IJmuiden in het huis van De Goede een felle brand gewoed, en is het huis geheel tot den grond afgebrand. De daarbijstaande kerk heeft ook eenige schade bekomen. De oorzaak is onbekend. Vier jongens uit het gesticht van verbetering en opvoeding te Alkmaar, zijn Zondagmiddag aan hun geleider ont vlucht. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt opsporing en terug zending. Een juffrouw in Den Haag was Vrij dagmorgen bezig, op een laddertje staande, haar winkelruiten schoon te maken. Een jongen had de baldadigheid, het laddertje onderuit te trekken, waardoor de vrouw voorover met het hoofd in de ruiten viel. Eenige personen brachten haar hevig bloe dende naar binnen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De jongen had het op een loopen gezet. Het kalf en de put! Dat het opnemen van vloerkleeden bij de jaarlijksche schoonmaak, niet alleen uit een oogpunt van zindelijkheid alle aanbeveling verdient, maai ook door het welbegrepen eigenbelang gebiedend ge- ëischt wordt, bleek dezer dagen te Alfen aan den Rijn. Bij een rijken zonderling was in een kamer genoemde werkzaam heid in geen 20 jaren verricht; de balken, waarop de vloer rust, waren in zulk een invaliden toestand geraakt, dat op zeke ren nacht de vloer inzakte door de zwaarte van een kast met oud porselein. De ei genaar heeft ruim f 1000 schade. Zou nu tot reparatie worden overgegaan De Commissie van Rapporteurs om trent Hoofdstuk VIII der Grondwetsher ziening heeft een amendement voorge steld om art. b van 6 te lezen als volgt t> De dienstplichtigen te land mogen niet dan met hunne toestemming naar de koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen worden gezonden." Uit Nijmegen wordt gemeld: Van ontdekking der daders van den moord op zekeren Reintje van Veen, eigenlijk ge naamd Reintjes van Veerssen, is te Nij megen niets bekend. Vermoedelijk heeft dit gerucht zijn ontstaan te danken aan de wartaal van een krankzinnige, zekeren P., die dezer dagen naar een krankzin nigen gesticht is overgebracht. Wat dus daaromtrent wordt medegedeeld4 is ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Naar aanleiding van het allertreu rigst familiedrama, te Amsterdam voorge vallen, waarbij een moeder en haar kind zoo noodlottig om het leven kwamen, schrijft het »Nbld. van Ned." Deze zelfmoord is een nieuw verwijt voor hen die, door hunne onverschillig heid voor de belangen der ambtenaren, de regeling der pensioenen zoo lang uit stellen. De in 1882 overleden echtgenoot en vader der beide slachtoffers, de heer Lieveloo, had als ambtenaar bij de f 2000 in het pensioenfonds bijgedragen, waarvan noch hij, noch zijne weduwe ooit een cent heeft genoten. Toen hij stierf, bleef zijn gezin in armoede achter. Dat de man al wat hem met zijn bescheiden inkomen mogelijk was, had gedaan om de toekomst van zgn gezin minder duister te doen zijn, blijkt uit het feit, dat hij een der eerste deelnemers was van de particuliere Ondersteunings-vereeniging, die de amb tenaren der rijkstelegraaf zelf hebben op gericht, maar die natuurlijk slechts op kleine schaal kan werken. Daaruit ont ving de weduwe een som van f700 en een kleine jaarlijksche uitkeering. Dat was al wat zij bezat. Had de staat zgn ambte naar niet verplicht aan het rijks pensioen fonds bij te dragen, dan had de heer Lieveloo voor hetzelfde bedrag dat hij thans in het pensioenfonds stortte, en dat totaal voor hem en de zijnen verloren gign, bij een particuliere levensverzekering-maat schappij voor zijn vrouw een som van circa 4 a 5000 gulden kunnen formeeren waarmede zij in 1882 kans zou hebben gezien een zaak op te richten, die ruim schoots in de behoeften van haar en haar gezin zou hebben voorzien. Dat zijn feiten en cijfers, die te denken geven. Te Bezooien (N.-Br.), werden Vrij dag twee jonge dieven door de politie in hechtenis genomen. Een hunner, die goed in de woning van v. B. aldaar bekend was, en gezien had dat de vrouw des huizes zich naar de markt te Waalwijk had begeven, wist met een valschen sleu tel in de woning te dringen, terwijl de andere zich vóór het huis op den uit kijk bevond. Toen hg binnen was, heeft hg toegang weten te vinden tot de kast, waarin zich het geld bevond, en daar van ongeveer f50 medegenomen. Zij heb ben daarna den buit eerlijk gedeeld en later ook bekend waar zij hem verbor gen hadden. Een van hen moet al meermalen voor diefstal met de justitie in aanraking ge weest zgn. Zij zgn naar 's Hertogenbosch overgebracht De jongste is 15 a 16 jaar oud. In den nacht van 30 April op 1 Mei jl. werd op het station Rozendaal na bin nenkomst van een goederentrein het lijk van den goederenklerk v. D. gevonden die door dien trein overreden was. De oorzaak van dit ongelak is onbekend. Te Antwerpen is de politie een ge- heele goed georganiseerde dievenbende op het spoor gekomen. Niet minder dan 57 daartoe behoorende dieven, helers en andere medeplichtigen werden reeds ach tereenvolgens in verzekerde bewaring gebracht. Een Engelsch blad, de Northern Echo, bevat een vrij geheimzinnig be richt omtrent »een nieuw stelsel van ver warming" voor stoomketels, dat te Durham uitgevonden is, en dat >een hervorming van het stoomwezen" zal teweeg brengen. De brandstof zou 70 percent minder ruimte beslaan op de schepen, en de helft min der kosten dan thans, terwijl de tijd, noodig voor het verkrijgen van stoom, tot twee derden wordt teruggebracht. De stoombooten zouden daardoor veel meer goederen kunnen vervoeren, de vervoer- prijzen kunnen verlagen en aanmerkelijk sneller varen. Wat dat middel is, zullen wij zeker wel nader vernemen. De onlangs te Parijs overledene wed. van baron James de Rothschild heeft aan legaten voor weldadige instellingen niet minder dan 2.000.000 fr. vermaakt. Bij de onlangs vermelde schipbreuk der Tasmania heeft de „maharajah" Por- tab-Sind voor een millioen juweelen en kleinodiën verloren, en bovendien de ver zameling van edelgesteentendoor al de rajahs van Britsch-Indië ter gelegenheid j van haar kroningfeest aan koningin Yic- j toria gezonden. Te Marseille beweert men, dat deze wel 25 millioen waard zgn. Alle hoop om ze te vinden is echter niet opgegeven. Te Parijs heeft een officier zich in de Invalides van kant gemaakt. Hij leed aan zware hoofdpijnen en men vreesde voor zijn verstand. Hij zelf ook, zooals bleek uit een brief, dien hij achterliet, luidende: „Ik word gek en verkies den dood boven krankzinnigheid." Te Belfast is een ernstige werksta king uitgebroken op twee der grootste scheepswervin. Meer dan 600 werklieden staakten plotseling den arbeid, naar men zegt, op raad van het bestuur der „Tra des Unions". Zij hebben geweigerd den arbeid te hervatten, tenzij de werkgevers bereid zgn hun eisch in te willigen en hun voortaan het loon, in plaats van om de 14 dagen, elke week uit te keeren. Het dorp Sils, in het Zwitschersche kanton Grauwbunderland, bestaande uit 70 huizen met 600 inwoners, is op vijf huizen na geheel afgebrand. Levend begraven. Te Odessa werd 3 weken geleden met groote staatsie begravende 35-jarige majoor Majuroff adjudant van den gouverneur. Een paar dagen geleden, toen aan het familiegraf iets te herstellen viel, zag men dat de deksel van Majuroffs doodkist gedeeltelijk er af lag. Men vond het lijk met den rug naar bovenhet gezicht was vreeselijk gehavend en het vleesch van de handen gebeten. Het lijk bloedde nog. Heldersche Moppen. Gast, de spijskaart lezende: Een broodje met ham, 20 ets. Een broodje met kaas, 15 ets. Een broodje zonder ham 10 ets. Een broodje zonder kaas 8 ets. «Dat is toch gek," zegt hy tot den kellner, „een broodje zonder ham is bij u duurder dan een broodje zonder kaas, hoe komt dat?" Kellner: „Ja, mijnheer, dat komt omdat de ham ook duurder is dan de kaas." o Moedertrots Mijn kleine Betje is toch zoo'n bydehand kindik stuur ze gerust om boodschappen, zy verliest nooit een enkelen cent. Betje, (thuiskomende): De bakker wil niet meer borgen, moeder, voor dat alles betaald is, wat wij gehaald hebben. o le Dief. Je bent vrijgesproken, hé? 2e Dief. Ja, mijn advocaat heeft zoo zijn best voor mij gedaandat ik er nou eigenlijk een gewetenszaak van moest maken, dat ik hem, toen hij mij de hand gaf, zijn diaman ten ring van den vinger getrokken heb. o Twee dames moesten aan een koetsier twaalf stuivers betalen voor een rit. Zij gaven hem een kwartje, twee dubbeltjes, een stuivertje, twee 21/2-centstukken en vijf centen. De koet sier, die wel bemerkte, dat er niets voor een fooi overschoot, keek schuin naar het tellen van het geld en toen de som er was, zei hij„De dames hebben zeker lang gespaard, om het bij elkaar te brengen?" o De eigenaar van zeker koffiehuis is van plan zijn inrichting den naam te geven van „het Kantooi-," opdat zijn gehuwde klanten, wan neer zij laat thuiskomen en moeder de vrouw vraagt, waar zij zoolang gezeten hebben, met alle recht zouden kunnen zeggen, dat zij laat van „het Kantoor" komen! De steeds toenemende concurrentie van verschillenden aard, deed den onderge- teekende besluiten de geregelde begunsti gers van het Verkoophuis »DE ROODE KOUS," voortaan maandelijks rekening te zenden. Bij contante betaling wordt bij inkoo- pen van f 10.en hooger twee procent korting toegestaan. Over de nog openstaande postjes van 1885 en 1886 zal, zonder verder advies, in den loop dezer week per kwitantie worden beschikt. Ondertrouwd PIETER HUBBELING en JOHANNA WILHELMINA VAN VLIET. Helder, 29 April 1887. Getrouwd ARIE MIGCHIEL THEODORUS DE JAGER, Sergeant Korps Torpedisten, en MARIA FREDERIKA BERGMANN, die tevens hun hartelgken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Brielle, 27 April 1887. Heden overleed te Vlissingen, in den ouderdom van 86 jaar, onze ge liefde Moeder en Behuwdmoeder, de Wed. J. ANTHEUNISSEN, geb. JURRIJ. Helder, 2 Mei 1887. A. J. BOS-ANTHEUNISSEN. P. H. BOS. Heden overleed, na een kortston dige ongesteldheidonze geliefde Vader en Grootvader, PIETER SCHACEN, in den hoogen ouderdom van 90 jaar en 3 maanden. Helder, 1 Mei 1887. Namens Behuwd- en Klein kinderen. P. SCHAGEN. Strekkende deze tot eenige en algemeene kennisgeving. Op 24 April jl. overleed na een korte ongesteldheid, mijn innig ge liefde echtgenoote NEELTJE KUILEMAN, in den ouderdom van 74 jaren, diep betreurd door mij, mijne kinderen en behuwdkin deren. Helder, 3 Mei 1887. C. GUDE. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. - Op den 27n April j.1.overleed plotseling te Barsingerhorn, onze geliefde Broeder CERRIT KATER, in den ouderdom van ruim 49 jaar. Namens Broeders, Zusters en Familie, A. KATER. Huisduinen, 1887. Algemeene kennisgeving. Op den 29 April 11. overleed onze lieveling CATHARINA MARGA- RETHA, in den jeugdigen leeftijd van 4 maanden. Helder, 3 Mei 1887. J. VERMEULEN. C. VERMEULEN— DALMEIJER. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bg de ter-aarde-bestelling van mijne geliefde vrouw, betuig ik mijn' oprechten dank. Inzonderheid aan de Heeren Dragers. Helder, 3 Mei '87. C. GUDE. Hartelijke dankbetuiging, aan allen, die tijdens de ziekte en het overlijden van mgn geliefden Echtgenoot, blijken van innige belangstelling hebben gegeven. Inzonderheid aan de Heeren dragers, welke de laatste eer aan onzen geliefden doode hebben bewezen. Helder, Wed. P. JUCH, 3 Mei 1887. geb. Schellinger. Ook namens de Kinderen, Broeders en Zusters. Voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden gedurende de ziekte en het overigden van mgn geliefden echtge noot, betuig ik mgn oprechten dank, als ook aan de Heeren leden van het Metalen Kruis", voor de laatste eer, den overledene bewezen. Helder, 3 Mei 1887. Wed. J. DE HEER, geb. DE VRIES, en Familie. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hun har telgken dank aan familie, buren en vrien den, voor de belangstelling, op den 26 April ondervonden. Helder, 2 Mei 1887. K. LUIJTING, en Echtgenoote. Dankbetuiging. Het Bestuur van den BURGERKRING HARMONIE" brengt zgn hartelgken dank aan de Dames en Heeren werkende leden, voor hunne onvermoeiden ijver, waardoor zij den Burgerkring een genotvollen avond hebben bereid op Zondag jl. HET BESTUUR. Wegens sterfgeval is de zaak op Woensdagnamiddag GESLOTEN. Het kantoor der Spaarbank zal, aan vangende op ZATERDAG den 7 MEI e. k. iederen Zaterdag geopend zgn des avonds van 79 ure. Helder, 2 Mei 1887. Het Bestuur. DAMRAK 62, AMSTERDAM, is Maandag 9 Mei te Burg op Texel te consulteeren voor Tandheelkundige ope- ratiën, vullingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren van 9 tot 1 ure. Namiddags van dien dag te Helder, Kerkgracht 338, van 47 uur. TANDPOEDER verkrijgbaar gesteld bg de Wed. H. Van Gbtsen, Koningstraat. Van Dr. A. KUIJPER worden hier in den Evangelisatiekring lasterlijke geruchten verspreid, hoofd zakelijk inhoudende: »vóór Dr. K. gaat preeken, moet hg cognac drinken". Ten bewijze beroept men zich op feiten, in Rotterdam geschied, door predikanten uit Haarlem medegedeeld. Ondergetee- kende ging tot den, door velen genoemden zegsman, hier ter plaatse. Deze bekende hem, niets anders van Ds. HOOG en MOUTON te hebben vernomen en zelf anderen medegedeeld, dan: dat Dr. K., bg Ds. Malcomestüs komende, vroeg om cognac, die hem werd verschaft, maar dat bij het scheiden Ds. M. tot Dr. K. zeide: »Ik heb nu genoeg van U en Uw zaak". Op navraag van Ds. M. te R. kwam het volgend schrijven Rotterdam, 27 April '87. Waarde Heer! »In antwoord op Uw schrgven, kan ik »U mededeelen, dat het verhaal in Uwen brief voorkomende, geen waarheid be- »vat. Dr. K. is sinds anderhalf jaar niet >bg mij aan huis geweest en heeft nimmer »ten mgnent cognac gebruikt". Met beleefde groete heb ik de eer te zgn, Uw dw. dr. (w. g.) H. MALCOMÊSIUS. Het is van algemeene bekendheid, dat Ds. M. te R. zich niet schaart bij de vrienden van Dr. K. Dit getuigenis heeft dus des te meerwaarde. Voor ieder ligt zgn brief ter inzage bij de WelEd. Heer P. REILING, in de Breewaterstraat. L. ADRIAANSE, Theol. Stud. Matt. 5:11 en Handel. 21316.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 2