't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1484. Zaterdag 7 Mei 1887. Vijftiende Jaargang. HALENDEB DEB WEEE. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 20 m. Onderg. 7 u. 34 m. Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Veemarkt te Schagen. Vrijdag 13 Zaterdag 14 L. Kwartier. Veem, te Hoorn. Burgemeester en Wethouders der ge meente Helder brengen ter openbare kennis, dat het voljaarskohier van den Hoofdelijken Omslag, dienstjaar 1887, door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van den 27en April 1887, is goedgekeurd en heden in afschrift, gedurende maanden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Helder, 4 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. HELDER, 3 Mei 1887. Dinsdagavond gaf Helders Mannen koor, onder directie van den heer H. A. Egbers, zijn laatste concert in 't winter seizoen. Als soliste trad op mej. E. Berg- huijs, van 't conservatorium te Amster dam. Mocht de zangeres reeds bij de voordracht van »Die Uhr" en Trost" blijken van sympathie verwerven, bij 't lied »Von ewiger Liebe" werd de geest drift zoo opgewekt, dat aan Tt applaus geen einde kwam, eer zij weder optrad, om door 't voordragen van een extra nummer den wensch der toehoorders te bevredigen. Reeds na 't eerste door haar gezongen nummer bood de heer J. A. Meijer mej. B. een fraaie bouquet aan. Men was zeer ingenomen, niet alleen met de inderdaad lieve altstem, maar ook met de gevoelvolle voordracht der zangeres. Als solist bracht de heer Egbers in de eerste afdeeling een tweetal stukken ten gehoore, waarbij hij zijne reputatie als meesterlijk violist, handhaafdein de tweede afdeeling droeg de heer J. C. Reijers twee solo's op de violoncel voor, die een welverdiend applaus verwierven. De koren werden flink en goed genuan ceerd gezongen en 't lied »Spin, Spin!" op algemeen verlangen herhaald. »Rem- brandt" was een goed gekozen slotnummer. Mej. C. Kooger, van Texel, heeft te Haarlem voldoend examen afgelegd voor onderwijzeres. Het café van den heer Penning »De Leeuw van Waterloo" op het Water- looplein te Amsterdam, is als ruïne weder geopend. De vensters zijn echter nog met planken dichtgespijkerd, zoodat er voortdurend gas moet branden de spiegel vertoont nog slechts enkele glasscherven, het behangsel hangt aan flarden aan de muren en op het biljart is een tropee gebouwd van keisteenen en alle andere projectielen, in het café na de bestorming gevonden, welke tropee gedekt werd door allerlei wapens als talhouten, pooten van stoelen en door tal van andere daar ver nielde voorwerpen. Van het vernielde café zullen photo- graphische afbeeldingenin den handel worden gebracht onder het motto: >De praktijk onzer Grondwet." Dinsdagnamiddag te ongeveer 6 uur is aan boord van de op Alkmaar varende stoomboot nabij de Houthaven te Am sterdam, in het IJ gesprongen en ver dronken, een onbekend persoon, naar gis 65 a 70 jaar, met hoog voorhoofd, grijs haar, blauwe oogen, gebogen neus, spitst kingele gelaatskleur, zonder baardge kleed met bruin buksking overjas, zwart geruit vest, dito pantalon, wit flanellen hemd, katoenen onderhemd, half hemdje, zwarte wollen kousen, wit katoenen dito alles ongemerkt, gutta percha pantoffels. Op dit lijk, ter plaatse opgevischt en in middels naar de Oosterbegraafplaats over gebracht, werd gevonden een wit katoe nen slaapmuts en een wit katoenen zak doek. Het zoogenaamde reddingsleger is (zooals reeds gemeld werd) sedert eenige dagen hiér te lande vertegenwoordigd door een tweetal officieren, uit Londen over gekomen, met het doel ook in ons land afdeelingen op te richten. De eerste volkssaraenkomst zal aan staanden Zondag 8 Mei, te Amsterdam gehouden worden, des avonds te half zeven, in de Gerard Doustraat. Naar men verneemt is een ten be hoeve van den heer Domela Nieuwenhuis ingediend verzoek om gratie van de hand gewezen. Voor het hof te Amsterdam werd Woensdag in hooger beroep behandeld de zaak van den Engelschen zeeman Ja mes Bond, beschuldigd van een Italiaan, Bellamo, dusdanig met een oliekan op het hoofd te hebben geslagendat deze kort daarna overleed. De rechtbank had beklaagde vrijgesproken en het Hof heeft dit vonnis bevestigd. Een Portugeesch handelaar in wijnen, die in het Amstel-Hötel te Amsterdam gelogeerd was, bracht het geheele hotel niet weinig in opschudding door de meer dan zonderlinge wijze, waarop hij zich aan stelde. Op een tafel staande, maakte hij alle mogelyke grimassen, wierp zijn hor loge tegen den grond en stelde zich aan als een krankzinnige. Men liet de noodige hulp komen en den logé wegvoeren, die naar het bleek aan dronkenmanswaanzin lijdende was. Een vrouw in Den Haag, die een gouden horloge met gouden ketting ont vreemdde, verborg deze voorwerpen in haar tournure. De Sumatra Ct. schrijft: Een aldaar ontvangen telegram bericht, dat pastoor De Vries overleden is. Met pastoor de Vries treedt weer een dier priesters van het levenstooneel, die door aa geheel Ned.-Indië, bij roomschen en niet-roomschen, bekend en geëerd en be mind zijn. Hij was een onvermoeibaar pioniereen vriend der armen, maar vooral een soldatenvriend, die reeds in 1864 Westelijk Borneo had doorkruist, om aan de daar verspreide expeditionaire troepen, zooals hij het noemde, „een goed woordje van daarboven te brengen." Batavia, 2 April. Een denkbeeld van de vreeselijke wijze waarop de beri-beri onder de Madureesche barisans op Atjeh woedt, geeft het vol gende, ontleend aan een correspondentie van de »Soerb. Ct." 4 Maart. Vooreerst dan het meest in teressante onder het weinige, nl. dat de beri-beri in hevige mate begint toe te nemen en wel met zeer acute gevallen. In hoofdzaak behoorden tot heden de slachtoffers tot de inlandersde Euro peanen ontsnappen nog aan de verscheu rende klauwen van deze hydradoch wat misschien in dit onderhavige geval nog erger is de Madureezen schijnen niet tegen den invloed van deze gevreesde ziekte bestand te zijn. We zijn weer in het eerste kwartaal van het jaar, en het begint evenals ten vorigen jare. Professor Pekelharing en zijn gevolg zijn onvermoeid aan het zoeken. We zijn nog maar in het begin der periode, en reeds worden vele Maduieesche bari sans in het hospitaal opgenomen, en zijn er ook reeds eenige gevallen met doode- lijken afloop. 10 Maart. De beri-beri is met zulk een kracht begonnen, als we hier ooit gehad hebben zij telt reeds in de laatste dagen tallooze offers, doch meest allen Inlanders. Doch wat de zaak erger maakt, is, dat de Madureesche barisans als sneeuw voor de zon wegkwijnen en zij het grootste contingent in het hospitaal geven. Op éen dag werden er volgens de meest betrouwbare berichten 37 van de twee compagniën met beri-beri in het hospi taal opgenomen; terwijl de anderen, die nog niet zoover zijn, dat zij naar het hospitaal moeten worden gezonden, bijna allen eveneens door die ziekte zijn aan getast. En die slag is gevallen binnen den tijd van één week. Alles en allen zijn machteloos om eenige leniging te brengen in dezen droeven toestand. Een officier van gezondheid was verplicht zich van 's Gravenhage voor dienstzaken te begeven naar een aan den Hollandschen spoorweg gelegen gemeente. De dokter bracht daarvoor het Rijk 70 cents in rekening, zijnde de prijs van een spoorwegkaartje eerste klasse. De Reken kamer maakte bezwaar de declaratie te verevenen. Zij vroeg of bedoelde offieier wèl in uniform reisde. Toen haar ge antwoord was, dat dit niet het geval was, werd zijn vordering met 12 cents ver minderd, op grond dat, wanneer hg in uniform had gereisd, de spoorweg-maat- chappij 58 c. gevorderd zou hebben. De schuldeiseher heeft ten slotte het Rijk de 70 cents (of 58 c.) cadeau gedaan. Als een bewijs hoe de handelsbe weging te Rotterdam in de laatste jaren is toegenomen, kan dienen dat in de laatste 20 jaren een toename van niet minder dan 30.950 schepen valt te con- stateeren en ook de aanvoer van artikelen daarmede een gelijken tred heeft gehou den. Behalve kalk, steenkolen en steeu werden in het afgeloopen jaar aangevoerd 2.513.168 tonnen a 1000 KG., zijnde een derde gedeelte van den aanvoer in het geheele rijk, welke 6% millioen tonnen bedroeg. Voorts valt een voortdurende verbetering van den Nieuwen Waterweg te constateeren, zoodat de schepen tot 22 voet diepgang dezen thans ongehinderd kunnen passeeren. Een gruwelijke zelfmoord heeft te Kerkrade (Limburg.) iedereen met afgrij zen vervuld. Een zekere Ch. Gernstein, arbeider in de kolen mijn, gehuwd en va der van vijf kinderen, heeft zich door middel van een dynamietpatroon van het leven beroofd. Naar het gerucht loopt, zou hg de patroon op zijn buik hebben gelegd en daarna hebben aangestoken. Vreeselijk was de knal en de uitwer king verschrikkelijk. Het onderlijf van den ongelukkige was totaal verbrijzeld, een hand werd op eenigen afstand te ruggevonden; een oog werd hem uitge slagen, terwijl hier en daar stukken vleesch verspreid lagen. Toen men op de nood lottige plek kwam, vertoonde de ramp- 'ige zelfmoordenaar niets meer dan een vormlooze massa bloedend vleesch. Te Gorinchem ontstond in de kerk der Chr. Ger. Gem. Zondagmorgen een groote opschudding, doordien zekere juffr. H. onder de godsdienstoefening plotseling dood bleef. Zaterdagavond jl. heeft ten huize ,Doenradeu gem. Oorsbeek (Limburg) een brutale diefstal plaats gehad. Terwijl de bewoner, de Heer K. de Limpens, eenige uren afwezig was, wist men door het in slaan van een ruit het huis binnen te komen. Uit een kist, welke in de groote zaal stond, zijn verscheidene kostbare gouden heeren- en dames horloges ont vreemd, benevens een massa anderegou den en zilveren voorwerpenwaarvan men de gezamenlijke waarde op meer dan f 3000 sehat. Ondanks de ijverigste na sporingen der maréchausséeis het tot dusverre niet gelukt den dader of de da ders van dezen diefstal te ontdekken. Dinsdag bevond zich in de wacht kamer 3e kl,. van het station te Goes een echtpaar, dat gereed stond om naar Mid delburg te vertrekken, ten einde den ge sloten huwelijksband te doen ontknoopen, toen beide partgen eensklaps tot de ont dekking kwamen, dat toch echtscheiding eigenlijk niet door hen werd gewenscht. De reis werd derhalve onder de gunstig ste voorteekenen aanvaardtemeer daar de vrouw uit louter vreugde en als blijk van teruggekeerde genegenheid haar man op sigaren tracteerde. Te Breda heeft een treffend ongeval plaats gehad. Terwijl de heer Conincx stalhouder ts Ginnekennauwelijks had plaats genomen op de paardentram, welke hg slechts met moeite had kunnen in halen, zegt hg: „Wat word ik naar!" en onmiddellijk stort hg van de tram en is een lijk. Een dienstmeisje te Oosterhont had haar dienst verlaten en wilde het er den dag, alvorens in haar nieuwe betrekking te gaan, nog eens goed van nemen. Zij bleef dan ook tot laat in den avond uit, met het gevolg dat haar vader haar wei gerde binnen te laten. Ten einde raad, herinnerde zg zich dat haar vriendin, die bg den notaris M. diende, haar wel een onderkomen zou verschaffen. De geheele familie was echter ait de stad. Als een vlugge hinde klauterde zij echter over de tamelijk hooge omheining en zag zich op de vliering een bescheiden plaatsje te verschaffen. Zij was intusschen niet on opgemerkt gebleven. Een buurman stelde de politie van 't feit in kennis. Spoedig was de burgemeester met agenten van politie ter plaatse en, flink gewapend, stelden zij een onderzoek in, tot zij ein delijk de 19-jarige schoone, in Morpheus armen rustende, op aangeduid plaatsje vond. Zij werd mede naar het politie bureau genomen, waar haar moeder haar des anderen daags op minder hartelijke wijze vandaan haalde. De rechtbank te Utrecht deed Dïds- dag uitspraak in de zaak tegen G. J. B., van beroep horlogemaker, oud 46 jaren, geboren te Haarlem, zonder vaste woon plaats, thans te Utrecht in verzekerde bewaring, beklaagd van in den avond van 2 Maart in een voor het publiek toegan kelijk lokaal te Utrecht H.H. M.M. den Koning en de Koningin opzettelijk te hebben beleedigd. De rechtbank verklaarde het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen en veroordeelde beklaagde tot 3 maanden gevangenisstraf, met be paling, dat de tijd, in voorloopige ver zekering doorgebracht, in mindering van straftijd zal worden gerekend. Een veldarbeider te Borssele werd dezer dagen met de geboorte van zijn 18de kind aangenaam of onaangenaam verrast. Een 10-tal kinderen is inmiddels overleden, zoodat zijn schamel inkomen nog in de behoeften van een 8-tal heeft te voorzien. In een riviertje bij Hattenheim in den Rijn, dat den geologen wel bekend is, werd kort geleden weder een goede vondst gedaan, nl. een manmouthtand van 7 voet lengte en 5 duim diameter op den wortel. Dat is de grootste tand, die tot dusver gevonden is. Opstand van doodgravers. Zelfs de doodgravers te New-York zijn door de opstandkoorts aangegrepen en hebben het werk gestaakt. Zij worden per graf be taald en klagen nu over gebrek aan werk. Zij vragen of hooger loon, of meer werk. De vervulling van dit laatste verlangen staat gelukkig niet in hun macht en de besturen der kerkhoven zullen dan wel tot een loonsverhooging moeten overgaan. Een hevige ontploffing had Maan- j plaats in de kruitfabriek te Houns- low bij Londen. De schok, daardoor ver oorzaakt, was zoo hevig, dat men dien te Londen duidelijk voelde en velen aan stonds aan een nieuwen dynamietaanslag geloofden. De meeste huizen, op een mijl afstand van de fabriek, zijn min of meer beschadigd. De oorlog gaat niet door, zegt het Soerabayasch Handelsblad. Die profetie maken wij op goeden grond. Deze week zijn daar aanhoudend telegrammen ge komen bij den handel, inhoudende: Da ling van den huidenprijs. Zoo'n nauw verband bestaat tusschen stijging van den prijs van het leder en de oorlogskans, dat wij gerust durveu voorspellen: „van de oorlog komt voorloopig niets." Dezer dagen werd aan een Fran- sche dame, een zuster van barones Roth- schild, op reis van Parijs naar Lyon, een klein valies met kostbaarheden ter waarde van f40,000 ontstolen. Zij deed onmid dellijk aangifte bij de politie. Deze be gon nasporingen, en weldra was de voor naamste dief gevonden, in den persoon van een bekenden misdadiger. Een wijn- huishoudster die zich met den verkoop van het gestolene had belastwerd ook gevat, en door haar aanwijzingen kreeg men weldra nog 23 medeplichtigen (die bijna allen tot de zoogenaamde „zwarte bende" behooren,) in handen. Het groot ste deel der gestolen kostbaarheden of de daarvoor afgegeven bank-van-leeningbrief- jes, heeft men teruggevonden; met de rest is de vangst van zooveel kwaad volk niet te duur betaald. Te Diano Marina, een der plaatsen welke het meest geleden hebben door de jongste aardbeving in Italië, zijn twee huizen, door verschillende gezinnen be woond, op en door elkander gestort. De bewoners werden allen gedood. Thans heeft men onder het puin een som van ongeveer f 100,000 gevonden. Op dit geld maken nu de erfgenamen van beide gezinnen aanspraak. Maar het is nog niet beslist kunnen worden aan wie van de partgen de erfenis toekomt. Op een andere plaats heeft een man in het puin f 15,000, zijn geheele vermogen, verloren. Men kon hem, in het belang der openbare gezondheid, niet vergunnen, er naar te zoeken zoolang nog de doode lichamen, die onder het puin liggen, in staat van ontbinding zijn. De arme man houdt nu dag en nacht de wacht op de plek, waar zijn huis ge staan heeft, uit vrees voor dieven die zich minder dan hij aan het verbod der overheid zouden storen. EEN MISVERSTAND. Een jong'ling stond voor 't venster, Lang was hij ziek geweest, En hunkerend verlangde Hij naar het lentefeest. Maar door de naakte boomen Blies guur de Noordenwind, Als waande hij by ieder Zich om het zeerst bemind. De jong'ling zuchtte en steunde En rillend zag hij rond, Verlangen sprak hem duid'lijk Uit 't oog, al zweeg de mond. Maar eind'lijk sprak hij: „Moeder, Of zij nog komen zal? 't Is nog zoo guur daar buiten; Geen bloem siert nog het dal. Het vriest nog alle nachten, O, kwam zij hier maar weer, Dan was het in deez' kamer Niet kil en somber meer." „Mijn zoon," hernam de moeder „Geduld maar; stil uw leed! Zij komt gewis, de lente; Reeds lang staat zy gereed!" „Maar moeder!" luidt het antwoord, „Niet zij is 't, die ik mis, Maar wel de kachel, die hier Reeds weggenomen is." 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. MarseiUt. 14 Mei „Voorwaarts" 26 Mei viaPadang 28 „Prins Frederik" 9 Jun. viaPadang 11 Juni „Pr.Wilhelmina" 23 viaPadang 25 „Sumatra" 7 Juli viaPadang 9 Juli „Pr. van Oranje" 21 viaPadang 23 „Pr. Alexander" 4Aug. viaPadang 6 Aug. „Koningin Emma" 18 viaPadang 20 „Burgr. den Tex" 1 Sept. viaPadang 3 Sept. „Conrad" 15 viaPadang 17 „PrinsesMarie" 29 viaPadang Vertrek van Amsterdam des morg. te 10 uren. Marine en Leger. Door Z. M. is de heer L. H. Lebbe, arts, be noemd en aangesteld tot offic. van gezondh. 2e kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. De werkzaamheden tot gereedmaking van het bij 's rijks werf te Amsterdam in aanbouw zijnde schroefstoomschip „Johan Willem Friso" zullen met kracht worden voortgezet, opdat genoemd schip nog in dit jaar in dienst kan worden ge steld. De off. van gez. 2e kl. M. J. Brandtszal naar men zegt, den off. van gez. 2e kl. J. H. 8mit vervangen aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen," zijnde deze laatste met'16 Mei be vorderd tot off. van gez. Ie kl. Naar men meldt zal de dirigeerende off. van gez. Ie kl J. J. Borst, Zr. Mb. zeedienst met pensioen verlaten. Zr. Ms. instructiekorvet Urania is Woensdag onder commando van den luit. t. z. Ie kl. M. C. v. Doorn, te Willemsoord op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld, tot practische oefening der adelborsten van het oudste studiejaar. De luit.-gen. K. L. Pfeiffer, commandant van het leger in Ned.-Indië, is op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze, met behoud van aanspraak op pensioen, uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtig diensten door hem aan den lande bewezen, een en ander met bepaling dat het aidus verleende eervol ont slag ingaat op den dag in de maand Juni a.s. waarop genoemde opperofficier zijn betrekking zal neaerleggen. De gen.-maj. bij het leger in Ned.-Indië A. Hage, is benoemd totluit.-gen. en tot commandant

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1