't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1489. Woensdag 25 Mei 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement p«r 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 24 Mei 1887. Den beer J. Ph. Beekman, aanne mer alhier, is gegund het bouwen van een j barak voor besmettelijke ziekten te Breda, voor de som van f 6740. j Vrij dag jl. werd ten raadhuize alhier openbaar aanbesteed het verbouwen van de gemeentescholen Nos. S, 5, 6. Laagste inschrijvers waren voor school no. 3 J. Korff, alhier ad f1160; voor school no. 5 J. F. Philips, alhier ad f 2881voor I school no. 6 P. Spruit, alhier ad f3672. Ter vervulling der bestaande pre- dikants-vacature bij de Herv. gemeente alhier, is door het Kiescollege Vrijdag- avond uit 't [vermelde zestal geformeerd j een drietal, waarop in alphabetische volg orde geplaatst zijn de navolgende predi- kanten J. C. BenitBovenkarspelH. Van der HoevenHoogwouden Dr. P. A. Riedel, Oudorp, waaruit den 3n Juni de beroeping zal geschieden. De gezagvoerder van het Deensche ber- gingsschip Em. Z. Svitzer, nit de Noordzee alhier teruggekeerd, meldt, dat door den storm der laatste dagen alle zichtbare merken van de benoorden Texel gezon ken liggende Duitsche bark Meteor zijn i verdwenen, waardoor men te vergeefs po- gingen in het werk stelde om het schip, tot het bergen der lading, terug te vinden, i Men schrijft ons van Vlieland: i Tot gersststelling van allen, die het hericht hebben gelezen, dat schipper J. Klein zijne be- I trekking op de postschuit, die van 't Vlie naar de Vliereede, in aansluiting met de Terschellinger stoomboot, o. a. ook passagiers en goederen over- j brengt, met een andere heeft verwisseld, diene, dat hij onmiddellijk is vervangen door zijn broeder Jan Klein, die reeds lang op dit vaartuig dienst deed. Geen nood dus, er staat weer een flink man aan 't roer. Vertrouw hem gernst uw corpus, nw goed. Mopperaars en pruttelaars zullen er altijd wel zijn en blijven. Niemand vergete, dat de postdienst tusschen 't Vlie en de reede, van eigenaardige bezwaren afhankelijk is. Wind en j stroom, het tij en bladstilte maken 't den besten zeeman soms ondoenlijk de zoo beruchte Slootte bevaren. Vandaar dan ook soms die levensge vaarlijke overtochten met een bijkans tot zinkens toe geladen jol. 't Ware wel te wenschen, dat de bevoegde autoriteiten hierop eens 't oog ves tigden. Er bestaat van hier een drnkj verkeer met den vasten wal. Terwijl de stoomboot ten 5 ure van Terschelling vertrekt, moeten zij, die, hetzij voor zaken of om andere reden of, wat veelvuldig voorkomt, om geneeskundige hulp op reis gaan, circa 3 uur gepakt en gezakt in de wapens zijn, om te 6 uur op de Vliereede te kunnen over stappen. Dat is zeer vermoeiend voor ouden van dagen en voor lijdenden in 't bijzonder. Dat er tot heden nog geen ernstig ongeval bij dat overstappen heeft plaats gehad, is voorzeker ▼oor een groot deel te danken aan het kloek beleid der bemanning van stoomboot en postschuit. Verbetering in dezen dienst was wenschelijk en noodig. Of zal men zoolang dralen, totdat er een ongeluk valt te betreuren Zal men de put dempen als het kalf verdronken is P Al 't onaangename, verbonden aan een reisje van 't Vlie naar Harlingen, is niet te wijten aan den schipper, maar wel aan de gebrekkige in richting van den dienst. Houdt het oog maar in 't zeil, laat het roer niet los, schipper Jan Klein! en dan aan Godes zegen, is 't al gelegen Vanwege de Noord- en Zuidholland- sche reddiugsmaatschappij zullen in de na bijheid van de Texeliche zeegaten proeven worden genomen met een nieuw model reddingsboot, welke van bijzondere in richtingen voor oliestorting is voorzien. Men stelt zich voor, dat deze boot bij schipbreuken meer diensten zal kunnen bewjjzen dan de thans bestaande reddings booten, dewijl er gelegenheid zal bestaan door de olie de anders ondoordringbare branding te bedwingen. De visscherij op het wrak van de Lutine zal eerst in 't begin van Juni een aanvang nemen. Eenige nieuwe werk tuigen worden te Amsterdam in gereedheid gebracht, omdat men eenigszins anders wil werken, dan 't vorige jaar. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbendenlo. dat, van den 27en Juni a. s. tot half Juli of later, een gedeelte van het vaarwater in 't Schulpengat, ter hoogte van 't fort Kijk duin, niet zal mogen bevaren worden zullende ter nadere plaatsaanwijzing op voormelde hoogte, ongeveer 150 meter beoosten de lijn der 'geleidelichten op de zuidwestkust,, Tessel 'gelegd^wordenj 4 buiktonnen, zwart en^wiij geblokt ;|£2o. dat, van 13 Juni a.s. tot ultimo Juli of later, eveneens ter aanwijzing van verbo den vaarwater zullen gelegd worden a. twee ankerboeivormige tonnen, voorzien van korf, zwart en wit geblokt, ter hoogte van Kijkduin buiten de zwarte tonnenlgn op de zoogenaamde Bollen"; b. twee ankerboeivormige tonnen, voorzien van korf, zwart en wit geblokt, op vermelde hoogte tusschen de lijn der witte tonnen en bet strand. Door den minister van oorlog is vastgesteld «en reglement betreffende bet toezicht op en het beheer van de kazer neering en wat daartoe behoort. In dat reglement is o. a. bepaald, dat in elke kazerne, waar daartoe een geschikte gelegenheid beschikbaar is, één of twee kamers zullen worden bewoond door een officier, daartoe door den commandeerenden officier aan te wijzen. Deze kamer worden van Rijkswege op eenvoudige wyze gemeubeldde bewo ning geschiedt kosteloos. Die officier moet volledig bekend zijn met de behan deling der voorbanden brandbluschmidde- len,bijhoudt een wakend oog over al 'tgeen in de kazerne voorvalt, en geeft, bij ou- gereldbeden, rustverstoring, brand en der gelijke, de vereiscbte bevelen in de kazerne. De in Atjeb bij den strijd op 4 April jl. zwaar gewonde officier is de 2e luit. der inf. W. C. Yan Deventer. Hij kreeg een klewanghouw over bet hoofdde licht gewonden zijn de kapt. der inf. T. W. J. Buijs, en de 2e luit. der inf. J. F. Cornelius, allen van bet 3e bataljon. Uit de rekening der gemeentelijke gasfabriek te Alkmaar over 1886 blijkt, dat de exploitatie in dat jaar, met in begrip der verplichte jaarlijksche aflossing van f 6000, een batig saldo heeft opge leverd van f 13,884.35. Zondagmorgen was de spoorbrug te Velsen weder zoover gereed, dat de per sonentreinen er stadig over konden gaan, waardoor de vertraging werdverminderd, en de reizigers niet meer behoefden over te stappen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. vond men op het dek van de mailboot Prinses Elisabetb, die naar Vlis- singen bestemd was, een jas liggende, bevattende een portemonnaie met een biljet 2de klasse naar Ylissingen en eenig En- gelsch geld. Daar niemand der aan boord aanwezigen zich als eigenaar meldde, moet verondersteld worden, dat een passagier over boord gesprongen is. Uit Enkbuizen wordt gemeld Dinsdag jl. kwam een boer van hier met de Sneeker boot terug, waarop eenige schapen, die bij op de Sneeker markt bad gekocht. Zelf de schapen een voor een over een smalle plank naar den steiger brengende, trok een schaap hem van de plank af, zoodat beiden in zee vielen. Toen de boer uit bet water geholpen was, was zijn eerste vraag naar het schaap, dat met den stroom was afgedreven, maar toch door eenige mannen in een schuitje werd gered. Tot belooning gaf de boer voor zjjn eigen redding 20 ct. en voor die van bet schaap 30 ct. Zestien jaar geleden kreeg zekere B. Bloem, destijds dienstknecht bij den heer P. ter Cock te Hamdijk, ,Nieuwe- Scbans', bij het gebruik van bet middag maal een scherp voorwerp in de keel en verder in de maag. De man scheen er echter niet den minsten last van te heb ben en was bet scherpe voorwerp bijna ge heel vergeten, toen hij voor een vijftal jaren begon te sukkelen. Geneeskundige hulp baatte niet, een operatie in 't academisch ziekenhuis te Groningen evenmin. Wel was de lijder soms herstellende, enkele keeren naar 't scheen weder geheel beter, doch dan be gon weer de oude kwaal. In den laatsten tijd begon bet den pa tiënt beneden in de rechterzijde te zwe ren, waaruit eindelijk een gewone speld, uitwendig geheel verroest, te voorschijn kwam. De reis, die deze speld in 16 jaren door bet menschelijk lichaam beeft gemaakt, beeft niet alleen veel pijn, doch ook veel geld gekost. Ofschoon de wonde, door dezen doortocht veroorzaakt, nog niet is genezen, is de man zeer welva rende. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat bij den landbouwer Boersinan, te Yeenbuizen gem. (Heer-Hugowaard,) een koe is die dagelijks 75 liters melk geeft. Omtrent een moordgepleegd te Haarlem, wordt bet volgende gemeld: Een ongehuwde vrouw, moeder van een 21/s-jarig knaapje, had het aan een der buren ter verzorging gedurende den dag toevertrouwd, terwijl zij uit werken was. Het knaapje werd vroolijk en ge zond door een persoon, met wien de moeder in nauwe betrekking stond, weg gehaald. Eenige oogenblikken nadat die persoon de kamer, door de moeder be woond, doch waar deze zich op dat oo- genblik niet bevond, was binnengekomen, boorde men eenig leven, en was bet knaapje overleden. De persoon, die reeds lang een baat bad tegen het kind en bet, volgens eigen verklaring, wel eens bad geschopt, is gearresteerd en Vrijdag met het lijkje geconfronteerd. De lijkschou wing is in tegenwoordigheid der justitie geschied in bet ziekenhuis door de hee- ren Maas en Brouwer. Niet minder dan 12 groote en kleinere wonden werden bij bet knaapje gevondenterwijl twee tanden de tong waren ingedrongen. De moeder is aan bet gruwelijke feit on schuldig, en de gearresteerde ontkent den moord. Het vaderland heeft een treffend verlies geleden. De oud-minister van fi nanciën en lid der Tweede Kamer mr. P. Blussé van Oud-Alblas is op 75-jari- gen leeftijd te 's-Hage overleden. Blussé was een der oudste leden van de Kamer, en guauot üiju uiiucuicuUc eigenschappen van hoofd en hart in zeld zame mate de achting zijner medeleden van alle partijën. Maandag jl. woonde de heer Blussé nog de Kamer-zitting bjj, maar verliet die vóór bet einde, daar hij zich onwel gevoelde. Intusschen scheen zijn toestand volstrekt niet bedenkelijk, doch deze moet plotseling verergerd zijn door een hevi- gen schrik, daar er Dinsdagavond een begin van brand in zijn woning is ont staan. Woensdagavond bevond de stoom bootkapitein Pieter Bruinsma, van Sneek, zich in beschonken toestand ten huize van den kastelein Kreeft aan de veemarkt te Dokkum, waar, ter gelegenheid der Meimarkt, muziek en dans gegeven werd. Daar hij twist zocht, verzocht de kaste lein hem herhaaldelijk het publiek niet lastig te vallen of zich te verwijderen. Bruinsma wilde daaraan niet voldoen, en daarop riep de kastelein de hulp in van de politie, die eveneens Bruinsma uit- noodigde zich te verwijderen, en toen bij ook daaraan niet voldeed, werd bij door den politiedienaar Sijbranda, bij fel ver zet, buiten de deur geworpen. Hierop viel Bruinsma met een blinkend werktuig, hetwelk later gebleken is een spitse koe- schaar geweest te zijn, den politiedienaar aan, en drong de gelagkamer binnen, waar, onder bet toebrengen van slagen, opnieuw een worsteling ontstond, totdat bij eindelijk door bet publiek werd ge grepen en in arrest gebracht. De politie dienaar beeft, uit tegenweer, van zijne sabel gebruik moeten maken. Bruinsma beweert dronken geweest te zijn, en dien tengevolge niets van dit alles te weten. Uit Wanneperveen schrijft men aan de Asser Ct. Een veehouder in deze gemeente, wiens vrouw ziek was, bracht eenigen tijd ge leden een nacht wakende bij het haard vuur door, om bij voorkomende gevallen aan zijn tweede ik de behulpzame hand te bieden. Om eens goed op zijn gemak te zijn, gaat de man op de plaat liggen, waar hij weldra in een vasten slaap ge raakte en van de dingen, die rondom hem gebeurden, niets meer vernam. De zoon des buizes, die in dezelfde kamer sliep, werd wakker, ziet het vertrek ge heel met rook gevuld en de kleeren van zijn vader door bet afvallende haardvuur reeds smeulende. In verstrooidheid neemt hij den waterketel van 't vuur en schenkt er maar op los, er geen erg in hebbende, dat in die ketel kokend water was. Gelukkig, dat de brandwonden niet gevaarljjk zjjn. De Russische Regeeringsbode beves tigt thans ambtelijk, dat bet doodvonnis is voltrokken aan een vijftal der jonge lieden allen menschen van stand en opvoeding gelijk men weet die den jongsten aanslag hadden beraamd op bet leven van den Czar. Men spreekt van een nieuw Nihi listen-complot tegen den Czaar, dat te Novotcherkask zou zijn ontdekt. 30 per sonen werden gearresteerd. Yan 15 tot 27 Juli e. k., zal door ganscb Rusland, met openbare feestelijk heden worden gevierd bet 900-jarig jubi leum van de bekeering der bevolking tot bet Christendom. Naar aanleiding daar van zal op kosten van den staat een ge schiedenis in het licht worden gegeven van de regeering des H. Wladimirs. Koningin Victoria heeft thans reeds voor baar jubilé uit Indië een paar mil- lioen aan edelgesteenten ontvangen. Bij gelegenheid van het jubilé der Koningin zal aan 30,000 schoolkinderen van 10 tot 14 jaren oud, een feest worden gegeven in Hyde Park. De overtocht over den Atlantiscben Oceaan in vier dagen. De Arrow Steam- sbip and Sbipbuilding Compagny" te New- York, bouwt thans, naar een nieuw-systeem, een pakketboot, die een gemiddelde snel heid zal hebben van 22 knoopen, en wel door middel van machines, die een be weegkracht zullen hebben van 22,986 paarden. Het schip, de »Pocahontas,« zal zijn 164 m, 16 lang en 12 m. 16 breed en zal een waterverplaatsing hebben van 7 m. 75. Het zal gebouwd worden van ijzer en staal en in 1060 comparti menten* a..u, km de waterlijn. Door 20 ketels zal de stoom voortgebracht worden. De boot zal de reis van New-York naar Liverpool in 4 dagen of minder nog kunnen afleggen, maar geen vrachtgoederen aan boord nemen dan die van de post. Een onhandige Amsterdammer. Een 20-jarig jonkman, zich uitgevende voor den zoon van een Nederlandscben minis ter, stapte dezer dagen aan een hotel te Parijs af en liet al zijn inkoopen door den gérant van bet hotel betalen. Kort daarna maakte hij kennis met een demi- mondaine, bij wie hij zou gaan inwonen en aan wie bij zijn aankoopen en geld toevertrouwde. Zaterdag haar bezoekende, vond hij bet vogeltje gevlogen en bet nestje ledig. De dame bad alles meegenomen, bene vens een portefeuille met 15,000 francs, welke baar minnaar toebehoorde. Deze ging zich bij den commissaris van politie beklagen doch deze kreeg achter docht, en nu bleek de zoogenaamde zoon van een Nederlandscben minister te ziju zekere K. K., die de Amsterdamscbe firma H. Co. voor f10,000 bestolen had. Toanegeld. De Staatscourant meldt Bij proclamatie van den president der Vereenigde Staten van Amerika, van 22 April laatstleden, zijn van dien datum af alle schepen, komende uit de Nederland- scbe havens of de open havens van Ned.- Indië, vrijgesteld van de betaling van tonnegeld in de havens der Vereenigde Staten van Amerika. Yan dit voorrecht zijn uitgezonderd de schepen van landen die op het gebied van scheepvaartrechten aan ban eigen schepen of aan Nederlandsche schepen meer gunsten toekennen dan aan Ameri- kaanscbe schepen. Ingezonden IN MEMORIAN. Dezer dagen overleed een dier nobele figuren, waaraan onze tijd waarlyk geen invloed beeft, maar wat dan ook' tengevolge beeft, dat ze te meer worden gekend en gewaardeerd, mannen, die bij hun heengaan een ledige plaats achter laten, die niet zoo spoedig weer word vervuld, we bedoelen den WEdcl. ZEerw. heer Pastoor Brinkman, vroeger Pastoor en Priester alhier, over wiens graf de groene zoden sints enkele dagen een deksel vormen; maar toch niet zóó of de ervaring aan de veerkracht, den moed, en het geloof van deze heengegane, geeft nog reuke op den outcr van 't woelige menschenleven. Wie herinnert zich niet den ernst van zyn be zielend woord voor het steeds zoo urgente „Zon- dagrust", wat gloed van overtuiging, wat warmte van geloof bovenal, straalde er door en tindelde in de doorwrochte lezingen door hem gehouden, welk een gespierde taal, wat wetenschappelijke, doordachte bewijsvoeringen voorwaar, in deze enkele uiting van zijn zoo veelzijdig talent en veelzijdigen werkkring heeft hij zich een plaats veroverd in de harten van velen, wier levensrust nog niet is weggevaagd door zingenot en verstrooiing, door het „Laat ons eten en drinken want morgen sterven wij"! Helaas, dat deze nobele strijder voor een zoo heilige zaak ook zóóveel teleurstellingen op dat gebied ondervinden moest: ook hij heeft rijke- lyk moeten ervaren, dat het egoïsme een mach tige vijand is, wiens verderfelijke invloed het schoone, het ware en het goede, door zijn moe rasdampen als verstikt; zoowel bij eigene ge- loofsgenooten als bij anders denkenden heeft hij op rotsen geploegd, hij heeft als de zaaier zijn plicht gedaan, hij heeft in geloof aan de ont kieming dat zaad uitgestrooid, daarvoor ont vangt hij het heerlijk loon, van een getrouwe dienstknecht geweest te zijn, de schoonste eer naam die de koning der gemeente aan de zijnen geeft, maar daarmeê is onze taak niet af, daar mee bedekken wij den slentergeest der gewoonte niet, die, o zoovelen den heerlijken „Zondag" doet doorbrengen als waren zij zich niet bewust van in dien dag een heerlijke gave ontvangen te hebben, die winsten moet afwerpen voor den gever allereerst. Aan ons de taak om voort to zetten wat de adem des doods aan Pastoor Brink man verbood: „een volk, dat zijn groote man nen niet eert, is zijn bestaan niet waard'". Zoo luid het gulden opschrift door den geschiedschrij ver boven het blad der historie geplaatst; wcl- indien het ons ernst is met de hulde aan den doode gebracht, dat het dan onze lusten vreugde zij te arbeiden in zijn spoor, opdat de rust en de heiliging van den eersten dag der weke ook door ons een schrede nader tot vol komenheid worde gebracht, dan wordt ook hier uit het.U. V. W. uit verbes winst bevostigd. Helder, 19 Mei 1887. K. Mijnheer de Redacteur! Bij deze neem ik de vrijheid UEd. te vragen onderstaand stukje in uw gerenommeerd blad te willen plaatsen, aangezien in uw no. van 21 Mei 1.1. een ingezonden stukje voorkwam met de onderteekening van eenige bezoekers van het college «Entre Nous." 't Schynt, dat de heer M. niet veel onder vinding heeft opgedaan en evenmin educatie heeft genoten, anders zou bovengenoemde heer er geene beleediging in vinden, wanneer men in een gezelschap, (/E. N.", een naam noemt, want ik, ondergeteekende, neem de vrijheid, dezen heer M. te vragen of hy wel weet wat het motief //E. N." beteekent? 't Schynt van neen, anders had 't gebeurde van dien avond ook onder ons" (zooals het college genaamd is) moeten blijven, en had de heer M. daarover niet in een courant te schrij ven, maar het spreekwoord bbjft: uAl kleed men een ezel in het satijn, hij toch altijd een ezel bbjft." 't Schijnt ook tevens dat die mijnheer geen gunstigen naam heeft, anders had hij het wel met ,/zijn naam" en niet met eenige bezoekers onderteekend. UEd. dank zeggende voor de welwillende plaatsing, zoo teeken ik mij, LEON BOEDELS. Marine en Leger. De luit. t. z. 9de kl. G. O. van Kuyk is, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met ingang van 1 Jnni a s. voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 500 en van een verhooging daarvan met f 225, voor werkelijk verblijf in militairen dienst en 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Naar men nader verneemt, zal het commando over de Friso, zoo die in dienst wordt gesteld, niet worden overgedragen aan den kapt. ter zee Mac-Leod. Het getal adspiranten om geplaatst te worden als cadet aan de Koninklijke militaire academie bedraagt dit jaar 224. Gedurende de maand April zijn voor den dienst bij het O.-I. leger hier te lande aangenomen 64 Nederlanders, 11 Duitschers, 6 Luxemburgers, 3 Belgen, 2 Zwitsers en 2 Oostenrijkers, totaal 88 man, terwijl van de korpsen van het leger 73 man zijn overgenomen, te zamen 161 man. Onder deze cijfers zijn begrepen 11 miliciens, voor 2 jaar gedetacheerd. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met afnemen van bet examen tot toelating van jonge lieden als adspirant-administrateur bij de zeemacht, is samengesteld uit de volgende beeren voorzitter: J. C. L. K. v. Wely, hoofdinspec teur van administratie bij de zeemacht ledenM. C. Hazenberg, offic. van adm. der le klC. A. Hofman, hoofd eener openbare burgerschoool te 's-Gravenhage J. Schmal, hoofd eener openbare school te 's-Gravenhagestrek kende tevens tot informatie, dat, met afwijking van bet vroeger bepaalde, het geneeskundig on-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1