't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1490. Zaterdag 28 Mei 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Oog om Oog-Tand om Tand. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 47 m. Onderg. 8 u. 15 m. Zendag 29 Pinksteren. Israëlitische Pinksteren. Maandag 80 2de Pinksterdag. Israël. Pinksteren. Eerste Kwartier. Dinsdag 31 JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Woansdag 1 Quatertemper. Donderdag 2 Lammerenmarkt te Schagen. V rijdag 3 Quatertemper. Zaterdag 4 De Burgemeester der gemeente Helder, brengt, ter voorkoming van ongelukken, tor algemeene kennis, dat volgens ontvangen me- dedeeling van den Heer Kolonel Commandant van het 4e Regiment Vesting-Artillerie alhier, weder schietoefeningen zullen plaats hebben en wel van 5 Juni15 Augustus e. lc., en dat deze oefeningen zullen bestaan in het schieten le. met springgranaten uit de batterij //Kaaphoofd" op de plaat Onrust; 2e. uit het fort //Erfprins" op eene sleep- schijf, op gelijke wijze als zulks vroeger is geschied, alsmede op de plaat Onrust; 3e. uit het fort //Oostoever" met granaat kartetsen, in de richting Oost ten duiden, op het Balgzand 4e. uit een Getr. Br. .achterlaad-mortier, met exercitie-granaten, op een doel, dat on geveer 1000 Meter ten zuiden van het fort //Kijkduin" en omstreeks 350 Meter van het strand in de duinen zal zijn opgesteld; en 5e. uit het fort //de Harssens," op een nader aan te geven datum. Dat de onveiligheid op de schietdagen op de gebruikelijke wijze zal worden aangegeven, door het plaatsen van roode vlaggen op de batterijen, waaruit gevuurd wordt, en op de duinen ten zuiden van //Kijkduin," terwijl bij het vuren met springgranaten op de Onrust bovendien een roode vlag van de Reddings kaap aldaar zal waaien. De vletterraan KENNINK is weder als voorheen uitsluitend belast met het weghalen van het materieel en de projectielen op de Onrust. Dat, ter voorkoming van ongelukken, ge wezen wordt op het gevaar, dat gelegen is in het aanraken of opnemen van projectielen, die op de Onrust ongesprongen blijven liggen, en het den visschers wordt aangeraden om, bij het vuren van het fort //Erfprins" (ken baar aan een roode vlag van de batterij) niet tegen wind en stroom in het Noordergat voor anker te komen. Helder, 25 Mei 1887. De Burgemeester voornoemd, Stakman Bosse. HELDER, 27 Mei 1887. De Stafmuziek der Marine alhier, zal Zondag a.s. in het Kurhaus te Zand- voort een ochtend- en een avond-concert geven. Het ontwerp tot herziening van Hoofdstuk VHI der Grondwet (Defensie) is met 55 tegen 22 stemmen door de Tweede Kamer goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft met 30 tegen 2 stemmen goedgekeurd het onteigenings- ontwerp voor de uitbreiding der haven en sluis werken van IJmuiden. Uit Amsterdam wordt gemeld Naar wij vernemen zullen tijdens de voedingstentoonstelling op het oud-Hol- landsche marktplein matinees musicales gegeven worden, eiken dag, van den dag der opening af. In de maanden Juli en Augustus zullen ook eiken avond concert uitvoeringen plaats hebben, e* wel door verschillende onzer best bekende muziek korpsen. Tevens bestaat het voornemen om het oud-Hollandsche Raadhuis als café-chantant in te richten tot gepast vermaak van de vroedschap en hare trouwe burgergen. De veroordeelden wegens deelneming aan het Juli-oproer te Amsterdam, zullen naar wordt gemeld geen gunstige beschikking te wachten hebben op de ver- verzoeken om gratie of verdere ontheffing van straf door of namens hen ingediend, naar aanleiding van het feit, dat hunne mede-beschuldigden, die zich in cassatie hadden voorzien, zijn vrijgesproken of van rechtsvervolging ontslagen. Men meldt uit Scheveningen Volgens bericht van Ostende is bij Doggersbank gezonken de sloep no. 100, doch het volk door de sloep no. 58 in zee opgevischt en te Ostende aangebracht. Onder den naam Marszal eerlang een weekblad worden opgericht ten dienste van het kader van het Nederlandsche leger» en tevens bestemd het orgaan en correspondentieblad te worden van de Vereeniging van Gepens. Onderofficieren enz. Het proefnummer van dat weekblad is verschenen, en geeft uitzicht op een goede uitvoering dier moeielijke taak. De minister van oorlog heeft zijn be langstelling reeds doen blijken, door, ten behoeve van het departement, voor 25 exemplaren in te teekenen onder voorbe houd van nadere medewerking en steun, nadat het blad zal verschenen zijn en ge toond heeft levensvatbaarheid te bezitten. De prijs is op 90 cent per 3 maanden bepaald. De tamboer van bet korps mariniers P. A. P. C. Roemburg, die in 1884 te Kaapstad van Zr. Ms. stoomschip Atjeh achterbleef, is terug en zal voor den zee- krijgsraad zyn afwezigheid moeten ver antwoorden. De heer R. Koopmans van Boeke- ren te Leiden looft f 100 uit aan dengene, die omtrent zijn zoon, zoodanige aan wijzing kan geven, die ten gevolge heeft, dat hij opgespoord en gevonden kan wor den, 't zij levend of dood. De vorige week was die zoon, Willem, des avonds voor eenige oogenblikken van huis gegaan en na dien tijd werd niets meer van hem gehoord. Een gehuwd persoon uit Hellen- doorn is met een meisje aldaar naar Amerika vertrokken, vrouw en kind ach terlatende. Een jonge man, juist 23 jaar oud, heeft zich te 's-Hage, ten huize van zijn patroon, bij wien hij reeds 7 jaar werk zaam was, opgehangen. Naar men zegt, had de ongelukkige ongenoegen met zijn meisje gehad. De rechtbank te Breda heeft A. v. G., schoenmaker te Oosterhout, veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf en in de kosten, wegens het opzettelijk brandstich ten in een aan hem en aan zijn zuster" toebehoorende woning, waariu de huur ster, de wed. Weterings met haar kin deren, zich te bed bevonden, zoodat voor deze levensgevaar heeft bestaan. Een vrouw uit een Nijmeegsche achterbuurt trok het gewaad een er boerin uit Wijohen aan, vulde baar mand met margarinevet, begaf zich ter markt, ging onder de boterboeriunen zitten en ver kocht haar vet tegön den prijs van boter. Voor dat samenstel van bedriegelijke kunstgrepen, is zij nu door den kanton rechter tot f 10 boete of 3 dagen gevan genisstraf veroordeeld. In Belgie is nog geen beterschap te bespeuren. Overal worden meetings gehouden, welke de opgewondenheid on der het werkvolk niet doen bedaren. Ook te Brussel heeft de politie weder met kracht moeten optreden tegen de menigte, die zich voor het Volkshuis schaarde, terwijl de afgevaardigden der werklieden-veree- niging aldaar vergaderden. De Waalsche werklieden werden hóöfdzakelijk-opgestookfc door den volksleider Defuisseaux, die op Belgisch grondgebied niet meer kan komen wegens het tegen hem uitgesproken von nis, naar aanleiding van de uitgave van de volkscatechismus. Hij hield zich dezer dagen te Maubeuge op, waar hij gepakt is en vanwaar hij naar Parijs is vervoerd. Hij gaf als zyn overtuiging te kennen, dat binnen 14 dagen in Belgie de republiek uiigeroepen zou zijn. Eerlang denkt men van Londen naar Jokobama of Canton in vier weken te zullen reizen. Immers hebben, luiden be richten uit New-York, de beeren Pullman (de bekende ondernemer der Pullman Palace Cars) en Adams, de voorzitter van de Union Pacific spoorwegmaatschappij, alles er op voorbereid, dat alle 8 of 14 dagen een exprestrein van New-York naar San Francisco zal loopen, die in onmid- delijk verband staat met de snelvarende stoombooten, uit welke Europeesche pas sagiers dadelijk overstappen in gereed staande, zoo comfoitabel mogelijk inge richte waggons. In 100 uren zal men te San Francisco aankomen, waar gereed liggende stoomschepen, de passagiers oogenblikkelijk opnemen en naar Azië overbrengen. Het plan is, nog in dezen zomer met de onderneming aan t« vangen. Aangaande de reeds vermelde ramp, jl. Donderdag aan de stoombooten Celtie en Britannic, van de White Star Linc, overkomen, worden in een telegram uit New-York nadere bijzonderheden mede gedeeld, ontleend aan bet verhaal van een ooggetuige, den beer Mitchel, post meester te Westfield, Ontaria, die als pas sagier aan boord van de Britannic was. In den namiddag heerschte mist, maar niettemin was het mogelijk eenige scheeps lengten vooruit te zien. Wij hoorden een mistfluit, doch daar geen schip merkbaar was, begaven zich allen naar die zi^le, in de verwachting dat bet een schoon scbouwpel zou zgn, als bet nade rend schip dicht bij ons zou voorbijkomen. Plotseling doemde de Celtic op en stuurde rechtstreeks tegen de boeg van de Brit- tanic in. Het bleek al dadelijk dat de schepen tegen elkander zouden stooten, doch er was geen tijd om iets meer te doen dan den koers van de Celtic te ver anderen, en dit geschiedde. Het gevolg was, dat de Celtic een gat sloeg achter de machinekamer van de Britannic. Ware het een oogenblik vroeger gebeurd, dan zou de Britannic hebben moeten zinken. Nu bad de opening een wijdte van twee vierkanten voet onder de waterig n. De vooruitstekende boeg van de Celtic be schadigde ook het doodwerk van de Britan nic, doordien de boeg naar den spiegel overhelde. Het gelukte aan de Celtic zich vrij te maken zonder averij te heb ben geleden en na een tweeden stoot ge geven te hebben, welke echter niets meer dan een terugslag was. Aan boord van de Britannic heerschte groote verwarring. Al de booten waren neergelaten, doch bij onderzoek bleek, dat zij niet in gereedheid waren om bij deze onverwachte gebeurtenis dienst te kunnen doen. De passagiers begonnen onrustig te worden. De Celtic vergezelde de Bri tannic naar de haven en andere booten werden onderweg ontmoet. Vijf man en een meisje werden of on middellijk bij de botsing gedood, of stierven kort daarna aan de bekomen wonden. De lijken werden in zee neergelaten. Onge veer twaalf tusschendekspassagiers kregen letselde kajuitspassagiers bleven onge deerd. Geen der twee schepen is nog in het dokzij liggen in de benedenbaven. Wegens moord werden voor bet ge rechtshof te War wiek een tweetal perso nen, Henry Cowley, 65 jaar oud en Hen- riette Powell, ter dood veroordeeld en wel om de volgende redenDe eerste be schuldigde bad in zgn boedanigheid van dokterassistent onwettig een operatie be werkstelligd op een zekere Elisabeth Harding, in het huis van de tweede be schuldigde, met het ongelukkig gevolg, dat de operatie mislukte en de patiente stierf. De beide beschuldigden werden veroordeeld om opgehangen te worden, maar de verdediger verzocht verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen, daar meer aan een ongeluk, dan wel aan moord gedacht moet worden. In Februari 1885 werd John Lee schuldig bevonden aan moord op een Romanvan Hans Hiinrich Schbfskt. 23. Bewerkt door AMO. wDaar hebben wij het nu!" roept haarman op dat oogenblik, en hij slaat op de tafel, dat de twee kinderen elkander verschrikt aan kijken. ffDaar hebben wij het nu, vrouwHier staat het gedrukt, wat de schoolmeester onlangs vertelde. De graaf, onze vorige heer, wordt overal gezocht. De oude graaf is gestorven en heeft een sommetje van bijna twaalf millioen na gelaten, waarvan de jonge graaf erfgenaam is." #Twaalf millioenzei de vrouw nadenkend, //daar zou men wel een heel huis mee kunnen vullenmet het duizendste deel daarvan waren wij geholpen. "Dat is alles goed en wel", antwoordde haar man, //maar de moeilijkheid zit daarin, dat geen mensch weet waar die //duivelsche" graaf gestoven of gevlogen is. Het was ook iets zeldzaams. Hij gaat op een goeden dag weg, verkoopt slot, heerlijkheid ea alles, zoo als het reilt en zeilt, en laat niets meer van zich hooren. Men dacht, dat hem een ongeluk was overkomen, maar hoe er ook naar onder zocht is alles bleef vruchteloos. Eindelijk zijn ze op de gedachte gekomen, dat de graaf weggegaan is met het geld, dat hij voor de lieerlykheid heeft ontvangen, om zoodoende zijn schuldeischers te ontwijken. Het spijt me voor den jongenheer. Hg was lichtzinnig, dat is zoo, maar toch goed voor het dorp en de arme menschen, en voor zijn dienstpersoneel. Nu zou hij er boven op zijn. Het lieve geld, dat nu verloren gaat, als hij binnen driejaar niet gevonden wordt...." //Staat het zoo in de krant?" vroeg zijn vrouw. Schuier wees zijn vrouw aan, waar het stond. z/Hier staat het!" voegde hij er bij. «Van het laatste nieuwjaar te rekenen drie jaren. Heeft hij zich dan niet aangemeld, dan word hij als dood beschouwl en zijn erfdeel wordt gebruikt voor een gesticht. Hier mag ieder het lezen, die lezen kan!" Hoofdschuddend ging de vrouw aan haar huiselijken arbeid, waarbij de kinderen haar altijd op de hielen waren. Daar klonken de heldere tonen van schelletjes, die aan het tuig der paarden worden gehangen, als er sneeuw ligt. In een wip was Schuier er bij en hielp den heer uitstappen. De koetsier reed het erf op en bracht met hulp van den stalknecht de paarden in den stal. In de goed verwarmde gelagkamer trok de heer zijn pelsjas uit en nam bij de kachel aan een groote ronde tafel plaats. Hij zal onge veer veertig jaar oud zijn geweest en met zijn fraaien blonden baard had hij een indrukwek kend voorkomen. Duidelijk kon men bemer ken, dat hij tot den voornamen stand behoorde. De gast vroeg den kastelein of hy hein voor eenige dagen een kamer kon inruimen; het zou goed betaald worden. Na beraadsla ging met zyn vrouw zei Schuier, dat hy zyn eigen slaapkamer gaarne zou afstaan. Er was ook wel een logeerkamer, maar daar stond geen kachel of haardhy zou zich met zijn vrouw dan wel behelpen. De vreemdeling vond dit goed en op zijn verzoek werd zijn koffer onmiddellijk op de bedoelde kamer gebracht. Intusschen zette de waardin het beste op tafel wat er in keuken en kelder te vinden was, waarbij zij telkens tot verontschuldiging herhaalde, dat zij niet op zulk hoog bezoek gerekend had. Zij scheen bij den reiziger nogal in den smaak te val len. Hij verzocht haar hem gezelschap te houden bij zijn eten, en terwijl hij de spijzen alle eer aandeed, richtte hij nu en dan een vraag tot haar. Hij vroeg naar de toe standen in het dorp, en of er veel armen wa ren. Toen hij hoorde dat er juist zoo weinig arme lieden woonden, was hij daarmee blijk baar in zijn schik. Ook vroeg hij hoe de geestelijke en de schoolmeester in liet dorp stonden aangeschreven, en hoe de zaken in de herberg gingen. Eindelijk prees hij de heerlijke ligging van het dorp en sprak er ver der over, hoe Drakenstein in het geheele land geroemd werd wegens zijn romantische lig ging. Zoo was hij gekomen tot een gesprek over den heer van het dorp en nu liet hij haar flink babbelen. Wat een zeldzaam mooie gelegenheid om haar hart eens uit te storten. En dat was juist koren op haar mo len, de heer van het dorp daar bab belde zij graag over. Er werd zooveel van hem verteld in het dorp. De jonge mevrouw, dat stond vast, was een engel voor de armen oude dame te Babbacombe, bij Exeter, in Engeland. Hij bleef tot het laatst zijn schuld ontkennen, doch niemand geloofde er aan, en hij werd ter dood veroor deeld. Op den dag der uitvoering van het vonnis, wilde het valluik onder de galg niet werken. Tot driemaal toe werd de poging om hem te hangen herhaald, en telkens weigerde de machinerie te werken. Toen staakte de directeur der gevangenis de uitvoering en vroeg, met het oog op de omstandigheden, dat de man reeds driemaal den doodstrijd feite lijk had gestreden, nadere instructiën van den Minister. Deze veranderde het vonnis in levens langen dwangarbeid, en Lee schreef brie ven naar huis, waarin hij er op wees, dat Gods Voorzienigheid hem gespaard had omdat hij onschuldig was, waardoor het groote publiek in hem, behalve een moor denaar, nog een schijnheilige zag. Thans evenwel heeft een vrouwelijke dienstbode op haar sterfbed verklaard dat zij, en niet Lee, de schuldige was. De zaak wordt thans opnieuw ouderzocht, VERVLOGEN HOOP. Als eerst de lieve Meimaand weer Haar geur'ge bloesems spreidt Als eerst het vroolijk orgclbeer Weer juicht, voelt gij geen krankheid meer; Dan wordt u vreugd bereid. Als eerst de lieve Meimaand lacht, Dan zult g' herstellen, kind Nu buldert nog bij dag en nacht, Meedoogenloos, inet woeste kracht, De scherpe Noordenwind. Nog ben je koortsig, zwak en bleek, Maar komt de Mei in 't land, Dan ben je spoedig weer op streek, Dan doen wij arts en apotheek Voor goed eens aan een kant. De Meimaand kwam, maar 't bleef steeds koud, Als waar' 't Novemberweer. De vog'len kwijnden in bet woud, En 't arme kind lag stijf en koud De zieke was niet meer Marine en Leger. De bemanning van elk der in de maand Juli a. s. in dienst te stellen schroefstoomschepen 4e kl. Flores en Ceram zal bestaan uit 72 koppen. Z. M. heeft den dirigeerenden officier van gez. 2e kl. J. J. Bor3t, op zijn verzoek, met ingar.g van 1 Juni, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pen sioen van f 1800 en een verhooging daarvan met f900 'sjaars voor werkelijk ^verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesché bezittingen en kolo niën en tusschen de keerkringen en den officier van gez. le kl. D. Matak Fontein bevorderd tot dirigeerend officier van gez. 2e kl. bij de zeemacht. Ingevolge machtiging des Konings bij besluit van 20 dezer, worden a. met 16 Juni a.s. bui ten dienst gesteld Zr. Ms. ramschip Stier, en de kapt.-luit. t. z. O. C. A. J. Moreau eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven; b. met 21 Juni a.s. in dienst gesteld Zr. M. rammonitors le en 2e kl. Draak en Wesp, liggende te Hellevoetsluis, en monitors 2e kl. Kro kodil en Heiligerlee, liggende alhier en Amsterdam, en zieken in het dorp. Waar nood was, klopte zij aan, gewoonlijk vergezeld van haar broe der, en bracht zij hulp. Dikwijls liet zij kof fie, suiker, rijst, warme kleeren en ondergoed onder de armen uitdeelen, en iederen Zater dag hield men op het open tafel, waar alle behoeftigen vrij konden aanzitten. Bij ver scheidene zieken had zij den halven nacht ge waakt en een apotheek had zij door haar broeder laten inrichten, waaruit ieder koste loos medicijnen kan halen. «En die broeder is een halve dokter; hij heeft mijn man ge heel genezen, en alles zonder geld aan te nemen; hij doet alles uit christelijke liefde tot zijn naasten dat wil zeggen christelijke ik wou zeggen ik meende" De waardin bleef in haar woorden steken. De vreemde knikte haar vriendelijk toe en zei: «Kom, zeg maar wat ge bedoelt! Wy zijn onder ons en van mij zal niemand wat vernemen Juffrouw Schuier zag eens voorzichtig in het rond, .of niemand haar kon hooren, toen fluis terde zij: «Men praat er van dat de jonge mevrouw en haar broeder (ik weet niet of het waar is) van joden afkomstig zijn. Het schijnt dan ook bijna wel zoo, want zoo lang zij hier zijn, hebben ze geen voet in de kerk gezet, en de geestelijke is nog geen enkelen Zondag op het slot ten eten gevraagd, zooals hier toch altijd het gebruik was. Maar het mag wezen, zoo het wil, het zijn brave goede menschen. Ik wenschte wel, dat de jonge mevrouw door haar man niet zoo aan alle kanten bedro...." Daar bleef zij weer in haar woorden steken, en trommelde op de tafel en zag zoo diep denkend naar het tafelkleed, alsof daar iets gewichtigs te lezen stond. Thans werd de vreemdeling opmerkzamerhij at bedaard door en vroeg niets meer. In den korten tyd, dat hij in haar huis was, had hij juffrouw Schu ier reeds zoover leeren kennen, dat hij op het vervolg van het verhaal rekende. Geheimen kon de brave ziel niet bewaren alles moest haar van 't hart. „Ja! ja!" zuchtte zij na een poosje, «de wereld is slecht en de mannen zijn allen monsters Toen haar gast met een glimlach bedankte voor bet heusche compliment, voegde zy er bij: «Ik meen: de meesten. Er zijn natuur lijk uitzonderingen. Mijn man ziet ook liever mooie meisjes dan leelijke, en ik ben er niet zeker van, dat hij alleen mij gekust heeft sedert ons trouwen mag goeie hemel! als ik achter zijn streken kom!" Bij die laatste woorden werd de vrouw rood van kwaadheid. Tot zijn geluk was haar man bezig bij de paarden in den stal, anders had hij zeker een bitsen aanval te verduren gehad. „Nu, en behoort de heer van het dorp ook tot de slechten?" vroeg de gast onder het aan steken van een sigaar. «Houdt hij niet van zijn vrouw?" Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1