't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1494. Zaterdag 11 Juni 1887. Vijftiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon Onderg. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 8 u. 20 m. Laatste Kwartier. Lammerenmarkt te Scliagen. HELDER, 10 Juni 1887. Volgens rapport van de gezagvoer ders der stoomschepen Belo en Em Z. Svitzer, uit de Noordzee alhier terugge keerd, is de Duitsche bark Meteor ge heel uit elkander geslagen. De masten waren verdwenen en van het schip wer den de wrakstukken teruggevonden. Door de duikers werd een onderzoek naar de lading ingesteld, doch hiervan werden nog slechts enkele kisten ontdekt, en deze zaten zoodanig beklemd, dat er aan ber gen geen denken was. De pogingen hiertoe zijn nu opgegeven. Br zal, te beginnen met het vertrek uit Rotterdam op 18 Juni en uit Amster dam op 25 Juni e. k., gelegenheid be staan, om door tusschenkomst van de Maats. ^Nederland" en Rotterd. »Lloyd", postpakketten, een gewicht van 5 k.g. niet te boven gaande, naar N.-Indië te verzenden, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland en dia Ider „Rotter- damsche Lloyd." De Nederlandsche haringvloot zal dit jaar bestaan uit 467 schepentegen 461 in het vorige jaar. De reederij- plaatsen zijn Vlaardingen met 78 vaar tuigen, Maassluis met 71, Schiedam met 3, Scheveningen met 226, Katwijk a/Zee met 63, Noord wijk a/Zee met 16, Amster dam met 10. Terwijl de vloot is samen gesteld uit271 bomschuiten, 188 loggers en sloepen, 7 loggers met stoomspil en 1 stoomschip. De eerste schepen ter ha ringvaart vertrokken de vorige week naar zee. Uit Alkmaar: In den loop van den avond of gedu rende den nacht was Maandag aan het politie-bureau een krankzinnige vrouw ter bewaking gebracht. De eenige aan wezige agent, met den nachtdienst belast, kweet zich uitstekend van zijn taak, tot dat circa 41/s ure de brandklok aan on zen politieman verkondigde, dat hem thans een dubbele taak op de schouders was gelegd: zijn plicht gebood hem tevens bij brand de autoriteiten te gaan verwit tigen. Wat te doen Een oogenblik van gepeins, een kort beraad, en met een triomfantelijken blik neemt hij de gekke vrouw bij een arm en voort gaat liet, altijd voort, naar bur gervader, commissaris van politie, opper- brandmeester en verdere autoriteiten In een in aanbouw zijnd perceel in de Lange Leidschedwarsstraat te Amster dam, waren Woensdagochtend drie werk lieden in een ledigen beerput afgedaald om te metselen. Door een onbekende oorzaak stortte een deel van den put in, met het gevolg, dat een der werklieden, vader van negen jeugdige kinderen, bijna levenloos onder het puin werd te voor schijn gehaald en spoedig stierf. De beide anderen werden, vrij ernstig gekwetst, naar het gasthuis gebracht. Zoowel de overledene als de gekwetsten zagen hun toestand verergerd, doordien tengevolge der instorting uit een naastgelegen beer put bedwelmende gassen zich ontwikkelden. Yoor de Amsterdamsche rechtbank verscheen Dinsdag een meisje van 22 jaren, C. M. Smit, wonende te Rotter dam, thans te Amsterdam in hechtenis. Zij is stevig gebouwd en heeft blond haar, haar kleeding bestaat uit een donkere japon, een bruin paletötje en een zwar ten hoed met bruin lint. Over het ge heel maakt zij een niet ongunstigen in druk. Haar geschiedenis is eenvoudig. Op den leeftijd van 13 jaren verloor zjj haar moeder. Heur vader, die zeeman was, kon natuurlijk weinig tot haar op voeding bijdragen, en zoo bleef zij dan verstoken van de ouderlijke zorg, die zoo veel voor de vorming van het hart en karakter vermag. Een jaar later vond haar vader zijn graf in de golven en was het meisje een wees. Een paar medelijdende menschen namen haar aanvankelijk op, maar spoedig werd hun dit te bezwarend en stond het kind zonder dak. Het gelukte haar later als hofmeesteres op het stoomschip Schie dam geplaatst te worden. Zij kwam daar in relatie met den kapitein. Het licht over deze zaak zal op de terechtzitting van den 14 Juni verspreid worden hier zij alleen vermeld, dat zij ten slotte den kapitein met vitriool in het aangezicht heeft geworpen. Toen zij ter zake van dit feit een oproeping kreeg om voor den rechter te verschijnen, maakte de schrik zich van haar meester en vormde zij het plan naar Amerika te gaan. Maar hoe daar te komen Geld en goederen ont braken haar. Toevallig had zij, terug- keerende van haar laatste reis met de Schiedam, een oude kennis ontmoet, die als hofmeesteres op de Edam vaarde. De vriendin gaf haar gastvrij verblijf en liet haar zelfs, toen zij (de gastvrouw) weder aan boord moest gaan, in het huis achter. Toen was het dat het meisje de onheil volle daad beging en zich met eenige kleedingstukken van de vriendin uit de voeten maakte. De verdediger, rar, Ten Kate, stelt de hier beschreven feiten in het licht en vindt daarin aanleiding der rechtbank te verzoeken de bekl. een veel lichtere straf op te leggen dan het O. M., hetwelk 6 maanden gevangenis eischt, wenscht. Uitspraak over 8 dagen. Uit Nijmegen wordt gemeld Heden passeerde te Nijmegen het stoom schip Rheinlander, van de Nederlandsche stoombootreederij, aan boord hebbende ruim 360 Duitschers, die zich in de Hol- landsche visschersplaatsen voor de visscherij ter zee zullen laten aanmonsteren. Op dezelfde stoomboot bevonden zich mede een aantal landverhuizers naar Amerika. De Gemeente-Gasfabriek te Tiel heeft een winst opgeleverd over 1886 van f 10,440,015. waarvan als intrest moet be taald worden f3406,03, zoodat er een voordeelig saldo blijft van f7033,975. De prijs van het gas is sedert November 8 cent p. M8., en voor verwarming 61/* M3. Het aantal geplaatste meters voor ïicht en verwarming bedraagt 454, tegen over 421 in 1885. Er werden 246 lichten bijgemaakt en 57 toestellen voor ver warming geplaatst. Te Berchem is een jongeling aan pokken bezweken onder de volgende om standigheden. Niemand wilde hem op passen zijn zuster „bedankte er harte lijk voor" om de pokken te krijgen, en door een raam werd hem aan een stok het noodige toegereikt. In den nacht, waarin hij stierf, moest de lijder zelf uit zijn bed kruipen om drinken te gaan halen, en hoogstwaar schijnlijk is het, dat hij daarbij den dood vond. 's Morgens toch werd op aandrin gen van de meid naar hem omgezien en men vond hem toen dood liggen. De zuster werd toch door de pokken aangetast. Vrijdag bood een onzer straten een zonderling schouwspel aan aldus meldt men uit Utrecht aan het »Rott. Nbl." Op het dak van het krankzinnigen gesticht vertoonde zieh namelijk een krankzinnige, die uit het huis had weten te ontsnappen, door inklimming van den schoorsteen. Op het eerste gezicht meende men een schoorsteenveger te zien, zoozeer was zijn plunje met het roet van den schoorsteen bedekt; doch weldra verried hij, door zijn vreemde gebaren en zijn schreeuwen, wie hij was. Niemand van het personeel of der toe schouwers durfde zich op het gevaarlijke punt wagen, zoozeer dreigde hij met een pak slaag, dreigende met zijn klompen, Alle pogingen waren vruchteloos om hem zijn gevaarlijke plaats te doen ver laten. Men deed den schoorsteen zoo hard mogelijk rooken, doch dit hielp niets, Men maakte ten laatste zelfs van de waterleiding gebruik om hem schrik aan te jagen; dit scheen het ware middel te zijn om hem te doen bedaren althans bleek dit na weinig tyds, toen ook de regen bij stroomen neerviel, want einde lijk nam hij denzeltdeu weg terug, dien hij bij zijn vlucht genomen had, zoodat de zaak toen spoedig weder in orde kwam. Ter waarschuwing deelt de Zw. Ct. mede Onderscheidede protestantsche en room- sche geestelijken in Twente hebben in den laatsten tijd bezoek gehad van een man, die voorgaf ongelukkig te zijn ge worden door brand. Hij deelt hun zijnen benarden toestand mee, verhaalt dat zijn vrouw, onlangs bevallen, door schrik ten gevolge van dien brand in ziekelijken toestand verkeert enz. Bij de roomsche geestelijken verhaalt hij dat hij roorasch is, en zijn vrouw pas roorasch is gewor den, en bij de protestantsche geestelijken, dat zijn vrouw protestant was en hij voor eenigen tijd protestant is geworden. Hij geeft een woonplaats op en verzoekt dringend, dat men zijn zieke vrouw moge bezoeken. In Weerseloo, Aalbergen, Al- meloo, Tubbergen, Rijssen en Wierden heeft hij met eenige variatie hetzelfde verhaal opgedischt, maar ook allen zijn dupe geworden van misleiding, want toen men ter aangewezen woonplaats kwam om die zieke vrouw te bezoeken, was ter aangegevene plaats, soms na uren zoe- kens, geen Gerrit van der Aa, zooals hij zich noemde, evenmin als een zieke vrouw met 2 hulpbehoevende kinderen, te vin den. Iemand uit 's-Hertogenbosch heeft een som van f 300 gezonden aan den Mi nister van Financiën, wegens aan het land verschuldigde gelden. Een treurig ongeval trof Zondag een Haagsche familie. Terwijl een heer met zijn vrouw een rijtoertje maakte naar Voorburg, gevoelde hij zich plotseling on gesteld. Men begaf zich daarom naar Dr. Flint te Voorburg, maar eer men hier was aangekomen, was de man reeds overleden. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vroeger meende men dat de boe renstand uit „suffers en dommerikken" bestond, tegenwoordig zegt men dat „de boeren ook menschen" zijn, daarmee te kennen gevende, dat de landelijke bevol king zoo goed als de stedelijke weet wat zy doet. Het blijkt dat ook het bedrie gen meer naar buiten schijnt doorgedron gen te zijn. Reeds meermalen werd door sommige huismoeders te Breda geklaagd dat de boter, die zij bij haar boerin op de markt kochten, niet zoo goed en lekker was als vroeger, en wat blijkt nu? dat eenige landelijke dochteren Eva's, als zij 's morgens haar natuurboter verkocht heb ben, in de stad bij „bekenden" haar korf vullen met kunstboter en die dan aan de latere raarktbezoeksters met het „leukste gezicht der wereld voor zuivere boter verkoopen, of wel, er is altijd baas boven als boerinnen verkleede vrouwen gaan reeds in den vroegen ochtend met in de stad gevulde manden ter markt. Ook de kaas is niet meer zooals vroeger en wordt evenals de boter erg vervalscht. Wat eet men tegenwoordig dat zuiver eerst werd het brood, toen de boter, nu de kaas met ondeugdelijke stoffen ver mengd, wat nu? Omtrent de juiste oorzaak van de grève te Scheveningen wordt aan de N. R. Ct. het volgende medegedeeld Bij het z. g. graaien, dat is het klaarmaken van het vaartuig, dat bij eenigen goeden wil en arbeidzaamheid der zeven koppen sterke equipage in eenige dagen kan geschieden, werd vroeger door de stuurvrouw, d. i. de vrouw van den schipper, brood, kaas, boter en ook een „beetje", d. i. sterke drank, verschaft. Deze verstrekking gaf aanleiding tot voor den reeder minder aan gename praktijken, zoodat een aantal jaren ge leden de gezamenlijke reeders besloten, daaraan voorgoed een eind te maken en de onkosten van de verstrekking te dekken door f25 aan de be manning cadeau te geven. Daartegen is nooit opgekomen. Maar de laatste acht, negen jaren vooral, toen de gouden haringtijd te 8cheveningen nog heerschende was, is eigenlijk het misbruik in geslopen, dat de bemanning, behalve die f25, ook nog ontving f100, af te trekken van de ruwe besommig. Dit moet nu zoo worden begrepen, dat de reeder daaTaan betaalde f67; de beman ning betaalde later van die f100, f33, zoodat het geheele verschil over het graaigeld eigenlijk loopt over een som van f 42. Aangenomen, dat die in acht deelen verdeeld wordt, de equipage plus 1 buitenman (soms deelt één Scheveningsche buitenman ook er in medede vreemde buiten lieden krijgen daarvan nooit iets, omdat zij eerst aan boord komen als het schip klaar is, dan be draagt dit per kop f 5.20. En daarover loopt nu het geheele geschil. Nu echter de gouden haringtijd voor Scheve ningen totaal voorbij is, en schippers en zeelieden van opgespaarde penningen huisjes bouwen, en de reeders van jaar tot jaar door de enorme concurrentie, hoofdzakelijk van üuitschland en Engeland, wat den haring betreft, achteruit gaan, zoo zelfs dat daarvan door bevoegden, bui ten de reederij staande, merkwaardige staaltjes zouden kunnen worden geleverd, besloot men in December 1886, dat voor 1887 geen verandering, welke ook, in de primitieve conditiën waarop ge varen werd zouden worden toegestaan, omdat het niet kon, en dat men zich stipt aan die voor waarden zou houden. De reeders hebben dit èn schippers èn zeelieden, vóórdat zij werden aangemonsterd, medegedeeld Er is toen wel eenigszins door het zeevolk gemopperd, doch be zwaren van ernstigen aard zijn daartegen niet in gebracht., omdat de visschers zich voorstelden, dat het ook ditmaal een maatregel van één dag zou zijn, ofschoon zij zeer goed weten, dat de financieele toestand van de reeders alles behalve schitterend is, en eigenlijk niets meer kan wor den toegestaan- Daarbij kan men nog voegen, dat de reeders uitsluitend de schrobnetvisscherij doen uitoefenen ten bate van de visschers, wijl elk schip in die maanden voor hen zeker een verlies oplevert van f 500, en dit varen ook alleen plaats heeft om 1800 koppen niet broodeloos te laten rondloopen, en er aan zoogenaamde „wij- venvisch", of visch achter de schuit, bijna even zooveel verheimelijkt wordt, als de geheele be somming per reis bedraagt, waarvan de reeder geen stuiver verlangt. In den toestand der werkstaking is tot heden geene verandering gekomen. De nacht ging rus tig voorbij, ofschoon socialistische raddraaiers zich Woensdagnacht onder het zeevolk bewogen. De Vlaamsche Bakkers-Gazet deelde mede, dat in Antwerpen een lading kunst- meel aangekomen was, inhoudende een partij van circa 500 zakken. Bij chemisch onderzoek bleek dit prachtige, fijne, witte poeder te bestaan (in hoofdzaak pl. m. 95 pCt.) uit kiezelzure magnesia, aluinaar de en kalk, zonder een spoor meel te bevatten. Dit goed behoort natuurlijk thuis in den verfmolen en niet in onze magen, zegt dr. Van Hamel Roos in zijn Maandblad en daar ook hier te lande vele, uiterst goedkoope meel-aanbiedingen in den laatsten tijd van verschillende zij den geschied zijn, waarschuwt hij meel handelaren tegen dergelijke buitenlandsche aanvoeren. Een treurig circus-ongeluk had dezer dagen te Nischiw (Zuid-Rusland) plaats. Door een plotseling opkomenden storm woei een gedeelte van het dak van het circus in, waar 2000 menschen opeenge- zaten, en uit een aantal lampen, die aan de zoldering gehangen hadden, stroomde brandende petroleum op de toe schouwers. Deze vluchtten doodelijk ver schrikt bij het dringen naar een der uit gangen, bezweek een der lichtgebouwde muren, en daardoor stortte het geheele gebouw in. Hieraan hadden velen, die anders verbrand zouden zijn, hun behoud te danken. Een aantal menschen zijn verpletterd of verbrand, en ruim 300 meer of minder ernstig gewond. Het geheele aantal der slachtoffers van den brand in de Parijsche Opéra Comique, met de als vermist opgege- venen mee wordt op 111 geschat. Onder de half gesmolten kostbaarheden, welke in het puin gevonden werden, is een zilveren armband, die nog gesloten n alzoo pleit voor het vermoeden, dat de dame die hem droeg geheel door de vlammen verteerd is. Een neger leed aan verzweringen aan den schenkel en was in de kliniek van professor Thiersch te Leipzig gekomen Hier werden stukken van zijn zwarte huid verwijderd en stukken blanke huid voor in de plaats gebracht. Na eenigen tijd werd deze laatste donker en ten laatste zoo zwart als de oorspronkelijke huid den neger. De proefneming werd later omgekeerd en de negerhuid werd nu op een blanke overgebracht. Eenige weken later begon de zwarte huid te ver- bleeken, en na een veertiental weken was de negerhuid even licht als de witte huid van den inboorling. Dr. Karg, de assi stent van Thiersch, heeft nu een aantal stukken huid in de verschillende graden van zwart en witworden, microcopisch onderzocht. Over het 'gansche, zoo verbazend uitgestrekte noordelijk Siberië wordt bijna geen rivier gevondenwier oevers en bodem geen goud bevatten. Het gevolg hiervan is, dat het aantal goudwassche- rijen allengs toeneemt. Blijkens een be richt, dezer dagen uit Irkoetsk te Peters burg aangebracht, heeft men in de nabij heid van het Baikal-meer een zeer be langrijke ontdekking gedaan er is na- mentlijk een goudveld gevonden, 't welk een nieuw Californië belooft te zullen zijn. De regeering heeft zich gehaast on verwijld ambtenaren derwaarts te zenden om de zaak te onderzoeken. De groote komeet Barnard-Hartwig, die ten vorigen jare zoo zeer de aandacht der sterrekundigen trok, onderscheidde zich door een zeldzame eigenschapzjj had een dubbelen staart, die onderling een hoek vormde van 40° en welks dee len niet alleen in lengte, maar ook in lichtkracht van elkander afweken. De Berlijnsehe Post deelt over dit he mellichaam nog een later waargenomen bijzonderheid mede. Nadat de komeet het gedeelte harer baan, waarop zij de zon het dichtst nadert, heeft afgelegd, blijkt het dat er een nieuwe verandering met haar is voorgevallen zij zet thans haren loop voort met drie staarten. De stoomboot „Umbria" van de „Cu- nard line", heeft de snelste reis volbracht, die tot nu toe bekend is. Zij bereikte Sandy Hook in zes dagen en drie uren na haar vertrek uit Queenstown. De zwarte rok wordt te Parijs in deftigen kring als feestkleed meer en meer door den rooden rok verdrongen. Op een onlangs gegeven aanzienlijke dansparty waren alleen een paar leden der Académie in het zwart gekleed. Al de overige heeren droegen roode rokken, in allerlei schakeeringen. De dames hadden 't haar gepoederd. Een vreeselijk drama had te Orle- ansville plaats. Men vond de weduwe Cerdan in haar woning met afgesneden hals. Een werkman, vroeger de minnaar van de weduwe, zekere Pegnado, werd van den moord verdacht, en de politie ging hem arresteeren. Maar Pegnado had zich in zijn woning verschanst en schoot met een geweer en een revolver uit het raam ten slotte deed hij het huis door kruit in de lucht springen. 6 agenten werden gewond 4 zeer ernstig de com missaris van politie Cabannes en een jong meisje in een aangrenzende woning wer den eveneens gewond. Pegnado werd nog levend onder het puin gevonden en bekende den moord te hebben gepleegd. Het vergaan van de ,,Fern" in het Kanaal wordt aan den mist toegeschreven De rest van de equipage is behouden te Llanelly aan wal gebracht. De »Fern« was van Liverpool op weg naar Amsterdam. - Terwijl een gedeelte van Hongarije door overstrooming geteisterd wordt, rich ten in een ander deel van het land he vige hagelstormen verschrikkelijke ver woestingen aan. Hagelsteenendikker dan hazelnoten hebben al den oogst ver nield over een groote uitgestrektheid tus- schen Tamesvar en Buzias. Een nog he viger hagelslag heeft de wijngaarden van twaalf "dorpen tusschen Oedenburg en Eisenstadt geheel verwoest; tot de ver nielde wijnbergen behooren die, welke den beroemden Ruster-wijn voortbrengen. Heldersche Moppen. Een onderofficier hield dezer dagen theorie met eenige nieuw opgekomen miliciens cn be sprak met hen o. a. de eer, aan liet vaandel verschuldigd, het respect voor den meerdere in rang, alsmede den eerbied voor een militaire begrafenis. Zijn aandacht werd daarbij ge- treken door een der recruten, die weinig bl\jk van levenslust gaf, wat tengevolge had, dat hij deze toevoegde: Zeg slaapkop, sta jij eens opIk heb het je nu genoog voorgekauwd! Vertel jij menu eens wanneer heeft een soldaat geen recht om met militaire eer begraven te worden De man had op automatische wijze de po sitie aangenomen, keek even rechts en daarna links, en toen hij gewaar werd, dat niemand zijner makkers hem iets influisterdegaf hij ten antwoord As ie nog niet dood is, serzant! o Piet: Zeg, ik heb in de courant gelezen, dat je vader professor is geworden. Ben je niet erg blij

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1