't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. F No." 1498. Zaterdag*25 Juni 1887. Vijftiende Jaargang.. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Go., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden 'buiten de gemeente, wordt beleefdelijk verzocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 2de kwartaal 1887, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Juli, zullende anders daarover met 10 Cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 40 m. Onderg. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 "Woensdag 29 Donderdag 30 JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 8 u. 25 m. Kermis te Texel. E. Kwartier. Vastendag. H. Petrus en Panlus. HELDER, 24 Juni 1887. Donderdagochtend is op de Voedings tentoonstelling te Amsterdam, voor de eerste maal door de maatschappij Neptu- nus alhier, afslag van visch gehouden. Naar men verneemt, komen HH. MM. de Koning en de Koningin niet tegen 1 Juli in het vaderland terug. Z. M. zal zijne badkuur te Wildungen nog eenigen tijd voortzetten. Men verneemt dat het groote werk, den 18en Mei jl. aanbesteed, met name de verbinding van het Merwedekanaal met de hoofdstad, blijkens dezer dagen ont vangen bericht, niet is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Fernim, te Scheveningen, maar aan den volgenden, de Sliedrechtsche aannemer-combinatie G. A. van Hattem, voor de som v f 1.207.000 Een telegram uit Lerwick aan de commissarissen der Haringjagerij te Vlaar- dingen luidt aldus „Weder zacht; veel vangst; 50 loggers hier, gemiddeld 50 ton ieder, waarvan 1/l vollen". De eerste jager zal dus Dinsdag ver trokken zijn. Een van Scheveningen komend open rjjtuigje, waarin drie dames en een heer gezeten waren, brak Woensdagmiddag bij de Wagenbrug van voor naar achter in twee stukken. Het gezelschap viel daar door gedeeltelijk op den grond, terwijl de koetsier achterover sloeg en op zijn passagiers neer kwam. Persoonlijk letsel werd niet ondervonden en een paar glazen water waren voldoende om den eersten schrik te doen vergeten. Te 't Meer, in Friesland, is het lijk eener 22-jarige jongedochter opgehaald. Men meldt, dat het meisje opgeroepen was om voor den rechter-commissaris te Heerenveen te verschijnen om gehoord te worden ter zake van het lijkje van een pasgeboren kind, dat Zaterdag jl. op eenigen afstand van hars woning in een sloot was gevonden. De dagvaarding pijnigde haar zóó, dat zij tot haren va der zeide»Ik kom niet in het paleis van justitie." Deze uitdrukking was vol doende, om den vader en de zuster tot waakzaamheid aan te sporen, doch het beangstigde meisje wist in den nacht in stilte het bed te verlaten. Men gist ge makkelijk het overige. Op de brug over de Keizersgracht bij Felix Meritis te Amsterdam kwam het Maandag tot een botsing tusschen de po litie en de burgerij. De menschenmassa welke den optocht der studenten volgde werd plotseling tot halthouden gedwon gen, opdat de optocht kon doorgaan naar Felix. Hierdoor werden de optocht en de commissie te paard gescheiden. Bij het wegbanen voor den optocht ontmoette de politie tegenstand en moest van haar wapen gebruik maken. Twee personen werden niet onbelangrijk gewond. (D. v.N.) Men meldt van Harlingen Het bier thuisbehoorende barkschip Ni colaas, kapt. J. Burgbout, 9 April 1. 1 met turfstrooisel van hier naar Aberdeen vertrokken, en den Hen d. a. v. met den Engelschen vischkotter Triton in aanzei- ling geweest zjjrde, waarbjj de laatste ia gezonken, werd na aankomst te Aberdeen in het laatst van April door de eigenaars van den kotter Triton in arrest geno men en gerechtelijk om schadevergoeding aangesproken. Nadat hierover pleidooien waren ge voerd, is gepasseerden Dinsdag, 14 dezer, door de sherif court te Aberdeen aan de eiscbers hun eisch ontzegd, en deze ver oordeeld in de kosten des gedings. Van het aanvankelijke plan om in hoo ier beroep te gaan, hebben de eischers 'ater afgezien en is door hen het op de Nicolaas gelegde beslag opgeheven. De instructie in zake Bernardus v. d. Heide, beschuldigd van den bekenden moord te Leeuwarden, is afgeloopende stukken zijn door den rechter-commissa ris in strafzaken, mr. H. D. v. Ketwich Verschuur, aan den officier van justitie toegezonden, en de rechtbank te Leeu warden in raadkamer heeft v. d. Heide verwezen naar de openbare terechtzitting wegens moord. Hij zal nu terechtstaan in de zitting van Maandag 4 Juli e. k-, '8 morgens IOY2 uur. Als raadsman is hem toegevoegd mr. C. Beekhuis. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan Jitske T. P., wed. M. J., oud 54 jaar, werkvrouw te Rien, ter zake dat zij in den avond van 2 April jl. in hare woning het kind, van hetwelk hare ongehuwde dochter, dienst bode te Rouwerd, kort te voren in haar bijzijn was bevallen, moedwillig van bet leven heeft beroofd, door het te doen stikken. De justitie heeft het lijkje opgegraven een portaal van het huis der bekl., waar het onder een' steen was begraven, Do doctoren verklaarden, dat bet kind geleefd heeft, en dat inwendige bloeduit stortingen wijzen op gepleegd ge ofschoon uitwendig daarvan geene teekens zichbaar waren en het kind weinig of niet geschreeuwd heeft. Bekl., erkende, dat niemand anders dan zij het kind in handen gehad heeftmaar beweert tevens, geen leven gezien te hebben. Zjj had alle moeite aangewend, om het leven op te wekken of te behou den, doch toen er geen leven in het kind was, heeft zij het begraven, om de schande harer dochter te bedekken. De subst.-off. v. justitie, mr. J. P. van Outeren, vorderde, dat bekl. wegens dood- veroordeeld zal worden tot 2 jaren gevangenisstraf. Dj verdediger, mr. J. v. Leeuwen, be streed het bewijs en concludeerde tot vrij- ipraak. De rechtbank sprak baar vrij, omdat niet bewezen is, dat bekl. bet kind op zettelijk heeft gedood, en gelastte hare invrijheidstelling. Prof. C. A. Pekelharing geeft in het Tijdschrift van Geneeskunde" ver slag omtrent zijn bevindingen in Atjeh, waar de toestand met betrekking tot de beri-beri hem blijkbaar zeer meegeval len is. Van het bericht, dat hij den toestand in Atjeh, met het oog op de heerschende ziekte, wanhopig zou verklaard hebben, is geen woord waar. Zeker is het" zegt prof. Pekelharing, dat ieder die voor het eerst Atjeh bezoekt, getroffen moet worden door zeer veel, op allerlei gebied, dat getuigt van eerbiedwaardige arbeids kracht en ran opgewekt leven. Vooral het hospitaal munt uit door doelmatige en keurige inrichting. Het bestaat uit ruime, goed verlichte en luchtige gebouwen, ieder voor 40 lijders. Niet licht, zegt hij, zal men in- Europa bij bet binnen treden in een ziekenzaal de lucht zoo zuiver en frisch vinden als hier, ook waar de zalen nagenoeg geheel bezet zijn." Vergeleken met het vorige jaar, schijnt de toestand in Atjeh gunstig te zijn de ziekte woedt thans daar veel minder hevig, en het aantal geëvacueerden is veel geringer dan in 1886. Gedurende 2ya maand dat prof. P. in Atjeh was, bezweek er slechts een Europe aan aan de ziekte. Dat de Madoereezen in 1887 zoo werden geteisterd, moet vooral toegeschreven worden aan hun zwakte, aan hun aankomst tijdens de overstroo mingen in Atjeh en aan andere ongun stige omstandigheden waaronder zij ver keerden. Na toepassing der desinfectie, einde 1886, is de toestand belangrijk verbeterd en de ziekte afgenomen. Prof. P. meent, dat als de op kolossale wijze ten behoeve onzer vestiging omge woelde bodem tot rust komt en de maat regelen van desinfectie en andere hygiëni sche voorschriften alle kunnen toegepast worden, de toekomst met vertrouwen tegemoet gegaan kan worden. Te Harlingen heerscht volkomen ge brek aan drinkwater. Het Dagelgksch Bestuur beeft, om zooveel mogelijk in de behoefte te voorzien, laten bekend maken, dat uit de bakken der stedelijke gebou wen water kan worden gehaald, tegen 3 cent per gang, dit laatste als een ver goeding voor hen, die met de uitdeeling zijn belast. Een te Groningen ter inspectie op geroepen militair, nog wel een milicien korporaal, sloeg een sergeant, die met een zestal manschappen afgezonden was om hem te arresteeren, daar hij een officier had beleedigd. De sergeant kwam in een goot terecht, terwijl aan de man schappen door den woesteling de bajonet ten werden ontrukt en over de straat geworpen. Uit Roermond is een weduwe, moe der van 3 jeugdige kinderen, heimeljjk vertrokken, met achterlating der kinderen. Dezen zijn Maandagavond door de po litie van de straat opgenomen en onder dak gebfacht. Een krankzinnige Duitscbe schip per, die te Dordrecht eenige schoten uit een revolver loste en een ieder, die hem trachtte te naderen, met een ijzeren staaf dreigde neder te slaan, is door de politie opgepakt en naar het gesticht aldaar over gebracht. Onder begunstiging van het heer lijkste weder en in de beste stemming, is Dinsdag te Londen het Koninginne-feest gevierd. Honderdduizenden krioelden van 's morgens vroeg door de rijk versierde straten, en ©indelooze rijtuig-reeksen be wogen zich langzaam door de menigte. Wie zich nog eens voorstelt wat kort ge leden onze Nederlandsche hoofdstad te aanschouwen gaf, en dat dan overbrengt op de oneindig veel grootere Londensche schaal, zal zich eenigermate een begrip van die drukte, dat gewoel en dat schouw spel kunnen vormen. De »New-York News" bevat een telegram van haren correspondent te Charleston, waarin gemeld wordt dat op 19 dezer te 10 u. 37 m. des morgens, te Summerville een zware schok van aard beving is gevoeld, met zulk een sterk en aanhoudend onderaardsch gerommel, als sinds den hevigen schok van 22 October 11. niet was gehoord. Te Charleston zelf werd het natuurver schijnsel niet waargenomen. Uit Smyrna is te Londen bericht ontvangen, dat op 20 dezer te 1 uur des nachts en te 6 uur de3 morgens, zoowel daar als op Skio zware schokken van aardbeving gevoeld zijn. Bij een voorstelling in het Queen's Theatre te Manchester, is een man uit het publiek van de gaanderij zoo verwoed ge worden tegen den verrader", dat hij naar beneden sprong, op het tooneel een hoogte van 30 voeten om dien valsch aard eens onder handen te nemen. De al te vurige toeschouwer brak een been door den val. Geen toegang. Eenige jaren geleden huwde de rijke Portugeesehe grondbezitter, Juan Menaro, met een zeer schoon doch arm meisje van oude aristocratische familie. Voor een der hofbals ontving mevrouw Menaroals geboren gravin Z***, een uitnoodiging, maar haar echtge noot, de burgerlijke Menaro, kwam volstrekt niet in aanmerking. Op den avond van het hofbal verzocht Juan Menaro zijne vrouw thuis te blijven, dewijl zij toch onmogelijk alleen op het feest kon verschij nen. Maar de jonge vrouw volhardde in den wensch om den rijkdom van haar echtgenoot, in den vorm van een schitterend toilet en halssnoe ren van paarlen en diamanten hoofdsiersels aan het hof teu toon te spreiden. Zij sloeg dus het voorzeker alleszins billijk verzoek van haar echt genoot af en ging alleen naar het hofbal, waar hare schoonheid en haar toilet algemeen bewon derd werden. Tegen middernacht kwam zij thuismaar niettegenstaande haar herhaald kloppen en schel len, bleef de deur gesloten. Nu reed mevrouw Menaro nuar een dame, met wie zij goed bekend was, om bij haar te overnachten. De dame ont ving haar dadelijk en overhandigde haar een briefje van haar echtgenoot, waarin hij schreef: „Mevrouw! Ik heb geen toegang aan het hof van onzen Koningmaar in mijn huis heb i k te gebieden en bij mij hebt g ij geen toegang. Ik vermaak u een jaarlijksche rente van 200.000 francs en zeg u voor altijd vaarwel!" Den volgenden ochtend wist geheel Lissabon dat de op het hofbal zoo bewonderde mevrouw Menaro door een enkele pennestreek ex-million- naire geworden was. Landverhuizing naar den Transvaal. (overgenomen uit 't Eolterd. Nieuwsblad). Een onzer consuls te Durban (Natal) verstrekt eenige mededeelingen betreffende de landverhui zing naar Zuid-Afrika, speciaal den Transvaal. Aan dit schrijven ontleenen wij het volgende Achtte ik het vroeger noodzakelijk het Neder landsche volk te waarschuwen tegen al de over dreven denkbeelden omtrent de voordeelen, ver bonden aan een emigratie naar den Transvaal, thans ben ik in staat op een groote verbetering in den tegenwoordigen toestand en op een hel derder toekomst te wijzen. De magische kracht, die in zoo korten tijd een zoo groote verandering te weeg bracht, was het goud. Reeds sedert vele jaren was de aanwezigheid van dit edel metaal in den Transvaal bekend, maar het werd gewoonlijk in te geringe hoeveel heden gevonden, om vele gelukzoekers aan te trekken. Twee jaren geleden werden aan „de Kaap" goudvelden in het noord-oosten van den Transvaal ontdekt, en een jaar later volgde de ontdekking der Wit waters Rand Velden in het zuiden der Republiek. Een groote massa gelukzoekers stroomde van allo kanten te zamen, en twee belangrijke dorpen ontstonden, Barberton, hoofdpunt der „de Kaap" goudvelden en Johannisburg op de Witwaters Rand Velden. Zooals gewoonlijk op dergelijke plaatsen onder die omstandigheden het geval is, brak er spoedig een „speelkoorts" uit, en aandeelen in nieuwe maatschappijen werden door speculanten tot be spottelijke prijzen opgedreven. Het openen der mijnen kostte echter veel tijd geld, en vele bleken niet te beantwoorden aan de verwachtingen, die men er hij het eerste oppervlakkige onderzoek van gevormd had, waar van een reactie het gevolg was. Dat vele mijn-eigendommen echter ongetwijfeld goed zijn en dat de productie van goud in dit werelddeel binnen weinige jaren zeer belangrijk zal vermeerderen, valt niet te betwijfelen. Van dien buitengewonen toevloed van menschen, n al het geld, dat aan de ontginning dier mijnen besteed is en nog besteed wordt, heeft de Zuid-Afrikaansche Republiek groote voordeelen getrokken, en nadat ruim twaalf maan den geleden 'slands schatkist ledig was en het budget een nadeelig saldo aantoonde, blijkt uit de laat ste opgaven, dat er thans een aan zienlijk saldo in kas is. De algemeene welvaart is toege nomen en openbare en particuliere werken deden veel vraag naar goede handwerkslieden ontstaan. De behoefte van de vele vreemdelingen en ge lukzoekers aan groententuinvruchtenboter kaas en melk overtroffen ten eenenmale den aan voer, en landbouwers, die zich in de buurt der dorpen op het voortbrengen van een en ander wilden toeleggen, zonden van een goed inkomen kunnen verzekerd zijn. Alles te zamen genomen, zijn dus nn de voor uitzichten voor Nederlanders, die naar de Zuid- Afrikaansche Republiek willen emigreerenveel beter dan enkele jaren geleden, maar geheel on bemiddelde menschen moet ik toch nog afraden hierheen te komen. In de eerste plaats is de reis van Nederland naar hier zeer kostbaar, en ieder emigrant, die hier aankomt, moet ten al lerminste in het bezit van tien pond sterling 120) zijn, wil hij zich niet aan het gevaar blootstellen hier, waar voor hem geen werk is, hulpeloos achter te blijven. De werkman moet echter buitendien zoo mo gelijk zorg dragen niet geheel zonder middelen op de plaats zijner bestemming aan te komen en de landbouwer, die zich wil toeleggen op het voorzien der markt van groenten, melk, eieren enz., dient in het bezit te zijn van eenig geld veeland of wat dan ook te huren of te koopen en in zijn eerste behoeften te voorzien. Landverhuizers moeten geen Hollandsch geld of Engelsche banknoten medebrengen, daar daarop hier verlies ontstaat, doch doen het best, zich door bemiddeling van de kassiers in Neder land te voorzien van wissels op een der vol gende banken alhierStandard Bank of Sonth Africa, Natal Bank, Bank of Africa. Men brenge geheel dezelfde kleêren, die men in Nederland noodig heeft, en pakke alles in sterke kisten. Bij aankomst vervoege men zich onmiddellijk aan dit consulaat, waar verdere inlichtingen ten dienste staan. De Poolsclie vrouw, die van Amster dam naar Amerika zou vertrekken, doch wier man in Oostenryk van haar geraakte en dien men te vergeefs gezocht heeft, is teleurgesteld weder met haar 2 kinderen naar haar woonplaats vertrokken. (A. C.) Te Patrick, een voorstad van Glas- gow, vond dezer dagen een knaap op straat, dicht bij een winkelraam, een blik ken busje, dat een geelachtige stof bevatte. Op last van zijn vader, ging hij zijn vondst naar het politie-bureau brengen. Maar onderweg ontmoette hij andere jongens, en deze begonnen met het busje te spelen. Een hunner hield een brandende lucifer bij, en opeens sprong het busje met 1 knal in honderd stukken. Dertien der knapen werden gewond, en zes daarvan zeer ernstig. Twee zullen waarschijnlijk sterven aan de bekomen wonden. Op den Donau heeft dezer dagen een vreeselijk onheil plaats gehad. 350 bedevaartgangers en nog 20 andere personen gingen met een vaartuig naar de overzijde door den hevigen wind sloeg dit vaartuig om en allen geraakten te water. Een telegram meldt dat reeds 205 lijken zijn aangedreven en er nog 95 worden vermist. Koningin Victoria kreeg bij haar jubilé wonderlijke cadeaux. Een getrouw onderdaan zond haar zijn portret, er 1 voegende, dat hij het zwaarst weegt van alle onderdanen Harer Majesteit (280 kilo Het 9-jarig kind van een mg nwerker te Durham zond H. M. een paar kousen, die zij zelf had gebreid van wol, waarvoor zjj een heel jaar had gespaard. Men zegt dat de secretaris der Koningin deze terugzondwaarom Ingezonden „Wat is dat hier 'n lamme boel," zoo viel myn buurman tegen mij uit, nadat hij in /,'t Nieuws" had gelezen, dat te IJmuiden weldra een gebouw voor den vischafslag zal worden in gebruik genomen. „Hoelang," zoo ging hij voort, „is men hier al bezig om over de oprichting van een lergelgk gebouw te praten. En toen men dacht nu zal het komen, schijnt het ge plan wel voor goed ingesluimerd. Wat moet het hier worden als de vissche ook geheel of gedeeltelijk wordt verlegd? En ik geloof, dat wij als successief mooi, of beter leelijk op weg zijn. De werf zal ook van tijd tot tijd nog wel een veer moeten missen, dan kan je den boel nakijken." Nu is mijn buurman wel wat pessimistisch kan soms wel eens doorslaanmaar ik vraag mg toch af, wanneer zulk een gebouw voor den vischafslag, in 't belang van den visch- handel noodig is, wat is dan toch de reden, dat een dergelijk gebouw hier niet is opge richt Is men te dien opzichte hier allen i dorameld? Of heeft men hier zoo weinig ene- gie En dat voor eene zaak, voor deze van zoo'n groot belang. Ik verzocht voor deze regelen gastvrijheid, omdat ik, en mogelijk anderen met mij, gaarne eenig licht hieromtrent zouden willen ontvan- gen. Maar bovenal werd het ingezonden, in 't belang der plaats en plaatsgenootengedacht tig aan de spreuk: om niet de put te gaan dempen wanneer het kalf reeds verdronken is. Suluben. Het Marine en Leger. bevel der stoomkanonneerboot Bever is opgedragen aan den luit. t. z. Ie kl. C. J. A. Jeekelterwijl tevens op dat vaartuig wordt ge plaatst de luit. t. z. 2e kl. H. W. de Jonckheere* Op het wachtschip te Hellevoetslnia worden geplaatst de luits. t. z. 2e kl. P. W. 8achse en L. J. van Heioma, thans beiden op non-activiteit. Tot ln officier op den rammonitor Wesp, wordt benoemd de luit. t. z. Ie kl. J. C. van Wessem. Zr. Ms. monitor Heilligerlee, liggende in het marinedok te Amsterdam, werd Dinsdagochtend op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. t. z. Ie kl. A. J. Krabbe. Een deel der zeemilitie wordt daarop ingescheept. Zr. Ms. monitor 2e kl. Krokodil, liggende a 's Rijks Werf alhier, werd Dinsdag Ln dienst j_ steld onder bevel van den luit. t. z. der le I W. E. Hazenberg. Te Hellevoetslnis zijn heden in dienst g de rammonitor Draak, commandant de kapt. lr t. z. G. J. Buijskes, de rammonitor Wesp, mandant de luit t. z. le kl. H. R. J. J. Thor- becke, en de stoomkanonneerboot Bever, commd. de luit. t. z. le k.L. J. K. A. Jeekel*

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1