't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1503. Woensdag 13 Juli 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 12 Juli 1887. IJmuiden, 9 Juli. Uit het gestrande stoomschip aGovernor Tilly" zijn ruim 2000 vaten en 800 kisten petroleum ge borgen. Gisteren is een duikertoestel op het schip gebracht om de lading te ver werken. Met lossen wordt steeds voort gegaan. Heden zijn weder twee beladen lichters naar Amsterdam opgegaan, terwijl 2 anderen tot laden gereed liggen. Er is een bergings-contract gemaakt voor 20 percent. Van den rammonitor Draak is de vorige week onder het stoomen, de koks maat te water geraakt en verdronken. De opvarenden van de kotter No. 6, schipper A. Dijker, op Zondag 3 Juli kruisende voor IJmuiden, hebben gedu rende 2 dagen een groote baai in hunne nabijheid gehad; de fmiddelen om het monster te vangen ontbraken. Toch dient de mededeeling ter waarschuwing aan hen, die gaan baden en hoewel het verschijn sel, dat deze dieren zich hier vertonnen, zeldzaam is, zoo is oplettendheid, alvorens te water te gaan, zeer aanbevolen. Voor baders op ondiep water, is dit niet noodig, omdat die monsters zich daar niet kunnen bewegen. Sedert tal van jaren is te Purmerend gevestigd de groote houthandelaars-firma Brantjes Co., niet alleen aldaar, maar ook daarbuiten als zeer solide bekend. Nevens die firma is dezer dagen te Pur merend een anderen opgestaan, zich noe mende „Brandjes Co.", den naam spel lende met een dharen brieven stempe lende Brandjes Co., Purmerend, maar haar kantoor gevestigd hebbende te Am sterdam, Haarlemmerstraat No. 30. Het zal geraden zijn, de nieuwe firma Brand jes Co., niet te verwarren met de oude houthandels-firma Brantjes Co. De werkman v. d. B., die jl. Dins dagavond op de werf der Maatschappij de Schelde te Vlissingen onder een omval lende stoom kraan geraakte, waardoor hij ernstig gewond en met gebroken ledema ten in het gasthuis aldaar weid opgeno men is Vrijdag na een zeer smartelijk lijden aan de gevolgen van dat ongeval overleden. Aan de voedingstentoonstelling te Amsterdam wordt een loterij verbonden van 25,000 loten a 25 cent. De drié Scheveuingsche matrozen die tijdens de werkstaking naar Engeland waren vertrokken, zijn thans met de boot van een Engelschen kotter aan het strand gezet. In Engeland is ook al geen ge brek aan visschers. Een treurig geval wordt uit Zwolle medegedeeld Donderdagavond kwam in den goud en zilverwinkel van den heer E. Merjen- berg aan de groote markt een goedge- kleede vrouw, uit naam van mevr. I., bij wie ze opgaf werkvrouw te zijn, een paar stel gouden oorbellen op zicht vragen. Ze gaf voor, dat het kind de bellen van de meid had stuk gemaakt, en mevrouw haar een nieuw stel wilde teruggeven. 2 paar, een van f 13 en een van f 11, wer den meegegeven. Zekerheidshalve zond de heer Merjenberg haar zijnen leerling na, om zich te overtuigen, dat de bellen aan het opgegeven adres bezorgd werden. De jongen zag haar bij den heer Corman van Eijk ingaanwaar zijzooals later bleek, voor hare dochter fluweel wilde koo- penmen had echter geweigerd het goed mee te geven. Bij de Sassepoort verloor de jongen haar uit het gezicht. Toen Merjenberg 'savouds 10 uur geen bericht had, ging hij bij mevr. I. om antwoord vragen, doch vernam aldaar, dat vanwege mevr. I. geen boodschap gezonden was. Toen Vrijdagochtend de bellen niet te recht waren, deed Merjenberg van het voorgevallene aangifte. Den geheelen dag werd overal onderzoek gedaan, doch te vergeefs. Des avonds kwam het doch tertje van de bewuste vrouw bij den heer Corman van Eijk nogmaals om het fluweel vragen. Het werd wederom geweigerd, maar den heer Merjenberg hiervan ken- nis gegeven. De weg, dien het kind volgde, werd nagegaan en ten laatste ont dekt, dat zjj in een gang in de Tuinstraat woonde. Toen Merjenberg, vergezeld van de politieagenten Visscher en Salet, kort daarna de woning binnentraden, kwamen de vermiste bellen weldra voorden dagen moest de vrouw haar vergrijp bekennen. Het plan scheen bestaan te hebben, het oudste meisje de belletjes ten geschenke te geven op haren verjaardag. De man, J. M., die bij ieder die met hem in aanraking kwam, als een opassend, braaf huisvader stond bekend en als wagenmaker op den con structiewinkel goed zijn brood bad, wist niets van het voorgevallene, en was na tuurlijk hevig ontsteld. De vrouw, die de jongste van de vijf kinderen aan de borst had, toen de politie binnentrad, ge raakte in zulk eenen overspannen toe stand, dat aan geen bedaren te denken viel. Bij het vertrek van den heer M. en de politieagenten waarschuwden deze den man dan ook, om zijn vrouw te bewa ken. Wat in den afgeloopen nacht tus- schen den braven werkman en zijn vrouw is voorgevallen, is niet bekend, maar des morgens bleek, dat beiden door ophan ging een eind aan hun leven hadden ge maakt. Zij hadden, zoools gezegd is, 5 kinderen; het oudste is een meisje van 15 jaren, dan volgt er een van 13 jaar de andere zijn veel jonger. De geheele stad is van het treurige voor val vervuld. De commissaris van politie in de 4de sectie te Amsterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met het verblijf van J. de L., 21 jaren. Hem zijn in den na middag van 4 Juli jl. door den dia mantslijper J. K., wonende te Amsterdam, in de Gerard Doustraat, 44, ten verkoop de navolgende voorwerpen toevertrouwd: 2 gouden doekspelden, 14 karaats in den vorm van hoefijzers, bezet met 5 diaman ten en 6 robijnen, 1 dito, den vorm heb bende van een kruis, met een roos in 't midden en vier roosjes aan de vier boe ken, aan welke speld bevestigd is een ket tinkje, waaraan een kleinere gouden doek speld afhangt, in het midden een roosje bevattende, 1 gouden ring, 14 karaats met 2 diamanten en een parel in bet mid den gezet, 3 dito, dito 14 karaats met een diamant gezet, 2 dito, dito, de een gekarteld, de andere glad, en een kastje bevattende ter berging van haar, 1 dito, dito, met parels omzet, van binnen geo pend kunnende worden en een veder van blond haar bevattende, 2 paren gouden oorringen, ieder gezet in een brillant, en 1 gouden dames-eylinderhorloge, geëmail leerd, met zilveren wijzerplaat, waarop Romeinsche cijfers en stalen wijzers. Zonder van het hem toevertrouwde re kenschap en verantwoording te doen, is hij sedert spoorloos verdwenen. Te Amersfoort beeft een vader zijn zoon, in een twist, met een ijzeren ha mer onderscheidene slagen op het hoofd toegebracht,waardoorlaatstgenoemde thans in levensgevaar verkeerd. De vader is in hechtenis genomen. Dezer dagen heeft op de scheeps timmerwerf van den heer Schouten, te Muiden, een treurig ongeval plaats gehad. Door het uitschieten van een paar dom mekrachten bij het afloopen van een schip, werden twee werklieden getroffen door in een spil gestoken spaken, met dit gevolg, dat zekere Paschedag zóó hevig gekwetst werd, dat hij aan de gevolgen is over leden. Een ander, zekere v. d. Kruis, verkeert nog in zorgwekkenden toestand. Het 7jarig zoontje van den timmer man G.te Sprang (N.-Br.), was dezer dagen met andere kinderen aan het spe len in het hooi, hetwelk de buren aan 't oprijden waren. Door hitte en vermoeid heid viel de jongen in slaap, terwijl de kinderen zich verwijderden. Toen nn we der een vracht hooi bij het andere zou gelost worden werd hij niet opgemerkt, en reeds was hij onder een aanzienlijke hoeveelheid hooi bedolven, toen een der lossers, door op hem te trappen, hem be merkte. De jongen is nog met groote moeite weer bijgebracht en alzoo nog juist bijtijds gered. De rechtbank te Amsterdam, Kamer van Strafzaken, hield zich Vrijdagnamid dag bezig met de voortzetting der zaak tegen Cornelia Maria Smit. Zooals wij vroeger mededeelden, werd de behandeling van deze zaak geschorst en een nadere instructie bevolen, omdat-de bekl. beweerde dat de kapitein van de Schiedam baar eer ontnomen had en zij om die reden bad gepoogd zich op hem tc wreken door hem met vitriool te werpen. Zooals vroe ger gemeld werd, ontkende de kapitein eenige relatie met haar te hebben gehad en den nacht van 27 Januari met haar in De Oude Graaf" inde Kalverstraat te hebben doorgebracht. Dit punt werd thans onderzocht. Verschillende getuigen zijn daarover thans gehoord en allen ver klaren dat de kapitein dien nacht niet in het hotel »De Oudej Graaf" heeft ge logeerd. De sub-officier van justitie kwam aldus tot de slotsom dat de schuld der bekl. in alle opzichten bewezen was, en dat uit het getuigenverhoor klaar eu helder als de dag gebleken was dat de bewering van bekl. ten aanzien van den kapitein louter leugen en verzinsel was. Spr. stelde er hoogen prijs op uitdrukkelijk te constateeren dat de kapitein zonder blaam of vlek en volkomen gerehabiliteerd was. Toch had hij met het meisje ook thans nog medelijden en vindt hij daarin grond tegen haar 6 maanden gevangenisstraf te eischen. De verdediger mr. Ten Kate drong op lichter straf aan. Het getuigenverhoor in de zaak Pran- zini is begonnen. De lezing der akte van beschuldiging en het verhoor zullen lang duren en waarschijnlijk geheel de eerste zitting en een gedeelte der volgende zit ting innemen. Eenige getuigen uit Mar- seille zijn reeds aangekomen, nl. mlle. Marie Favre, aan wie Prauzini het hor loge van mej. Regnault voor 20 fr. verkocht. De kapitein van het stoomschip Thy- ra, dat dezer dagen van IJsland terug gekomen en binnengeloopen is in de haven van Granton, bericht dat in het Noorden van het eiland in het midden der maand Juni, een vreeselijke hongersnood heeft geheerscht. Zeven inenschen stierven van gebrek, 11,000 schapen, 300 paarden en 120 stuks rundvee kwamen omdaar er geen voedsel was en de velden met een dikke sneeuwlaag waren bedekt. De aan komst der Thyra met levensmiddelen was voor de bewoners een uitkomst. Bij Cap North hadden eenige lieden, door den honger gekweld, een haai rauw verslonden, tengevolge waarvan 19 per sonen stierven. Volgens The Engineer deed een bij Yarrow Co. voor de Chineesche marine gebouwde torpedoboot onlangs haar offi- cieelen proeftocht en bereikte de merk waardige snelheid van 24 mijl, als een ge middelde van zes tochten over de gemeten mijl in de Lower Hope, waarvan er drie voor en drie tegen stroom werden ge daan. De juiste vaart was 23.883 mijl en op een daaraanvolgenden tocht van 2 uren werd gemiddeld 22.940 mijl geloo- pen, waarbij de werktuigen zeer gemak kelijk werkten. De boot had hare torpedo-uitrusting compleet aan boord, en ballast in plaats van 4 torpedo'sbovendien eene flinke hoeveelheid steenkolen en 24 personen. Zij is 128 voet lang en volgens het vlug- sturen-beginsel van Yarrow Co. ge bouwd, welk stelsel baar in staat stelt, draaicirkels te maken van ongeveer 230 voet middellijn. Het Cbineescbe Gouvernement bezit in deze torpedoboot bepaald bet snelst loo- pende vaartuig van deze grootte ter we reld, dat bovendien een manoeuvreervaar digheid beeft, die eenig is, en misschien alleen bijna geëvenaard wordt door de we reldberoemde torpedoboot no. 79 van de Engelscke marine, die het vorig jaar bij dezelfde firma is gebouwd. De stoom werktuigen zijn van het triple expansie systeem. Een ooggetuige van het ongeluk te Zug (Zwitserland,) verhaalt, dat hij vluchtte, zoodra hg een gekraak hoorde in de hut waar hij zich bevond. Nauwelijks was hij voorbij een hnis gevlucht toen hij, omkij kende, niets meer dan het dak boven het water zag uitkomen. Reeds waggelden de muren van andere huizen, en nauwe lijks was hij daar voorbij, op een veilige plaats gekomen, of al de huizen waren achter hem spoorloos verdwenen. Het water van het meer bedekt de plaats waar een geheele rij huizen heeft gestaan, en balken en allerlei huisraad ziet men daar ronddrijven. In het geheel zgn 38 huizen, waarvan 25 bewoond waren, in het meer verdwe nen. Er waren op het oogenblik van de ramp betrekkelijk weinig menschen in de huizenanders zouden er zeker 100 a 150 dooden zgn. Het aantal slachtoffers wordt toch nog op 50 geschat. Over de oorzaak van de ramp is men bet nog niet eens. Men schrijft het toe aan bet wegzakken van een groote, door het water ondermijnde massa kalksteen. In Maart bad te Zug een dergelijk on geluk plaats, teen zonk een stuk van een ringmuur met eenige torens in de diepte weg, en onmiddellijk daarna verdwenen 26 huizen. Toen kwamen er 60 menschen om het leven. In 1594 zgn er op eens 5 huizen verzonken. Een zware brand wordt gemeld uit Quebec, die Woensdagnacht in de cava- leriestallen van de citadel begon. Het vuur verspreidde zich zeer snel over een groote uitgestrektheid naar de kazerne en in de richting van de kruitmagazijnen. Men slaagde er echter 's morgens in, door tusschenliggende gebouwen te laten springen, bet gevaar af te wenden. De bewoners uit den omtrek waren in allergl gevlucht. Het Engelscbe weekblad Tit-Bits heeft, zooals wij indertijd berichtten, aan gekondigd, dat aan de erfgenamen van ieder lezer, wien een ongeluk overkomt terwijl hij in het bezit is van het jongste nummer van Tit Bits, een som van 100 zal worden uitgekeerd. Thans is deswege tegen den uitgever van dat weekblad een vervolging inge steld, wegens ontduiking van de wet. le der nummer van Tit-Bits is nl. nn een levensverzekeringspolis geworden, en die polissen zijn aan een zegelrecht onder worpen. En boete voor elk geval van ontduiking van dat recht is 20. Strikt genomen, zou dus de uitgever een boete moeten betalen, waarmede ongeveer de geheele Britscbe staatsschuld kon worden afgedaan. Ook de verkoopers van „Waterbury"- horloges en andere, die de bezitters van kunue artikelen een dergelijke schadever goeding toezeggen, zgn strafbaar volgens de wet. De troon van Bulgarije zal weder worden bezet. De Sobranje heeft prins Ferdiuand van Saksen-Coburg tot vorst geproclameerd Het antwoord van prins Ferdinand van Coburg aan den president der Kamer luidt als volgt: »Ik ben trotscb op en dankbaar voor het votum der x> Sobranje" en hoop mij het vertrouwen «ener edele natie waardig te maken. Ik ben bereid aan hare oproeping gehoor te geven en mij naar Bulgarije te begeven, ten einde mijn leven te wijden aan het geluk en den voorspoed van Bulgarije, zoodra de keuze door de Porte aangenomen en door de Mogendheden erkend zal zgn." De Hertogin van Madrid, de gema lin van Don Carlos, die te Viareggio ver blijf houdt, is aan een groot gevaar ont komen. Terwijl zij in de nabijheid van haar villa een wandeling deed, vloog haar op tien passen afstands een kanonkogel voorbij, afkomstig van de artillerie, die in de nabijheid aan het exerceeren was, Een ongehoord gruwelstuk is bijna te Genua gepleegd. Onder voorwendsel van geen middelen te hebben om zgn zoontje van zes maanden groot te brengen, heeft een kerel getracht, het kind in zee te verdrinken. Gelukkig kwam de politie nog bijtijds tusscbenbeide. De revue over de Engelscbe vloot, die op den 23sten bij Spitbead wordt ge houden, belooft dit jaar buitengewoon in drukwekkend te worden. De Koningin zal tegenwoordig zgn, zoo dat het bijzonder luisterrijk zal toegaan. De Engelsche vloot, die drie mijlen zal beslaan, zal een ware bloemlezing der Engelsche marine zgn, want alle typen zullen er in vertegenwoordigd wezen Daarenboven verwacht men er een vloot van vreemde oorlogsbodems, en ten slotte tallooze schepen van allerlei slag met toe schouwers. Er znllen eenige manoeuvres worden uitgevoerd en 's avonds zal de gansche vloot geïllumineerd zgn. Te Roubaix is een drievoudige moord gepleegd, waarvan een dertigjarige vrouw, haar 4jarig zoontje, en haar nichtje, een meisje van 13 jaar, de slachtoffers zgn. De dader, een 24jarig tuinman is voort vluchtig. Miss Cass, een fatsoenlijk meisje, eerste werkster in een groot modemaga zijn, is 's avonds om halftien te Londen in Regentstraat, waar zij eenige inkoopen had gedaan, als een gemeene lichtekooi aangehouden en opgebracht door een po litieagent, die maar strak en stijf beweerde, dat bij haar achtereenvolgens niet minder dan drie heeren had zien aanspreken. Hg hield die verklaring vol voor den politierechter en deze sloeg daaraan ge loof, in weerwil van de zeer voldoende ophelderingen, welke het meisje wist te geven, en het getuigenis omtrent haar gedrag en uiterst kalm en zedig karakter, door de modemaakster, bg wie zij werkte, afgelegd. Miss Cass werd met een weinig eervolle waarschuwing vrijgelaten, kwam in de courant en in opspraak, evenals bet magazijn harer meesteres, die een aantal klanten verloor, maar niettemin hare eerste werkster bg zich hield, en misschien zou het zoo van kwaad tot erger zgn ge komen, als niet de »Pall Mali," altijd wakker en flink, al is bet soms op een wei nig rumoerige wijze, de zaak bad ter hand genomen. Zij is nn in de goede handen van het Lagerhuis zelf en niet meer in die van lie den voor wie, want dit is niet het eerste geval van dien aard de domste en brutaalste politieagent altijd nog een paus in onfeilbaarheid is. Uit Romanshocb wordt aan de Thurg. Ztg. geschreven Onder de zangers der Vereeniging Con- cordia van Zürich, welke hier ter plaatse een prijs won, was ook een Duitscher, die reeds sedert 17 jaren in Zwitserland woont, het laatst als schoenmaker te Zürich, De man was den militairen dienst in Duitsch- land ontloopen en stond derhalve op de lijst der deserteurs. Dezer dagen bezocht de Vereeniging Constance. Na een vroo- lijk dagje zat men welgemoed aan het middagmaal, toen een vreemdeling den schoenmaker even terzijde riep. Beleefd ondervroeg deze hem naar zgn naam en woonplaats, die hg beiden argeloos opgaf. Daarop zeide de heer, terwgl hij zgn jas losknoopte en nu een Duitsch politie-be- ambte bleek te zgn„Ge hebt uw plicht als militair niet vervuld en zijt dus mijn gevangene. Ge kunt evenwel weer naar uw gezelschap teruggaan, opdat 't feest niet gestoord worde. Maar ga dan ge willig mede en laten we u niet met ge weld in hechtenis nemen.* De schoen maker beloofde het en hield zgn woord. Heldersche Moppen. LeviIk geef u mijn eerewoord, dat het waar is, wat ik u zeg. StudentIk zou wel eens willen weten, hoe jij aan een eerewoord komt. Levi: Dat zal ik u zeggen. Ik heb 10jaar geleden aan mijnheer uw vader f 1000 ge leend, en hij heeft mij zijn eerewoord gege ven, dat hij ze binnen een jaar terugbetalen zou. Omdat hij dat niet gedaan heeft^ heb ik zijn eere woord nog. o Emma: Morgen gaan wij met pa uit rijden. Frits Ik geloof er niets van. EmmaHeusch, pa heeft het gezegd. Frits (een dreumes van 6 jaar)Reken er maar niet op, ik ken pa al zoo lang. Marine en Leger. In de Dinsdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van de onderofficiersvereeniging der zee macht van Speyk werd op waardige wijze de na gedachtenis van de omgekomenen bij de ramp van de Adder (5 Juli 1882) herdaoht. Besloten werd, evenals door de vereeniging De Ruyter te Nieu- wediep, geschieden zal, aan den minister van ma rine het verzoek te richten, voortaan ook genees kundige behandeling te verleenen voor vrouwen en kinderen van niet in het vaste korps onderof ficieren en minderen buitengaats dienenden, die tot nu toe van dat voorrecht verstoken zijn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1