't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1508. Zaterdag 30 Juli 1887. Vijftiende Jaargang. üdvertentlën KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. ^.iDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 20 m. Onderg. 7 u. 52 m. Zondag 31 AUGUSTUS (Oogstmaand), 31 dagen. Maandag 1 Dinsdag 2 Verjaardag v. Adelaide Emma Wilhelmina Theresia v. Waldeck Pyrmont, Koningin d. Nederl. Woensdag 3 Volle Maan. Zichtbare ge deeltelijke Maansverduistering. Donderdag 4 Vrijdag 5 Zaterdag 6 HELDER, 29 Juli 1887. Iu het diaconiehuis te Leeuwarden is overleden, Frederik Kielder, geboren te Helder den 12den September 1793, de laatste der oud-strijders van Waterloo aldaar. Hij was mede begiftigd met het Metalen Kruis. Op '8 rijkswerf te Hellevoetsluis is aangesteld tot commandeur der zeilma kers W. M. Been en tot kom mandeur der huistimmerlieden D. van der Dol. Naar men aan het U. D. van be voegde zijde mededeelt, bestaat er geen plan om het 25-jarig nationaal Zendings- feest te Wolf hezen te houden. Reeds is Boekenrode bg Bloemendaal door de fami lie Van Vollenhoven toegezegd, en is dat aanbod door het Bestuur met erkente lijkheid aanvaard. Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond ging het er in de volkszaal van het Leger des Heils vrij luidruchtig toe. Eenige opgewonden lieden deden Zaterdagavond alle mogelijke moeite om de bijeenkomst te verstoren door gejoel en getier. Zij vielen de sprekers herhaaldelijk op ruwe wijze in de rede. Ten slotte moest de sterke arm te hulp worden geroepen om de belhamels te verwijderen. Zij gingen onder den uitroepwij ko men terug hun weg. Inderdaad kwa men zjj terug, des ochtends, des middags en des avonds en toen vooral was het schandaal groot. Zij ontzagen zich niet om staande de vergadering jenever te drinken, hetgeen hun dadelijk werd belet. Maandagavond begon het lieve leven opnieuw, niettegenstaande de stafkapt. Tyler meedeelde, van den commissaris van politie te hebben vernomen dat, indien met getuigen kon bewezen worden dat personen de bijeenkomst hadden verstoord, er tegen hen proces-verbaal zou worden opgemaakt. Werkelijk is dit dan ook tegen twee personen geschied. Ook buiten de zaal was 't woelig. Te Groningen heeft iemand, die wegens dronkenschap voor het kanton gerecht moest verschijnen, zich uit angst van het leven beroofd. Een smartkreet uit Zeeland! De waternood stijgt meer en meer. Het vee moet. zich al met slecht drinkwater behelpen en het delven der slooten en putten schiet te kort om in de dringende behoefte te voorzien. Enkele boeren zijn al gedwongen hun vee op stal te zetten en het te voederen met groene haver en gerst en gras, van alle kanten en wegen, daar de weiden niets meer opleveren en geheel doodgebrand zijn. Tal van ongelukken verneemt men, doordat de dieren, het water zoo diep moetende zoe ken, het evenwicht verliezen en in de sloo ten terecht komenuit welke benarde positie zij meestal niet kunnen worden verlost zon der verminking of verrekking. En gelukkig nog de veehouder, die er dadelijk bij is, wan neer een zijner beesten zulks overkomt, doeh reeds menig dier is voor goed bedorven, door dat het eenige uren in de modder is geble ven. De zomervruchten en groenten versmachten er groeit letterlijk niets, tot niet geringe schade van de hoveniers, die niets ter markt kannen brengen en dus geen inkomsten hebben. De boter stijgt in prijs, omdat de aanvraag den aanvoer overtreft en dit zal zeker nog meer het geval worden. De qualiteit wordt er ook niet beter op, daar er voor de bereiding wer kelijk geen goed water te verkrijgen is. De veeprijzen vliegen achteruit en eigenlijk is het fokvee onverkoopbaar. Ieder ontdoet zich zooveel mogelijk van vee, om de over blijvende beesten maar in 't leven te kunnen houden en België vraagt niets. De vraag is wel gewettigd „waar moet het heen?" Moeten nog meer boeren worden uit gekleed en moet het inkomen der grondeige- nog meer verminderen En wie zijn dan per slot van rekening de slachtoffers Immers de industrie, die geen afnemers meer zei vinden, en de arbeiders- en werkmansstand die geen werk meer zal krijgen. Treurig verschiet! waar het er voor allen zoo treurig uitziet. Yan geloofwaardige zijde schrijft men aan het Dagblad: Alle verantwoordelijkheid drukt thans op de officieren van het Indische leger, die van 's-morgens yroeg tot 's-avonds laat in de kazerne zijn om daar den dienst voor de onderofficieren en korporaals te verrichten, die voortdurend in garnizoens dienst zijn. Het gebeurt meer dan eens dat er hier (een der hoofdplaatsen op Java) honderd man gevraagd worden voor Atjeh en dat er dan met moeite 5, zegge vijf man, bij elkaar te krijgen zijn. Een mijner kennissen, een officier, is op 't oo- genblik bij een Europeesche compagnie, waarvan er db 50 in het hospitaal lig gen, vijf (5) vermist dus weggeloopen, en 15 in de provoost zijn. Mij dunkt dit teekent genoeg. De veldwachters te Oostzaan, bij het te betreuren voorval, den bekenden Hottentot overkomenbetrokkenzullen niet terecht staan, daar het gebleken is, dat zij uit wettige zelfverdediging gehan deld hebben als geschied is. De veldwachter van Oostzaan A. A. Heinhuis, die nu ongeveer een maand ge leden daar ter plaatse den visscher Hot tentot doodschoot, terwgl deze bezig was fuiken te lichten, is benoemd tot rijks veldwachter 3e kl. en in verband daar mede overgeplaatst naar Schoonhoven. Door een werkman te Maastricht werd onlangs, even buiten de Brnsselsche poort, een geraamte opgegraven. Waarschijnlijk was het dat van een Spaansch soldaat uit de 16de of 17 de eeuw. De knoken der rechterhand hiel den een bijl omvat, terwijl voorts een ijzeren beugeltasch bij het geraamte ge vonden werd, waarin eenige zilveren mun ten en een goudstuk. Dit laatste draagt het Latijn den naam van Philips II, Ko ning van Spanje, en is een dubbele pi stool, te Milaan in 1570 geslagen. Het goud is 21 karaat 10 gr. van gehalte en f9 aan specie waard. (Maastrichtsche Courant). Te Appelscha woont een bijna 100- jarige bet-overgrootmoeder, Antje De Vries. In de vorige week heeft zij een voet reis afgelegd, heen en terug, van circa 2 uren. W. H. G. schrgft in de Nieuwe Vorstenl." De kapitein M. lag in het hospitaal te A. met long- en leverontsteking. Gaan deweg kreeg de ziekte de overhand, zoo dat zijn einde spoedig te voorzien was. Op zekeren morgen hoorde hg de klok half slaan en vroeg aan den ziekenop- ser: Oppasser, hoe laat is dat?" Half negen, kapitein, was het antwoord. Daarop telde hg op zijn vingersnegen uur, half tien, tien uur, half elf, elf uur, half twaalf, twaalf uur, half een, een uur, half twee, twee uur, half drie, dan zul je een grap zien»Wat zegt u kapitein, welke grap zullen we zien »Wat zeg je oppasser? Ik heb niets gezegd." Jawel kapitein, u zegt dat we om half drie een grap zullen zien." »Daar weet ik niets van." Daarop sloot hij de oogen en scheen te slapen. Toen de klok negen sloeg vroeg hij weder aan den ziekenoppasser hoe laat dat was en op bekomen antwoord begon hij weder op zgn vingers te tellen tot half drie, en riep nogmaalsdan zul je een grap zien," en dit herhaalde hg elk half uur. De ziekenoppasser vond dit vreemd genoeg om den officier van ge zondheid van de wacht daarvan mede- deeling te doen, en toen deze een paar malen kwam kijken, had hetzelfde weder om plaats, en ook op diens vraag, welke grap er om half drie zou te zien zgn, gaf de kapitein weder hetzelfde antwoord als aan den ziekenoppasser, dat hij niets gezegd had en van niets wist. Zoo ging het ieder half uur tot half drie. Toen vroeg hij nogmaals: oppasser, hoe laat is dat Half drie, kapitein, was het ant woord. Daarop richtte hij zich op, riep met luider stem: «Daar heb je de grap!" spreidde zijn armen uit, viel terug op de hoofdkussens en was dood. Omtrent de groote vloot-parade, die Zaterdag, als slot-nummer der Victoria- feesten, te Spithead heeft plaats gehad, melden Engelsche en andere bladen één stemmig, dat ze uitnemend is geslaagd en een prachtig schouwspel heeft opge leverd. Vier mijlen lang was de parade linie, waarin de verschillende schepen (130) geschaard lagen. Toen het jacht Victoria and Albert verscheen, aan boord waarvan H. M. zich bevond, paradeerde het scheepsvolk in 't want en op de ra's en werd een saluut afgevuurd. Onmiddellijk na het jacht volgden de schepen met de vreemde diplo maten en de leden van 't Hooger en Lagerhuis. In de nabijheid lagen voor anker twee Fransche oorlogsschepen, een Nederland- sche korvet en een Duitsch fregat. Nadat de Koningin door de schepen-linie was heengevaren, ging haar jacht voor anker liggen en werden de bevelhebbers der schepen aan boord bescheiden. Ook de officieren der vreemde schepen gaven aan de uitnoodiging gehoor en werden door den Prins van Wales aan H. M. voorgesteld. Des avonds waren alle schepen verlicht. Slechts één enkel oogenblik evenwel kon men het trotsche schouwspel der geheel verlichte vloot genieten, want een dikke mist was weldra oorzaak, dat slechts enkele deelen der verlichting tot hun recht kwamen. Het aantal toeschouwers aan het strand was ontzaglijk groot. Jammer dat éen ongeluk op het feest een schaduw wierp. Aan boord van de kanonneerboot Kite sprong een kanon en werden vier man ernstig gewond, van welken een ia overleden. Zaterdag ontstond te Portsmouth een vreeselijke sensatie, toen het bekend was dat een hevig ongeval aanboord van de kanonneerboot »Kite", had plaats ge had, bij de inspectie der vloot. De Kite nam deel aan de kon. saluutschoten. Na het eerste schot werd het kanon van 4 inches schoon gemaakt en daarna voor de 2de maal geladen door een oppassend ma troos, Turrell genaamd. Plotseling schoot het bodemstuk uit met vreeselijke kracht en trof Turrell in het gelaat, terwijl de geheele lading kruit hem in de borst trof en hij aan de andere zijde van het schip werd geslingerd. Een aantal matrozeu werden gewond, Turrell stierf spoedig daarna en een Stal der gewonden waren ernstig getroffen, maar men heeft hoop op herstel. Voor het gerechtshof der Seine staat na een vroedvrouw, de wed. Belligand, terecht, die haar gewezen minnaar, den architect Courty, door wien zij verlaten een pot met vitriool in het aange zicht wierp, teDgevolge waarvan hij tien later overleed, en een vriend die hem vergezelde een oog verloor. Courty had eenige jaren met haar ge leefd, maar toen de betrekking afgebro ken. om met een andere vrouw te trou- Madme Belligand, die hem, blij kens vele gevonden ontboezemingen van haar in proza en poëzie, vurig beminde, vervolgde hem voor en na zgn huwelijk, op allerlei manieren. Zg zocht hem op in zijn kantoor en in het koffiehuis om hem te heleedigen. Eens zelfs werd betrapt op een poging om op hem te schie ten. Zg klaagde hem aan wegens dief stal en wegens mishandeling, maar zon der het gewenschte gevolg, totdat zg ein delijk op de geuoemde wjjze haar wraak ten uitvoer legde. Bij het zoeken naar schelpen in de baai van Llandudno, werden onlangs een predikant en zgn verloofde door den vloed overvallen en van het vaste land geschei den. Beiden vonden hun dood in de gol ven en hun lijken dreven later bij de kast aan. Te Neugatschken, in Bohemen, zat onlangs een vrouw bij het bedje van haar kinddat zg in slaap maaktetoen zij plotseling een gekraak hoorde en zag dat de zoldering zou instorten. Er was geen tgd meer om te vluchten. Ze boog zich over het bedje heen, om haar kind te beschermen, en bijna in hetzelfde oogen blik viel de zoldering in. De bewoners van het huis, die onmid dellijk aan het werk gingen, om de on- gelukkigen te bevrijden, vonden de moe der gevaarlijk gewond, maar het kind volkomen ongedeerd. Een vulcanische uitbarsting heeft op het eiland Galita plaats gehad; een aanzienlijke massa gloeiende lava ont snapte uit den krater. De gloed is op 65 kilometer merkbaar. Een werkman te Berlijn is door een eigenaardige ziekte aangetast. Hij ver liest het gehoor en de spraak 's morgens te 9 uren en blijft doofstom tot den vol genden ochtend 6 uren. Van 6 tot 9 uren spreekt en hoort hij als een ieder, De patiënt heeft zgn kwaal verleden jaar gen na een aanval van vallende ziekte. Zijne geestvermogens zijn niet verzwaktzgn geheugen is goed geble- Hg onderhoudt zich met zijne fa milie en zgn patroons door middel van schrijven. Als men den zieke op zeker punt van de hand drukt, gevoelt hij vrij ïevige krampen drukt men hem op zeker gedeelte van den rechterarm, dan houden de krampen op. Prof. Mendel, onder wiens behandeling hij is, kan geen ver klaring geven van de oorzaken van dit verschijnsel. Een reis om de wereld in 69 dagen de 80 daagsche is reeds verouderd is dezer dagen door een courant volbracht. Het was een nummer van The Times, dat via Yokohama aan den heer Huntly, te Vancouver, gezonden werd. Deze zond de courant onmiddellijk door per Cana- dian-Pacific, en 69 dagen na het afzenden had de administratie van The Times het nummer terug. Vóór acht jaren, in Juli 1879, ont dekte een sluiswachter in het canal du Midi, te Toulouse, de lijken van Auguste Courbet, zgn vrouw en zijn zoon. De drie slachtoffers waren geboortig van Béziers. De lijkschouwing dezer onge- lukkigen werd gedaan en men bevond dat zg geen enkel teeken van geweld droegen. Een som van 115 fr. werd bij den vader gevonden, de moeder had ringen aan de vingers en geld in den zakde eenige kneuzingen, welke men aan de slacht offers bemerkte, waren veroorzaakt door schepen, welke op het kanaal varen. Men was na rgpe overweging tot het besluit gekomen, dat hier een drievoudige zelf moord had plaats gehad. De nieuwsbladen van Toulouse melden nu dat een persoon, die in betrekking stond met een vriendin der vrouw, dezer dagen een twist met deze had zij be- beschuldigde hem in hevige bewoordingen de dader te zgn van den drievoudigen moord. De buren, hiervan kennis aan het gerecht gegeven hebbende, werd die persoon aangehouden. Het blijkt uit het onderzoek, door den rechter van instruc tie ingesteld, dat er zware vermoedens op hem rusten. De machineriënfabriek van Borsig aan het Oranienburger Thor, de oudste en grootste inrichting voor den houw van locomotieven te Berlijn, die bijna alle lo comotieven der H. IJ. S. M. leverde, is thans wegens de ongunstige tijdsomstan digheden gesloten. Een inbreker van 14 jaren. Uit Den Haag schrijft men d.d. 26 Juli: Onwillekeurig gevoelde men medelijden met het haveloos gekleed kereltje, dat heden, op nauwe lijks 14-jarigen leeftijd, de bank der beklaagden bezette ter terechtzitting van de arrondissements rechtbank te 'a Gravenhage. Hij was de held van de reeds vroeger mede gedeelde inbraak ten huize van den generaal- majoor, inspecteur der genie Kromhout, in de Balistraat hier ter stede, in welk tijdelijk onbe woond perceel deze jeugdige avonturier door over- klimming in den tuin en het uitbreken van twee raampjes gekomen was en duchtig huisgehouden had. Den 27en Juni toch trof de dienstbode van den generaal de kamera van het huis in geheel ontredderden staat aan. Kasten waren openge broken door bijlslagen en sabelhouwen, het cylin- derbnrean van den generaal was eveneens ge forceerd, terwijl de inhoud op den grond lag uit gespreid niets stond bijna op zijn plaats, en de toiletartikelen van mevrouw waren geducht aan. gesproken. Later bleek, dat gouden noch zilve, ren voorwerpen ontvreemd waren, doch men miste verschillende onderkleedingstukken, zakdoeken, schoenen enz., welke voorwerpen gedeeltelijk in het bezit van den jongen gevonden werden, toen hij op straat door een hoofdagent van politie op goed geluk was aangehouden, aangezien de politic, door eenige kenteekenen, vermoedde dat de inbraak door een jongen moest zijn gepleegd. Bekl. bekende ter terechtzitting volmondig bet hem ten laste gelegde. Op de vraag hoe hij tot de daad gekomen was, antwoordde de knaap, dat hij slechts in den tuin eenige rozen had wil len plukken en, door nieuwsgierigheid gedreven, het huis door een der bewuste raampjes was binnengekomen. Op een wasehtafel vond hij een flesch staan, welker inhoud hij leeg dronk, tenge volge waarvan hij zoo ranr in 't hoofd werd, dat hij verder niet meer wist wat hij deed. Geen wonder, de jongen had niets meer of minder op gedronken dan een halve flesch brandewijn met Spaansche zeep. In dien opgewonden toe stand vernielde hij alles wat onder zijn bereik kwam, speelde piano en begaf zich eindelijk te bed. Ook ontdeed hij zich van zijn vuil lijfgoed en trok ander linnengoed, waaronder dames-klec- dingstukken, in plaats van het zijne aan. Hij bleek zich ook te hebben ingesmeerd mot een wondzalfjc, dat hij voor pomade aanzag en het welk hevige hoofdpijn veroorzaakte. Yan den knaap werd getuigt dat hij bekend stond als een onverbeterlijk straatslijper, en zijne oudere, die goed voor hem waren, veel verdriet deed. Zooals later zal blijken, kwam echter om trent de moeder van beklaagde juist aan het licht dat de gezindheid jegens haar stiefkind niet van de beste was. De officier van justitie, mr. E. Z. L. van der Kemp, meende, dat, waar de feiten wettig en overtuigend bewezen waren, de eenige vraag hier was of bekl. heeft gehandeld met oordeel des onderscheids. Die vraag meende de officier moest bevestigend beantwoord worden, daar de inbraak en diefstal met overleg zijn gepleegd; de slimme antwoorden die bekl. gaf aan den hoofdagent, die hem in het bezit der ontvreemde voorwerpen aanhield, de wijze waarop hij zich van het verder gestolene had weten te ontdoen, o. a. door eenige voorwerpen onder een valschcn naam naar de bank van leening te brengen, dat alles wettigde, naar spr's. oordeel, de overtuiging, dat de knaap wist wat hij deed. In het belang van de maatschappij, maar meer nog in dat van den jongen zelf, achtte het O. M. 't noodig om hem voor goruimen tijd aan de samenleving te ontrekken, tot welk einde hij tegen bekl. 4 jaren gevangenisstraf vorderde. Mr. J. Hanekuyk, die bekl. ambtshalve ver dedigde, bestreed ten sterkste, dat dit 14-jarige kind gehandeld had met oordeel des ouderscheids. Zijn cliënt was tot de overklimming in den tuin gekomen nadat een dienstbode aan de Laan Copes v. Cattenbnrgh, aan wien hij, door honger gedre ven, een stuk brood had gevraagd, hem een boterham beloofd had als hij haar eenige rozen bezorgde. Begeerig dit loon te verdienen, ging hij op rozen- roof uit en bezocht, eenmaal in den tnin zijnde, uit nieuwsgierigheid het huis. PI. vroeg of het ruwe geweld, waarvan de kamers in het huis getuigden, de gewone omstan digheden zijn, waaronder een dief van beroep te werk gaat P PI. ontkende, dat de knaap wist dat hij een strafbare daad verrichtte. Yolgens ingewonnen informatiën werd de knaap voortdurend door zijn stiefmoeder mishandeld, aan welke bejegening bekl. zich door straatslijperij, meestal des nachts, trachtte te onttrekken. PI. concludeerde, dat de rechtbank den knaap geen straf zon opleggen en referendeerde zich overigens geheel aan haar oordeel. Uitspraak a. s. Vrijdag. Heldersche Moppen. Aangaande kapitein P. was bekend, dat hij zeer veel voor de voeding der manschappen Bij een zijner bezoeken in de kazerne ziet hij 2 soldaten met een dampenden emmer uit de keuken komen, die hem ziende, zich haas ten om weg te komen. /,Halt! zet neer! lepel halen!" bulderde de kapitein. De verblufte soldaten zien elkander aan en de een vliegt als 't ware, om een lepel te balen, en geeft dien aan den kapitein. De kapitein proeft//Alle duivels, dat smaakt net als vnil waterWat is dat dan?« «Vuil water, kapitein". OnderwijzerBebalvc dat de dieren door hun vorm en eigenschappen zich van elkander onderscheiden, verschillen zij ook zeer door hun grootte. De olifant is het grootste landdier, ter wijl onder de insecten sommige gevonden worden, die nauwelijks met het bloote oog zichtbaar zijn. Stel je voor een mijt op een olifant Teunis (ongeloovig:) Een meid op een olifant? Onderwijzer: Ja, ik bedoel een kaasmijt op een olifant. Teunis: Een kaasmeid op een olifant? ik dacht eerst dat meester de melkmeid bedoelde Marine en Leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, onder bevel van den kapitein

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1