T 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1509. Woensdag 3 Augustus 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ^.toonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 2 Augustus 1887. Men schrijft uit Wieringen aan de N. R. Ct.: Het is Wieringer kermis. Hedenmorgen 6 uur luidde de groote klok, om de kermis in te lui den, en om 8 uur werd dit gelui herhaald. Wie ringer kermis zal wel gelijk staan aan de meeste kermissen, alleen de aanvang is wel der vermel ding waard. De kermis begint met de verpaoh- ting der tienden. Er rust op Wieringen een tien- derecht; dat recht behoort aan een aristocrati sche familie buiten het eiland. Klokke tien verzamelen zich eenige boeren in het logement; daar bevinden zich de notaris en de secretaris, benevens een gevolmachtigde van Texel, om de tienden te ontvangen en opnieuw te verpachten. Het geheele eiland is in achttien perceelen ver pacht. De boeken worden nu geopend, en de pachter nitgenoodigd de pachtsom van verleden jaar te betalen. Veel bedraagt die som niet. Werd er eenige jaren geleden nog ruim f2000 gestort, thans bedraagt die som maar ruim f 200. De landeigenaars der verschillende perceelen benoe men nit hun midden een pachter, zoodat er van opbieden geen sprake is, en die pachtsom wordt dan bundersgewijze bijeengebracht. Terwijl de pachters beginnen te betalenrukt de kop aan gevuld met brandewijn en rozijnen. Ieder pach ter die betaald heeft, mag daaruit een paar le pels vol nemen. Terwijl de betalers langzaam opdagenis het elf uur geworden; nog een drietal ontbreken, doch zij zullen meteen wel komen. De gevolmachtigde beveelt de groote klok te luiden, waaraan gevolg wordt gegeven. Nu stroomen kinderen en men- schen naar de kerk, waar de tule uitgedeeld zal worden. Tule, dat zijn kleine witte brood jes, ter waarde van 2J cent. Voor de kerk plaat sen zioh nu twee mannen, ieder met eene mand met tule, en er wordt bevel gegeven langzaam de kerk te verlaten. Ieder die naar buiten komt ontvangt nu zulk een broodje. Ieder ééntot zelfs het kleinste kind dat op den arm wordt ge dragen, maar meer dan één krijgt niemand. Be halve deze algemeene uitdeeling krijgen ook de notabelen van de plaats hun deel. De burgemees ter krijgt 50, de predikant en de notaris ieder 30, de hoofdonderwijzer 25, enz. Dit alles wordt betaald van de pachtsom. Men wil weten, dat in vroegere tijden de notabelen van den tiendhef- fer gesohenken ontvingen om door hunnen invloed de heffing der tienden te bevorderen, en dat nn deze broodjes daar nog een overblijfsel van zijn. Klein en groot worden de handen gevuld. Waar om nu die broodjes tule heeten, is mij nog niet dnidelijk. Ik vermoed dat deze kermis vroegere jaren vooral een markt voor tule en kant der bosrinnenkappen is geweest; ik heb daar echter geen anderen grond voor dan dat deze kermis nog altijd tulemarkt wordt genoemd. Hoe dat moge zijn, die broodjes heeten tulen en zullen dien naam nog blijven dragen, nadat de tiende heffing verdwenen is. Het schijnt dat daarvan het einde nadert. De pacht wordt elk jaar goed- kooper, dit jaar heeft zij slechts de geringe som van f145 opgebracht. De verpachting levert iets zeer eentonigs op. Voor ieder perceel is slechts 1 bieder, en aan opbieden is niet te denken. Nu en dan legt iemand voor den vorm nog een paar gulden op zijn eigen bod. Een zestal perceelen brachten niet meer op dan ieder f 1, en daar wer den dan nog deftig twee borgen voor ingeschre ven. Ook moest voor ieder perceel f2 betaald worden tot het dragen van de onkosten der ver pachting, zoodat van die zes perceelen de onkos ten grooter waren dan de pachtsom. Zoo is dan de Wieringer kermis aangevangen, en zijn de boe ren al ongevoelig aan het drinken gegaan, de rest zal nu wel gaau als elke andere kermis. De proefvaarten met het voor de Indische militaire marine bestemde stoom schip Zr. Ms. Ceram zoo meldt men uit Ylissingen hebben uitmuntend vol daan. Schip en werktuigen werden ver vaardigd aan de Koninklijke Maatschap pij >de Scheld# Volgens loopende geruchten zou de kwijtschelding van straf aan alle veroor deelden in het bekende palingoproer een noodzakelijk gevolg" zjjn geweest van de uitspraak van den Hoogen Raad op een beroep van cassatie door mr. Van Gigh Jr. ten behoeve van zijn cliënt in gediend. Bij de behandeling dezer zaak, zoo zegt men ten onrechte, zou door dit hoogste rechtscollege een belangrijk abuis in het vonnis van het Amsterdamsche ge rechtshof ontdekt zijn, en wel dat de ver oordeelden niet alleen op het oogenblik van het delict niet gearresteerd waren, maar dat de eerste rechter zich ook niet had afgevraagd, of zjj zich al of niet aan het oproer onttrokken hadden, aan de deel neming waarvan zij beschuldigd werden. De Avondpost verklaart deze geruchten ten stelligste te kunnen tegenspreken. Heden 2 Augustus zal het 220 jaar geleden zjjn dat de vrede van Breda (op 31 Juli geteekend) openlijk vermeld werd. In verband met de feestelijke viering van den verjaardag onzer Koningin op het 17de eeuwsch Marktplein te Amsterdam zal deze gebeurtenis niet vergeten wor den. Door de goede zorg van de firma Joh. Enschedé en zonen te Haarlem, zal Dinsdag op het Marktplein zijn: „De Oprechte Haarlemmer Courant van 2 Au gustus 1667", waarin het bericht van den gesloteu vrede vermeld stond. Gedeputeerde Staten van N.-Hol land maken bezwaar, aan den Koning ter bekrachtiging voor te dragen het raads besluit van de gemeente Alkmaar, waarbij aan onderwijzeressen die in het huwelijk treden, de verplichting werd opgelegd om haar ontslag aan te vragen. Door een aantal kaashandelaren is aan den gemeenteraad te Alkmaar het verzoek gericht, om de weegschalen aan de Waag aldaar zoodanig in te richten, dat twee berries tegelijk kannen gewo gen worden, of anders meer weegschalen in het Pand te maken, opdat d# markt vlugger zou kunnen afloopen en de han delaren niet, zooals bij de tegenwoordige drukke markten dikwijls gebeurt, in den nacht behoeven huiswaarts te keeren. Ook in de suiker-raffinaderij de Gra naat-Appel zullen de werklieden de vol gende week beginnen om de week te ver zuimen. Gedurende de week, die ver zuimd wordt, zal hun echter voorloopig de helft der loonen worden uitgekeerd. Twee gehuwde vrienden bewoonden te 's-Gravenhage naast elkander gelegen huizen en hadden ieder over een klein door muren omringd tuintje te beschik ken. Dezer dagen hadden zij afgesproken om zonder hunne vrouwen eens een avondje naar Scheveningen te gaan. Een der echtgenooten, die voor het tuinraam te borduren zat, zei echter op het bewuste oogenblik toevallig tot haren man De lucht is wel bewolkt, maar het is toch droogWe kunnen samen wel een beetje gaan wandelen Dit bracht een streep door de rekening en de in zijn plan teleurgestelde echtge noot haastte zich zijn vriend er mede in kennis te stellen. Eenige oogenblikken daarna diende hem het geluk, want het begon werkelijk te droppelen en van lieverlede harder te regenen. »Ach Heer, riep de vrouw ver drietig uit, nu gaat het toch regenen Neen, nu blijf ik maar thuis! als jij soms alléén een eindje wil wandelen". Hij liet zich natuurlijk dat geen twee maal zeggen en bij zijn vriend binnen komende, riep hjj't Is genoeg, Kris 't Hoeft niet meer De toegeroepene, die in zijn tuintje met de waterleiding in de hand stond en het water zóó omhoog liet gaan, dat het neervallende bij zijn buurman terecht kwam, wat als regen dienst moest doen, draaide de kraan dicht en beiden hadden een prettig avondje. (H. C.) Naar men verneemt, is de kinder- moorderes onder Heinkenszand totaal krankzinnig geworden. In den tuin van een huis te Am sterdam is Donderdag in een modderput welke met een deksel was gesloten, een pasgeboren kind gevonden, dat nog tee kenen van leven gaf. De kleine werd in het Stads-bestedelingenhuis opgenomen, waar het, na goede verzorging, weder ge heel herstelde. Men kwam tot de ontdekking, door dien in den tuin geschreeuw werd gehoord en de bewoners hulp van buiten af rie pen om te zien wat er gaande was. Door het geluid van gesmoord gekrijt uit den put vond met het kind. De politie ging na de ontdekking van de verfoeielijke daad oogenblikkel jjk op on derzoek uit en slaagde er in de moeder van het kind, een 22-jarige dienstbode, te ontdekken. Zij was toen in gezelschap van haar verloofde. Beide personen werden in arrest geno men en de moeder naar het gasthuis ge bracht, waar zjj bekende het kind met een emmer in den put te hebben ge worpen. Een hevige brand heeft te Liede- kerke, in Oost-Vlaanderen gewoed. Drie- en-dertig huizen zjjn er vernield, en 200 menschen zjjn zonder onderkomen. In de vorige maand bracht mej. K* D. uit Haveltje, het reratoestel van den waggon, waarin zjj reisde, in werking en daardoor den trein tot staan, daar zjj een hoed, die haar was afgewaaid, gaarne wilde terug hebben. Te dier zake is zjj door het kantongerecht te Zwolle veroor deeld tot f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Door een heer te Luik is tegen een familie te Maastricht een eisch ingesteld tot vergoeding van 10,000 frank, voor schade en onkosten, veroorzaakt door het verbreken van huweljjksbeloften. De afgewezen minnaar brengt o. a. In reke ning zijne reiskosten van Luik naar Maastricht, zoomede den verzuimden tjjd, dien hem de bezoeken, aan zjjne verloofde gebracht, gekost hebben. De Amerikaansche politie heeft, op verzoek van de Ned. justitie, beslag ge legd op de f 60,000, welke een dame uit Boxtel meegenomen had toeu zjj zich met haar jongste kiud en een anderen dan haar wettigen man naar Amerika verwjj- derde. De wettige man, met een advo caat de vluchtelingen nagereisd, is ook weder in het bezit van het kind. Een dergeljjke geschiedenis heeft zich ook voorgedaan te Breda, waar een ge trouwd man met een getrouwde vrouw, een van hare kinderen meenemende, naar elders de wijk genomen heeft. De gemeente Bocholtz (Limburg) is sedert de vorige week in rep en roer, daar de dochter van een rjjken pachter, den heer J., met den zwijuenhoeder op den loop is. Het" vluchtende paar werd jl. Dinsdag ontdekt te Carthils (Wittum), alwaar het zjjnen intrek had genomen bjj de ouders van den schaker. De burgemeesters van Bocholtz en Wit tum, vergezeld van de maréchaussees uit Gulpen, verschenen weldra ter plaatse en eischten het meisje op, dat echter hard nekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in, haar in het rjjtuig te doen plaats nemen, het welk haar naar de ouderljjke woning zou terugbreugeu. Zjj verklaarde evenwel spoedig te zullen terugkeeren, en zjj heeft woord gehouden, want Vrjjdag was zjj wederom bjj haar geliefde. De jongen is 19, het meisje 22 jaren oud. Naar Indië De Nieuwe Zutphensche Courant schrijft naar aanleiding van het feit, dat voor elke open plaats waar een traktementje aan verbonden is, de sollicitanten zich bij dozijnen en twintigtallen aaumelden, dat het Nederlandsche volk zich moet vrij maken van het denkbeeld dat het hoogste heil van den burger in een openbaar ambt bestaat. Daardoor toch zjjn vele ambtenaren tegenwoordig te goed voor hun arbeid. Wat wordt er b. v., be halve eenige speciale vakkennis en nauw gezetheid, vereischt voor het behoorlijk waarnemen der betrekking van belasting ontvanger of postambtenaar Is het dau niet zonde, dat de beste uit den lande na een veeljarige studie hnune geestver mogens en denkkracht, die productief konden zjjn voor het algemeen welzjjn evenzeer als voor henzelven, besteden aan het bijhouden van kohieren of het sortee- ren van brieven. Onze voorouders hadden meer energie dan wjj. Nederland was vóór drie eeuwen precies even klein als nu, en toch stonden de Geünieerde Provinciën aan het hoofd Europa. Dat was niet te danken aan Maurits, Grotius, Prins Willem III, het was ook geen toevallig gevolg van het ontdekken van Indië en van den bloei der O. I. Compagnie, maar het was het met moeite en energie verdiende resulaat der werkzaamheid van die voorouders zeiven. Indië is ontdekt zal men antwoorden, Maar in drie eeuwen hebben wjj van die kostbare bezitting Java geëxploiteerd en een deel van Sumatra, een stukje van de Molukken en een enkel eilandje hier en daar, doch wij moesten aanzien dat Engeland Borneo vruchtbaar maakte voor het Europeesch kapitaal, in de 19e eeuw Prins Henderik moest opstaan om Billi- ton's schatten te ontginnen, en de 19e eenw spoedde ten einde, eer men op de gedachte kwam Deli te exploiteeren, dat nu meer dan 100 pCt. rente 'sjaars af werpt aan de ondernemers. Half Indië ligt nog braak, open voor wie den moed heeft om er schatten te gaan verdienen. En in Nederland ver dringen de jonge lieden zich om een armzalig baantje van f 400 a f 500 'sjaars. In het moederland jammert men over de inoeieljjkheid om aan den kost te komen en hoe dan nog en de Javabode klaagt: »Op de buitenbezittingen is nog zooveel te ontginnen." Er bestaat in Nederland geen overbe volking, zoolang Zuid-Afrika open ligt voor onze handwerkslieden (die hun vak verstaan) en half Indië braak ligta pendre voor ieder die het durft nemen. Onlangs overleed op een zolderka mertje, in de Rue de Brosses No. 10 te Parjjs, een 70jarig man, Eugène Denizot genaamd, in schjjnbaar armeljjke omstan digheden. Men vond echter in een oude tafel op zijn kamer een waarde van 100,000 frs. aan gouden Napoleons, en, elders verstopt nog 900.000 frs. aan papieren van waarde. De erfgenamen van den ouden gierig aard zjjn nog niet bekend. Sicilië wordt onveilig gemaaki door een bende van 15 misdadigers. Een rjjk landeigenaar, Bruno geheetenontving voor eenige dagen achtereenvolgens ver scheidene dreigbrieven, waarin hjj werd aangemaand 15,000 lires op een aange geven plaats te brengen en bedreigd werd met de afpersing van nog grootere som en groote rampen, iudien hg in gebreke bleef dit te doen of wel de hulp der po litie inriep. Hjj deed dit echter onmid- delljjk. Eenige dagen later werd een ander landeigenaar door de roovers afge zet, nadat zjj vruchteloos getracht hadden den heer Bruno in handen te krjjgen. Van de vier matrozen, die bij de jubilé-revue te Spithead verwond werden, is een, naar men weet, bezweken. De toestand der anderen is zeer bedenkeljjk. De Koningin heeft haar medelijden be tuigd en om inlichtingen betreffende de gewonden verzocht. In sommige bladen wordt niet onduideljjk te kennen geveven dat men iets meer van haar had ver wacht, nl. de tijding, dat zjj gelast had, voor de betrekkingen der slachtoffers op haar kosten zorg te dragen. Een oud-grenadier" herinnert in 't Hbd., naar aanleiding van het boven staande, aan een voorval dat in 1847 of '48 in de residentie gebeurde en als een waar pendant kan dienen »Het was op een zomermorgen dat wjj (het geheele regiment grenadiers en jagers, waarvan ik de eer had een lid te zjjn) de kazerne uitmarcheerden naar hët Alexanderterrein om te exerceeren. »In het Willemspark, dat nu een ande ren naam heeft, waren de eerste huizen aanbouw. Daar kwam onverwacht Z.M. KoningWillemll op zjjn welbekenden schimmel aanrijden en stelde zich aan het hoofd van den troep. Het werkvolk, dat op den steiger van een der in aanbouw zjjnde huizen werkzaam was, had de on voorzichtigheid zich op één plek te bege ven, naar beneden te zien, met de petten te wuiven en hoerah te roepen. Het ge volg daarvan was dat de steiger bezweek, met een vreeseljjk gekraak ineenstortte, en vijf werklui naar beneden tuimelden, waarvan er een of twee direct dood wa ren, en de anderen zwaar verminkt. Z. M. sprong dadeljjk van zjjn paard, stak zjjne handen flink uit en bood de eerste hulp. Op zjjn last werden allen naar het Ko- ninginne-hospitaal gebracht en de nog levenden te zjjnen kosten verpleegd niet al leen, maar hun ook het bedrag van hun weekloon, zoolang zij niet werken konden, toegekend. Ook de weduwen zijn niet onverzorgd gebleven." Te Stockholm is, volgens »Nya dagl. Alleh," onlangs een stoomboot van jl nieuwe constructie te water ge laten. Het is een uitvinding van dr. G, de La val en bestaat uit twee vaartuigen waarvan het grootste geheel onder en het kleinste geheel boven water ligtbeide zjjn verbonden deels door kolommen en deels door geleidingsbuizen. De machine in het onderste schip is van 150 paarden krachtde romp is 60 voet lang en 9 breed, terwijl die van het bovenste kor ter en smaller is. Indien deze stoom boot aan de verwachting beantwoordt, zal ze door haar ongekende snelheid een grooten ommekeer in de scheepvaart te- Dat de landverhuizing naar Ame rika uit de noordeljjke landen nog steecis aanhoudt, hljjkt hieruit, dat den 22sten dezer uit Christiania vertrokken 915 per sonen, van welke 530 Denen, uit Gothen- burg 595 Zweden en een week vroeger 653. In de maand Juni waren uit Dene marken vertrokken 1676 personen en uit Zweden over de eerste helft van het loopende jaar 22,575. Le Figaro vestigt de aandacht der Regeering op de slordigheid, waarmede de Fransche telegrafisten van beider kunne somtjjds de aangeboden depêches lezen en overschrjjven. Het blad geeft dezen wenk naar aanleiding van de volgende nood lottige vergissing. Een journalist te Saint-Malo ontving een telegram luidende aldusuw zwager (r is overleden (Votre beau frère est décédé). Zjjn vrouw, die aan den vooravond harer bevalling was, opende het telegram, viel in onmacht, beviel van een kind, dat spoedig overleed en zweefde een paar dagen tusschen leven en dood. Later 'i bleek het, dat de telegrafist décédé in plaats van décoré (gedecoreerd) geseind had. Men bewaart in het tuighuis te Stockholm een geweertje, waaruit slechts met een hagelkorrel geschoten kan worden. Koningin Christina vau Zweden gebruikte - dat wapen, om op de vliegenjacht te gaan,-1 en zjj moet, volgens de kroniekschrijvers, daarin zoo bedreven zjjn geweest, dat zij nooit een vlieg, waarop zjj gemikt had, miste. In de kerk van het dorp Klotzin (Pommeren) had dezer dagen hjj het ge- 1 bruiken van het Heilig Avondmaal een ongeval plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Door een vergissing be- 1 vatte de beker in plaats van wjjn eau de javelle [vlekkenwater]. 25 personen dron- seu er van, maar dorsten den geesteljjke 4 niet op den waren inhoud van den beker opmerkzaam te maken. Eindelijk riep er een: We zijn vergiftigd! en de anderen herhaalden den uitroep. In de kerk ont- stond een vreeselijk tumult. De schrik was algemeen. Gelukkig was het nog niet te laat. Vol gens de geneeskundigen zal het geruimen tjjd duren eer het 25tal genezen is, maar geen van hen verkeert in levensgevaar. Marine en Leger. Z. M. heeft benoemdtot adelborst le kl. bij de zeemacht, de adelborsten 2e kl. le afdeeling, bij het Koninklijk Instituut voor dc marine, L. R. baron Taets van Amerongcn, L. P. W. van der Wal, D. E. van Dijk, ti. A. Rietberg, J. O. Kolkmeijer, H. G. Surie, G. L. d'Abo, P. L. Rambonuet, H. S. Suermondt, B. Tack, J.C. Stam, A. J. Kleynenberg, R. Van Leent, M. H. Halewijn, L. A. F. E. Peltzer, J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, P. H. Z. Marcella, A. J. M. Nolet, G. Van Hulstijn, G. J. Van G C. Witsen Elias, A. De Booy, jhr. L. F. jai, J. S. A. Kroon, C. Craandijek, A. M. W. Bus- semaker, J. Birnie, jhr. H. J. A. Pompc van Meerder voort, E. L. F. Bolomey, W. F. Van Erp Taalman Kip, P. P. Van Bosse, en tot 2e jij luits. bij bet korps mariniers, de adelborsten 2e kl., le afd., bij gemeld instituutG. K. baron Van Asbeck, J. W. "Wijnands, F. J. Van Hoog- straten. Z. M. heeft, met ingang van 2 Aug. a. s., be- benoemd tot adj.-administrateurs bij dezeemacht, de adsp.-administrateurs: E. G. De Wijs, C. Val kenburg, H. G. Havik, W. G. E. Van Druten. O. J. Grullemans, W- H. C. Ten Brummeler. Z. M. heeft den len luit. C. De Kort, maga zijnmeester der art. te Geertruidenberg, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op f1035 'sjaars. Bij beschikking van den Minister van Marine is de benoeming van de jongelieden H. L. J. Badings, J. H. G. Wicbers en J. C. Wagnertot adelb. 3e kl. voor den zeedienst en van J. G. Boon, tot adelb. 3e kl. voor dc mariniers, op hun verzoek ingetrokken, en is alsnog met lo. Sept. a. s. benoemd tot adelb. 3e kl. voor de mariniers, de adapiraut F. J. P. Sachse. Uit Britlle wordt gemeld „Onder leiding van den majoor-commandant van het korps torpedisten, had op de Maas, ter hoogte van de Molenbaven de eerste springproef plaats met torpedo's, geladen met schietkatoen. Woensdagmorgen te 1] nren werd de torpedo S ontstoken en grootscb was bet gezioht op de uit- i'l

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1