't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1514. Zaterdag 20 Augustus 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDEB DEB WEEK. VEBGADEBING NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS (Oogstmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 54 m. Onderg. 7 u. 11 m. Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 "Woensdag 24 Kermis te Alkmaar. Donderdag 25 Eerste Kwartier. Vrijdag 26 Zaterdag 27 van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 16 Aagnstnr 1887. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Tegenwoordig zijn 13 leden; afwezig de heeren Tinkelenberg, Hordijk en van Gijn. Na de opening der zitting werden de notu len der vorige vergadering voorgelezen en goed gekeurd. Tot het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en nieuwgekozen raadsleden wordt een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren Maalsteed, Over de Linden en Oudenhoven. Gedurende het onderzoek is de zitting geschorst. Na de heropening der zitting wordt door de genoemde commissie rapport uitgebracht. Zij verklaart de geloofsbrieven in orde te hebben bevonden en stelt voor, de heeren Beuken kamp, Hoogenbosch, Korver, van Twisk, Klik en Vos als leden van den Raad toe te laten. Met eenparige stemmen wordt overeenkomstig de conclussie van 't rapport der commissie be sloten. De heeren Beukenkamp, Hoogenbosch en Korver waren bij het nemen van dit be sluit niet in de vergaderzaal aanwezig. Toen zij in de zaal waren teruggekeerd, werd hun het genomen besluit medegedeeld, onder geluk- wensching met hunne benoeming. Door B. en W. wordt den raad aangeboden de rekening en verantwoording der gemeente over het dienstjaar 1886. Tot onderzoek dezer rekening splitst zich de Raad in drie afdeelingen, die ter volbrenging harer taak op 25, 26 en 30 dezer zullen vergaderen. Door het Dag. Best. wordt ter tafel ge bracht een suppletoire begrooting tot regeling der uitgaven, noodig voor verbouwing van schoollokalen, voor verbetering van school- meubelen, voor uitdieping van het Heldersche kanaal en voor het vernieuwen en uitbreiden van brandbluschmiddelen. Met eenparige stem men wordt deze begrooting goedgekeurd, even als het 1ste suppletoir kohier voor den hoof- delijkeu omslag, dienst 1887, tot een bedrag van f 853,dO1^ Op voorstel van B. en W. wordt aan een door den Minister van Binnenlandsche Zaken geuit verlangen voldaan, door te bepalen dat de hondenbelasting dit jaar niet vóór 1 Au gustus, maar vóór 1 October moet worden voldaan, en dat het marktgeld voor carous- sels zal worden berekend naar de lengte van den diameter. Voor caroussels van meer dan 10 M. middellijn zal moeten betaald worden f 10 per M., voor kleinere f 5 per M. Bij de stemming over dit laatste punt verklaarden zich de heeren van Neck, Janzen en Korver er tegen. Op voorstel van het Dag. Bestuur wordt de onderwijzer B. T. Heijting verplaatst van de gemeeenteschool No. 6 naar de school No. 5, en wordt aan den onderwijzer J. Vermeij Pz., op zijn daartoe gedaan verzoek, na 45-jarigen dienstijd, een eervol ontslag ver leend. Voor kennisgeving worden aangenomen, de mededeelingen, dat Z. M. de Koning aan deze gemeente, tot 1 Juli 1891, vrijstelling heeft verleend van de verplichting tot het oprichten eener burgerdagschooldat HH. Gedep. Sta ten dezer provincie de af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1886 hebben goedge keurd en dat genoemd college reden heeft gevonden om afwijzend te beschikken op een reclame, door den heer B. Nagelhout inge bracht, tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1887. Tot onderzoek van bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, wordt de openbare zitting opgeheven en de verga dering met geslotene deuren voortgezet. Na de heropening der openbare zitting, wordt door den voorzitter medegedeeld, dat deze openbare vergadering de laatste is, die door den Wethouder, den heer Braaksma, wordt bijgewoond. De voorzitter betuigt den aftredende dank, voor al den ijver en al de toewijding, aan de belangen dezer gemeente gedurende vele jaren betoond. Met deze dankbetuiging en met den wensch dat de heer Braaksma zijne overige levensdagen in gezond heid moge doorbrengen, wordt door de leden luide ingestemd. De heer Braaksma spreekt daarop een afscheidswoord tot zijne medeleden, brengt dank voor de door den voorzitter ge sprokene woorden en voor de daaraan door de leden betoonde instemming, en uit de beste wenachen voor den verderen bloei der ge meente en voor den voorspoed der leden en hunne familiën. Hierop wordt de zitting gesloten. HELDER, 19 Augustus 1887. Door den loodskotter No. 5, schipper Jb. Kuiper, is alhier aangebracht de equipage van de Belgische vischsloep Ostende No 95, welk vaartuig in ontred derden staat op zee in zinkenden toestand is verlaten. Door de Kiesvereeniging Helder" werd, op de Woendagavond gehouden vergadering, als candidaat voor de Prov. Staten gesteld Dr. P. Bakker. Het genoegen, dat een vlieger wedstrijd, aan de jongelieden van 't Koe gras, in het vorig jaar verschafte, is al daar niet vergeten. Tegen a.s. Zondag worden deelnemers opgeroepen om an dermaal een kampstrijd in de lucht te hou den. (Zie annonce in dit blad). De beide Kamers der Staten-Gene- raal zijn Woensdag jl. door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken Heemskerk, namens Z. M. den Koning Door den Holl. spoorweg zijn den laatsten Haarlemschen Kermiszondag, ruim 10.000 personen uit Amsterdam naar Haarlem vervoerd. Zekere juffrouw J. B., logement houdster te Londen, tjjdelijk te Beekber gen vertoevend, is op last van de justitie gearresteerd, als verdacht van een min derjarig meisje aan het ouderlijk gezag te hebben onttrokken en naar Engeland vervoerd. Men leest in het N. v. d. D. De Hartjesdag werd Maandagavond en een deel van den nacht, op de „gebrui kelijke wijze, n. 1. door zingende en tie rende optochten van meest verkleede jon gens en meiden, het doen knallen van schoten en het afsteken van kleine vuur werken voortgezet. Vooral de Jordaan was, als gewoonlijk het „brandpunt" der telken jare weder keerende pret. Tot twee uur in den nacht haalde men zijn hart op aan het luidkeels uitgalmen van het tijdens de Aprilfeesten zoo alge meen gezongen: Oranje boven! Oranje bovenLeve Willem Driethans echter veelal met deze wijzigingOranje bo ven Oranje bovenLeve Nieuwenhuii Van de contradictie tusschen het be gin en het slot van den aldus uitgegalm- den wensch schenen de zangers weinig of geen begrip te hebben gehad. Wij achten hen evenwel daarvoor niet toere kenbaar. Wanneer het volk maar een „deun" heeft, die het kan uitgalmen om pret te maken, is het dit schijnt al thans zoo tevreden, en het vermaakt zich op zijne wijze; gelijk de meer ont wikkelden en nadenkenden getuige de vreugde die vaak op de terreinen van de tentoonstelling heerscht het op hunne manier doen. Niemand make er daarom het volk een grief van. Het heeft weer eens op zijn wijze uiting gegeven aan de feeststemming, die volgens de aloude tra ditie op den Hartjesdag heerschen moet. Ergert iemand zich daaraan, welnu dat hij de hand aan den ploeg sla, om die feeststemming in een betere bedding te leiden. Genoeg zij het hun thans, dat het volk op zijn wgze feest vierde en er geene bjjzondere wanordelijkheden bg voorvielen. Men deelt omtrent den Hartjesdag nog het volgende mede In No. 32, Spaarndam nierstraat te Am sterdam, woont de heer Stegengaterecht of ten onrechte staat hg in deze stille buurt bekend als te behooreu tot de sociaal democratische partij. Reeds Zaterdag jl. werd hg lastig ge vallen door een troep jongens, die voorbg zijn huis trok en de bekende liedjes zong. Zondagavond werd een ruit ingeworpen, waarop de zoon des huizes zich met een getuige naar den politiepost aan de Haar lemmerpoort begaf, teneinde hulp te vra gen. Een inspecteur antwoordde hem hg wil dit onder eede verklaren het volgende Daaraan is weinig te doen dat is de voorbode van den Hartjesdag morgenavond zal je nog wel meer krggen voor je deur." De voorspelling van den inspecteur werd bewaarheid, maar naar aanleiding daarvan hadden eenige vrienden en bekenden aan geboden zijn huis te helpen bewaken dit aanbod werd aangenomen. Toen dan ook Maandagavond mannen en jongens voor het huis verschenen, werd er weldra met steenen en vuil geworpen en verbrijzelden de belhamels wederom een glasruit. Hiermede niet tevreden, werd het onderpaneel van de deur ingetrapt en door de aldus gemaakte opening brandend vuurwerk in huis geworpen, dat door de aanwezige personen werd uitgedoofd. Toen een dezer zich naar buiten wilde begeven, werd hg dadelijk aangevallen en teruggedrongen. Eiudelijk beproefde de menigte naar binnen te dringen, maar toen haar vuurwapenen werden vertoond deinsde zij af. De politie trad thans ook werkdadig op en waarschuwde de aanvallers terug te gaan met de woorden: >Komterniet te dicht bij, ze schieten met geladen re volvers." Deze waarschuwing hielp, maar eerst te middernacht kreeg de straat haar rustig aauzien. Woensdag hielden twee politieagenten de wacht voor het huis. Dinsdagmiddag ongeveer te twee uren, dus op klaarlichten dag, zetten zich drie personen op de stoep van perceel no. 26, op de Leidschegracht bg de Kei zersgracht te Amsterdam, gezellig pra tende neer, gelijk later bleek, om in den pakkelder van het huis in te breken. Al spoedig wisten zjj een tralieraampje naast de kelderdeuren naar binnen te drukken, en nu was de weg geopend om met den arm de binnengrehdels te bereiken en die weg te schuiven. Het was alles stil op de gracht en er was niemand te zien, althans voor hen niet. Maar een glazenwasscher, die eenige huizen verder op een zeer hooge ladder stond, had van dit verheven standpunt alles gezien. Hij klom af, de mannen gingen weder aan 't keuvelen en hij over legde met twee zijner makkers, die juist uit het huis kwamen, waarvoor hg stond, om kalm en als ware niets geschied een ladder op de schouders te nemen en te vertrekken. Deze deden dit, maar met snelle schreden, zoodra zij uit het gezicht waren, en riepen toen de hulp der po litie van het bureau op het Leidsche Plein in. Deze verscheen dadelijk. Twee recher cheurs spoedden zich naar de plaats van den inbraak, maar vonden er ongelukkig genoeg slechts 1 der inbrekers over. De twee anderen waren verdwenen. Intus- schen hadden zg met den overgeblevene handen vol werk, en niet dan nadat zoo wel hen als den inbreker zelf de kleeren van 't lyf gescheurd waren en ook nog een beambte van de stadsreiniging te hulp was gesneld, werd men den woes- ten misdadiger meester. Men heeft nu wellicht ook gelegenheid zgn vrienden te vinden. De tijden, waarvan men tegenwoordig niet zonder grond zegt, dat ze niet gun stig zgn, maken, dat vele handelende en nijvere ondernemeis naar middelen zien om den verkoop van hunne artikelen ge makkei gker van de hand te doen gaan, en zgn ze al niet in de reclame zoo ver gevorderd als de Amerikanen, zoo is het streven er toe toch meer en meer merk baar. Het middel van doelmatig en op de meest in 't oog loopende wgze in de dagbladen te annonceeren, is aan enkelen niet genoegzoo nu en dan wordt het publiek verrast op iets nieuws, dat l zonder de aandacht trekken moet. Thans maken verschillende bladen gewag van een goedkoop manufacturen-magazgn in de Haarlemmerstraat te Amsterdam, eigenaar de heer B. Sinnige, alwaar, bg de ver zekering van goedkoopte zgn, aan de koopers bovendien een zeer net notitie- of leiboekje ten geschenke wordt aange boden. Uit Friesland wordt geschreven Met de werkzaamheden is het in onze provincie treurig gesteld. In tal van dor pen loopen arbeiders ledig, terwijl zij, die nog werk hebben, weinig verdienen. In de veenderg te Terwispel, waar door het graven van wijken veel grondwerk wordt aanbesteed, overtrof het aanbod de vraag dermate, dat het werk veel te goed koop verricht wordt. De beste arbeiders kunnen van 's-morgens 5 tot 's-avonds 7 uur, met 2 uur pauze, niet meer ver dienen dan f 1. Daar de meesten hun ner van elders zgn, en dus 's-nachts bg het werk moeten blijven, gaat er, boven de kosten van spijs en drank, ook het lo gies af, zoodat de arme kerels Zaterdags met een luttel «ommetje bij vrouw en kin deren terugkomen. Yoor de vacature van hoofd van de openbare school No 2 te Haalemmer- rneer (jaarwedde f 910) hebben zich niet minder dan 74 sollicitanten aangemeld. Uit het dierenleven. Een jonge dame zat onlangs op een bank van een der wandelplaatsen te Ko penhagen met een oudenwelgedanen hond aan hare voeten. Terwgl een heer voorbijging, liep de hond hem na en sprong van vreugde blaffende tegen hem op. De heer zag den hond opmerkzaam en riep verwonderd uit: »Fidel!" Het dier, door den heer gevolgd, liep, van blgdschap kef fende, naar de dame terug. De wande laar vroeg, of dit haar hond was. „Ja, zij had hem al 13 jaar". Gij zijt toch niet mejuffrouw Anna J.?" vroeg hij. „Ja", antwoordde zij, >maar nu ben ik mevrouw Anna H." Er volgde een herkenning en ophelde ring. Het waren een broeder en een zuster, die met behulp van deD hond hier elkander wedervonden. Elf jaar geleden was hij naar Amerika vertrokken en had zich al dien tijd in het verre Westen op gehouden. In de laatste 9 jaar had men niets van hem gehoord en was hg door zgn familie als dood beschouwd. Hg was nu teruggekeerd om zijn eenige naaste bloedverwant, zgn zuster, op te zoeken, die Fidel hem zoo spoedig had doen vinden. Den 11 dezer heeft er in de vesting Waxholm in Zweden een groot ongeluk plaats gehad. De leerlingen der zooge naamde konstabelschool hadden namelijk, onder commando van een officier en on derofficieren, in een schuur aan de oost- zgde der vesting een hoeveelheid ammu nitie bijeengebracht, ten behoeve van schietoefeningen, die den volgenden dag moesten plaats hebben. Daartoe behoorde onder anderen een partij buskruit van ongeveer 9 centners. Nadat de ammu nitie was bijeengebracht, moest er nog iets aan geregeld of gewerkt worden. In den namiddag was men hiermede zoover gereed gekomen, dat de dirigeerende lui tenant met goedvinden van den chef der konstabelschool wegens andere dienstza ken kon heengaan, terwgl hg aan een der onderofficieren opdroeg, ua afloop van het weinige dat er nog gedaan moest worden, de schuur te sluiten. Hoe het toen verder is gegaan, weet men niet maar een half uur later vloog alles in de lucht. Op 5 a 600 voet rondom de plek lagen verbrijzelde lijken, armen, bee- nen en hoofden verspreid. Een lijk zon der hoofd was over een muur van 65 voet hoogte heengeslingerd. In een huis op betrekkelijk grooten afstand van de schuur werden de ramen verbrijzeld en in een der kamers, alwaar drie kapiteins aan tafel zaten, met zooveel kracht naar bin nen gestooten, dat alle drie door de glas scherven zware verwondingen bekwamen, terwgl tevens een gedeelte van bet meu bilair werd vernield. Hetzelfde gebeurde in een ander huis met eenige kindereu. Vau de 19 leerlingen der konstabelschool, allen flinke jongelieden van 20 a 25 jaar, uitmakende de geheele school zgn slechts verminkte, half verbrande, onherkenbare lgken overgebleven. Een der rijkste en weldadigste Amerikaansche dames is dezer dagen te New-York overleden. Juffrouw Wolfe, zooals zij heette, heeft gedurende baar leven niet minder dan 4.000.000 dollars aan weldadige instellingen geschonken. De kerk harer gemeente schonk zij bij voorbeeld een toren van marmer, alsook een pastoriein Rome bouwde zij een Amerikaansche kerk voor 250000 dollars. In haar testament heeft zg aan haar gemeente 350,000 dollars geschonken. Naar men uit Ma jen veld (Grauw- bunderland) bericht, zgn op den Falknis 3 menschen om het leven gekomen. Gedurende de laatste 3 weken zgn in Zwitserland ongeveer 20 menschen bg het bergen beklimmen verongelukt voor het meerendeel door eigen schuld, of te veel vertrouwen op eigen kracht, op tochten zonder gids. Het aantal verongelukten was in geen ander jaar zoo groot als nu. Het stoomschip >Norbiton" van de Handels-Stoomboot-Maatschappij, vertrok van Cardiff naar Rouaan met een lading steenkolen en kwam in aanvaring met de Grieksche stoomboot »Andrea Vigniano" nabij Eddystone, vrijdagavond. Binnen enkele oogenblikken zonk de »Norbiton" en in de paniek verdronken vier man der equipage, een vrouw en twee kinderen. De kapitein en de overigen der epuipage werden gered in «en der booten en aan boord van de Andrea Vigniano", die veel geleden had, opgenomen. Wij hebben een raren zomer achter den rug, zegt het Journal d'Amiens. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft het hard gevroren en hedenochtend vond men in den tuin harde bladeren en bevroren vruchten en groenten. Dat is hoogst zonderling in Augustus. In België, zegt »Le Figaro," heeft men een aardig middeltje verzonnen om de verkiezings-manoeuvres te vergemak kelijken. De liberalen zgn gewoon hun daken blauw, de katholieken ze rood te verwen. Stijgt men nu met een lucht ballon in de hoogte, dan kan men spoedig een overzicht van de politieke verhoudin gen krggen Een verpleegde in het Departemen taal Krankzinnigengesticht van Cöte-d'Or, heeft zich aan het gzeren kruis boven de klok der kapel vastgeklemd, op vijftig meter boven den grond. De ongelukkige is er niet toe te bewegen zich neer te laten. Hg weigert te eten en heeft een hevigen storm, die twee uren duurde, ge trotseerd. Iedere poging om hem los te rukken zou levensgevaarlijk zijn. De schilder Diefenbach, van wiens zonderlingheden meermalen melding is remaakt, is te Höllriegelskreith (Beierach Frankenland), waar hij tegenwoordig woont, tot 3 dagen gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij zijn 9-jarig zoontje geheel naakt langs den openbaren weg liet loopen. Hg deed dat als gezondheids maatregel, omdat kleederen, naar zijne overtuiging, den bloedsomloop belemme ren. Maar de politie had geen vrede met zgn inzichten. In de Pargsche riolen, onder den Boulevard de Vilette, is dezer dagen door werklieden een groote boa-constrictor ge vonden. De slang, die door haar gesis de aandacht trok, werd onmiddellijk af gemaakt. Zg was, zooals later bleek, uit een beestenspel ontsnapt. De politie op het Engelsche eiland Wight had verstandiger gedaan, toen ze bg het kasteel Osborne een Parijsche mo- diste ving, verdacht van een djnamitense te wezen, de zaak eerst eens goed te on derzoeken, er niet dadelijk zooveel ophef van te maken en vooraler niet zoo spoe dig publiciteit aan te geven. Nu heeft meu zich eenvoudig souverein belachelijk gemaakt, door eerst naar Parijs, Rouaan en waarheen al niet om inlichtingen te seinen, detectives daarheen te zenden en de couranten er over te laten schrgven, alvorens te onderzoeken of de verdachte stof, die bij de arme Fran9aise werd ge vonden, wel dynamiet of iets dergelyks was. Eerst twee dagen na de arrestatie en publiceering heeft een onderzoek aan het licht gebracht, dat bedoelde stof was niet fondant, maar toch haast even on schuldige boetseer-klei, gelijk dat door beeldhouwers en andere dergelijke kun stenaars gebruikt wordt. Als men een oud besje had gearresteerd, omdat men haar snuifdoos voor een kruithoorn aanzag, zou 't nog belachelijker geweest zgn, maar 't is nu ook al tamelijk erg. Marine en Leger. De kapt. luit. Buyskes is aangewezen als scheids rechter bij de zeemacht voor de manoeuvres bij Willemstad. De kapt. t. z. C. E. Uhlenbeck, comm. van Zr. Ma. schroefstoomschip le kl. Tromp, is, naar men verneemt, bestemd om den kapt. t. t. G.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1