't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1515. Woensdag 24 Augustus 1887. Vijftiende Jaargang. ütoonnement VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afxonderljjke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Aclvortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de» DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn HELDER, 23 Augustus 1887. Het »Floralia"-feest is weder op handen. Dit kunnen onze lezers reeds opmaken uit de aankondiging, welke hierachter voorkomt en die hen doet zien, dat voorbereidende maatregelen door het bestuur worden getroffen. Daartoe in staat gesteld, kunnen we verder mede- deelendat in de wijze van feestvieren eenige wijziging zal gebracht worden. De planten zullen niet meer in 't verhoogde gedeelte der zaal van Tivoli, waar het midden op den dag niet volkomen licht is, een plaats erlangen. Zij zullen nu aan het andere einde der zaal, waar het goed licht is, geplaatst worden. De ten toonstelling zal ook niet meer op Zaterdag, maar op Woensdagmiddag geopend wor den, en dien dag en op Donderdag zal, op verschillende uren, gelegenheid worden gegeven om een bezoek aan Flora's kin deren te brengen. Yóór het einde der week is de zaal weder ontruimd, opdat er op Zondagavond de uitreiking der bekroningen kan plaats hebben. Op dezen avond zal er, als naar gewoonta, een vuurwerk worden ontstoken en zullen muziekuitvoeringen in den tuin van Tivoli plaats hebben. 't Is te verwachten, dat deze wijzigingen, die werkelijke verbeteringen mogen heeten, het bezoek, aan de Bloemententoonstelling te brengen,aanmerkelijk zollen bevorderen. We hebben aan 't vorenstaande alleen nog toetevoegen, dat het bestuur zich aanbevolen houdt voor de inzending van planten ter opluistering en voor de aan bieding van voorwerpen, geschikt voor prijzen. Met ondersteuning van dit ver zoek, besluiten wij onze mededeelingen, in de hoop, dat ook dit jaar 't »Floralia"- feest wèl moge slagen. Yan Terschelling wordt gemeld: De jaarlijksche proeftochten met de reddingbooten der verschillende stations hebben hier deze maand plaats gegrepen: die van station Oosterend op den lOen, van Midsland den 17 en en van Wester schelling op den 19en. Booten an beman- ming hebben uitstekend voldaan. Even zoo het vuurpjjltoestel van het station Oosterend. De Tweede Kamer heeft in het af- geloopen zittingsjaar niet minder dan 123 zittingen gehouden en hare Handelingen over dat jaar beslaan 2160 bladzijden, waarvan ongeveer 1250 aan de Grond wetsherziening zijn gewijd. In 't Noordzeekanaal geraakte Don derdag een stoomschip, door een geringe afwjjking uit de gewone vaargeul, aan den grond. Een paar uren werden ver- eischt, om het vaartuig weer vlot te krjj- gen, waarna het met eenige weinig be- teekenende materieele schade de reis kon voortzetten. Donderdag is te Scheveningen aan wal gekomen een schuit van den reeder A. de Mos, schipper C. Pronk, welke den vorigen dag te Vlaardingen ter haring- visscherij was uitgezeild, doch des nachts door een onbekende stoomboot is aange varen. Behalve dat aan de schuit vrij belangrijke schade is toegebracht, werd een persoon van de bemanning overboord geslagen, doch door zjjn kameraden ge lukkig spoedig gered. Een ander matroos kreeg een kneuzing aan het been. De schuit wordt hersteld om spoedig weder zee te kiezen. Naar mén verneemt, bestaat bij de Landbouw-commissie, die bezig is een wet op den handel in kunstboter te vervaar digen, het voornemen, bepalingen voor te dragen, geheel in overeenstemming met de nieuwe Engelsche wet, volgens welke het woord boter op geenerlei wijs, ook niet in samenstellingen, mag gebezigd worden om dat fabrikaat aan te duiden. Ook wil zjj dat de in den handel te bren gen vaten margarine door een bijzonder in elk opzicht duidelijk merk worden on derscheiden. (A m 81.) De persoon, die kort geleden in een koffiehuis te Leeuwarden woorden, be- leedigend voor Z. M. den Koning, bezigde en zich, nadat proces-verbaal daarvan was opgemaakt, steeds had weten schuil te houden, is te Harlingen opgespoord. Daar hij wegens een ander misdrijf twee maanden gevangenisstraf had te ondergaan, is hij gevankelijk naar Leeuwarden over gebracht. Twee Duitsehers reisden dezer dagen in een wagon 3e kl. van Zevenaar naar Arnhem en hadden onder weg zeer veel pret over hun valies, dat voor een vrij aanzienlijke waarde aan gouden en zil veren voorwerpen inhield, die zij over de grens hadden weten te smokkelen. Te Arnhem aangekomen werd echter hunne prettige stemming gestoord, daar een me dereiziger hen noodzaakte om uit te stap pen de slimme smokkelaars hadden met een belastingcommies incognito gereisd. Vrijdagmorgen nam in een trein te Amsterdam een boertje plaats, met zijn 19-jarige dochter. Hij plaatste haar op zijn schoot en gaf den conducteur, die voor haar een kaartje verlangde, ten ant woord »0, ik dog dat kinders vrij van betaolen waoren." Op de Betuwe gaat het met den handel in vee zeer slecht. Het puikste vette vee wordt, vooral wegens gebrek aan gras, tegen lagen prijs van de hand gezet. Vele vetweiders krijgen niet meer dan 28 a 30 cent per half kilo. Door den trein van Berljjn naar Ylissingen is Donderdagavond tusschen Tilburg en Oosterwijk de vrouw van een wegwerker overreden en terstond gedood. Zij ging na het voorbp'gaan van een goe derentrein over de rails, om waschgoed van de weide te halen, en zag den snel trein van de andere richting niet aan komen. Zij werd een eindwegs medege- sleurd, terwijl een arm van het lichaam werd gesneden. Den 12en Augustus 11. heeft zijne woonplaats Zaandam verlaten, met het plan om den volgenden avond terug te keerende houthandelaar Adolf Marie Endt, 33 jarenlengte middelmatig, uit zicht douker, haar donker en eenigszim grijzend, kneveltje zwart; kleeding: zwarte jas en vest, zwarte pantalon met witte strepen en ondergoed gemerkt A. E. Hjj wordt vermist en men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn portret is beschikbaar. Namens zijne familie, verzoekt de commissaris van politie te Zaandam opsporing en bericht. Een tweede uitgave van de milli- oeuenjuffrouw is verschenen. In verschil lende voorname hotels te Amsterdam lo geerde dezer dagen een Friezin, uit Dok- kum geboortig, die bij verschillende win keliers vrij aanzienlijke inkoopen deed. Uit het rijke Friesland kwamen intusschen zwaarbeladen koffers aan. Toen de ver- koopers echter om geld kwamen, en zich niet met een kluitje in het riet lieten sturen, poetste Jannetje Struik n de plaat met achterlating van haar bagage, die bjj onderzoek grootendeels bleek te bestaan uitgraszoden (Nwsbl. v. Ned.) De molenaar Mentink, aan de Boer- haar te Wjje, telt met zijn 9 broeders en zusters samen meer dan 800 jarenhij de jongste van het tiental, is 73 jaren ond. Uit Breda wordt gemeld Donderdagavond tusschen 7 en 8 uren ontving de heer G. Ballintjjn alhier per post een briefkaart, waarin hem werd te kennen gegeven dat, indien niet tusschen 8 en 9 uren op dien avond de som van f 500 op een aangeduide plaats bp de Ginnekenbrug door htm werd neergelegd, zijn huis in brand zou worden gestoken. De heer B. haastte zich de politie kei- nis te geven, aan wie het mocht geluk ken, op den genoemden tjjd nabjj de aan geduide plaats een verdachten persoon te arresteeren, die daarbij zoodanig door den schrik werd bevangen, dat hjj be wusteloos op een berrie naar het politie bureau moest worden gebracht. Aldaar tot zich zeiven gekomen, bekende hij spoedig den brandbrief geschreven te hebben, en bleek hjj een Belg van ruim 20-jarigen leeftijd te zjjn, Marynissen ge naamd, geboren en wonende te Turnhout, en vroeger werkzaam aan de broodfabriek alhier. Dezer dagen hebben eenige jeugdige officieren der huzaren in het Café Sein post" te Scheveningen wanordelijkheden aangericht, zóó zelfs, dat de politie tus- schenbeide is moeten komen Deze zaak is in handen gesteld van den auditeur militair in het le arrondissement, die oor deelt dat bedoelde officieren voor den krijgsraad zullen moeten terechtstaan. Vrijdagavond had er een hevige gas ontploffing plaats in het post- en telegraaf kantoor te Workum. Het kalm overleg van den directeur, die onmiddelljjk de hoofdkraan sloot, stuitte het begiu van den brand. Maar de luchtdrukking heeft vooral in het voorportaal verwoesting aan gericht en zelfs in de bestellerskamer de ramen verbrjjzeld. Vreemd is het, dat de groote ruiten van het kantoor, waar van de ramen door zware luiken van binnen zjjn gesloten, aan den straatkant totaal in gruis geslagen zjjn. Persoonlijke ongelukken vonden ge lukkig niet plaats. In den namiddag van 12 Aug. jl., ongeveer te 6y3 uur, is bij aankomst te Rotterdam van de stoomboot »Mathildec, van de Keulsch-Dusseldorpsche Stoomboot mij., vermist een passagier. Bjj onderzoek bleek de deur van het privaat aan de binnenzijde gesloten, en in dat privaat aanwezig een jas en een hoed. Hij, die de kleedingstukken heeft ach- gelaten, heeft vermoedelijk door 't raampje het privaat aan de vensterzijde verlaten, en wel tusschen Arnhem en Rotterdam. De vermiste wordt beschreven als volgt: ongeveer 30 jaren, haar rossig, aangezicht vermoedelijk met een weinig haar onder den neus, gestalte tamelijk lang en slank, kleeding: donker met hoed. Volgens de papieren, in de jas bevon den, zou de vermiste zjjn Conrad Fass- bender, wonende in de Weierstrasse te Keulen, vanwaar inlichtingen worden in gewacht. In de jas is tevens bevonden een passagebiljet der boot van Dusseldorf naar Rotterdam. De commissaris van politie der 2e af- deeling te Rotterdam verzoekt bij eenige ontdekking bericht. In de bekende uitspanningsplaats »De Vink" nabij Leiden heeft een droe vig ongeluk plaats gehad. Eenige heeren uit 's-Gravenhage, collectanten in de R. K. kerk aan den Boschkant aldaar, waren met hunne dames per rjjtuig naar »De Vink" gegaan, om hun gewoon jaarljjksch feest te vieren. Men zou theedrinken voor de bovenzaal. Een der heeren en een dame leunden daar tegen een balustrade, welke plotse ling brak, zoodat beiden op de straat vielen. De heer K., een huisschilder, uit 's-Gravenhage, bleef op de plaats dood, terwjjl de dame zoodanige verwondin gen bekwam, dat haar toestand ernstige bezorgdheid inboezemt. De cholera doet op het eiland Si cilië bij de domme bevolking weder het oude sprookje herleven, dat de regeerings- ambtenaren de ziekte helpen verspreiden. Onlusten hier en daar zijn er reeds het gevolg van geweest. Te Leonforte was het nog erger gesteld. Het volk viel de gendarmes gedurende den nacht aan ea doodde twee hunner. Waren er door de overheid niet spoedig krachtige maatre gelen genomen, wie weet wat er verder gebeurd zou zjjn, want het volk was ra zend van woede. De uitspraak der gezworenen in zake den brand van Whiteleys magazij- nen te Londen is tot 24 October uitge steld maar hun meening is, dat de brand aan boos opzet te wjjten moet zijn. Door den heer Whitelej is een belooning van 2000 p. st. uitgeloofd voor het ontdekken van de schuldigen, en door zjjn winkel chefs nog 1000 p. s. Volgens de Tribuna kwamen den 17 dezer te Palermo 25 cholera-gevallen voor en 16 dooden; den daarop volgen den dag 13 gevallen en even zoovele dooden. In de overige steden van Italië was het aantal zieken en overledenen ge ring. Te Kunstford werd Dinsdag een jonge man, met name Bevan, door den strop geëxecuteerd. Hij was ter dood ver oordeeld wegens moord, gepleegd op zjjn 80-jarige tante te Crewe. Nadat hij de ongelukkige vrouw geworgd had, om in het bezit van haar uit 17 schillings be- staandbaar vermogen te gerakendanste het monster op het lijk rond en brak haar alle ribben in het lijf. Na zijn inhech tenisneming had hij het geval zoo luch- tig opgenomen, dat hij in de gevangenis met groote belangstelling aan een mede gevangene gevraagd had, of het waar was dat ter dood veroordeelden alles te eten en te drinken kregen wat zij maar wensch- ten en dat hp, vernemende, dat dit waar was, zich daarover erg in zjjn schik had betoond. De ongelukkige toonde eerst een dag vóór zijn executie berouw over de daad. Op den Bal timore en Ohio-spoorweg ontspoorde Woensdag wederom een uit het westen komende sneltrein, niet ver van Washington. De oorzaak van het on heil was, dat de luchtdrukremmen niet goed werkten. De trein werd in een puin hoop verkeerd. De machinist en 2 pas sagiers werden gedood en 18 personen zwaar gekwetst. In een zweminrichting te Hanover heeft dezer dagen een jonkman, bjj het in 't water springen, met het hoofd ge- stooten tegen het hoofd van een anderen zwemmer in het bassin. Hij was terstond dood. De ander had geen ander letsel bekomen dan een geduchte buil. Mag men het Engelsche blad sTruth'' gelooven en naar den naam van dat blad te oordeelen is er geen reden om aan zijn geloofwaardigheid te twijfelen dan zou de malaise op de huwelijksmarkt der Europeesche Vorsten al even groot zijn als in de overige klassen der maat schappij. Er ziju nameljjk op dit oogen- blik 108 Vorsten en Prinsen en 66 Prin sessen a prendre, allen op den huwbaren leeftijd. In den omtrek van Metz zijn dezer dagen bij schietoefeningen, door de Duit- sche troepen gehouden, twee bp de schijf geplaatste soldaten doodelpk getroffen. De voormalige keizerin van Frank rijk heeft te Farnborough een graftombe laten bouwen, waar thans een prachtige lijkkist van gepolijst graniet is geplaatst, bestemd om de overbljjfseleu van haar jong gestorven zoon op te nemen. Ook de lijkkist van keizer Napoleon ni zal van Chislehurst derwaarts worden over gebracht. Omtrent de schipbreuk van het En gelsche stoomschip Sarah, hetwelk tus schen San Pedro en Martinez op de kust van Californië is vergaan, worden ver- ichrikkelijke bijzonderheden medegedeeld. Een groote golf deed het vaartuig plot seling omslaan. Aan boord waren, be halve de bemanning, de kapitein met zijn vrouw en kinderen. Allen sloegen overboord en werden door de haaien ver slonden, met uitzondering van den ka pitein en vier matrozen, die zich op het wrak wisten vast te houden. Twee der matrozen konden zich niet meer houdenvielen in zee en werden eveneens een prooi der haaien. De kapi tein bleef nu alleen over met een jongen en een matroos. De haaien belegerden het schip, maar toch ontging hun de prooi, want de schipbreukelingen hielden het acht dagen uit en voedden zich met het bloed der vogels, welke zij vingen Ein delijk werden zjj in hoogst deerniswaar- digen toestand gered door een ander schip, dat toevallig in de buurt kwam. De geruchten omtrent Stanley's dood bijnen toch uit de lucht gegrepen te zijn geweest. Althans, Sir Francis de Winton heeft aan de Times twee brieven van Stanley doen toekomen, gedagteekend van 19 Juni. Daar nu deze brieven langs den kortsten weg twee maanden noodig hebben gehad om Engeland te bereiken, zoo is het klaar, dat de tjjdingen, die van zijn dood op 20 Juli gewag maak ten, onmogelijk echt konden zjjn. Te Berlijn hadden Donderdagmiddag ernstige ongeregeldheden plaats, in het westelijk deel der stad. Eeu aanvanke lijk onbeduidende twist tusscheu metse laars en aardwerkers (er worden daar be- langrjjke kanaalwerken uitgevoerd) ont aardde in een bloedig gevecht, waaraan 300 personen deelnamen, en waarin ver- scheidenen gewond en tien gedood werden. Velen der rustverstoorders zijn door de politie gevat. Omtrent de bloedige vechtpartp te Ber lpn, op den Nollendorfplatz, wordt nader bericht, dat ongeveer 500 mannen daar aan deelnamen, en dat het gevecht ruim een half uur duurde. De metselaars en timmerlieden, werk zaam bjj het bouwen van huizen in die buurt, en de kanaalarbeiders hadden reeds dikwijls twisten met elkander, welke ech ter nooit zoo hoog liepen als nu. De ka naalwerkers staan bekend als slechte be talers, en een troep van deze arbeiders werd in een schafthuis deswege wegge zonden. Zij wachtten buiten de deur ee nige metselaars op, die aanmerkingen op hen gemaakt hadden, en een hunner, ze kere Fahrig, sloeg eeu dier metselaars zoo hevig op het hoofd, dat de man bewus teloos op den grond viel, en later in het gasthuis overleed. Zoodra die man viel, werd het gevecht algemeen. Van alle kanten snelden ver sterkingen aan, voor beide partijen. Met knuppels, planken, hef hoornen en steenen sloeg en wierp men er op los. De kanaalwerkers waren in de minder heid en werden deerlpk toegetakeld. Ein delijk, na verloop van een half uur, toen de zeer onvoldoende politiemacht versterkt was, werd een eind gemaakt aan het ge vecht. Er waren twee ernstig gewonden, waarvau een in levensgevaar verkeert, en een groot aantal personen, die lichte ver wondingen bekwamen. Vier der belha mels werden gevangen genomen. Fahrig is gevlucht en nog niet in han den der politie. Het stoomschip City of Montreal vertrok van Newyork den 6en Aug. naar Liverpool via Queenstown. Den lOen Aug. op 43° NB. en 53° 54' WL., op ongeveer 400 Eng. mijlen van de kust van New-Foundland, werd er des nachts brand in het achtterruim ontdekt, welke, niettegenstaande er tonnen water op de brandende massa, meest katoen, werden ge worpen, spoedig tot het groote en mid- denruim oversloeg. Het bleek al spoedig dat het stoomschip niet te behouden was, en de gezagvoerder begreep dat men be dacht moest zijn op het redden der op varenden. Aan boord bevonden zich 150 passagiers en 94 man equipage, tot welker redding acht booten aanwezig waren en werden deze van het noodige voorzien en gereed gemaakt om het brandende vaar tuig te verlaten. Hoewel de zee zeer onstuimig was, gelukte het des ochtends van den llen alle booten zonder ongeval uit te zetten, waarin zich de passagiers en equipage begaven. Voor dat het stoom schip werd verlaten, kwam het Duitsche barkschip Frebant in het gezicht, hetwelk op het brandende vaartuig aanhield. Wel dra kwam het op de plaats des onheils en werden allen, die zich in de zeven van de acht booten bevonden, op het bark schip opgenomen. De achtste boot had zich met alle macht van het stoomschip verwijderd en liep voor den wind weg. De schipbreukelingen bleven den geheelen nacht aan boord van het barkschip en werden den volgenden ochtend overgezet op het stoomschip York City, bestemd van Baltimore naar Londen, door hetwelk allen met uitzondering van dertien per sonen, welke zich in de vermiste boot bevinden, te Queenstown behouden aan wal werden gebracht. Het stoomschip was spoedig, nadat het verlaten werd, geheel in vlammen gehuld en waren de masten overboord gevallen. De opperstuurman werd door rook en vlammen zoodanig verlet dat hij twee dagen geheel blind was. De orde aan boord liet niets te wenschen over, doch van de goederen der passa giers en equipage werd niets geborgen. BLOEMEN OP HET KERKHOF. Herschep het oord van uwe dooden In een' lieven bloemenhof. Geen somber plekje moet het wesen Neen't moog vrjj dcelen in den lof, Dien men aan bloemrijke oorden biedt; Een plaats die afschuw wekt, zij 't niet. Plant welig Flora's schoonste kind'ren Op 't graf, waarin uw dierb're rust De bloemen zullen daar ook tieren Door zomerkoelte en dauw gekust. Geen zwart alleen voor onze doón, Ook bloemenpracht zjj hen geboón 1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1