't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1517. Woensdag 31 Augustus 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ^LlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de» DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 30 Augustus 1887. Bij koninklijk hesluit is bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Gene- raai, in het hoofdkiesdistrict Alkmaar op 1 September 1887 ingeleverd, zullen worden geopend op 3 September 1887 en, in geval vau herstemming, die op veer tien September 1887 in te leveren, zul len worden geopend op 16 Sept. 1887. Tot het maken vau een fort in de Zuiderzee aan het Pampus is reeds een begin gemaakt met het baggerwerk. Het fort zal op ongeveer 2400 M. noordwaarts van het zee-einde van den westelijken dam, begrenzende de zeehaven van Muideu, ge bouwd worden. De oppervlakte zal be dragen, in cirkelvormigen stand genomen, ongeveer 20,000 M2. Het geheele werk moet worden opgeleverd op lo Febr. 1889. Donderdagavond, omstreeks 11 uur, had onder de voorstelling in het Theatre Van Lier in de Amstelstraat te Amster dam, achter op het tooneel, bij de kleed kamers. een gasontploffing plaats. Een der beambten voorkwam, door onmiddel lijk de gaskraan op het tooneel af te sluiten, alle ongelukken. De paniek zou zeer gering geweest zijn, als de muzi kanten zich kalmer hadden gedragen. Doch deze namen, terstond na 't hoo- ren van den knal, met hunne instrumen ten met veel beweging de wijk. Hier door verlieten bijna allen de zaal, en was het den inspecteur van politie, die tot kalmte vermaande en tot blijven zitten aanried, daar er geen gevaar was onmo gelijk stand te houden; hij werd weg gedrongen. In een minimum van tijd (dank zij de thans zeer doelmatig gebleken onvluch- tingstoestellen, buiten het genoemde the atre aanwezig) kon het publiek het ge bouw verlaten. Alleen de ladders van het balkon tot de straat ontbraken in het angstige oogenblik. Het geval' heeft geen enkel ongeluk veroorzaakt, het gaf slechts aanleiding tot enkele grappige voorvallen artisten werden van hunne stoelen gedrongen, een kleedster in een kostuumkist geworpen. Na een korte pooze was de schouw burg weder gevuld en werd de voorstel ling ten einde gebracht. (A). Onder de landloopers, die Vrijdag te Amsterdam terechtstondenwas er een die van 1836 af, alzoo meer dan 50 jaar in de kolonie had doorgebracht. De man is nu weer voor drie jaar ge borgen. De vermoedelijke bedrijver van den diefstal van een trommel met f 4000 aan effecten en bankpapier uit het buffet en ten nadeele van den koffiehuishouder v. d. M. te 's-Hage, is een der bedienden uit dat café, zekere W., die reeds meer malen met de justitie in aanraking ge weest is. Hij had het gestolene in een koffer medegenomen en verborgen in een woning aan den Z. W. Binnensingel, waar het door de politie te voorschijn is ge haald. De verdachte bevindt zich in arrest. De twee jongens, die te Leiden wa ren vermist, zijn terecht. Zij waren, op avonturen belust, naar Rotterdam gewan deld en hebben daar overnacht. Den vol genden morgen zijn ze weer teruggewan deld, doch konden het niet verder bren gen dan Delft. Van daar schreven zij naar huis om vergiffenis en eten, vooral om het laatste. Onmiddellijk toog de fa milie er heen, en werden de knaapjes naar de ouderlijke woningen teruggebracht. De Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam wees Vrijdag vonnis in de zaak der kwartjesvinders, die de vorige week terecht stonden, en veroordeelde Fransman, beschuldigd van 't wegnemen van rijksdaalders van Van Laar en 01- denhof, tot 2 jaar en Vet, wegens heling daarvan, tot 2 jaar en zes maanden vangenisstraf. Een boer, die nog maar weinig verder was geweest dan de plaats waar hij geboren is, had Maandag het geluk met een prjjsje uit de loterij te komen, wat tengevolge had dat hjj Donderdag met zijn vrouw en dochter een bezoek aan Den Haag bracht. Na in een der Beiersch bierhuizen >Jan!" geroepen te hebben, werd zijn roepen eindelijk door den wit gedasten kellner begrepen en trad deze naar hem toe. Wat voor bier kunnen we hier krijgen, vrind Beiersch oder Munchenerluidde het antwoord. De man keek zijn vrouw vragend aan en deze zeide»Bijjers," daarop zijn doch ter, die >munjer" de voorkeur gaf. »En geef mij dan een glaasie oder, zei de boer, dat heb ik nog nooit ge dronken H. Ct. De 23-jarige dienstbode Johanna D., die den 26en Juni jl. ten huize van haren meester, den heer D. t# Nijmegen, een 19-jarige jonge dame, aldaar gelo geerd, heeft trachten te vergiftigen, door in het glas melk, hetwelk zjj geregeld des ochtends aan die logee moest voor zetten, phosphorus van luciferskoppen te mengen, zal den 3en September deswege terechtstaan. De hoeveelheid phosphorus, in de melk gemengd, bedroeg ruim 110 milligram, alzoo meer dan genoeg om den dood te veroorzaken, indien de dame het glas had leeggedronken. Minnenijd dieef de be schuldigde tot deze misdaad. Een der huisgenooten namelijk, die vroeger een vertrouwelijken omgang met haar had, bejegende haar, volgens haar meening, na de komst van de logee met koelheid. Een vrouw te Utrecht, handelende in petroleum, geraakte Woensdagavond in brand, doordien zij met haren boeze laar, die van petroleum doortrokken was, het glas van de brandende lamp wilde nemen. Oogenblikkelijk stond zij in lichte laaie vlam. Hevig ontsteld, ijlde zij de straat op, alwaar een voorbijganger haar de kleederen van het lichaam rukte en de vlammen verder door eenige emmers water doofde. Zij heeft verschillende brandwonden bekomen. De Rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend tegen Aug. H., te Gulpen, die verdacht wordt een valschen eed te hebben afgelegd in een burgerlijke zaak. Hij had nl. in het vorige jaar on der eede bevestigd, geen geld van een zijner neren in bewaring te hebben ont vangen, terwijl thans het tegenoverge stelde zoo goed als bewezen is. Hy had op deze wyze zijn neef fr. 4050 ontfutseld. Vrijdag heeft te Ostende de begra fenis plaats gehad van de twee vissehers, die bij de ongeregeldheden doodgeschoten werden. Op verzoek van de vissehers werd de stoet niet door soldaten of poli- tie-dienaren begeleid. De kisten werden naar het graf gedragen. Duizenden be langstellenden waren opgekomen. Bij de treurige plechtigheid werd de orde geen oogenblik verstoord. Er is in de ougeregeldheden nog altijd iets raadselachtigs, want terwijl van den kant der vissehers het verzet gegrond wordt op het feit, dat de visch der Engelschen vrijelijk in België ingevoerd zou worden, hoewel de Belgische visch in Engeland aan een hoog invoerrecht onderworpen heet te zijn is uit een interpellatie in het Engelsch Lagerhuis gebleken, dat Enge land volstrekt geen recht van visch heeft, hoogstens havenrechten, maar dan even goed van eigen als van vreemde schepen, De vissehers van Ostende moeten dus op de een of andere manier misleid zijn voordat zij tot bepaald verzet overgingen. Zekere Anna Maria Darius, oud 18 jaren, van Munster Gladbach, was de vo rige week op reis naar het klooster te Wittem bij (Gulpen). Te Eis aangeko men, trof zij zekeren persoon uit Wylré aan, wien zij den weg naar het Witte- mer klooster vroeg. Deze was zoo be reidwillig haar zijn dienst aan te bieden daar hij, volgens zijn zeggen, ook te Wit tem moest zijn. In plaats echter van haar naar Wittem te brengen, leidde hij haar naar een afgelegen plaats, de »Pie- pert" genoemd. In de nabijheid van de spoorwegviaduct gekomen, dicht bij de aldaar vlietende beek, grypt hij 't meisje onverwacht aan, werpt haar over den grond, enz. Op het hulpgeschrei van 't meisje, uitte hij de bedreiging, haar in de beek te zullen verdrinken, indien ze niet onmiddellijk zweeg. Twee personen, die in de nabijheid werkzaam waren, wa ren door het geroep opmerkzaam gemaakt en hierop afgekomenzij verrasten den boosdoener in zijn snood bedrijf, die onmid dellijk op de vlucht ging. Hij werd ech ter door hen herkend. De politie is van het gebeurde in kennis gesteld en pro- ces-verbaal is tegen den snoodaard op gemaakt. De duizende personen, die Donder dag in den zeer vroegen ochtend voor de gevangenis la Roquette, te Parijs waren samengestroomd, in de verwachting dat de moordenaar Pranzini de doodstraf zou ondergaan, hebben zich dien dag even schandelijk gedragen als de twee vorige dagen. Verscheidene der tumultmakers warden in hechtenis genomen, en niet dan met veel moeite gelukte het der politie de volkshoop uiteen te jagen. Met verschrikkelijk gebrul gaven die lieden, allen uit de heffe des volks, hunne teleur stelling te kennen. Waarom het vonnis niet voltrokken werd is niet bekend. Vol gens gerucht zou de president der Repu bliek een telegram ontvangen hebben, waarin uitstel der executie gevraagd wordt, dewyl de afzender belangrijke ont hullingen in deze zaak heeft te doen. Een 14-jarig meisje is te Weenen in hechtenis genomen wegens verschei dene diefstalleu, waarvan de voornaamste is het berooven van den juwelier Kusti- na, in den omtrek van het dorp Dorn- bach. Zij ontmoette Kustina in het bosch, wandelde, onschuldig kinderlijk babbe lend, met hem mee, en hield hem plot seling een fleschje met bedwelmend vocht onder den neus. Kustiua viel onmiddel lijk bewusteloos op den grond, en de jonge boosdoenster beroofde hem toen op haar gemak van al de kostbaarheden, die hij bij zich had. Een Parijzenaar, die om een wed denschap een 50centimesstuk zou inslik ken, had het ongeluk dat het in zijn keel bleef steken. De man werd in ern- stigen toestand naar een ziekenhuis over gebracht. In het Fransche plaatsje St. Nico- las de Bourgeuil is een vrouw overleden, in den ouderdom van 107 jaren. Zij was tot het laatst toe flink en gezond, en zong nog dikwijls, tot vermaak van de jongeren, allerlei liederen op den groo- ten Napoleon. Een Amerikaansche Troppmann. Zekere Thomas Woolfolk te Ma^on (Ge orgië) heeft zijn geheele familie, negen personen, waaronder een oude vrouw van 80 jaren, in den slaap met een bijl ver moord. Men heeft den kerel moeten ver wijderen, om te beletten dat hij gelyncht werd. Een schip met steenkolen beladen, en op reis van Jersey naar St.Malo, ont moette onderweg een fraai jacht met alle zeilen op, doch oogenschijnlijk verlaten. De kapitein bracht een kabel aan boord en sleepte het jacht. Na eenigen tijd verscheen het eene hoofd na het andere uit de kajuit en bleken er 4 personen aan boord te zijn. Bij aankomst in de ha ven liet de kapitein de gendarmes ko men, die het jacht met een boot te ge- moet gingen. Twee der personen aan boord waren verdwenen. De twee ande ren bleken deserteurs van de Fransche ma rine te zijn, die van Brest naar Jersey waren ontsnapt, daar het jacht (de Lou- isa) gestolen hadden, naar zee gegaan en in slaap gevallen waren. De mannen werden naar Brest gezon den om voor den krijgsraad terecht te staan en het jacht zal natuurlijk aan de eigenaars opgezonden worden. De stad Paterno, op Sicilië, heeft, het aantal harer inwoners van 20.000 2000 zien verminderen, door de vrees voor de cholera. Er heerscht daar gebrek aan de noodigste levensbehoeften, daar de kooplieden voor het meerendeel gevlucht zijn. Het is er voorts gevaarlijk, 'snachts over de straat te gaan, daar dan de over gebleven inwoners in hunne onwetend heid uit de vensters schieten op de cho lera, die zij zich als een persoon sche nen voor te stellen. Olie op de Baren. Kapitein Kuhlmann, van de stoomboot Main, van den Noordduitschen Lloyd, rap porteert eenige welgeslaagde proeven met olie, tijdeus de hooge zeeën, waarmede de boot voortdurend op haar reis tusschen Bremen en New-York te kampen had. Hij verkreeg een boven verwachting goe den uitslag. Kapitein Kuhlmann's woor den luiden als volgt: »Wij bevonden ons op 50° NBr. en 23° WL.het weder was stormachtig en er kwamen hooge zeeën uit het Westen. Wij richtten onze koers naar het Westen en hadden dus de hooge zeeën vlak voor den boeg; het schip stootte en werkte hevig. De passagiers konden om de stort zeeën niet op dek blijven; het water spoelde van voren naar achteren. Daar enboven dreigden de booten, welke in de davids hingen, ieder oogenblik weggespoeld te worden, telkens wanneer het schip van richting veranderde". »In dezen nood besloot ik de proef met de olie te nemen; twee pijpen, die aan de zijde van het schip uitmondden, werden met werk gestopt, en toen met olie gevuld, welke daardoor langzaam er uit liep. Spoedig bespeurde ik de uit werking, want geen zeewater liep meer over het dek; door de olie had de zee haar macht verloren. Wij openden de deuren der hutten en der toegangen en de passagiers konden, wanneer zij dit verkozen, op het dek blijven. Het uit gieten van olie werd 7 uur achtereen voortgezet en wij gebruikten slechts de geringe hoeveelheid van 5 pond". Kapitein Kuhlmann is zoo opgetogen over zijn proefneming, dat hij anderen zeelieden aanraadt, zijn voorbeeld te volgen. Onlangs kwam te New-York op Castle Garden een jonge Zweedsche vrouw aan, aan wie door de overheid, belast met het toezicht op de landverhuizers, verboden werd aan wal te gaan, daar zij een zuigeling bij zich had, maar noch den vader van het kind, noch de noodige geldmiddelen meebracht. De jonge vrouw schreef een brief aan hare zuster Christine, die te Brooklyn in dienst ien aan deze gelukte het om het landen van hare zuster op de volgende wyze te bewerken. Christine begaf zich naar een logement voor Zweedsche landverhuizers, waar zij een kennismaking wist aan te knoopen met een Zweed, Björndahl genaamd, die eerst voor korten tijd in de Nieuwe We reld was aangekomen. Zij verhaalde hem het geval, waarin haar zuster zich bevond, vertelde dat Pauline een vermogen had van 22,000 gouden kronen, en voegde er bij dat, wanneer er iemand was, die haar wilde huwen, zij ongehinderd aan land zou kunnen komen. De 22,000 kronen lieten niet na op den jongen man een diepen indruk te maken, en hij verklaarde zich bereid, zijne landgenoote uit de verlegenheid te helpen. Men begaf zich dadelijk naar Castle Garden, waar Björndahl, nadat hij te voren met Pauline gesproken had, evenals zij verklaarde, de vader te zijn van het kind der jonge Zweedsche bovendien voegde hij er aan toe, dat hij haar uit Europa had laten overkomen om haar tot zijne echtgenoote te maken. Dit verhaal werd voor waarheid aan genomen, en het huwelijk dadelijk aan boord voltrokken, waarop de vrouw ver lof kreeg om naar den wal te gaan. Het nieuwbakken echpaar, benevens de zuster der bruid gingen de stad in. Onderweg gaf de vrouw haren man geld om een nieuwen hoed te koopen, en toen Björn dahl den hoedenwinkel verliet, voor welken de beide zusters zouden blijven wachten, waren deze verdwenen. In de Marianengasse te Weenen hadden een 70-jarige grijsaard en zijn 101-jarige moeder een klein kamertje bij een kleermaker gehuurd. Zaterdag stond een karretje voor de deur, waarop een stroozak gelegd was en daarboven lag de stokoude moeder vau den huurder, die door zijn hardvochtigen huisbaas niet werd toegelaten, wegens verschuldigde huur. Dat wekte de verontwaardiging der voorbijgangers op. Het rumoer begon reeds zóó hevig te worden, dat een paar agenten kwamen toeschietendaar ver schijnt een net gekleed heer, die onmid- dêllijk een rijtuig huurt, er moeder en zoon in laat stappen en hen naar een van zijne huizen in de Lerchengasse brengt. Hy bood den oudjes een gratis-woning aan Donderende bravo's beloonden zijn edelmoedigheid. Het eerst in Engeland. Het cricket werd het eerst gespeeld in het jaar 1300. Het eerste bevaarbare kanaal werd in 1134 gemaakt. Postkantoren werden het eerst in 1581 bekend. Geld werd het eerst omstreeks Christus geboorte gemunt. De eerste landkaart van Engeland verscheen in 1520. Schouwburgen werden het eerst in de laatste helft der 13e eeuw geopend. Wollen kleederen werden het eerste in 1331 gemaakt, ofschoon kleerenmaker een der oudste beroepen is. Pennen werden het eerst in de 7e eeuw gebruikt. Zij waren schachten van vogels. De stalen pennen kwamen het eerst in 1820 in ge bruik. Het eerste Londensche adresboek werd in 1677 gedrukt en bevatte '64 pa gina's, met de namen van 1790 personen en firma's. De eerste reis werd met de Victoria ondernomen, een schip, dat deel uitmaakte van de expeditie, welke onder Magellan in zee stak. Zekere Joseph Ristelbrucker, een te Parijs wonend Elzasser, die vier jaren geleden van zijn thans 35-jarige vrouw scheidde, nadat hy haar door zijn jaloezie en bedreigingen met moord, sedert lang 't leven ondragelijk had gemaakt, heeft zijn vrouw, terwijl zij met vrienden wan delde, gedood. Hij bracht haar met een degenstok 13 wonden toe en de degen was, toen men haar lijk opnam, door de borst gestooten, zoodat de punt in den rug uitkwam. De man had haar achter een boom afgewachthij is 69 jaren oud. Te Munchen heeft de dochter van een der grootste kooplieden zich laten schaken door een kostschoolleerling. Zij is twintig, hij veertien. Het meisje had 13,000 mark uit de kas van haar vader meegenomen. Aan onze Zevenjarige Prinses. Er leeft, Prinses, in heel Euroop Voorwaar geen Koningskind, Dat door de natie, zooals gij Door de onze, wordt bemind. Niet op uw jaarfeest slechts alleen, Maar eiken dag van 't jaar Zendt men de stille bede omhoog: //De Hemel zeeg'ne Haar!" Maar nu gij zeven jaren telt, Spreekt luider aller mond, En klinken opgewekt van toon, De blijdste lied'ren rond. Het dundoek wappert u ter eer, Waar ouderdom en jeugd Zich lustig op uw feest verblijdt. Door heel het land heerscht vreugd. Leef, Koningskind van zeven jaar, Geniet het heilrijkst lot; Met uw Doorluchtig Ouderpaar Wachte u-het reinst genot. Geniet met onbezorgd gemoed Uw schoone blijde jeugd Wees lang, zeer lang der oud'ren trots, Leef Neórland steeds tot vreugd. Vier, lief aanvallig Koningskind, Nog vaak uw jaarfestijn, En moog' die dag voor Nederland Altijd een feestdag zijn. Marine en Leger. Bij Zr. Ms. besluit zijn de kapt. ter zee G. Kruys en D. J. Weys benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Zr. Ms. stoomkanonneerbooten Heimdall en Balder zullen van hier naar Amsterdam worden overgevoerd, ten einde aldaar bij 's Rijks Werf verwapend te worden. De officier van administratie der 2c kl. R. F. baron van Heerdt tot Eversberg is bestemd om den len October a. s. per stoomschip Prins Frc- derik naar Oost-Indië te vertrekken. Machinist-leerlingen le klasse, die bet examen voor machinist 3e klasse voldoende hebben afge legd, doch uit gebrek aan vacatures nog niet be vorderd kunnen worden, genieten voortaan, wan neer de tijd van afwachting tot bevordering lan ger dan één jaar duurt, een verhooging van soldij gelijk aan de helft van het verschil der inkom sten, voor de beide qualiteiten bepaald.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1