't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1518. Zaterdag 3 September 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDEB DEK WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. AlDoniiement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER (Herfstmaand), 30 dagen. Zondag Maandag Dinsdag "Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Opkomst der Zon Onderg. 5 u. 17 m. 6 u. 40 m. Maria geboorte. Laatste Kwartier. HELDER, 2 September 1887. Woensdagmiddag om 2 uur werd de ten toonstelling van bloemen door de Floralia- coramissie geopend. De voorzitter T. Mooy sprak een woord, tot opwekking van 't aan- kweeken van bloemen onder Helders burgerij. Spreker dankte allen, die hunne medewerking hadden verleend tot 't welslagen van 't jaar- lijksch bloemenfeest. Inzonderheid gold die dank de hh. Polvliet, Vos en Roem, als leden der jury, die, als gewoonlijk, geen gemakke lijke taak hadden. Na vermelding van de bekroonden, werd de tentoonstelling voor ge opend verklaard. We moeten volmondig erkennen, de rege- lings-commissie heeft ditmaal juist ingezien, dat bloemen in 't licht moeten geplaatst worden om tot haar recht te komen. De expositie is daarom nu aan de westzijde van de zaal opgesteld, in plaats van op 't tooneel. De tentoonstelling maakt daardoor een meer aangenamen indruk, die niet weinig vex-hoogd wordt door 't pièce de milieu en de overige decoratiën, door onzen bekwamen bloemist Jansen aangebracht. Liefhebbers van bloe men, al zijn ze ook nu juist geen botanice, kunnen we in gemoede aanraden: breng eens een bezoek aan Tivoli. Ge ziet er een aan tal planten, waaraan de uiterste zorg is be steed, om ze tot volkomenheid te brengen. Ook maken we u gaarne attent op de inzen ding van den jhr. von Franckenberg en Protz- litz, die werkelijk merkwaardig is. Overigens verwijzen we onze lezers naar de uitreiking der prijzen, Zondagavond in Tivoli. De bekroonden zijn Bekroningen, Potplanten 4. A. Korf. 13. P. Kiljan. 17. H. Kiljan. 3. M. H. Klerk. 9. T. Bakker. 27. J. Pool. 18. J. Kiljan. 7. C. M. v. d. Ordel. 63. J. W. Bergman. Getuigschriften30. J. Schilder. 28. J. H. Buhrman. 20. G. Bandsma. 60. G. J. Bosch. 19. D. Bandsma. 167 D. J. Speek. 38. T. Suk. ZaadplantenNo. 3. M. H. Klerk, prijs. No. 27. J. Pool, en 17. H. Kiljan, getuigschr. Mejuffrouw F. Grauw, telegrafiste 2de klasse te Ierseke, is als zoodanig verplaatst naar hier, in te gaan 1 Oct. Op de boerenplaats van C. Gutker, te Zijpe (N.-H.) bewoond door Dalenberg, is Zaterdagavond, vermoedelijk door het broeien van hooi, een hevige brand uit gebroken, waardoor het gebouw in kor ten tijd in de asch werd gelegd. Alles was verzekerd. De harddraverijvereeniging te Alk maar hield Woensdag weder haar gewone jaarlijksche harddraverij. 17 paarden dron gen om den prijs ad. f 250 en 2 premiën van f 100 en f 50. De prijs werd behaald door »de Prins" van den heer P. Van Santen te Rotterdam, bereden door zijn eigenaar. De Ie premie door »de Ko ningin" van den heer D. J. Florijn te Rotterdam, bereden door den heer G. Koot; de 2e premie door Willem 111" van den heer C. De Graat te Winkel, bereden door den heer J. Koster. Het regenachtig weder heeft menigeen zeker thuis gehouden, althans er waren niet zooveel bezoekers als men op dezen dag (het is te Alkmaar kermis) had mogen verwachten. Het feest liep in de beste orde af. Bij ds. Verhoef? te Utrecht is van een onbekende, ten behoeve van de Utrecht- sche Zendingsvereeniging, een gift ont vangen groot f1200. Uit het eenige meter diep onder 't zand liggende wrak van het in 1876 ter reede van Brouwershaven gestrande En- gelsche stoomschip Thomas Sorbey zijn, met behulp van dynamiet en den stoom- schelpzuiger Nautilus, onder de leiding van den heer K. van der Linde, 60 blok- hen tin en een partij huiden te voorschijn gehaald. Indien stil weder het werk be gunstigen wil, hoopt men het zoo krach tig mogelijk voort te zetten. Bij het garnizoen te Middelburg doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat een 50-tal soldaten ongesteld zijn ge worden. De oorzaak is nog onbekend. Door den geneeskundigen dienst wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Nader meldt men: Het aantal zieke militairen bedraagt ruim 150. De ziekteverschijnselen zijn bij allen gelijk: lusteloosheid, slaperig heid, koorts. Het onderzoek is opgedra gen aan de hh. dr Gouvée en Ligny;de oorzaak is nog onbekend. Er is hoop alle patiënten te behouden, hoewel er enkelen zeer zware koortsen hebben. De weduwe L. DuboisColonia, wonende aan de Oudevest te Breda, hoopt in November van dit jaar haar honderd sten verjaardag te vieren. Zij is nog in het bezit van al hare geestvermogene alleen het gezicht begint te verzwakken. Bij verschillende burgemeesters in Noord-Holland vervoegt zich dezer dagen een broer van een collega, die een roerend verhaal opdischt, om medelijden op te wekken. Hij heeft een vriend, die met hem op het kantoor eeuer fabriek werk zaam is, aan honderd gulden geholpen uit de kas van zijn patroons De vriend is ver dwenen, en nu vraagt hij dat geldterleeu om de kas weer aan te vullen, daar hij anders voor altijd ongelukkig is, enz. Van het verhaal is geen woord waar. Men zij dus op zijn hoede De duizend dubbeltjes, die op een plank in een winkelkast als reclame en bons voor sigaren in de Hoogstraat te Amsterdam waren tentoongesteld, zgn Woensdagnacht door inbraak gestolen. De dief is reeds gearresteerd. Uit een kleine schets in de Midd. Ct. van den onlangs door een toeval omge komen Heer Machet, te Hoofdplaat, blijkt, dat hij daar de grootste handelaar in sui kerbieten was, dat duizenden en tiendui zenden guldens door zijn handen gingen en dat hggeen letter lezen of schrij ven kon. Hg had zich van gewoon ar beider tot die hoogte omhoog gewerkt, dat zijn dood nu oprechtelgk betreurd wordt. Te Diever is een man in een put, dien hg wilde schoonmaken, gestikt; po gingen om hem van den dood te redden, zijn vruchteloos gebleven. Nader wordt uit Rosmalen gemeld Drie mannen en twee meisjes, welke Zaterdag in den polder onder deze ge meente aan het haver maaien waren gingen, om het hevige onweer, gepaard met zware regens, omstreeks 3 uur naar huis. De drie mannen en een meisje werden door den bliksem neergeslagen. Twee mannen, Lucas Kerkhof uit Ros malen en Gerardus Timmers uit Nuland, beide huisvaders, konden niet meer op staan; zij waren op den slag dood. Het getroffen meisje heeft geen letsel beko men. De derde man, een dienstknecht, was Maandag nog wat suffig. Ook is er Zaterdagavond mede in den polder onder Rosmalen een koe door den bliksem gedood. Bij den logementhouder R. te Hel- levoetsluis is een voor weinige dagen ge- pasporteerd schepeling der marine van de trap gevallen en aan de bekomen verwonding onmiddellijk overleden. Dinsdagnacht is een kellner, die zijn woning op den Kadgk te Amsterdam opzocht, ter hoogte van de Buiten-Ban- tammersstraat aangevallen door een bende van twaalf personen, waaronder twee vrouwen waren. Men heeft hem beroofd van al het geld dat hij bij zich had, zijnde een bankbiljet van f 25, f 20 aan Engelsch klein geld, een Engelsch pond, een thaler en vier mark. Ook een loterij-briefje der thans trekkende staatsloterij, No. 16072, werd hem ontnomen. Een logementhouder te Santpoort, die gedurende acht maanden zijn woning voor vreemdelingen en dorpsgenooten wijd openzette, verliet verleden week op vrij geheimzinnige wijze de gemeente. Na aan de hem niet behoorende woning op allerlei wijze verschillende verbeteringen te hebben laten aanbrengen, heeft hij achterlatende een groot aantal treu rende leveranciers, als daar zgntim merlieden, wagenmakers, loodgieters, sme den enz., zijn weg naar Haarlem genomen, ter muzikale herinnering zgn huis alleen gemeubileerd latende met een goed besnaarde en welklinkende pianino, die slechts dit gebrek had, dat zij gehuurd was en wel eenigzins haastig door den eigenaar werd teruggehaald Het logement droeg den-weidschen naam van »de Weyman" en de voorletters van den verhuisde zgn R. v. R. De verschillende pogingen tot het verkrijgen van een geschikt lokaal voor de bijeenkomstenvan de te Utrecht te stichten afdeeling van het leger des heils zijn, naar het U. D. verneemt, totnogtoe vruchteloos geweest, omdat men voor wan ordelijkheden vreest. Eene zeer vermo gende dame moet de kosten op zich ge nomen hebben voor het vervaardigen van vijftien uniformen. Na eenige jaren van rust hoort men te Oud-Beierland nu weer van tooveren. Een jongen is, zegt het domme bijgeloof, door een vrouw betooverdhij heeft zich reeds naar Gorinchem hegeven om krui den te halen. Moge hij onderweg een beetje verstand tevens opdoen. Onze voorvaderen dronken bier uit de schedels huuner verslagen vijanden. De nazaten hebben dit naar de eischen der beschaving gewijzigd en rooken tabak uit de koppen hunner dierbare vrienden. Een pijpenfabrikant te Utrecht levert ze op bestelling naar portret. Men schrijft uit Ooltgensplaat Eigenlijk mogen wij bigde wezen, dat die spiegelgevechten weer voorbij zgn want nacht noch dag gunden wij ons rust. Nauwelijks lag men te bed,-of het kanon gebulder noopte tot opstaan en het ma ken van een wandeling buiten het dorp. Aan slapen werd bijna niet gedacht, en etendat was geen enkelen mid- dag gaar of het was aangebrand. Alle huishoudens waren in de war, en in schier elk gezin was familie van elders gelogeerd; voeg daarbij de duizenden vreemdelingen, die tot van achter Flak- kee (Goedereede en Ouddorp) rijtoertjes naar hier maakten, dan is licht te be grijpen, dat er een ongekende drukte heerschte, die op den anders zoo stillen, zoo kalmen, zog bedaarden Platenaar een overweldigenden indruk maakte. Geluk kig verhoogden prachtige avondstonden het weergaloos fraaie der lichteffecten van de talrijke electrische draailichten op de breede waterplassen van Hollandseh Diep en Volkerak. Het was vaak een heerlijk schouwspel, dat wel in staat was den toeschouwer in verrukking te brengen. In Opper-Oostenrgk is een reus, Winkelmayer genaamd, overleden, die aanspraak maakte op den naam van Vang sten man ter wereld", krachtens zijn lengte van 9 voet (2,7 meter). Hij was nog slechts 22 jaren oud en wekte onlangs te Londen, toen hij zich daar liet zien, groot opzien. Zgn kwaal was longtering. Een belangrijke diefstal is aan de bank te Glasgow gepleegd. Vier vreem delingen, men denkt Engelschen, vroegen inlichtingen omtrent hoogst belangrijke zaken. Drie der heeren namen de aan dacht der beide bedienden geheel in be slag, die alleen op het kantoor aanwezig waren. Onmiddellijk na hun vertrek werd een pak vermist met 794 banknoten, dat in een openstaande geldkist was gelegd, een waarde vertegenwoordigende van bg- na f 12000. Men denkt dat ds derde vreemdeling het heeft weggenomen, ter wijl de anderen druk in gesprek waren. De politie heeft hun spoor slechts tot op een zekeren afstand kunnen volgen, maar later heeft zij dit verloren. Deze dief stal is een der meest brutale, die men kent; de dief is achter de bedienden heen in een ander kantoor moeten gaan, waar de brandkast geplaatst was. Een herbergier van Brezina (Bo- hemen), Jellinek genaamd, stond in 1881 terecht wegens een poging, om zgn vrouw met rattenkruit te vergiftigen. Hg werd tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, welk vonnis later veranderd werd in een tuchthuisstraf van 16 jaren. De vrouw, die na de veroordeeling van haar man naar Amerika ging, heeft on langs bekend, dat zijzelve uit nijd het vergif onder haar eten mengde, om haar man van poging tot moord te kunnen beschuldigen, en de arme Jellinek, die zes jaren onschuldig gevangen zat, is nu, na een nieuw rechtsgeding, in vrijheid gesteld. Te Frankfort aan den Main woont een bankier, die zeer sterk snork. Om hem dit af te leeren, wierp zijne vrouw hem een natten handdoek op het gelaat. De bankier werd plotseling wakker, meende dat hij door dieven werd aangevallen, nam de waterkaraf en sloeg die op het hoofd zijner vrouw stuk, waardoor zij zoo erg gewond werd, dat haar leven in ge vaar is. Te Geesthacht bg Bergedorf heeft een zware brand gewoed, die, toen het bericht werd afgezonden, reeds 48 ge bouwen Èad vernield. Bij gebrek aan water kon men het vuur niet blusschen. De oorzaak is, dat een strooien dak vlam vatte door het uiteenspatten van vuur werk. De directeur van de strafgevange nis te Bern is tot 8 maanden opsluiting veroordeeld wegens wangedrag, in zijne betrekking, tegenover vrouwelijke gede tineerden. Zekere heer Yon zal in Frankrijk eerstdaags proeven nemen met een lucht ballon, welke door middel van stoom bestuurd wordt. Deze ballon is 66 me ters lang en heeft den vorm van een reusachtigen visch. Het net, waarin de ballon besloten is, draagt, door de wijze waarop de touwen zijn aangebracht, het schuitje, het roer en een schroef in den vorm van een trapezium. In 't schuitje is een motor van ongeveer 1700 kilo ge plaatst. Volgens de berekening van den heer Yon, verleent dit toestel hem de macht om tegen een windkracht van 20 meter per seconde te manoeuvreeren. Te New-York is een jonkman, Rus- sell H. Knevels, plotseling overleden aan een hartkwaal, welke hij zich berokkend moet hebben door het overmatig rooken van cigaretten. Hij rookte gemiddeld 60 cigaretten per dag! Reeds meermalen is er op gewezen hoe nadeelig vooral deze soort van roo- kerij is. Bij Cotrone in Calabrië is Donder dag een dame in een spoortrein door 2 misdadigers aangevallen, en daar zij zich moedig verweerde, daarna door hen uit het geopende portier geworpen. Zij bleef echter als door een wonder ongedeerd, zoo dat zij den trein bij het naburige station Catro inhalen en daar een der beide moordenaars, een aseistent spoorwegbe ambte, aan de p,olitie kon aanwijzen. De waarde der onlangs in den At- lantischen Oceaan verbrande stoomboot City of Montreal wordt blijkens een tele gram van de Times uit Philadelphia, ge schat op 175,000 dollars en die der lading op 350,000 dollars. De lading was geheel verzekerd De brand brak uit in de lading katoen. Bij een wapensmid te Bar le Duc is Zondag een vat met kruit ontploft, waar naast men onvoorzichtig een brandende kaars had geplaatst. Het huis en drie aangrenzende gebouwen werden zwaar beschadigd, en vier personen gewond twee hunner zeer ernstig. Parijs, 31 Aug. Pranzini is Woens dagochtend onthoofd. In het Avenue-Theatre te Londen, vertoont zekere Prof. Crocker een vijf tiental paarden, welke zonder zweep, alleen door overredingskracht, gedresseerd zgn en allerlei kunsten verrichten. Om te toonen hoe onbekend de dieren met de zweep zijn, laat Crocker hun die zien en hooren, zonder dat hen dit in het minst verschrikt. De dieren voeren schooljon gensstreken uit, wippen op balken, buigen, lachen óp hun manier, houden een ge rechtszitting, militaire oefeningen enz., alles met blijkbaar genoegen en bg de moeielgke toeren met bijna plechtigen ernst. De Engelsche visschers vertoonen zich nog niet in de haven te Ostende. Een der reeders te Ramsgat8 ontving be richt van zijn agent te Ostende, dat hij hem vooreerst geen visch behoefde te zen kon brengen. Daarentegen wordt de visch, die Fransche visschers aanbrengen, zonder stoornis verkocht. Wat de verhouding betreft tusschen de hoeveelheid visch, door Belgische en vreemde visschers te Ostende ter markt gebracht, wijst de Times op het verslag van het vorige jaar. Toen werd te Os tende verkocht voor 4,190,079 frs., en daarvan werd voor 3,085.000 frs. door Belgische en voor 1,105,079 frs. door vreemde visschers aangebracht. De be wering, dat de markt te Ostende wordt overstroomd door vreemde visch, is dus wel eenigszins overdreven. Het nieuwe panterschip Onbe-Khan, voor eenigen tijd te Toulon gekocht door de Japansche Regeering, is spoorloos ver dwenen. Men vermoedt dat. het schip, aan boord waarvan ontplofbare stoffen geladen waren, onderweg in de lucht ge sprongen is, en dat de geheele bemanning om het leven kwam. Ingezonden Waarde Bartholomeüs. Natuurlijk heeft uw neef Andries met goed vinden uwerzijds, uw brief, d. d. 29 Aug., en geschreven in de „Verkeerde Wereld", in het Vliegend Blad geplaatst, anders toch zou hy buiten zijn boekje gegaan zijn en zoudt u hem dit zeker zeer kwalyk nemen. Kijk, waarde Bartholomeüs, u moet zeker een gemoedelijk oud heer zijn, die veel van een grapje houdt, dat ligt zóó voor de hand, doch wij gelooven onzerzijds niet, dat de feiten, in uw brief zoo grappig neergeschreven, zoo precies juist zijn, docli laat ons daarover niet redekavelen. Het voornaamte is, dat wy het in hoofd punten eens zijn, en weldat u een brief, bestemd om in een nieuwsblad geplaatst te worden, alleen met den voornaam teekent en uw van, zoo men dat noemt, hebt vergeten. Ziet u, wij vertrouwen daarom, dat meer familie aan uw naam verbonden is. Geen namen noemen, is ons gemeenschap pelijk sijsteem; een kleine variatie kan tusschen beiden geen kwaad. Gewone Wereld, Namens: 31 Aug. 1887. »vele," »zeer vele" en »byna alle Kiezers." Afloop derVeiling van Huizen en Erven, ten overstaan van Notaris J. W. HATTINGA RAVEN, op Dinsdag 30 Augustus 1887, in 't lokaal „Musis Sacrum." 1. Een Woonhuis en Erf, Zuidstraat M 45, kooper de hr. A. S. Manheim qq. voor f 490. 3. Een Woonhuis, Heersteeg bij de Langestr. 174a; 4. Een Woonhuis en Erf, naast 't vo rige, Heersteeg 174b; en 5. Een Woonhuis en Erf, achter 't vorige, Heersteeg 174c, kooper de hr. A. S. Manheim qq., voor f705. 6. Een Woonhuis en Erf, Molenplein L 225, kooper de hr. C. G. Landmeter, vorr f 593. 7. Een stukje Bouwterrein, met daarop staande Schuur en Keet, nabij de Spoorstraat, koopor de hr. A. Koomen, voor f265. 8. Een stukje Bouwterrein, Gravenstraat, kooper de heer P. Spruit, voor f122. Te samen f2175. Programma van 't12e Zomer-Concert op Zondag 4 September 1887. V olksliederen. 1. Koninklijke Nederl. Marine, Marsch, J. Koning. 2. Feest-Ouverture, Albert Lotzeng. 3. Pilgerchor und Lied„Odu mein holder Abendstern aus der Oper: „Tannhüuser," Ricïiard Wagner. 4. Grande Fantaisie „Aïda," Opóra de G. Verdi, J. Koning. Pauze. 5. Ouverture: „Raymond ou le Secrêt de la Reine," Ambroisk Thomas. 6. a. „Album- blatt," Richard Wagner. b. „Romance" (Es Majeur) Anton Rubinstein. (Instrumentirt J. Koning. 7. „Musikalische Bilderbogen," Grosses Tongemalde, A. Conrad. 8. „Illusionen Wal- zer," Eduard Straus. 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Marseille. 17 Sept. „Voorwaarts" 1 Oct. „Prins Frederik' 15 „Pr. Wilbelmina' 29 „Prinses Amalia' 12 Nov. „Sumatra" 26 „Pr. van Oranje" 10 Dec. „Pr. Alexander" 24 „Koningin Emma" 7 Jan. „Burgr. den Tex" 21 „Conrad" 29Sept. viaPadang 13 Oct. via Padang 27 viaPadang 10 Nov. via Padang 24 viaPadang 8 Dec. viaPadang 22 viaPadang 5 Jan. via Padang 19 viaPadang 2 Febr. viaPadang UCLU tuuiowou gcou V lOljLl UOUUOIUC HO Z.CU- - ww... den, daar hg ze toch niet aan den man Vertrek van Amsterdam des morg. te 10 uren,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1