't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. f No. 1525. Woensdag 28 September'1887. Vijftiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 27 September 1887. Heden avond zal de Raad dezer gemeente vergaderen tot bet behandelen der navolgende punten 1. Benoeming van onderwijzers en on derwijzeressen. 2. Ontslag onderwijzeres. 3. Heffing van belastingen in 1887 en 1888. 4. Adres bewoners 2de Molenstraat. 5. Commissie voor de gemeente-reiniging. 6. Bezwaarschriften hoofdelijken omslag. 7. Mededeeling ingekomen stukken. Blijkens aankondiging is bij de com missie te Egmond aan Zee voor de 5 weduwen en 20 weezen reeds ingekomen aan giften de som van f 1691.24, waar onder de belangrijke som van f550.—uit de gemeente Helder. Opgave, der sedert 1 Januari 1887 van Texel naar Amerika vertrokken personen "Wed. C. Kooiman; Cornelis Kooiman, vrouw en 2 kinderenPolman, vrouw en 2 id.Tjeerd Dijkstra, vrouw en 4 id.Jan van Hert, vrouw en 2 id.Alexander Menszoon van Thomas Smitzoon van wed. Halsma; Hendrik Plevier, vrouw en 2 kinderen Klaas Plevier, vrouw en 1 kindAdam Kalf, vrouw en 1 id.Mn. Bruin, vrouw en 4 kinderen Sip de Blok Kortehoeve Bart. KikkertJohs. de Jong, vrouw en 2 kinderen Cornelis v. d. Vliet Corns. Vervoorn Auke Vlaming, vrouw en 5 kinderen; Jacob Verkooi; W. de Brave, vrouw en 4 kinderen Corns. KalfCorns. Boon, vrouw en 3 kindereuCornelis Loman Johs. Langeveld, vrouw en 3 kinderenP. Langeveld en vrouwDaniël de Blok, vrouw en 10 kinderen; Jannetje Bakker; Jannetje KnolP. C. Eelman Wilhelmina Janzen P. Zegel Jnz.Nan SikkeliJacob Kuiper. Voorts zullen de volgende maand vertrekken: Jan Huisman, vrouw en 5 kinderen; P. Koorn Jacob RoeperCorns. BrouwerSandifort, vrouw en 2 kinderen Jan Zegel en vrouw Dieuwertje Zegel, wed Snijder, en 3 kinderen Gerrit Kuiper, vrouw en 2 id.Jacob Zegel Cornelis Koopman Albz. H. en J. Bakker. In sommige polders van Noord- Holland en vooral te Anna Paulowna, werd in den laatsten tijd door „otters" veel schade toegebracht aan de talrijke fuiken van de pachters van het vischwa- ter. Om van deze lastige dieren bevrijd te worden, gaat men iD den laatsten tijd prijzen uitloven voor iederen otter, die geschoten wordt. Zoo ontvangt een ja ger, die zulk een dier weet te dooden,van het polderbestuur te Anna Paulowna f 10 en van de pachters van het vischwater Ygf gulden. Met ingang van 1 October aanst. kunnen schepen in zee door tusschenkomst van de kustseinposten te Goedereede, Hoek v. Holland, IJmuiden, Scheveningen, Texel, Westerschouwen en Westkapelle telegrammen wisselen met alle telegraaf kantoren, zoo in als buiten Nederland. Die telegrammen worden tusschen het schip en den wal door middel der sein- teekens van het Algemeen Seinboek over gebracht, voor welke overbrenging een vast bedrag van 1 gulden per telegram is verschuldigd. Overigens zijn de gewone tarieven van toepassing. Te Schagen is door boeren uit den omtrek een coöperatieve vereeniging opge richt tot aankoop van veevoeder, meststof fen, enz. Het aantal personen, die zich tot vrijwillige dienstneming als kanonuier bij het le regiment vesting-artillerie aan melden, is zoo groot, dat het vastge stelde aantal, hetwelk in jaren niet com pleet was, thans is aangevuld, niet alleen, maar reeds enkelen daarenboven voorloo- pig in de Nicolaas-kazerne te Utrecht zijn opgenomen, in afwachting dat deze, met machtiging van de bevoegde autori teit, tot vrij willige dienstneming zullen mogen toegelaten worden. Bij koninklijk besluit van 24 dezer is Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de gepensioneerde luitenant-gene raal van het leger in Nederlandsch-Indië, K. van der Heyden, met ingang van 19 Februari 1888, benoemd tot commandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek. Op de maritieme tentoonstelling te Havre is de Nederlandsche Stoombootmij. te Feijenoord (directeur W. M. Visser), met de gouden medaille bekroond, voor haar scheepsmodellen, en de Mij. De Maas te Schoonderloo (directeuren Lucardie en Kroll) met de zilveren medaille. Op een der Suez-booten, aan de Handelskade te Amsterdam liggendeis een man tusschen het raderwerk van de lier geraakt en verpletterd. Te Sneek heeft een jongen, die de slechte gewoonte had om, als de tram door de stad reed, daar op te springen en een eind mee te rijden, het ongeluk gehad mis te stappen, met het gevolg, dat hij onder de tram geraakte en op de plaats dood bleef. Drama in drie bedrijven Een Leidsche peurder werd Donderdag avond door den veldwachter te Leider dorp op heeterdaad betrapt wegens dief stal van peren en deswege in arrest ge steld. Aangezien de aangehoudene tweeërlei naam had opgegeven, werd voor zijn ont slag een onderzoek naar zijn indentiteit en woonplaats ingesteld. Toen dit onderzoek was afgeloopen en de aangehoudene zou ontslagen worden, bleek hij inmiddels door ophanging een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Omer Jansen is door het Gerechts hof te Leeuwarden vrijgesproken van po ging tot moord, maar schuldig verklaard aan mishandeling met voorbedachten rade en veroordeeld tot 18 maanden gevange nisstraf. Door iemand uit Bannen is den 19den dezer op de reis van Dusseldorp (station der Köln-Mindenbahu) naar Arn hem verloren een enveloppe, waarin 12 biljetten van 1000 mark. Het is ook mogelijk, dat het verlies op het station te Arnhem plaats had. Er is 150 mark voor den eerlijken vinder uitgeloofd. Familie van de „flesschentrekkers": Als een variatie op het beruchte fl.es- schentrekkersgild, bestaat er in Amster dam een bende „rijksdaalders-afzetters", waarvoor men niet genoeg op zijn hoede kan zijn. Net gekleede lieden, met glacé hand schoenen aan, ageeren bij voorkeur in slijterijen en tappergen, waar ze eenige dagen aan de toonbank verschijnen, om het vertrouwen te winnen. Na enkele dagen komen ze meestal des avonds laat, en zijn verplicht, door het vergeten hun ner portemonnaie, u voor enkele oogen- blikken een rijksdaalder te verzoeken. Het gekozen slachtoffer ontvangt een vi sitekaartje met de heilige verzekering den verstrekten rijksdaalder uiterlijk den vol genden dag terug te ontvangen. Van die leden hoort en ziet men daarna niets meer, men ontvangt het geleende niet terug en briefkaarten aan het gege ven adres blijven onbeantwoord, of ko men als onbestelbaar terug. Een ieder, vooral neringdoenden, zul len goed doen, zich voor dat gild te wachten. (Amst. Ct.) Een merkwaardige proeve van schrgfkunst geeft het volgend briefje, deze week door den burgemeester Rijs- bergen uit Bergen-op-Zoom ontvangen. Waar Du heer ik ver zoek Viern Du luk of u Mein Doop Aktu Wil hoo vur zen Den Want ik haan staan Zaatur Dag ga ru nu hon Dur trouW Doen. Wees zoo goet sturr het Mij zieto hoo Ver Te Amsterdam had Donderdag voor het stadhuis weder een tooneeltje plaats, dat vermakelijk zou kunnen heeten, als het niet zoo treurig was. Donderdag is een van die dagen, waar op in de hoofdstad de huwelijksband ge knoopt wordt voor den ambtenaar van den burgerlijken stand en men elkander eeuwige trouw zweert. Dit nu deed dien morgen ook een paartje, waarvan, naar men zegt, aan de bruid was te zien, dat zij den jonk man harer keuze reeds sterk had lief- Dezen jonggehuwden werd de gelegen heid verschaft het stadhuis door een achterdeur te verlaten. Waartoe dit bijzonder eerbewijs zal men vragen. Wij kunnen daarop dadeljjk het ant woord geven. Voor het stadhuis stonden 3 meissies ieder met een lief »snoessie" op den arm. Zij werden geflankeerd door een menigte menschen, en van weinig sympathie ge tuigende woorden werden geuit voor den pas in het huwelijk getreden man, die met zijne vrouw door een achterdeur 't stadhuis verliet en zoo snel in 't rijtuig wipte, als men nog zelden iemand heeft zien doen. Toen de gehuwden zich ter kerkelijke inzegening naar de kerk op de Keizers gracht begaven, had de politie handen vol werk, terwijl in de Leliedwarsstraat, waar de jonggehuwden wonen, de politie moeite had, om de orde te handhaven. Den jongen man werd zijn hoed van het hoofd geslagen door de wrekers der drie teleurgestelde moeders. De geheele straat stond overeind. Gepantserde Schepen. Het grootste gepantserde schip, dat de Engelsche marine tot hiertoe heeft beze ten, is een ijzeren ramtorenschip, genaamd Trafalgar," met dubbele schroef, dat 11,940 ton verplaatst en 12000 paarden kracht heeft. Wanneer het schip aan de verwachting der ontwerpers beantwoordt, dan zal het 167a knoop per uur loopen. De bepantsering is 14 tot 20 Eng. duim dikde bewapening bestaat, behalve uit een sterken ram, uit vier 67 tons achter- laad-kanonnen, behalve de noodige tor do's en kleinere stukken. Dit nieuwe monster zal tegenover de Victory" te water worden gelaten, welk schip nu zijn 122e jaar beleeften de beide schepen zullen gedurende eenige uren waarschijnlijk op een paar honderd yards van elkander af liggen in Portsmouth Harbour. De toeschouwers zullen daar door in staat worden gesteld het typische oorlogschip van 1765 te vergelijken met dat van 1887. Een vergelijking van hunne bewapening alleen zal een flink deukbeeld geven van de vordering der laatste hon derd en twintig jaar. Het zwaarste stuk van »the Victory" kan geladen worden met een kogel van 64 pond en 8 pond buskruit. Het zwaar ste stuk geschut van »the Trafalgar" kan geladen worden met een kogel, die meer dan 1120 pond weegt en de lading bus kruit zal 520 pond bedragen. Een schot uit de Victory" zou zelfs de dunste plaat van een der tegenwoordige gepant serde schepen niet deuken de puutkogel van de Trafalgar" daarentegen dringt door een massief ijzeren plaat van 28 duim. Nabij New-York zijn in tegenwoor digheid der militaire autoriteiten en van vertegenwoordigers der buitenlandsche Mogendheden proeven genomen om dy- namietbommen door saamgeperste lucht af te vuren. Bij het eerste schot werd de als schijf dienstdoende scheepsromp door de uit 57 pond schietkatoen be staande lading letterlijk aan splinters ge slagen. Onlangs moeten te Toulouse een paar geheime politieagenten, die uit Parijs gezonden waren om te waken tegen spi onnen onder de daar aangekomen vreem delingen, reeds terstond bij hun aankomst zeiven in hechtenis genomen zijn omdat men hen, wegens hun »Duitsch accent," voor spionnen hield. Kluchtiger kan het haast niet Te Rotterdam had Vrijdag een ver- kooping bij executie plaatswelke de enorme som van ruim f 5 opbracht. Toen koning Emanuel stierf, liet hg zgn zoon Humbert een zeer aanzien lijk bedrag na aan schulden. Deze besloot die voor zgn rekening te nemen, heeft nu reeds jarenlang zoo zuinig mogelijk geleefd en is thans bijna aan het doel van zgn streven. Dit heeft hem echter niet belet om uit zgn niet zeer aanzienlijk inkomen groote sommen te geven tot leniging van nationale rampen. In het loopende jaar besteedde hij daar toe ruim 36.000 gulden en nu schonk hij weder 24.000 gulden voor de cholerapa- tienten in het zuiden van zgn rijk. Een oude dame, onlangs te Parijs overleden, heeft, kort voor haar dood, al haar effecten en bankpapier verbrand, om haar familie, die, naar zij meende, op de erfenis vlaste, teleur te stellen. Men vond in haar nalatenschap niets meer dan een geldsommetje, dat juist voldoende voor de begrafeniskosten was. Een arme daglooner teWeenen stond in het krijt bij een »hoog-procentigen menschenvriend". Deze kon zijn schul denaar echter niet executeeren, omdat de bezitting van den daglooner uit één koe bestond en volgens de nieuwe wet daarop geen beslag mocht worden ge legd. Nu verzon de inhalige, hardvoch tige man er het middeltje op om den boer rijker te maken. Hg bracht hem een geit ten geschenke. Zoodoende was de koe niet meer alleen en kon het gerechtelijk beslag volgen. Een vriend van den schul denaar, die zich over de zeldzame goed heid van den rijken vrek verbaasde, maakte het boertje aandachtig op de sluwe streek en gaf hem een goeden raad. De geit, die behoorlijk het eigendom van den ar men man was geworden, werd geslacht het.talrijke gezin liet zich 'tvleesch heer lijk smaken en toen de rijke valschaard weinige uren later den deurwaarder met de getuigen zond, was de geit verdwenen en stond de koe weder alleen en onaan tastbaar. Te Falkenbarg (Pruisisch Silezië), is dezer dagen een man gevangen geno men wegens moord op zgn eerste vrouw, negen jaren geleden door hem gepleegd. Die vrouw was plotseling spoorloos ver dwenen en haar man had spoedig een tweede huwelijk gesloten. Thans werd 't stoffelijk overschot der verdwenen vrouw in een kelder van het huis gevonden. De moord kwam uit doordien de tegen woordige vrouw van den moordenaar bij een feest, een zijden kleed droeg dat 't eigendom der eerste vrouw was geweest, en waarin deze, volgens het beweren van den man, was weggeloopen. Blijkens het pas verschenen verslag der Britsche posterijen, werden in groot- Britannië en Ierland gedurende het jaar dat den 31 en Maart j.1. eindigde, ont vangen 1460 millioen brieven, 180 railli- oen briefkaarten, 369 millioen kruisban den met drukwerk, 1511/* millioen cou ranten, en bijna 33 millioen pakketten. Er zijn thans 17,191 postkautoren en 35,380 brievenbussen in gebruik. Het aantal postbeambten in alle rangen is 54,800, waaronder 3767 vrouwen. Op den 31en December jl. bedroegen de in- leggelden in de spaarbanken 20,874,338. De netto-winst op den dienst der poste rgen en telegraphie bedroeg 2,514,635. In de locomotieven-fabriek van Krauss te München wordt een machine vervaardigd, die zeker wel de kleinste in in haar soort is. Het is een locomotiefje van twee paardenkrachten, lang twee M. en 1 breed. De standplaats van den ma chinist is nauwelijks een halve M. boven den beganen grond. Deze kleine locomo tief is bestemd het speelgoed uit te ma ken van een Indischen nabob. Deze heeft in zijn tuin een spoorbaan laten aanleg gen, ten einde kleine pleizierritjes te ma ken, waarbg hij zelf machinist is. Onlangs deserteerde te Augsburg een tamboer van een infanterie-regiment. Eenigen tijd daarna kwam op een land- bouwfeest te Friedberg een koorddansers- troep, waarbij zich een knappe deern als trommelslager bevond, die in haar tricot pakje en korte rokjes niet weinig de bewondering der boerejongens opwekte. Een sergeant van het Augsburgsche re giment, die te Friedberg met verlof was, meende echter in de betooverende »tam- boerse" den voortvluchtigen tamboer zijner compagnie te herkennen en waarschuwde de politie. Na veel blozen en stotteren kwam de trommelaarster er voor uit dat zij tot het sterkere geslacht behoorde en werd zijtot groote verontwaardiging harer aanbidders, altijd in tricot en ne teldoek, te Augsburg in de provoost gestopt. Te Parijs is een bedrog ontdekt met een levensverzekering van 400.000 frs., die op het hoofd van een vrouw gesteld was. De man had in zijne woning te Sèvres een borstlijder doen brengen, die een paar maanden geleden gestorven is, Valsche getuigen lieten de overledene voor de verzekerde doorgaan en aan de vrouw werden 400.000 frs. uitgekeerd. Dit bedrog is ontdekt. Twee der schul digen zijn naar Amerika gevlucht, maar de dokter en de apotheker zijn aange houden. Te Queenstown is door de van New- York aangekomen stoomboot City of Rome de tijding aangebracht van het vergaan aan de kust van New-Foundland van den Britschen visschersschoener Maria", en dat tijdens de orkanen van 20 Aug. en 8 Sept. 16 visschersbooteu met 160 koppen zijn vergaan. De Parijsche gauwdieven zijn te genwoordig er op uit, te speculeeren op den weldadigheidszin van het publiek. Er zijn dezer dagen weder vier personen ge vat, die dat herhaaldelgk met goed ge volg deden. Een armoedige vrouw kreeg op een bank een hevig zenuwtoeval. Uit den kring der toeschouwers komt een netge kleed heer, die de ongelukkige, als zij wat tot bedaren komt, ondervraagt, en ein delijk verneemt, dat de arme vrouw in twee dagen niets gegeten heeft. Diep ge roerd houdt nu de belangstellende heer onder de nieuwsgierigen een inzameling voor de ongelukkige. Hij geeft zelf het voorbeeld, door een louis d'or in zijn hoed te werpen, en weldra heeft hij een aar dig sommetje bijeen. Dat stelt hij dan aan de vrouw ter hand, geeft haar een arm en gaat met haar heen, »om haar een onderkomen te verschaffen", naar hg zeide, maar eigenlijk, om met haar en 2 kameraden den buit te deelen. De politie stelde echter wat veel be lang in de arme vrouw, en zoo werd aan de bedriegelijke vertooningen een eind gemaakt. Dertig jaar later Een Engelschman zekere Jhonson, was dertig jaar geleden gehuwd met een jonge vrouw, uit welk huwelijk een meisje was geboren. In den tijd dat het kind de eerste tanden begon te krijgen, verliet Johnson om de een of andere reden den huiselgken haard. Toen hij niet terugkwam en een onder zoek vergeefsch was, dacht zgn vrouw dat hij dood was, en van alle hulpmiddelen om in haar onderhoud te voorzien ver stoken, verkeerde zij in zeer moeielijke omstandigheden om zichzelve en haar kind voor gebrek te bewaren. Nu, dezer dagen, ging de vrouw naar Stockport om bij de begrafenis van een vriendin tegenwoordig te zijn, toen zg daar vernam dat haar waardige wederhelft goed en wel nog in het land der leven den verkeerde en een voorbeeldig man en vader was van verscheidene kinderen. De verlaten vrouw diende een aanklacht in, waarbg zij een geldelijke uitkeering verlangde. Hoewel de man vrouw noch dochter herkende na zulk een lange schei ding, is hij toch gedwongen haar een maandelijksche uitkeering te doen van f50. Twee rollen in een zelfde stuk te spelen, hebben reeds tal van grootere en kleinere sterren" volbracht. Dat echter een tooneelspeelster in hetzelfde stuk voor moeder en dochter speelt, is zelfs in Londen noch nicht dagewesen." Een Amerikaansche tooneelspeelster, Mary Anderson, heeft dit nu volbracht. Iu het Lyceum theater te Londen, waar deze dame gastvoorstellingen geeft, treedt zij in Shakespeare's »Winter's tale" in de rollen van Hermione en Perdita op. Marine en Leger. Z. M. heeft bepaald dat de kapt. bij 't korps mariniers J. A. H. Jockin, met ingang van één Oct. a.s. op non-act. zal worden gesteld. Aan boord van de vaartuigen van het gepant serd materieel, zal binnenkort een belangrijke ver meerdering plaats hebben van het aantal snelva rende revolver-kanonnen van 3.7 c.M., om deze vaartuigen in staat te stellen, den aanval van torpedo-booten beter te kunnen afweren. De scheepsbouwkundige ingenieur Itse kl. Ko ning wordt gedetacheerd bij den inspeeteur van stoomvaartdienst aan het departement van mari ne, ter vervanging van den luitenant ter zee le kl. Kroef, die den dienst verlaat met pensioen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip der 4e kl. Ceram, onder bevel van den luit. t. z. le kl. J. J. de Bruyne, den 15en dezer van Gi braltar vertrokken, in den morgen van 24 dezer te Post-Said aangekomen. Aan boord was alles weL

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1