t vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1528. Zaterdag 8 October 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER (Wijnmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 17 m. Onderg. 5 u. 17 m. Zondag 9 Maandag 10 Laatste Kwartier. Israël. Loofhuttenfeest. Dinsdag 11 Israël. Vreugdedag der Wet. Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 Zaterdag 15 HELDER, 7 October 1887. De uitslag der verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier, op Dinsdag 4 October 1887, is als volgt: Uitgebrachte stemmen 278. Van on waarde 1. Volstrekte meerderheid 139. Uitgebracht op de heeren E. Franken 94, S. W. Stooker 88, D. J. Van Wijngaarden 70, A. Bels 14 en P. J. Jekel, 4 stemmen en ook nog op eenige anderen 2 en 1 stem. Alzoo herstemming tusschen de heeren E. Franken en S. W. Stooker. De vestingbegrooting voor 1888 is voorgedragen tot een bedrag van f 1,772,000. Daarop zijn alleen gelden uitgetrokken voor verbeteringen en werken, waarvan het nut in elk geval boven eiken twijfel verheven is, zooals de inundatiën en de geheele volfooiing der kustforten. Ove rigens zijn slechts eenige gelden uitge trokken voor kleine verbeteringen. Ds. B. G. Clement, pred. te Ellecom, sedert 9 April 1865, nam Zondag jl. een hartelijk afscheid van zijn gemeente. Na ruim 51-jarigen dienst verzocht hij zijn emiritaat. Zijn eerste standplaats was te Warder, waar hij op 3 Juli 1836 den Evan geliedienst aanvaardde. Later was hij pred. te Helder en te Arnhem. Uit 's-Gravenhage meldt men aan het Handelsblad" De teraardebestelling van het lid der Tweede Kamer, mr. J. L. De Bruijn Kops, had Woensdag plaats in tegenwoordig heid van vele Kamerleden van verschil lende staatkundige richting, belangstel lenden en staatslieden, onder welke wij o. a. opmerkten jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, minister van buitenl. zaken, de oud-ministers Kappeyne van de Coppello, Tak, Van Heekeren van Keil en Van der Does, verder de griffiers der beide Kamers, het oud-lid jhr. mr. Rutgers van Rozen burg enz. Drie kransen dekten de lijkbaar, waarvan een van de centrale liberale kiesvereening te Alkmaar, en een vau de coöperatieve bouwvereeniging Vooruit, wier leden met omfloerste banier aan het graf stonden. Verschillende redevoeringen werden aan de nagedachtenis van den overledene gewijd. De voormalige gouverneur-generaal van Oo8t-Indië, mr. Loudon, zijn 46-jarige vriendschap met De Bruijn Kops herden kende, legde nadruk op zijne edele hoe danigheden, zijn vele begaafdheden, zijn schoonen aanleg en zijn vluggen geest, op zijne verdiensten jegens de maatschappij en op zijne welwillendheid voor anderen en de strenge eischen, die hij zich zelf stelde. Nooit zullen zijne vrienden hem vergeten. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Cremers, schetste het werkzaam leven van De Bruijn Kops, zijne getrouw heid aan de studie van de staathuishoud kunde en statistiek, en huldigde hem wegens zijne degelijke adviezen als vraag baak voor vele Kamerleden. De over ledene zocht zijn kracht in onvermoeide werkzaamheid en was een voorbeeld ter navolging voor allen. Als medewerker van De Bruijn Kops in de redactie van De Economist roemde jhr. Quarles van Ufford hem als strijder voor de waarachtige volksbelangen en als uitnemend schrijver, wiens naam lang zal big ven leven. Namens de centrale liberale kiesver- eeniging te Alkmaar, betuigde de heer De Vries van Heyst zijn hulde aan den thans overleden vertegenwoordiger van Alkmaar, die steeds het algemeen belang boven het persoonlijke had gesteld. De voorzitter der bouwvereeniging her dacht hoe De Brug n Kops steeds met raad en daad de vereeniging had bijgesta: waarna de schoonzoon van den overledene namens de familie voor de vele blijken van hartelijke deelnming dank zeide. Het roodvonk heeft opgehouden te Hellevoetsluis epidemisch te heerschen. Men leest in de N. Rott. Ct. De Amsterdamsche muggen. Als Mozes indertijd het voorrecht gehad had, deze lieve diertjes te kennen, dan had hij be paald zijne vrienden de Egyptenaren nog op een elfde plaagje onthaald een plaagje, waarvan zij nu nog pleizier zouden gehad hebben. Wie er ons op getracteerd heeft, weet ik niet, maar mij dunkt, dat moet wel een Atjeher, of iemand die nog erger het land aan ons heeft, geweest zijn Nieuws is hier niet, maar muggen Deurwaarders loopen er voor weg, en dat zegt iets. Hebt ge ze wel eens gezien muggen bedoel ik, niet deurwaarders. Het zijn de elegantste en teederste diertje, wat deurwaarders in den regel niet zijn, die ge u denken kunt; zoo ma ger als Sarah Bernard, en met een zakdoek gooit gij ze de hersens in, wat ge bij een deurwaar der wel laten zult. Als zij vliegen, steken zij de voorpootjes boven het kopje uit, die dan met den langen snavel voor aan den kop zoo'n sierlijk kuifje vormen, dat ge het haast jammer vindt die beestjes te veijagen. Over dag leven zij ik spreek nu van het „huiselijk" leven der mug gen hunne zeden en gewoonten op het land ken ik niet voornamelijk van glasruiten en pla fonds, waartegen zij soms uren lang met onuit puttelijk geduld zitten te soezen. Zij vliegen in allerlei houdingen: op den buik, op den rug, op de linker- of rechterzijde, rechtop, staande op de achterpooten, of rechtop, staande op den kop het is een mug volkomen onverschillig. Zwem men alleen kan zij niet! Des namiddags tegen etenstijd komen zij met millioenen tegelijk en belegeren uw huis. Staat er een deur of een venster open, dan trekken zij er stormenderhand in, en anders wachten zij met een volharding die een mensch razend maakt, totdat een der huisgenooten de deur uit- of in gaat, of een onvoorzichtige een venster openzet. Sta, of liever slaap dan vastPoog maar niet te verjagen of te dooden. Carbol is al een lekkernij voor hen geworden, schijnt het, want zij storen er zich in het minst niet aan. En doodslaan! Wel, ik ben urenlang op de jacht geweest, met zakdoek en kamerbezem. Iedere slag in de ruimte kostte minstens aan één mug het leven, en iedere streek met den veger langs het plafond vernietigde tientallen; maar ik ge loof, dat die dieren met den jongsten snik tevens een geheel nageslacht voortbrengen. Er is niets aan te doenSlechts stille berus ting voegt hier den mensch stille berusting en krabben. Met stille berusting gaat ge naar bed, en krabben doet ge den volgenden morgen. Slapen maken zij u in het eerste uur onmo gelijk. Zij gonzen u zoo weluidend om het hoofd, dat ge door die zachte muziek zoudt indutten maar eensklaps voelt ge een zacht gekriebel op de rechterwang, en terwijl ge de hand naar die plaats brengt, voelt ge hetzelfde gekriebel op de linkerwang. En als ge daar dan weer naar grijpt, dan kriebelt het op uw neus, en zoo kunt ge aan het grijpen blijven. Zelfs terwijl ge grijpt, bespringen zij uwe handen, en overal kriebelt het. Welk lichaamsdeel ge ook ontbloot niets is voor die kinderen der duisternis heilig! Uwe boosheid wordt woede, uwe woede berusting, uwe berusting afgematheid, en eindelijk valt ge in slaap. En als des ochtends het daglicht uw ge laat beschijnt, dan zijn de eerste woorden van uwe vrouw allemachtig, wat hebben ze jou t e pakken gehadEn ge antwoordt, terwijl ge uwe blikken over haar gisteren nog zoo puisteloos gezicht laat glijdenallemachtig, wat hebben ze jou te pakken gehadDan komt ge aan het ontbijt en ontmoet uwe kinderen en de meid, en allen roepen wederkeerigallemachtig, enz. Een fraaie familieGe hebt braaf verbieden, ge kunt wel aan het verbieden blijten, dat uwe kinderen niet zoo krabben mogen, omdat het zoo leelijk staat. Het baat niets Gij krabt zelf ook, en uwe vrouw krabt, en de meid krabs alleen de olifanten in Artis krabben niet Ik kan me best begrijpen, dat, als die dieren zich 's nachts zoo hebben te goed gedaan, zij op den dag aan een plafond en een spiegelruit ge noeg hebben. Tot deelneming aan het vergelijkend examen naar de betrekking van hoofd der nieuw te openen openbare school no. 16 te Arnhem, hebbeir zich niet min der dan 176 personen aangemeld. Eenige politie-agenten moesten Zon dagavond bij het gebouw van hetLeger des Heils" te Arasterdam van hun wapen stok gebruik maken om de groote menigte volks, die het gebouw wilde binnendrin gen, uiteen te doen gaan. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat er geen aan raking bestond tusschen den beschonken jongeling, die aangetroffen werd op den Loosduinschen weg in de nabgheid der plaats, waar Zondagavond een man ver dronk, en den drenkeling zelf. De tee kenen van een vechtpartij, die hij op zijn gelaat droeg, had hij reeds te Loosdui nen opgeloopen. Alleen riep de ver dronken persoon bij het schreeuwen om hulp een voornaam uit, die toevalliger wijze ook de beschonkene droeg. Deze is dan ook in vrijheid gesteld. Een jager uit den vreemde, die naar het eiland Texel overgestoken was om wilde eenden te schieten, was blijkbaar in den waan, dat alles wat er vloog of zwom, wilden eenden waren. Die meening kwam hem duur te staan. De ijverige jager toch, had reeds 6 eenden geschoten, toen hem beduid werd, dat hij tamme eenden had gedood, 't Liep nog niet slecht af, dat men hem niet verder moeielgk viel over zijn vergissing, nadat bij een gul den schadevergoeding voor elke eend be taald had. De vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherij heeft haar jaar verslag in het licht gegeven. Yoor be langstellenden zijn exemplaren tegen den kostenden prijs verkrijgbaar bij den sec retaris der vereeniging, den heer De Groot van Embden, te Katwijk aan den Rijn. Een der lezers van het Nbl. v. Ned. schrijft aan dat blad: Het is een kwarteeuw geleden, dat in de golf van Boni, tijdens de tweede Bo- nische expeditie, aan boord van Zr. Ms. stoomschip »Soembing", de inlandsche vuurstoker, genaamd Djan, de berri-berri kreeg. Toen men hem wilde aflossen, wei gerde hij zich van de vuren te verwijde- ren. Aller aandacht trok, dat hij de ee nige was van alle berri-berri-lijders aan boord van dat sclnp, die de ziekte te boven kwam. Er was op de vuurplaats een temperatuur van 130 Fahrenheid. Verwondering wekt het daarom, dat prof. Pekelharing, die den aard der ber ri-berri in Atjeh onderzocht en de mid delen om haar te bestrijden, in 't geheel geen gewag maakt van het diepgeworteld geloof bij den inlander, dat een hooge temperatuur het meest afdoend middel is 3ze vreeselijke ziekte. Een buitenman, die Maandagavond in een tapperij aan den Blauwkapelschen weg te Utrecht een biefstuk gebruikte, is plotseling onder het eten dood gebleven. Een stukje van het vleesch schijnt in zijn keel te zijn blijven steken, waardoor hij vermoedelijk gestikt is. Een twaalfjarige knaap van Alblas- serdam, die verleden Vrijdag op weg was naar Dordrecht, kreeg te Papendrecht twist met eenige jongens, die hem niet wilden doorlaten. Hij riep daarom de hulp in van zijn 20-jarigen dorpsgenoot M. de Smit, zoon van den post-directeur, die daar toevallig voorbij kwam en tot belooning zoodanig met een steen in het oog werd getroffen, dat hem te Papendrecht noch te Dordrecht geneeskundige hulp kon ver schaft worden en hij zich onverwijld naar een oogarts te Rotterdam moest begeven. Hoogstwaarschijnlijk zal het oog verloren zijn. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Vet en Fransman, de twee kwart jesvinders, werden door het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep tot twee jaren gevangenisstraf ieder veroordeeld. Tegen A. J. de G., geagreëerd klerk ten postkantore te Willemstad, is proces verbaal opgemaakt, verdacht zich schul dig te hebben gemaakt aan misbruik van vertrouwen. Maandagavond werd hij ge arresteerd en Dinsdag gevankelijk naar Breda getransporteerd, waar hij ter be schikking van den Officier van Justitie is Naar men verneemt, heeft hij bekend aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Dinsdagmorgen ten 5 uur sprong een meisje van ongeveer 18-jarigen leeftijd, in de Maas te Haaften, doordien zij, van de kermis te Zalt-Bommel komende, daarover door haar ouders onderhouden werd. H. v. Weelen, die het ODgeluk bemerkte, mocht het genoegen smaken haar, hoewel reeds in zinkenden toestand verkeerendete redden, De uitvoer van geslachte schapen naar Londen is in den Zuidooststreek van Friesland weer begonnen. Vrij waarschijn lijk echter zullen de slagers hiermede niet lang doorgaan, daar de verdiensten zeer gering zijn. De markt te Londen is laag en traag. Men kan per pond op zijn hoogst 20 ets. maken, de slagers koopen hier niet lager dan 13 ets. het pond, de ver voerkosten per pond komen tot op 5 ct. zoodat er zeer weinig voor de uitvoerders overblijft. Dat anders in dezen handel nog wel iets omgaat, bewijze 't feit, dat enkele slagers per dag 60 schapen slachten en in kisten verzenden. Het vóór eenige dagen verschenen jaarlijksch verslag van the Howard Asso- cation deelt mede dat in de laatste zeven jaren, van 1879 tot 1885, in Engeland en Wales ter zake van moedwilligen man slag hebben terecht gestaan 284 mannen en 154 vrouwen; van deze werden 54 pet. (155) veroordeeld, en wel meer dan 30 pet. oudergingen de doodstraf door op hanging. Van de vrouwen werden 25 pet. (38) veroordeeld, en slechts op 5 pet. (17 per sonen) werd de doodstraf toegepast. Hieruit", zegt het verslag, blijkt op nieuw de groote ongelijkheid, waarmede in Engeland de doodstraf' wordt toege past". Het verslag maakt ook melding van een veroordeeling, die in het vorige jaar veel opzien wekte. In Engelsch Columbia werd een mijn werker, Sproule genaamd, Amerikaan van nationaliteit, ter dood gebracht wegens een moord, door een ander gepleegd. Eerst na de voltrekking van het dood vonnis was het aan het licht gekomen, dat de beschuldigde op het tijdstip van het misdrijf onmogelijk op de plaats des misdrijfs tegenwoordig had kannen zijn. De broeder van het slachtoffer eener ge rechtelijke dwaling had tegen de regee ring van Britsch Columbia een eisch van 50,000 pd. st. ingesteld. Het verslag in de Times van 27 Sept. opgenomen, bevat nog een aantal be langrijke bijzonderheden omtrent de werk zaamheden der Howard Association" in het belang van gevangenisverpleging en verbetering der gevangenen, van 't voor komen van misdrijf en opvoeding van min derjarigen. (W. v. h. R.) Het stoomschip Alice van Middles- brough is op de vaart van Riga naar Londen met man en muis vergaan. De bemanning van het schip telde 19 koppen. In de Vereenigde Staten hebben weder verschrikkelijke stormen gewoed, over de meren van het Westen. Ver scheidene schepen zgn gezonken en ge strand en veel menschenlevens zgn ver loren gegaan. De passagiersstoomboot California, van Chicago, is op het meer Michigan gezonken en twaalf personen zgn daarbij omgekomen. Athene, 5 Oct. De aardbevingen duren voortop verschillende punten in Attica zgn in den afgeloopen nacht sterke schokken gevoeld. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, maar in de provin cie Corinthië is groote schade aangericht. Tegen den 7den en den 14den Oc tober zgn door de Londensche socialisten meetings uitgeschreven, ten einde te pro testeeren tegen het vonnis, over hun geest verwanten te Chicago geveld. Bg Marczalta, in Hongarije, is een gezelschap, dat van een jaarmarkt terug keerde, door 5 gewapende roovers aan gevallen, die de paarden der wagens dood den, en de aangevallen personen, ondanks hun dapperen tegenstand, beroofden van hun geld en alles wat zij bij zich hadden. De 2 voerlieden der wagens werden in het gevecht gedood; een man van het ge zelschap overleed op den weg naar het gasthuis, en nog drie gewonden, 2 vrou wen en een man, verkeerden in een ho- peloozen toestand. Vorst Bismarck heeft, bij zgn zil veren ambtsfeest, van een zijner vereer ders, Lord Ranelagh, een schrijftafel ten geschenke gekregen, welke geheel van kanonkogels vervaardigd is. Moord! Moor-r-r-r-dschreeuw den de couranteuloopers een paar dagen geleden en zwaaiden de avondbladen, die zooeven van de pers waren gekomen, als zegeteekenen omhoog. Moord!" akelig woord nog akelig< daad. Daar ginds in het noorden dt stad was er den vorigen nacht een g< pleegd. Vóór het portaal der Elisabeth: kerk vond men een stads-nachtwaker aa den tak van een boom opgehangen. Eer: dacht men aan zelfmoord maar toen me zag dat de man twee doodelijke steken i i den hals en een bons op de hersens ha gekregen, kon daarvan geen sprake mef zijn. In den omtrek nasporing doende vond men aan de kerkdeur sporen va poging tot inbraak en op de stoep ee j weinig lichtbruine snuif. Verscheiden korrels van diezelfde soort en kleur kleeJ den bij den vermoorde aan de binnenzijd der klep van zgn pet. Nu begrepen d ambtenaren der justitie wat er gebeur was. De ongelukkige had waarschijnlij aan de kerkdeur iets van verdachten aar zien verrichten, was er naar toe gegaar j' had toen een handvol snuif in de ooge 1 gekregen en was, terwijl hij daar verblin) i en hulpeloos stond, door zgn aanrander op de hersens geslagen en met een me of dolk gestoken, waarna zg, om hei met volle zekerheid van kant te maker hem hadden opgehangen. Een Engelsch agent is met den Rn Rouckteshell in onderhandeling over de) koop vau het patent voor de door deze) jl uitgevonden nieuwe ontplofbare stof Silot n vor. Rouckteshell vraagt daarvoor f 600,00C J- Uit Elberfeld wordt aan de Phar"- i Zeitang het volgende geschreven In een apotheek daar ter stede, bracb 1 onlangs een vrouw een recept, door ee: j j1 arts voorgeschreven en luidende Hydrochl. morphin. 50 milligr. aq. f j| 10 gram. Het werd gereed gemaakt en de vrom j. ging er mede heen. Na een kwartie kwam zg in de apotheek terug, klagende dat zij de flesch onder wsg had laten val len. Zij verzocht den apotheker de drop pels nog eens gereed te maken. Het vei zoek werd ingewillgd. Toen de arts Zon dag bg de vrouw geroepen werd, vond b: haar stervende, te ngevolge eener morph ine-vergiftiging. Het bleek, dat de vroirs de morphine-oplossing uit beide fleschje opgedronken had, om zich te vergiftigen De ledige fieschjes werden in de wonin aangetroffen. De vrouw stierf nog den zelfden dag. Is nu de apotheker, die het recept en kei op aanvrage der vrouw nogmaals ge reed gemaakt had, schuldig? De Pharm. Zeitung meent van nee want de apotheker heeft te goeder trou gehandeld in de meening dat de patien nog geen artsenij bezat, en het hier du: een eerste gereedmaking van een recep en niet een herhaling betrof. Men zal zich herinneren, dat twe- jaren geleden de commissaris van politi» Rumpfe te Frankfurt werd vermoord, e dat zekere Lieske, beschuldigd van de da bedreven te hebben, ter dood werd g' bracht, niettegenstaande hij tot hetlaa zijn onschuld volhield. Thans komt ui Aken bericht, dat men den waren dade heeft gevonden. Alweder een argument tegen de dood straf. Dezer dagen had bij Hardeshöi i Alsfjord al een zeer zonderlinge aanvarin plaats, tusschen twee stoombooten, beid behoorende tot dezelfde Deenscbe stoom bootmaatschappij. Die aanvaring geschied de namelijk bij helder maanlicht op een breed vaarwater. Het aene schip zonk binnen weinige minuten geheel en al. De opvarenden werden allen gered. Marine en Leger. De 2 luitenants der mariniers C. P. van Bor- selen en A. H. Bakker, respectievelijk van het 3e bateljon te Rotterdam en le bataljon te Am sterdam, zullen overgeplaatst worden bij het 2e bataljon alhier. Het voornemen bestaat om den 29e Octobor een luit. t. z. le kl. en 5 adelborsten le kl. per stoomschip Prinses Amalia naar Oost-Indie uit te zenden. Van 1 Sept. 1886—uit. Ang. 1887 zijn 242 jongens bij de Nederl. marine in dienst getreden. Hiervan werden aangenomen 54 te Amsterdam,) 46 te Rotterdam, 21 alhier, 12 te Vlissingen en 101 te Leiden; 76 hadden den leeftijd van 13J, 02 van 1416 en 76 van 1616 jaar.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1