't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1529. Woensdag 12 October 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Posterlj on. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand September 1887 C. Wuurman, Amsterdam. K. Witjes, Delft. Al. Clamer, 's Gravenhage. G. Kooij, Oterleek. Verzonden geweest naar DuitsclilandH. Hintman, Berlijn. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. HELDER, 11 October 1887. De plaatselijke weerbaarheids-ver- eeniging, genaamd Artillerie Vrgkorps," zal op Zondag a.s. hare zomeroefeningen besluiten met het honden van een schiet wedstrijd in het fort Admiraal Dirks." De prijzen en diploma's, bij dien wedstrijd behaald, zullen worden uitgereikt in een feestelijke bijeenkomst, te houden in >Musi8 Sacrum," op Maandag 24 dezer. In deze feestelijke bijeenkomst zal de hr. A. De Winter, van Breda, eerste karakter- komiek hier te lande, eenige voordrachten houden. Genoemde heer trad in de vorige maand hier op in een buitengewone ver gadering der Sociëteit >Mars." Allen, die hem daar hoorden, zijn eenstemmig in hun lof over die keurige voordrachten. Nu zou de feestvierende vergadering van het Vrijkorps aanvankelijk bestemd zijn uitsluitend voor de leden. Op verzoek van onderscheidene personen heeft echter het bestuur kunnen goedvinden, om die bijeenkomst ook voor niet-leden toegan kelijk te stellen, tegen betaling van een matige entrée. 't Is te verwachten, dat daarvan een druk gebruik zal worden gemaakt. De inteekenlijst, die bij den boekhandelaar Stadermann ter inzage en teekening is nedergelegdzalzooveel doenlijk, in de gemeente circuleeren. We twijfelen niet, of zij zal weldra tal van namen bevatten, want allen, die met de hoogst verdienstelijke voordrachten van den heer De W. hebben kennis gemaakt, bevelen zekerieder in hun kring, tot een zooveel mogelijk algemeen bezoek aan en wij voegen onze aanbeveling gaarne daarnevens. Benoemd tot lichtopzichter 2e kl. in Ned.-Indië, de id. 3e kl. D. W. Farens Keen, tot id. 3e kl., de gewezen 2e ma chinist der marine J. A. v. Viegen. Tot algemeen secretaris van de Mg. tot Nut van 't Algemeen is gekozen de heer Bruinwold Riedel, predikant te Hoorn, met 524 stemmen. Uitgebracht waren er 958. De heer Kruseman Nieuwenhnizen had er 297, de heer De Bussy 137. In den Haag is overleden de officier van gezondheid le kl. dr. W. Hamaker, van het regiment grenadiers en jagers, die zijn carrière begon bij het Indische leger en op jeugdigen leeftijd op hoogst eervolle wijze in Atjeh het ridderkruis der Militaire Willemsorde verwierf. Bij het leger hier te lande overgeplaatst, kreeg hg verlof een der Noordpooltochten van de Willem Barendsz" mede te maken, zoodat hg niet alleen in het warme Zuiden, maar ook in het koude Noorden geen vreemdeling was. Een slepende ziekte, waarvan de kiem gelegd werd tijdens zijn verblijf in de keerkringen, maakte reeds op 3ö-jarigen ouderdom een einde aan zgn leven. Blijkens een aan het departement van koloniën ontvangen telegram van den f;ouverneur-generaal van Nederlandsch- ndië van den 8sten October, is een vij andelijke bende, sterk 400 man, onder Tengkoe di Tirou in den nacht van den lsten Oetober binnen de postenlinie van Groot Atjeh gekomen, en wilde een even sterke bende in den nacht van den 2en October volgen, doch werd deze door een hinderlaag verdreven, terwijl de eerste bende, die genesteld was tusschen Moe- sapi en Kotta Radja Bedil, den 2den dezer werd aangetast en verjaagd, met achterlating van 41 doodenons verlies bedroeg 4 gesneuvelden en 17 gewonden. (St.-Ct.) In de Yon Zesenstraat te Amster dam heeft een jongmensch een einde aan zgn leven trachten te maken, door zich in de bedstede op te hangen. Zgn|broeder, dit in tgds ontdekkende, belette hem zulks door het touw af te snijden. Hg wordt thans bewaakt. Onaangenaamheden met zgn verloofde moeten aanleiding hebben gegeven tot de treurige daad. Te Zaandijk beproefden in den nacht eenige kwaadwilligen een schuit, geladen met cokes, bestemd voor de Yereeniging Helpt Elkander", te doen zinken. Ge lukkig werd de vrouw van den schipper door het indringend water wakker, zoodat het opzet nog bijtijds verijdeld werd. Af gunst wordt als de vermoedelijke oorzaak van deze schandelijke poging aangemerkt. De Rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van K. F., 35 jaren, verver te Harlingen, vroeger te Amsterdam, die den 5n Aug. j.1. in een koffiehuis te Leeuwarden herhaaldelijk zich op beleedigende wijze over den Ko ning uitliet. De Rechtbank verklaarde bem schuldig aan opzettelijke beleediging, den Koning aangedaan, en veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar gevangenisstraf. De besturen der Spoorweg-Maat schappijen hier te lande znllen onderling in overleg treden, om het gebruik van de stoomfluit der locomotieven zooveel doen lijk te verminderen, bepaaldelijk op de stations bij het vertrek van den trein, dewijl dan het gebruik van de stoomfluit, zoowel voor het personeel van den spoor weg als voor het reizend publiek meestal zeer hinderlijk is. Uit Sluis schrgft men aan de Midd. Ct.Maandagavondongeveer 7 ure bespeurde de jachtopziener J. Adriaanse, tevens onbez. rijksveldwachteriemand die bezig was met 't zetten van hazen- strikken. Deze persoon, die den opziener eveneens bespeurd had, nam een afwach tende houding aan en bracht Adriaanse, toen deze hem tot op een paar meters afstand genaderd was, met een stok een slag op 't hoofd toe, die hem deed neer vallen. De strooper wierp zich terstond op zgn natuurlijken vijand en beet hem in de worsteling, die nu volgde, een stuk van ^len neus af. Hierop vluchtte hg en sprong in een sloot, waaruit hij evenwel spoedig weer op het droge wasde moe dige opziener, die beter zgn sprong be rekend had, greep hem, doch hij wist weer te ontkomen. Het is een landbou wersknecht, zekere A. L. Sedert dien avond is deze brutale strooper verdwenen, waarschijnlijk met 't doel naar Amerika te vertrekken, want ook in België zoekt de justitie hem, daar hg in dat land eveneens een paar maanden zou moeten zitten voor een vechtpartg. Men schrgft uit Bergen-op-Zoom De zak met brieven, dagbladen enz., bestemd voor hier, welke 's avonds onmee- doogend uit den sneltrein werd gewor pen, is onder den trein geraakt, waar door een groot aantal brieven en couranten niet in handen van de belanghebbenden zijn gekomen. De zak werd op een af stand van 10 minuten, enkele verscheurde en verpletterde brieven en nieuwsbladen werden tot op een uur afstand terugge vonden. Yrijdag is door de politie te Haar lem wegens landlooperij aangehouden en naar het buis van bewaring overgebracht zekere R., oud 54 jaren, geboren te Heilo, ontslagen ontvanger der registratie. Een paar vreemdelingen traden dezer dagen de gelagkamer binnen van een kof fiehuis in een dorp in Zeeland, en laten zich een paar boterhammen met kaas en bier voorzetten. Onderwgl verorberen een paar Zeeuwen hetzelfde maal. Terwgl de eersten nog bezig zgn, rekenen de laat- sten met de waardin af, en zoo hooren de vreemdelingen wat zij te betalen heb ben. Enkele oogenblikken later gaan zg naar de toonbank en leggen afgepast geld voor de waardin. Nog'n dubbeltje, heeren! Wat blief jeen we boorden daareven O ja, maar dat waren Bevelanders. Ziet u, beeren, dat is hier een onde gewoonte, dat menschen van 't land min der betalen dan lui van buiten. Dat is hier ingevoerd sinds de afschaffing van de accgnsen, ziet u. We hebben toen onze eigen menschen betzelfde laten betalen voor hun vertering, maar de vreemdelin gen betalen wat meer. Op 27 Mei 1888 hoopt professor F. C. Donders den zeventigjarigen leeftijd te bereiken, om, met het einde van dat stu diejaar, volgens de bepalingen der wet, tot het rustend hoogleeraarschap over te gaan. Een meer dan veertigjarig tijdperk zal dan achter hem liggen, waarin hg aan de Utrechtsche universiteit is verbonden geweest; een tijdperk, waarop door hem met trots mag worden teruggezien. Zijn landgenooten mogen er op roemen, in hem een van die mannen te bezitten, wier be- teekenis op wetenschappelijk gebied het land van Huygens, Leeuwenhoek en Boer- have de hooge plaats doet behouden, die het, dank zg dezen grooten voorgangers, reeds voor eeuwen heeft ingenomen. Zeldzame geestesgaven en onvermoeide werkzaamheid, zooals onze Donders ze vereenigt, dwingen eerbied af, overal waar de wetenschap beoefend wordt en de be schaving is doorgedrongen. Yerlerlei zgn de huldebewijzen door de wetenschappe lijke wereld, ook in het buitenland, hem gebracht; een deel van dien luister straalt op zgn geboortegrond terug. Het optreden van dezen genialen ge leerde, die daarbij als mensch zoo bemin nelijke eigenschappen bezit, is voor de lij dende menschheid tot rijken zegen ge weest. Het is toch niemand onbekend, wat de oogheelkunde in Nederland aan Donders te danken heeft. Belangrijke schreden voorwaarts heeft zg afgelegd aan zijn hand, en diezelfde hand mocht, met vastheid en kunstvaardigheid, menigen poglgder het gebruik van het edelste zintuig terug geven. Leett zoo Donders in de herinnering van v'* ,n als de groote oogheelkundige van N .derland, door meerderen nog wordt hij als voorganger en baanbreker op het zooveel uitgestrekter gebied der physiolo- gie, en onovertroffen leermeester geëerd en bemind. Een commissie heeft zich gevormd, om een stichting in het leven te roepen, waaraan de naam Donders tot in de verre toekomst verbonden zal blijven, een hulde, waaruit de dankbaarheid en de hoog schatting van land- en tijdgenooten ook tot de volgende eeuwen zullen big ven spreken. („Avondpost".) Yoor de Rechtbank te Alkmaar is behandeld de strafvervolging, door de ad ministratie der rijks directe belastingen ingesteld tegen den uitgever van de Alk- maarsche Courant, wegens bet niet doen van aangifte voor het patentrecht, van het hebben van door stoom gedreven mo- lenwerk, tot het in beweging brengen van drukpersen en vouwmachine. De eisch van den rijksadvocaat was f 25 boete. Mr. A. P. de Lange, advocaat te Alkmaar, verdedigde den bekl. De koloniaal, die van de Suez-boot te IJmuiden sprong, bad, zooals thans is gebleken, volstrekt geen kwaad in den zin. Hoewel in de richting vanWijka/Z ontvluchtende, ging hg naar Beverwijk, en van daar naar Amsterdam. Daar schijnt hg een bezoek aan eenige familieleden te hebben gebracht. Hg heeft zgn naaste betrekkingen nog eens willen zien, voor hij zgn tienjarige straf onderging. Per sonen, welke met de Suez-boot te Amster dam zgn opgevaren, zagen dat de mili tair zich den volgenden dag weder aan boord begaf, alsof er niets was gebeurd. Terwgl de familie v. A. te Beesd het middagmaal gebruikte, kreeg een der huisgenooten een stukje vleesch in de keel, met het gevolg, dat hg bgna onmiddel lijk dood bleef. Over een vergiftiging van vier pas toors te Soerabaïa, schrgft de corr. van de „Locomotief" het volgende: De pastoors, die hun eten gezonden van de eerwaarde zusters aan den overkant krijgen, deden de vorige week het souper alle eer aan, doch spoedig vertoonden zich bg de vier aanzittenden hevige verschijn selen van bedwelming, gepaard aan her haalde brakingen, en niet lang daarna vielen ze neer en moest men hen te bed leggen. Al dadeljjk werd geneeskondige hulp ontboden, en spoedig verschenen 2 doc toren, die den vier patiënten iets toe diende aan dien spoedige hulp voorname lijk is het te danken, dat die vergiftiging want deze moet reeds gebleken zgn geen ernstige gevolgen na zich sleepte. De adsistent-resident en een schout kwamen in den nacht in de pastoorswo ning, en stelden onmiddellijk een onder zoek in; uit dat onderzoek moet geble ken zgn, dat men ketjoeboong in de soep heeft weten te mengen; een tuinjongen, die het restje daarvan verorberde, zou er naar aan toe geweest zgn; het vermoe den bestaat dat men met die vergiftiging of bedwelming voorgehad heeft, om in den nanacht den boel uit te plunderen en de brandkast, die verondersteld werd, goed gevuld te zgn, open te breken. De Offic. van Justitie zette bet onder zoek voort; de soepterrine enz. zgn naar het groot militair hospitaal gezonden om scheikundig onderzocht te wordenhet aanwezig zgn van kotjoeboong werd ge constateerd, naar men beweert. Al de bedienden dier geestelijken on dergingen een ernstig verhoor, maar de uitslag is nog niet bekend. - Een vreeselijk ongeluk heeft bg 't station La Yerrière op den spoorweg Pa rijsBrest plaats gehad. Een dame be gaf zich met haren echtgenoot en kinde ren naar het station, toen zg, den weg overstekende, door een trein gegrepen werd, dien zg juist had willen ontwijken. Door de wielen der locomotief werd de ongelukkige vrouw onder de oogen der haren onthoofd. - Terwgl in Frankrijk het aantal ge neeskundigen afneemt of in elk geval geen gelijken tred houdt met de toename der bevolking, neemt hun aantal in Duitsch- land zoodanig toe, dat er vooreerst voor onge artsen geen kans op een goede toe komst geopend wordt. Nadere bijzonderheden omtrent de reis van het schip Kinderdijk", gezag voerder Mulder. Het schip „Kinderdijk", een ijzeren bark, groot 948 ton, vertrok den 28en Juni '86 van Rotter dam naar Batavia en Soerabaija. Bij de Kaap ondervond het schip zwaren storm zoodat men genoodzaakt was, wegens ernstige averij, te Kaapstad den 19en Sept. '86 binnen te loopen, alwaar hetzelve repareerde en vandaar 1 Dec. daaraanvolgende vertrok. De storm en positie van het schip werd door een lichtmatroos aan zijne ouders geschreven die dat verhaal aan u opzonden en door u in uw blad is geplaatst bedoeld jongmensch schreef o. a. over de Kaapbewoners nog het volgende: Het is hier een plaats, die zeer goed is voor werklieden en ook voor anderen, omreden hier de levensmiddelen zoo buitengewoon laag van prijs zijndaarbij is het hier een gezonde plaats, die ongeveer hetzelfde klimaat heeft van Holland. Als Hollander zijnde wordt men hier met open armen ontvangenhet volk is hier ook zeer Hollandsch gezind. De meeste Kapenaars pra ten dan ook Hollandsch, dat echter wat van Hollandsch verschilt, omdat het plat wordt uit gesproken en dat wij Kaapsch-Hollandsch noe men. Hier in Kaapstad scharrelt er zoowat van iedere natie. De meeste zijn Kaaplanders, Negers, Zoeloe's, Engelsche, Hollanders, Duitschers, Itali- aanders enz. De Negers onderscheiden zich van de blanken door dat zij pikzwart zijn, daarbij heb ben zij allen kroes haar, groote oogen, ronde lippen en groote witte tanden. De meeste loo pen blootshoofds en blootsvoets, en schijnen maar geen last te hebben van de heete zonechter zijn de meesteu goedhartig, terwijl men er ook ouder heeft die zeer valsch zijn, en ziohzelven dus niet ontzien. Iedereen, blanken zoowel als negers, die wegens diefstal, vechtpartij of iets anders zijn veroordeeld en 3 maanden en meer krijgen, moeten hier lederen dag hard werken aan opgraving van spoorwegen, den weg schoonhouden, modder baggeren enz. enz. Tevens dragen zij groote nommers op hnn hoed, jas en broekdit is het artikel waarvoor zij gestraft zijn. Ik kan u zeggen, dat boeren of werklieden die hnn land verlaten, hier goed terecht komen. Het vleesch en spek, waar men in Holland 10 a 12 stuivers voor betaalt, koopt men hier voor 2 a 3 stuivers. Brood, eieren en andere levens middelen zijn hier ook zeer goedkoop. Voor kleedingstukken, die rechtstreeks uit Engeland vervoerd zijn, betaalt men hier ook een billijken prijsdaarbij zgn hier in de omstreken van Kaapstad en de Transvaal ook velden, waar goud en diamanten worden gevonden. Zooals u wel in de conrant zult gelezen hebben, zijn bin nenkort weer nieuwe velden ontdekt. Reeds hebben verscheidene gelukzoekers daar bun for tuin gevonden. Echter het eenigste dat hier zoo daar is, is de tabak en de sterke dranken. Yoor een pond besten tabak betaalt men hier f 1.80 tot f2, en voor de slechtste f0.60 tot f0.90. Siga ren zijn hier 3 pence, dat is 16 cents het stak, ook heeft men er van 10 cent. Dat is de zware belasting die er hier zoo op komt. Voor jenever en andere dranken betaalt men hier zoowat 2 maal zooveel als in Holland. De booten van de Union-lijn en anderen, ko men hier om de 14 dagenhet zijn flinke, pruoh- tige passagiersbooten. Verder schrijft hij, dat politie-agent te Kaap stad te zijn geen slechte betrekking is. Het trak tement is 9 pd. st. of 108 gulden; zijn allen in blauw laken gekleed en dragen een witten helm met Engelsch wapen. Qenoemd schip vertrok alzoo 1 Deo. '86 van de Kaapstad en arriveerde in Januari 1887 te Soerabaija, vertrok van daar en arriveerde te Batavia. Van Batavia vertrok het schip 3 Maart d. a. v. naar Melbourne (Australië), alwaar het schip 13 Joni aankwam. De lichtmatroos schrijft 19 Aug. '87 over Melbourne het volgende Na het schip gelost te hebben, werden wij op gesleept naar het droge dok in de stad Melbourne, en na daar twee dagen gelegen te hebben, kwa men wij langs zijde van de kade, alwaar wij 360 ton meel laadden. Thans zijn wij daarmede ge reed en zijn bestemd voor Newcastle, WZW. (Australië), een plaats, 600 mijlen van hier. Vanl Newcastle is reeds aangenomen een vracht steen kool naar Neêrlandsch-Indie en wel naar Soera baija. Een vracht voor Europa is op heden niet te krijgen. Van al de schepen die thans in Mel bourne zijn, is er slechts één bevracht met meel naar Londen. De reden daarvan is, dat er thans niet geoogst wordt, daar het hier thans winter tijd is. De winter is hier echter lang zoo streng niet als in Hollandsneeuw of ijs ziet men hier in den winter niet, tevens behouden de hoornen hun loof. Het klimaat is hier dus veel zachter als in Holland. Melbourne is een zeer mooie stad men vindt hier de prachtigste winkels, paleizen en parken, die men in andere plaatsen tevergeefs moet zoe ken. De stad is nog nieuw en is overal in langs- en dwarsstraten gebouwd. Melbourne wordt het kleine Parijs genoemd, en dien naam mag het met recht dragen. Vooral in de Bnrkestreet (een der voornaamste) krioelt het van volk, zooda* men er zich haast geen weg door kan banen. In die straat is het zoo verlicht met electrisch licht, alsof het klaarlichten dag was. De eene winkel volgt daar op den andere; win kels alsof het paleizen waren. Ook bezit die straat drie prachtige passages, benevens een kollossale groote boekarcade, alwaar ieder boek, onverschillig wat voor taal, daar te krijgen is. Die boekarcade is te bezichtigen voor iedereen zij heeft 3 verdiepingen, 2 voor allerhande boe ken, en een derde voor schilderijen en porcelein- werk. Benevens is daar prachtige muziek, zoo dat men zich daar zeer goed kan amoseeren. Vervolgens bezit Melbourne 3 markten, waarop alles wat men verlangt te koop is. Een er van is de voornaamsteze staat in een zeer groot gebouw, met twee verdiepingen. Des Zaterdags avonds is het daar verbazend drnk. Men vindt daar schietbanen, een ander met allerlei soorten van vogels, weder een ander met vruchten en eetwaren, verder ziet men een geheele afdeeling vleeschhallen, waar een ieder zijn waar tegen de goedkoopste prijzen aanpresenteert. In een woord, men vindt hier van alles, het is daar drukker dan op een kermis. Ook zijn hier vele theaters, benevens een mooie sohaatsenbaanmen schaatst hier echter niet als in Holland op ijs, maar een groot gebouw, op een gladde marmeren baan. Het is aldaar zeer deftig en wel de moeite waard om te bekijken. Ook het Royal Park is een zeer aangename wandelplaats; men ziet daar evenals in een Artis, hier en daar kooien met wild gedierte, en anderen, zooals leeuwen, tijgers, beren, alle soorten vogels springhazen enz. De springhaas draagt zijn jongen in een buidel, die zij niet verlaten voor zij vier weken oud zijn. Hazen liggen hier ter markt voor 6 pence (30 ets.) het stak, het land is er biervan volin het binnenland vindt men ze bij duizenden, zoodat men ze moet vergiftigen, daar zij anders alles kaal vreten. Hier is het dus de moeite waard om op de hazenjacht te gaan, daar men hier altijd zeker is met een goeden buit thuis te komen. Dit land is voor den werkman ook vooral zeer goed. Men werkt hier voor 1 sh. en 3 pence, dat is 65 cent, per uur, (op Texel heden 60 Ct. per 10 uur). Voor een vreemdeling is hier ook werk te krijgen, hij heeft zich slechts aan te melden bij de Union, en krijgt na toelage van f24 en goede getuigschriften dadelijk werk. Het beste koe- vleesch staat hier aangeschreven voor 6 pence (25 cent) het pond. Het is dns een zeer goed land voor de werkman. Wij gaan met volle moed weder verder. Eenmaal zal de tijd' toch wel wederkomen dat wij den steven naar Holland keeren, en dat wij dan allen in gezondheid elkaar mogsn wederzien. Bij mijn aankomst te New castle WZW., schrijf ik u weder. De „Kinderdijk" vertrok 23 Ang. naar New castle en arriveerde aldaar 3 Sept. jl. Marine en Leger. Bij den minister van oorlog bestaat het voor nemen, om de samenstelling van het reserve-ration levensmiddelen, dat ieder soldaat te velde bij zich draagt, voor het geval van nood, te wijzigen. Tot dusverre bestaat dit uit 0,25 kgr. rookworst of 0,2 kgr. kaas en 0.5 kgr. beschuit of 0.75 munitiebrood. Het zou nu worden 0,3 kgr. ver duurzaamd vleesch in een ovaalvormig blikje met een totaal gewicht van 0,4 0.45 kgr., en 2 stuks beschuit, elk wegende 0.25 kgr. Het voornemen om het aantal conductears der artillerie met 12 te vermeerderen en hun den

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1