't Vliegend Blaadje. -Steriam-Nienwefliep. oaar AMSTERDAM KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL» ZON HET PREMIE-BOEK, No. 1531. Woensdag 19 Octobt BIS. en Zondag het geachte publiek A.toonnement VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. üLd.v©r ll „Liefde of Plicht?'' NIEUWSTIJDINGEN. I z^"tU^ng en uiterste per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 Elke regel meer Grootere letters worden nat Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de zal aan de aanvragers buiten deze ge meente Donderdag a s. worden verzonden, terwijl de Exemplaren bionen de gemeente voor de inzenders der Bons reeds morgen 19 October aan 't Bureau, Spoorstraat, beschikbaar liggen, voor zoover er voor raad is. De aanvragen om het Boek hebben onze verwachting zeer ver over troffen 't werk moet dientengevolge her drukt worden en kan daarom aan een aantal inteekenaren niet dan over eenigen tijd later worden afgeleverd. DE UITGEVERS. HELDER, 18 October 1887. Jl- Zondag werd op de schietbanen achter het fort Admiraal Dirks" een schietwedstrijd gehouden door de plaatse lijke scherpschutters-vereeniging, genaamd Artillerie-Vrijkorps." De uitslag is ge weest als volgt Vaste baan: lste prijs de heer H. Uurbanus Pz., met 41 punten 2e prijs de heer F. J. Bussing, met 40 punten3de prijs de heer J. C. Reijers, met 34 punten4de prijs de heer D. A. G. Vastenou, met 33 punten 5de prijs de heer A. Barne- veld, met 32 punten. V r ij e baan: lste prijs de beer H. A. Stadermann, met 43 punten 2de prijs de heer F. J. Bussing, en 3de prijs de heer J. C. Reijers, ieder met 41 punten. Deze wedstrijd werd door zeer goed weder begunstigd. De uitreiking der prijzen en diploma's zal plaats hebben op Maandag 24 dezer in Musis Sacrum, als wanneer de heer De Winter, van Breda, eerste karakter komiek van ons land, zich in onderschei dene voordrachten zal doen hooren. Een liefhebber van de jacht koos op een goeden dag, bij laag water getij, het terrein achter de steenendam tot jachtveld. Hij was reeds ver heen ge dwaald, toen hij bemerktedat de vloed opkwam. Terogkeeren was toen noodzake lijk; maar het water had spoedig den zan- digen bodem doorweekt, zoodat onze jager er inzakte en de steeds rijzende vloed medewerkte om zijn toestand hachelijk te maken. Gelukkig werd zijn geroep ge hoord en de nood waarin hij verkeerde opgemerkt. Eenige vletterlieden togen op weg en hadden het geluk den jager uit zgn niet bengdenswaardige positie op hetere plaats te brengen. De heer J. Oldenburg, te Bergen, is bij herbesteding aannemer geworden voor de levering van ligstroo, ten behoeve van het nachtleger van de hier garnizoen houdende troepen tegen f 27,80 per 1000 kgr. De garnizoens-voedingscommissie al hier heeft Zaterdag openbaar aanbesteed de levering van aardappelen, ten dienste van de menages der troepen, alhier in garnizoen, gedurende het tijdvak van 1 November 1887 tot 15 Juni 1888. Inge komen 4 biljetten. Minste inschrijver was F. Th. de Haas, alhier, ad f 1.88 per H. L. wegende 68 kilogram. Een ongewone arrestant, zooals men nog nooit in het politiebureau, aan het Molenplein, had zien binnenkomen, kwam jl. Donderdagnacht ten twee ure aldaar aan. Aangezien hij zich vrijwillig in arrest had begeven, maakte de agent, die hem het eerst zag, geen gebruik van de handboeien, 't Was een paling van 2ljs kilogram. Was het voor talrijke visschers in den laatsten tijd door de stormen niet mogelijk ter vangst uitte gaan, en beleefd ze daardoor slechte tijden, zoo maakte de palingvissckers aan de zeekust hierop een uitzondering. In de laatste dagen toch waren de fuiken zeer goed bezet, zelfs maakten enkelen een belangrijke vangst; een van hen had op een nacht een vangst van pl. m. 1000 pond, welke a 30 en 35 ct. van de hand werd gezet. De paling, daar gevangen, is van de beste kwaliteit en ook elders als zoodanig bekend. Naar aanleiding der herhaald uit gesproken wenschen der visschers, om een geleide-licht te plaatsen bij »Kaap en Molen," zijn in dien geest door de kies- vereeniging Helder" stappen gedaan bij het Ministerie van Marine, om aan dat zoo noodzakelijk gebleken verlangen uit voering te verkrijgen. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd dat verzoek krachtig ondersteund. Het gevolg er van is, dat het licht thans ge plaatst ishet behoeft nog slechts eenige verbetering van stand, om geheel aan 't doel te kunnen beantwoorden. Het optreden der Kiesvereeniging in deze, in vereeniging met de Kamer van Koophandel, waar het zulke nuttige maat regelen geldt, mogen wij niet anders dan toejuichen. De tweede vergadering van de afdeeling „Helder", der vereeniging tot bevordering van Nederlandsche visseherij, had Vrijdag jl. plaats in het Hotel den Burg. Vrij talrijk was de op komst. De heer W. Ten Harmsen, president, opende de vergadering, die, naar aanleiding van het behandelde in de algemeene vergadering, te Amsterdam gehouden, ook ten doel had, het in de eerste bijeenkomst alhier opgeworpenen plan, nu nader te ontwikkelen, en tevens door hernieuwd samenzijn de pas gelegde onderlinge hand vriend schappelijk te versterken. Door den secretaris, den hr. L, W. F. Oudenhoven, werd uit het gedrukt verslag der algem. verga dering, dat gedeelte voorgelezen, dat geacht mocht worden de belangen van het geheel te bevatten, in 't bijzonder 't besprokene aldaar omtrent deu itkomsten der „bescherming der visschersvloot," waaruit bleek, dat de meesten die onvoldoende achtten en dat een viertal snelvarende stoombootjes betere resultaten zouden geven. Ook een rapport van een lid der hoofd-commissie, werd gelezen en aan het oordeel dezer vergadering voorgelegd, naraentlijk het stichten van een fonds ter onder linge verzekering van de visschersvloot in ons geheele land. Over een verzekering was men het in 't algemeen eens, maar nog niet bepaald een onderlinge. Op voorstel van den heer C. D. Zur Muhlen zou men eerst onderzoeken de „moge lijkheid" van het vestigen van een plaatselijke vereeniging, voor men de „wenschelijkheid" er van zou constateeren, zooals de secretaris, de heer Oudenhoven, had bepleit. Een commissie in eerstgenoemden zin, bestaande uit de heeren J. Krijnen, G. Den Duik, I. Groen, G. Roozendaal, P. Kroon, G. van Oterendorp en L. M. Zacha- riassen werd benoemd om tergelegener tijd daaromtrent gegevens te verzamelen. Verder werd besproken hetgeen de heer C. van Pel in de eerste bijeenkomst had betoogd, dat het visohvervoer op zekere tijden aan 't station Haarlem vertraging ondervindt, door het somtijds afhaken van vischwaggons. De heer Groen, van de firma wed. 8. I. Groen, meende zulks niet te moeten bevestigende heer G. den Duik lichtte een en ander nader toe, waarna besloten werd een meer juist onderzoek in te stellen. Voor het einde dezer vergadering deed de heer 11 Tienstra een voorstel in het belang van het vis- schersgezin van K. Hakvoort. Die ramp ligt ieder versch in 't geheugen, en hoewel er in deze gemeente vrijgevig was gehandeld ten opzichte van Egmonds weduwen en weezen, mocht het verwacht worden, nu het inwonenden zijn, dat de liefdadigheid niet te vergeefs zou worden in geroepen een commissie, niet namens de vereeni ging, maar gesteund door deze, werd dadelijk noemd en ook terstond werd door de aanwezigen voor dat doel f48.50 bijeengebracht. De tweede vergadering van de vereeniging voor de belangen van onze visseherij was hiermede ge ëindigd. Vrijdagmiddag is de Noorsche brik Sophie», kapt. Hansen, van Drammen met hout naar Nieuwediep bestemd, Callantsoog gestrand. De bemanning is langs een door middel van het vuurpijl- toestel op het schip bevestigde lijn met de reddingsboot gered en behouden geland. In het hoofdkiesdistrict Alkmaar is door de conservatieven en de Katholieken beiden jbr. C. Hartsen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In den nacht van 12 op 13 October het Noorsche barkschap »Telegraf«, kapt. Wilhelmsen, in ballast van Shore- ham bestemd naar Langesund, na in den storm van den vorigen nacht de masten te hebben verloren, in de buitengronden tusschen Ameland en Terschelling ver vallen. De zes opvarenden werden door de reddingsboot van Hollum met veel ge vaar gered en daar aan land gebracht. Het schip was bij de aankomst der red dingsboot geheel wrak en is totaal ver loren. Niets kon worden geborgen. In de Statistiek van het koninkrijk der Nederlanden", betreffende de opbrengst der belastingen vindt men ook uitvoerige opgaven omtrent den accijns op het ge distilleerd. Voor zoover men uit de op brengst van den accijns het verbruik kan bepalen, is het gebruik van sterken drank in de laatste zes jaren verminderd. De accgns bedroeg in 1886 f5.40 per hoofd, vertegenwoordigende 8.99 literin 1885 f 5.50=9.16 liter: in 1884 f 5.49=9.46 liter; in 1883 f 5.39=9.46 1.; in 1882 f 5.37=9.43 1.; in 1881 f 5.59=9.81 1. In 1885 was dat gebruik in Noord- Brabant 9.96 liter per hoofd, in Gelder land 8.70, in Zuid-Holland 10.69, in Noord-Holland 11.90, in Zeeland 5.67, in Utrecht 10,91, iu Friesland 7.73, in Overgsel 9.29, in Groningen 10.62, in Drente 7.35, in Limburg 3.04. In Amsterdam 15.24, in Rotterdam 15.51, in Den Haag 15.55, in Arnhem 17.16 liter per hoofd. Onder de groote gemeenten spant Arnhem de kroon, op Leeuwarden na, waar het verbruik 18.03 bedraagt. Het grootste verbruik vindt meu in Stad- Almeloo 20.79 p. 1., dan volgt Zalt-Bom- mel met 20.08. Veur met 20.04, Deven ter met 18,76, Sneek met 17.57 en Loenen met 17.35. Het geringste verbruik is te Swalmen in Limburg. Daar gebruikt men slechts 0.62 liter per hoofd. De gewezen lichtmatroos der marine Willem Hendrik Hussman, geboren te Schoorl, wordt in zijn belang uitgenoo- digd, zijn tegenwoordige woonplaats aan het dep. van marine op te geven. Toezegging van beroep verleend naar Den Hoorn (Texel), aan J. v. Dijk, cand. te Vlaardingen. Door het Duitsche brikschip Dr. Witte, werd op den Ned. loodskotter No. 7 overgezet, kapt. Bakker en equipage van het Ned. driemastschoenerschip Vracht zoeker, hetwelk in de Noordzee gefeonken is{ Uit Katwijk a/Zee worat ^emlld Donderdag en Vrijdag zijn hier een 20-tal schuiten aangekomen, welke slechts weinig of geen haring, doch veel berich ten van beloopen schade meebrachten. Niet één schuit of zij verloor een deel harer netten. Doch ongelukkiger lot trof de K. W. 42, schipper Schaap, reeder C. Sehaddée van Doorn. Van deze schuit niet veel meer dan het casco over. Gansch ontredderd en onttakeld kwam deze hier aan met verlies van de gansche vleet, zeilen, giek en touwwerk. Tot zelfs de luiken toe sloegen van boord, waar door het schip halfvol water liep. De schade alleen aan deze schuit bedraagt ruim f 4000. Vrijdagnacht heeft nabg Rgns- burg, bij het Katwijksch kanaal, een knecht van den heer Spaargaren, L. de H. genaamd, op treurige wijze het leven verloren. In genoemd kanaal was bij het leggen der fuiken een zoogenaamd keer- net aangebracht, waarbij in een schuitje, gewoonlijk van een. tent voorzien om zicb tegen de koude te beschutten, iemand tegen het bezoek van mogelijke stroopers waakt. Dit waken nu was opgedragen i De H., die door het vochtige en koude weer zich door een paar kooltjes vuur waarschijnlijk heeft trachteu te ver warmen. Of hij nu zelf het deurtje heeft dichtge daan, of dat de wind het heeft dichtge slagen valt niet te beslissen, een feit ech ter is het dat, toen men Zaterdag in den vroegen morgen in zgn tentje kwam, de man levenloos werd gevonden en dus door den damp was gestikt. Reeds op verren afstand was Don derdagavond te Amsterdam de gloed te zien van den feilen brand, die even voor negenen, door een niet bekende oorzaak, in een met stoom gedreven knrkenfabriek aan de Kapelsteeg No. 10 uitgebarsten was. Hoog schoten de vlammen al dadelijk op, en de schrik onder de bewoners van deze dichtbevolkte buurt was algemeen Niet het minst omdat de ruimte voor bet ontkomen zoo beperkt was en een groote menigte toeschouwers voortdurend aan drong op den brand, die zoowel in de Kapelsteeg als in een daarop uitloopend slop aan bet Damrak te zien was. Duizenden bij duizenden snelden toe, en bet was evenzeer voor de politie, die het terrein had af te zetten, en dit met grooten tact deed, als voor de brandweer een zware taak, om te doen wat gedaan moest worden. Met vier stoomspuiten, de ,,Jan van der Heijden "en verscheidene brandlcranen werd het water in den vuurpoel uitgestort, en overal zag men op de daken de brand weermannen bezig dien te blusschen en tevens de omliggende grootere en klei nere gebouwen te beschutten. En ofschoon de vlammen telkens weder nieuw voedsel kregen en aan kracht won nen, slaagde men hierin, zoodat de naast gelegen buizen alleen maar waterschade bekwamen. Toen men de fabriek, die des avonds gesloten is en waarin op het oogenblik van de uitbarsting niemand aanwezig was, binnenkwam, stond er een kachel in vollen gloed, terwijl, naar gezegd wordt, een massa kurk en afval opeengestapeld in de nabijheid lagenen boven twee huisge zinnen woonden. Gelukkig werden allen gered en bleek niemand ernstig gedeerd te zijn. Alleen een melkboer, die bij het blusschen hielp, werd, bg bet omverhalen van een muur, aan de hand gewond. Met ingenomenheid maken wij melding van een kloeke daad, door Henri v. Lint bedreven. Terwijl allen, uit vrees voor de vlammen, vluchtten, begaf hij zich naar de bovenverdiepingen van het aan getaste perceel en redde twee kinderen, die daar, zonder hulp, alleen waren ge laten. Het eene vond v. Lint op een por taal, het andere op een achterkamer van de eerste verdieping. Ook Hendrik Korthoff, melkverkooper in de Dirk v. Hasseltsteeg, die zich steeds onderscheidt waar hulp is te bieden, heeft zich ook weer Donderdagavond, bij het redden van personen, bijzonder verdien stelijk gemaakt. Een studentengrap! Vrijdagnacht omstreeks 1V9 nur, kon men op het Singel over de Ronde Luth. Kerk te Amsterdam 4 studenten ontmoe ten, dragende een groot droogrek, met hetwelk zg een wandeling door de stad maakten. Nabg de oude brug gekomen, wer den zg gearresteerd door 2 agenten, en niettegenstaande hunne verklaring dat ge noemd toestel hun rechtmatig eigendom was, werden zij naar de Oude Brug ge transporteerd, om daar door »mijnheer« verhoord te worden. Na een lange dis cussie vertoonde eindelijk een der stu denten een onwederlegbaar bewijs van eigendom. Tableaude heeren konden inrukken. De tocht met het rek werd vervolgd. In de Kalverstraat gekomen, werden onze studentjes wederom opge merkt door eenige agenten, welke in hun vuur een ware drijfjacht op hen maakten, Zij sloegen op de vlucht, doch werden wel dra iu de St. Luciensteeg ingehaald, ge grepen en met het tot zeven aangegroeid getal dienaars naar de le sectie gebracht, Ook hier bleek uit het verhoor weldra, dat het toestel hun rechtmatig eigendom was, waarna de wandeling, voor zoover wij weten, thans ongestoord werd voort- („A".) Bij een algemeene Landbouw-ver- gadering opende de president die aldus Gij allen die zgt hier gekomen, afge vaardigden en leden, ik heet U allen welkom gij Amster-, Rotter-, Sehie-. E-, Veen- en Monnicken-, Volen-, Zwammer- Alblasser-, Leer-, Zaan-, Giesen-, Leid- schen-, Appinge-, Dubbel-, Langen-, Nieu wen-, Ob-, Schar-, Stellen-, Di-, Ilpen-, Zed en andere dammers wees welkom Het onstuimig gelach belet den spreker voort te gaan, Na eenige oogenblikken hervat lig zijn rede: »Ook gij Borcu-, Ruur-, Groen-, Henge-. Alme-, Ven-, Urse-, Zwee- en verdere looiers. (Stemmeu uit het publiek)BravoDa Capo geschreeuw en applaudissement met stokken, stoelen en andere hulpmid delen. De aardappelschipper J. Stavorins uit Franeker is, op reis naar Amsterdam, nabg Marken over boord geslagen verdronken. Naar de Bakkers-courant mededeelt, is het plan eener Internationale Bakke- Bureaux bezoiA^tikelen, Kleer- zullen openen zijn vastgesteld. tie te Hingen Naar men vernt dura, van de maatschi^ een Engelsche reederij f93,000. - In den avond van 13 dezer'Ltb.. ia de nabijheid van Middelburg een droe vig ongeluk plaats gehad. Een aldaar wonend korenmolenaar keerde met zgn wagen, waarvoor twee paarden waren ge spannen, en een persoon, die met hem medereed, langs den Ouden Veersehen j huiswaarts, toen hg, door de duis ternis misleid, in den naast dien weg liggende watergang reed. De molenaar geraakte onder den wagen en is in de modder gestiktde man, die naast hem was gezeten, is zwaar gekneusd naar het gasthuis overgebrachtde paarden zijn ongedeerd uit het water gehaald. De overledene, een oppassend man, laat een weduwe in hoogstzwangeren toestand en kinderen achter. De Waag van Hoorn zal van het Marktplein naar de Parijsche tentoonstel ling verhuizen en daar als Hollaudsch restaurant en bierhuis door de firma Hei- neken worden geëxploiteerd. Dé heer J. Springer, de bouwmeester van deze mooie nabootsing, is ook met de plaatsing te Parijs belast. Afloop der Veiling van Bouwterrein en Weiland, den 13den October 1887, ten overstaan van Notaris Hattinga Raven, gehouden A. Bouwterreinaan de Oostslootstraat, groot 85 Are 40 centiare, in 59 perceelen. Perc. 1. M. S. de Leeuw 192.60 2,3,4,12,13. P. Sohageu - 795.— 5 tot en met 11. D. A. Vastenou - 826.— 14. 15, 16. L. Ingelse - 447.50 17. J. Bai»135. 18, 19, 20. T. Bolwerk - 398.— 21. C. Klein- 154.— 22. J. de Man186.50 23 en 24. A. Bakker. 297.50 25. A. H. F. D. Hoppe. - 160.— 26. 37, 38, 39, 40. A. GorerB Jr. - 936.— 27. T. Roos- 150.— 28. P. Steeman. 162.60 29. 34, 36, 52. F. H. de Qoeij - 697.50 30 en 31. J. Stroomer 297.50 32 on 33. W. de Jong - 300.— 36. J. Granff- 903.60 41, 42, 43, 44, 47, 48, 51, 64, 65. De Waard en Wijker -1586. 45. A. Smit- 171-60 40. C. do Groot- 171.50 49 en 59. Q, Moorman - 384. i 50. H. Grocndeijk171- 57. A. Graad- 177.60 63. C. van Vliet- 182 56. L. A. Hartsink 215.50 58. IJ. Hutjes- 180.50 de weg. B. E. C. Seignette 1.70 Samen f9569,20 B. Weiland, aan liet gemeente plantsoen groot 89 Aren 60 centiaren. J. R- Buijs en S. Krijnen4860. C. Weiland, aan den Polderweg, groot 74 A. 60 cA. D. Hoogenbosch -1540.— D. Weiland, als voren, groot 1 H.A. 13 A. 10 cA. A. A. Kikkert. -8375.— E. Weiland, als voren, groot 83 A. 20 cA. S. Zwaan- 2000. E. Weiland, als voren, groot 51 A. 10 cA. P. Schagen- 790. G. Weiland, gen. „Iseclamire," groot 1 H.A. 67 A. 20 cA. G. Jannes -1920.— Totaal f23044.20 Marine en Leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapt. t. z. J. H. Commijs, laatst komende van Philapelpbia, den 30en Sept. jl in het station te Curapao teruggekeerd. Op 1 Juni bedroeg het te kort op de orga nieke sterkte aan vrijwilligers bij het leger 5155 man. Zr. Ms. schroefstoomschepeu „Zilveren Kruis" en „Bonaire", onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes en kapt. luit. t. z. H. Scbotborgh, verlieten Zaterdagmiddag te 2* uur de reede van Texel, ter opvolging hunner reis naar O.- enW.- Indië. De „Zilveren Kruis" zal eerst Cadix aan doen. De bij bet reg. vesting-artillerie benoemde ka pitein W. J. C. B. Drooglever Fortuijn is inge deeld bij de compagnie van dat korps in garni zoen alhier. De navolgende machinisten (deze directie be treffende) zijn bestemd om in het laatst der vol-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1