't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1533. Woensdag 26 October 1887. Vijftiende Jaargang. JA B0Y--ED, Liefde of Plicht NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze talrijke Lezers Niettegenstaande de vrij aanzienlijke oplage van ons Premiewerk: kwamen wij door de talrijke aanvragen verscheidene exemplaren te kort, waar door wij velen, die hunne bestelling in zonden, moesten teleurstellen. Om ook deze te bevredigen, verschijnt een nieuwe druk, en wordt nogmaals de inteekening aan onze bureaux opengesteld voor den geringen prijs van 30 cents. Den 1 November zal BOYED's Liefde of plicht?" (tweede druk) aan de inteekenaren kunnen worden afgeleverd. DE UITGEVERS. HELDER, 25 October 1887. De christelijke jongelingsvereeniging »Uw Heil komt", alhier, zal op 9 en 10 Nov. a.s. haar 25-jarig bestaan op fees telijke wijze vieren, in de Chr.-Ger.-Kerk. De zangvereeniging »Halleluja," onder lei ding van den heer C. Berg, zal bij deze gelegenheid eenige liederen ten gehoore brengen; ook de stichter der vereeniging, Ds. H. Op 't Holt, vroeger pred. alhier, thans te Stadskanaal, zal bij dit jubilé tegenwoordig zijn en een feestrede uit- Den lOn November hoopt een oud strijder van Waterloo zijn 95en verjaardag te vieren, nl. de oud-dirigeerend ofifie. v. gez. 2e kl, der zeemacht J. C. Dumont, ridder van de Eikenkroon en ridder 3de kl. der Rnssische Stanislas-orde, wonende te Delft. Ook aan den Tiendaagschen veld tocht in 1830 nam hij deel. Naar de Arnh. Ct. verneemt, zullen alle havens, aan de Zuiderzee gelegen, achtereenvolgens in onderhoud en beheer bij de regeering komen. De Regeering heeft voorgesteld het verbod van het visschen met wonderkui- len in de Zuiderzee, met twee jaren te verlengen, in afwachting der nadere uit komsten van het proefvisschen, dat onder toezicht van een weten schappelijk adviseur zal geschieden. Prins Hendrik-Stichting De Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee, welke reeds aan zoo menigen ouden zeeman gastvrijheid schenkt, komt, evenals elk jaar, een beroep doen op de weldadigheid harer landgenooten. Terwijl zij haar gebouwen uitbreidt en het aan tal harer verpleegden toeneemt, is zij geen vast kapitaal rijk. Deswege moet zij telkens aankloppen om financieelen steun. De circulaire, die zij ditmaal het licht doet zien, bevat een levendige schets van Justus van Maurik. Hij laat daarin een ouden zeerob, verpleegde in het gesticht, aan zijn lotgenooten zijn leven ver halen op een wijze, zooals Van Maurik alleen kan navertellen. Een aardige teekening, een fragment van de schets in beeld brengend, heeft Joh. Braakensiek voor de circulaire geleverd. Moge het ge schriftje een rijken oogst aan de stichting bezorgen. Zij heeft het wel noodig. Aan 22 aanvragen om plaatsing kon niet vol daan worden wegens gebrek aan geld middelen. Secretaris-administratenr der stichting is de heer G. S. A. van Hall, Dapperstraat 53, te Amsterdam. Voor desertie in tijd van vrede, werd de marinier 3e kl., W. J. van den B. ver oordeeld tot een militaire gevangenisstraf van 6 maanden, terwijl de marinier 3e kl. J. A., Te W., van desertie van de wacht in tijd van vrede, gestraft werd met een militaire gevangenisstraf van 3 maanden. De marinier 3e kl. S, Z. werd veroor deeld tot 2 maanden militaire detentie voor eerste desertie in tijd van vrede. Den marinier 3e kl. J. R. is ter zake van mishandeling een gevangenisstraf op gelegd van 2 maanden. Op den 6en October jl., des voor middags ten 11 nur, heeft een persoon, als heer gekleed, onder den naam van v. Minden, wonende P.C. Hooftstraat 66 te Amsterdam, voor 3 uren gehuurd van de firma Samuels Co., aan de Heerengracht 556 aldaar, een velocipède, van de fabriek van Hillman, Herbert en Cooper te Cferhy (Engeland), voorzien van het fabrieksmerk, bestaande uit voornoemde namen, geheel zwart gelakt, met holle vellingen en zoo genaamde tangertwielen, zijnde gekruiste ipaken. De huurder is genaamd Jonas Levie Lelie, 22 jaren, diamantklover, ge boren en laatst wonende te Amsterdam, Pieter Jacobstraat 38, en niet terugge keerd. De commissaris van politie der le sectie te Amsterdam, verzoekt opsporing van de velocipède en van den verdachte en, zoo daartoe termen zijn, aanhouding en opzending. Een ingezetene van De Zijpe, ge meente Schagen, die 's avonds zijn fa milie te Kol hom bezocht, werd den vol genden morgen nabij Oudesluis levenloos uit het water opgehaald. Door de duis ternis was hjj van den dijk geraakt en verdronken. De heeren P. Bouma en D. Dekker, van Texel, hebben te Amsterdam acte als onderwijzer bekomen. Een heer, die Donderdagmorgen op de Nieuwmarkt te Amsterdam op zijn horloge keek, zag heel vreemd op, toen het uurwerk hem eensklaps werd ontrukt door iemand, die, naar zijn klee ding te oordeelen, eek poldergast was. Twee politie-agenten snelden den dief na, die het op een loopen zette en ontkwam. Op de Sint Anthonies Breestraat pakten echter twee andere agenten hem beet. Onder den uitroep, dat niemand meer op het horloge zou zien hoe laat het was, wierp de dief het uurwerk tegen de straatsteenen stuk. De liefhebber werd daarop naar een politie-bureau ge bracht. Men schrijft uit Neerbosch: De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting, ontving uit de Transvaal van den oud-verpleegde Rink Pijlstra bericht, dat in den algemeenen toestand weder verbetering is waar te nemen. Hij bevindt zich nu met een Hollandschen tuinman op de goudvelden, waar zij een groenteveld hebben aangelegd en verschil lende soorten van groenten telen en die verkoopen. Wanneer deze goudvelden door emigratie meer vooruitgaan, dan twijfelt hij niet of ze zullen in hun onderhoud kunnen voorzien. Behalve het vleesch, dat niet zoo duur is als in Holland (men betaalt voor het 1/È KG. slechts 30 cent), zijn de overige levensmiddelen buitenge woon hoog in prijs. O. a. wordt een zak boerenmeel, dat is meel met zemels en alles nog daarin, voor f30 tot f36 ver kocht, terwijl voor koffie, ongebrand en ongemalen, tot 90 ct. per 1/8 KG. wordt betaald. Thans is Pijlstra bezig met het bouwen van een woniug, die bij spoedig hoopt te betrekken. Uit Delfzijl wordt gemeld, dat door kapt. J. Boss, van het schip Antje, een vrouwenlak drijvende is gevonden en te Norden aangebracht, hetwelk herkend is als het lijk van den vrouw van kapt. Pan- jer, van het op de Noordzee gezonken schip Margaretha Catharina". Doe wel en zie om Een handswerksman, wonende op de Kadijk te Amsterdam, had een vriend mede naar zijn woning genomen om hem te la ten eten, daar de vriend voorgaf honger te hebben. Na zich flink te goed te heb ben gedaan, vertrok deze vriend onder de hartelijkste dankbetuigingen, en beloofde het genotene later te zullen vergoeden. Na zijn vertrek bemerkte de vrouw des huizes, dat hij uit erkentelijkheid tevens een jas, broek en vest van zijn weldoener had medegenomen. Een dievenbende ontdekt! Bij den bakker B. te Heusden werden den laatsten tijd herhaaldelijk kleine ar tikelen vermist en men verdiepte zich er in wie de onbeschaamdheid zou hebben, geregeld het huis binnen te dringen en zich nu eens een doekje, dan een ander gering kleedingstuk toe te eigenen. De vorige week was het een der familie leden, die een sierljjke kanten muts van f 46 op den stoel hing, om den volgenden morgen slechts te kunnen vaststellen, dat de muts spoorloos verdwenen was. Een dag later werden eenige peren op denzelfden stoel gelegd, de deur gesloten en weder was er den volgenden morgen niets van te bespeuren, terwijl ook geen enkele sluiting verbroken scheen. Het begon nu belangwekkend te worden. Een der huisgenooten zou een onder zoek in loco instellen, waartoe hij een kastje bij den muur verzette, en daarach ter in het behangsel een groote opening ontdekte. Met de hand daarachter tas tende, voelde hij met een een scherpen beet, en zag daarna een grijnzenden grauwen kop van een ondier, dat kwam zien, wie zich verstoutte zijn heiligdom binnen te dringen, 't Scheen de baas van 't spul van een rattenfamilie te zijn, die nu wel dra met zijn talrijk gezin door een ijzeren voorwerp was neergeveld. Nu bleek het, dat de ratjes een aardig ma gazijn hadden. Niet alleen werden ver schillende gehavende kleedingstukken, als ook gedeeltelijke peren terug gevonden, maar ook gaven stukken gerafelde Bra- bantsche kant het bewijs, dat 't sierlijke hoofdtooisel tot leger van de booze in dringers bad gediend. Dat niet alle personen die door de politie bedelend worden aangetroffen, be hoeftig zijn, bleek Zaterdag in bet nabu rige Zundert, waar een persoon, genaamd J. E., geboren te Heinkenszand (Zeeland) door de rijkspolitie werd opgepakt, die in het bezit werd bevonden van f 1600 aan bankpapier en f 118.50 aan obliga- tiën, 2 Turksche stukken, ieder 400 frs., 46 coupons ieder van 6 frs., benevens zil veren en koperen muntstukken. De rijke bedelaar werd naar Brede getransporteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. (»N. B. C".) Terwijl zekere B. met zijn vrouw de Apeldoornsche kermis bezocht, wist men te zijnen huize door inklimming f600 te bemachtigen.. De politie is den dader op het spoor. De persoon, die de vorige week gevankelijk uit Haarlemmermeer te Haar lem is binnengebracht, is G. De Jager, oud ongeveer 38 jaar. In zijn bezit werden gevonden een compleet boeren pak, 30 tabaksdoozen, 20 portemonnaies, 12 zakmessen, vijlen, hamers, zichten, sikkels, oude en nieuwe spaden, enz. In de gevangenissen te Hoorn, Haarlem en Heerenveen heeft hij reeds geruimen tijd doorgebracht. De landbouwer L., van Haarlemmer meer, was Donderdag naar de Sloter vee markt geweest en bad na afdoening zijner zaken dermate van de vergunning" ge profiteerd, dat zijn beenen hem hun dienst weigerden. Hij werd echter met behulp van tal van vrienden en collega's op een wagen getild en met dit voertuig ging het tot Halfweg. Nadat men zich hier nog een weinig had verfrischt, werd L. overgeladen op zijn inmiddels aangebracht eigen voertuig. Na in de armen van Morpheus een verkwikkende rust te heb ben genoten, kwam de man tot de ont dekking, dat hij een portefeuille met f 150 miste. OHegebralk op zee. Het gebruik van olie om de uitwerking der golven te temperen, waarover in den laatsten tijd veel in dagbladen en tijdschriften wordt geschreven, was reeds vroeger in zwang dan menigeen zal weten. Ruim 25 jaren geleden werd dit middel reeds op sommige Nederlandsche loodsvaartuigen ii toepassing gebracht. De loodsen noemden het storten van olie in zee »slaken", onder welken naam het nog bij vele zeelieden bekend staat. 't Moge vreemd schynen, doch een feit is het, dat in ons vaderland eerst belangstelling in die oliestorting werd getoond, toen er uit den vreemde van gewaagd werd. 'tls volstrekt niet onmogelyk, dat de vinding wel aan onze eigen zeevaarders te danken is. Even oud als de oliestorting, is het spuwen van spekvet op het water der zandbanken, dat bij de botstekers in gebruik was. Wan neer deze lieden met een elger over de banken waadden om bot te steken, die de geoefenden onder hen aan de oogen konden zien, welke van onder 't zand te voorschijn kwamen, ge beurde het wel eens dat er een koeltje opstak en liet water zoo deed rimpelen, dat de op pervlakte het zien van den bodem belette. In dat geval kauwden de visscliers een stukje spek en lieten het speeksel in zee vloeien waarop terstond voor hen de oppervlakte glad werd en de bolvangers in staat waren den grond te zien. Misschien heeft die gewoonte wel de aan dacht op oliestorting gevestigd. Hoe dit ook zij, menig schip is bereids be houden gebleven door de aanwending van olie, om het breken der golven te beletten. Sommige leeken meenen dat het storten van olie ook de golving der zee doet bedaren. Dit is geenszins het geval. De zee blijft evengoed doorgolven, doch de golven storten niet over kophet breken der zee blijft dus uit. De slingering van een schip blijft derhalve ook bij oliestorting voortduren. Zoodra zich de gestorte olie verder over de zee verspreidt, begint de golfslag weer spoedig met dezelfde hevigheid, doch het schip, dat blijft voortgaan met oliestorten, bevindt zich reeds op tamelijk veilig terrein. Het doelmatigst wordt de oliestorting toege past door werk, van olie doortrokken, in lin nen zakken aan lijnen, achter het schip te doen slepen. De zakken worden vol gaatjes gestoken, door middel van inprikken met zeilnaalden. In de branding, vooral wanneer deze zeer hevig is, baat het middel niet veel. Misschien wórdt dit veroorzaakt, doordien de golfslag te steil gaat en de koppeu van de golven, die men gewoon is branding te noemen, nood wendig moeten neerstorten, zonder dat olie daarop veel invloed vermag uit te oefenen. Moge liet gebruik van oliestorting verre van nieuw, ja zelfs reeds betrekkelijk ond zijn, toch schijnt er nog te weinig gewicht aan te worden gehecht om het eenvoudig, doch be langrijk middel, door de geheele zeevarende wereld te zien in toepassing gebracht. Het moet te Parijs mode worden, op de kerkhoven, bij de graven bussen te plaatsen voor de visitekaartjes der vrien den en bekenden die, bjj het algemeen bezoeken der graven op Allerzielen, willen toonen dat zij de dooden niet vergeten. Beschimmeld brood is evenzeer voor vee als voor menscben ongeschikt en zelfs gevaarlijk. Eine alte Geschichte, maar die immer nen blijft, omdat men er niet aan denkt. Nu een landbouwer ergens in Westfalen verloor dezer dagen twee kostbare paar den, die, zooals later bleek, door beschim meld brood vergiftigd waren. Een grijsaard van 80 jaren in een dorp bij Tarbes (Fr. dep. Opperpyreneën) is dezer dagen vermoord door zijn 62-ja- rige vrouw en zijn 41-jarige dochter, die den zwakken ouden man met stokken dood sloegen. De beide furiën zijn in hechte nis genomen. Kopenhagen, 20 October. Betreffende 't voorgevallene aan boord van het Russische driemast schoenerschip »Johannes," bevat de Berlingske Tidende het volgende: Het stoomschip Moros," van Riga naar Kopenhagen, trof den 19 Oct. des voormiddags, tusschen Bornbolm en Sandbammer, gemeld schoenerschip aan, met volle zeilen bij en oogenschijnlijk verlaten. De gezagvoerder zond een boot derwaarts en toen men aan boord kwam, vond men op het dek een gebonden man en daarnaast de stuurman, geheel bewus- loos liggen in een poel van bloed. Meer dere personen waren op het schip niet te vinden. De stuurman, welke spoedig, nadat men hem vond, tot bewustzijn kwam, legde de volgende verklaring af. Des nachts tusschen 17 en 18 October, omstreeks 3 u.toen de kapitein met 3 man de wacht had, stond de moordenaar aan het roer en haalde deze plotseling een bijl te voorschijn, waarmede hij on verhoeds den gezagvoerder doodsloeg en het lijk over boord wierp. De beide andere personen bevonden zich vooruit; sloop de moordenaar derwaarts en wer den beiden onverhoeds door hem afge maakt en over boord geworpen. Daarna begaf bij zich in het volkslogies, waar drie andere personen sliepenbenevens den stuurman, welke in een afzonderlijke hut was. De drie matrozen werden ins gelijks door hem vermoord en over boord geworpen. Vooraf had hij de deur der hut van den stuurman van buiten ge sloten. Toen trachtte hij ook den stuur man te dooden, door hem met een mes, aan een bootshaak vastgebonden, door 't schijnlicht van de hut, waarin de stuur man was, te steken. Dewijl hem zulks echter niet gelukte, beproefde hij 't schip te verbranden en tevens den stuurman te dooden door petroleum in diens hut te gieten, doch 't gelukte het hem niet, die te doen ontbranden. Hij beproefde toen door middel van de boot, die hij over boord wist te krijgen, van 't schip te vluchten, doch dewijl hij de lensproppen *.«iT d? boot vergeten had in de gaten te stoppen, liep deze vol water en sprong hij weder aan boord van den schoener. De stuurman was intusschen door 't schijnlicht op dek gekomen en nu gelukte het dezen, na een vreeselijke worsteling, den moordenaar te overwinnen en te binden. De stuurman was intusschen door bloed verlies zoo afgemat, dat hij bewusteloos op dek zonk, in welken toestand hij door de bemanning van de »Morso" werd ge vonden. Aan een verslag van het statistisch bureau te Berlijn, ontleenen wij de vol gende belangrijke cijfers. Vier vijfden van alle stoomwerktuigen, die op dit oogenblik werken, zijn in de laatste 25 jaren gebouwd. Frankrijk heeft in gebruik 49,590 vaste stoomketels, 7000 locomotieven en 1850 stoombootketels, Duitschland 59000,10000 en 1700 stuks respectievelijk -van zulke ketels, [enz. Wat de stoomkracht aan gaat, bezitten de Vereenigde Staten alles en alles 7,500,000 paardenkracht, Enge land 7,000,000, Duitschland 4,500,000, Frankrijk 3,000,000, Oostenrijk 1,500,000. Hieronder zijn evenwel niet megerekend een totaal van 105,000 locomotieven met 3,000,000 paardenkracht. Te zamen wordt het stoomvermogen van de geheele wereld gesteld op 46,000,000 paardenkracht. Daar 1 stoompaardenkracht overeenkomt in ar beidsvermogen met 3 gewone paarden, en 1 paard met 7 mannen, zoo vertegenwoor digen de stoomwerktuigen te zamen on geveer 1000 millioen mannen, of meer dan het dubbele van de arbeidende bevolking van de geheele wereld. De stoom heeft dus 's menschen werkkracht verdrievoudigd. Een telegram van den gouverneur van Zuid-Australië aan den Franschen minister van marine meldt, dat men aan het strand bij Freemantle een dooden al- bratros heeft gevonden met een zinken plaatje aan den hals, waarop in 't Fransch de volgende woorden »13 schipbreukelingen zijn den 4n Aug. 1887 op de Grozet-eilanden geland". De minister heeft den bevelhebber der zee macht in den Indischen Oceaan bevel ge geven om een schip derwaarts te zenden. Bedoelde eilanden liggen ten zuiden van Madagascar en er moeten planten op groeien, waarmee de ongelukkigen zich kunnen voeden. Men vermoedt, dat zjj behoord hebben tot de bemanning van de »Tamaris", welke den 28sten November 1886 naar Nieuw-Caledonië vertrok en waarvan men nooit meer iets heeft ge hoord. De »Great Eastern" is weer eens in andere handen overgegaan. Zij werd verkocht voor £21,000. Een jaar geleden gold het schip nog £26,000. In 1886 leverde Amerika 15,733,960 HL. petroleum en Rusland 8,590,000 wat zeer veel is, als men in aanmerking neemt dat de Russischie industrie van nog geheel nieuwen oorsprong is. De overige landen brachten gezamelijk slechts 700,000 HL. op. Het weder is, voor den tijd van het jaar, verschrikkelijk streng in Italië. Te Bologne, Mantua, Genua, Florence, Modena en in andere plaatsen is een ont zaglijke hoeveelheid sneeuw gevallen. Te Torriglia, in Ligurië, ligt'de sneeuw 30 c.M., en bij Parma meer dan U/s el hoog. Bij Parma is de teïegraphische gemeen schap verbroken, de graanvelden hebben veel geleden, vee werd gedood en de kas- tanjeoogst is zwaar beschadigd. Te Ve netië werden hoornen door den storm ont worteld, schoorsteenen weggeslagen en vele vaartuigen vernield. Te Pisa hebben verscheiden huizen voor een deel hun dak verloren en de regen viel bij stroomen neder. Op het meer van Como zijn eenige men schen verdronken. Marine en Leger. De standplaats van den scheikundige bij de zeemacht wordt met 1 November overgebracht van Willemsoord naar Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1