't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1536. Zaterdag 5 November 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. NOVEMBER (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 8 m. Onderg. 4 u. 18 m. Zondag 6 Maandag 7 H. Willebrordus. Dinsdag 8 Laatste Kwartier. Woensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 HELDER, 4 November 1887. De garnizoens-voedings-commissie alhier, heeft Dinsdag openbaar aanbesteed: de levering der benoodigde levensmidde len en brandstoffen, ten dienste van de alhier garnizoen houdende troepen, ge durende 1888. Minste inschrijvers waren voor spek J. W. Coer, te Deventer, ad. f 54.90voor zout J. Korver, alhier, ad f 11,79 voor soep- en middag-groenten C. Postma, alhier, ad f 4,50 voor cokes J. Blikkert, alliier, ad f 0.91 per 100 KG. en voor lange turf dezelfde, ad f 4.60 per 1000 stuks. Onder de meest aantrekkelijke ge noegens, die dit seizoen oplevert, mogen voorzeker de winter-concerten, door 't stafmuziekkorps, onder directie van den kapelmeester J. Koning, gerekend worden. Van dit denkbeeld uitgaande, hadden we de zaal van Tivoli gaarne Dinsdagavond wat voller gezien, temeer daar de executan ten blijkbaar zich hadden ingespannen om de rij dier concerten op waardige wijze te openen. Maakte de uitvoering van Hamlet, van Niels W. Gade in de eerste afdeeling een aangrijpenden indruk, de belangstelling werd eerst recht leven dig bij »Die Wachtparade kommt", van Richard Eilenberg, welk stuk door zulk een daverend applaus werd gevolgd, dat de begeerte, om 't nogmaals te hooren, duidelijk bleek. Eerst toen da musici aanstalten maakten tot een da capo, kwam men tot rustook Melodiën-congress van Conradi, een aaneenschakeling van populaire zangwijzen, werd met groot ge noegen aangehoord. Dit eerste concert heeft ongetwijfeld den indruk achterge laten, dat we dezen winter nog menig maal iets goeds en schoons ten gehoore zullen krijgen. Een onzer plaatsgenooten, de hr. W. Amse, heeft 't voorrecht Zondag zijn 80- sten verjaardag te vieren. Hij werd ge boren 6 Nov. 1807, begaf zich vroeg tijdig in 's Lands Zeedienst en nam deel aan den oorlog met België, (1830). Daar door gerechtigd tot 't dragen van 't Me talen Kruis, is hg steeds een ijverig lid van die vereeniging hier ter plaatse ge weest, en zelfs met de waardigheid van bestuurslid vereerd. Sedert 1845 is de hr. A. werkzaam als gemeente-ambtenaar al hier en neemt, ondanks zjjn hoogen leef tijd, die betrekking nog steeds met jeug digen ijver waar. Gaarne gunnen we hem nog jaren de krachten, daartoe noodig, hoewel hij op een welverdiende rust alle aanspraak heeft. De politie arresteerde Dinsdag te Amsterdam den marinier 3e kl. B., in gar nizoen behoorende alhier, den man die op 30 Sept. aan het station wist te ontloo- pen aan den hoofdgeleider van het trans port, dat hem moest overbrengen. Hij is sedert dien datum niet naar zijn korps te ruggekeerd en zal nu wegens desertie voor den krijgsraad terecht staan. Bij Zr. Ms. besluit is aan den adel borst le kl. jhr. G. C. Quarles van Ufford de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 5e kl. der orde van het borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Ve nezuela geschonken. Bij Kon. besl. is aan den adjunct commies bij het Departement van Finan ciën, jhr. mr. M. van Reenen, op zjjn ver zoek, eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking; zjjn, met 1 November 1887, benoemd tot commies der posterpen 4e kl. A. P. de Vey Mestdagh en F. P. du Rieu, thans surnumerairs der posterjjen. Door de commissie van de nieuwe vischmarkt te LJmuiden is aan stuurman A. Koster, van de Pernisser-sloep »Bas- tiana Huiberdina", een fraai gouden re montoir-horloge geschonken, omdat hij de eerste was die levende schelvisch aan de nieuwe markt bracht. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Hoorn op Texel, de heer J. Van Djjk, Candidaat te Vlaardingen. Dat de eerlijke" vinder verplicht is, gevonden voorwerpen terug te bren gen, zal een man te Breda met schade en schande leeren. Onlangs verloor een dienstmeisje aldaar een gouden horloge en plaatste een advertentie. Daarop werd een naamloos antwoord ontvangen, houdende de vraag op hoeveel belooning de eerlijke vinder kon rekenen. Men re pliceerde f10. Maar toen hij met zijnen buit om de belooning vcor zijn eerljjk- heid kwam, was de poliitie aanwezig om proces-verbaal op te maken. Het kan hem f 60 boete kosten, ja zelfs 3 jaren ge vangenis. Vrouw V., de bekende kindermoor denares uit Heinkenzand, zal Dinsdag 29 November a. s. voor de rechtbank te Mid delburg terechtstaan. Voor de betrekking van hoofd aan de openbare lagere school der 3e klasse voor jongens en meisjes, genaamd de Parelschool, te Amsterdam, hebben zich 96 sollicitanten aangemeld. De boekhandelaar C. L. Brinkman, te Amsterdam, houdt zich bezig met de uitgave van een belangrijk werk, getiteld Van Holbewoner tot Koning der Aarde." De geleerde Otto Henne am Rhijn schetst daarin de ontwikkeling van 't menschdom tot op de tegenwoordige hoogte. Voor hem, die bjj de beoefening der wereld geschiedenis nog iets anders verlangt dan een opsomming van oorlogen, overwin ningen en nederlagen, is dit werk onmis baar, tot volmaking en aanvulling van zijne studie. Dnideljjk doet de schrjjver uitkomen, hoe beschaving en ontwikkeling trapsgewijze zijn ontstaan en leert ons de wereldgebeurtenissen in een licht be schouwen dat oorzaken en gevolgen helderder beschijnt, dan bjj gewone ge schiedkundige werken meestal 't geval is. We durven de kennismaking met dat werk gerustelijk aan te bevelen, waartoe de uitgever gaarneop aanvrage, een proeve van bewerking franco wil zenden. In een koffiehuis te Alkmaar had op een der laatste marktdagen het vol gende plaats: Een der bezoekers wilde vertrekken en vroeg den kastelein, hoeveel hij schuldig is. Zestig cent". Zestig cent", hoe kom je daarbij, dat is te veel! »Wel neen! voor stalling, een borreltje en een kop koffie 30 cent en voor de 30 doosjes lucifers, die je af en toe wegge moffeld hebt, elk een cent, dus samen 60 cent!" Zonder verder een woord te zeggen, betaalde de bezoeker en kneep stilletjes uit. Het gerechtshof te Arnhem behan delde Dinsdag in hooger beroep de zaak der Nijmeegsche gifmengster Johanna Deken, 23 jaar, gewezen dienstbode bjj den Njjmeegschen meubelfabrikant, H. Djjkman, die door de Arnhemsche recht bank tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens mishandeling met voor bedachte rade door toediening van voor de gezondheid of het leven sehadeljjke stoffen en de poging daartoe. De eisch van het O.M. strekte tot ver nietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling, wegens poging tot moord, tot tien jaar gevangenisstraf De zaak J. A. d. B., beklaagd we gens het lossen van een revolverschot op politie-agenten in zijn woning te 's-Gra- venhage, is verwezen naar de openbare zitting der rechtbank aldaar, ter behan deling over 14 dagen. Zondag keek de wed. K. uit Wees- percarspel even uit haar wagentje, waar mede zij uit de kerk naar huis reed, toen een rukwind op eens haar gouden kap en kanten muts afrukte en in de Gaasp deed verdwjjnen. Totnogtoe bleven alle pogingen om dit kostbaar hoofdstel terug te vinden, vrachteloos. Ontvoering van minderjarigen. Voor de reehtbank te Amsterdam, Kamer van strafzaken, stond Dinsdag tereeht Elisabeth Boon, oud 32 jaren, wonende te Amsterdam. De bekl. was gehuwd geweest met zekeren Thomas Geijssen, maar het huwelijk was op zijn vordering bij ver stek door echtscheiding ontbonden. Een later door haar ingesteld verzet mocht niet baten, zoo dat de eenmaal op grond van overspel uitge sproken echtscheiding gehandhaafd werd. Het uit den echt gesproten kind werd door den rech ter aan den vader toegewezen, die het driejarige knaapje bij de echtelieden Buwalda, op den Nieu- wendijk te Amsterdam, ter verpleging besteedde. Hij betaalde daarvoor een rijksdaalder in de week buiten de kleederen van het kind. De moeder de beklaagde was echter niet voor goed van haar kind gescheiden. Zij mocht, met toe stemming van haar gewezen man, eens per week haar kind zien, en de echtelieden Buwalda maak ten zelfs geen bezwaar, haar daartoe meermalen in de gelegenheid te stellen. Het scheen echter dat zij daarmede niet tevreden wasalthans toen juffrouw Buwalda op 12 September jl. met het kind op het Hekelveld wandelde, maakte de bekl., geholpen door hare pleegmoeder en eenige andere bevriende vrouwen, zich van het ventje meester. Noch de tusschenkomst van een commissaris van politie, noch die van den officier van justitie mochten baten. Zij weigerde hardnekkig het kind af te geven en heeft het tot den hnidigen dag onder hare hoede. Vandaar de terechtzitting. De bekl. erkent de feiten volmondig. Op de vraag: waarom zij het kind met zich voerde, antwoordde zij, dat het bij de echtelieden Bu walda verwaarloosd werd. Slechts in zooverre wordt deze bewering bevestigd, als uit de ver- klarrngen van sommige getuigen blijkt, dat het ondergoed van het knaapje wel iets te wenschen overliet. Mr. B. Ort wees er in zijn requisitoir op, dat over deze geheele zaak nog eenigermate een schaduw lag. Op grond van beweerd overspel was de echtscheiding bij verstek, d. w. z. zonder eenig bewijs hoegenaamd, toegewezen, ofschoon de vader in zijn introductief tvquesi had vermeld, dat hij met twee getuigen zijne vrouw op heeter- daad gesnapt had. Later bij den rechter-com- missaris voor strafzaken geroepen, weigerde hij de namen van die getuigen op te geven. Vandaar dat velen meenen dat de beschuldiging van over spel oneerlijk was, en de moeder het slachtoffer van de nieuwere jurisprudentie, die in zake echt scheidingen bij verstek het ambtshalve bevelen van bewijs verbiedt. Toch mocht de vrouw de echtscheiding niet betreuren, want het huwelijks leven was voor haar niet rijk aan lief, maar wel aan leedzij werd door haren man herhaaldelijk mishandeld en zelfs opgesloten, zoodat buren haar als aan een gevangene eten en drinken moesten toereiken. Het O. M. betreurt het overigens, dat zij het kind niet heeft teruggegeven, want dan ware denkelijk deze vervolging achterwege gebleven. Alle omstandigheden in aanmerking genomen, requireert spreker slechts 14 dagen gevangenis straf. De verdediger mr. Van Os wijst er op, dat bekl. van haren man gescheiden werd, zonder dat zij er iets van wist. PI. geeft vervolgens een schets van het ongelukkig huwelijksleven van bekl. en bestrijdt op verschillende rechtsgeleerde gronden de toepassing van art. 279 Wetboek van strafrecht. De verdediger dringt daarom op vrijspraak aan. Na re- en dupliek uitspraak over S dagen. Men schrijft uit Gasselternijveensche mond aan de Asser Ct.: Yoor eenige dagen schoot aldaar een jager een haas. Onmiddellijk trok hij het vel er af en stopte het vol aardappelloof. Zoo gevuld zette hij het dier aan den kant van een sloot. Eenigen tijd later kwam een andere jager, die zich verheugde een haas te kannen schieten en paf! daar tuimelde het dier in de sloot. Toen hij er bijgekomen was en het greep om in de weitasch te bergen, zag hij hoe hij gefopt was. Hij wilde er ook nog een ander in laten loopen en plaatste daarom het beest bij een aardappelkuil. Een derde jager schoot hem nog eens en zag zich weer be drogen. Ontevreden over de hem aange dane grap, zette hij het stomme dier in de voren van een geploegd aardappelveld. Toen den volgenden morgen de landbou wer met zijn zoon naar het land ging om den arbeid te hervatten, zag laatstge noemde het dier, en het zijn vader me- dedeelende, sloop hij er heen om het te bemachtigen. Er bij gekomen zijnde, liet hg er zich op vallen met den uitroep: Vader! Ik heb hem al." De vader, ook toesnellende, riep: x> houd hem vast" waarop de zoon riep: »Ja maar hij is, geloof ik, al dood" Zoo kan men gefopt worden. Er is last gegeven, dat een der loodsschoeners, sterk 17 man, op een en kele na allen hoofden van gezinnen, met 1 Mei a.s. verplaatst wordt van Helle- voetsluis naar Maassluis. Dit feit wordt als 'een stellig voorteeken beschouwd vaD de geheele verplaatsing van het loodswe zen. Het is een ware ramp voor de ge meente Hellevoetsluis. In een huisgezin met 5 kinderen te Haulerwijk zijn in één week tijds drie kinderen overleden, terwijl een nog on gesteld is. In dezelfde week werd het gezin reeds geruïneerd doordat de woning met inboedel een prooi der vlammen werd. Men leest in de Leidsche Ct. Dat het voor de meeste menschen hoe langer hoe moeielgker wordt om in het bezit van een rijksdaalder te komen is bekenddat men naar dat bezit op zeer uiteenloopende wijzen tracht, is evenzeer bekend, dat men er echter naar vischt is al even zeldzaam als hopeloos. Toch gaf men het Dinsdagmiddag aan den Nieu wen Rijn maar niet op, waar een vrouw aan de Westlandsche markt een rijks daalder in plaats van in de hand van den koopman, in het water liet gigden. Zulk een schat, hoewel onzichtbaar, trok vooral «in deze slechte tijden", bijzonder de aandacht, en een verwoed gevisch was er het gevolg van. Met begeerige blik ken werd telkens het opgehaalde visch- tuig begroet, totdat de duisternis die be groeting onmogelijk maakte. Te Arnhem werd het plantsoen door den storm zwaar geteisterd. Vele prachtige boomen zijn langs de singels geveld. Nabij de villa van den graaf van Limburg Stirum aan den Eusebius-buitensingel zijn de beide reusachtige populieren neergestort, in hun zwaren val een aantal ook vrij groote boomen in de omgeving verplet terende. Ontzaggelijke stukken aarde zijn uit den ondergrond losgescheurd. De ver woesting maakte den indruk, dat daar een verwoed en moorddadig gevecht onder de reuzen van het woud was geleverd. Te 's-Hertogenbosch heeft zekere A. B., een bekend dronkaard, die in ver- regaanden staat van dronkenschap door de politie naar het bureau was gevoerd en in een der bewaarplaatsen ter ont nuchtering opgeborgen, gelegenheid ge vonden om zich aldaar van het leven te berooven. Hij had zich met zijn boezeroen aan de ijzeren traliën der opening boven de celdeur opgehangen. De geneesheer kon alleen den dood constateeren. De storm, die ook de Belgische kus ten met hevigheid heeft geteisterd, heeft aan een vijftal personen van het Neder- landsch schip »Helena" voor Duinkerken het leven gekost. Zondagavond te half negen werd van de Seinpost een schip in gevaar geseind en dadelijk ging de reddingsboot Suzan Gray" met 13 koppen bemand, van achter de sleepboot Progrès" het schip te hulp, gevolgd door twee sleepbooten. De »Helena" kwam van Portsmouth met een lading erts, was, doordien zij de haven had gemist, in oostelijke rich ting afgedreven, en ging voort in de rich ting van Zuytcote. Men geloofde de equipage gered, maar het tegendeel was waar; de Suzan Gray" kreeg bevel te rug te keeren naar het verlaten schip, waar, naar gezegd werd, vier personen in de touwen zich vasthielden. Na tal van vruchtelooze pogingen slaagde de red dingsboot er in, de »Helena" te naderen; door lijnen werden de stuurman en de loods gered, maar de kapitein Potjes en een matroos waren zoo gelukkig niet op hetzelfde oogenblik werden zij door een grooten golf weggeslagen. Nu bleef de vrouw van den kapitein nog over te redden met twee kinderen, die in gevaarlijke omstandigheden ver keerden, zoodat de redders dan ook wei nig hoop hadden de ongelukkigen te red den en ze voor hun oogen in de golven moesten zien omkomen. Het schouwspel was hartverscheurend. De reddingsboot kantelde en de matro zen moesten zwemmende het strand be reiken, waar zij, de verharde, ruwe zee lieden, tranen van smart en woede ween den, dewijl zij aan de woedende baren een vijftal menschenlevens hadden moeten afstaan en machteloos waren geweest om de ongelukkigen te redden. De beide geredden werden met de meeste zorg en liefde te Duinkerken op genomen. Men schrijft uit Atjeh aan het Bat. Handelsblad In de laatste dagen, tusschen 12 en 4 uur 's nachts, werd Kota Radja steeds hevig beschoten in verschillende richtin gen, maar in den nacht van den 18den September, omstreeks 1 uur, hebben de sloebers een waagstuk begaan zonder weer ga met 7 a 8 goed gewapende personen hebben ze achter de kazerne te Gedah een paar gaten in den bamboe-pagger gemaakt, en zich aldaar verscholen zon der bemerkt te zijn geworden door de in die buurt geplaatste schildwachten. Toen de aflossing aldaar moest passeeren, schoten ze op deze met donderbussen en gingen daarna met de klewang er op af, waarbij 1 Inlandsch fuselier letterlijk in stukken werd geschoten en 1 Europeesch zwaar gewond. De eerste gaf onmiddellgk den geest, doch de tweede, ofschoon zwaar gewond, had nog de kracht en den moed eenige schoten achter elkaar te doen, waardoor de sloebers het hazenpad kozen, met zich nemende één geweer. Dienzelfden nacht hebben de Atjehers een Chinees achter Penajoeng getjinjangd. Geen patrouille noch andere militaire hulp wordt bij al dat schieten uitgezon den. Men laat alles over aan het beleid der in de verhoogde schilderhuizen ge plaatste schildwachten, en er wordt niet den minsten maatregel genomen voor de veiligheid der ingezetenen. Marine. Uit het roorloopig verslag omtrent hoofdstak VI der Staatsbegrooting voor 1888, blijkt, dat sommige leden in de afdeelingen der Tweede Ka mer een ganatigen indruk hadden bekomen, van de wijze, waarop deze Minister het beheer van zijn departement weet te voeren. Deze begroo ting onderscheidde zich toch door betere specifi catie, benevens nauwkeuriger en verlaagde raming van vele kleinere posten. Daardoor was het mo gelijk geworden, zonder het eindcijfer al te hoog op te voeren, althans een zekere som uit te trek ken tot aanvulling van het materiëel. Gaarne hereid de noodige gelden beschikbaar te stellen om de zeemacht op de vereischte sterkte te hou den en voor langzame vernietiging te behoeden, verheugden deze leden zich dat de Minister den moed had betoond om aan het materiëel behoor lijk de hand te willen honden. Slechts kon het de vraag zijn, of hij daartoe onder de bestaande omstandigheden wel in allen deele den rechten weg had ingeslagen. Bij andere leden had de ingediende begrooting in meer dan één opzicht teleurstelling verwekt. Deze Minister, zeiden zij, die sedert lang niet meer tot het korps zee-officieren behoorde, trad bij de indiening der definitieve begrooting voor het loopende jaar met groote bescheidenheid op. Wel bevatte de Memorie van Toelichting een plan tot versterking der vloot gedurende de eerst volgende jaren, maar een duidelijke uiteenzetting van 's Ministers denkbeelden omtrent de taak der zeemacht bij de verdediging van Nederland en van de overzeesche bezittingen werd in dat staatsstuk tevergeefs gezocht, zoodat men ten aanzien der gronden, waarop de noodig geachte aanvulling van het materiëel berustte, in het duister bleef ver- keeren. Van ingrijpende vereenvoudigingen bleek uit de begrooting niet. 's Rijks lijnbaan was al- opgeheven, maar de oplossing van het vraag stuk der werven werd tot een verre toekomst verschoven. Verscheidene leden gaven te kennen, dat zij de marine alleen wenschten bestemd te zien voor de verdediging van den vaderlandschen bodem en ongeneigd waren gelden toe te staan om schepen te doen bouwen, die den vijand in diep water zonden moeten bestrijden. Voorzeker moest tot oefening buitengaads ge legenheid blijven bestaan, doch ook in dit opzicht moest men zich voor overdrijving wachten. Ingezonden Mijnheer de Redacteur! Alles wat eenigszins den menscli kan op wekken in dezen saaien tijd, in dezen tyd Van malaise, waarin ieder klaagt en zich be zorgd maakt, mag men toejuichen; ook dat er voor eenig amusement wordt gezorgd, vooral wanneer 't den toeschouwers niets behoeft te kosten. Welnu, aan lachverwekkende tooneelen was het begin van deze maand rijk. In de straten en langs de grachten van Helders veste kon men nu en dan een parforce jacht zien, niet met honden, maar op honden. Onze wakkere politie-agenten zaten met den groot sten y ver de in den laatsten tijd veelbesproken viervoeters, met name Pluto, Hector, Filax, Fik, Does, etc., achterna, om te zien of ze den voorgeschreven belastingpenning als een ordeteeken om hun hals droegen. De dieren waren voorzeker nog niet aan zulk een be leefde attentie gewoon of vermoedden instinct matig iets kwaads, althans ze zetten 't in den regel op een loopen en dan bogoa een

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1