't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1537. Woensdag 9^November 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 8 November 1887. Het Fransche schip Souvenir," kapt. Hou, met bestemming van Honfleur naar Petersburg, dat lek en met meer andere schade alhier binnengeloopen was, is, voor zoover noodig, gerepareerd en gereed om deze week de lading dynamiet weder in te nemen. Het schip zal echter, in stede de reis naar Petersburg te vervolgen, naar Honfleur terugkeeren. De eerste Kamer heeft Zaterdag alle herziene Hoofdstukken der Grondwet aan genomen. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tot hervatting van de werkzaamheden bijeengeroepen Maan dag 14 Nov. a. s. Volgens particulier bericht is Zr. Ms. stoomschip Banda, hetwelk blijkens berichten uit Indië vermist werd, door Zr. Ms. stoomschip Macassar gevonden. Men schrijft van het eiland Vlie land LI. Zondagmorgen kwam hier binnen, het Nederlandsehe stoomschip »Elve", van Hamburg naar Amsterdam^" bij dikken regen en ruw weer, waardoor het den gezagvoerder onmogelijk was om voldoende hoogte te kunnen nemen waar hij zich bevond. Gelukkig kwam er een zooge naamde blink door en had men toen het Vlie vlak voor zich, zoodat van deze ge legenheid, ook met het oog op den lagen barometerstand, gebruik is gemaakt, om door dezen in een veiliger vaarwater te komen. Het klaringsvaartuig begaf, nadat het stoomschip in zicht kwam, zich met den meesten spoed naar de reede, om het stoom schip in te klaren, waarna het zijn reis naar Amsterdam konde vervolgen. Daarna keerde het klaringsvaartuig door de onstuimige zee terug, om een veiliger ankerplaats op te zoeken. Eensklaps werd het door een hevigen storm overvallen, uit het Z.W.t.W.en zette het zijn koers naar de Vliesloot, ook wel Mon- nikkensloot genaamd, een zeer gevaarlijk en nauw vaarwater met ondiepten, het welk in omstandigheden als deze des te gevaarlijker is als een schip, kruisende in dit vaarwater, weigert te wenden, daar het dan herroepelijk op een der droogten moet vervallenen dan meestal verlorenis. 't Was een bar gezicht, de branding te zien in de Vliesloothet water was totaal wit van schuim en het vaartuig heeft dan ook menigen breker overgekregen, die dan de vrijpostigheid namen, eens even een kijkje in de kajuit te nemen. Het eenparig getuigenis van liedendie het vaartuig zagen binnenkomen, was, dat zij nog nooit zoo iets gezien hadden. Gelukkig mag het heeten dat de zeer bekwame schipper B. AShooij, die het ge noemde vaartuig onafgebroken 26 jaren met de meeste nauwgezetheid en trouw bediend heeft, in dit noodweer kalm aan het roer stond in weerwil van het vele water, dat hem in het gezicht sloeg en hem het zien somwijlen onmogelijk maakte, en het is aan zijn vastberadenheid te danken, dat het schip, na een zeer ge vaarlijke reis, toch behouden in de haven kwam. Het loodsvaartuig No. 3, dat eveneens beproefde de Vliesloot binnen te komen, stormde voor den wind naar Terschelling. Naar aanleiding van de bellende brutale insluiping in een goudsmidswinkel aan de Molenstraat te 's Gravenhage en ten gevolge van het op dien diefstal door de politie ingestelde onderzoek, waardoor meerdere diefstallen aan het licht zyn gekomen, zijn thans niet minder dan 6 mannen en vrouwen in verzekerde bewa ring gesteld. Het werd tijd Ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp op het eiland Urk, heeft de Minister van Oorlog de officieren van gezondheid, die genegen zijn daar heen gedetacheerd te worden, onder genot van toelagen, uitgenoodigd zich tot dat doel aan te melden. Een 43-jarig koopman in lompen en beenderen te Leeuwarden, G.P. genaamd, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf, omdat hjj op straat een kweekeling met beide handen in het gezicht had aangegrepen, alleen op grond dat deze zijn zoon had laten schoolblijven. Aan boord van de Urker visseher- schuiten bevinden zich thans eenige Duitschers, om het visschen met de beug en de kor te leeren. Zij doen werk als knecht en genieten alleen den kost, maar van de Duitsche Regeering ontvangen zij als salaris 800 mark (f 480) in de zes maanden. Hoogstwaarschijnlijk zullen die menschen zich later ook op de kustvis- seherij toeleggen en voor de Nederlandsehe visschers ernstige mededingers worden. Men schrijft het spoorwegongeval te Rozendaal hoofdzakelijk toe aan te weinig ruimte tusschen de spoorbaan van de lijn-Breda en de plaats, waar dag en nacht aldaar onophoudelijk manoeuvres moeten plaats hebben en waar dikwijls honderden wagens worden bijeengebracht. De stoffelijke schade is nogal aanzien lijk; men zegt 40 a 50,000 gulden. Staande een civiel geding, Vrijdag- voormiddag gevoerd voor een katongerecht te Amsterdam, werd een der partijen door drift tegenover zijnen aanklager zoodanig overmand, dat de ongelukkige, door een beroerte getroffen, in de audiëntiezaal voor de balie ineenzakte, en tot niet geringe ontsteltenis van alle aanwezigen, levenloos naar buiten moest gedragen worden. Volgens de »Haagsche Ct." heeft de heer Hoek, te Apeldoorn wiens naam, als betrokken in de poging tot ontvoering van zijn kinderen door me vrouw Bulkley, algemeen bekend is met zijn huishoudster en kinderen, na al zijn meubels te hebben verkocht, Apel doorn en ons land verlaten. Men weet niet waarheen hij zich begeven heeft. De door de grootmoeder aangewende poging, door andere familieleden gesteund, om een betrekkelijke toenadering in de familie tot stand te brengen, en ook haar verzoek, om minstens van haar kleinkinderen afscheid te mogen nemen, werden afgewezen. Daar de toeziende voogd der kinderen in deze zaak door den vader niet werd erkend, vraagt het blad, of de vader-voogd het recht heeft, zich aan de wet te ont trekken, die in het belang van minder jarigen de benoeming van een toezienden voogd noodig acht. In het Voorburgstraatje te 's-Hage heeft Zaterdagavond een vrouw, die in kennelijken staat van dronkenschap te huis was gebracht, een brandende petroleum lamp midden onder het volk geworpen, dat voor hare woning verzameld was. Gelukkig bekwam niemand brandwonden. Zonderlinge menschen vindt men toch overal, en zonderlinge menschen heb ben ook zonderlinge ideeën. Dit werd dezer dagen weder te Breda door een schoen maker bewezen. Zijne vrouw ziek gewor den zijnde, ontbood hij een dokter, die pillen voorschreef. Wijl echter de vrouw de pillen moeielijk kon slikken en de schoenmaker het zonde vond van het geld om de pillen weg te werpen, nam hij ze zelf in. Gelukkig heeft hij er geen nadeelige gevolgen van ondervonden. Er schijnt te 's-Bosch een zekere spanning te bestaan tusschen infanterie en cavalerie althans Woensdagavond wer den in een der achterbuurten twee huzaren plotseling door ongeveer 50 infanteristen aangevallen. Een der twee aangevallenen heefc vrij ernstige wonden bekomen. Het kampement van de bereden ar tillerie op Passar Senin (Batavia) is ge- tuige geweest van een vreeselijk tooneel. Een Europeesch sergeant, naijverig op een sergeant-majoor, klopte bij dien meer dere aan en doodde hem, zoodra deze de deur opende, met een pistoolschot, a bout portant gelost. Onmiddellijk daarop plaat ste de moordenaar het wapen op zijn eigen borstde haan sloeg andermaal neer, doch ketste een volgende patroon werd toen voor de slagpen gebracht en de haan nogmaals neergetrokken, met 't gevolg, dat de moordenaar ditmaal zich zeiven, hoewel niet doodelijk, verwondde. Oók een schandaal! Meermalen wordt er geklaagd over de weinige moeite, die het Departement van Koloniën zich getroost, om het overlijden van minderen" bij het O.-I. leger aan de familiebetrekkingen in Nederland te be richten. Soms blijft een dergelijk bericht geheel achterwege. Thans blijkt uit een advertentie in een der Friesche bladen, dat ook het bericht van het omkomen van den le luit. A. J. Engelman, bij het ongeval te Soerabaya op 20 Sept., door de familie alleen uit de Nieuwsbladen vernomen is. (D.v. N.) Anna Cornelia De Colonia, weduwe van Bertrand Du Bois, te Breda, hoopt 16 dezer haar lOOsten verjaardag te vie ren. Zij leeft met haar dochter van 70 jaar in bekrompen omstandigheden. Er worden pogingen aangewend, om de da gen, die haar nog resten, wat minder zorgvol te maken. Hoe een naam een ongelukkige aanbeveling kan wezen. Te Middelburg bestaat een wijnkoo- persfirma Waterlander! Een teederminnend echtpaar Dinsdagavond had voor een bierhuis in de Anthoniestraat te Haarlem een oploopje plaats, veroorzaakt door het volgende: De vrouw, die dat bierhuis houdt, leeft al sedert geruimen tijd met haar echtge noot in onmin. Deze was binnengekomen om een glas bier te koopen,(zijn vrouw schijnt hemzelfsgeen „vrij potje" te gunnen), waarop beiden twist kregen, die zóó hoog liep, dat vrouwlief haar man een slag met een pook op het hoofd toebracht,waardoor aan dit lichaams deel een bloedende wonde ontstond. Toen hij de deur uitkwam, werd hij door een zijner kennissen, die hem stonden op te wachten, aangehitst de ruiten stuk te slaan, hetgeen door hem werd gedaan, met- het gevolg echter dat hij zijn hand en pols gevaarlijk verwondde. De verwonde is in het Sint Elizabeth-gasthuis ter ver pleging opgenomen. Dinsdagnacht zoo meldt men aan de Goudsche Ct. waren te Gouda bij de Kleiwegsbrug eenige personen aan het werk (ten dienste van den tramweg), toen plotseling de nachtelijke stilte werd ver stoord, doordat uit een der huizen van den Kleiweg een man en vrouw op hen toevlogen, blijkbaar zeer verschrikt door de eene of andere vreeselijke gebeurtenis. Het waren de bewoners in eigen per soon, die zeer ontsteld mededeelden, dat er één of twee dieven in hun huis waren, waarvoor zij op de vlucht waren gegaan. Genoemde werklieden verklaarden zich tot hulp bereid. De deur was op slot gevallen, zoodat men door het raam moest klimmen. Na een kleine aarze ling kwam men op die wijze binnen, zocht links, zocht rechts, maar nergens waren dieven te bespeuren. Ten slotte vond meneen kat, die een half open zalmblikje had weten te bereiken, waarin zij haar kop gestoken had, zonder die er weer uit te kunnen halen. Zij was toen eerst op zolder en later een verdieping lager heen en weer geloopen, telkens trachtende zich te bevrijden van dien ongewenschte helm, waardoor heel wat geraas veroorz&^t werd. Brutaler diefstcr^' dan te Roermond door den schoenmake. B. is gepleegd, zal wel zelden zijn voorgekomen. Nadat hij zich in een herberg had opgehouden, verborg hij zich op het sluitingsuur aldaar in den kelder, tot de bewoners ter ruste waren, om zich daarna naar het slaapver trek te begeven en van het bed van den kastelein diens broek, en daaruit de sleu tels van de gelagkamer en van een kast weg te nemen, ten einde zich op deze wijze een horloge, gouden ring en onge veer f 30 toe te eigenen. Daarna bracht hij de sleutels weer in de broek van den slapenden kastelein terug, en verwijderde zich. Hij is echter spoedig opgespoord, nog in het bezit van het horloge en eenig geld. Hij bevind zich achter slot. De te Amsterdam gevestigde Scheeps timmerlieden-Vereeniging Eendracht," heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin zij verzoekt dat, wanneer mocht worden besloten tot aanbouw van het in de begrooting van den minister van ma rine bedoeld oorlogsschip, of welk ander soort van schip, schepen of vaartuigen ook, nauwkeurig de gelegenheid en kan sen in overweging worden genomen, om die werken voor de Nederlandsehe nijver- heid te behouden. Versch brood in zee. Door het verstrekken van een bakoven aan Zr. Ma schroefstoomschip le klasse „Zilveren Kruis" dat den 15de October j.1. naar Indië is vertrok ken, is weder een stap gedaan, om de voeding aan boord der oorlogsschepen te verbeteren. Blijkt het dat deze oven voor het gebruik in zee geschikt is, en er ook in andere opzichten geen bezwaren worden ondervonden tegen het bakken van brood in zee, ten behoeve der equi page, dan is bet wel te verwachten, dat deze bak ovens bij de marine voor de groote schepen zul len worden ingevoerd. Die van het „Zilveren Kruis is van het Kayser-systeem en vervaardigd door de firma Kayser Uijldert te Amsterdam; hij wordt gestookt met steenkolen, waardoor lucht wordt verwarmd, die rondom de eigenlijke bak plaats circuleert, waar het deeg tot brood gebak ken wordt. Deze heete luchtoven bestaat uit een dubbele ijzeren kist, waarin een vuurhaard of stookplaats, een geheel afgesloten bakplaats, en steenen en ijze ren kanalen. De lucht, die door den vuurhaard is verwarmd, verdeelt zich onder de bakruimte in kanalen van vuurvasten steen en boven de bak ruimte in ijzeren kanalen, welke door hunne bij zondere ligging een gelijkmatige hitte aan de bak ruimte geven zonder dat vuur, vlam of rook in die ruimte komen. De vloer van den oven is van steen, de kruin van ijzer. De temperatuur der heete lucht wordt- aangegeven door een aan den voorkant aange- brachten pyrometer. Tusschen de dubbele wan den van den oven is slakkenwol aangebracht, ter beperking der uitstraling* De oven is met een aantal bouten op een zware ijzeren plaat aan het dek bevestigd en neemt een ruimte in van twee vierkante Meter. In dezen oven kunnen 85 brooden van 1 K.G. gewicht te gelijk gebakken wordenzoodra een baksel gereed is kan een volgend worden inge bracht, zoodat per 24 uur 18 baksels kunnen worden verkregen. Het verbruik van steenkolen is zeer gering door het doelmatige circulatie-sys teem. Ook met het oog op de zindelijkheid heeft deze oven veel voor, want aangezien de bakruimte niet door vuur of rook verontreinigd wordt, blijft zij steeds steads zindelijk, zoodat de onderkant van daarin gebakken brood veel zuiverder is dan van brood, in gewoDe ovens gebakken. Aan boord van de „Zilveren Kruis" is de oven opgesteld in het tusschendeks binnen het ijzeren schot, dat den sohoorsteen enz. van het tusschen deks scheidt, en aan bakboordszijde van den groo- ten mast. Hierdoor geschiedt het stoken van den vuurhaard en de behandeling van het brood op het bordes in de machinekamer. De oven rust op 2 dekbalken. Het personeel dat in zee het brood zal bakken, is te Amsterdam in de behandeling van den oven geoefend. („Marineblad"). Ziektegevallen na het gebruik van worst hebben de justitie in Frankrijk op het spoor gebracht van een worstfabriek bij Rijssel, waar van bedorven vleesch groote hoeveelheden worst werden gemaakt en wel 25,000 kilo in België werden van de hand gezet. De daders zijn tot eenige maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De sneeuw heeft in Italië reeds ver scheidene offers geëischt. Op een berg bij het dorp St. Stefano d'Avebo kwamen twee menschen bij een sneeuwstorm om, en op een anderen berg vonden 5 vrou wen en een man, die van een kermis huiswaarts keerden, eveneens den dood onder de sneeuw. Op de bergen Segarino en Lame kwamen acht menschen om het leven, terwijl te Castelano bij Parma een dak instortte door de zwaarte der ge vallen sneeuw, waardoor een knaap werd verpletterd. In het hospitaal te Spandau ligt een jonge artillerist, die sedert het begin van April in slaap is geraakt. Alle po gingen om hem wakker te krijgenzijn tot dusver mislukt. De soldaat opent van tijd tot tijd de oogen, maar hy herkent niemand, zelfs niet zijn naaste verwan ten. In de eerste drie maanden van zijn slaap was hij erg vermagerdmaar sedert heeft hij zijn krachten teruggekregen. Dagelijks giet men hem wat vloeibaar voedsel in. In den ouden tijd kwam een genees heer zich in een plaats vestigen. Aange komen vroeg hij echter eerst, welke leef wijze daar geleid werd. »Wy eten alleen dan wanneer wij honger hebben en drin ken als wij dorst hebben en wij staan op en gaan ter ruste gelijk met de zon", luidde het antwoord, »Dan heb ik hier niets te doen", zeide de dokter en ging heen, om ergens anders zyn fortuin te zoeken. Een reeds oud geworden spreekwoord zegt dat de avondmaaltijd drie vierde van de men schen vermoordt, die door het middagmaal ongesteld werden. Dokter Héques, een Parijsch geneesheer, ging dikwijls als hij rijke patiënten be zocht, naar de keuken, om een vriende- :en groet te brengen aan de koks en hofmeesters. Vrienden", sprak hij dan tot hen, sik ben u groote dankbaarheid verschuldigd voor de goede diensten, die gij aan de geneeskundigen bewijst. Zonder u zou de Faculteit weldra gebrek lijden. Te New-York zijn, zooals men weet, proeven genomen met het pneumatisch torpedo-kanon van Zalmsky. Een schip dat voor een schjjf diende werd, op twee kilimeters afstands, in de lucht geworpen en verdween voor de oogen der aanwezi gen. Als men zulke dingen gaat uitvinden zegt de Arnh. Ct. moesten we, dunkt ons, het oorlogvoeren maar staken. Moed, beleid noch trouw zijn bestand tegen een toestel, dat op een paar dui zend el afstand geheele schepen niet man en muis kan doen verdwijnen en dus ook zeker vestingen en andere verdedigings werken in een oogeublik tijds totaal kan vernielen. Wat beteekenen tengenover zulke volmaakte" middelen van oorlog voeren strategisch en tactisch talent der bevelhebbers, geoefendheid en tucht bij de soldaten? Onder het opschrift Quitte Reke ning vertelt de Locomotief" het volgende Heden morgen, omstreeks 8 uur, meldde zich, onder een vreeselijk misbaar, bij den loerah van den kampong Gangah in het Chin. kamp, de Chineesch Ong Kie aan, met zijn linkeroor, als corpus delicti, op een stukje papier. Negen maanden gele- denhadhij zich geabonneerd bij den Chin. barbier Tjing Sieng, mede in Gangah woonachtig. Negen maanden lang had hij trouw om den anderen dag zich laten scheren en negen maanden lang had hij even trouw den barbier op zijn geld la ten wachten. Yan morgen weder onder het mes zijnde, sneed de barbier hem fluks het linkeroor van het hoofd, stopte hem dit in de hand en fluisterde hem in het rechteroor: »Je bent me niets meer schuldig, we zijn quitte" De barbier heeft zich uit de voeten gemaakt. Te Berlijn werd de vorige week de eerste postzegelbeurs gehouden. De toe vloed van belangstellenden was zoo groot, dat de stoelen weggenomen moesten wor den uit de groote zaal en men zich daarna nog niet gemakkelijk kon bewegen. In het daartoe bestemde boek plaatsten 129 beursbezoekers hunne handteekeningen en met hen waren ook vele nieuwsgieri gen verschenen. Vijf personen, door het Postzegelverzamelaars-verbond" te Ber lijn tot bestuurders gekozen, zorgden voor de handhaving der orde. Wie groote verzamelingen aan de markt bracht, nam plaats aan lange tafelsde verkoopers van kleine hoeveelheden mengden zich onder de golvende menigte. De omzet was zc_ levendig. Vooral was er veel vraag naar ongebruikte oud - Duitsche postzegels. Vierkante enveloppen met een volledige verzameling oude Pruisische golden 2 a 300 mark. Voor enveloppen met oude Meeklenburgsche betaalden de liefhebbers gaarne 71/s mark. Van de vreemde mo gendheden was Amerika het ruimst ver tegenwoordigd. Een verzameling Jamaica- postzegels werd voor 1500 mk. verkocht. Ook vond een groote hoeveelheid Argen- tijnsehe aftrek. De eerst uitgegeven postzegels van Buenos-Ayres brachten 10 a 15 mk., oude Mexicaansche 5 a 6 mk. op. Onder de aangeboden postmerken bevonden zich ook Columbiaansche. Over het algemeen was er minder koop lust voor verzamelingen dan voor enkele exemplaren. Op 16 November wordt de tweede beurs gehouden. Men is voornemens makelaars in dienst te stellen, ten einde voor buitenlandsche verzamelaars, die niet persoonlijk kunnen verschijnen, koop en verkoop mogelijk te maken. De beurs berichten zullen in het tijdschrift »Der Sammler" opgenomen worden. De 17 Russische officieren, beschul digd van nihilisme, zijn door het hof van Petersburg veroordeeld tot dwangarbeid van 1 tot 8 jaren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1