't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1539. Woensdag 16 NovemberT887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ATDonnoment per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 15 November 1887. Door den commissaris van politie alhier wordt medegedeeld, dat de met groot verlof van hier vertrokken zeemili cien H. G. Nieuwenhuijzen ten huize zijner ouders is aangekomen, zoodat het verzoek om opsporing enz. thans is ver- vallen. De rijkscommissie tot examineering van stuurlieden ter koopvaardij, welke te Amsterdam zitting heeft gehouden, heeft het diploma van lsten stuurman groote zeilvaart A uitgereikt aan H. Griek, dat van 2e id. aan G. Coerkamp, dat 2e id. groote stoomvaart A aan J. T. Jullien, dat van 3e id. groote zeilvaart A aan P. Ponssen, J. Barends, J. P. Klercq en J. Ritman, en dat van 3e id. groote stoom vaart A aan A. H. W. Gorter en H. M. Barel. In verband met een mogelijke over brenging der marine-inrichtingen naar de overzijde van het IJ, is een begin ge maakt met grondboringen, teneinde een nauwkeurig onderzoek in 't werk te stel len naar de daar bestaande grondlagen. De boringen geschieden onder toezicht van een opzichter van den waterstaat. De oud-officier van gez. bij de zeem. Joannes Charlorus Dumont vierde Don derdag te Delft zijn 95n verjaardag. Hij werd in 1792 te Diest geboren en j studeerde te Antwerpen en later te Brus- sel in het militair hospitaal. Den 30n Mei 1822 werd hij aangesteld tot chirurgijn 3e kl. bij de landm., uit welke betrekking hij den 24n April 1826 eervol werd ontslagen, om over te gaan bij de zeemacht. Achtereenvolgens werd hij 1 Mei 1826 tot chirurgijn 2de kl. en den len Maart 1831 tot chirurgijn-majoor 3n rang be vorderd en den 25n Oct. '1851 gepensi- onneerd, onder toekenning van den titu- lairen rang van off. van gez. Ie kl. en later van dien van dirig. off. van gez. 2e kl. In bovengenoemde rangen maakte hij verscheiden reizen naar O.- en W.-I. en wist zich zoo te onderscheiden, dat hem het ridderkruis van de Eikenkroon en dat van St. Stanislas 3e kl. van Rusland ten deel vielendaarenboven is hij gerechtigd tot het dragen van het Zilveren en het Metalen Kruis. Niettegenstaande zijn'veelbewogen leven, is deze eerbiedwaardige grijsaard nog ge zond en was kg eenige maanden geleden nog in uniform van Delft naar het mi nisterie van Marine gegaan, om Z.Ex. den minister zijn opwachting te maken. (Vaderland). Een onzer populairste tooneelspelera wiens veelzijdige verdiensten vooral in de laatste 10 jaar meer en meer erkend zijn geworden, de hr. Louis Bouwmeester, zal den 7 Dec. a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar geleden het eerst het tooneel betrad. Hij zal dien avond op treden in een zijner schitterendste rol len, namelijk als Lodewijk XI in 't drama van Delavigne. In een der bladen wordt medege deeld, dat de heer J. Oortman te Utrecht, die voor meer dan een half millioen aan legaten vermaakte, zijne huishoudster, die hem vijf-en-twintig jaar trouw en eerlijk diende, en het bij den zeer zuinigen man zuinigjes had, vgf gulden heeft toegedacht. Dit herinnert de Arnh. Ct. aan het legaat van den erfoom, met wien jaren lang, avond aan avond, een zijner neven een partij schaak kwam spelen, met op offering van alle genoegens, zijn leeftijd eigen, en weer en wind trotseerende. ïn zijn testament kreeg de neef het schaak bord met de stukken en niets meer. De erflater had er bij aangeteekend, dat zijn neef. die zulk een hartstochtelijk schaakspeler was, zeker niets aangenamer kon wezen, dan deze herinnering aan hunne genoegelijke avondjes. In de provincie Groningen heeft de werfofficier voor het O.-L. leger weinig of geen succes. Bijna overal is er nog volop werk. Het Utr.' Dbl. bericht"dat in 1887 in ons land 667 millioen steenen zijn gebakken, waarvan 465 millioen Waal- en 80 millioen IJselsteenen. Een oude does. Gelijk bekend is, woonden de heeren van Terschelling in vorige eeuwen meestal te Amsterdam. Evenwel werden, aldus schrijft men ons van dat eiland, ook eeni- gen van hen daar begraven, te oordeelen naar de zerken, welke vroeger en voor een gedeelte nog in de kerken gevonden wor den. Wellicht heeft één van hen zijn rent meester op de hoogte willen brengen van de zwaarte en de waarde der verschillende gouden en zilveren munten, misschien heeft de een of andere agent behoefte gevoeld om die waarde te kennen met het oog op 't strandrecht of is de handel met het binnen- en buitenland vrij groot ge weest, (smokkelhandel) zoodat de hande laars (opkoopers) die waarde en zwaarte moesten weten; hoe dit zij, daar op het Polderhuis onder 't beheer van den dijk graaf Pols, bevindt zich een vrij net be werkt kistje met een schuiflade, waarin zich kleine, vierkante, vergulde blokjes bevinden, met afbeeldingen van de gebrui kelijke gouden en zilveren munten, en wel de afbeeldingen van beide zijden der munten. Yan velen staat de waarde en de zwaarte aangegeven. Het laatste zal zeker gediend hebben om vervalschingen te constateeren of om de waardevermin dering door 't slijten aan te geven, waartoe een, mede aanwezig, zeer fijn weegschaaltje werd gebruikt. Aan de binnenzijde van 't kistje staat, behalve een tweeregelig rijmpje, het volgende: »Gemaackt by Isaac Abrahams 1646. In de vergulde balans op de Nieuwendyck te Amsterdam". Naar mij verzekerd is, is dat uitstekend gecon serveerd doosje of kistje vóór ongeveer 36 jaren, bij de herstelling van een onzer kerken, tusschen de aanwezige registers en boeken gevonden door den destijds aldaar wonenden predikant. Algemeen Hbld. Donderdag-ochtend is uitspraak ge daan in zake den eisch van het Classic. Best. van Zutfen, doende te Aalten wat des kerkeraads is, contra ds. Gangel al daar, tot afgifte van het onder hem be rustend kerkelijk archief. Den eiscber in casu het Classic, best. is de eisch ont zegd; hij werd tevens veroordeeld in de kosten van het geding. Te Maastricht zou Dinsdagavond voor 't eerst na de veranderingen, die aan den schouwburg zijn aangebracht, La sur prise de 1'Amour worden opgevoerd. De voorstelling begon inderdaad met een surprise". Onder de aangebrachte ver beteringen behoort ook het maken van een watergordijn, waartoe boven het too neel een pijp is bevestigd, waarmede men in geval van brand een watergordijn kan vormen. Ongelukkig echter was de kraan der leiding niet sluitend en gebeurde het dat dikke waterstralen het tooneel onder water zetten. Het publiek kreeg in het eerste half uur niets te zien dan een ver scheidenheid van emmers, dweilen en be- kens, waarmede men den watervloed te stillen trachtte. Dit gelukte dan ook na vele inspanning, waarna eindelijk de aan gekondigde Surprise" kon worden opge voerd. Door het gebeurde heeft 't. decoratief nogal waterschade geleden. J U Nader verneemt men, omtrent aen nood, waarin schipper Matthijs Taal, van de homschuit Scheveningen 55, »Argo", heeft verkeerd, en omtrent de redding van hem en zijne equipage, het volgende Donderdag 3 November jongstleden is bij noodweêr een zee tegen het schip op getornd, die de beide hoegen volslagen indrukte. Het nagenoeg nieuwe schip het is twee-en-een-half jaar oud kon de kracht daarvan niet weêrstaan. De bemanning kon met zeilen de gaten niet stoppen en bracht alle scheepsgoederen en lading zooveel mogelijk naar den ach tersteven, ten einde den kop van het schip te doen rijzenevenwel zonder ge volg. Daar het pompen niet hielp, werd de noodvlag opgezet en is de logger 121, van Ylaardingen, >Van der Ven", reeder de heer Kikkert, gevoerd door schipper Gerrit Goedknecht, in de nabijheid ge komen, doch kon wegens de hooggaande zeeën, de zinkende bom niet bereiken. De equipage van de bom heeft daarop twee brails aan een lgn doen afdrjjven naar den logger, welke daar aan boord werden opgepikt; vervolgens hebben zij een hunner kabels aan die lijn bevestigd, zoodat het eene einde zich aan boord van de bom, het andere einde aan boord van den logger bevond. Schipper Goed knecht heeft daarop een boot uitgezet, maar door de hooggaande zeeën sloeg die vol en zonk. Nadat eenige uren getoht was, om die boot weder boven water te krijgen, ge durende welken tijd de schepelingen van de »Argo" bange uren doorleefden, is het eindelijk aau de aanhoudende en volhar dende krachtsinspanning van schipper Goedknecht en zijne koene mannen ge lukt, eerst met zijn boot vijf man over te nemen en daarna de overige vier van die equipage bij zich aan boord te brengen. De schepelingen van de »Argo" verklaren slechts aan de volhardende pogingen van schipper Goedknecht en zijne visschers hun leven te danken te hebben, en roe men in de hoogste mate de broederlijke behandeling, daar aan boord genoten. Op hun verzoek is de logger door blij ven visschen en heeft hen Donderdagavond, toen hij met lading te Vlaardingen bin nenviel, aan wal gezet. Deze redding in volle zee bij hooggaande zeeën en feilen storm, verdient aller be wondering en waardeering, en men mag verwachten, dat de hooge regeering de daad niet onopgemerkt zal laten, maar den moed van schipper Goedknecht en van zijne koene equipage zal weten te beloonen. De »Argo" is kort daarna gezonken. Gansch Scheveningen was Donderdag avond op de been tegen den tijd, dat men de schipbreukelingen kon verwach ten. Voor aan den Scheveninger weg was het zwart van de menschen, die hen een hartelijk welkom toeriepen en deelneming betuigden. Schipper Taal en zijne equi page zijn trouwens zeer gezien te Sche veningen. De vreugde in de verschillende gezinnen is zeer groot. De vrouw van Taal was door den schrik vrij ernstig ongesteld. Daar was wel reden toe In de buurtschap R., nabij Gennep, heeft een nog in de wittebroodsweken verkeerende jonge vrouw zich heimelijk uit de echtelijke woning verwijderd en de wijk naar het ouderlijke huis geno men, omdat haar echtgenoot haar dwong eiken morgen te 3 uur op te staan, ten einde gezamenlijk in de schuur te gaan dorschen Om nederigheid te betrachten Volmaakt schoone vrouwen moeten, volgens iemand, die het weten kan, be zitten de volgende 30 zaken Witte tanden, witte handen en witte huid, zwarte oogen, zwarte wenkbrauwen en zwarte oogharen, roode lippen, roode wangen en roode nagels, lange handen, lange haren en lang bovenlijf, korte tan den, korte voeten, kleine ooren, breede borst, breede wenkbrauwen en ruimte tusschen deze, smallen mond, smal middel en smalle enkels, lange armen, lange beenen en lange lendenen, fijne vingers fijne haren en fijne lippen en kleine buste, kleinen neus en klein hoofd. Arme blondines en brunettesarme kleine dikkertjes Het schroefstoomschip 4e klasse Rei ger, bestemd voor de Indische Gouver- nements Marine, werd Zaterdagnamiddag te 2 u. 10 m. met het beste gevolg te water gelaten van het etablissement voor scheepsbouw der Ned. Stoombootmaat schappij te Feijenoord. Omtrent de redding van schipbreukelingen door een Nederlandsch schip, kapt. Zeilinga, wordt het volgende medegedeeld: Na Woensdag 26 Oetober te Queenstown order hekomen te hebben voor Antwerpen, kon de „Neptunus" niet voor Vrijdag 28 Oetober ver trekken. Tengevolge harde zuidelijke winden waren wij 9 uur 's avonds met een harden W. Z. W. wind in zee en hadden zwaar zeilen om boven Landsend te komen; evenwel de „Neptu- nus" loopt goed bij den wind, kan goed zeil ver dragen, zoodat wij Zaterdag morgen 4 uur boven Landsend waren, en nu ging het hink het Engel- sche Kanaal in. Het weder werd langzamerhand stiller, wind zuidelijker, tot 's avonds 8 nur, toen wij bij Star Point waren. In betrekkelijk korten tijd kregen wij storm met regen uit het zuiden en aangezien de wind naar den wal was, moes ten wij zwaar zeilen, zoodat het groote steng- en barsstede wind schoot om 12 nar uit en na was het weder behoorlijk, maar de baro meter daalde buitengewoon en reeds 's nachts 9 uur was de wind tot een orkaan aangewakkerd, wind W. N. N. W., alles schudde aan boord en het was of het tuig er uit zoude waaien, maar daar de „Neptunus" voor den wind lag, besloot ik te lensen. De beweging, die het schip toen met die geduchte vaart tegen de hooge zeeën in maakte, is niet te beschrijven en af en toe was het voorschip niet te zien. De hardste kracht van den wind duurde tot ongeveer 5 uur, toen hij tot gewonen storm overging. Wij waren toen des namiddags van Zondag bij het eiland Wicht, alwaar wij een stoomschip met noodsein zagen. Wij hielden bij en zagen dat de stoomboot geen booten meer had en hoorden roepen „Put your boats out," draaiden bij en goed vertrouwen op onze boot stellende, zetten wij die vooruit, brach ten haar in orde, en het moet tot eer van mijn scheepsvolk gezegd, ieder deed zijn plicht, zoo dat de boot in een oogenblik gereed was. Wij hadden de stoomboot boven den wind, oproeien was onmogelijk, waarop ik sein maakte, dat de stoomboot in lij van ons zou komendit werd niet gedaan, de stoomboot deed niets dan zijn stoomfluit hooren, zoodat wij veronderstel den, dat zij niet bij machte was iets te doen en daar allen schepen en stoombooten voorbij gingen, besloot ik door kracht van zeilen boven de stoomboot te komen, hetgeen ons in een tijd van 1V2 uur gelukte. Toen ging onze boot aan een lange lijn te water, bemand door mijne beide stuurlieden le en 2e en de gebroedersReintsma (de laatsten flinke Harlingers). Ik zeilde met de „Neptunus" de boot achteraan, dicht langs de stoomboot, schoot zoo langs de zijde, en wij had den het genoegen het leven te redden van 11 menschen, die anders, zoo er geen hulp was komen opdagen, binnen een uur zouden zijn verdronken, daar de luiken der stoomboot waren ingeslagen, de pompen verstopt, en zij de eigen boot met uitzetten hadden verloren, dus machteloos waren. Onze boot was spoedig weder aan boord, alles werd in gereedheid gebracht, en wij vervolgden onze reis. ReedB den volgen morgen (Maandag) zette ik op verzoek van den kapt. der stoomboot hen allen te Dover aan land. De „Neptunus" arriveerde 's nachts te Vlissingen. Alles wel. De geredden waren de kapitein en de equipage van het Engelsche stoomschip „Plaxmoss," ko mende van Guernsey, beladen met graniet en bestemd naar Londen, tehuis behoorende te Lynn. Een nieuwe tak van nijverheid" is te Amsterdam in exploitatie gebracht. Een als schipper gekleed man vraagt in een kleinen winkel een nogal groote hoeveelheid van eenig artikel. Als zoo veel niet voorhanden is, belooft hg tegen den middag terug te komen, daar hij toch nog wat in de stad te verrichten heeft. Weinig tijds later komt iemand den winkel binnen en biedt een partijtje te koop aan van het te voren gevraagde ar tikel. De winkelier »blij dat het zoo treft", koopt, maar de schipper laat zich wachten, en bij nader onderzoek blijkt den winkelier, dat hij zelfs met het arti kel is beetgenomen. Zoo ging het althans Vrijdag met een winkelier, die pakjes chocolade van het gevraagde merk drie A-tjes kocht, ter wijl het bleek, dat die pakjes grootendeels sago bevatten. Aangaande den bekenden zesvou- digen moord, op den Russischen schooner »Johannes" in de Oostzee, wordt nog be richt, dat de moordenaar Jan Umb, aan boord van het schip gebracht, opnieuw een gerechtelijk verhoor heeft ondergaan, dat op geringe afwijkingen nu geheel overeenkomt met dej verklaringen, door den stuurman afgelegd. De laatste heeft zijn leven alleen te danken aan de omstandigheid, dat de moordenaar in zijne woede zich omtrent hoofd- en voeteneinde van de kapiteins hut heeft vergist. >Faust" op financieel gebied. Wei nig opera's hebben zooveel winst afge worpen als de »Faust". Bij de eerste opvoering te Parijs leed zij fiasco. De een kon Gounod's werk niet begrijpen, de ander wilde het niet begrijpen, en weer anderen ignoreerden het geheel en al. Gounod kon echter spoedig revanche nemen op zijn landgenooten, daar het stuk overal veel succes had en zij later hun dwaling moesten erkennen. AUeen voor Frankrijks hoofdstad schat men de winst voor Gounod op ruim f 190,000, terwijl de rechten van opvoering buiten Parijs zeker f290.000 hebben op gebracht. De uitgever, die ooorspronke- lijk aan Gounod f2400 er voor betaalde, en dan nog met moeite, heeft er omstreeks f 360.000 aan verdiend. »Die goede tgd is lang voorbij" kunnen componisten van den laatsten tgd zingen. In Amerika wordt een nieuwe rat tenval gebruikt, die uitstekend moet wer ken. Men bindt nl. een stuk vleesch aan de eene pool van een dyuamo-machine, zoodanig dat de rat er niet bij komen kan zonder op een plaat te klimmen welke met de andere pool is verbonden. Naar men verneemt is geen enkele rat het vleesch machtig geworden, niettegen staande velen het beproefd hebben, zoo als kan blijken uit de groote hoeveelheid dooden, die in den electrischen stroom het leven verloren. Een moord uit liefde is derzer dagen te Willemsdorf bij Berlgn geple«?egd. In het café »Meerbad" aldaar trad in den zomer van 1885 een Bohenher in dienst, die weldra aan de docht er van ziju patroon het hof maakte. Va\u den kant van het meisje werd dit vrij koel opgenomen en toen de jonkman Ipaar zijn vaderland moest terugkeeren om er zijn dienstplicht te vervullen, scheen ide liefdehandel voor goed geëindigd. T In 1886 echter maakte de minnaar vahi een achtdaagsch verlof gebruik om naas( Willemsdorf te gaan, wijl hg opnieuw!^ naar de hand van zijne uitverkorene V. dongdoor haren vader werd hij echter beslist afgewezen. Hij keerde dus onver- richterzake terug. In de voorgaande week verscheen hij weder in het café »Meerbad" op een uur, waarin hg wist het meisje alleen te zullen vinden. Hij sprak haar aan en verzocht haar een wijsje op de piano te spelen, dat zij dan ook werkelijk deed. Maar zoodra zij een zangstuk met den beginregel*Nu wil ik niet meer", aanving, fluisterde hij haar driftig iets toe, haalde een revolver voor den dag en vuurde. De kogel drong het meisje achter het rechteroor in het hoofd. Onmiddellijk na den aanslag vluchtte de moordenaar met het vuurtuig in de hand naar buiten, wierp zijn por tefeuille op den grond en ijlde, door een kellner achtervolgd, naar het meer. Op den weg daarheen loste de Bohemer nog twee schoten op zijn eigen borst en sprong vervolgens in 't water, waarin hij nog een eind voortzwomInmiddels waren vele personen toegeschoten. Men bracht den bewustelooze weer op het droge en wekte in zoover zijne levensgeesten op, dat hij op de vraag, waarom hij den moord bedreven had, antwoordde»Uit liefde De moordenaar werd vervolgens naar Schöneberg en zijn slachtoffer naar het Elisabeths-gasthuis te Berlgn overge bracht. Broeimachines voor kinderen. Het is misschien niet algemeen bekend dat in de Parijsche ziekenhuizen broeimachines zijn ingevoerd om achterlijke pasgeboren kinderendie weinig levensvatbaarheid toonden, in het leven te behouden. De inrichting moet een groot succes hebben. Het doel der machines is om de kleine wezens aan zulk een warmte graad bloot te stellen, als noodig is tot het verkrijgen van kracht en ontwikkeling. Pasgeboren kinderen met een gewicht van twee tot twee en een half pond' in plaats van vier en een half pond, het gemid delde gewicht, en die onvermijdelijk tot een vroegen dood veroordeeld zijn, heeft men in de machines geplaatst, en binnen korten tijd waren zij krachtig en gezond. Het toestel komt overeen met de eieren- broeimachine. Het heeft den vorm van een groote houten doos, in twee vakken verdeeldhet een is met warm water gevuld, en het andere bevat een mandt met watten gevoerd, waarin het kind ge legd wordt. Het deksel bevat een glas ruit, opdat het kind voortdurend nauw keurig kan worden waargenomen. Het geheele toestel staat onder de voortdu rende hoede ven een min, die den ge neeskundige de verschillende phasen der broeding mededeelt. De vrouwen in den haram van den den Sultan van Marokko zijn in opstand gekomen, wat ten gevolgen heeft gehad, dat een veertigtal der dames verdeeld zgn geworden onder de staf-officieren. Marine en Leger. De off. van adm. 2e kl der marine J. A. C. B. zal voor een raad van onderzoek terecht staan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1