't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. W.V. Bruinvis BAAIEN, BEVERS, DUFFELS FLANELLEN Anijs- en Slempt; A. BARNEVELD, L. F. F. SCHILLING. SGHÜIF-HA8G LAMPEH, Nieuw en Concurreerend. No. 1542. Zaterdag 26 November 1887. Vijftiende Jaargang. Bekendmaking. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Bruidsuikers 9 Cent per ons. Speculaas 40, blanke Taai-Taai 16 Cent per 5 ons, bij de 5 pond minder. Bruidsuikers 9 Cent per ons. ffl H. L. SCHRöDER, Wed. MANHEIM, Hollandsche Vruchtenmoes en Confituren, EICEN FABRIKAAT, A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Hoofdgracht. P. Th LUIJCKX NATIONALE MILITIE. ffl. BUTTER, Commissionair, Viitatraat No. 21, Amsterdam. ülaonnoment per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De Burgemeester der gemeente Helder maakt bij deze aan de daarbij belangheb benden bekend, dat eenige Patentbladen van Tappers en Koffiehulsbonders over het dienstjaar 1887/1888 tot heden niet zijn afgehaalddat die patentbladen alsnog zijn te bekomen aan de Secretarie der gemeente, van af heden tot en met Dinsdag 29 No vember 1887, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, onder overlegging van het aanslagsbiljet en alleen aande belanghebbenden zelve kunnen wor den afgegeven en dat zij, die in dien tijd hun patentblad niet hebben afgehaald, zullen worden bekeurd. Helder, 18 Nov. 1887. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. NOVEMBER (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 45 m. Onderg. 3 u. 50 m. Zondag 27 le Advent. Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Volle Maan. DECEMBER (Wintermaand), 31 dagen. Donderdag 1 Vrijdag 2 Zaterdag 3 HELDER, 25 November 1887. We kunnen onzen lezers mededeelen, dat de tweede volksbijeenkomst, van wege het plaatselijk Nutsdepartement in dit seizoen alhier te geven, zal plaats hebben op Maandag 28 dezer. De heer C. D. Zur Muhlen zal dien avond als spreker optreden, 't Overige van die vergadering zal worden ingenomen door uitvoeringen van de scherm- en gymnastiek-vereeniging Oefening kweekt Kunst," onder directie van den heer Oostenveld. Door de plaatselijke commissie alhier, ter bevordering van het plan tot stichting van een standbeeld, voor Jan Pieterz. Coen, in zjjne geboorteplaats Hoorn, is de som van circa i 60 tot dit doel aan het hoofd comité afgestaan. Door de vereeniging Ontwaakt bij Tijds" is o. a. de som van f10 geschonken; door de Burgerkring Harmonie" eveneens f10 en door de Marine-Machinisten-elub f7.50. De po ging van de vereeniging Admiraal de Ruijter," om, door het geven van een paar tooneel-uitvoeringen gelden bijeen te brengen, is door verschillende omstan digheden niet geslaagd. De plaatselijke commissie is in hare bijeenkomst van jl. Dinsdag ontbonden. Op a. s. Zondag zal alhier een voor- loopige bijeenkomst worden gehouden, door eenige personen uit verschillende gemeenten, van hier en uit den omtrek, om de stichting voor te bereiden van een centrale liberale kies vereeniging in het nieuwe hootd-kiesdistrict Helder. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp betreffende den onderstand aan werklieden op 's Rijks werven, heeft een amendement voorgesteld ten einde de Kamer te doen beslissen of aan de voor gestelde regeling het door haar noodig geoordeelde voorloopig karakter behoort te worden toegekend. De aanvaring der „W. .4. Scholten". Yolgens nader ingekomen bericht van een pas sagier van het stoomschip „W. A. Scholten", deelt de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij nog het volgende mede: Ik zal hiermede een kort verslag van het ge beurde geven, voor zoover dit mijne eigene on dervinding en indrukken, die ik van het gebeurde gekregen heb, betreft. De aanvaring had plaats om circa half elf, wij waren eenige oogenblikken te voren ten anker ge weest en stoomden nu half speed. De schok was zoo licht, dat ik niet aan eenig oogenblikkelijk gevaar had gedacht. Ik verliet de rookkamer en begaf mij met den dokter, wel ken ik op het achterdek vond, naar voren, om de steerage passagiers gerust te stellen. Op dit oo- genblik werd van de brug het commando gege ven, om de booten naar buiten te brengen en gereed te houden. Reeds was van te voren naar de machinekamer getelegrafeerd om te stoppen, en onmiddellijk daarop om zacht aan vooruit te stoomen, welke order door den roeper werd be vestigd met bijvoeging van zoo zacht als moge lijk. Ik meende, uit de rookkamer gekomen een schip te zien aan hakboordszijde, hetwelk lang zaam achter ons verdween. Met den dokter 'begaf ik mij in de steerage, waar ik alles in de grootste opschudding vond. Het water stroomde echter nog niet in het tussohe.rdeï:het gat, door de vreen-J.6 boot ge maakt, was echter door de bunka, waardoor er twee compartimenten ingedrukt waren, zoodanig bedekt, dat er van binnen niets nauwkeurig was waar te nemen. Op het dek teruggekomen, begaf ik mij naar de plaats waar de „W. A. 8cholten" was aange varen, (eenige meters vóór de brug), en vond, dat de railing en het tuig weg waren, over een uit gestrektheid van circa drie meter; (deze waarne mingen zijn echter niet zoo nauwkeurig, dat zij als officiéél zouden kunnen dienen). Ik begaf mij weder naar het achterdek. De beide booten aan hak- en stuurboord juist achter de brug, waren uitgebracht, echter nog niet te water, en men was bezig met te trachten be beide achterste booten uit te brengen Ik begaf mij daarop naar beneden, om mijn overjas aan te trekken en mijn lijfspreserver aan te doen, daar ik bemerkt had dat wij snel zon ken. De lucht was sedert de aanvaring en dus ook vóór de aanvaring iets mistig, echter niet zoo, of wij konden het schijnsel van één der lich ten (South Sand Head) zien op deu wal. Boven gekomen vond ik alles in de grootste ontstelte nis de matrozen hadden de achterste booten ver laten en ieder trachtte in de beide booten, welke uitgebracht warente klimmenvan de brug werd door den kapitein getracht de orde te her stellen, en ik hoorde hem met de revolver in de hand uitroepen „De eerste, welke in de booten gaat, schiet ik een kogel door den kop". Intnsschen was de bakboordsboot te water ge laten, ik liep naar die zijde, en toen de boot langs het schip kwamwaar ik mij bevondwierp ik mijn jas in de boot en sprong daarop mede er in. Wij werden door het stoomschip „Ehro" opge pikt, welk stoomschip zich, nadat het de vuur pijlen en blanwlichten, door ons afgevuurd, had gezien, bet wrak tot op 100 yards naderde. De andere boot arriveerde eenige oogenblikken later en nu werd door ieder, die slechts zijn zin nen bijeen had, getracht de zich in het water be vindende schipbreukelingen te redden met touwen, welke over het schip geworpen werden en met de booten, gedeeltelijk met onze manschappen en gedeeltelijk met die van de „Ebro" bemand. Wij bleven vier uur in de nabijheid van het wrak en er werden in het geheel circa 80 men schen gered. Ik bemerkte nog de lichten van twee kleine booten, welke zich in de nabijheid bevonden en naar alle waarschijnlijkheid ook nog eenige schip breukelingen zullen gered hebben. De Londensche correspondent der „Indépen- dence" geeft in een brief, gedagteekend van den 21en November, 6 uur 's avonds, de volgende be schrijving, welke hij als algemeen in omloop en als stellig juist voorstelt, van het gebeurde „De „Scholten", na uithoofde van den mist gestopt te hebben gelegen, had, toen het een oo- genblik licht werd, de machines weder aangezet, toen zij vlak bij zich de „Rosa Mary", kapitein Webster, gewaar werd. De lichten van de „Rosa Mary" waren gesteld aloof dit schip ten anker lag en dus onbewegelijk was, terwijl het in werke lijkheid met volle kracht stoomde. De „Scholten" wendde het roer, in de veronderstelling dat de ander stil lag, en het is tengevolge dezer nood lottige dwaliDg, welke geheel te wijten is aan de „Rosa Mary", dat de ramp heeft plaats gehad. Het gat, waardoor het water zich onmiddellijk in het voorschip van de „Scholten" stortte, was ruim 2.5 meter breed, m. a. w. een rijtuig had er doorheen gekund". Het gerechtelijk onderzoek in zake de aanva ring van de „Scholten" heeft een aanvang ge nomen. In het hotel de Paris te Dover, in de onmid dellijke nabijheid van de plaats waar de „Rosa Mary" ligt, hield de heer Sydenham Payn de eer&ts ".".iiBg, De tweede bootsman en de pürsCr van de „W. A. Scholten" onderzochten de lijken, welke-Zij- grootendeels herkenden, en regelden tevens de wijze, waarop de lijken ter aarde zullen worden besteld. De rabbijn, die ook bij de verpleging in het Zeemanshuis goede diensten had bewezeD, woonde de zitting bij, daar vele der schipbreukelingen Is raëlieten zijn. De gezagvoerder der „Rosa Mary" zal weldra gehoord worden. Zijn boot is erg beschadigd aan den voorsteven, waardoor de waarschijnlijkheid, dat de „Rosa Mary" de aanvarende was. wordt vermeerderd. De kapitein houdt echter vol, dat zijn boot door de „W. A. Scholten" werd aan gevaren, terwijl zij voor anker lag. De eerste stuurman van de „Rosa Mary" en twee matrozen bevestigen deze verklaring, welke volstrekt niet strookt met hetgeen door de be manning en de passagiers der „W. A. Scholten" wordt verteld. Hoewel het zeemanshuis te Dover goed vaor- zien is van levensmiddelen en kleedingstuklien, was de voorraad ditmaal toch te klein. Gelukkig hebben de weldadige lieden zich niet onbetuigd gelaten, en vele geredden worden dan ook door particulieren van kleederen en levensbehoeften voorzien. In het zeemanshuis wordt dagelijks aan twee- en-zeventig der geredden eten gegeven, terwijl er twee-en veertig slapen. De vrouw, die Maandag nog buiten kennis was, is thans bijgekomenen de stoker, die in het hospitaal ligtgaat goed vooruit. Droevige geschiedenissen worden verhaald. Er is een Italiaan, die zijn broeder en drie zijner reisgenooten, met wie hij zijn dorpje ver laten had, verloor. Een ander had twee-honderd dollars gespaard en ging terug naar zijn vrouw in Amerika; zijn geld bleet in de golven. Een derde, een jonge vrouw, de hofmeesteres van het schip, stond op 't punt van te trouwen. Zij verdronk. Het schijnt zeker, dat een groot stoomschip Zaterdagnacht te ongeveer elf nur de plaats des onheils is gepasseerd. De kapitein van dat schip zag en hoorde de signalen der twee schepen, maar wist niet dat het noodsignalen waren; anders wa ren ongetwijfeld nog vele personen gered. Op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal gelegenheid bestaan ter overbrenging per telegraaf, van nieuwjaarskaarten, in bet onderling verkeer der Nederlandsche Rijkstelegraafkantoren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaar ten, voorzien van een stempelafdruk van bet kantoor van afgifte, zijn gedurende de maand December bij alle Rjjkstele- graafkantoren verkrijgbaar tegen den prjjs van tien cent. De op deze formulieren geschreven nieuwjaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1887 en op 1 Januari 1888 by alle Rijks telegraafkantoren ter overseining worden aangeboden naar plaatsen waar Nederl. Rijkstelegraaf- of telefoonkantoren zijn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve De aflevering ter plaatse van bestem ming, ook van de op 31 December aan geboden kaarten, geschiedt, indien eenigs- zins mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen, Bezorging buiten den gewonen bestelkring del kantoren kan niet geschieden. Bij de groote repuoacie, die allerlei vreemde scbapenrasseu ondervinden, die allengs in ons land zijn ingevoerd, zou men allicht kunnen meenen, dat bet in- landscbe schaap gaandeweg zijn goeden naam bad verloren. Wat daarvan ook zij, zeker is bet dat bet Tesselsche schaap zich nog altijd gunstig onderscheidt. Het beeft een kleinen, blanken kop, breed voorhoofd, tamelijk wijd uit elkander staande oogen, breeden donkeren neus, met zwarte vlekjes geteekende ooren. De fijne dichtgesloten wolvacht, korte fijne staart, zijne witte, niet te korte beenen, goed gevuld lichaam met ruime borst en breede beupen maken dit schaap fraai. Op de rammen is betzelfde van toepas sing, boewei zy zwaarder, mannelijker gebouwd zijn. De kop is meestal grover, en doorgaans zonder hoornen, van welke echter de bewijzen zichtbaar zijn in de ge daantevan hoornachtige dopjes of schilfers. Sedert eenige dagen wordt te ver geefs jacht gemaakt op een grooten arend, die langs de noordkust van het eiland Texel zweeft. Ook in den vorigen win ter hield zich daar zulk een vogel op, die evenmin geschoten kon worden. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen, zal aanvangen den 13den December en zitting houden te Rotterdam. Als maatregel van bezuiniging zul len dit jaar geen losse werklieden op 's rijks werf te Hellevoetsluis worden aan gesteld. Uit Amsterdam wordt gemeld: Naar vernomen wordt, zal tusscben bier en Indië een Nederlandsche zeilvaartmij. worden opgericht. Aan den heer Dixon te Londen of Liverpool zou, in combinatie met de beeren Duinker en Goedkoop al hier, de organisatie worden opgedragen. Yerder wordt vernomen, dat de Neder- landsch-Indische-Stoomvaartmaatsehappij, bij eventueele continuatie van haar con tract, een stoomvaartlijn tusschen Indië en Nederland, in concurrentie met de be staande lijnen, zal oprichten. Een huzaar, dienende als remonte rijder bij de veld-artillerie te 's Graven- bage, beeft Zondagavond in de Gortstraat twee slagersknechts met zijn sabel gru welijk verminkt. Den een werd de wang gespleten en een stuk van bet oor afge slagen, terwijl de andere een ernstige kloof in den schedel bekwam. De dader werd in een ververschingshuis in hech tenis genomen. Te Alkmaar overleed op 21 dezer de beer W. F. du Croix, gemeente-archi tect aldaar, die ongever 30 jaren zijne talenten ten behoeve dier gemeente bad dienstbaar gemaakt. Hjj beeft veel schoone gebouwen gesticht, o. a, bet Burgerwees huis, de rijks boogere burgerschool (van deze laatste getuigde de minister Thor- becke, dat zij een model voor alle te bouwen ^burgerscholen mocht heètên},-4rel gerestaureerde stadhuis, bet stedelijk mu seum, enz. Hij mocht slechts 58 jaar oud worden. Door de politie te Haarlem is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een korporaal der infanterie, die Maandagavond, in strijd met de wet, gewapend een openbare vergadering der sociaal-democraten bad bijgewoond. Dinsdagochtend beeft prof. Tilanus, Jacob Mens te Amsterdam de beide bee nen geamputeerd. Na deze operatie, zoo meldt men, is eenig hoop op herstel van den bekenden volksman uit de Jor- daan niet ongegrond. (EL C.) Marine en Leger. Z. M. heeft, lo. den kapt. t. z. J. M. A. van Molken, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld en dit bepaald op f2100, benevens een verhooging van £675 'sjaars voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusscben de keerkringen; 2o. be vorderd tot kapt. t. z- den kapt.-luit. t. z. P. Le Comte; tot kapt.-luit. t. z. den luit. t. z. le kl. W. J. P. van Waningen tot luit. t. z. le kl. den luit. t. z. 2e kl. E. C. E. L. Koster. HOOFDGRACHT. P. TH LÜIJCKX. co lil oó -> p o p< -i O s Oü Oo OO Cent de S ons. Üporjprltt Md. <3£. tawttkn. <=n O t_ H pi i heeft voor het St. Nicolaasfeest een groote sorteering CADEAUX voor eiken leeftijd geëtaleerd en noodigt een ieder beleefd tot een bezoek uit. nit de fabriek van BRÏSDORP Co., per stuk 5 Cent, bij Hoofdgracht 49. Voor Seraphines, Amerikaansche Orgels en Harmonica's, is het beste adres SPOORSTRAAT. Praoütlge van af 80 Ct. en hooger. Pr a pb f 1 o*p van af f 90 Langestraat. (geen Engelsche Jams of Jelly's) in meest gevraagd sortiment, als: Abrikozen- en Frambozenmoes, Bessen en Frambozen - GeleiAardbeien, Frambozen, Meikersen, Spaansche Kersen, Aalbessen etc., in nette flacons, inhoudende netto 3'/« Hec togram, a 60 Cent per flacon. Voor verzending naar Indië zeer geschikt. Om uit te Knippen De goedkoopste PLAATSVERVANGERS en NUMMER- H VERWISSELAARS worden voortdurend geleverd door

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1