't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1544. Zaterdag 3 December 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Aan Sint-Nicolaas. FEUILLETON. De Huichelaar. HELDER, 2 December 1887. Het publiek wordt aangeraden met de a. s. St.-Nicolaasdagen binnen in de postpakketten een los adres te leggen, gelijkduidend met het adres dat aan de buitenzijde is vastgehecht, om dienst te kunnen doen voor het geval dit laatste onderweg verloren gaat. Op 7 Dec. a. s. zal het 50 jaar ge- leden'zijn, dat de minister van oorlog, ge neraal Weitzel, tot officier werd bevorderd. De uitspraak der jury te Deal over de schipbreuk van de Scholten" is gelijklui dend met die van Dover. Eerstgenoemde voegde bij hare uitspraak een aanbeveling aan den minister van koophandel, om de invoering van beter verstaanbare noodsig nalen te helpen bevorderen. Vrijdag is weer een huisgezin van Yerseke naar Amerika vertrokken. Gaarne had men met de Scholten" de reis ge daan, doch door vertraging in het rege len der zaken, werd men hierin verhin derd. Men heeft dns wel reden om zich over die vertraging te verheugen. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand October 1887 veronge lukt 165 zeilschepen, als: van Amerika14 Duitsehland15 Oostenrijk4 Griekenland3 België1 j Italië16 Engeland49 Noorwegen29 Chili3 Portugal2 Denemarken7 Rusland5 Nederland5 Zweden7 Frankrijk5 j hieronder zijn inbegrepen drie als ver mist opgegeven. Door stranding verongelukten er 83, door aanvaring 10, door brand 12, ge zonken 18, verlaten 17, afgekeurd 22 en vermist 3. In dezelfde maand verongelukten 16 stoomschepen, als: van Amerika2 Frankrijk1 Engeland13 waarondea twee als vermist worden op gegeven. Door stranding verongelukten er 8, door aanvaring 2, door brand 1, verlaten 1 en vermist 2, De schelvischvangst op de Friesche kusten is tegenwoordig vrij belangrijk. In de afgeloopen week kwamen te Wie rum en Peasens schuiten aan, die 1700 en 1800 visschen aan boord haddendeze visch wordt per as vervoerd naar Dck- kum; en vandaar voor het meerendeel naar het buitenland verzonden. Nabij Nichtevecht is een 72 jarig werkman, W. S. genaamd, bij het smeren van een locomobiel, die in werking was, daartusschen geraakt, met het noodlottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft Dinsdag in de gemeenteraadszitting dr. J. M. Smit als leeraar aan de H. B. S. geschorst naar aanleiding van zijne jongste brieven in het Dagblad De Am sterdammer". Dr. Smit behoudt echter zijn traktement tot 1 Januari, den datum waarop zijn ontslag ingaat. Te Haarlem is Maandag door de politie aangehoudan en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht J. K. oud 25 jaren, geboren te Monnikendam, die zich te Amsterdam aan oplichting en valsch- heid in geschriften had schuldig gemaakt. De zoon van den landbouwer Haa- boer, te Weerseloo, verleden week van een bruiloft terugkeerende, had de on voorzichtigheid op zijn kamer met kruit, (dat gebruikt wordt bij het vreugdeschieten j te dicht bij de lamp te komen, waardoor een ontploffing volgde en hij ernstig aan gelaat, borst en handen gewond werd, zoo dat men zeer voor zijn behoud vreest. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Een oneerlijke Dienstbode. Voor de Rechtbank te Amsterdam ver scheen Dinsdag de drie-en-twintig-jarige Elsje Lode, wonende te Amsterdam, be klaagd van diefstal. In het einde van November 1886 was zij in dienst geko men bij een slager te Amsterdam. 'tWas blijkbaar een heel goede dienst,want reeds twee harer zusters hadden bij denzelfden slager gediend; de eene zeven jaren, de andere anderhalf jaar, en beiden waren uit den dienst getrouwd. De beklaagde was dus de derde zuster die er diende. Geen wonder nu, dat men haar veel ver trouwen schonk. Op September jongstle den miste de baas uit een ongesloten kast een bankbiljet van vijt-en-twintig gulden Hij sprak er zijn vrouw over en meende dat de meid het wel kon ontvreemd heb ben. Onmogelijk, zeide de vrouw, daar toe is Elsje veel te eerlijk. Maar in Oc tober, op een Maandag was het, miste de baas uit een kast een bankbiljet van duizend gulden, dat hij er vijf minuten geleden in gelegd had. Algemeene ont steltenis in huis. De meid wist weer van niets, en kwam na eenige oogenblikken uit de keuken aanzetten met een bank biljet van duizend gulden, „dat had zij in den „aschbak" gevonden". Dat was wel wat kras, en Elsje werd terstond ont slagen. De politie werd ook met de zaak in kennis gesteld. Het onderzoek bracht aan het licht en de beklaagde be kende het voor den rechter volmondig dat zij behalve de duizend gulden ook nog vijf-honderd gulden aan contant geld uit de toonbanklade en 't bankbiljet van vijf-en-twintig gulden ontvreemd bad. Zij had 't geld gedeeltelijk op de spaarbank geplaatst en gedeeltelijk besteed om lin nengoed te koopen. Zij wilde trouwen gaan en dus 't noodige voor 't aanstaande huishouden bijeen garen. In de eerste toe komst zal dat trouwplan wel niet door gaan, want het Openbaar Ministerie re- quireerde twee jaren en zes maanden ge vangenisstraf tegen haar. De verdediger, mr. L. W. Van Gigch, verzocht opleg ging eener lichtere straf. Ook te Deventer is het dwaze geloof nog niet verdwenen, dat aan iemand, die zelfmoord heeft gepleegd, geen hulp mag verleend worden, voordat de politie ter plaatse verschenen is. De echtelieden E. aldaar kwamen dezer dagen tehuis en von den hunnen vader, die bij zijn zoon in woonde, hangende aan de deur van het achtervertrek. In plaats dat zij den gehan gene lossnedengingen zij eerst de po litie halen. Hoewel het terstond afsnij den van den strop volgens verklaring van een geneeskundige niet meer geholpen zou hebben, daar de man reeds meer dan een uur gehangen had, is toch tegen E. en diens vrouw een vervolging ingesteld wegens het niet verleenen van onmiddel lijke hulp. B., te Lichtenvoorde, die belast was met het nummeren van perceelen voor verkoop bestemd, plaatste het daarvoor gebruikte potje, waarin de kleurstof was, buiten op den grond. Deze kleurstof schijnt vergif te hebben bevatalthans een zevental varkens, die zich hieraan, zonder dat men het wist, vergastten, zijn allen gestorven. De heer B., was niet genegen om de daarvoor gevraagde schadevergoeding van f 200 te geven, zoodat de rechtbank in deze uitspraak zal moeten doen. Verschil van opvatting en uitwer king. Een jonge, doch reeds beruchte deugniet zoo deelt als historisch de Middelb. Ct. mede kreeg onlangs bij het nachtbraken met een ouderen, hem waardigen kameraad twist, die op een ernstige vechtpartij uitliep, waarbij zij o. m. elkander een arm uit het lid wron gen. In het gasthuis opgenomen, zouden zij door den heelkundige behandeld wor den, waarvoor de jongste zoo kinderach tig bang was en tegenwerkte, dat de chirurg, ongeduldig wordende, uitriep Kerelje bent niet waard om opgehan gen te worden," Dit verwijt maakte onzen bekenden ruziemaker zoo woedend, dat hg den arts met zijn gezonden arm een geduchte klap wilde toedienen. Deze nam heel beleefd afscheid en liet den patiënt aan zijn lot over Een ander geneesheer zag zich verplicht om het werk van zijn confrater uit te voeren en, den woesteling kennende, wees hij hem heel vriendelijk op zijne ongemanierdheid tegenover zijn collega. Op hoogeni toon beweerde nu de patiënt dat hij door die uitdrukking van den eersten man erg beleedigd was geworden en vroeg met een dreigende houding; »En wat zeg jij van me?" »Wel kerel, dat je wel waard zijt om opgehangen te worden." Te Goes is weder een hevig geval van trichine-ziekte voorgekomen, de oorzaak moet gezocht worden in het gebruik van rauw varkensvleesch. De slachter van het varken, zoowel als man en vrouw, benevens de knecht, die bij het vleeschkappen gehol pen heeft, hebben geproefd of het gehakt voor de worst wel genoeg gezout en gepe perd was, en allen zijn door de vreeselijke ziekte aengetast. De oogen zijn gezwollen, de gang wordt loom door het zwellen der beenen, en het vermogen om te gaan houdt zelfs een poos op, wanneer de lijder de ziekte doorstaat. De trichine woelt in het lichaam rond, totdat zij zich zoogenaamd innestelt, dat isverkalkt, doch hare aan wezigheid doet haar invloed op het geheele gestel ten allen tijde gevoelen. Gelukkig zullen er zich waarschijnlijk geene meer dere gevallen van voordoen, want van het geslachte varken is niets in den handel ge bracht, zoodat het kan worden vernietigd of onschadelijk gemaakt. De waarnemende inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht voor Zeeland, de heer dr. Carsten, is dadelijk op het bericht van den burge meester naar Goes gekomen en blijft er voorloopig tot het instellen van een onder zoek. Op het vlaggeschip van het Duit- sche eskader, dat thans in de golf van Napels ligt, is Zaterdag brand ontstaan, door het omvallen van een lamp in een der officierskajuiten. Men was de vlam men in een paar uur meester, nog juist in tijds om een ontploffing van de kruit kamer te voorkomen. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Uit Tilburg wordt gemeld: Dezer dagen was een z. g. ploegbaas met zijne arbeiders werkzaam op de rails der Staats- spoorw. te Bosch. In een zoogenaamde lorrie" ging hg 's avonds met zijne onder- hoorigen (tegen het reglement) huiswaarts naar Vueht. De lorrie kwam in aanraking met een trein, die in volle vaart was, en slechts door haastig van de lorrie af te sprin gen, konden ze hun leven redden. De loco motief echter werd beschadigd. De zaak werd onderzocht en hoewel de arbeiders zich verdedigden met té zeggen dat zij op bevel van hun aanvoerder handelden, wer den ze door de Maatschappij ontslagen, ter wijl de ploegbaas ongestraft bleef. Eenige personen trokken zich echter de belangen der arbeiders aan. De zaak werd opnieuw onderzocht met het gevolg, dat de ploeg baas werd verlaagd tot gewoon arbeider. Ook de politie heeft zich de zaak aange trokken. Voor de Rechtbank der Seine te Pa rijs stonden dezer dagen vijf anarchisten terecht, die in een restauratie een fijn middagmaal gebruikten, maar weigerden te betalen. Zg beriepen zich op hunne overtuiging omtrent het onrechtmatige van den ei gendom, welke overtuiging, naar zij ver klaarden, door nog 40,000 menschen werd gedeeld. Maar de rechter beschouwde hun daad als diefstal en veroordeelde hen tot drie maanden gevangenisstraf. Anthonia N., vrouw van M., houd ster van een beruchte herberg in deTol- brugstraat te 's-Hertogenbosch, is gevan gen genomen, omdat zij een bezoeker ha rer herberg f300 zou hebben ontstolen. Haar man is onlangs voor dergelijk feit reeds veroordeeld tot vijf jaren gevange nisstraf. Sint-Niclaas, zoo hoog geprezen, Gij blijfe onze beste vriend, Wilt gij nu weer, als voor dezen, Geven elk, wat hij verdient. 't Woord verdient is mij ontvallen; 'k Meen hiermeê, wat hij begeert, 't Is dan zeker, dat door allen Uwen naamdag wordt geëerd. Geef' een vrijster of een vrijer Aan de jeugd, van lekk'ren koek; Niets maakt hun liet harte blijer, Bij uw jaarlijksch huisbezoek. Maar een maagd van twintig lenten, Past geen vrijer van taai-taai. 01' een pop van koek en krenten; Zij vindt dien gewis te saai. Geef haar liever een flink jonkman, Sterk, gezond en vlug ter been; Want dien heeft zij liever en dan Loopt zy ook niet meer alleen. Geef den jongeling een meisje, Met een kleur als melk en bloed; 'k Wed, hij zingt dan 't oude wijsje: «Sint-Niclaas, wat zijt gij goed!" Stop elk vader, die 't niet breed heeft, Een goud tientje in den zak, Als gij zoo zijn zorgen wegdreeft, Kwam hij meer op zijn gemak. Bij de nieuwjaarsrekeoingen, Die soms zoo verschrik'lijk zijn, Zit er menigeen te zingen: «Ach, du lieber Augustijn!" Zorg dan Sint, ik vraag 't ootmoedig, Dat de beurs het lijden kan. 't Lied klinkt zeker dus heel spoedig: «Sint-Niclaas, goed, heilig man!" Schenk aan ied'ren armen dichter, Zoo'n man heeft niet veel van doen, Wordt zijn beurs soms jaarlijks lichter, Slechts een enkel half miljoen. Breng dit jaar alleen het goede, Doe het eens een enk'len keer, Geef ditmaal geen enk'le roede Als geschenk en 'k vraag niets meer. Geruit J. 41 Vertaling van Gerrit J. «Waait de wind uit dien hoekriep Würfel, terwijl hij zijn wenkbrauwen optrok, «en wie zal de belooning uitbetalen." //Ik «Met je verlof, maar ik zou gaarne een beteren waarborg willen. Je kunt me dat waarachtig niet kwalijk nemen. Je meent misschien, dat je zwager de vader is en zoudt daarop een eisch tot echtscheiding willen in dienen «Daar denk ik niet aan," viel de dokter in. Dat kind is mijn zwager toevertrouwd geworden. «Door een broeder, die in Amerika woont?" «Hoe weet jij dat?" «Ik weet nog veel meer dan jy denken kunt. Speel nu open kaart, zoodat ik kan zien of ik op die belooning met zekerheid kan rekenen." Toornig stiet de dokter met zijn stok op den grond en bleef een poos zwijgen. Hij wilde Wiiafel liefst niet alles zeggen, en wei gerde hij, dan kreeg hij niets uit den man, die niet op losse gronden zich wilde uitlaten. Een bijzonder gevaar was er intusschen niet bij; want, pleegde Würfel verraad, dan stond immers de politie op den achtergrond om de geheele bende achter slot en grendel tebren- gen. «Ik wil aan je begeerte voldoen," zeide hij eindelijk, met een dreigenden blik op Würfel, «maar dat zeg ik je, als ik gesproken heb, pleeg dan geen verraad of je zoudt in je eigen kuil vallen en op geen verschooning behoeven te rekenen." «Kom asjeblieft tot de zaak!" zeide Würfel ongeduldig. «Die zaak is zeer eenvoudig. De broeder van Katernberg is uit Amerika teruggekeerd en zoekt zijn kind. Mijn edele zwarer heeft hem wijsgemaakt, dat zijn kind sinds lang is overleden, hem een valsche doodacte laten zien en hem een graf aangewezen, waar een vreemde in rust. Door een gelukkig toeval leerde ik den Amerikaan kennen en was na tuurlijk aanstonds bereid hem te helpen. Ik bracht 't bedrog aan 't licht en nu rest ons de vraag: waar zullen we 't kind vinden?" «En hoe kom je op de gedachte, dat kind bij vrouw Schunk te zoeken?" vraagde Wür fel, die bereids zijne plannen gevormd had. «Mijn zwager bezocht dat wijf elke maand; ouderdom en naam van 't kind komen over een, en dus heb ik grond voor mijn vermoe den." «Dat schijnt wel," zeide Würfel. Is die Amerikaan een rijk man?" «Ja." «En hoe hoog reken je die belooning?" «Hoog genoeg om naar Amerika te gaan en daar weer een eerlijk man te kunnen wor den," zeide de dokter scherp. «Ik verzeker je, dat je tevreden zult zijn." «En verder verlang je niets van me?" «Niets dan de zekerheid, dat mijn zwager dat meisje bij vrouw Schunk heeft besteed en kostgeld voor haar betaalt. Daar je met die menschen bevriend bent, zal 't je niet moeie- lijk vallen er achter te komen." u't Is niet zoo gemakkelijk als je wel denkt, want je weet niet hoe ruw en wantrouwend dat volk is." «Nu, ik houd je voor een sluwen knaap, die wel weet hoe hij met zulk een wijf moet omgaan. Maar ik zeg je nogeens, speel geen valsch spel. Maak geen gemeene zaak met die schurken, of 't zou slecht voor je kunnen afloopen. Denk ook niet dat er meer voor je afvalt, wanneer je buiten mij om, alleen of met dat volk naar den Amerikaan gaat om te onderhandelen. Buiten mij om geef 't je niets!" Na een poos van stilte zeide Würfel: «Ik zal doen wat ik kanvan avond gaat 't niet, want ik moet 't wyf alleen zien te spreken." «Morgenochtend dan?" vraagde de dokter. «Ja, morgenmiddag namelijk, dan hoop ik je met zekerheid iets te kunnen berichten. «Maar ik kan je niet aan huis komen op zoeken, omdat 't wijf niet weten moet dat we omgang hebben. Waar kan ik je vinden?" «Wil ik je hier afwachten?" «Goed; tegen twaalf uren zal ik komen." De dokter knikte tevreden, stond op en zeide ernstig. «Tot morgenmiddag dan. Zorg dat je me volle zekerheid weet te geven en kom me niet met praatjes aan, want dan vervoeg ik me zonder verwijl bij de politie, zoo heb ik met den Amerikaan afgesproken." «Ik kan alleen beioven, dat ik doen zal, wat in mijn vermogen is," zeide Würfel; dwingen kan ik 't wijf niet, maar ik hoop wel, dat ik mijn doel zal bereiken." De dokter ging heen en Konrad Würfel bleef aan de deur staan luisteren, naar zijne meer en meer verflauwende voetstappen. «Uitmuntend!" zeide hij, en wreef zijne handen«morgen zal ik den gierigaard 't mes op de keel zetten. Wie 't meest betaalt, heeft me. Wijst de schoft me op nieuw de deur, dan ga ik naar den dokter en vertel hem nog andere dingen, die me recht op zijne dank baarheid zullen geven." Nog lang bleef hij heen en weer wandelen en over zijne plannen nadenken, eer hij zijne legerstede opzocht. Den volgenden morgen, even na 't ontbijt, begaf hij zich naar de markt. Reeds was hij in de nabijheid van Katernbergs hvis gekomen, toen hij, kort voor zich, vrouw Schunk zag loopen. Verrast bleef hij staan, en 't viel hem niet moeielijk, zich onder de menigte te mengen, ten einde niet opgemerkt te worden, 't Wyf keek meermalen om, daarom nam Würfel zijn rooden, glim- menden hoed af, die hom licht had kunnen verraden, en bleef steeds onder 't volk, zon der haar echter uit 't oog te verliezen. Hij zag haar bij don armvoogd ingaan en moest dus blijven wachten, tot ze weer vertrokken was. 't Was duidelijk, dat ze hem bedrogen en de papieren achter zijn rug om wilden verkoopen Misschien bracht ze in dit oogenblik Ka ternberg de papieren al en misschien had ze ook reeds 't werk verricht, waarvoor die hon derd thaler betaald zouden worden. Würfel knarste van woede op de tanden, toen hij aan deze mogelijkheid dacht. Eens schoot 't denkbeeld hem voor den geest, in huis te dringen en beiden met de wraak van den Amerikaan te dreigen; maar hij had er den moed niet toe en vreesde ook, dat hij er wel licht alles door zou bederven. Vrouw Schunk was toch te slim om den gierigaard de papie ren te toonen, eer ze 't over den prijs eens waren geworden, en dat zou, de geldgierig heid van beide partijen in aanmerking geno men, niet zoo vlot gaan. Meer dan een uur was verstreken, eer 't wijf naar buiten kwam. Konrad Würfel zag duidelyk aan haar gezicht, dat ze in opge wonden stemming was. Ze had alzoo haar doel bereikt! Ze deed op de markt eenige in- koopen en sloeg daarna den weg huiswaarts in. Würfel wachtte totdat ze uit 't gezicht was en trad toen naar 't huis van den arm voogd. Johanna, die achter de toonbank stond, greep aanstonds de el en wees hem daarme de de deur. «Scheer, je weg!" riep ze. «Hola, denk je zoo veilig te zijn?" spotte Würfel. «Als je niet oogenblikkelijk gaat, laat ik de politie halen." «En als men mij niet te woord wil staan, ga ik zelf naar de politie." «Wat is er?" vraagde Katernberg, die op den drempel van zijn kantoor verscheen. «Hé, ben jij daar weer? Ik heb je toch duidelijk genoeg gezegd, dat ik [niets met je te doen wil hebben. Laat toch eens eindelijk de pa pieren zien, waarmede je me gedreigd hebt. Je hebt ze niet. Zeker heeft de een of andere schelm je voorgelogen dat ze bestaan, en daar op wil je eischen gronden, die je in 't tucht huis kunnen brengen." «Nu, ik moet zeggen, de handel is met vrouw Schunk vlug gesloten," spotte Würfel, die zijne woede haast niet kon betoomen;" maar geloof daarom niet, dat alle gevaar ge weken is. Ik zal zorgen, dat jij naast dat wijf, op de bank der beschuldigden komt. Ik weet zeer goed wie de vader is van 't meisje, dat bij vrouw Schunk is besteed, en die geschie denis zal je den nek breken." Katernberg kromp van schrik ineen, plukte aan zijn witten das en keek zijne zuster zijde lings aan. «Laat den vagebond 't huis uitwerpen," zeide Johanna kalm. «Wat hij daar van een meisje rammelt begrijp ik niet; zeker weer een van zijne opgeraapte praatjes." «Natuurlijk," zeide Katernberg. «Omdat ik als armvoogd me 't lot van die wees heb aangetrokken...." «Dat kind is geen wees!" viel Würfel in, «want de vader leeft nog, en dat is je eigen broêr, dien je voor een aanzienlijke som hebt opgelicht. Wou jij van opgeraapte praatjes spreken?" 't Gezicht van Katernberg was nogbleeker geworden en zijne oogen schoten vlammen. «Leugenaar!" schreeuwde hij. «Vraag vrouw Schunk, wie de ouders van 't meisje zijn, en zwyg tegen me met je zotteklap. Scheer je van hier en waag 't nimmer weer dezen drem pel te betreden; mijn geduld is nu uitgeput, en mijn medelijden ben je onwaardig!" Konrad Würfel wierp 't hoofd trotsch in den nek en vraagde kortaf: «Is dat je laatste w*oord?" «Myn laatste! Doe wat je wilt, van mij krijg ge geen penning! Wees voorzichtig en strooi geen praatjes uit, want je staat onder toezicht van de politie, en 't behoeft me maar een woord te kosten, dan zet meu je achter slot en grendel!" Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1