't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ne. 1553. Woensdag 4 Januari 1888. Zestie 3de NIEUWSTIJDINGEN. deze inrich- >dig,dat men M op haar jtsfc zon- ^nning. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 3 Januari 1888. Door Z. M. is pensioen verleend aan J. Vennep, gewezen onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, ten be drage van f400. Met 1 Mei zullen van garnizoen veranderen de 2e comp. 4e bat. van het le regt. infanterie van Assen naar Leeu warden de 2e comp., 2e bat. van het le regt. inf. van Leeuwarden naar Assen het 2e bat. van het 7e regt. inf. van Hoorn naar Amsterdam het le bat. van het 7e regt. inf. van Amsterdam naar Hoorn. Gedurende het jaar 1887 werden van het eiland Texel uitgevoerd 1116 stuks rundvee. 6266 schapen en 19,400 la -meren. Voorts ruim 149,400 kilo wol, benevens ongeveer 400.000 kippen eieren. Uit den maandstaat van Bureau Veritas blijkt, dat in de maand Novem ber de volgende rampen ter zee zijn voor- Vergane zeilschepen16 Amerikaan- sche, 3 Oostenrpksche, 55 Britsche, 1 Chileensch, 4 Deensche, 1 Nederlandsch, 3 Fransche, 10 Duitsche, 2 Griekgche, 17 Italiaansche, 12 Noorweegsche, 3 Por- tugeesche, 7 Zweedsche, in 't geheel 133 zeilvaartuigen. Verloren stoomschepen 1 Amerikaansch,9 Britsche, 1 Nederlandsch, 1 Franscb, 1 Spaansch, 1 Zweedsch schip, in 't geheel 14 bodems, waaronder 1 ver mist. Oorzaken by de zeilschepen ge strand 70, aanvariug 5, brand 6, ge strand 19, verlaten 10, op den index ge plaatst 16, vermist 7. Vau de stoom schepen zpn er 5 gestrand, 2 door aau- variug vergaan, 2 verbrand, 4 vergaan, 1 vermist. De heer A. B. Mentz, eenige dagen geleden te Terschelling overleden, heeft zpn zeer belangrijke bezittingen, onder levenslang vruchtgebruik voor zyn weduwe, vermaakt aan de gemeente Terschelling, om daarvan later een naar liem te noemen fonds te stichtenwaaruit alsdan be staande vereenigingen of corporatiën toe lagen kunnen ontvangen. Een monsterpaling. Door visschers van Terschelling is aan het strand een zeepaling gevangen van 28 oude ponden zwaarte, waarvoor f7 werd gevraagd; het dier zal worden ver zonden. Te Alkmaar is Vrijdag in de Hard draverslaan een hardrijderij met paard en ar gehouden, waarvoor zich 20 deelnemers hadden aangemeld. De prijs, een regu lateur, werd behaal i door den heer A. Peperkamp, de premie, drie kaasstolpen met zilver, door den heer G. L. Schuurman, Voor de betrekking van gemeente- architect te Alkmaar (salaris f 2000) heb ben zich ca. 90 sollicitanten aangemeld. Niet in den doofpot! De zaak van den socialist Methöfer, den schryver van het artikel »Domela Nieu- wenhuis" en Jeanne Lorette in den ker ker", is thans naar de openbare terecht zitting verwezen. Door Z. M. is een gift van f 6000 geschonken voor den aanleg van een grindweg door de heide, vau het koninkljjk chalet te Apeldoorn naar Uddel. Hier door wordt dezen winter aan vele Uddelsche daghuurders werk verschaft, daar Z. M. bepaald heeft dat zij het werk zullen ver richten. Dat er onder de vrouwen, die te Veenhuizen verpleegd worden, nog altjjd zeer gevaarlijke zijn, bleek Zaterdag, toen er een, met een mes gewapend, op een bewaarster toeschoot, onder den uitroep: Je zult onder mijn voeten sterven Gelukkig wist zich de bewaarster d"*or de vlucht te redden. Meu had echte.* nog heel wat moeite de woeste verpleegde onschadelijk te maken. Men meldt: Voor eenigeu tijd is in onderscheidene bladen medegedeeld, dat een gezelschap bestaande uit 13 personen, zich begeven beeft naar Praetoria in de Transvaalsche republiek. Tot aanmoediging voor zoo- velen, die hier vruchteloos naar een werk kring zoeken, welke een goed bestaanop- levert, kan de mededeeling strekken, dat op één na, die echter ook spoedig een plaatsing zal kunnen erlangen, allen, 2 dagen na hun aankomst, op zeer voor- deelige voorwaarden een betrekking von den, juist zooals zy die wenschten. Woensdagavond overleed te'sHage plotseling de wed. Keizer geb. Engelbregt, in den leeftijd van 94 jaren. De veel bewogen levensloop dezer vrouw maakt haar een korte vermelding dubbel waardig. Daar hare ouders met den stadhouder Willem V uitweken, deelde zij in de meeste lotswisselingen der vorstelijke familie in Engeland, Duitschland, Polen, enz. In de betrekking van kindermeisje van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden, keerde zij met den lateren koning Willem I in Nederland terug, eu bleef nog eenigen tyd by bovengenoemde vorstin in dienst, tot zij met den boüte-feu der hofhouding, Keizer, huwde. Zij was om hare trouw, goedaardigheid en welwillendheid bjj de vorstelijke familie zeer in achting en met de voornamen der eerste koningin van Nederland gedoopt. Tot op den huidigen dag mocht zij vau de nakomelingen van prins Willem V dikwijls kostbare bewijzen van welwillend heid ontvangen. Tot op het laatste oogenblik in 't volle bezit van al hare geestvermogens, ont sliep de brave oude plotseling ten huize harer dochter, bij welke zij hare laatste levensjaren in rust had doorgebracht. Groot bleef steeds hare gehechtheid aan het huis van Oranje. (Avondpost). Hij deed in effecten De heer B., vroeger handelaar in var kens te Amsterdam, is, toen hij zijn koe tjes op het droge had, zoo'n beetje gaan liefhebberen in de effecten en verschgnt dagelijks op de beurs. Dezer dagen, ter wijl het daar stil was, werd een grapje uitgehaald, dat nogal de lachlust opwekte. Bij het bieden op een zeker soort staats papieren, die de heer B. te koop bood, kwam een ondeugende bediende van een der eerste bankinstellingen op den inval om te roepen 5/8 jou 6 biggen". Wacht vriendje", dacht de hr. B., dat zal ik je betaald zetten, en zonder eenige aarzeling riep hij: »Je hebt ze". De omstanders lachten, maar daarbij bleef het dien middag. Doch wie schetst de verbazing van den bediende en het gelach van het geheele kantoorpersoneel der bank, toen de beer B. den volgenden ochtend, voor beurstijd, (dus geheel volgens de regelen van den effectenhandel) het bureau binnentrad, en na zich het loket te hebben doen ope nen, 6 springlevende biggen door het raampje deed vallen, onder overlegging van een quitantie, ten bedrage van f. voor geleverde effecten". De kleine knorders wisten niet hoe ze het hadden en de bediende keek alsof hij het te Keulen hoorde donderen. Na heel wat gelach en gepraat over en weer ont sloeg de heer B. den jougeu man van den koop en nam de biggen weer mee. De les was goed, de jonge man zal zich in 't vervolg wel tweemaal beden ken voor hij weder iemand in 't ootje neemt en bekruipt hem soms de lust, dan roepen zjjn kennissen hem veelbe- teekenend toe: >Deuk aan de biggetjes". (Vlieg. Blad v. Amsterdam). Te Eist (Utrecht) is iemaud die een geweer beproefde, doordat de loop sprong, zwaar aan het hoofd gewond. Een te Dordrecht tehuis behoorend persoon van omstreeks 38-jarigen leeftijd! die bij de politie in geen goed blaadje staat en reeds meermalen, wegens diefstal in die gemeente, gevangenisstraf had on dergaan, was in 't begin der vorige week uit de gevangenis te Scheveningen ont slagen en naar de plaats zjjner geboorte teruggekeerd. Zaterdagmorgen langs de straten slen terende, zag hg op de Voorstraat, bij den winkelier S., eenige pareu schoeneu aan de post der deur hangen. Of die verleiding hem te sterk was, dan wel of hij daarin een welkome gelegenheid zag om weder op staatskosten her berging te vinden, de kerel greep een der paren schoenen en verwijderde zich daarmede. Een overbuur van den heer S. had het: gansche geval echter opgemerkt en achtervolgde den dief, om dien zonder veel; moeite het ge- stolene afhandig te maken en dit aan den eigenaar terug te bezorgen. Spoedig daarop meldde zich de dader zelf bij de politie aan, stelde haar met 't gepleegde in kennis en verzocht haar, hem naar het huis van bewaring over te brengen. Bereidwillig als de politie door gaans is, werd hieraan voldaan, door tegen den dader proces-verbaal op te maken en een bevel tot voorloopige aanhouding uit te vaardigen. (D. C.) Zaterdagavond zou een jongmensch aan den Hofdijk te Rotterdam bij zijn meisje den oudejaarsavond komen door brengen. Te ruim half tien uur kwaui hij in eenen opgewonden toestand daar aan en begon al dadelijk tegen haar te razen en te tieren. Daarop werd hij door den vader van zijn meisje de deur uitgewezen. Het gevolg was, dat hij in vreeselyk opge wonden toestand zich naar zijn huis te Kralingen begaf en daar zijnde, van een stoel viel en overleed. Nog geen enkel spoor is gevonden van het 18-jarig meisje, dat sinds 13 Nov. jl. uit Amsterdam verdwenen is. Het meisje, de dochter van een familie te 01- deboorn, studeerde hier ter stede. Te sterke inspanning bij de studie schijut haar denk vermogen beneveld te hebben. Men vreest dat zij zwervende is. Wij herinneren, dat een belooning van f 500 uitgeloofd is aan diegene, die baar in leven terug brengt. Een 22-jarig scheepsjager te Fra- ueker, die 18 Oct. jl. aldaar wederrech telijk de woning van Siebrigje S.B., wier man afwezig was, is binnengedrongen, haar daar heeft willen kussen en eindelijk den luiwagen brak die achter het huis stond, deswege door de rechtbank te Leeu warden veroordeeld tot drie dagen gevan genisstraf. De eisch was één maand gevangenisstraf. Belangstellend. Bij de inwijding eener kerk in een dorpje bjj Alphen waren 44 menschen te genwoordig. De voorganger maande de gemeente aan bij de collecte de kerk goed te gedenken. Toen de collectanten later den inhoud van het zakje nakeken, von den zij daarin 2 7 centen en 17, zegge zeventien, pruimpjes tabak! In een onzer garnizoensplaatsen wandelde dezer dagen een jeugdig kor poraal met zijn tante. Op zijn wande ling ontmoette hij een officier, dien hij, zonder te groeten, passeerde. De officier onderhield hem over zijn nalatigheid, en door den korporaal werd tot verontschul diging aangevoerd, dat hg meende, wan neer hij met een dame wandelde, de of ficier het eerst diende te groeten. Wij gelooven niet, dat de officier van zijn verontschuldiging nota genomen heeft. Op het Woud meer, bij Berlijn, zijn Dinsdag jl. vijf jonge kantoorbedienden door het ijs gezakt en verdronken. Met nog twee waren zij onder het rijden te zamen gekomen op een plek, die te zwak bleek om hen allen te dragen. Een veertienjarig meisje reikte den drenke lingen een plank en een eind touw toe, maar slecbls aan twee gelukte het zich daarmede te redden. In een der voorsteden van Berlijn verdwenen in den laatsten tijd tal van katten. Lang bleet de oorzaak een raad sel, maar de vorige week werd dit opge lost. De politie hield een man aan, die een vrij dik voorwerp onder zgn dichtge knoopte jas verborgen hield. Bij onder zoek kwamen twee doode katten te voor schijn en uit een der wyde mouwen een derde, die nog den strik om den hals had, waarmee het arme dier gevangen was. De man handelt in etenswaren en was bekend om dea goedkoopehazen, die bij hem te krijgen waren Koning Oscar van Zweden is on langs door een gelukkig toeval aan een gewelddadigen dood ontsnapt. Hij zat onlangs met ziju zoon in een klein salon, toen hg voor de een of andere zaak in Met deze schatting zijuer kunst z zeker ook de heer Copuelin wei vrede ge had hebben. Eenige dagen geleden miste een houthandelaar te Berlijn zgn prachtigen hond. Alle pogingen om hem terug te viudeu, mislukten. Eindelijk, daags voor Kerstmis, komt de hond terug, en wel met een linnen wambuis om den nek ge knoopt. Vermoedelijk was hij dus ge stolen en had men hem, bij gebrek aam een touw, het buis om den nek geslagen ten einde hem te vervoerenalthans een der mouweu hing er bij neder, alsof men hem daaraan had willen vasthouden. Wat er van zij, Philax was gelukkig weer te huis. Toen nu zgn meester het buis los maakte, voelde hij iets zwaars in een der zakken, en wat kwam er toen voor den dag Een portemonnaie met 36 mark en 75 penningen! De eigenaar liet dat geld terstond als een buitenkansje aan zijn personeel uitdeelen. Een verzekeringsmaatschappijdia zoover wij weten, in geen ander land wordt aangetroffen, bestaat in Denemar ken. Het is een vereeniging, die ten doel heeft aan ongehuwde dames van een bepaalden leeftijd een woning en een jaarlyksche toelage te verschaffen. Zij werkt naar het volgende systeen: Wordt een meisje geboren, dan laat de vader het inschrijven in de registers der maatschappij; hg betaalt daarna een jaarlgksche premie, die van te voren wordt vastgesteld. Wanneer de dochter 24 jaar geworden is en nog ongehuwd is geble ven, heeft zy recht op een zekere toelage en vrije woning in een gebouw, dat aan de maatschappij behoort en dat met de bijbehoorende parken en tuinen de ver blijfplaats i3 van allerlei dames van ver schillenden leeftijd, die op dezelfde wijze lid geworden zgn. -Sterft de vad^.** .^oor^ dat zijn -dosktèr haar 24ste jaar berust ilieëiB, dan wordt bet meisje ip dit huis een onderkomen geboden eu krijgt zij later ook recht op een toelage. Trouwt een aangrenzend vertrek werd geroepen. Een paar minuten nadat de Koning was heengegaan, stortte een zware gaskroon van de zoldering neer en verbrijzelde het gedeelte van desofa, waarop hg gezetenhad. Bij onderzoek bleek, dat de balk, waar aan de lichtkroon gehangen had, geheel vermolmd was. Strenge koude heeft in de laatste dagen geheerscht in een groot deel van Spanje, zelfs in Audalusië. De spoor wegen in het gebergte zijn door sneeuw versperd en in den omtrek van Madrid ziet het er uit, of het in Rusland was. Ook in de straten der hoofdstad was het rijtuigverkeer eeu paar dagen gestremd. Na de berichten omtrent sneeuw stormen in Silezië, wordt thans ook uit Weenen gemeld, dat het spoorwegverkeer door sneeuwjacht belemmerd wordt eu ook zelfs geheel is gestoord. Dit is o. a. het geval tusschen Weenen en Pest. Sedert den 28en 's avonds is er uit laatstge noemde plaats te Weenen geen trein meer aangekomen, en de Oriënt-express- trein, die 's ochtends te Pest moest aan komen, was 's middags van den 29eu aldaar zelfs nog niet aangekondigd. Het goederenvervoer op de Oostenrgksche Staatsbahn is geheel gestaakt, terwijl ook op de Südbahn en de Hongaarsche staatsspoorwegen het verkeer zeer be lemmerd is. Het jaar 1887 heeft zich door niet minder dan elf schouwburgbranden ge kenmerkt. Den lOen Januari vernielden de vlam uien het Stadstheater te Göt- tingen en 's daags daarna den schouw burg der dramatische Vereeniging Irelia te Londen. Den 12en Februari volgde de brand van het opera-gebouw te Nort- hauipton, den 17en dier maand van den schouwburg te Laibach en den 26en Mei van de Opéra Comique te Parijs. Te Odessa werd den 2en Juni het stedelijk theater in asch gelegd, eu den 27et>. k; burg te Hurley, in Noord-Amerika; den 25en Augustus de volksopera te Stock- port; den 6en September de vreeselijke brand van den nieuwen schouwburg te Exer.erterwgl nog in den laatsten week des jaars het Islington-theater te Londen, gelukkig na afloop van de zeer druk bezochte eerste voorstelling van Dick Whittington en zijne kat, een prooi der vlammen is geworden. In het geheel zgn bij deze branden in schouwburgen en uitspanningslokalen 294 menschen om het leven gekomen. - Den 23en dezer overleed te Barne- veld de heer Lodewijk Frederik Napoleon Dröher, gep. majoor der artillerie, een der laatst overgebleven oud-strijders van de Citadel vau Antwerpen, waar hij, tij dens het beleg, tot 2e luitenant werd be vorderd, zoodat hij, hoewel reeds officier zijnde, nog in ouderoffiers-uniform den tocht naar Saiut-Onier meemaakte,in welke plaats hij eenige maanden krijgsgevangen bleef. De hooggeachte man was in 1808 te 's-Hage geboren, alwaar zijn vader als chirurgijn-majoor dienst deed bij koning Lodewijk, van welken vorst den overle dene bij den doop, met 's Koniugs toe stemming de voornamen gegeven werden. De Amerikaansche aartsmillionair Vanderbilt, die thans in Europa vertoeft, bezocht ook het Oosten. Met zgn stoom jacht, aan boord waarvan hg met zijne vrouw eu gevolg woont, in de Gouden Hoorn liggende, noodigde hij Coquelin uit, tijdens diens verblijf in Konstantino- pel, hem een bezoek te brengen. De ver maarde Fransche tooneelspeler voldeed daaraan en droeg voor Vanderbilt en zijne vrouw een drietal monologen voor. Na afloop er van sprak Vanderbilt, als echt practisch Amerikaan: mijnheer Coquelin, gij hebt ons zesmaal tot tranen geroerd; zulke oogenblikkeu zijn met 100 dollars niet te hoog betaaldtwaalfmaal hebt gij ons doen lachen, en dat is in onze dagen met tweehonderd dollars niet te duur ge kocht." De rekening van des heeren Vander- bilt's kunstgenot zou dus luiden Aan de order van den heer Coquelin 6 tranen a 100 dollars600 12 lachbuien a 200 2400 te zamen 3000 de jonge dame echter, dan verbeurt zij alle aanspraken op hetgeen vroeger voor haar gestort is. De deelneming in die vereeniging is zoo groot, dat de maat schappij slechts kleine jaarlgksche pre mies behoeft te vorderen. Welkomstgroet aan 1888. Wees welkom, schrikkeljaartje Wat breng je ons, vreugde of wee? Drie achten in je staartje Yoert gij, naar Tc wel zie, mee. Maar beter zooveel achten Dan heel veel ach en wee; Wees daarom ons vóór allen Een jaar van heil en vree! Schenk vrede ons op Sumatra, Met d' Atjehneschen stam; Waar, bij den oorlogsjammer, De berri berri kwam. Beteugel Rusland's dreigen; Maak d' anarchisten tam; Breng vrede in onze kerken, Blusch uit d' oneedle vlam. Veel bleef te wenachen over In 't jaar, dat van ons ging; 't Liet velen onbevredigd; Aanzienlijk en gering. Ofschoon m' een nieuwe grondwet Van 't oude jaar ontving, Moge ons de toekomst leeren: Het is een bruikbaar ding! Geef honderd kamerleden Met kloekheid en verstand, Opdat hun samenwerken Tot heil zij van ons land; Spaar 't vorstenhuis van Neerland; Bestendig d' ouden band, Elk zij aan 't fier Oranje Met hand en hart verpand! Verdrijf toch de malaise, Die eiken stand zoo drukt; Het vclk ga langer onder Geen broodzorg meer gebukt; Zorg dat de geest des opstands Hier in ons land mislukt; Maar geef dat ieder nijv're De vrucht zijns arbeids plukt. Meer wensch nog te ontvouwen Waag ik voor heden niet; Spaar ons toch groote ellende, Behoed ons voor verdriet; Geef. dat bij uw regeering, Elk ruim zijn deel geniet, Opdat men bij uw scheiden Nog dankbaar op u ziet.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1