Immn voor Gemend lm. Advertentiën. Nederd. Gereforin. Kerk (doleerende). Marine en Lta... ipTPi-Q» Krachten» machtiging des Koning», 4111 vllA.V ■■vLVl 9 ingang van 1 Febrederlandsche Romans behooren nu eenmaal tot. de zeld- lo. Zr. Ms. schroefstoomschipn8 mogelijk geworden zulk een Roman onzen lezers als Willem Friso," liggende alhier, Van het jaar 1888 aan te bieden, uiet bestemming voor buitedL han(i gelegd op het boeiend en aangrijpend boek 8o. het bevel over vo' J eer chip opgedragen aan dT TJ1 Tl tp "D T TT" T TT D TT T Q» en zulk» onder eervol^V XLl Jl» Hj Hli J-l Jtll ll X\j U 1 O lMrituu7voM,dtr''e Oorspronkelijke Roman door Mevrouw SIIVÉ, 3o. het bevelitend voor de lezers van »'t Vliegend Blaadje" en voor hen, die zicb ingang van g- y}a(i wenschen te abonueeren, verkrijgbaar stellen voor slechts gen aan der snstructea* W VIJF-EN-DERTIG CENTEN, In dit nummer is een advertentie met BOiV geplaatst. Elk, die in 't bezit is t o ons blad, heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau, met bij voeging ,/an 35 centen, in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel, groot 40 centen. Het boek wordt 1 Febr. a. aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Frederik, v. Batavia, ertrok den len Januari van Port-Saïd. Visscherijberichten. brcr Januari. Aangebracht door 7 sloepen. Schip den B. Meijboom 3200 schelv., waarvan 1000 eeoi per 100 st/>ks f 21. Schipper K. d. Gast met 1100 schelv., waar van 506 lev. per 100 stuks f22. Schipper L. Dubbel met 4000 schelv., waar van 1200 lev. per 100 stuks f 20. Schipper J. v. d. Steen met 2600 schelv., waarvan 700 lev. per 100 stuks f 23. Schipper L. v. Veelen met 3700 schelv., waar van 1300 lev. per 100 stuks f 17,50. Schipper Bareveld met 2100 schelv., waarvan 360 lev. per 100 stuks f 18,50. Schipper TI. d. Korte met 3300 schelv., waar van 900 lev. per 100 stuks f 20. 2 Jan. n.m. 7 uur. Nog 2 sloepen ieder met 5000 schelv., te IJmuiden verkocht om hier te lossen. 3268te Staats-Loterij. 4e klasse. le lijst. No. 4920 i 25,000. No. 14810 f 2000. No 20241 f 1500. No. 18070 f1000. No. 19073 f 100. Nos. 1789 en 12538 f 200. No. 1701 10890, 11288, 14871, 17093 en 20507 f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 31 December tot 3 Januari. ONDERTROUWD: Q GEHUWD: Ueene' BEVALLEN: E. Bremer, geb. Sloot,z. F. dc Wijn, geb. van Beek, z. A. E. Trap, geb. I luijben, z. C. J. van Willigen, geb. Kries, d. A. Bakker, geb. Nauta, d. A. Keizer, geb. Bood, d. A. A. Wezelman, geb. Dienaar, z. C. de Geus, geb. Paans, d. A. Witte, geb. de Vries, J. Buisman, geb. Bakker, z. W. Jonkman, geb. Kerkhof, d. OVERLEDENN. J. van Koningsbruggen, 4 m. H. Boon, 58 j. H. B. de Graaf, 2 m. A. M.deGraair, 18 m. B.Blok,9j. M. de Vogel, 69 j. POLITIE1 Gevonden voorwerpen. Adres Bureau I. Een SLEUTEL. Adres Bureau Raadhuis. Een groen geschilderd LUIK. «ervolg der berichten. Het welbekende tjjdschrift Eigen Haard,* bevat in bet Dommer der voor gaande week een gravure naar een teekeniug van onzen verdienstelijken plaats genoot, den heer J. C. Leich, voorstel- ieude: het ramschip Stier onder stoom in zee. Ds. H. I. L. Poort, te Hendrik-Ido- Ambacht, heeft bedankt voor het beroep uaar de Nederd. Herv. Gem. (doleerende) ihier. Door het bestuur van Ontwaakt bij Tjjds" is den len Januari 't volgende telegram aan Z. M. den Koning gezonden Met het aanbreken van 1888 slaat de vereeniging Ontwaakt bij Tijds" geves tigd te Helder, dankbaar de oogen tot »de Voorzienigheid, dat zij hunne geëer biedigde Koning en zijn gezin weder -zegen en geluk kunnen toewenschen." Het Bestuur: A. G. J. de Vries, Pres. Daarop werd door den heer De Vries 't volgend antwoord outvangen »Zijue Majesteit draagt mij op, de vereeniging Hoogstdeszelfs dank te be tuigen voor aangeboden heilwensch." (w. g.) Adjudant van Hogendobp. Ook de Vuurstokers -Vereeniging Welvaart en Vooruitgang" alhier, verzond langs telegrafischen weg haar gelukwen- schen aan Z. M. den Koning en deszelfs Huis en ontving daarop namens den ad judant Van Spengler een vereerend schrij ven, waarin der Vereeniging Z. Majesteits dank werd toegebracht. Bij den dienst der kustverlicbticg in Ned. Indië is geplaatst op het kust licht der 4e orde den Bril (Gouvernement Oelebes en onderhoorigbeden), de licht dichter 2e kl. J. van Viegen, thans iaarby gedetacheerd. j,— Benoemd tot commandeur voor liet van scheepsbouw bij het marine-eta- nent te Soerabaja J. Jungbiicker. - Aan de Rijkswerf te Hellevoetsluis ;«bben een 12-tal werklieden gedaan" 'ekregen. Zjj hebben allen den leeftijd au 60 jaren bereikt, doch vallen geen :-.n allen in de termen, om gepensionneerd worden. Daarom komen zij in het ge nt. van een onderstand, waarvan de »hoe- oótheid" «aar het aantal dienstjaren, int ieder heeft, zal worden berekend. Twee sollicitanten voor de betrek king van gemeente-geneesheer te Terschel ling, jaarwedde 1000 gulden, met vrije woning en tuin, hebben voor de benoe ming bedankt. In de zaak tegen A. J. H. K., oud 31 jaren, geboren te Alkmaar, die zich onder den valschen naam van zijn neef H. Hessling als plaatsvervanger had doen indienen in het le regiment infanterie te Helder en als zoo danig met den aangenomen naam het bewijs van voorlezing der krijgsartikelen teekende, deed het hoog militair gerechtshof j.1. Vrijdag uitspraak. Bij sententie van 24 December j.1. besliste het Hof dat het voorlezen der krijgsartikelen, volgens de bepaling van artikel 2 van het Cr. wetboek voor het krijgsvolk te lande, al leen voor den nieuw aangeworvenedie nog niet in de stamboeken in ingeschreven, rechts gevolg kan hebben, doch dat in geen ge die voorlezing op de positie van den bij de militie ingelijfde van cenigen invloed kan zijn dat de voorlezing, welke bij de korpsen op gezette tijden wordt herhaald, zeker hare nut tige zijde heeft, maar geen noodzakelijk be standdeel van de hoedanigheid van militairen onderworpen aan den militairen rechter, op levert dat nu wel door het valschelijk doen op maken der akte van plaatsvervanging en het in dienst treden als zoodanig, zoowel voor den Staat als voor derden nadeel kon worden berokkend, doch dat van het onder den aan genomen naam vervullen van de militaire ver plichtingen waartoe het aanhooren van de voorlezing der krijgsartikelen, evenals het ver schijnen op de te houden appellen en 't doen constateeren van zijn aanwezigheid, het be trekken van wachten als anderszins behoort niet kan gezegd worden dat daardoor eenig nadeel, voor wie dan ook, zou kunnen ont staan en het begrip van toe te brengen na deel altijd op de primitief aangegane verbin tenis terugslaatdat alzoo een der vereisch- ten van het misdrijf van valschheid in geschrif te ontbreekt. Op deze gronden sprak het Hof beklaagde van de tegen hem ingebrachte beschuldiging vrij, met last tot zijn ontslag uit het arrest, waarin bij zich te dier zake bevindt, met compensatie der kosten, zoowel in eerste instantie als in appel gevallen. D.) De Amsterdamsche Omnibus-Mij. vervoerde gedurende het 4e kwartaal van 1887 2,318,492 passagiers, tegen 2,341,791 in hetzelfde tydvak van 1886. Totaal van 1 Januari af 9,950,371 passagiers, tegen 9,844,528 in het vorige jaar. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde gister tot verwerping van het beroep der Nymeegsche dienstbode veroordeeld wegens poging tot moord op één logée haars meesters. Op 1 Jan. 1888 waren by de Ned. Herv. kerk reeds meer dan 350 plaatsen vacant. Voor deze vacatures zijn thans nog slechts 7 candidaten beroepbaar. Op Donderdag 4 Januari zal de weduwe Shrop, geboren van Graafeiland, te Rotterdamhaar 101-sten verjaardag beleven. Zooals men weet, heeft deze vrouw haar man, die in militairen dienst was, bij zyn veldtochten vergezeld en bij me nige gelegenheid bewijs van moed ge geven. Donderdagmorgen is uit Middelburg naar de strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem gevankelijk overgebracht, tot het ondergaan van de haar opgelegde ge vangenisstraf van vijftien jaren, C. v. d. P. huisvrouw van C. d. V. laatst woon achtig te Heinkenszand, veroordeeld we gens moord, op haar kind gepleegd. Bij gelegenheid van het gouden jubileum van Z. H. Paus Leo XIII, heeft //De Tijd'' een feestnummer uitgegeven, dat cr buiten gewoon prachtig uitziet. In den fraaien rand, op 't titelblad, prijken St. Petrus, St. Leo Magnus, St. Willebrordus en St. Nicolaas, benevens 't Pauselijke, 't Ncderlandsche en 't Amsterdamsche wapen. Die rand omgeeft een gedicht van Dr. W. Everts, in oud Nederduitsch, getiteld: //Die ierste ende die ionstd PaeusBethleem ende Roemen". De inhoud bestaat verder voorna melijk uit dichtstukken bij gelegenheid van 't feest. Verder worden er in vermeld de plaat selijke comité's voor de feestviering, binnen ons vaderland en vindt men er een korte biografie van de Leo's, die de pauselijke waar digheid hebben bekleed. Aan de uitvoering heeft men de meeste zorg besteed. Dezer dagen heeft de landbouwer J. v. H. te Almkerk, zyn gezin verlaten en is naar Noord-Amerika vertrokken. Te Breda is een weduwe overleden, die in niet minder dan 7 levensverzeke ringmaatschappijen was ingeschreven, va- rieerende in hoofdsom van f165 tot f50. Bljjkens een bericht ïu De Stand., is den burgemeester van Nijkerk, den heer J. H. Krudop, in den namiddag van den dag, waarop het bekend werd dat hij zyn verzoek om ontslag had ingetrokken, door een groep heeren, met een muziekkorps in het midden en omstuwd door een joe lende menigte, een hulde gebracht, waarna men de voornaamste straten doortrok. Luide werden daarbij smaad- en wraak liederen tegen de doleerenden uitgegalmd. In den vooravond was het rustig, maar pas was de godsdienstoefening der do leerenden geëindigd, of er bewoog zich een menigte volks door de straten, met een vlag voorop. Die vlag werd gebruikt om er een der kerkgangers mede te slaan; anderen werden met steenen geworpen of beschimptsommigen moesten, om iets dergelijks te ontkomen, in bevriende wo ningen de wijk nemen, en bij den persoon, wiens woning vroeger deerlijk gehavend was, werd andermaal een ruit vernield. De kerkgangers bleven er voor bewaard om zich te verzetten. Uit Hees wordt aan de Gelderlander geschreven Na veel kommer en gebrek op hun terugreis geleden te hebben, zyn twee der mannen van bier, die, ver achter Hamburg, »een aardig stuivertje" voor den winter meenden over te leggen, afgemat, als ware 't uitgeput van krachten, by moeder de vrouw weer thuis gekomen. Hun was voorgespiegeld een dagloon van f 1,75, en 't was slechts f 0,90 Hiervan moest voor kost en inwoning f0,60 af. Rest f 0,30. En 't was er dan ook kost naarIn plaats van de beloofde zuur kool of boerekool met spek, kregen onze mannen bonken van ongeschilde aard appelen, met de noodige lange pinnen er nog aan, en een soort spaarden worst", waarvan de reuk alleen allen eetlust moest bederven De Russen", zooals de tal rijke daar reeds bezig zijnde, sommige bijna in geheel ondoordringbaar leder ge hulde, tot onder de armen in het water moetende werken, doch allen zwaar ge baarde en breedgeschouderde arbeiders door de onzen genoemd worden, veror berden met zichtbare zelfvoldoening deze spijzen. Vorken schenen ze niet te ken nen, want ze gebruikten de »vyf gebo den", om de aardappelen in tweeën te breken en met zout te voorzien, na welke gewichtige operaties een en ander opging naar de plaats van besteraming. Die» Rus sen" konden niet begrijpen wat de»Hol lander" daar kwamen »fressen". Inpla van in een ijzeren ledikant moesten onze mannen op riet slapen. Het te gelde maken van hun hier te land toch on bruikbaar gereedschap en horloge en een reispenning, waarschijnlijk van den consul te Hamburg stelden onze twee in staat een groot eind te treinen. Verder hebben ze zich met bedelen inoeteu voorthelpen, De meesten uit deze streken moeten zich nog op de terugreis bevinden, en de he mel weet hoeveel jammer en ellende onze landgenooten nog te verduren hebben eer zij den geliefden geboortegrond weer betreden. Onze twee, die inden beginne 9 uur per dag konden marebeeren, waren later niet meer in staat om 4 nren te gaan. Soms moesten ze door twee voet hooge sneeuw badeu, en één der reizigers, eenigsziüs terzijde afgeweken, had nog het ongeluk, tot aan den hals in het water te zakken. Een Nederlander was echter voornemens de terugreis eerst te onder nemen, als hij met een of meer»Russen" eens terdege had afgerekend". Nu, hij moet een zware, sterke vent zyn, die nooit voor een kleingeruchtje vervaard geweest is. Zooals dikwerf is 't ook het geval met het werken gaan naar PruisenVeel beloven, weinig geven", euz. enz. Door het Romeinsche Comité voor 't jubilé van den Paus is bepaald, dat een spaarboekje ter waarde van 100 lires zal worden vastgezet op al de kinderen, die in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. te Rome zyn geboren, mits zy den naam dragen van Leo indien het jongens, en Leouilda indien bet meisjes zyn, met de bepaling dat deze som met de interesten moet blijven staan tot de kinderen vol wassen zijn. In den grooten schouwburg der Spaansche stad Carthagena heeft een in de stalles gezeten heer waarschijnlijk een krankzinnige zelfmoord gepleegd door middel van een dynaurietpatroon. Een dame, die in eeu loge dicht bij den ongelukkige zat, werd ernstig gewond. De lichten gingen uit; er ontstond een paniek en in het gedrang werden honderd menschen gewond. De politie herstelde eindelijk de orde. De Nieuwe Rotterdamsche Ct. ontvangt uit Sint Petersburg de volgende particuliere correspondentie Langzamerhand worden eenige bijzonderhe den bekend omtrent een nihilisten-proces, dat hier, een paar weken geleden met gesloten deuren is behandeld. Zonder voor alle bijzon derheden tc kunnen instaan, geef ik hier in hoofdzaak wat dienaangaande wordt verhaald. Het doel der bende, bestaande uit vijf man nen en drie vrouwen, was een aanslag op het leven van den Czaar, toen deze zich in het voorjaar in het land der Don'sche kozakken bevond. De hoofdschuldige, zekere Jassewitsch, is voort vluchtig. Dc eerste plaats onder de veroor deelden nam dientengevolge zekere Orschrik in, die in zijn woning te Taganrog een ge heime drukkerij had, van waaruit hij revolu tionaire geschriften verspreidde. Hij is dich- tor, althans in zijn woning is een //verzame ling revolutionaire gedichten" gevonden. Een tweede beschuldigde is de zoon van den kozakken-//Sotnik" Tschernow, die een klein landgoed in het gebied van de DonVche kozakken bewoont. In de woning van Or schrik heeft de politie papieren gevonden, waaruit bleek dat de jonge Tschernow drie ontplofbare bommen in zijn bezit zou hebben. Deze projectielen werden uit een tot het be doelde landgoed behoorenden vijver opgevischt. Tschernow verklaarde ruim twintig jaren oud en gehuwd te zijn, een jaar te hebben gestu deerd te Charkow, en te behooren tot de partij „van den Volkswil". Een onbekende had hem de bommen gegeven, en hij moest deze weder overhandigen aan den persoon, die by hem zou komen en vragen //naar deu bouw van een molen". Dit was ook werkelijk geschied, doch Tschernow had berouw gekregen, en den on bekende, die om de projectielen kwam, deze niet medegegeven, onder opmerking, dat hij van den bouw van een molen niets afwist. Met Orschrik werd ook diens vrouw in hechtenis genomen, alsmede hunne dienst maagd. Men vermoedt dat deze laatste tot den aanzienlijken stand behoort. Zij heeft geen enkele vraag willen beantwoorden en hare identiteit kon niet vastgesteld worden. De aangeklaagden, ook de andere hier niet genoemden die slechts een ondergeschikte rol hebben gespeeld, zijn allen ter dood veroor deeld. Men verwacht intusschen dat hun gra tie zal worden geschonken. Opmerkelijk is nog dat men niet het geringste spoor heeft gevonden van nihilistische-comité's, waarmede deze bende in betrekking zou gestaan kunnen hebben. Zondag-avond, tusscben 14 en 12 uren, is het „Alhambra-theater" te Ant werpen afgebrand. Er werd geene ver tooning gegeven. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren, maar al leen stoffelijke schade. De kunst van papier maken heeft op dit oogenblik zulk een graad van snelheid en volmaaktheid bereikt, dat bet mogelyk is om een boom in vollen groei te vellen, het hout te maleu, papier er van te bereiden en dit als bedrukt pa pier, b. v. als een courant, de wereld in te zenden, alles binnen 36 uren. Heldersche Moppen. Huisvrouw (tot haar man, die op Nieuwjaars dag tegen 12 uur wakker wordt:) nu heb je waarachtig het heele jaar nog niets anders gedaan dan geslapen! De vrouw van een professor treedt op Nieuw jaars-morgen de studeerkamer van haar man binnen. z/Man", was zooeven niet een heer in het zwart hier? Ja, juist, ik herinner het me; hy wou een lange rede houden, maar ik drukte hem het gewone dringeld in de hand, en toen hij daar mede niet tevreden was, heb ik hem de deur gewezen". z/In Godsnaam man", wat heb je gedaan, 't Was een jong advokaat, die om de hand van onze Anna kwam vragen!" Ondertrouwd Arnoldus Süter en johanna Elisabetii wllhelmina knol. Helder, 29 Dec. 1887. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon: J. T. SMIT, »Alcazar". geb. Bruinings. Helder, 3 Januari 1888. Geboren JACOBA ELIZABETH, Dochter van P. DE GEUS en C. DE GEUS-PAANS. Helder, 30 December 1887. Tot mijne diepe droefheid over leed heden plotseling, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer MATHEUS DE VOCEL, in den ouderdom van 69 jaren en 6 maanden. Helder, 2 Januari 1888. Wed. M. DE VOGEL, Blikkenhorst. Mede uit naam der Kinderen en Behuwdkinderen. Heden ontsliep zacht en kalm, onze eenige geliefde Zuster en Be huwdzuster Femma Helena Maria Brouwer. geb. Bariieveld, in den ouderdom van 36 jaren. Helder, 2 Januari 1888. Namens broeders en Behuwdzuster A. BARNEVELD. C. W. BARNEVELD-SUK. J. J. BARNEVELD. Heden overleed, zacht en kalm, na een smartelijk doch geduldig lij den van vier jaar, ons innig geliefd Dochtertje BEATRIX, in den jeug digen leeftjjd van bijna 10 jaren. Helder, 1 Januari 1888. W. BLOK. G. BLOK, geb. Veenstra. Heden ontvingen wy de voor ons zoo droevige tijding,-dat onze ge liefde Zoon en Broeder P. A. KLIK, a. b. van het stoomschip Java", den 30 October te Ternate op noodlot tige wijze het leven heeft verloren, in den jeugdigen leeftijd van 29 jaar. Helder, 1 Jan. 1888. Uit aller naam, A. A. KLIK. Eenige en algemeene kennisgeving. 0!ÈÊÊÈ>^ Mijnen dank aan allen, die mij op 1 en 2 Januari schrifte lijk hnnne gelukwenschen aanboden. P. ADR1AANSE Cz. ss&irüfi» Aan vrienden en bekenden, ^^5» leerlingen en oudleerlingen mijn' hartelijken dank voor de attenties op 1 Jan. 1888. Voor allen de bede: „Weest een zegen". Helder, 2 Jan. 1888. J. RINNER. DANKBETUIGING. Innerlijken dank aan de H.H. Onder officieren, Korporaals en Matrozen, voor de vele blijken van belangstelling, op 2 Dec. 1887 ondervonden. De stoffelyke bewijzen zullen mij, zoo lang ik leef, aan hen doen denken, maar de welgemeende en hartelijke gelukwenschen, door ben allen mij aangeboden, staan my altyd voor mijn geest. Aan boord Zr. Ms. stoomschip Koningin Emma der Nederlanden te Cura^ao. De Opperscbipper, G. VAN ACHTERBERG. Voor de menigvuldige blijken van be langstelling, ondervonden bij de ziekte, 't overlijden en de ter - aarde - bestelling van mijn iunig geliefden Echtgenoot, be tuig ik, ook namens myne Kinderen, myn oprechten dank. Helder, 3 Januari 1888. Wed J. J. AMIABEL de Graaf. W. van LEEUWEN, Ecbtgenoote en Familie. p. f. Kanaalweg. Helder, 1 Januari 1888. Nieuwjaarsgroet aau familie, vrienden en begunstigers, zoowel binnen als buiten als buiten deze* gemeente. Texel, Oude Schild, 1 Jan. 1888. M. KEIJZER, Boodschappenlooper. NIEUWJAARSGROET. Ik wenscb aan allen familie, vrienden en bekenden een hartelijk en gelukkig Nieuwjaar toe. J. DOL, Matroos a/b. Zr. Ms. stoomschip Koningin Emma". Cara9ao, West-Indië. Geluk en voorspoed z-ij toegewensebt aan begunstigers eu vrienden. C. BIEGSTRATENDRIESSEN. Helder, 1 Jan. 1888. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden. J. VOLDER, Ecbtgenoote en Dochter. Amsterdam, 1 Jan. 1888. L. E. RUGERS. V- f- Aan begunstigers, vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar toegewenscht. J. E. RADEMAKER en Echtgenoote. Helder, 1 Jan. 1888. WEEZENSTR11T. D. V. DONDERDAG 5 JANUARI e. k. Godsdienstoefening, des aronds ten HALF ZEVEN URE, precies. Voorganger de WelEerw. Heer J. H. M. G. WOLF, Predikant te Gameren. REPETITIE op DONDERDAC 5 JANUARI as., avonds 8 uur precies. Zjj die iets van bovengenoemde ver eeniging hebben te vorderen, worden be leefd verzocht hunne rekeningen vóór- of op Zaterdag 7 Jannari in te zenden bp den Penningmeester, den Heer W. HOOL- WERFF, Kanaalweg. HET BESTUUR. Woensdag 4 Jannari VERGADERING in TIVOLI, des avonds 8 uur. Getrouwe opkomst wordt verzocht. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 2