't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1554. Zaterdag 7 Januari 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Anvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan de geabonneerden op het Humoristisch Weekblad, Zondagsblad van ,,'t Vliegend Blaadje". Bij den aanvang van den nieuwen jaargang van het Geïllustreerd Humoristisch Weekblad heeft de Redactie gemeend een wijziging te moeten brengen in den inhoud, waaruit van zelf een wijziging van den titel voortvloeit. Het iedereen naar den zin te maken, gaat eenvoudig niet, maar het trachten daarnaar, in de uitgebreidste beteekenis, is het doel, dat steeds bij de uitgave van dit blad in het oog wordt gehouden. In het af^eloopen jaar hebben meerdere abonnenten den wensch te kennen gegeven, dat er aan het Weekblad ook een romantisch gedeelte zou worden toegevoegd. Om nu deze romantische lezers tevreden te stellen en de humoristische tevens voor het blad te behouden, zal de nieuwe jaargang van het Geïllustreerd Humoristisch Weekblad onder den titel van Geïllustreerd Humoristisch en Romantisch Weekblad zijn intrede in den ruimen kring van lezers doen, waarin het zich steeds mocht verheugen, en de Redactie twijfelt niet of die kring zal zich daardoor aanmerkelijk uitbreiden. In No. 1 van den nieuwen jaargang is een aanvang gemaakt met de plaatsing van den boeienden ge'illustreerden roman ,,XD O O ISJE! 2ST !KI IS O UT BH"", door Mevr. Ida Boy-Ed, schrijfster van «Liefde of Plicht?" enz. «Deze buitengewoon begaafde schrijfster bezit het zeldzame talent, de menschelijke harts tochten waar en natuurlijk te schilderen, zonder kwetsing van godsdienst noch zeden; vooral in «Doornenkronen" geeft zij blijk van dit talent. Wonderschoon zijn haar figuren geteekend, rustig en natuurlijk knoopt de eene gebeurtenis zich aan de andere, en uit alles blijkt de gezonde levensbeschouwing der schrijfster. Het doet iemand goed zoo'n boek te lezen." Om het wat handiger te maken, wordt het blad in. kwarto formaat gedrukt, zonder dat daardoor evenwel aan de kwantiteit van den inhoud tekort zal gedaan worden. De geïllu streerde romans zyn er zoodanig in gedrukt, dat men 't blad eenvoudig heeft door te snijden, om ze van liet humoristisch gedeelte te scheiden, en zoodoende aan 't eind van eiken jaar gang in het bezit te komen van een geïllustreerd humoristisch boekdeel en van minstens twee geïllustreerde romans, voor welke boeken, aan 't einde van den jaargang of zoodra een roman compleet is, titel en omslag gratis geleverd worden. Een compleete jaargang bevat alzoo 416 kwarto bladzijden, gelijkstaande met 832 bladzijden gewoon romanforaiaat, rijk geïllustreerd. Wat echter ook verander', wat verkeer', de geringe abonnementsprijs wordt niet ver hoogd en blijft dus bepaald op sleehts 1.40 per jaargang, per post ƒ1.60. Voor dit luttel bedrag van ƒ1.40 in een geheel jaar, ontvangt men alzoo drie rijk geïllustreerde boekwerken. «Goed en goedkoop", dat is de eisch van onzen tijd, en daaraan zal steeds 't Humo ristisch en Romantisch Weekblad hopen te beantwoorden. -De UitgeversBERKHOUT Co. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 11 m. Onderg. 4 u. 3 m. Zondag 8 Maandag 9 Koppermaandag. Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Nieuwe Maan. Zaterdag 14 FosteriJ en. LIJST van brieven, euz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand December 1887: Mevr. J. Kettman, Amsterdam. Verwohlt, id. Mej. H. Christian, id. Ter Wolbeek, Helder. L. van der Zee, Oosterwolde. Mej. S. E. M. Bakker, Rotterdam. Verzonden ge weest naar Engeland: Mej. Turner, Londen. De Directeur, P O L Y L I E T. HELDER, 6 Januari 1888. Met het gezondheids-onderzoek van schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877, is met ingang van 20 Febr. a. s. voor Helder en Texel be noemd Dr. H. G. F. Peltzer, geneeskundige alhier. Er is besloten de internationale schaatsen wedstrijden te Heerenveen op 9 en 10 Jan. a. s. te doen plaats hebben. Tot aanvulling van bet leger in Oost-Indië, zullen in 1888 worden uitge zonden 2000 man troepen, waarvan zoo mogelijk 115 onderofficieren, 50 korpo raals, 4 sergeanten-staf-hoornblazer en 30 soldaten-s$hrgver. Voor Suriname is voor dat jaar het contingent bepaald op 85 en voor Cnra9ao op 47 man aanvullingstroepen. Eenige maanden geleden maakten wg melding van een geval van plotseling ontstane blindheid bij, een maD te Am sterdam, bg gelegenheid van een kort stondig onweder met hevig en fel licht. Het zal stellig velen genoegen doen, te vernemen, dat deze man, na verblgf in het Gasthuis, onder behandeling van dr. r. Rijnberk, thans geheel is hersteld en weer even goed kan zien als ieder ander. Een werkwaardig licht werpen vaak de cijfers op de maatschappelijke toestan den. Te Amsterdam is een Kunstzaal en een Gruwelkamerde eerste aan het Pa norama, de laatste aan het Ponopticum verbonden. Voor beiden is de toegangs prijs dezelfde: 25 ets. In het afgeloopen jaar werd de Gruwelkamer door 32,000, de Kunstzaal door 10000 personen bezocht. Men ziet blijkbaar liever een booswicht dan een schilderjj of een beeld. Naar uit te 's-Gravenhage van goed ingelichte zijde ontvangen berichten uit Indië kan worden afgeleid, is het doel der uitrusting van een divisie van vijf schepen, bestemd omeenig machtsvertoon te gebruiken tegenover den onafhanke- lijken vorst in Lombok, een gouverne mentsonderdaan meer in naam dan inder daad, eigenlijk geweest om de mogelgkheid na te gaan of een smaldeel van eenige beteekenis binnen korten tijd zou kunnen worden uitgezonden. De Gouverveur-ge- neraal moet nl. bg verschillende gelegen heden hebben doen doorschemeren, dat dit noodig zou kannen zijn tegenover een door hem ernstig gevreesd heulen van sommige onafhankelijke rijkjes in de bui tenbezittingen met andere koloniseerende mogendheden. Naar aanleiding van de krggsver- richtingen in Atjeh gedurende het eerste haifjaar 1887, zgn bg kon. besluit van 1 Jan. 1888, no. 19, de kapt. M. W. C. van den Brandeler, de 2e luit. W. C. van Deventer, de serg.-maj. jhr. K. L. A. P. van der Maesen de Sombreff, de serg. J. J. Bonman, de korpor. F. W. Frankel en de fuselier J. A. Meijer, allen van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, benoemd tot ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsordeis aan den kapt. der inf. T. W. J. Buys, gedetacheerd van het Ned. leger, toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, en is be paald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld da kapt. der inf. P. J. A. van Neer, de offic. van gez. der 2e kl. A. Ekermau, de 2e luits. der inf. J. O. A. L. van Bennekom, J. van Swieten en J. J. A. Gaade, de serg. der inf. W. C. M. W. Timmer, de fuseliers H. R. Scherf en J. H. Ahrend en de geniesoldaat le kl. J. H. Klein. Venus en Jupiter zullen elkaar ont moeten Wie het wil zien moet iets vroeger opstaan dan de zon en zich rich ten naar den oostelgken hemel, 't Is zeer zeker de moeite van het opstaan waard en een bewonderenswaardig schouw spel, als die beide grootste planeten hun glanzend licht zullen mengen. Venus be weegt zich oostwaarts, Jupiter westwaarts, een ontmo' lJng kan dus niet uitblgven. Den 31n zal Jupiter slechts 13 minuten later opgaan dan Venus. Op Nieuwjaarsavond kreeg een ma troos van hier twist met een korporaal der huzaren uit Amesfoort, die beiden met verlof te Deventer waren. De ma troos verwondde den korporaal ernstig aan het rechteroog, waardoor de laatste in het Rjjkshospitaal moest worden opge nomen. De matroos werd aan de mili taire overheid te Deventer overgeleverd. Spoorweg-ongelnk tyj Ruinerweld. Uit Meppel wordt gemeld: Maandag-avond zou de sneltrein Mep pelGroningen, een half uur te laat ver trokken, in plaats van te Echten, te Koe- kange wisselen met den laatsten trein van Groningen. Laatstgenoemde trein pas seerde echter Koekange en bleef stilhou den, naar gezegd wordt omstreeks 1000 meter vóór het station Ruiuerwold. De sneltrein zag eerst het gevaar, toen het te laat was. Er werd hevig geremd, doch een geweldige botsing was niet meer te verhinderen. De beide locomotieven en vier wagens zgn vernield. De machinist van den sneltrein, Van der Linden, uit Groningen, werd vreese- lijk verminkt en is Dinsdag-nacht in het ziekenhuis te Meppel overleden. De hoofdconducteur Baring en de con ducteur Rosenberg, beiden uit Zwolle, vreeselijk verminkt, bleven op de plaats dood. Nog acht andere personen zijn zwaar gewond, en velen hebben lichte kneuzin gen bekomen. Extra-treinen brachten reizigers en ge wonden verder. De spoorwegarts dr. Stoffels was spoe dig op de plaats des onheils, en later kwamen er meer geneeskundigen uit Mep pel, Ruinerwold en De Wijk. De schade aan het materieel wordt begroot op honderd vgftig duizend gulden. Van andere hand wordt mede uit Mep pel gemeld De trein uit Groningen poogde te stop pen en bekwam daardoor de grootste schade. De heer meester Oosting, uit Assen, werd bg dit ongeluk verminkt. De jon geheer DorhoutMees, uit Groningen, leer ling der hoogere burgerschool te Meppel, is vreeselijk en gevaarlijk gewondzgn broeder en zgn vriend Block van Schel- tinga werden slechts een weinig gedeerd. Sommige reizigers moesten uit hun ver blgf gezaagd worden, waartoe voor één ruim twee uren noodig was. De wachtkamer leverde als hospitaal een treurigen aanblik. Dr. Stoffels uit Meppel kweet zich uitstekend alle lof komt dezen arts toe. Uit Groningen meldt men, dat aldaar Dinsdag-morgen in het ziekenhuis wer den opgenomen drie conducteurs, waar van een zwaar gewond; en een machinist leerling, beuevens een particulier per soon. In- het geheel worden vermeld 5 zwaar en 13 lichtgekwetsten en 3 doo- den. Heelkundigen van Groningen zijn naar Hoogeveen vertrokken. Nader wordt omtrent het spoorwegon geluk uit Meppel gemeld: De botsing van den trein Groningen Meppel met den sneltrein MeppelGro ningen had vijf minuten voorbij het sta tion Ruinerwold plaats. Het signaal tus- schen Meppel en Ruinerwold stond op onveilig", en de trein uit Groningen was nog niet op het wisselspoor te Rui nerwold. De sneltrein had het onvei lig" echter niet gezien. De stationschef te Ruinerwold had nog met lantaarns gewenkt, maar de sneltrein ging door en reed tegen den trein uit Groningen. Vgf rijtuigen zgn verbrijzeld. De machinist Van der Linden is nog naar het station geloopen. Zijn lichaam was verbrand. Enkele reizigers zgn uit den trein gesprongen; twee kinderen zgn op een tender behouden gebleven. Er zgn nu 6 dooden. Van andere zgde meldt men: Tot de passagiers van den van Mep pel komenden sneltrein behoorden de rechter bij de rechtbank te Assen, mees ter E. Oosting en de substituut-officier bg die rechtbank meester W. C. A. Schol ten, die beiden in dezelfde coupé eerste klasse, in den waggon achter de baga gewagen waren gezeten. De heer Schol ten bleef bg de botsing der twee treinen ongedeerd, doch van den heer Oosting werden beiden beenen gebroken. Nadat hg in het station Ruinerwold behoorlijk verbonden was, werd hij met den van Groningen ontboden trein, die omstreeks 21/s uur 's-nachts van Ruinerwold ver trok, naar Assen vervoerd. Door den substituut-officier meester W. C. A. Scholten werd op de plaats van 't onheil dadelijk een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde ingesteld. Volgens het beweren van den stations chef van Ruinerwold was de machinist van den van Meppel komenden trein, die zelf zwaar gekwetst werd, doorgespoord, niettegenstaande 'tsein op»onveilig"stond. Uit Groningen verneemt men nog, dat de machinist-leerling Timmer, van den trein GroningenZwolle, door ontsnapten stoom zware brandwonden bekwam. De zoon van den commissaris des Ko- nings van Groningen, jonkheer van Pan huis, zat in hetzelfde compartiment met den jongeheer Dorhout Mees, maar bleef ongedeerd. De toestand der patiënten in het zie kenhuis te Groningen is naar omstandig heden gunstig. Uit Zwolle wordt gemeld, dat uit een onderzoek, op de plaats des onheils ingesteld, zou gebleken zijn, dat het ge beurde alleen te wijten is aan de onop lettendheid van den machinist Van der Linden, die met den sneltrein des avonds 25 minuten te laat uit Zwolle vertrok, waarom men de kruising van dien snel trein met dien uit Groningen komende had verlegd van Echten op Ruiuerwold, alwaar de stationschef de onveiligheids- seinen- behoorlijk in orde had, en toen de sneltrein vliegend zijn station voorbij reed, nog al het mogelijke met seinlan- taarns in het werk stelde om het dreigende gevaar te voorkomen. (N. R. Ct.) Aan den avond van deu Nieuw jaarsdag is voor het eerst het geleidelicht op den zuidelijken dijk te Terschelling ontstoken. Dit licht is uitstekend dien stig voor alle schepen, die uit het Schui tengat naar de haven van Terschelling komen en dan het havenlicht met dit geleidelicht in elkander brengen. Oudejaarsnacht trachtte een gevan gene uit de cellulaire gevangenis bg Sche- veningen te ontsnappen. Zgn plan werd echter verijdeld door zijn eigen hulp geroep! Ziehier onder welke omstandig heden de man zocht te ontkomen. Hij had de ruitjes in zgn cel met zeep be smeerd en het traliewerk geheel verbo gen, door middel van een stuk hout, dat hij bg den arbeid bezigde als gereedschap. De man werd met mattenvlechten bezig gehouden en hij had dan ook voor zich zelf een stevig matten koord gevlochten, dat, aan 't traliewerk bevestigd, dienen moest om naar beneden te komen. Alles ging aanvankelijk goed, maar bij 't ver brijzelen van de glasruitjes verwondde de vluchteling zich zoo deerlijk aan de polsen, dat hg, blijkbaar vreezende aan verbloeding te zullen sterven, luid be gon te schreeuwen, tot er hulp kwam om hem te verbinden, maar tevens te be schermen tegen nieuwe aanvechtingen van den lust om te ontvluchten. Men leest in het N. v. d. D. Met welk een woede in den harren wintertijd de strijd om het bestaan in de vogelen wereld gevoerd wordt, moge blgken uit het volgende, ons door een onzer lezers medegedeeld. Toen ik, zoo schrijft hij, Maandagmid dag een wandeling deed door de groote laan, die naar het bosch leidt, hoorde ik eensklaps mijn hondje angstig janken. Ik keek om naar het diertje, dat een veertigtal meters achter gebleven was, en bespeurde tot mijn niet geringe ver bazing, dat een zestal kraaien mgn hondje had aangevallen, blijkbaar met het doel om het op te peuzelen. Natuurlijk ijlde ik terug om mgn hondje te ontzetten, dat, hoewel het zich dapper verdedigde, zeer waarschijnlijk een prooi van deze anders schuwe gasten geworden was. Het nieuwe jaar heeft zich voor een gezin te Dordrecht allertreurigst in gezet. Zekere J. K.wonende aan de Elf huizen no. 17 aldaar, had met zijne vrouw en een kind van U/a j. zgn wo ning verlaten om bg bloedverwanten de jaarwisseling te vieren, hun oudste kind van 3 jaar alleen thuis latende. Een uur na middernacht keerde de moeder even met haar jongste kind huiswaarts, om dit in een kinderwagen nabij de kachel te slapen te leggen en vervolgens weer heen te gaan. Omstreeks half drie wer den de buren door geschreeuw en een geweldige brandlucht uit hun slaap ge wekt en, na de deur te hebben openge- trapt, bleek hun dat de kinderwagen ljad vuur gevat, tengevolge waarvan het daarin liggend kindje het linkerbeen tot boven de knie verkoold en de buik met hevige brandwonden overdekt was. De buren slaagden er spoedig in, het vuur te dooven. Volgens verklaring van den geneesheer der politie, wiens hulp on middellijk werd ingeroepen, bestaat er weinig kans op behoud van het kindje. Het andere kindje was wel eenigszins door den rook bedwelmd, doch bekwam geen letsel. Volgens mededeeling uit Oost-Indië, is de tamboer 3e klasse J. H. F. Hausschen van het korps mariniers, op den 20en Nov. 1887, gesneuveld bij gelegenheid dat Zr. Ms. stoomschip »Banda« de midden passage tusschen Poeloe Bras en Poeloe Nassie passeerde. Een schot door het hoofd had onmiddellijk den dood tenge volge. De tamboer Hausschen was slechts 18 jaar oud en van zeer goed gedrag. Paus Leo XIII heeft Zondag de aangekondigde plechtige mis in de St. Pieterskerk te Rome gevierd, ter gele genheid van zijn 50-jarig priesterschap. Een groote menigte stond voor de kerk, welke omringd was door soldaten, die niemaud zonder toegangsbewijs doorlieten. Het aantal aanwezigen wordt op 60 000 geschat. Terwijl de Paus de mis las, wer den al de klokken der Eeuwige stad ge luid. De volgende bijzonderheden zgn ont leend aan een telegram uit Rome, opge nomen in »De Tijd". Bg het binnentreden van den tempel werd Z. H. met geestdriftvolle toejuichin gen begroethet »Leve de Paus-Koning daverde in schier alle talen der wereld langs de reusachtige gewelven. De H. Vader beklom nu het altaar, om de H. Mis te lezen, met het aange zicht naar het volk gekeerd. Midderwijl voerde de Sixtijnsche Kapel onderscheiden compositiën uit in Palestrijn- schen stijl. Op het oogenblik der Elevatie, weerklonken zilveren bazuinen, die een heerlijk effect teweegbrachten. De Sixtijnsche Kapel deed zich op be wonderenswaardige wjjze hooren, vooral in het engelenkoor, dat in den koepel werd gezongen. Alleraangrijpendst was het >Te Deum", dat, door den H. Vader aangeheven, door al de duizenden aanwe zigen in koor werd voortgezet. Na het »Te Deum" gaf Z. H. in het mid den van het groote schip der kerk van de Sedia gestoria" zgn plechtigen zegen aan de geloovigen,den zegen »urbi et orbi." De hooge jubilaris was zichtbaar aan gedaan. Het Sint-Pietersplein was zwart van volk. Des avonds waren de gansche voorgevel van St. Pieter, de kolonnade om het plein, en bovendien tal van an dere kerken geïllumineerd. Ook veel par ticuliere woningen. De vertegenwoordiger van Z. M. onz^n koning, baron Van Brienen, werd met bijzondere blgken van ingenomenheid ont vangen. De sneltreiu van Parijs naar Wee- nen ontspoorde den 2n Jan. bij Eszlin- gen (Wurtenberg). De hoofdconducteur' werd terstond gedood en vele reizigers gewond. Het Britsche oorlogsschip Hercu les", van het Kanaal-eskader", is door het stooten op een klip zwaar bescha digd. Het werd met veel moeite in de Spaansche haven Ferrol binnengebracht, waar het, naar men verwacht, zal zin ken, dus Engeland's onderzeesche Marine" weer met een vaartuig ver meerderend, In het gasthuis te Poitiers, dat ge heel vol was, brak Dinsdag-ochtend een brand uit, welke het gebouw gedeeltelijk vernielde. Door de spoedige hulp der brandweer, die met veel beleid en kloek heid de zieken redde, is er niemand om gekomen of ernstig gewond. Men moest som uiige lijders met geweld belettenin hun angst uit de vensters te springen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1