't Vliegend Blaaig KLEINE COURS VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN Tb luiven. EEN FLINK HUIS, Ct H. KLEUN. Biienten 5?. No. 1555 Woensdag 11 Januari 1888. ■■BH gevraagd: ge KIPPEN. Bureau Stadermann. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. rkante 'k een JN en -niet van 1 tot 5\ Elke regel m? Grootere lette T© iiuur waarin gedurende 27 achtereenvolgende jaren met succès het Barbiersvak is uitgeoefend. Adres: BERKHOUT Co. C. A. SONSTRAl, Spoorstraat. Beate KOFFIE 70 Cts. WITTE SUIKER 29 THEE 85, 100, 125 en 150 POEDER-CHOCOLADE 110 en 125 CHOCOLADE in Koekjes, f 1.en f 1.30 p. pak. 's Zondars wordt er niet verkocht. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Januari 1888. Geljjk velen niet onbekend zal zijn, worden door bet hoofdbestuur derNeder- landsche Vereeniging tot bescherming van dieren steeds pogingen aangewend om het gebruik van het slachtmasker, speciaal van het schietslachtmasker »Sigis- mund", allerwege ingang te doen vinden. Zoo werd ook het vorige jaar door be doeld bestuur tot de departementen van Marine en Oorlog het verzoek gericht om het gebruik van bedoeld masker verplich tend te willen stellen op Zr. Ms. oorlogs schepen en bij de militaire slachterijen. Hot Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging heeft de voldoening mogen smaken dat de officier van administratie le kl. bjj de marine G. H. Verboon, op de door genoemde directie aangegeven gronden, de invoering van bet slachtmas ker, naar aanleiding van de door hem ge nomen proeven bjj de twee voornaamste slachters te Willemsoord, de erven Wielick en de heer M. Evelein alsmede aan boord van Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis", alleszins aanbevelenswaardig acht. »Op grond van mjjne ondervinding zoo luidt de conclusie van den heer Verboon is het oordeel, |door de Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van dieren uit gesproken over het slachtmasker bij haar schrijven aan zijne Exc. den minister van marine dd. 13 Juli 1887, hoegenoemd niet overdreven, en wordt door mij ten volle gedeeldhet dier wordt terstond gedood, terwijl bij de tot dusver veelal toegepaste metbode (de gebruikelijke halssnede) de doodstrijd dikwijls langer dan 20 minu ten duurtdoor den snellen dood wordt de waarde van het vleesch verhoogd en conserveert 't zich langer; het dier bloedt veel beter uit. Er bestaat thans gegronde verwachting dat het gebruik van het schietslachtmas- ker-Sigismund aan boord van Zr. Ms. oorlogsschepen verplichtend zal worden gesteld. De kroonton van bet Scheurrak, alsmede eenige andere groote tonnen, zijn door den tonnenboeier van hun plaats genomen en tjjdeljjk door drijfbakens ver vangen. Ook de mijltonnen op Texel- stroom zjjn weggenomen. Een en ander heeft plaats gehad met het oog op bescha diging door ijsgang. Tengevolge van de invoering van het nieuwe reglement van administratie bjj de landmacht, zullen de onderofficieren en foldaten (ook zjj, die niet aan de me nage deelnemen) voortaan van hun soldij een gedeelte moeten afstaan voor verwar ming en verlichting van de kazerne. De loop der bevolking der gemeente Wieringen bedroeg op 31 Dec. 1886: 1303 m. en 1282 v., te zamen 2585 personen. In 1887 werden geboren30 m. en 40 v., te zamen 70. Ingekomen van elders 3 m. en 13 vr., tè zamen 16. Overleden zijn 62 personenhiervan waren 22 ongehuwden van het manneljjk en 16 van het vrouwelijk geslacht, 4 ge huwde m. en 11 v., 2 weduwnaars en 7 weduwen. Vertrokken naar elders: 29 m. en v., te zamen 58. Er werden 16 huweljjken gesloten, als: 13 tusschen jonkmans en jongedochters en 3 tusschen weduwn. en weduwen. De bevolking bestond dus op 31 Dec, 1887 uit: 1279 m. 21 1271 v., totaal 2551 personen. Op 1 Jan. 1888 telde de doleerende kerk in ons land 120 gemeenten met 52 predikanten. 68 plaatsen zjjn vacant waaronder eenige gemeenten die weinig leden tellen, en andere wegens bezwaren van financieelen aard vooreerst nog niet vervuld kunnen worden. Schade hersteld. In het jaar 1886 werd bepaald, dat de werklieden aan 's Rijks-werf te Amster dam 's winters een uur korter en zomers een uur langer zouden werken voor het zelfde loon. Ongeveer 200 werklieden, die einde Juni ontslagen zjjn, hadden 3 maanden lang, van 1 April tot 30 Juni een uur per dag langer gewerkt in het voordeel van het Rijk en zjj zjjn buiten de mogeljjkheid geplaatst, dat uur in hun voordeel weer in te halen door den kor toren winterarbeidsdag. Het is dus een bedrag van (13 weken van 6 dagen, een uur per dag, tegen 18 cent gemiddeld loon) omstreeks f14, dat ieder hunner te vorderen had. De »Echo" deelt nu mede, dat de Mi nister het te weinig uitbetaalde loon als nog heeft doen uitkeeren. Dat dit »te pas" gekomen is, begrijpt men. Voor een paar maanden viel een Zweedsch koopvaardijkapitein, P. O. Ny- lander, te Harlingen over een goot, die niet gedekt was, en verwondde zich zoo, dat hij niet met zjjn schip kon vertrek ken, dat door een Hollandsch kapitein, W. B. van der Meer, naar Sunösvall gebracht moest worden. De eigenaar van 't Zweedsehe schip heeft nu den Zweed- schen vice-consul te Harlingen opgedragen de gemeente (desnoods in rechten) aan te spreken voor de geleden schade met inbegrip van de vergoeding, door de reederjj betaald aan kapitein W. B. van der Meer voor het overbrengen van 't schip. Te Amsterdam heeft zich een com missie gevormd om mevr. AlbregtEn gelman, bij gelegenheid harer 40-jarige tooneel-loopbaan, welke zij den 16 dezer denkt te vieren, een blijk van hulde aau te bieden. Men mag verwachten dat haar talrijke vereerders de commissie zullen ondersteunen. Omtrent het verwonden van den hr. J. H. Lemmens, burgemeester en secre taris van Beek, meldt men het volgende: Sedert eenigen tijd, heette het, dat het bij M. Hellendag spookte; door H. zei ven werd dan ook aangifte gedaandat er 's nachts baldadigheden aan zijn woning werden bedreven enz. Meermalen vielen in de laatste nachten schoten. De bur gemeester, vergezeld van den veldwach ter, besloot Dinsdagavond deze zaak eens nader te onderzoeken, teneinde de orde, indien die mocht verstoord worden, te handhaven. In de nabijheid van bet huis vatten zij post. Zjj zagen echter niemand, totdat H. eensklaps zelf den drempel over schreed. Toen hij de twee personen zag, die hij uit vrees mogeljjk voor evenzoo- veel spoken of dieven hield, loste hjj da delijk zijn revolver in die richting. De burgemeester riep hem toe: poli tie, politie!" doch niets mocht haten, de man luisterde naar niets. Een kogel sneed den burgemeester vlak langs het hoofd een tweede trof hem in de djj. Deze laatste werd door Dr. Spronk uit de wonde verwjjderd. Het schot is gelukkig niet gevaarljjk gebleken. H. heeft zich Vrjj- dag vrij willig ter beschikking der justitie te Maastricht gesteld, die echter geen ter men heeft gevonden hem aan te houden. De zaak schjjnt dan ook geheel op een vergissing te berusten en de dader schijnt geenszins de bedoeling gehad te hebben hem, die juist te zjjner beveiliging tegen mogelijke aanranding was gekomen, eenig leed te doen. Omtrent de redding van een persoon der bemanning van het Fransche schip Ministre Abbattucci" meldt de M. C.: Aan boord van het te Vlissingen ge passeerde Nederl. stoomschip >Rhenania" bevond zich de eerste stuurman van het Fransche s. s. Ministre Abbattucci", 22 December van Havre naar Marseille ver trokken en den 31sten d. a. v. door een accident aan den stoomketel gezonken, Genoemde le stuurman, waarschjjnljjk de eenige overgeblevene van de equipage, had zich weten te redden op het dak eener dekhut van 't verongelukte stoom schip. Daarop drgvende, werd hij in de Spaansche zee door de »Rhenania" ont dekt; de zee was echter te hoog en te onstuimig om een boot te kunnen uit zetten, terwjjl de schipbreukeling te uit geput bleek om zelf een poging tot zijne verdere redding te kunnen aanwenden. De 2e stuurman der >Rhenania," een jongmensch, Dordtenaar van geboorte, besloot toen zijn leven te wagen; voor zien van een reddingsboei, sprong hij moedig in de golven en zwom naar den ongelukkige. Een ljjn, hem van zijn stoomschip toege worpen, werd gelukkig door hem gegrepen en met veel moeite en inspanning mocht men er in slagen den redder met den geredde veilig binnen boord te halen. De geredde le stuurman werd verder liefderijk verpleegd en mocht zich spoedig in geheele herstelling van de uitgestane angst en ellende verheugen. Het vonnis der Haagsche Recht bank, waarbij de corrector Coheu,van de Haagsche drukkerij „Exelsior", wegens beleediging des Konings tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is door het gerechtshof aldaar bevestigd. Van goed ingelichte zijde, zegt de »Zutph. Ct.", verzoekt men ons nogmaals te waarschuwen tegen de zoogenaamde Lotenbanken van Grün en anderen. Nog niet laug geleden zijn in onze naaste omgeving enkelen weer het slachtoffer ge worden van deze bedriegelijke handelingen en het schijnt, dat er thans een nieuwe campagne door de agenten dezer banken zal begonnen worden. Het publiek zij dus op zijne hoede. Meer dan eens is 't jeeds voorgerekend, hoe de op maande- lijksche afbetaling aangeboden loten voor het dubbele der waarde verkocht worden en het publiek bedrogen wordt door voor spiegeling van allerlei schoone vooruit zichten. De politie te 's-Gravenhage heeft eeu valsch bureau voor betrekkingen ontdekt. De directeur, M. genaamdwonende aan de Rijswijksche straat aldaar, maakte er zijn werk van in de couranten een advertentie te plaatsen, waarin werd aan geboden personen een betrekking als blank" officier in Oost of West te ver schaffen. Daarvoor nam hij dan een z. g. inschrijvingsgeld aanmaar later bleek dan dat van de geheele zaak niets waar was. Meermalen maakte hjj kennis met de justitie. De politie heeft van het gebeurde pro- ces-verbaal opgemaakt, ter vervolging van deze soort van oplichterij of bedrog. Uit Rijswjjk wordt gemeld: Een tuinbaas op een der buitens alhier schoot een reiger neer. Hij gelastte zijn tuinjongen het in de weide gevallen dier te halen. De reiger bleek niet dood te zijn en pikte één der oogen van den jongen uit. Geneeskundige hulp vermocht wel het oog binnen de kassen te brengen, maar het licht is voorgoed er uit verdwenen. - Te Sittard en omstreken wordt door de politie een ijverig onderzoek ingesteld naar zekeren Van der Zanden uit Brussel, die zich voor eenigen tjjd aldaar heeft opgehouden en met een meisje uit Broek- sittard verkeerde. V. d. Z. wordt ver dacht in België moord en verschillende diefstallen te hebben gepleegd. Een vrouw, waarmede hij vroeger iu betrekking stond, een ander persoon, die men meent zijn medepiichtige te wezen, zjjn te Parjjs aangehouden. „IJs en weder dienende!" De internationale wedstrijd te Heeren veen is uitgesteld tot 11 en 12 Jan. De Unie-collecte bracht in 1887 een kleine f 10,000 minder op dan ten vorige jare. Eiken en Amerikaansch grenen Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de BureiQ LOO P H O UT k te Koop. 3 zien en te bevragen bij Island, New- TTvangers en Num- woorden: net reu--»wticqaTqu heid, dat daar als vuurt£Ad^S versiert wel niet haar hobXJ^ «*ang' terend gekleurde kolibris, en garneert haar kleed niet met zwaluwvleugels; toch behoort zjj, evenals de dames naar de mode, tot de vjjandinneu en moordena ressen der arme gevleugelde zangers, of althans is zij de oorzaak van een aantal vogelmoorden. Vogels van allerlei kleur, grootte en soort verliezen het leven door haar. Het noodlottig moordtuig is de met electrisch licht stralende fakkel, die zij 300 voet boven het zeevlak in de opge heven rechterhand houdt en waarvan het sterke schijnsel reeds op verren afstand zichtbaar is. Ongelooflijk groot is het aantal der gevleugelde luchtreizigers, die in den najaarstrektijd 's nachts op het licht aanvliegen, zich tegen de verraderljjke reu- zeulantaarn stooten en verdoold, bezeerd en dood op den grond vallen. Op zekeren ochtend, nadat de eerste vorst de vogels noopte om naar het zuiden te vliegen, raap ten de beambten van het eiland niet minder dan 1375 gevederde lijken van den grond op. Velen daarvan waren verrukkelijk schoon, en het was een jammerlijk schouwspel. Meer dan 100 verschillende soorten waren onder de arme dooden vertegenwoordigd. De grootste, eeu Canadasche houtspecht, was, van vleugel tot vleugel gemeten, 13 duim groot, de kleinste, een fraai kolibritje, juist een duim. Bij onderzoek bleek, dat de hitte van het licht de arme dieren van Let gezicht beroofd hadin vele gevallen waren hunne hersens letterlijk verbrand. Betrekkelijk weinigen hebben zich dood gestooten, maar meest allen waren verschrikkelijk verbrand- en verblind. frs. worden geleend. De waarde loopt dus zeer uiteen, ma:' ook de omvang der voorwerpen, Er zjjn bewaarplaatsen, waar in een ruimte van 40 a 50 vierk. meters ongeveer 2000 pan den kunnen worden geborgen, die milli- oenen te zamen waard zijn maar er is een ontzaglijke ruimte noodig om de vele zaken te bergen, waarvan de Parijsche bevolking tijdelijk afstand doet om zich wat geld te verschaffen. In Oostenrijk, waar nog steeds felle koude heerscht, zijn verscheidene men- schen doodgevroren. Op een spoorweg- lijn werd een haanwachter verstijfd in zijn huisje gevonden. Bij Brünn zijn 8 Zigeuners in hunne tenten door de koude bezweken, en te Weenen zijn in een onvoltooid huis eenige vrouwen ge vonden, die daar 's nachts een toevlucht gezocht hadden en er van koude omge komen waren. Londen 5 Januari. Tijdens den storm, welke Dinsdag 11. op de Iersche kust gewoed heeft, strandde het Ameri- kaansche schip Eureka bij Waterford en werd geheel wrak. Het was bestemd vau Sau Fraucisco naar Queeustown voor order en is vermoedelijk laatstgenoemde haven voorbjj geloopen. De sleepboot Dauntless, welke adsistentie trachtte te verleenen, zag een deel der equipage zich in een boot begeven, die echter spoedig daarua door de zee tegen de klippen werd ver brijzeld, waardoor allen die er zich in bevonden verdronken. De equipage be stond uit 30 koppen, waarvan slechts eeu gedeelte werd gered. Het Amerik. schip Eureka, groot 2011 reg. ton, werd in 1876 gebouwd te Richmond. De olifant als dief. Een kermis reiziger te Edinburg is dezer dagen van zijn garderobe beroofd op een vreemde Een bank van leening. De bank van leening der stad Parijs die, zooals men dezer dagen gemeld heeft, een begrootiug heeft van niet minder dan 92 millioen francs, heeft thans een aan merkelijke uitbreiding ondergaan om de beleende voorwerpen behoorlijk te kunnen hergen. Wat daartoe noodig is, kan uit de volgende cjjfers worden afgeleid. De Bank beleent alle voorwerpen behalve meubelen welke voor haar een verkoopwaarde hebben van meer dan 3 francs. Niet zelden worden panden van hooge waarde beleendin 1886 o.a, 3600 waarop van 500 tot 10,000 frs. is feschoten, te zamen bijna 6 mill. francs. ir zijn dagen dat duizenden horloges worden ingebracht. De overgroote meer derheid bestaat echter uit panden, waarop niet meer dan 3 a 10 frs. wordt gege ven van die soort waren er 937.800 onder het geheele aantal van 1.440,000 uit het jaar 1886. En van de overige kon op slechts 135.000 meer dan 50 Zonder acht te slaan op den olifant van het circus, had hij de kist met zijn kleedingstukken vrij dicht bij het dier neergezet en eenigen tijd later was er van den inhoud niets meer over en het nauwkeurigst onderzoek bracht niets na ders aaü het licht. Niemand dacht aan den olifant, toen het dier door bijzondere vreugdebetuigin gen verdenking begon op te wekken en weldra was ieder er van verzekerd dat het dier de dader was van den diefstal, maar de bewijzen waren nog niet geleverd Daar men er niet aan twijfelde of het dier zou die bewijzen ondanks zich zeiven spoedig genoeg verschaffen, wachtte men en jawel den volgenden dag bleef er geen twijfel meer over de olifant had de kist geopend en den geheelen inhoud verslonden vesten, huisjes,broeken, schoe nen, borstels, enz. zonder het minste on gemak te gevoelen van deze maag-overla ding. Een werkman te Hudderfield (En geland) was onlangs op een zeer hoogen^ pas voltooiden fabrieksschoorsteen geklom men, om een steiger weg te ruimen. Hij liet echter bij ongeluk het touw, waar- i hij moest afdalen, naar heneden vallen. Hoe zou de man nu naar bene den komen Daarop wist hij spoedig raad. Hij begon zijn kousen uit te rafe len, liet den aldus verkregen draad neer haalde daarmede het touw op, dat de heuedeustaaudeu er aan vastbonden. Langs het aldus verkregen touw gleed hij veilig naar beneden. Te Ramsgate (Engeland) heeft een 37-jarig man, Richardson genaamd, in een plotselinge vlaag van waanzin, twee revolverschoten gelost op eeu meisje en daarna op een troep »Heils-soldaten." Hij raakte niemand; maar toen 1 vluchtend, door een menigte menschen achtervolgd werd, keerde hij zich om, schoot nogmaals en trof een jonkman. Daarna schoot hij uit de bovenverdieping van ziju huis, waar hij de wijk nam, en raakte nog drie mannen. Politie-agenten, die hem kwamen ge vangennemen, vonden hem rustig aan het avondeten zitten. Na een heftige wor steling namen zij hem mee. Zij hadden veel moeite den woesteling, die, eenmaal gevangen, zich zeer kalm hield, tegen de woede van het volk te beschermen. Ingezop den Helder, 7 Januari 1888. Mijnheer de Redacteur! Gewoon als ik ben, om met belangstelling jade te slaan en zooveel als in mijn vermo gen is mede te werken, als er wat gedaan wordt in het belang van den nijveren stand, werd ik voor eenige dagen zeer geschokt, toen ik nam, wat er op den laatsten dag van 1887 op 's Rijks werf alhier heeft plaats gegrepen. Diep geschokt, zeide ik, ik moest liever zeggen ten hoogste vorontwaardigd. Knappe, flinke werklieden, op 's Rijks werf alhier lange jaren werkzaam geweest zijnde, heeft men enkele uren te voren met hun ontslag bekend gemaakt, 's Morgens om 11 uur werd hun medegedeeld, dat zij 's namiddags 4 uur aan 't einde van hun loopbaan zouden zyn geko men. Dat is ongehoord zei ik in my zeiven, toen een myner kennissen mij dat mededeelde. Hoe zullen die menschen te moede zyn ge weest, toen zij dat bericht, voor menigeen ge heel onverwachts, moesten vernemen Velen hunner hadden, waren zy vroeger met dat onheilspellend bericht in kennis gesteld, nog eens naar wat anders kunnen uitzien, plannen kunnen maken nu kon daarvan geen sprake zijn. Na 5 uren waren zy aan den dijk ge zet, en dat midden in den winter, die zoovele behoeften met zich brengt. 't Moet voor den ambtenaar der marine, die deze tijding aan die menschen moest overbren gen, een hoogst onaangename taak zijn ge weest, dat besluit van den Minister aan de betrokken personen over te brengen. Benyd- baar was die taak zeker niet. Ik dacht, bij het vernemen van deze zaak, aan 't voorschrift der gemeentewet, dat aan Burgemeesters de bevoegdheid geeft om in sommige gevallen geen gevolg te geven aan de besluiten, door den Gemeenteraad genomen. Ik zei, in my- zelf, zou de man, die het besluit des Ministers moest uitvoeren, om een aantal werklieden op zoo medoogenlooze wyze te ontslaan, ook niet hebben kunnen weigerenom aan die ik hond volonmogelijke bepaling, uitvoering te geven Wie zou dien man het kwalyk kun nen nemen, als hij tegen zoo'n wreedaardig besluit in verzet kwam En vooral in dezen tijd, waarin men zooveel mogelijk alles zoekt te vermijden, wat aanleiding kan geven, om den stand der werklieden noodeloos tot onte vredenheid aan te zetten. Men vergete het toch niet, op het volk in 't algemeen maakt de bewuste handeling een allerellendigsten indruk. Ieder, die van het gebeurde kennis nam, riep wraak over zoo'n wreedaardig be- dryf. Is er herstel van die fout mogelijk? Mij dunkt, dat moet zoo spoedig mogelyk hersteld

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1