't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1560. Zaterdag 28 Januari 1888. Zestiende Jaargang. EALENDEB DEB WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonlioment per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 49 m. Onderg. 4 u. 38 m. Zondag 29 Septuagesima. Maandag 30 Dinsdag 31 FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Maria Lichtmis. Vrijdag 3 Zaterdag 4 Laatste Kwartier. HELDER, 27 Januari 1888. Bij beschikking van deu Minister w. b. en n. worden in de »St.-Ct No. 20 de letterteekens vermeld welke, krach tens art. 2 der wet van 21 .Tunil881 op de zeevisscherijën, door de visschersvaar tuigen uit de verschillende gemeenten moeten gevoerd worden. Daardoor ver valt de beschikking van genoemden Mi nister i. d. 21 Dec. 1886. Morgen is er een totale maanéclips, die in geheel Nederland zichtbaar is. De maan wordt verduisterd 's avonds 9 u. 50 m.de geheele verduistering duurt van 10 u. 50 m. tot 11 u. 46 m., terwijl te 12 u. 35 m. de maan weder geheel zicht baar is. Texel, 25 Januari. Bij een veefokker alhier viel plotseling een vette os dood. De man dacht het vleesch uit te deelen aan behoeftigen, doch de geroepen rijks - veearts consta teerde besmettelijke ziekte, miltvuur; tot totale verbranding en ontsmetting werd overgegaan. Treurig was het zien van die schare teleurgestelde armen, die daar stonden te hunkeren op een stukje vleesch, doch thans met niets huiswaarts keerde. Rijken van Texel, het is winter velen hebben honger slacht voor die men- schen een gezond beest; doe zulks spoedig en gij zult weldoen. De hier te lande voor rekening van het departement van koloniën aangebouwd wordende stoomschepen Reiger* en»Lu cifer zullen bij gereedheid door parti culiere scheepsgezagvoerders naar Oost- Indië worden overgevoerd. In de Gerard Doustraat te Am sterdam werd een net gekleede oude dame bewusteloos op een stoep gevonden. Men bracht haar ten huize van mejuffr. K., in genoemde straat, ten einde zoo mogelijk de levensgeesten te doen opwekken. Al spoedig bleek echter dat hier geen ziekte, maar verregaande dronkenschap oorzaak der bewusteloosheid was. Dronken Lotje werd naar haar eigene woning overgebracht, waar zjj haar roesje kon uitslapen. In ons vorig no. is melding ge maakt van het bloedig drama, dat op den Nieuwendijk21 te Amsterdam is afgespeeld. In dit huis is beneden gevestigd een win kel. Daarboven woont een gezin dat een kamer had verhuurd aan de twintig-jarige Rika Meulink uit Zwolle, die als kellnerin dienst deed in een koffiehuis, half dans zaal, half tingl-tangl of wel café-chan- tant van den tienden rang, in de Nes nummer 17. Rika had sedert geruimen tijd kennis aan een kellner (thans huiten betrekking), Henri J. Offenberg geheeten, een Amsterdammer, die vroeger met haar samenwoonde o. a. dezen zomer te Scheveningen, waar hij in dienst was maar sedert eenigen tijd was de harmonie verbroken. Offenberg mishandelde zijn minnares en meende reden te hebben haar van ontrouw te moeten verdenken. Zoo veel is zeker, dat juist Maandag door Rika een klacht tegen hem werd inge diend. Hierover in woede ontstoken, zocht hy haar Maandagavond op in haar woning en na een heftig tooneel van we- derzijdsche verwijten loste hij uit een met vjjf schoten geladen revolver twee schoten op zijn vroegere minnares. Het eerste schot trof de rechterhand. De kogel bleef daar zitten. Het meisje vluchtte door het vertrek en juist op het oogenblik dat zij achter een stoel wegkroop, knalde het tweede op haar gerichte schot, waardoor zij aan de rechterzijde van het achterhoofd oogenschijnlijk licht is gekwetst. De wonde is onbeduidend. Toen de in de nabijheid wonende apotheker Van Ledden Hulsebos onmid dellijk na den moordaanslag een onder zoek instelde, vond hij het meisje bleek en ontdaan, maar niet bewusteloos in een achterkamer met reeds verbonden hand zitten. De dader schijnt te hebben gemeend dat hij het meisje had gedood. Nog vóór dat de bewoners van het huis op het ge luid der beide schoten waren toegesneld, had hij de tromp van den revolver in den mond gestoken. Een derde schot knalde. De moordenaar was een lijk. Men vond hem badende in zijn bloed en de heer Van Ledden Hulsebos kon slechts den dood constateeren. De zelfmoorde naar hield de nog met twee schoten geladen revolver in de hand. Rechercheurs waren spoedig bij de hand, de commissaris van politie was weldra ter plaatse. Rika Meulink werd in het gast huis opgenomenhaar toestand is vrij bevredigend. Eenige weken geleden gaf een straat venter aan het politiebureau dar 2e sectie te Amsterdam kennis, dat in hetzelfde perceel waar hij woont, maar een ver dieping lager, geluiden werden gehoord,' waaruit hij meende te moeten opmaken, dat er valsche munters aan het werk wa ren. De recherche kreeg terstond een opdracht de zaak te onderzoekenmaar intusschen gaf de venter aan zijn verden king de grootste ruchtbaarheid. Dinsdagnamiddag nu werd opgemerkt, dat de bedoelde bewoners aan het ver huizen waren. Het waren een koetsier, thans zonder betrekking, met een bij de politie ongunstig bekende vrouw, met wie hij te zamen woonde. Het onderzoek in de oude woning zoowel als in de nieuwe heeft tot geen resultaat geleid. In de verlaten woning staat in een muurkast met krijt geschre ven: Wacht u voor de buren!" terwijl aan de zoldering was opgehangen een groot, scherp, puntig geslepen mes. De Harderwijksche visschers hebben over de verwerping van het voorstel-Ree- kers hunne blijdschap getoond door op hunne vaartuigen de vlag te hijschen. Zij hebben voorts bij advertentie in de »Över-Veluwe" hunnen dank betuigd aan den burgemeester, mr. D. van Meurs, en den heer R. Veen Valck, voorzitter van de Kamer van Koophandel, voor de ijve rige pogingen, door deze heeren in de zaak van den wonderkuil aangewencj. Men meldt uit Edarn: Dinsdagmorgen te 9 uur brak alhier brand uit, bij de wed. J. R. De vlam men werden door desnel aangerukte brand weer gelukkig bedwongen; de gevolgen zouden anders, wegens een daarnaast staan de boerderij, onberekenbaar geweest zijn. De burgemeester meende termen ge vonden te hebben, om genoemde weduwe voorloopig in arrest te nemen. Zij moet reeds bekend hebben, den brand gesticht te hebben. Te Veendam zijn een fabrikant, be zitter eener bloeiende stoomsmederij, en een handelaar in hout, steen en bouwma terialen van de kiezerslijsten geschrapt, op grond dat de grond hun eigendom niet is, dat de woningen niet voor de ver- eischte huurwaarden ziju aangeslagen. Enkele van hunue werklieden zijn daarentegen op de kiezerslijsten gebracht. Mazelenbesmetting overgebracht door een brief. Een geval hiervan is te Assen voorgekomen, alwaar een jongmensch huisgenoot van den Commissaris des Konings in wiens ouderlijk huis te Tiel zich de mazelen vertoond hebben, door die ziekte is aangetast, terwijl thans te Assen geen andere ljjders aan mazelen voorkomen. Als een zeldzaamheid deelt men mede, dat verleden Donderdag bij den ambtenaar van den burgerl jjken stand te Sittard een gemeente van 5100 zielen door drie huisvaders achtereenvolgens aangifte werd gedaan, door de beide eer sten van hun tiende en door den laatste van zijn vijftiende kind. Daags daarop was de eerste die ter secretarie verscheen een ander huisvader, die aangifte kwam doen van zjjn acht tiende spruit! Uit Tiggeltje, gemeente Denekamp, wordt aan de Tw. Ct. gemeld Seder lang liep hier het gerucht dat het in de oude school spookte. Eiken avond zag men er een licht branden, zonder dat zich iemand in de school be vond, terwijl de deur goed gesloten was. Dit gerucht vond te eerder geloof, toen oudjes van dagen begonnen te verklaren, dat er zich voor jaren in die school een onderwijzer van het leven had beroofd. Voor eenige dagen kwam zulks weder ter sprake, toen een heer uit Denekamp zich alhier bevond. Deze beloofde f100 voor de armen te zullen betalen, indien er zich iemand in de school begaf en hem overtuigde, dat er werkelijk een licht brandde. Iemand wist zich daarop door het raam den toegang te verschaffen, en bij onderzoek bleek, dat het licht van een ander huis in de school schemerde. Sedert dien tijd is het spook verdwenen. Een onaangename verschijning. Te Tripscompagnie (Groningen) heelt de vrouw van den schipper W. L., bezig zijnde het bed op te maken, daarin een levende bunsing gevangen. De vrouw was min of meer van haar stuk, maar de bunsing werd toch gevangen. Uit Putten (Veluwe) schrijft men Dat men er hier niet op gesteld is, dat 't vellen der dennenbosschen door vreemde werklieden geschiedt, is weder gebleken. Maandag kwamen alhier 's avonds 10 uur, per laatsten trein, 27 Belgische ar beiders aan, onder geleide van een hout handelaar, die hier een boseh had aan gekocht. Bij aankomst werden zy door een 100-tal ingezetenen ontvangen. De logementhouder, bij wien nachtverblijf en eten was besteld, weigerde ze te ont vangen. Door de hulp der politie werd vervol gens een overeenkomst aangegaan met een boer, die den vreemdelingen voedsel en nachtverblijf zou verstrekken. De menigte oefende ook daar haar invloed uit en het gevolg was, dat de menschen ook hier niet werden binnengelaten. Eindelijk, nadat de Belgen die van 's morgens half zeven af gereisd hadden 27a uur alhier buiten hadden rond gezworven, vonden zij een onderkomen in de wachtkamer 3e kl. van 't station. Den volgenden morgen zijn allen met den eersten trein naar België terugge keerd, daar zij het werk niet durfden aanvangen. Te Kerkdriel heefteen treurig ongeluk plaats gehad. Een veertien-jarige knaap zag een geweer staan bij een familie, waar hij een boodschap kwam doen. Daar was ook de dertien-jarigeg dochter van den geneesheer Franken op bezoek. De knaap nam het geweer ën, terwijl hij schertsend vraagt: »wil ik eens!" gaat het schot af en treft het meisje in het hoofd. Twee uren later was zij dood. Maandagmorgen is te Cappellebrug in. Clinge, in Zeeuwsch VÏaauderen) hij den herbergier Blommaert een moord Zekere Mortier uit Trorape (België) heeft de dienstbode van B,, Seraphina, van Puijvelde, vermoord en daarna zich zelf gedood. Mortier, houthakker van beroep, had Zondag met zijn beminde, Seraphina, die io de herberg Het Mautje diende, twist gehad. Maandagmorgen kwam Mortier, die den geheelen nacht gedronken had, naar zijn werk in een bosch nabij de woning van Seraphina. Op het oogenblik, dat deze uit den koestal kwam, waar zij het vee gemolken had, ging hij haar achterop en volgde haar in de gelagkamer, waar hij haar met zijn hakmes een slag in hals en kin toebracht. De slag was niet onmiddellijk doodelyk, het slachtoffer leefde nog eenigen oogen- blikken. Nadat de misdaad was gepleegd, kwam de bewoner der herberg binnen. De moordenaar wierp hem het hakmes voor de voeten, zeggende: »kap nu ook mjju kop maar door." Terwijl Blommaert aan de straat om hulp riep, sneed de moorde naar met een scheermes, dat hij bij zich had, zich den hals af. De politie werd terstond met de zaak in kennis gesteld. Een 18-jarige jongen, G. Joh. S. uir Groningen, die reeds 3 jaren op den Kruisberg had doorgebracht, daarna weder veroordeeld werd eens tot 2 en eens tot 5 maanden gevangenisstraf en thans 9 maanden in de cel doorbrengt, vroeg den 16 October 11. in zijne cel den directeur der gevangenis te mogen spreken. Aan dezen deelde hij mede, dat hij den 14en Juli te voren zijne 14-jarige nicht Dina Siebers in de Baresteeg zoodanig met een mes verwond had, dat zij twee dagen later overleden is. Bij onderzoek' bleek hiervan niets waar te wezen. De rechtbank te Groningen veroor deelde hem dientengevolge wegens het aangifte doen van een strafbaar feit ge pleegd, wetende dat het niet gepleegd is, tot 3 maanden gevangenisstraf. Van dat vonnis kwam hij echter in hooger beroep en verzocht aan het hof een langere straf, om in de gevangenis zooveel te kunnen verdienen, dat hij bij zijn ontslag genoeg geld kreeg, om zich goede kleeren te kunnen koopen. Dan wilde hij op zee varen. De Adv.-Gen. Jhr. mr. F. v. Panhuijs, vorderde evenwel het vonnis te laten zoo als het is. Een schelpenbaggeraar ving dezer dagen aan het strand te Scheveningen een springlevenden zalm van de grootste soort, ruim een meter lang. Voorzeker een zeldzame vangst. De werkstaking te Almelo: Aanvankelijk hadden de werkstakers meer dan de patroons, de heeren Schol ten, de publieke opinie vóór zich. Reeds meermalen zijn de arbeiders op de fabrie ken van de heeren Scholten te Amelo ontevreden geweest, ook dan wanneer op andere fabrieken geen klachten over loon en over behandeling werden vernomen. De houding van de werkstakende ar beiders is kalm maar vastberadenin den aanvang ontvingen zij steun van meer dere ingezetenen uit Almelo, nu ontvan gen zij brood uit den Haag en geld uit Amsterdam. Twee welbekende personen zijn duidelijk de middelaars tusscken de werklieden en de socialistische party. Dinsdag was het 14 dagen, dat 1000 arbeiders den arbeid gestaakt hebben de neringdoende burgerij betreurt den loop van zaken, zooals natuurlijk is; een matige berekening toch schat dat daar door een 7000 gulden arbeidsloon, dat an ders uitbetaald zou zijn geworden, niet in circulatie is gekomen. Uit Almelo wordt gemeld, dat bij de Gebrs. Seholten het werk weder is aan gevangen met een kleine machine en on geveer 60 getouwen, bediend door 't vaste personeel. De werkstakers zijn daardoor onrustiger. Voor het gerechtshof te Dortmund stond dezer dagen de burgemeester van Brachel terecht, die sedert verschediene jaren zijn werk had gemaakt van valsche aanklachten tegen personen, die hem in den weg stonden. Hij dwong zyu onderschikte beambten, door hunne vrouwen, zusters of moeders aan de Regeering of den Landraad on- geteekende brieven te laten schrijven, waarin deze of gene die hij hun aanwees van allerlei misdrijven beschuldigd werd. Hij deed dit lang ongestraft. Maar thans is hy voor het gerecht overtuigd van het aanzetten tot een valsche beschuldiging tegen zijn eersten secretaris, en veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Dinsdagnacht zoo meldt de »Soe- rabaias, Ct." v. 14 Dec. heeft ter reede een ongehoord brutaal feit plaats gevon den. Sedert een paar dagen lag hier ter reede het Nova-Scotian schip Stal wart", met een volle lading petroleum. Zeven man der equipage hebben de grootste sloep volledig uitgerust en geproviandeerd. Zy hing in de takelstoen alles klaar was, hebben de zeven er in plaats genomen en met de grootste handigheid de beide takels tegelijk afgesneden, zoodat de sloep te water plofte. Wel moet die even moe- ielyke als gevaarlijke manoeuvre uitste kend zyn uitgevoerd, dat zij zoo zonder ongelukken afliep. Kapitein en verdere personen aan boord werden door dat ploffen in het water ge wekt, en konden, een oogenblik later aan dek gekomen, de vertrokkenen nog in de verte nastaren, maar dat was al wat hun overbleef. De vluchtelingen roeiden den kant van Grissik uit, ziedaar al wat men verder weet. Maar de kapitein onder stelt, dat hun doel is Borneo. Die zoo volledige uitrusting der sloep gaf aanlei ding tot dat vermoeden; dan zullen ze »a long pull" hebben, want zeilen hadden ze niet in de sloep. Te Hamburg is Zaterdag onthoofd zekere August Winkler, een jongeling van 21 jaar, wegens moord. In tegenstelling met de klachten, die uit Amerika, Enge land en Frankrijk dikwerf worden ver nomen over den betrekkelijk tragen gang van terechtstellingen, zoodat tusschen het aanvatten van den veroordeelde door den beul en de voltrekking van het vonnis een tijd verloopt die een eeuw schynt, mel den de Duitsche bladen dat hoogstens driekwart minuut met de laatste voorbe reiding verliep, niettegenstaande de beul voor 't eerst zijn treurig ambt vervulde. Het vonnis werd voltrokken op de bin nenplaats der gevangenis, waar 50 perso nen tegenwoordig waren, die den moed bewonderden, waarmede de ongelukkige, die berouwvol zyn misdaad had bekend, het schavot betrad en met geopende oogen het vallen van de bijl wachtte. Van al de verschrikkelijke narigheden in geschiedverhalen en romans over trekkin gen en bewegingen in een afgehouwen hoofd, die aan een kunstmatig voortleven zouden kunnen doen gelooven, werd niets waargenomen. Voor belooningen van dappere sol daten in den eerstvolgenden grooten oor log, dien Pruisen voeren zal, is reeds ge deeltelijk gezorgd. De onlangs overleden Handelsraad Reviandt, die aan Elberfeldt 200,000 Mark en aan zyn geboorteplaats Mettmann 110,000 Mark vermaakte, heeft 10,000 Mark vermaakt aan het Pruisisch Ministerie van oorlog, om van die som en de renten belooningen uit te keeren aan onderofficieren en soldaten, die zich in den eerstvolgenden grooten oorlog zul len onderscheiden. Breekt er vóór 1921 een halve eeuw na den vrede van Frankfort geen oor log uit, dan moet het geld verdeeld wor den onder de nog levende oud-stryders van 1864-66 en 1870-71. De groote overstrooming. Allengs komen nadere berichten van de groote overstrooming in China, die aan- toonen, dat na den zondvloed een ramp van zoodanigen omvang niet is voorge komen. Millioenen menschen werden uit hunne woningen verdreven, uit de hon derden bloeiende steden en dorpen, en staan aan de oevers van een reusachtig meer van alles beroofd, den hongerdood prijsgegeven, zoodat men zich afvraagt of de honderdduizenden, die verdronken, geen beter lot trof, dan de langzame doodhen beschorennu het aantal der ongelukkigen menschelijke hulp ontoerei kend maakt. De verradelyke Hoang-Ho of Gele-rivier, die reeds sedert de grijze oudheid zooveel onheil in het Chineesehe rijk aanrichtte, is weder buiten hare oevers getreden en heeft nu een verwoesting aangericht, die al de voorgaande onheilen overtreft. Door de slechte communicatie-middelen laten de berichten zeer veel te wenschen over, doch de brieven, die nn uit Shanghai en Peking komen, toonen aan, dat de berichten volstrekt niet overdreven waren. De overstroomingen namen een aanvang by Kai-fung-fu, een der grootste steden der provincie. Alles werd door het wa ter medegesleept, bijna zou men kunnen zeggen, door den wilden stroom wegge schoren. Deze overstrooming is d* groot ste, die ooit in China heeft plaats gehad. De loop der rivier is geheel veranderd. Wendde de stroom zich vroeger bij Kai- fuDg-fu (ook wel Kaifong genaamd) noord- oostwaarts, nu is die richting zuidoost waarts, terwijl een zijrivier, de Kwei of Kleine Gele Rivier geheel door de Hoang- ho wordt opgeslokt. Den 12en Novem ber had de rivier de zee nog niet be reikt. Steeds werd zij (de rivier) breeder en breeder en zy dreigt weder te veran-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1