't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1561. Woensdag 1 Februari 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Vertrekdagen der Mails. Oostlndië. ilTDoimemeiit per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 31 Januari 1888. Ten Raadbuize alhier is Vrijdag aanbesteed 1. Het onderhoud van de gemeente gebouwen, enz. gedurende het jaar 1888, (raming f5608). Ingekomen 13 biljetten, als van de heerenJ. F. Philips ad f9100, A. Bels f8950, D. De Vries f8142, H. Bakker f7800, Gebrs. Klein f7798, H. Peeters f7780. J. Duinker f7777, Steijaart en Van der Plas f7625, De Waard en Wijker f 7610, W. De Jong f7600, P. Spruit f7600, A. Korff f7530, en J. Korff f7500. 2. Het verfwerk, enz, aan de gemeen te-gebouwen, enz. gedurende het jaar 1888 (raming f915). Ingekomen 9 bil jetten, als van de heerenP. Bieren broodspot ad f 888, F. Boon f 840, J. Bethlehem f839, J. De Vries f815, J. Tielrooij f803, .1. Pronk f799, J. Van Brederode f756, II. De Wit f743, en J. Hoogerduin f726. 3. het onderhoud der toren- en andere uurwerken van de gemeente, gedurende het jaar 1888. Ingekomen 2 biljetten, als van de heeren G. Buhse ad f 375 en F. J. Bussing f350. Het schilderwerk en het onderhoud der uurwerken zijn door B. en W. aan de laagste inschrijvers gegund. Voor het onderhoud der gemeente-gebouwen, enz. zal een herbesteding plaats hebben. Vrij dagavond is door het Kiescol lege bij de Herv. gemeente alhier, ter voorziening in de bestaande predikants vacature, geformeerd een twaalftal, waarop in alphabetische volgorde geplaatst zgn de navolgende predikanten B. H. Bommezijn, te Geertruidenberg J. F. L. Boonacker, te Oterleek, J. Brui ning, te Beets; A. C. H. Calkoen, te Nieuwe NiedorpDr. H. Eduma van der Tuuk, te Watergang J. A. F. Van der Meer van - Kuffeler, te MoordrechtDr. J. W. Lieftinck, te Rauwerd W. Mekking te ArumA. G. Reede, te Zuidschar- woudeJ. A. Schultz, te Krommenie J. A. Tenthoff, te Wijnaldum, en J. Visser te Venhuizen. De visschnit W. R. 18, schipper Kaneveld, van Wieringen, is, Zaterdag de haven alhier verlatende, door aanvaring zwaar lek geworden en, na op den Zuid- wal te zijn gezet, aldaar gezonken. De bemanning en een deel van den in ventaris werd door in de nabijheid zijnde schuiten gered. De R. - C. Kiesvereenigingalhier, vergaderde 1.1. Zondag in »Tivoli," ter definitive vaststelling van haar bestaan als centrale vereeniging voor het hoofd kiesdistrict Helder. Punten van behandeling waren vast stelling van een algemeen reglement en benoeming van een bestuur. 160 kies gerechtigden waren op uitnoodiging van het voorloopig bestuur vereenigd, welks president, de heer H. Janzen Ez.de vergadering op uitstekende wijze leidde. Als afgevaardigden van Zgpe waren aan wezig de heeren J. van Beusekom en A. Lauwe. Het reglement werd na korte besprekingen goedgekeurd en het voor loopig bestuur gehandhaafdtoegevoegd werden hieraan de heeren J. v. Beusekom te Zgpe en J. Smit te Texel, de le met 96 en de 2e met 91 stemmen op den heer C. de Goede, van Schagerbrug, wer den 42 en op den heer Zgm,^an Texel, 45 stemmen uitgebracht. Voorts geschiedde mededeeling, dat de vereeniging in den Provincialen en Nederlandschen Bond als lid was opgenomendat op de Algemeene Vergadering, te Utrecht te houden op 7 Februari a, s., de vereeniging door een lid van het bestuur zal vertegenwoordigd worden; dat in een volgende algemeene vergadering bespreking van een candidaat voor de Tweede Kamer zal geschieden en, wat door allen met hooge ingenomen heid werd begroet, dat Dr. Schaepman op 13 Februari a. s. in deze gemeente zal optreden, waarbg ook aan perso nen van elke richting toegang zal worden verleend. Hiermede sloot de voorzitter de vergadering. Besloten werd, dat de vereeniging den naam zal voeren van »De Eendracht". Men meldt ons uit Koegras: Vrijdagavond, omstreeks 10 uur, brak er een hevige brand uit op de plaats, bewoond door den heer L. Wiering, eigendom van den heer J. van Embden, burgemeester van Renkum, te Oosterbeek. De brigadier der rijksveldwacht, W. Smeets, was spoedig op de plaats aanwezig. Door het flink optreden van laatstgenoemde en door hulp van den jachtopziener C. Bleij- endaal, G. Megering, J. Okkewee, J. en A.. Schoutenmocht het gelukken het nabijzgnde gebouw te behouden, zoodat aan bovengenoemde heeren alle dank en eer toekomt. Het perceel, in 't welk door onbekende oorzaak de brand uitbrak, is totaal ver nield, benevens 10 stuks hoornvee en 1 paard. De bewoner wae niet aanwezig, wel zijne vrouw en kinderen, welke den laatsten nacht in het huis zouden ver blijven, om zich te Helder te vestigen. Bij den gehouden damwedstrijd aan de Waal te Texel, werd de prijs gewon nen door den heer C. W. Koning en ver- wierfde heer C. H. Broekkamp de premie Met belangstelling werd de strijd gevolgd. Op het strand te Texel is aange spoeld een witte flesch, waarin op spiri tus een kindje van het mannelijk geslacht. Men schrijft ons van Wieringen: Zes huisgezinnen, die onder hetzelfde dak wonenzgn Donderdag jl. aan een groot gevaar ontkomen door de opmerk zaamheid van een 5-jarig knaapje, dat aan de overzijde van 't gebouw woonde. Het knaapje kijkt door 't raam en roept eensklaps: moeder, zie wat een groot vuur bij buurvrouw; moeder ziet op, ontdekt het gevaar, snelt heen, waarschuwde de andere bewoners en door behulp van allen mocht men er in slagen den brand mees ter te worden. Het drogen der kleederen om de kachel en 't slechte toezicht, dat aan een meisje van pl.m. 14 jaar was opgedragen, die hare plichten vergeten had en een poosje was buiten geloopen, schijnt de oorzaak te zgn geweest; na enkele minuten zouden zes huisgezinnen van alles beroofd geweest zijn. In het jaar 1883 werd aan de fun deering der kerk te Oosterland een on derzoek gedaan en moest die ontgraven worden. Aan de noordzijde stuitte de werkman telkens op een hard voorwerp, doch na het onderzoek werd de grond geslecht en men dacht er niet verder aan. Heden is bij het restaureeren van die kerk, op verzoek van den heer Cuijpers, opnieuw een onderzoek gedaan naar dien steen of wat het zgn mocht. Men heeft het deze week ontgraven en nu bleek 't een lijkkist van steen te zgn. Zij is zachtrood van kleur, 2 meter laug en pl. m. Vs meter hoog, bestaat uit een stuk en is uitgehakt, waarschijnlijk met een puntigen beitel, daar men èn van binnen èn van buiten de sporen van 't uithakken duidelijk kan zien. Het deksel is van dezelfde steenmaar dik en ruw men heeft er nog onderscheidene beenderen en 3 schedels in gevonden. Men ondersteldtdat zij dagteekent uit de 11de of 12de eeuw, ofschoon men nergens een letter of cijfer kan ontdekken. De Minister van Oorlog heeft het voornemen kenbaar gemaakt, dit jaar be langrijke oefeningen voor Land- en Zee macht in de stelbar van de monden der Maas en het Haringvliet te doen plaats hebben. Sedert eenige dagen zgn er tegen de muren van de Spaarbank te Amster dam op het singel twee plakkaten aange plakt, waarop te lezen staat: y>F" Waarschuwing. »Daar in den laatsten tijd „valsch zil vergeld" in omloop is gebracht, wordt een ieder in zgn belang gewaarschuwd, daarop attent te zijn*. Naar men verneemt heeft de bauk valsch geld ontvangen en is de politie daarvan in kennis gesteld. De politie heeft den raad gegeven om voortaan betalingen in specie aan te uemen op een marmeren plaatje. Staats-lotery. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 1 van het koninklijk besluit vau 14 Dec. 1885 („Staatsblad" Nr. 256) heeft de fli- recteur, de heer M. A. J. Losgert, vast gesteld het plau der 227ste Ned, Staats loterij, bestaande uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiëu. De collecte wordt, met de gewone tusschenpoozen, geopend op 22 Februari eu gesloten op 11 Mei 1888. De trekking begiut op 19 Maart en eindigt 9 Juni 1888. De prijs van honderdduizend gulden in de thans trekkende Staatsloterij is voor 2/5 gedeelte aan ingezetenen vau Breda te beurt gevallen. Naar men aan de Asser Ct. mede deelt, doet de stationschef te Ruinerwold sedert Zaterdag geen dienst, en is hij voorloopig door een ander vervaugen. Te Amsterdam zal een nieuw post en telegraafkantoor gebouwd worden ter plaatse waar het tegenwoordige staat, dat met eenige aangreuzende huizen, welke reeds bij deu dienst aangetrokken zijn, zou gesloopt worden. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht heeft verklaard, dat de epidemie van roodvonk te Utrecht heeft opgehouden te bestaan. Wederom zgn te Scheveningen 2 levende zalmen aau het strand gevangen, die f20 en f30 opbrachten. Vrijdag-middag zou het barkschip »Mathilda«, dat in het dok onder Ohar- lois gekoperd had, van daar naar de werf der heeren Gebr. Vau de Wetering te Oud-Delfshaven gesleept worden, toen het schip, dat niet geballast was, door het aan zetten der sleepbooteu, zoodanig begon te werken, dat het op het punt stond om te slaan. Alle drie de masten braken echter gelijk af, waardoor het schip weer recht kwam; ware het omgeslagen, dan had dit ongeval zeker velen menschen het leven kunnen kosten, daar een groot getal werklieden in het schip werkzaam waren, en tegelijk de overtocht naar de scheeps timmerwerf medemaakten. Gelukkig liep het nu zonder persoonlijke ongelukkeu af, maar de schade voor de reeder ij zal belangrijk zgn. Zekere B. B. te Dordrecht, gehuwd en vader van zes kinderen, die gedurende ongeveer zeven jaren tegen hoog loon werkzaam was als knecht bij den brood bakker W. B. aan de Voorstraat, heeft zich aan tal van oneerlijkheden schuldig gemaakt, waardoor hg zgn meester voor een zeer belangrgk bedrag heeft bena deeld. Niet alleen behield hg het geld, dat hg ontving voor het brood, hetwelk hij bij de klanten zijns meesters bezorgde, voor zich, voorgevende dat aau hem geene betaling was gedaan, maar hg ver kocht ook ten eigen bate brood aan an deren en liet dit door zijn meester op schrijven ten name van personen, die nimmer bij dezen ter markt kwamen. Tegen den ontrouwen dienstknecht zal natuurlijk een vervolging worden inge steld. Korte huwelijksvreugd Een dienstbode, die in Geldrop ver scheidene jaren bij een dame gewoond heeft en Maandag in het huwelijk trad, is Donderdag door de politie tot beken tenis gebracht, een som gelds te hebben ontvreemd, die door haar meesteres werd vermist. Te Batavia klaagt men tegenwoor dig veel over brutaio diefstallen, maar men erkent tevens dat, vergeleken met hetgeen periodiek in de Javasche Vorsten landen voorvalt, de diefstallen te Batavia kinderspel zgn. In den nacht van 17 op 18 dezer heeft te Djokdja weder een ket- joepartij plaats gehad, getuigende van zooveel brutaliteit en overmoed, dat er geen afdoende reden meer bestaat, waar om ook niet eerlang de residenten aldaar een bezoek van ketjoes ontvaugen zullen. Een 15-tal ketjoes hebben nl. de onder neming Sedajoe aangevallen, voor onge veer f 10,000 aan juweelen en contanten geroofd en verder den boel kort en klein geslagen, en dat terwijl de heer des huizes zich op de ondernemiug bevond. Bijzonderheden daaromtrent luiden Verleden Zaterdagnacht is bij den heer F. T., op de onderneming Sedajoe ge- ketjoed. Vijftien goed gewapende ketjoes verjoegen het wachtvolk en liepen met geweld de deur der woning open. De hr. T., die zich met twee dames, mevr. F. en mevr. de wed. T., in huis bevond, stond weerloos, daar hij geen vuurwapenen be zat. De ketjoes hebben de huisgeuooten niet het minste letsel gedaan, doch daar entegen alles medegenomen wat zij te pakken konden krijgen. Van mevr. F. hebben zg geroofd f 100 aan contanten en f8600 aan juweelen en van mevr. de weduwe T. f860 aan contanten, een aan tal kostbare sarongs en 6 paar sloffen. Bovendien hebben zij alles wat voor stukslaan vatbaar was, zooals: hanglam pen, kroonlarapen, klokken glaswerk, enz., vernield. De daders zijn onbekend en de politie hoopt onderzoek te doen". Zaterdag is te Madrid het »Théatre des Variétés afgebrand. De brand ont stond door het ontsnappen van gas, waar door de decoraties het eerst in brand geraakten. 's Ochtends tegen 6 uur werd het eerste vuur gezien, maar dit verspreidde zich zoo snel, dat het gebouw geheel in de asch werd gelegd. Persoon lijke ongelukken zijn niet te betreuren. Dokter Morell Mackenzie heeft een brief ontvangenwaarin een zieke in Michigan (Vereen. Staten) hem verzocht over te komen, voor een honorarium van 30,000 doll. (f 75,000.) Maar hg heeft geweigerd, omdat die patiënt'te ver uit de buurt is, en hg zich niet zoo lang buiten bereik van den Duitschen kroon prins wil stellen. Te Klingenberg, in Beieren, een der weinige gelukkige plaatsen, waar de in woners geen belastingen betalen, maar geld toekrijgen, is over verleden jaar aan ieder burger 140 Mark uitgekeerd; dat is 20 M. meer dan over 1886. Een noodlottige schipbreuk. De stoomboot »Toronto", van Canada, is bij een hevigen storm en duisteren heipel, op eenige mijlen afstands van Liverpool in aanvaring gekomen met de Noorsche bark »Freidas" welk laatste schip onmiddellijk zonk. Met uitzondering van één man is de geheele equipage der »Freidas", veertien man sterk, in de diepte verdwenen. De stoomboot zette met groote snelheid booten uit om de ongelukkigen te redden, maar door het vreeselijk weder was dat onmogelijk. De schok was vreesdij k, wat te begrij pen valt, als men weet, dat de »Freidas" alle zeilen op had. »Le Paris ontvangt uit Constanti- nopel het verhaal van een incident, dat te Galata veel van zich doet spreken. Voor eenige dagen kregen 4 matrozen van het Fransche wachtschip »Le Petrel« in een café-concert te Galata twist met 14 matrozen van het Duitsche wachtschip. Een Frausch matroos, Sehan genaamd, ontving een stokslag, die hem den schedel verbrijzelde. Toeu trokken 3 zeelieden van het Russisch wachtschip partij voor de Franschen. Aldus vereeuigd viel men de Duitschers aan, die revolvers te voorschijn haalden. Eenige bewoners kwamen tusscheubeide en de nadering van een Turksche pa trouille schijnt een einde aan den strijd gemaakt te hebben. De Fransche com mandant heeft, toen hij het gebeurde vernam, zgn Duitschen collega doen we ten, dat zgn matrozen niet meer aan wal zouden gaan dan gewapend evenals de Duitsche matrozen. Te Liverpool heeft de storm, welke Donderdag over Engeland woei,veel schade aangericht aan de schepen, en twee Trans atlantische stoomschepen kouden het dok niet verlaten. Het barkschip »Bridge- water" stootte hevig op de baar doch bleef niet zitten. Het arriveerde te Liverpool met eenige voeten water in het ruim. Met de postduiveu aan boord van oorlogsschepen zullen door de Fransche regeering proeven genomen worden op groote schaal. Het doel i3 gemeenschap te kunnen onderhouden tusschen de verschillende schepen van de vloot onderling. Het is zeker opmerkelijk, dat men hier gedurende het geheele jaar sinaasap pelen kan krijgen. De Spaansche vrucht komt hier in het begin van November, en de invoer houdt gewoonlijk aan tot ongeveer Juni. In de leemte tusschen Juni en November wordt voorzien door het Australische product, dat gewoonlijk Aug. zgn eerste intrede maakt. De Australische sinaasappel schgut, naar veler meening, een goede toekomst tege moet te gaan, hoewel voor het oogenblik de zware onkosten, aan het vervoer ver bonden, het artikel erg duur maken. Waar men voor een kist sinaasappelen van Valencia ongeveer fl vracht betaald, kost de kist van Sydney naar hier bijna tweemaal zooveel, terwijl bovendien in de kunst van verpakking de Spanjaarden de bewoners van Australië verre de baas ziju. De grootste voorraad sinaasappelen komt van Valencia. Verleden jaar verscheepte men van daar 453,000 kisten, ieder tus schen 400 en 700 appelen inhoudende. Aangenomen dat iedere kist er 500 bevatte, heeft men dus van Valencia al leen 226,500,000 sinaasappelen ingevoerd. De prijzen zgn aan groote verwisse lingen onderhevig. Soms kan men 15 tot 16. sh. per kist hekomen, doch dikwgls ook overtreft de prijs 6 of 7 sh. niet. Er is hier evenwel steeds een zeer groote vraag. (H.) Met de S.S. van de Maats. «Ne derland" en van de „Rotterd. Loyd" Over Amsterd. of Rotterdam v. 'sGravenhage 11.45 '8 avonds. *3 Februari 10 *17 24 *2 Maart 9 *16 23 *30 6 April *13 20 *27 4 *11 18 *25 1 *8 15 *22 29 Mei Juni Mét de Fransche Pakëtbooten. OverMar- seille, van 's Gravenhage 4.15 's avonds. i April 7 Februari *14 21 *28 6 Maart *13 20 *27 3 *10 17 *24 1 Mei *8 15 *22 29 *5 Juni 12 *19 26 *3 Over Brindisie va 's Gravenhage 12.30 's avonds. 3 Februari 17 2 Maart 16 30 13 April 27 11 Mei 25 n 8 Juni 22 West-Ind.i© Via Engeland (verzendingen). Suriname. van 'sGravenhage: 8 en 22 Februari; 7 en '21 Maart; 4 en 18 April; 2,16 en 30 Mei: 13 en 27 Juni te 8.15 's morgens. Cura<jao, Bonai- van 's Gravenhage, le over re, Aruba New-York: 1,10 en 29 Febru ari; 7, 16 en 30 Maart; 11 en •20 April; 4,18 en 25 Mei; 8 Juni, te G uur 's av.; 2e over Engeland: eiken Donderdag te 6 uur 's av.3e. over Havre den 13 en 27 van elke maand te 12.30's avonds. St. Martin, St. van's Gravenhage: 8 en 22Fe- Eustatuis en bruari7 en 21 Maart, 4 en 18 Saba April; 2,16 en 30 Mei, 13 en 27 Juni tc 8.15 's morgens. Via Amsterdam. Suriname. van's Gravenhageden llen van elke maand, te 11,45 's av. Cnraqao,Bonai- den llen van elke maand te re en Aruba 11.45 's avonds. Marine en Leger. De adelb. le kl. P. P. v. Bosse, dienende a/b. Zr. Ms. wachts. te Hellevoetsluis, wordt met 1 Febr. a.s. op non-act. gesteld. Met dien dntum worden op Zr. Ms s s. „Joban Willen Friso" geplaatst de adelborsten le kl. G. J. J. Verdam en H. G. Leembruggen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1