't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1563. Woensdag 8 Februari 1888. Zestiende Jaargang. Vertrekdagen der Mails, oost-indlê. ff ff ff ff ff NIEUWSTIJDINGEN. 7e Winter-Concert op Mai_7Felr. 1888. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Met de stoomschepen van de Maats. .Nederland" (f) Met de Met de Fransche Britsche en van de „Rotterd. Lloyd". Paketbooten. Paketbooten. Over Amster dam of Rotter OverMarseille OverMarseille OverBrindisie dam van van 's Graven van 's Graven van Graven- 's Gravenhage 11.45 'sav. hage 4.15'sav. hage 8.15 'sm. hagel2.80'sa. 10 Febr. •14 Febr. *17 21 n 15 Febr. 17 Febr. 24 *28 ii *2 Maart 6 Maart 10 Maart 2 Maart 9 •13 *16 20 H 24 U 16 23 •27 *30 H 3 April 7 April 30 ii 6 April •10 n *13 17 21 13 April 20 ♦24 ,z *27 1 Mei 5 Mei 27 4 Mei •8 n *11 15 H 19 ii 11 Mei 18 w *22 ii *25 29 2 Juni 25 1 Juni *5 Juni *8 12 H 16 8 Juni 15 ♦19 *22 26 30 22 29 ♦3 Juli (f) Padang wordt alleen aangedaan door de stoomschepen van de Maatschappij //Neder land". Met de stoomschepen van de Maatschappij //Nederland". West-Inaië. Via Engeland (verzendingen). Suriname. van 's Gravenhage: 8 en 22 Februari; 7 en 21 Maart; 4 en 18 April; 2,16 en 30 Mei: 13 en 27 Juni te 8.15's morgens. Cura<;ao, Bonai- van 's Gravenhage, le over re, ArubaNew-York: 10 en 29 Febru ari; 7, 16 en 30 Maart; 11 en 20 April; 4,18 en 25 Mei; 8 Juni, te 6 uur 's av.; 2e over Engeland: eiken Donderdag te 6 uur's av.; 3e. over Havre: den 13 en 27 van elke maand te 12.30 's avonds. St. Martin, St. van 's Gravenhage: 8 en 22Fe- Eustatius en bruari; 7 cn 21 Maart, 4 en 18 Saba April; 2,16 en 30 Mei, 13 en 27 Juni te 8.15 's morgens. Via Amsterdam. Suriname. van's Gravenhageden ilen van elke maand, te 11,45 's av. Cura^ao, Bonai- den Hen van elke maand te reen Aruba 11.45 's avonds. Posterijen. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Januari 1888: A. Buijsman, Amsterdam. Van den Bosch, id. A. Kok, id. Mej. Nyhuis, id. Prinse gracht 3, id. A. Oosthoek zn., id. H. Meijer, id. H. Rutgers, Arnhem. Mej. A. Janssen, '8 Gravenhage. Mej. Spoelstra, id. Mej. P. van Vooy, Haarlem. Groendijk, id. G. J. Eekman, Hellevoetsluis. J. N. van der Reijden, Leiden. H. Ophof, Rotterdam. D. Timmer, Utrecht. H. Weemuller, Vlissingen. W. Wijs ten, Voorst. J. H. Wilhelmus Van Anna Paulowna-PolderJ. Crara, Makkinga. Van HypolitushoefT. van Wijlick, Amsterdam. Briefkaarten. A. Kok, Amsterdam. C. Brandt, id. Mevr. J. van Berk, id. Brieven, ver zonden geweest naar IndiëJ. M. Groen, Batavia. (4 stuks.) De Directeur, POLYLIET. HELDER, 7 Februari 1888. Zondagmiddag vergaderde de Cen trale Liberale kiesvereeniging alhier in Tivoli. Als punten van behandeling ston den op de agendalo. Verkiezing van bestuursleden en 2o. Vaststelling van 't huishoudelijk reglement, (het stemmen per procuratie^. Op voorstel van den voorzitter, den heer Th. Waller, werden die beide pnnten in omgekeerde orde behandeld. Vele spre kers wisselden van gedachten over 't stem men per procuratie en de wyze waarop dit 't best kon plaats hebben. Eindelyk werd in stemming gebracht een voorstel van den heer v. d. Stad, die verlangde dat iemand per procuratie een onbepaald getal leden kan vertegenwoor digen dit voorstel werd bij stemming verworpen, terwijl 't artikel, zooals 't door 't bestuur was geredigeerd, waarbij 't aantal stemmen tot zes was beperkt, werd aan genomen. Als bestuurslid werd voor Texel gekozen de heer J. J. Roeper, terwijl men om byzondere redenen 't stemmen van de ontbrekende bestuursleden uitstelde. Daarna werd 't huishoudelijk reglement in zijn geheel in stemming gebracht en aangenomen. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart, benoemd tot directeur van het Ryks-Te- legraaf-kantoor alhier, J. W. Klappert, thans in gelyke betrekking te Middelburg. Het Staatsbladno. 22 bevat een koninklyk besluit van den 4 Febr. waarby het volgende wordt bepaald: Art. 1. De verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in alle kies districten zullen plaats hebben op den 6n Maartin de kiesdistricten waar herstem ming noodig mocht zijn, zal deze plaats hebben op 20 Maart daaraanvolgende. Art. 2. De verkiezingen door de Sta ten van de provinciën voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen plaats hebben op 24 Maart. De commissarissen des Konings in de verschillende provinciën worden gemach tigd de Provinciale Staten te dien einde in buitengewone vergadering op te roepen. Aan de Vrydag te Groningen ge houden hardrijderij op schaatsen door mannen, om het meesterschap van Ne derland op de korte baan, namen 24 rij ders deel, waarvan 9 uit de provincie Groningen, de overigen uit Friesland. De oudste der ryders was 54, de jongste 18 jaar. Wegens bet dooi weder, waardoor de ysbaan in een sneeuw- en watermassa werd veranderd, was de groote gouden medaille, uitgeloofd door het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond, ingetrok ken. De wedstrijd, opgeluisterd door de in- fanterie-muziek uit Leeuwarden, was on geveer 3 uur afgeloopen. Zonder veel moeite viel aan de Friesche ryders de overwinning ten deelnl. de le prijs f 100 aan Wiebe de Vries, van Oenkerk de 2e pr. f 70 aan K. Hanje, van Akkrum de 3e pr. f 40 aan P. Westra, van Giekerk, en de 4e pr. f 20 aan Okke W. van den Berg, te Drachten. Omtrent het te Middelburg gebeurde ongeluk, waarvan wy in een vorig nom- mer melding maakten, deelt de >Midd. Ct." mede: Op de buitenplaats //Torenvliet" vermaak ten des namiddags tusschen 2 en 8Vs uur, een viertal dames uit de eerste kringen onzer stad, met een knaapje van tien jaar, zich met schaatsenrijden op een der vijvers, waarop den vorigen avond een baan was geveegd. Te ruim 3 uur, terwijl 2 harer stilstonden, zakten beiden plotseling door het ys. Men kan zich den schrik der andere aan wezigen voorstellen. Afgelegen als de vijver en onbewoond als de buitenplaats is, wist men in de eerste oo- genblikken niet wat te doen. Op het hulpgeroep schoot eerst de tuinman van »Torenvliet« toeeen oud man, die zich te water begaf, om nog redding te verschaf fen. Middelerwyl trachtte een der dames met een stok haar vriendin uit haren hachelijken toestand te redden. Spoedig daarop kwamen ook de tuinman en de koetsier van de nabijgelegen buitenplaats Vyvervreugd en boden hulp zooveel zij kondenmaar reddingsmiddelen waren er niet, en leiding ontbrak, omdat men door schrik als het ware verlamd was. En zelfs toen nog later een arbeider van //Torenvliet" en een voornaam ingezetene on zer gemeente met zyn echtgenoote die eveneens afspraak gemaakt hadden om te ko men rijden verschenenwas het helaas reeds te laat. Een der dames was reeds dood, de andere reeds zoozeer bewusteloos, dat ook zij kort daarna overleed. Men vervoerde haar naar //Torenvliet", waar men al deed wat er gedaan kon worden om te trachten de levens geesten op te wekken. Toen de beide dokto ren, de heeren Van Berlekom en Bolle, op de noodlottige plaats aankwamen, bleek alles te vergeefs geweest te zyn. Zij konden slechts den dood constateeren. Vooral de koude en de schrik moeten bei den zoozeer bevangen hebben, dat zij spoedig bewusteloos waren en ongeschikt om zelve verdere pogingen aan te wenden om zich te redden. Hartverscheurend moet het schouwspel ge weest zyn, toen de knaap met moeite moest woiden tegengehouden om niet te ver te gaan in zijn pogingen om zijn moeder ter hulpe te snellen, die men telkens nog zag maar te ver geefs poogde te redden. De toestand van de derde dame, die bij haar poging tot redding ook te water geraakte en van wie het eerste gerucht meldde dat ook zij zeer ernstig ongesteld was, is niet ge vaarlijk geweest; zij is herstellende. De beide slachtoffers van dit treffend on geluk zijn de echtgenoote van den Commis saris des Konings in Zeeland, jhr. de Brauw, en mej. Van Doorn van Koudekerke. Een transport van 20 Arabieren, aan wie te New-York, werwaarts zy niet een der schepen van de Nederlandsche Amerikaansche - Stoomvaart - Maatschappij waren vertrokken, toelating was gewei gerd, omdat zy zonder middelen van be staan zyn, is te Rotterdam aangekomen en werd Vrydag naar hun land terugge voerd. De eerste prijs in de lotery der voedingstentoonstelling het ameuble ment der firma Vos en Le Grand is getrokken door een inwoner van Zutfen. Dezer dagen zullen een vijftal der door de Transvaalsche regeering aange worven Nederl. telegraaf-ambtenaren via Southampton de reis daarheen aanvaar den. Op 23 dezer zullen waarschijnlijk de overigen vertrekken. Tegen C. F. H. Möller, 19 jaren, lang: 1.75 Meter, haar en wenkbrauwen blond, geen baard, Duitsch sprekende en een phantasie-pak dragende, en tegen F. Simon, 20 a 22 jaren, lang: 1.63 Meter, haar en wenkbrauwen bruin, geen baard, Duitsch sprekende, en eeu kale pet op 't hoofd hebbende, is door de arr.-rechtb. te Amsterdam bevel van gevangenneming verleend wegens verduistering van en en valschheid in een assignatie en ge bruikmaking daarvan. Beiden waren laatst werkzaam in een chinine-fabriek te Amsterdam, doch zijn thans vermoedelyk naar Amerika gevlucht (via Antwerpen)in 't bezit van f 2400 door hen ontvreemd. De off. v. just. aldaar verzoekt opspo ring, aanhouding en opzending. Als een bijzonderheid meldt men, dat te Wijk dezer dagen met een zegen in één trek 12000 halve kilo's visch in de rivier is gevangen. Van s namiddags 3 tot 's avonds half 8 hebben 6 man niet anders gedaan dan visoh opgestapeld, en toen waren ze nog niet gereed. Sommi gen schatten de hoeveelheid op 100 hek- toliter. Deze week wordt weder een belang rijke boeveelheid buskruit uit de buskruit fabriek by Muiden verzonden naar Maas sluis, met bestemming naar de Zuid-West kust van Afrika. Zes jonge dames, te Capelle (Lang straat), op een bank op het ys zittende om de schaatsen te verbinden, zyn met de bank in het ys gezakt en slechts met veel moeite gered. Door de politie te Amsterdam is een jonkman gearresteerd, onder beschul diging valsche rijksdaalders in omloop ge bracht te hebben. Zij doet ijverige na sporingen naar de handelingen van dien man, die, na eerst in zeer behoeftige om standigheden te hebben verkeerd, den laatsten tijd zich uitgaven veroorloofde, zonder dat men wist, waarmede hy het geld verdiende. Men vermoedt nn toch einde lijk op het spoor te zyn van de valsche munters of in den aangehoudene den dader te hebben gevonden. Donderdagmiddag werd in het Gast huis te 's-Hage een dienstbode ter ver pleging opgenomen, van wie al spoedig bleek dat haar ongesteldheid een gevolg was van een kort voorafgegane bevalling. Een dadelyk daarop ingesteld onder zoek bracht aan het licht dat zy den vorigen dag ten huize van haren meester in de Barentstraat moeder was geworden en het schepseltje dat zy ter wereld had gebracht in een kast in die woning had verstopt. Werkelijk vond men op de aangewezen plaats het lykje van een vol dragen kind van het maunelyk geslacht, dat voor een gerechtelijke schouwing in handen der justitie is gesteld. Uit Friesland vertrokken in 1887 als landverhuizers naar Noord-Amerika 669 personen, (tegen niet meer dan 252 in 1886), waarvan 204 hoofden van huis gezinnen of vrijgezellen, 104 vrouwen, 359 kinderen en 2 dienstboden. Het grootste contingent leverden Fer- werderadeel met 81, Barderadeel met 72 en Wonseradeel met 67 personen. Men schryft aan het Bat. Handels blad" Naar wy vernemen zal Zr. Ms. ram- torenschip Koning der Nederlanden," na aankomst uit Nederland van Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis," buiten dienst worden gesteld. Daar onze rammers steeds in reparatie zijn of komen en den lande tonnen gonds kosten, is het te hopen, dat het ramto- renschip Prins Hendrik der Nederlanden" spoedig het eerste zal volgen. Beide schepen zyn hier in Indië ge heel onnut, en het zou zelfs overweging verdienen, als men er toe kon besluiten beide schepen aan den meestbiedende op publieke vendutie voor afbraak te ver- koopendan zouden wy goedschiks van een duren lastpost zyn ontslagen. Inder daad is het te hopen, dat Nederland dergelyke schepen niet meer naar Indië zal zenden om er zelf van ontslagen te zyn, maar zal trachten er zich op de beste wyze van te ontdoen. Naar »Het Vad." verneemt, is het verslag van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten over het spoorweg-on geluk te Ruinerwold gereed. Zooveel moet volgens het blad daaruit met zekerheid blijken, dat de omgekomen machinist, wien men gemeend heeft de ramp te moe ten wijten, buiten schuld is en ook niet dronken was, zooals werd beweerd. Het stoomschip »P. Caland", in Plymouth binnen met schade aan de schroef enz., is Donderdag nagezien en men heeft bevonden, dat de schade grooter is dan eerst gedacht werd, daar bet raam der schroef zwaar beschadigd is. De mails zyn naar het postkantoor verzonden, van waar deze naar Londen en vervolgens naar New-York via Queenstown verzonden zullen worden. Het stoomschip Schot land", dat van Amsterdam vertrekt, zal de passagiers overnemen. De »P. Caland" zal denkeiyk te Plymouth repareeren. Te Luik is een moeder hoewel zelf met brandwonden overdekt, tot driemaal toe een brandend huis binnengedrongen om haar vijf kinderen te redden. Zy mocht ook de zelfvoldoening smaken hare lievelingen aan een wissen dood te ont trekken. Concurrenten in de lotery. Onlangs is medegedeeld, dat de hoofdprijs van 500.000 francs van de loten Nizza was ten deel gevallen aan een werkman, Pé- ricouche genaamd, wonende te Montargis (Frankrjjk). Nu wordt melding gemaakt van een tweeden winner, machinist van den spoorweg ParijsMiddellandscbe zee en eindelyk is er nog een derde winner opgedaagd in den persoon van een kapper te Parys. Het lot is No. 2654478 en het authen tieke lot zal alles moeten uitmaken. De jonge dames schynen tegenwoor dig by zonder gesteld te zyn op den ou derdom. Een 55-jarige piano-meester te Parys heeft een beeldschoon 18-jarig meisje ge schaakt van voorname ouders, die den bejaarden man hadden gekozen als mu ziekonderwijzer, omdat zy dien het best hun dochter konden toevertrouwen. Hoewel de man alles behalve een Ap- pollo was, haalde hy de jonge schoone over met hem te vluchten en is daarin zoo wel geslaagd, dat zy de vorige week te zamen de Italiaansche grenzen zyn overgetrokken. De ouders zyn radeloos en zullen al het mogelyke doen om hunne dochter aan den ouden schaker te ontnemen. Een schandaal te Bucharest. De stad Bucharest is op het oogenblik ten prooi aan een hevige beweging, veroor zaakt door een dubbelen moord. Een dievenbende was binnengedrongen by een kruidenier en zy hadden na een bediende gebonden te hebben, den eigenaar van het huis en zyn vrouw verworgd. Door een arrestatie kwam de politie spoedig de schuldigen op het spoor. Nu echter had er iets plaats dat de geheele pers der oppositie in beweging bracht. De bediende werd verdacht van medeplichtigheid en i9 in hechtenis ge nomen. Nu schijnt het dat men hem tot het verkrygen van inlichtingen op de pijnbank gebracht heeft en zoodanig mis handeld, dat tengevolge der martelingen de ruggegraat is gebroken, terwijl het geheele lichaam duidelyke sporen van mishandeling draagt. Nachtelijke misdaden te Parys. Eenige maanden geleden werd te Parys melding gemaakt van de aanwezigheid van een bende misdadigers, die hun slacht offers behendig een lasso (strik) om het hoofd wierpen, hen zoo ter aarde trok ken en dan beroofden. Er hadden eenige arrestatiën plaats en men hoorde niets meer van dergelyke nachtelyke aanvallen, totdat nu in de laatste dagen in een ander deel van Parys op dezelfde wyze beroovingen plaats vonden, en wel naar men zegt onder aanvoering van een athleet. In 2 nachten tyd hebben 5 slachtoffers by de politie aangifte gedaan. De misdadigers zyn vereenigd in troe pen van 3 aan 3 en nemen de houding aan van rechercheurs van politie, zoodat de nachtelyke wandelaar niet de minste achterdocht koestert. Eensklaps nadert een van den troep den ongelukkige van achteren en werpt hem een strik over 't hoofd, die hem verhindert hulp te roe pen of tegenweer te bieden. Dan wordt de ongelukkige van alle waarden beroofd en buiten kennis blyft hy op straat liggen, tot de politie hem vindt. Ondanks alle pogingen der politie heeft men nog geen der misdadigers in handen kunnen krijgen. De groote pyp der waterleiding, die—r Parys van water voorziet, is Vrydag te Gentilly gesprongen. Het water spoot er uit, en drong de huizen binnen. Ge lukkig vond het weldra een uitweg in een lager gelegen terrein, waar gebouwd werd. Ondertusschen was de watermaatschappy met het gebeurde in kennis gesteld en werd de toevoer afgesneden. Toch is de schade tamelijk groot. Het water heeft een weg onbruikbaar gemaakt, een ge deelte der stallen van de tramweg maat schappij vernield, een muur omvergewor pen, verschillende huizen beschadigd en er zelfs 1 onbewoonbaar gemaakt. De water-maatschappij heeft reeds be kend gemaakt, dat zy alle schade zal vergoeden. 1. //Abschiedsklange," Militair Marsch, A. Döring. 2. Ouverture zur Oper«Das Goldene Krenz," Ignaz Brüll. 3. Deutsche Tanze, Franz Schcbert. 4. Czardas aus der Oper«Der (reist der Woijewoden," Louis Grossmann. Pauze. 5. «Maximiliën Robespiërre," Grande Ouverture Draraatique, Henri Litolff. 6. Carillon, Spieldosenstück, Ernst Scherz. 7. Fantaisie sur 1'opéra »Les Contes de Hoffmann," Jacqces Offen- bach. 8. //Manoio," Walzer, Emil Wald- teufel. Marine en Leger. De Koninklijke Nederlandsche Marine bestond onder het opperbevelhebbenchap van Z. M. den Koning bij den aanvang dezes jaara uit de volgende officieren: 3 vice admiraals, 3 schouten-bij-naoht, 95 ka piteins ter zee, 36 kapitein-luitenants ter zee, 190 luitenants ter zee lste klasse, 179 luitenants ter zee 9de klasse, 94 adelborsten lste klasse. Het korps mariniers was samengesteld uit: 1 kolonel commandant, 3 luitenant-kolonels, 15 kapiteins, 23 eerste luitenants, 7 tweede-luite nants, 1 luitenant-kolonel-intendant, 1 kapitein kwartiermeester, 1 tweede luitenant-kwartiermees ter en 1 kapitein administrateur van kleeding. Tot den stoomvaartdienst behoorden 3 officieren-machinist lste klasse, 7 officieren- maohinist 9de klasse, 52 machinisten lste klasse in het vaste korps, 17 machinisten lste klasse, 89 machinisten 9de klasse, 80 machinisten 3de klasse. De dek- en onder-officieren in het vaste korps waren aldus verdeeld: 13 opperschippers, 18 schippers, 60 bootslie den, 97 bootsmanmaats, 6 opperstunrlieden, 7 eerste-stuurlieden, 14 tweede stuurlieden, 6 op- per-konstabels, 13 konstabel-majoors, 95 konsta bels, 11 eerate-provoosten, 9 ecrste-timmerlieden,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1