't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1564. Zaterdag 11 Februari 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Opkomst der Zon .7 u. 25 m. Onderg. 5 u. 5 m. Zondag 12 Quinquaqesima. N. Maan. Maandag 13 Dinsdag 14 Vastenavond. Woensdag 15 Aschdag. Donderdag 16 Vrydag 17 Zaterdag 18 HELDER, 10 Februari 1888. De Teyelsche gamalenvloot ving ge durende de maand Januari niet minder dan 2931 manden garnalen voor de vier kokerijen op dat eiland. Had de bepaling niet gegolden dat elke schuit slechts drie manden per dag mocht aanbrengen, dan zou de vangst stellig nog grooter zijn ge weest. Ongeveer 70 schuiten hielden zich met die visscherij bezig. De kokerpen be taalden gemiddeld f 3 per mand en ver ss'- zonden de garnalen naar: Huil, Londen, Parijs en Brussel. Ten einde zekerheid te verkrijgen, dat de pakketvaart in den Indischeu Ar chipel in Nederlandsche handen kome, heeft de regeering gemeend omtrent de bediening dier pakketvaart een overeen komst te moeten sluiten, zonder vooraf gegane openbare aanbesteding. Door de heeren J. Boissevain,W. Ruys en P. E. Tegelberg werd een bepaald aanbod gedaan, waarbij verschillende wij zigingen werden voorgesteld op de door de Indische regeering vastgestelde voor waarden. Na overleg daaromtrent is een ontwerp-contract opgemaakt. De hoofd voorwaarden daarvan zijn thans aan de wettelijke bekrachtiging onderworpen, omdat het wenschelijk is, dat de regee ring vrij blijve om tot wijzigingen van on dergeschikt belang mede te werken, zon der telkens wettelpke bekrachtiging te vragen. De bedoeling is, de overeenkomst te sluiten volgens het concept, en daar de persoonlijkheid der drie gegadigden allen twijfel aan hunne bedoelingen uit sluit, en zij zich ook reeds van den steun van voorname Nederlandsche financieele instellingen en kapitalisten verzekerd heb ben, alzoo de zekerheid te verkrijgen dat de Indische pakketvaart een inderdaad Nederlandsche onderneming zij. De voorwaarden zpu hoofdzakelijk deze: Het contract wordt aangegaan voor 15 jaar. Binnen 1 jaar na sluiting der over eenkomst, moeten contractanten hunne rechten en verplichtingen overgedragen hebben aan een naamlooze vennootschap, opgericht ingevolge de Nederlandsche of Nederlandsch-Indische wet, en zetel en hoofd-bestuur in Nederland of Indië ge vestigd hebben. Het bestuur moet geheel uit Nederlanders bestaan. Zetelt het be stuur in Indië, dan moeten zijn vertegen woordigers in Indië Nederlanders zijn. Het meerendeel der te bezigen vaartui gen zal op Nederlandsche werven moeten worden gebouwd. Te Castricum had Dinsdagmiddag de 19-jarige Teunis de Vries spelender wijze, op een stoel staande, een touw aan den zolder vastgemaakt, en het andere einde om zpn hals gebonden. Ongeluk kig kantelde de stoel en kon hij zich niet meer losmaken. Voor men hem kon helpen, waren de levensgeesten reeds ge weken. De rechtbank te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak van H. B. van der Sanden, die de vorige week terecht stond ter zake van poging tot moord op Albertje Mulder. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan poging tot doodslag, en nam niet aan dat hij met voorbe dachten rade heeft gehandeld. Mitsdien werd hem een gevangenisstraf van drie jaren opgelegd. Zpne gescheiden huis- i vrouw, die op de publieke tribune aan wezig was, scheen door deze uitspraak zeer geroerd te zpn. Een lekker visckje De Haagsche vischhandelaar A. v. Ber gen ontving dezer dagen de opdracht van iemand buiten Den Haagom voor een lekker vischje te zorgen, maar er moest wat aan zitten. Dezer dagen zond hp een heilbotje over van ongeveer 1 Meter 60 lengte en een gewicht van 44 kilogr. Het reusachtig dier geleek een half geslacht varken. Te Eemster gem. Dwingeloo, was Zaterdag een timmerman bezig door mid del van buskruit boomstammen te doen stukspringen. Teiwijl de lont, welke naar het kruit van een dier stammen leidde, smeulde, ging zpn knecht H. Lam- bers, meenende dat het vuur uit was, naar den stam. Toen hij tot op gerin gen afstand genaderd was, barstte het blok hout met een geweldigen slag uit elkander, met het noodlottig gevolg, dat Lambers een zwaar stuk tegen het aan gezicht kreeg. Hij werd bewusteloos op genomen, terwijl zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het voorhoofd van den ongelukkige was geheel gespletenzpn toestand is hoogst ernstig. Sedert eenige dagen ligt te Vlissin- gen in de marinehaven het Belgisch op leidingsschip »La ville d'An verse, met een bemanning van 100 kereltjes. Het is een lust dat kleine volkje te zien rond wandelen in het midden van Vlissing's dartele jeugd, die reeds op echt kame raadschappelijke wijze kennis gemaakt hebben. Wanneer zij het compas hebben nagezien, gaat de tocht verder. Deze in richting is hoofdzakelijk bestemd om jeug dige gasten op te leiden voor Belgische loodsen. Zij dient ook om het toezicht te houden op de visscherij, daarom is er een stuk geschut aan boord. Men vindt er behalve een commandant ook nog 2 officieren aan boord en een priester, die eiken Zondag de mis aan boord leest, in dien daarvoor geen gelegenheid is, om dit, evenals in Ylissingen, ter kerke te doen. Een inwoner der Belgische grens gemeente Cothem J. H. P. genaamd, kwam dezer dagen van Stein (L.) en keerde huiswaarts. Onderweg, nabij de veldschuur (Stein) ontmoette hij drie zwaargebouwde kerels, die hem aanvielen. Hij verdedigde zich echter dapper, trok zpn mes, en bracht een der aanranders hiermede een steek in het linkeroor toe, waarop deze het hazenpad koos. Nu beproefden de twee anderen nog een tweeden aanval, maar werden door P. mede uit het veld geslagen. Naar men vermoedt waren het Pruisische land- loopers, zooals men die in die streken dagelijks ziet. H. v. d. Haring, otfd 40 jaren, ge boren te Bolsward en wonende te Fra- neker, werd Zondag 18 December 11. des morgens te Sneek uit de gevangenis ont slagen de man maakte een wandeling, ging naar de kerk en heeft daarna bij den logementhouder Hiemstra een jachtvest gestolen. Toen hij deswege voor de recht bank te Leeuwarden terecht stond, deelde de substituut-officier van justitie mede, dat hij reeds 40 malen, waaronder 32 maal voor dronkenschap, door het Kan tongerecht is veroordeeld, en bovendien 14 malen door rechtbank en gerechtshof, n. 1. in '68 tot 3 maandenin '69 tot 6 weken, in '70 tot 3 m., in '71 eens tot 4 m. en 2 maal telkens tot 1 jaar, in '73 tot 1 jaar, in '75 tot 2 m., 6 m. en 18 m., in '78 tot 5 j. tuchthuisstraf, in '83 tot 8 m. en tot 3 j., in '87 tot 3 maanden. De rechtbank veroordeelde hem nu tot 1 jaar. In de maand November van het af- geloopen jaar kwam een ingezetene van Leiden met zpne vrouw van een familie bezoek tehuis, toen hij tot zpn grooten schrik ontwaarde, dat het raam van zpne woning opgeschoven was en de bedden met petroleum begoten waren. Er werd aangifte bij de politie gedaan en er had een onderzoek plaats, doch de dader werd niet ontdekt. Thans is de vrouw des huizes door de politie aangehouden, na dat zij aan haren man de bekentenis had afgelegd, dat zij de daad had gepleegd om den man op die wijze te noodzaken van woning te veranderen, daar zij zoo beangst en onrustig in hare tegenwoor dige woning was. Verder bekende zij, dat die angst en onrust een gevolg waren van een misdaad, welke zij op haar ge weten had. Zij had namelijk in Augustus te voren haar kindje van vier maanden door verworging van het leven beroofd, De vrouw bevindt zich in bewaring, terwijl de politie een onderzoek naar het geval van moord instelt. Men schrijft uit Schiedam In de zoogenaamde Gorzen" alhier, heerschte Zaterdagavond een buitenge wone drukte. Er woont daar in een dier straten een gezin, waarvan het be kend is, dat de vrouw de kinderen uit het eerste huwelijk van haar man voort durend mishandelt. Vooral een bijna 10- jarig meisje uit dat gezin is doorgaans het slachtoffer van die mishandelingen. De vorige week had de ontaarde moeder dat kind zonder eten of drinken op den zol der gesloten Zaterdagmorgen wist het, na een verblijf van 4 dagen en nachten aldaar, door het dakvenster te ontvluch ten en bij een buurvrouw in te klimmen. Het kind, dat natuurlijk uitgeput was, werd door die vrouw opgenomen en lief derijk verzorgd. De politie was intus- schen met het geval in kennis gesteld, en bracht de moeder naar het politie bureau, om zich aldaar te verantwoorden. Niet dan met veel moeite gelukte dat, daar de buren, die inmiddels het huis hadden omsingeld, haar te lijf wilden. Zp is thans weder op vrije voeten, doch zit in hare eigen woning gevangen, daar zij de deur niet durft uitgaan, uit vrees voor een geducht pak slag, dat haar door de buren is toegezegd. Een Londensche correspondent schrijft Volgens de jongste mailberichten uit West-In dië heerscht daar in de suiker- kringen een groote opschudding over de voorgewende ontdekking van een nieuw middel om het suikergehalte bij de be reiding zeer aanzienlijk te verhoogen. Dat middel moet eenvoudig zpn klapper olie, die, aan de massa toegevoegd, in de verhouding van één pint per ton, daar uit een sterk verhoogde hoeveelheid suiker te voorschijn brengt. Nadere bijzonder heden ontbreken nog, zoodat het onmo gelijk valt te zeggen, in hoeverre de berichten misschien overdreven zijn. Moch ten zij bevestigd worden en tevens blijken, dat klapperolie geenen nadeeligeu invloed oefent op smaak, kleur en reuk, dan is het duidelijk, dat zich een nieuwe en be langrijke toekomst openen zou ook voor onze suikermolens op Java en elders, waar klapperboomen welig groeien. Te Rpsen speelden dezer dagen een paar kinderen met een geladen pistool, dat door een van hen van een kast was weggenomen. Onder het spelen ging het wapen af en het andere kind werd ernstig aan den neus verwond. De heeren Von Panschini uit Sint Petersberg, Tebbith uit Wilnau en Blat- ter uit Weenen, kwamen zich Dinsdag nog aangeven voor den amateurswedstrijd opschaatsen te Heerenveen. De civiel-ingenieur G. H. v.d. Meu- len, voor eenigen tijd voor den aanleg van spoorwegen naar Transvaal vertrok ken, is, blijkens bij zpn familie te Leeu warden ontvangen bericht, aldaar op de jacht omgekomen. Valsche Munters. Aan het „G. P. N." ontleent men de volgende mededeelingen Dank zij de ijverige samenwerking van de justitie en de politie, werd Zaterdagavond te Amsterdam een goede vangst gedaan. Het had reeds lang de aandacht der politie getrokken, dat te Amsterdam veel valsch geld, voornamelijk guldens en rijksdaalders, in om loop werd gebracht. Vooral in tapperijen en sigarenwinkels, voornamelijk in de buurt van de Prinsengracht. De personen, die door de ontvangst van de valsche munt waren bedrogen, gaven allen een gelijkluidende beschrijving van den persoon die de muntstukken had uitgegeven, en het scherp ziend oog der rechercheurs was dag en nacht geopend om de daders te snappen. Ongeveer drie weken geleden trachtte een persoon, wiens signalement volkomen overeenkwam met dat van den uitgever der valsche munt, bij een sla ger in de Goudsbloemstraat een valschen rijks daalder in betaling te geven, doch ditmaal liep de zaak mis. De slager, het bedrog ontdek kende, pakte den man bij den kraag en liet de politie roepen. Dit geschiedde op 20 Januari 1888. De aangehoudene, de ruim 26-jarige Jan Hendrik Mevius, werd na gehoord te zijn, naar de cel gebracht en in arrest gehouden. De grove verteringen, welke de aangehou dene in den laatsten tijd maakte, hadden de aandacht op hem gevestigd, alsook de omstan digheid dat hij, na de stad uit geweest te zijn. bij zijn terugkomst steeds een bezoek bracht aan zijn zuster Louise, in de v. Speijkdwars- straat No. 6, die aldaar in gemeenschap leefde inet zekeren Willem Fredorik Smitshuijzen, meubelmaker van beroep. Met die wetenschap toegerust, begaven de heeren meester Loeff, rechter-commissaris, mr. Ort, substituut-officier van justitie, de inspec teur der recherche Batelt, de rechercheurs Pan horst en Verbeek zich omstreeks 8Y2 uur naar de van Speijkdwarsstraat No. 6; terwijl de majoor der rijksveldwacht Lamens de noo- dige maatregelen genomen had, om zoo npó- dig met versterking aan te rukken. Genoem de heeren namen in de v. Speijkdwarsstraat in arrest Louise Sophia Mevius. Smitshuijzen, die niet te huis was, werd nabij de woning door den heer Batelt en de rechercheurs Pan- horst en Verbeek in arrest genomen. Beiden werden, verdacht van het vervaardigen van valsche munt, dadelijk naar de cel overgebracht. Vervolgens gingen de heeren naar de Bloem gracht 130, alwaar de 22-jarige Antoon Karei Hol, die aldaar een sigarenwinkeltje heeft, doch eigenlijk meubelmaker van beroep is, werd gearresteerd. In een vertrek achter den winkel werden in den uitgeholden voet van een tafel gevon den 2 zakken, inhoudende pl. m. f125 aan guldens en eenige rijksdaalders, alle, evenals de in omloop gebrachte valsche muntstukken, voorzien van de jaartallen 1816 en 1847, en de beeltenis van Z.M. Willem III. De daders hebben dus even brntaal als dom gewerkt, daar Z. M. Willem Hl eerst in 1849 aan de regeering is gekomen. Op de woning in de van Speijkdwarsstraat zijn in beslag genomen de matrijzen, die ge diend hebben om het randschrift „God zij met ons" op de muntstukken aan te brengen, een kacheltje en verdere bewijsstukken voor de justitie van groote waarde. Thans zijn in ar rest 4 personen, doch het onderzoek wordt ijverig voortgezet. De wijze waarop het on derzoek in deze moeielijke zaak door de ju stitie en politie is geleid, is boven allen lof verhevenbeiden hebben aanspraak op den dank en de waardeering van allen, die be grijpen wat het zeggen wil, wanneer het ver trouwen, vooral in den kleinhandel, geschokt is door het in omloop zijn van valsche munt, die beseften hoeveel tact en moeite het ver- eischt, om met succes de daders te kunnen snappen. Onlangs kwam in de badplaats Llan- dudno (Wales) een reizend tooneelgezel- scbap, op welks aankondigingsbiljetten een zeer onvoldoend gekleede dame was af gebeeld, die veel bekijks had. Onder de kijkers was ook een dame, die vroom, maar nogal bij de hand was, de weduwe Keen. Zoodra deze de bij na naakte vrou wengestalte zag, drong zij naar voren, scheurde, verontwaardigd, met behulp van haar parapluie, bet ergerlijke biljet af, en ging toen het geheele plaatsje rond, om de tooneel-aankondigiugen, overal waar zij ze vond, af te scheuren. De schouwburgdirecteur eischte scha devergoeding. Hij was niet te vreden met 1, dat de dame hem aanbood, en mevrouw Keen moest voor de rechtbank verschenen. De rechter was echter, na het zien van de biljetten, vau oordeel, dat de aange boden schadevergoeding voldoende was, en ontzegde den tooneeldirecteur <,ijn eisch. De hooge ouderdom van den Duit- schen Keizer, zoo wordt aan »le Temps« uit Beieren geschreven, heeft in Beieren, het land der sagen, het leven geschonken aan een legende, welke algemeen door het volk geloofd wordt. Keizer Wilhelm heeft zoo verhaalt men een toovermiddel, dat hem alleen bekend is, een levens-elixer, dat hem die het gebruikt zooal niet onsterfelijkheid, dan toch een buitengewoon lang leven verschaft. Wie hem dat middel gaf of leerde bereiden, weet men niet. De Keizer heeft aan Von Moltke en Bismarek eenige druppels vau zijn elixer gegeven. Verscheidene souvereineu vroe gen hem, hun het middel ook mede te deelen, maar Keizer Wilhelm, die vast besloten is het alleen voor zich zeiven te houden, weigerde al die verzoeken. Ook de »Czar" ontving herhaaldelijk zulk een weigerend antwoord, en daarin moet ei genlijk de reden liggen van de tegen woordige onaangename verhouding tus- schen het Duitsche Rijk en Rusland. Een minder gewenscht bezoek. Een drietal jaren geleden verdween uit de provincie Posen een koopman, die nog maar kort gehuwd was. Hij liet zpu vrouw aan haar lot over en nam haar bruidschat, ten bedrage van bijna f 20,000, mede. Alle pogingen hem te achterhalen waren vergeefs, hij was reeds scheep ge gaan naar Amerika. Sedert werd van den ontrouwen echtgenoot niets meer ver nomen. In de maand October van het vorige jaar kreeg de verlaten vrouw lust haar dierbare wederhelft eens op te spo ren, niet om zijn persoon, maar om zijn geld. Er werd een list bedacht men plaatste in de Amerikaansche bladen een oproeping, volgens welke den ontrouwen ridder een aanzienlijke erfenis was ten deel gevallen. Tot nadere inlichting moest hij zich aan melden aan een zeker adres te New-York. De list gelukte en spoedig kreeg de vrouw in Posen bericht, dat haar man in Chicago aan de zijde van een jong vrouwtje leefde, waarmede hij gehuwd was. De verlatene zon op wraak en in het laatst van December 11. ging zij naar Amerika op reis en begaf zich na aan komst aldaar, met een detective naar Chi cago, naar het opgegeven adres. Men kan zich de aangename verrassing van den trouweloozen echtvriend voorstellen Hij moet zich nu voor het gerecht ver antwoorden wegens bigamie. Heldersche Moppen. VRAAG EN ANTWOORD. Een student, die nog al wat aan kon, had zijn vader reeds in de helft van de maand om geld geschreven zonder antwoord te krijgen. Hij telegrafeerde nu: „Waar blijft geld?" Per omgaande telegrapheerde papa terug: 11 Geld blijft hier". 0 Man (tot zijn vrouw)Als ik naga, hoeveel ons laatste partijtje wel gekost heeft, zonder dat een heer zich aan onze Marie heeft verklaard,- - hoeveel huwelijks-advertenties zouden wij daar voor wel hebben kunnen plaatsen! o Mevrouw A.: „Als bij mij een nieuwe dienstmeid komt, dan weet ik dadelijk, of zij een vrijer heeft of niet". Mevrouw B.: „Zoo, hoe kom je daar dan achter?" Mevrouw A.„Ik neem eenvoudig een kleerborstel en strijk haar daarmede, als zy slaapt, over den mond. Stoot zij dien af, dan is zij niet verliefd. Spitst zij echter den mond, dan is zij verliefd, want zij denkt dan, dat die borstel de knevel van haar vrijer is!" o IETS TE ZEGGEN. „Niets te zeggen!" snauwt, gelijk dikwijls het geval is, de jongste bediende een reiziger toe, die zich aan het kantoor van zijn prin cipaal vervoegt. „Ja wel, dat weet ik wel, dat u hier niets te zeggen hebt" is het kalme antwoord „maar ik vraag juist iemand te spreken, die hier wèl iets te zeggen heeft!" Marine en Leger. Blijkens bij het Departement van marine ont vangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. t. z. J. C. Joekes, 21 Januari jl. Sandypoint(in Straat Magellaan) verlaten met bestemming naar Callao. Aan boord was alles wel. Het transport van ongeveer 120 onderofficie ren en mindere schepelingen der Ned. marine, dat naar Oost Indië zal worden overgevoerd, zal den 17en Maart a. s. derwaarts vertrekken per stoomschip Prinses Amalia. Voor de zomeroefeningen op het Haringvliet zullen in dienst worden gesteld de rammonitors Matador en Hyaena, benevens de stoomkanon- neerbooten Hadda en Dufa. De rammonitor Haai zal naar Amsterdam ver trekken om aldaar te worden verwapend. liet schroefstoo .dcbip 1ste kl. „Johan Willem Friso" beeft bij den Dinsdag ter reede van Texel gehouden proeftocht volkomen aan de gestelde eischen voldaanhet liep een 14-mijls vaart, een snelheid, welke bij vroeger gemaakte tochten nooit werd bereikt. Na vooraf aan 's Rijks Werf te Willemsoord de schroefbladen te hebben ver- o.eld, zal men het schip nogmaals onder stoom beproeven. Met ingang van 1 Maart 1888 .- den luit t. z. le kl. W. J. Derx eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van commandant over bet Koninklijk luaiiiuut- ™or de Marineen de waarneming dier betrekking en van directeur van het onderwijs aldaar opgedragen aan den kapitein t. z. C. E. Uhlenbeck.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1