't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ne. 1565. Woensdag 15 Februari 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Biireaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën yan 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 14 Februari 1888. Vrijdag is door de politie te Haar lem aan^ nouden en naar bet huis yan bewaring te Alkmaar overgebracht, Nico- laas Wagenaar, oud 23 jaren, zonder huis vesting, die zich Dinsdag in een bewoond huis in de Oudekerkstraat alhier door middel van inklimming had schuldig ge maakt aan diefstaal van 13 gulden, een gouden ketting en een dito broche. Hy heeft reeds vroeger als militair 2 malen gevangenisstraf ondergaan. Door den eerstaanwezenden inge nieur der genie alhier zal op Zaterdag 25 dezer worden aanbesteed het vergrooten van het nachtleger- en kleedermagazyn te Helder, (raming f 1100.) Bedankt voor het beroep naar de Ned Geref. Gem. (doleerende) alhier door ds. J. H. M. G. Wolf E. F. Hz., predik, te Gameren. De liberale kiesvereeniging te Zijpe heeft in hare Vrijdag gehouden vergade ring met algemeene stemmen tot candi- daat voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het district Helder gesteld den heer T. J. Waller, te Anna Paulowna. Te Wieringen is den 8 Febr. een Vrijzinnige Kiesvereeniging opgericht, genaamd: de Wieringer Kiesvereeniging. Zij stelt zich voor de belangen der liberale staatkunde te behartigen en wenscht zich by het kiezen van Kamerleden enz., in betrekking te stellen met de Centrale Li berale Kiesvereeniging te Helder. Er werd een bestuur gekozen, bestaande uit de volgende heerenJ. N. Wiersma, president, P. Maats, vice-pres., C. Koorn, secr.-penningm.; Van der Spek Obreen, D. Asjes, A. M. Bakker, J. N. Mulder, leden. Volgens een nieuw ontworpen vaar- plan van de »Koninklyke West-Indische Maildienst-Maatschappij," zal van 12 Maart e. k. af en vervolgens maandelijks een harer schroefstooinschepen van Amsterdam vertrekken naar Paramaribo, Demerary, Trinidad, Carupano, Cumana, Laguayra, Porto Cabello, Cura9ao, Port-au-Prince (Haïti) en New-York, en terug, langs dezelfde havens via Havre naar Amster dam. In onderscheidene gemeenten maakt men reeds plannen voor een waardige viering van 's Konings 71en verjaardag. Te Utrecht o. a. is reeds een eenigszins uitgebreid programma opgemaakt, waarop als eerste feestnommer een uitdeeling aan de armen voorkomt. Te Haarlem is op een vergadering van de verschillende ker kelijke armbesturen en het burgerlijk arm bestuur besloten gemeenschappelijk een inzameling te houden, uit de opbrengst waarvan aan de bedeelden op 's Konings jaardag een uitdeeling kan geschieden. Te Amsterdam is tegen 5 personen proces-verbaal opgemaakt, die bij de loting voor de nationale militie, socialistische geschriften onder de lotelingen uitdeelden. Hoe men zelf en geheel zonder kos ten azijn maken kan: Een zoogenaamd Keulschen pot vuile men geheel of ten deele met schillen van appelen of peren of wel van beide tege- lyk en giete daarop zooveel water, dat de schillen bedekt zjjn. Onaangeroerd late men den pot eenige dagen staan. Het vliesjedat zich op het water vertoont, moet men herhaaldelijk verwjjderen, tot dat geen vliesje zich meer op de opper vlakte vormt. Het dan overgebleven vocht giet men in flesschen en men heeft den heerljjksten azjjn, dien men zich wen- schen kan. De soldaat E., van het 2e reg. inf. te Maastricht, die, wegens het verkondi gen van sociaal-democratische begrippen van het reg. grenadiers en jagers bjj het 2e reg. inf. werd overgeplaatst, is door den regiments-kommandant gestraft met 8 dagen politie - kamerter zake dat hjj, met verlof zijnde, op 23 Jan. 11. te Gro ningen in een vergadering der liberale kiesvereeniging, waar mr. Van Houten als spreker optrad, zjjn socialistische be grippen heeft verkondigd en voorts ge schriften van socialistischen aard in de kazerne in zjjn bezit zjjn gevonden. Al de werklieden op de sigarenfa briek van den heer De Rooy, te Eindho ven zijn afgedankt. De firma De Rooy heeft haar betalingen gestaakt. Te Hejjthujjzen is JVrjjdagmorgen een kerkdief door de maréchaussée op heeterdaad betrapt. Reeds meermalen waren daar de offer blokken verbroken geworden, doch vruch teloos had men naar den dader gezocht. Toen nu deze week een zekere J. v. B., koperslager aldaar, buitengewone verterin gen maakte, werd door den koster, in overleg met de maréchaussée, aan v. B. opgedragen, een koperen kandelaar uit de kerk te halen ter herstelling. Intus- schen was de brigadier der maréchaussée in een biechtstoel gaan zitten en had dus zonder gezien te worden, zoo het oog door de geheele kerk. Kort daarop kwam v. B. Niemand in de kerk ziende, brak hjj twee offer blokken open, nam het geld, dat alvorens door de maréchaussée gemerkt was, er uit, en was met het derde offerblok bezig, toen hij door den brigadier der maréchaussée gevat werd. Nog denzelfden dag is hij gevankelijk naar Roermond gebracht. Donderdag werd door de gemeente politie te 's Bosch aangehouden en naar de gevangenis aldaar overgebracht de klokkenmaker J. v. d. H., wonende te Dussen, als verdacht van het maken van valsche muntspeciën. Vier valsche 25- centstukken werden op hem bevonden, benevens de vorm, dienende tot vervaar diging dier valsche munt. Uit Spjjkenisse wordt gemeld De vorige week werd hier door aflezing bekend gemaakt, dat de heer d. M., ont vanger der directe belastingen enz te Nieuwesluis, in zijn betrekking was ge schorst en dat het kantoor door den heer controleur te Hellevoetsluis was in be slag genomen. Donderdag bleek het, dat zulks waar wasdaar genoemde contro leur te dezer plaatse op gewonen tijd en plaats zitdag heeft gehouden tot ontvangst der verschuldigde belastinggelden. Vrijdag is het kantoor overgegeven aan den sur numerair, den heer Van Willigen. Naar men verneemt, is genoemde heer d. M. voortvluchtig en is er een tekort in kas. Bij een twist over het recht van bezit van een flesch jenever, heeft een huzaar een zijner kameraden in het remon te-depot te Milligen, zoo diep met een mes in de zijde verwond, dat deze on middellijk door bloedverlies neerstortte. Er bestaat echter hoop op herstel. Tegen den woesteling is proces-verbaal opgemaakt. Hij zal eerstdaags voor den krijgsraad moeten verschijnen. De veldwachter H. Vrind, te Wol- vega, die onlangs door onvoorzichtigheid met een geweer iemand in den hals ver wondde, is tot 8 dagen gevangenisstraf door de rechtbank te Heerenveen ver oordeeld. Hij staat overigens algemeen gunstig bekend. Wij hebben onlangs meldiDg ge maakt van het redden van een Franschen schipbreukeling op Nieuwjaarsdag, door een Nederlandsch stoomschip. De kapi tein van het stoomschip „Rhemania", de heer B. Oepkes, zendt daarover naar zjjn geboorteplaats Terschelling de volgende recht levendige, eenvoudige beschrjjving: «Op den laten Januari jongstleden, 's na middags omstreeks drie uur passeerden we op 40° 34' N. B. en 9° 48' W. L. een menigte wrakhout. «Het woei stjjf nit het ZW., de lucht was buiïg en er liep een hooge zee, zoodat de «Re- mania" nog al veel water over kreeg. «Op het gezicht van dat wrakhout, waar- tusschen een leege zeemanskist dreef, zien we zooveel mogelijk rond en ontdekken eindelijk iets, dat rechtop uit het water opsteekt. Na derbij komende, zien we, dat daar leven in is en ontdekken eindelyk dat het een mensch is, drijvende op een stuk dek en roepende om hulp. We wuiven hem dadelijk met onze pet ten en zuidwesters toe, ten teeken dat we hem begrepen. «Ik laat dadelijk de machine zachtaan wer ken en daarna stoppen, om te kunnen zien, wat de beste manier van redden is. «In dien tijd is ieder reeds bjj de bootze villen die boot maar vierkant over boord wer pen en allen er in gaan. Dit gaat natuurljjk niet. «Ik order daarom kalm te zijn, want ik moet het schip eerst over de hooge zeg rond laten draaien en ten naastenbij met den kop op zee brengen, omdat we vóór den wind te ver weg zouden drijven, en onder dat rond draaien kan veel gebeuren doch bijna nie mand denkt aan gevaar: allen willen slechts redden. «Met langzaam werkende machine draait daarna het schip over de hooge zee rond en krijgt gelukkig geen brekei s over, en nu komt de schipbreukeling in lij, en wordt daardoor al reeds voor den slag van de zee door ons schip beschut. «Nu laat ik beurtelings de machine lang zaam voor- en achteruit slaan, waardoor het schip, mede door den invloed van wind en zee, langzaam dwars uitdrijft, daardoor een flink vlak water, de drift te loefwaarts bekomt, en zoodoende ook zelf voor brekers veel wordt beschermd. «Op drie plaatsen houden we reddingsboeien met lange lijnen er aan gereed, klaar, als het noodig is, ze weg te gooien. Op ongeveer 5 meter afstands genaderd zijnde, worden ze den man toegeworpen en komen dicht bij hem neer, doch hij geeft door gebaren te kennen, dat hij te machteloos is ze te grijpen. Zonder dat ik er order voor geef of er over spreek, springt nu de tweede stuurman J. W. L. Mahne, over boord, grijpt een der reddingboeien, zwemt daarmede naar den man toe en doet hem die over hoofd en armen, doch na verloop van een paar minuten is het vlotje reeds langs zijde en in een oogenblik zijn de schipbreu keling en de tweede stuurman aan boord en in de kombuis, van alle kanten door hulpvaar dige handen omringd. «We zien daarna goed rond of er nog meer menschelijke wezens te vinden zijn, maar we ontdekken niets, zoodat ik gerust het schip weder op den koers kon brengen en de reis vervolgen. «Toen we dus full speed voorwaarts gingen, kon ik eens naar mijn patiënt omzien en zag, dat hij reeds van droge kleêren voorzien was; maar ik Het ze gedeeltelijk weder uittrekken en daarna het lichaam en voornamelijk de le dematen met grove doeken, in jenever natge maakt, inwrijven, waardoor spoediger warmte in het lichaam kwam dan door de kombuis. «Ook had ik hem direct bij het aan boord komen een flinken borrel laten geven, zoodat het van binnen en van buiten werkte. «Daarna begon liij te klagen over honger ik liet hem toen eerst een krasse kop bouil lon met drie eieren geven en toen brood en wijn, waardoor hij spoedig opknapte en in staat was ons te zeggen, wie hij was en wat hem gebeurd was. «Hij vertelde, dat hij de eerste stuurman was van het Fransche stoomschip: «Ministre Abbattucciop reis van Havre naar Mar- seille, vertrokken van Havre den 22sten De cember 1887 en gezonken den 31 sten Decem ber, door een accident aan den stoomketel. «Yan de geheele equipage, bestaande uit 23 koppen, veronderstelt hij, de eenige ge redde te zijn. «Circa één uur vóór we hem redden, was de tweede machinist, die bij hem op hetzelfde stuk dek was, bezweken en weggespoeld. «Een heel akelig gezicht in zulk een toe stand «Den 29sten December hadden ze een En- gelsch stoomschip, te Newcastle thuis behoo- rende, verzocht hen naar een nabijgelegen haven te sleepen, maar aan dat verzoek was niet voldaan. «Er was toen veel water in hun schip en de stoompompen konden niet werken. *8 Avonds om 8 uur van den 31sten De cember is het schip plotseling gezonken. Ie der zal getracht hebben zich te redden, doch de een weet niets van het lot van de anderen, behalve dat onze geredde het lot van den 2e machinist weet. De eerste Jannari is voor mij, ons allen en vooral voor F. Sebastiani, met onzen tweede stuurman, een gedenkwaardige dag, doch groo- ter zou onze vreugde zijn, als wij de geheele equipage hadden kunnen redden!" («A. Hbld.*) Constantinopel heeft thans het voor komen van een stad in het hooge Noor den. Alles is er wit besneeuwd. De sneeuw ligt er drie voeten hoog, en het verkeer in de straten is zeer bemoeielijkt. De beurs en vele winkels blijven gesloten, en de zaken staan er zoo goed als stil, naar de berichtgever van the Standard meldt. Sinds 1874 heeft men Constantinopel niet in zulk een toestand gezien. Te New-York is een belangrjjke proef genomen met het onzichtbaar ma ken van torpedobooten. Dat is althans bij dag gelukt door aan de voorzjjde der booten een stel spiegels te plaatsen, welke slechts de kleur en de beweging van het water weerkaatsen, doch de vaartuigen zelve geheel aan het gezicht onttrekken. Wanneer men de spiegels echter bij nacht plaatst, zijn zij, wanneer de verdediger van electrisch licht gebruik maakt, juist oorzaak dat de torpedoboot goed zicht baar wordt. Zeer kieskeurige dieven zjjn onlangs ingebroken bij een sigarenhandelaar te Berlijn. Zij hebben nl. niet minder dan 30 soorten van sigaren geprobeerd, voor zij besloten 10,000 stuks te stelen van de soort die hun beviel. Een vrouw bij verloting! Op vreemde wijze is een eerzaam Rus sisch weduwnaar, te St. Petersburg, in 't bezit gekomen van een bruidje. De man kreeg namelijk dezer dagen *t idee, zich uit een Petersburger weeshuis een 2de levensgezellin te kiezen, waar bjj het lot zou beslissen. Hjj richtte een soiree aan en noodigde daarop al de huwbare weesmeisjes, wat hy krachtens zijn ambt, als curator van het gesticht, kon doen, en liet haar voor het souper uit een beker ieder een briefje trekken. Op een der briefjes stond zjjn naam en die, welke dat trok, zou de uitverkorene zjjn. Het geluk trof een niets minder dan mooi weesmeisje en de verloving werd dadeljjk gevierd en nu worden reeds voorbereidselen gemaakt voor de bruiloft. Het is te hopen, dat noch voor hem, noch voor haar het lot ten slotte nog bljjkt een niet te zien! De beruchte Van der Smissen, te Brussel, die gevangenisstraf ondergaat, wegens moord op zijn vrouw gepleegd, heeft gratie bekomen. De vorige week is op vrye voeten gesteld en heeft on- middellyk het land verlaten. Een noodlottige vergissing heeft de stationschef te Hal (België) begaan. Een honddie zijn tuin onveilig maakte willende doodschieten, trof hij zijn dochter van 19 jaar, die onmiddellijk een lijk was. Een schrikkeljaar is het geluksjaar voor de dameszjj kunnen dan heeren ten dans vragen en zelfs ten huweljjk zoo zegt men ten minste, maar bjj ons is daarvan weinig merkbaar in de prak- tjjk. In Amerika weet men daar beter de hand aan te houden, daar heeft een schrik keljaar zooals dat, waarin wjj nu leten, voor de dames heel wat voor. »Op de bals moeten de heeren zonder uitzondering kalm zitten wachten tot zij door de dames ten dans gevraagd worden, en zjj kunnen dan uit eigen ervaring ge voelen wat het is als men op een bal moet sbljjven zitten Ook in de eetzaal mogen de vertegen woordigers van het sterke geslacht niet komen of een dame moet hun den arm hebben aangeboden. Yan een ander voor recht en dat is waarlyk niet het minste wordt door de dames eveneens ge bruik gemaakt. Men noemt dat popping the question* en een zekere miss Tuxburg in Grand Rapids is dit jaar de eerste geweest, die daarvan gebruik heeft gemaakt. Zjj was in Springfield (Missouri) gelo geerd en gaf een bal, waarop zij ook een vroeger minnaar noodigde, die besloten had als oude vrijer te sterven. De vrou wenhater kwam en in een pauze tusschen het dansen voerde de jonge dame hem in een afgelegen verborgen hoekje en bood hem haar hand aan. Wat er ver der is geschied, meldt de geschiedenis niet, maar wel dat de bruiloft reeds heeft plaats gehad. Dat de oude wereld in deze de nieuwe moge navolgen is ongetwijfeld de weusch van vele heeren en misschien ook van dames De moordenaars van den millionair Snell, te Chicago, is men nog niet op het spoor kunnen komen. De moord werd eerst ontdekt vier uren nadat hy gepleegd was. Twee dienst meisjes, die boven in het huis sliepen hoorden wel het gerucht van schoten, en den heer Snell roepen: »er uit, er uit!" maar zij durfden niet gaan zien wat er voorviel. De huisknecht, die tegen half zeven de kachels kwam aanmaken, vond de voor deur, waar de dieven stukken hadden uitgezaagd, op een kier staan, de brand kast in het kantoor opengebroken en ge plunderd, en in een gang op de eerste verdieping, het ljjk van zjjn meester, met een revolver, waarvan één schot gelost was, in de hand, en een kogelwond in het hoofd en in het hart. Vermoedelijk hebben de dieven, na het plunderen van de brandkast, de gesloten bovenkamers opengebroken en zich daar opgesloten toen zij den heer Snell ver moedelijk door gerucht dat zjj maakten ontwaakt de trap hoorden afkomen. Blykens de kogelgaten in de deur heeft toen de heer Snell door die deur heen op de dieven geschoten en hebben deze twee schoten gedaan op den millionair, die door een daarvan zwaar gewond werd en die, toen hjj bloedend op den grond lag, door nog een schot moet zijn ge dood. De moordenaars hebben zich daarop met hun buit uit de voeten gemaakt. Vergadering v. d. Raad der gemeente Texel, op Vrijdag 10 Februari 1888. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat hij een onderzoek heeft ingesteld naar het sluisje te Oude 8child, waarin spoedig verbetering zal worden gebracht. De heer C. Zijm meent, dat wanneer over den dam een steenen straatje gelegd wordt, de wegspoeling van den grond zou worden voorkomen. Verder deelt hij mede, dat hij de eigenares van het bouwvallige huis te Oude Schild, nogmaals h°eft gewaarschuwd, die hem beloofd heeft in de herstelling te zullen voorzien. Een ingekomen rekwest van eenige inwoners n Oosterend behelst, dat zii de noodzakelijk heid niet inzien waarom het telephoonkautoor al- r op Zondag zou moeten geopend zijn, en verzoeken daarom het kantoor te plaatsen in het hulppostkantoor. De Voorzitter zegt, dat het Dagelijksch Bestuur hier bezwaar tegen heeft, omdat er eenigen zijn, die het op Zondag willen geopend zien en eenigen dit niet noodig achten, en daar de gemeente het geldelijk moet ondsc^. steunen, dit later tot moeiel ijk heden aanleiding zou kunnen geven. VolgenB den heer Bakker is het in strijd met het algemeen belang, wanneer het op Zondag gesloten was en meent hij dat er zich nog wel personen zullen aanmelden, waar van ook het lokaal geschikt is. De Voorzitter zegt, hierover ook een officieuse mededeeling te hebben ontvangen. Ook de heeren F. Keijseren Q. K. Brouwer zijn van meening, dat het alge meen belang er te veel door zou lijden, wanneer het kantoor op Zondag zou gesloten zijn. Wordt besloten de zaak voorloopig aan te houden. Wordt gelezen een ingezonden stuk van den heer Bonma, verzoekende medewerking van den gemeenteraad om een haven bij de ijzeren baak op Oost te doen graven. De Voorzitter stelt voor om van het ingekomen stuk kennis te geven hh. Qedep. Staten. De heer Dros stelt voor dat van een toelichting vergezeld te doen gaan. De Voorzitter meent, dat dit uitstekend zou zijn, en wenscht daarom gaarne het oordeel van den Raad te vernemen. De heer C. P. Keijser meent, dat het onderwerp van te groot belang is om reeds dadelijk hierover een besluit te ne men en de heer C. Zijm meent, dat met het oog op de ligging van Oude Schild als zijnde bijna het middelpnnt van Texel, dit de aange wezen plaats is. De heer Bakker kan zich met het gevoelen van de heeren Keijser en Zijm niet vereenigen, daar, wanneer er een haven te Ooster end was, dit de communicatie met den polder Eijerland zeer zou bevorderen. De heer J. G. R. Coninck Westenberg stelt voor om de actiën- houders van de haven te Oude Schild op te roe pen en hunne actiën op billijke conditiën over te nemen. De Voorzitter zegt, het voorstel van den heer Westenberg wel in overweging te moe ten nemen, en stelt daarom voor hierover oproe pingen te plaatsen. Na verdere discnssie wordt de zaak aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen. Wordt gelezen een verzoek van eenige inwo ners van Oude Schild, om een gedeelte der straat aldaar te verbeteren. Wordt aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen dit te onderzoeken. Een ingekomen missieve van den heer Roelofs, vee arts te Alkemade, welke verzoekt in aanmerking te mogen komen voor de betrekking als veearts op een tegemoetkoming van f 500 's jaars, wordt gelezen. De raad besloot na het lezen van een aanbevelingsbrief van den heer Directeur der Veeartsenijschool, hem op die voorwaarden aan te stellen. Van zijne aanstelling wordt hem per telegraaf bericht gezonden. Hierna wordt de vergadering eenigen tijd geschorst. Na wederopening wordt aan de orde gesteld het kiezen van een stembureau. Hiervoor werden benoemd de heeren T. M. Zijm en C- P. Keijser. En voor plaatsvervangers de heeren F. Keijser en J. Boeper. De Voorzitter vraagt of het ook wenschelijk zou zijn de gemeente in afdeelingen te verdeelen. De raad is van oordeel dat voor de eerst vol- stemming hiervoor de tijd te kort schiet, waarom dit tot een volgende vergadering wordt uitgesteld. Ingekomen een verzoek van den heer D. J.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1