't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1566. Zaterdag 18 Februari 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. VERGADERING illDonnemeiit per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 11 m. Onderg. 5 u. 18 m. Zondag 19 Quadragesima. Verjaardag van Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk (Koning Willem III). Geb. 1817. Maandag 20 Eerste Kwartier. Dinsdag 21 Woensdag 22 Quatertemper. Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 HELDER, 17 Februari 1888. Dinsdagavond gaf Helders Man nenkoor" een uitvoering in Tivoli, onder leiding van den directeur H. A. Egbers. We kunnen die uitvoering welgeslaagd noemen en hebben voor de zangers gaarne een woord van lof over, daar ze 't kunstminnend publiek een paar aan gename uren deden doorbrengen. Uit volle overtuiging maken we den zangers een compliment over de fijn ge nuanceerde uivoering van de beide eerste nummers. Al hadden we »Eine Nacht auf dein Meere" meermalen gehoord, we luisterden er met ingenomenheid ook n u naar. Als solisten en duettisten wa ren >Der Kapitan" en »Der Steuerman" uitstekend. Met genoegen maakten we kennis met dem pianist C. Andriessen Jr. Zoowel in Polonaise" (As-dur) v:rs>-, Chopin als in Valse Caprice" van Ruben- stein, toonde de excecutant zijn meesterlijk spel. In de overige nummers van 't programma handhaafde Helders Man nenkoor zijn oude renommee. Woensdagavond had in »Musis Sacrum" de gecombineerde uitvoering plaatst van de vereenigingen Crescendo, Gemengd Koor, Mars en Pro Patria. Er was voor elk wat wils. Crescendo toonde op den goeden weg te zijn, onder leiding van den kapelmeester Br achthuizen, zooals hoofdzakelijk bleek bij de uitvoe ring van »Les cloches de Corneville". Gemengd Koor verwierf een applaus, dat welverdiend genoemd mag worden. Men toonde op ieder gebied strijdvaardig te zijn, en Pro Patria liet zien, dat het »Jong Holland" kracht en vlugheid bezit, evengoed als zijne voorvaderen, 't On misbare tooneelstuk bracht ook 't zijne bij tot veraangenaming van den avond. Dat de bezoekers zich geamuseerd hebben geeft zeker aan de executanten redenen tot tevredenheid; maar de grootste be looning voor hunne inspanning zal wel deze zijn, dat ze het lot van den minderbedeelden plaatsgenoot door hunne talenten hebben verzacht. Donderdagavond werd de uitvoering met niet minder succes herhaald. Woensdag jl. hield dekiesvereeniging der anti-revolutionairen alhier, een ver gadering in de tuiuzaal van Tivoli". Deze zeer talrijke vergadering werd ge opend door den secretaris, den heer P. Adriaanse, met gebed, en het presidum werd waargenomen door den heer J. Korver. Na enkele mededeelingen van de heeren Oosterbaan en Adriaanse, vooraf gegaan door het lezen der notulen der vorige vergadering, werd door den voor zitter ingeleid de bespreking, betreffende de candidatuor voor de Tweede Kamer der Staten - Generaal. De belangen des vaderlands en de bijzondere eischen van 't locaalbelang van ons kiesdistrict wer den door den voorzitter uitvoerig bespro ken, alsook het program der anti-revol. partijde ernst dezer verkiezing werd met allen nadruk aangetoond en dat die rede instemming vond, bewees de aan dachtige stilte bij de bespreking en het luide applaus der aanwezigen. Tot stemming overgaande, werd uit een tweetal, bestaande uit de hh. H. W. v. Marle en Jhr. v. d. Hoop v. Slachteren, oud-zeeofficier, met bijna algemeene stem men gekozen de HoogEd.Gestr. Heer H. W. v. Marle, kolonel der artillerie, stelling commandant alhier. De uitslag werd met blijdschap vernomen en de leden werden door den voorzitter toegesprokeu met al den ernst, die deze geweuschte keuze ver dient. Na eenige mededeelingen van huis- houdelijken aard, niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering door den voor zitter met dankgebed gesloten. Het bij ouden van dagen zoo wel bekende oorlogsschip Heldin", hetwelk van actie ven dienst een bestemming ver kreeg als bergplaats van gevulde granaten en ernstvuurwerken en sedert 20 jaren als zoodanig gestationneerd is aan 't fort Oostoever, is nu zijn einde nabij. Het zal gesloopt worden. De naam van het schip, welke de uitdrukking is van een grootsche deugd, kan haar voor de bijl niet behoeden. Ook dit schip, vroeger een deel onzer trotsche vlootmoet den weg op, die bijna alle houten fregatten uit vroegeren tijd gegaan zijn. De rijksveldwachter 2de kl., briga dier, W. Smeets, wordt van hier verplaatst naar Hilversum; de brigadier-majoor tit. B. H. Themmen van IJinuiden naar bier. Te Volendam heeft Dinsdagnacht een hevige brand gewoed. Het vuur kwam aan in de woning van den broodbakker P. achter de R. K. kerk. Vijf huizen zijn in de asch gelegd. De R. K. kerk, die zeer werd bedreigd, is behouden ge bleven. De brandweer werkte met vier spuiten. Alle autoriteiten waren ter plaatse. Dinsdag werd op de groote weke- lijksche markt te Purmerend door iemand een kooi met 80 leeuwerikken ten ver koop aangeboden. Door den inspecteur van politie aldaar werden de beestjes echter in beslag genomen en spoedig daarna in vrij heid- gesteld, terwijl tegen bedoelden per soon procesverbaal is opgemaakt. Spoorweg-ongeluk te Ruinerwold. Eerst thans is men aan het einde gekomen van het onderzoek naar de oorzaak der bot sing te Ruinerwold op 2 Januari 11. en ia het uitvoerig verslag daarover opgezonden aan den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Het onderzoek heeft naar het »U. D." me dedeelt, aangetoond, dat de schuld van het on geval in hoofdzaak is te wijten aan den ma chinist van den sneltrein, van Meppel komende, en wel tengevolge van het misbruik van ster ken drank. Dit werd verklaard door het ver hoor van twee machinisten der Drentsche Stoomboot-Maatschappij, kennissen van v. d. Linde, den machinist van den sneltrein, die i op den noodlottigen avond van 2 Januari met hem te Meppel te samen zijn geweest, en bij welke gelegenheid v. d. Linde 4 borrels ge dronken en 3 maatjes jenever mede genomen lieeft op de machine. De beide machinisten der Drentsche Stoomboot-Maatschappij werden door hem uitgenoodigd, op de machine, welke toen in de loods stond, mede te gaan tot op de plaats waar die moet wachten om voor den trein te worden geplaatst. V. d. Linde heeft toen in bijzijn van genoemde personen en van zijn leerling jenever rondgeschonkenen is daarna onpasselijk geworden. Dat de oorzaak van het ongeval bepaald aan het gebruik van jenever is toe te schrijven, wordt versterkt door de verklaringen van twee smidsknechten uit Assen, die zich, even nadat het ongeluk voorviel, op de machine hebben begeven, om te trachten den machinist te helpen, waarbij liet hun opviel, dat v. d. Linde naar sterken drank rook. De machinist v. d. L. heeft, zooals bekend is, zijn fout met den dood geboet. De valsche munters! Men verneemt, dat het onderzoek in de zaak der valsche munters ijverig wordt voortgezet. De heer Batelt en de recher cheurs Panhorst en Verbeek hebben ver schillende personen opgespoord, die kun nen verklaren, dat zij van twee vrouwen, van welke een Sophia Mevius is, valsch geld hebben ontvangen. Ook in de buurt buiten de Raambarrière (Arasterdam) zijn eenige tappers, die zich kunnen herinne ren van Smitshuijzen en diens liefstee valsch geld te hebben ontvangen. De aangehoudene, Hol, is gehuwd, doch heeft gelukkig geen kinderen. Hij werkte wei nig en was een groot liefhebber van lezen, zoodat wellicht verkeerde boeken hem op het denkbeeld hebben gebracht valsch geld te maken. Dagelijks worden nog valsche rijksdaal ders gedeponeerd met de beeltenis van Z. M. Willem IH en de jaartallen 1866 en 1870, o. a. in de laatste dagen door verschillende conducteurs der Amsterd. Omnibus-Maatschappij ontvangen. P. N. Maandagavond werd door een deur waarder met zijn getuigen, vergezeld van den kantonrechter en een inspecteur van politie, getracht een koopman te Amster dam wegens handelsschulden in gijzeling te stellen. Men wist dat de man zich schuil hield in een koffiehuis, doch men kon hem in het geheele huis niet opspo ren. Toen de ambtenaren laat in den nacht verdwenen waren, kwam de man van het dak te voorschijn en spoedde zich naar huis. Men schrijft uit Middelburg: Juffrouw Suouck Hourgronje, die tegen woordig was bij het noodlottig verdrin ken van twee harer vriendinnen, is mede geweest ter begrafenis van mevrouw De Brauw en freule Yan Doornen wel op specialen last van den dokter, om haar bij deze treurige herinnering tot schreien te krijgen, daar haar zenuwgestel totnogtoe erg geschokt is. Woensdagnacht werd in het poli tiebureau aan de Oude Brug te Amster dam binnengedragen een persoon, wien door een tot dusver onbekende op den Nieuwendijk met een scherp voorwerp een steek in de linkerzijde was toege bracht, zoodat hij door het vele bloedver lies buiten kennis was geraakt. Een dokter, dadelijk ontboden, vond den ge kwetste reeds .dood, doch verzocht het lijk terstond naar het Binnengasthuis over te brengen, hetgeen is geschied. Even daarna verschenen 4 kameraads van den verslagene aan het bureau, eeuparig verklarende onschuldig te zijn aan het toebrengen van de doodelijke wonde, maar handgemeen te zijn geweest met een 5 tal sociaal-democraten. Zg zijn aan het bu reau gehouden, totdat het onderzoek zal zijn geëindigd. Als verdacht van medeplichtigheid aan dezen moord, zijn Woensdag nog twee personen in hechtenis genomen. De vroegere stationschef van Rui nerwold is aangesteld als ladingmeester bij de staatsspoorwegen, op een jaarwedde van f 600. Eenige dagen geleden lag in een dorp nabij Steensel een suikeroompje« ge vaarlijk ziek, die altijd een duchtig lief hebber vau de flesch is geweest. De ne ven en nichten kwamen natuurlijk zeer dikwijls visites afleggen en wisten dan geen betere versnapering uit te denken daneen goed gevulde jenever- flesch. Ons 80-jarig boertje sprak de versna peringen, die op de beddeplank onder zijn bereik geplaatst waren, dapper aan, en was meteen weer op de been en gansch hersteld. Of de gulle neven en nichten dien uit slag hadden bedoeld en verwacht, zegt de berichtgever niet. Het jongste Zondagsblad van het Nieuws van den Dag bevat het volgende belang rijke artikel over De Transvaal. De strijd voor het bestaan en de moeielijkheid, om zich en de zijnen behoorlijk van het noodige te voorzien in het land zijner inwoning, heeft menigeen naar andere landen gedreven, om daar zijn fortuin te beproeven. Oost-Indië, en in lateren tijd bovenal Amerika hebben duizenden landverhnizers aangetrokken, en nog voortdurend gaan stroomen volks naar Amerika, waar velen slagen, maar anderen bitter teleurgesteld worden. In den laatsten tijd is door velen het oog ge slagen op de Transvaal. De Engelschen profi- teeren vooral van de gunstige omstandigheden, waarin dat land verkeert. En de Nederlanders Betrekkelijk gering is nog het aantal dergenen, die naar dat land getrokken zijn maar die er geweest zijn of nog zijn, roemen eenstemmig het land, de levenswijze en de gunstige vooruitzich ten voor hen die wat goeds kennen en goed willen. En voor duizenden bij duizenden is er brood te vinden in dat rijke, vruchtbare land, dat bijna zoo groot als Frankrijk, een zeer dunne bevolking heeft. Ziehier wat een in de Transvaal gevestigde, die door zijne betrekking in de gelegenheid is heel wat op te merken, dezer dagen aan zijne fami lie schrijft „Het is een heerlijk gezegend land, waar men ten allen tijde zijn kost kan verdienen, zoo vreemd kan het haast niet loopen. „Er heerscht dan ook een groote mate van welvaart, en alles is hier Europeesch, behalve de zwarte bedienden, de ossenwagen en de hoogc prijzen van vele artikelenmaar hiertegenover staat de zeer hooge stand der werkloonen. „Och, kwamen nog ma-j- honderden, ja duizen den, ja een millioer O ^ers hierheen, wat zouden velen, die iun brood en af gunstig zijn op hunne buren, een gelukkiger leven hebben Wat zou een groot nationaal belang daarmede bevorderd wordenBoeren zoons, landbouwers met gezinnen, handwerkslie den worden hier rijk en in Nederland arm. „Arm Nederlandwanneer zult gij wakker worden Wellicht te laat, als uwe u van rechts wege toekomende plaats door anderen is ingeno men, als wellicht de kans voor u geheel is voor bijgegaan- „Voor 480 gulden maakt men de reis 2e klasse, voor f360 de reis 3e klasse naar Pretoria. Maar eer men daar is, zullen vele handwerkslieden een geschikte plaatsing vinden. In de goudvel den bij Potchefstroom, Klerksdorp en Johannes- burg bestaat een buitengewoon groote behoefte aan woningen. Om onder dak te komen, moe ten velen hunne toevlucht nemen tot de hotels, waar tal van personen slechts op en onder bil jarts en tafels een slaapplaats kunnen vinden. Een aantal handwerkslieden zouden daar over vloedig werk kunnen bekomen, tegen h loon. „Flinke tuinlieden en landbouwers, rondom die plaatsen, zouden binnen eenige jaren welge stelde lieden zijn, want de aanplant van voedings middelen houdt geen gelijken tred met de toe name der bevolking. „Wat doet het hier velen onaangenaam aan als zij lezen dat weder zooveel en zooveel ge zinnen naar Amerika zijn gegaan, terwijl hunne kansen hier zooveel gunstiger zijn. Waarom dat wantrouwen in dit onmetelijke rijke land, waar men u wel niet roept, maar waar men n, zoo gij werkt en oppast, zal respecteeren en zich over uwe komst zal verheugen, en waar gij in alle opzichten de meest mogelijke persoonlijke en gods dienstige vrijheid zult genieten. Het volk hier is godsdienstig, maar het zijn geen drijvers. En hoe zou het anders kunnen Is niet veelal de bijbel hun groote steun geweest bij hun voort trekken te midden van onbekende streken Was niet de zucht, om den bijbel te kunnen lezen en zoodoende lidmaat der Ned. Herv. Kerk te worden, de oorzaak van hunne tegenwoordige ontwikkeling? Verdient het geene bewondering, dat de ouders, zelfs in hunne oorlogskampen, niet verzuimden hunnen kinderen om bovengemelde redenen het lezen te leeren f Ja, veel valt er in dat volk te bewonderen. Jammer, dat iiet goud velen, die vroeger onder de hoofdmannen behoorden, velen, die in landsbetrekkingen zijn, de belangen van het land doen verzaken ten be hoeve van hun eigen zak. „Maar onze President Kruger staat pal; hij gaat eerlijk zijn weg, gesteund door de goedge- zindengesteund door de van tijd tot tijd, he laas veel te kleine hoeveelheidinkomende Ne derlanders hij, met zijn gezond verstand en hel der inzicht, laat zich niet verleiden door leuzen als„de Afrikaner Bond" en „Afrika voor de Afrikaners''hij juicht de overkomst van dege lijke menschen toe hij beseft, wat het einddoel zal zijn van boveugenoemde leuzen, nl. een ver- eenigd Zuid-Afrika onder Engeland's souvereini- teit. En hierin zullen hij en de goedgezinden nimmer berustendaarom ook wordt zijn herkie zing door alle welgezindeu vurig geweoscht. Ook op kerkelijk gebied tracht men de vrijheid te vermoorden. Er heeft in het vorige jaar een vereeniging van kerkeraden plaats gehad, waarin de partijen gelijk stonden. En wat bedoelde die vereeniging Niets anders dan om tot waarheid te maken, wat Shepstone zeide„kan ik u niet onderdrukken met het zwaard des vleesches, ik 1 u doen bnkken voor het zwaard des geestes." Yelen doorzagen den toeleg niet, en door den aandrang hunner Stellebossche predikanten ge lukte de toeleg bijna. Gelukkig bleven enkelen hunner, met den heer E. J. Jaubert, oud vice- president, thans het werkzame hoofd van het departement van het mijnwezen, staande. Zij getroostten zich met vele anderen groote gelde lijke oflers, en vonden in den ondeu heer Godde- froy, laatstelijk predikant in Friesland, hun voor ganger, en wel een voorganger naar hun hart, een man, uitstekend berekend voor de groote taak, hem toevertrouwdeen man, bij wien zijne Afri- kaansche collega's ver in de schaduw moeten blijven. „Zij hem de kracht gegeven om zijne zware taak met blijdschap te blijven vervullen en zoo doende mede te werken tot handhaving der staat kundige en geestelijke vrijheid des lands. Zijn aanvankelijk succes zij hem ten spoorslagde inkomende Hollanders mogen hem tot steun zijn. ,Wij hebben goeden moed voor dit land, ons land hadde ik bijna gezegd, want, hoe kort men er is, men krijgt het lief om zijne schoone na tuur, zijn gezegend klimaat en zijn stoer volk. „Tegenover den minder wenschelijken invloed (om niet krachtiger te spreken) der Knpenaars, die dit land blijkbaar als hun alleen toebchoorende beschouwen, eischt ook het belang van Nederland eeu tegenwicht van degelijke Hollanders, van flinke timmerlieden, smeden, metselaars, schilders, alsmede van meer ontwikkelden, maar niet van lieden die bijna dit en bijna dat examen met succes in Nederland gedaan hebben, want die kunnen wij hier ook ontberen. „Later nog meer over dit en andere onder werpen. „Nogmaals: „laten de landbouwers hunne zo nen, zoo zij zelf met hun geheele gezin niet dur ven, als voortrekkers herwaarts doen komen, en óene boerenplaats voor een 4tal gezinnen koopen tegen den gemiddelden prijs van f GOOO, (zegge zes duizend gulden) de 3000 a 4000 morgen, en na eenigen tijd zullen zij hun besluit zegenen. „Laten Nederlandsche kapitalisten, die Neder- landache belangen benevens hun eigen belang beoogen, een emigratie in dien geest stennen en daartoe een kantoor oprichtenom landerijen te koopen voor onbemiddelde landbouwers. Waarom zullen alleen andere natiën de voordeelen genie ten van geldbelegging in Transvaalsche lande rijen? „Men zij dan evenwel oordeelkundig en roepe geen kolonies in het leven als Suikerboschkop, een kolonie met een pausje; want men zal, even als daar gebeurd is, de degelijksten zien weg trekken. „Een Nederlander toch heeft zijn vrijheid lief, en de vrijheidszuoht vermindert hier niet te mid den van dit volk. „Nogmaals: „oud en jong Nederland, gordt u aan voor dit nationaal belang, want waarlijk een studie van korten tijd zal u van de waarheid van het bovenstaande overtuigen. Men geloove evenwel geen Anonymus, maar herleze de arti kelen van Dr. Jorissen, in Augustus des vorigen jaars in eenige nummers van „Het Nienws van den Dag" geplaatst. „8terkeren en bekwameren! aan u de roeping aan u de plicht, om de eer van Nederland te midden van oude stamgenooten te komen vesti gen en handhaven. Ruimt uwe plaatsen in voor zwakkere en minder bekwame broeders; toont u in waarheid mannen te zijngij zult er n wel bij bevinden". OP 's KONINGS VERJAARDAG. Weer wappert Neerland's dundoek blij, Weer viert ons volk een feestgetij, Weer klopt vol dank onz1 aller borst Op 't jaarfeest van den goeden Vorst. Weer stijgt alom vol sympathie De licilbeêLeve Willem Drie, Met Zijn doorluchte Gade en Kind Door Neerland's volk zoo zeer bemind. Nog denken wg met blijden geest Terug aan 't onvergeeflijk feest, Den Vorst bereid, in 't vorig jaar - Gevierd in eendracht met elkaar. De zeventig met een venueerd, Zijn voor den Vorst thans weergekeerd"; En mist ons feest nu praal en gloed, 't Is even schoon voor het gemoed. Heil dan den Koning van ons land Bescherme Hem des Hoogsten hand. Heft aan alom, vol sympathie Lang leve Koning Willem Drie van den Raad der gemeente Helder, op Woensdag 15 Februari 1888. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stnkman Bosse. Tegenwoordig zijn 15 leden. Afwezig de hee ren over de Linden en Groen. Na de opening der zitting worden de notnlen der vorige bijeenkomst voorgelezen en, na eenige discussie tusschen den heer Franken en denVoor- zitt9r, over gebleken overtreding omtrent de leve ring van lichtgas aan de gemeente, goedgekeurd. Door H.H. Gedep. Staten waren bemerkingen gemaakt ten opzichte van de begrooting voor 1888. Volgens de missieve, door genoemd collegie ingezonden, zou 't bedrag der leening van f 80,000 zijn aangewend niet uitsluitend voor buitenge wone, maar ook voor gewone werken. Een con cept-antwoord, ter wederlegging dier meening, door B. en W. ter tafel gebracht, wordt roet al gemeene stemmen goedgekeurd. Aan mej. D. Ziegler wordt, op haar daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend, als onderwijzeres aan de Gemeenteschol no. 3, en als onderwijzeres aan die school worden met al gemeene stemmen benoemd de dames M. Van Gendt, te Weesp en C. M. Vis Dieperinck, te Ransdorp. Een suppletoir kohier voor de belasting op de honden, dienst 1887, wordt, ten bedrage van f261,25, goedgekeurd en vastgesteld. Voorlezing geschiedt van een voorstel van den heer Beukenkamp, om het tractement van den gemeente-bouwmeester met f 200 's jaar» te ver- hoogen en dien ambtenaar daarentegen te ont zeggen, zich met particuliere werken bezig te honden. Dit voorstel wordt, na eenige discussie, met een ontwerp instructie voor den gemeente- bouwmeester, om bericht en raad, in banden ge steld van de Commissie voor Gemeentewerken. Het besluit om bedoeld voorstel in handen der genoemde Commissie te stellen wordt genomen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Beukenkamp, van Neck, Govers, Hordijk en Oudenhoven. De minderheid wilde of oogen- blikkelijke behandeling, of onderzoek door eene te benoemen Commissie van drie Raadsleden, buiten de Commissie voor de Gemeentewerken om. Mede worden in handen gesteld van de Com missie voor de Gemeentewerken zes adressen om bestrating, om rioleeriug, om verlichting bij avond, om bezoek der karren van den reinigingsdienst, ingezonden door bewoners der navolgende stra ten: Californiestraat, Verlengde Calliforniestraat,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1