't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1568. Zaterdag 25 Februari 1888. Zestiende Jaargang. EALENDEB DER WEEK NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 56 m. Onderg. 5 u. 31 m. Zondag 26 Reminicere. Hamansfeest. Maandag 27 Volle Maan. Dinsdag 28 Woensdag 29 MAART, Lentemaand, 31 dagen. Donderdag 1 Vrydag 2 Zaterdag 3 HELDER, 24 Februari 1888. De vijfde en laatste volksbijeen komst, in dit seizoen alhier te houden, zal plaats hebben op Woensdag 29 dezer. Als sprekers zullen dien avond optreden de heeren A. B. Weber en K. Hennes. De onderofficiers-vereeniging der land macht »0. V." zal de werkzaamheden besluiten met de opvoering van een too- neelstnkje. Aan de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijfden bij de militie te lande der lichting van 1883 en voor de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting voor 1884 is het volgende ont leend: Dezelfde oorzaak, welke de Regeering verleden jaar noopte een wetsontwerp in te dienen, strekkende om de lichtingen 1882 en 1883 respectievelijk der land en zeemacht met 1 Mei 1887 in dienst te houden, namelijk het incompleet, dat an ders zou bestaan in de oorlogsformatie van het leger in geval eener mobilisatie, diezelfde reden heeft de Regeering er thans toe geleid dit wetsontwerp aan de Staten- Generaal aan te bieden. Bij den algemeenen politieken toestand in Europa is het naar de meening der Regeering noodig, dat de lichting van 1883 der militie van de landmacht en de lichting van 1884 der zeemilitie met 1 Mei niet wordt ontslagen, maar voorloo- pig in dienst gehouden wordt. Te minder bezwaar zal tegen dezen maatregel rijzen, wanneer overwogen wordt, hoe weinig last van den door de wet van 31 Mei 1887 (Stbl. 100) getroffen maatregel door de ingezetenen ondervonden is, en hoe uiterst gering in aantal de bezwaren zijn geweest, van welke aan de Regeering en aan de Staten-Generaal is gebleken. De opmerking wordt gemaakt dat de lotelingen met elk jaar er beter gaan uitzien, flinker van postuur worden en 't minder dikwijls voorkomt dat zij de maat niet hebben. Deze gunstige omstandigheid wordt toegeschreven aan de goedkoopte van brood en spek in de laatste jaren. Tengevolge van den aanhoudenden Oostenwind is de stand van het water der Zuiderzee zoo bijzonder laag, dat de toegang van Amsterdam naar Enkhuizen voor schepen van slechts weinig diepgang gesloten is. De stoomboot Baron van Heemstra, komende van Amsterdam, als mede een goederenboot en een sleepboot zijn, niet ver van de stad, aan den grond geraaktniettegenstaande het vloedgetij is komen opzetten, is het haar nog niet gelukt vlot te komen. Het examen voor de betrekking van kommies bij de belastingen zal te 's Hertogen bosch gehouden worden. Er kunnen 80 geplaatst worden. De com missie belast met het afnemen van het examen, bestaat uit de heerenJ. B. Storij van Blokland, prov. inspecteur der directe belastingen te Eindhoven P. P. E. Hoefnagels en Th? Top, controleurs der directe belastingen te Vechel en Door de Haarlemsche politie is de hand gelegd op een 19-jarige zakken rolster, die den vorigen avond bij de ver gadering van het Heilsleger aan een vrouw een zilveren knip met geld had ontvreemd. Zij heeft reeds vroeger voor gelijk mis drijf gevangenisstraf ondergaan. Rijstbouw in Nederland Op matigen zandgrond zaaide een land bouwer te Kooten (Friesland), in het vorig jaar, bg wgze van proef, 2l/a liter rgst uit en oogstte daarvan ruim een half mud. Gerekend naar rogge, gerst en haver is de rgstbouw veel voordeeliger wat de hoe veelheid aangaat. Om groen te voederen, komt de rijstplant ook zeer geschikt voor. Men zal het telen van rijst dit jaar op grooter schaal beproeven. Te Breda heeft de dienstbode van den heer B. getracht zich door ophanging van het leven te berooven. Mevrouw B., in de keuken komende, zag haar hangen aan een knop van een bovenkastdeur. Mevrouw gaf een gil en viel van schrik in onmacht. De heer B. hoorde dien gil, vloog naar de keuken en wist nog bijtijds de meid los te maken en haar van een anders wissen dood te redden. Zij was reeds bewusteloos, doch kwam onder ge neeskundige behandeling weder bij en werd toen naar het ziekenhuis vervoerd. Zij gaf als oorzaak voor die wanhopige daad op, vrees voor vervolging wegens schuld bij een schoenmaker. Het Gerechtshof te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak van de Utrechtsche dienstbode H. v. "B. Het vernietigde het vonnis der rechtbank te Utrecht, verklaarde het meisje schuldig aan kindermoord (de eerste rechter had aangenomen kinderdoodslag) en veroor deelde haar tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Men schrijft uit Almeloo, 21 Febr. Het voorstel om tot een vergelijk te komen strekt om twee personen door de werkgevers en twee door de werkstakers te doen aanvragen, welke laatsten tevens den voorzitter zullen kiezen. De werksta kers benoemden reeds de heeren v. Marken te Delft en Post, fabrieksarbeider te Al meloo. Van de werkgevers is nog geen antwoord ontvangen. Het grootste be zwaar ligt hierin, dat deze heeren moeten weten of werkelijk bij de firma Scholten minder verdiend wordt, dan bij de andere fabrikanten in Almeloo, en nu weigeren de heeren Scholten de daarvoor gevraagde inlichtingen te geven, tenzij onder zulke diepe geheimhouding, dat de kans op het treffen van een vergelijk weder minder wordt. Of verlies de loonsvermindering noodzakelijk heeft gemaakt, is al even moeielijk uit te maken, daar de heeren Scholten, ten spijt van het goede, doch minder practische advies van den heer v. Marken, geen lust hebben inzage in hunne zaken en boeken te geven. Het leven der familie Scholten is hier thans verre van aangenaam. De ramen der woningen geven, daar alle met plan ken voorzien zijn, geen uitzicht en het is daar binnen uit den aard der zaak steeds somber. De chef der firma kan niet dan in ge zelschap van een politieagent zich op den openbaren weg vertoonen. Zondagavond werd bij den uitgever van het »Twentsche Zondagsblad" alhier een ruit ingeworpen, omdat dit blaadje, dat steeds de zaak der werkstakers had voor gestaan, Zaterdag opkwam tegen een stuk van den hoofdaanvoerder der socialisten. Door dergelijke geweldplegingen neemt de sympathie voor de werkstakers echter niet toe, wat ook door sommige corres pondenten moge worden beweerd. Want ofschoon nog met lijsten wordt rondgegaan, veel wordt daarop niet in geschreven, wat mede oorzaak vindt in den langen duur van den onhoudbaren toestand. Volgens geruchten is er nog geld voor twee weken gewone uitkeering en iets langer voor toegezegd brood, maar op geruchten kan men niet ver trouwen wanneer men die alle wilde op- teekenen, zouden kolommen te vullen zijn. Hoe gevaarlijk het is iemand te doen schrikken, is dezer dagen opnieuw gebleken. Een boerenknecht te Slangen- berg bij Doetinchem werd laat in den avond binnengelaten door de dienstmeid. Bij het openen van de deur maakte de knecht allerlei gebaren, waardoor de arme meid zoo hevig schrikte, dat zij krank zinnig is geworden. Kleine oorzaken hebben groote ge volgen Te Amsterdam sprong Dinsdag een jonkman, wiens pet in het water woei, in de Lindengracht., Zijn meisje, dat gezworen had lief en leed met hem te dee!en, zou er zeker bij ingesprongen zijn, doch werd teruggehouden door twee menschlievende vrienden, die de taak van haar overnamen. Het drietal werd op het droge gebracht, doch zonder pet. Uit Kota Radja schrijft men van 7 Januari: In de laatste dagen werden onze pos ten alhier, nu eens meer dan weer min der beschoten ook de treinen en trans porten hebben van de Atjehers weer te lijden gehad. Den 26n December beproefden de At jehers hun schietvaardigheid op den trein voor Lampeneroet. De locomotief werd geraakt geluk kig niet de ketel anders zou er zeker heel wat gebeurd zijn, als de trein on handelbaar ware geworden. Toekoe Oemar heeft in Kroeng Sabe en Ketapang Pasir een inval gedaan; de vorst van die staatjes is naar Tenora ge vlucht en thans regeert Toekoe Oemar in zijn plaats. Zr.Ms. stoomschepen »Bandjermassin« en »Bali« zijn naar de Westkust gediri geerd, en hebben de door Toekoe Oemar opgeworpen benting te Ketapang Pasir gebombardeerddaarbij moet er 1 (zegge één) Atjeher zijn gedood. Den 2n Januari werd de dekking van het transport, terugkeerende van Siroen naar Lambaroe, door Atjehers aangeval len. De aanvallers hadden zich in hin derlaag gelegd in een suikerriettuin en vielen onverhoeds onze soldaten aan. Aan onze zijde sneuvelden drie man, terwijl drie anderen verwond werden2 geweren werden door de Atjehers buit gemaakt. Aan bun kant vielen twee man en twee gewond, terwijl zij in onze han den lieten 3 donderbussen en 2 klewangs. Den 5n Januari werd Lampeneroet be schoten een soldaat, die in bed lag te slapen, kreeg bij die gelegenheid een ko gel door de borstop weg naar Kota Radja, waarheen bij vervoerd werd, gaf hij den geest. Den 6n Januari werd Lambaroe be schoten, waarbij drie mindere militairen licht verwond werden. Den 5n Januari werd hier te 12 uur een hevige schok van aardbeving waarge nomen, welke zich den 7n Januari weder te 8 en te 10 uur deed gevoelen dit maal echter in mindere mate. Yoor onderwijzers Aan een schrijven uit de Transvaal is bet volgende ontleend: In den Transvaal is behoefte aan goede, geëxamineerde onderwijzers, wier lust en begeerte het is om bij voortduur hun krachten aan het onderwijs te besteden. Er zijn, zou ik zeggen, 3 soorten van onder wijzers: 1. Zij die als onderwijzer ar beiden zonder akte als zoodanig te be zitten. 2. Geëxamineerde huisonderwijzers (boerenschoolmeesters) en 3. Zij, die door een of ander kerkelijk bestuur aan een school geplaatst zijn. Over de eerste soort spreken we niet. Ze dienen als noodhulp, ofschoon ook daar flinke lui onder zijn. Tot de tweede behooren zij, die als geëxamineerde on derwijzers uit Nederland hierheen geko men zijn en nu bij een boer voor 5 pond (f 60) in de maand boven kost en inwo ning huisonderwijs geven. Tot de derde zij, die aan een school geplaatst zijn. Onderwijzers die tijdens hun verblijf bij een boer getoond hebben, dat zij deugde lijke onderwijzers, die in handel en wan del een goed voorbeeld aan de jeugd ge ven, kunnen biervoor in aanmerking ko men. Om meer verzekerd te zijn een goed onderwijzer niet zoo spoedig te verliezen, komen zij vooral in aanmerking, die ge huwd zijn dit laatste is, ofschoon niet bij wet of reglement bepaald, volstrekt niet van belang ontbloot om vooruit te komen. Voorts zijn degelijkheid, ijver en vooral een godsdienstig leven zoovele aanbeve lingsbrieven voor den onderwijzer in den Transvaal. Te Messina is binnengebracht door bet Nederlandsche stoomschip Castor, van de Amsterdamscbe Stoomvaartmaatschap pij, het Engelsche stoomschip Rhodora, dat door eerstgenoemd schip in lichtelaaie vlam werd aangetroffen bij Kaap Passaro. De brand, die aangekomen was in de steen kolen, had een hevige ontploffing tenge volge, waardoor het bovendek vernield en de middenmast werd verbrgzeld. Twee van de bemanning kregen zware verwondingen. De Sneeuw. In geheel Europa blijft de sneeuw aan houden. Te Weenen is meer sneeuw gevallen, dan in dezen winter ooit het geval was. Uit de gemeentekas moest nog 60,000 florgnen worden uitgegeven tot opruiming der sneeuw in de buitenwijken, want al leen de binnenstad wordt door een maat schappij krachtens een overeenkomst schoon gehouden. Ookhebben de Oostenrjjksche en Hongaarsche spoorwegen zich zeer groote uitgaven moeten getroosten. Zoo o. a. heeft alleen de Hongaarsche staatsspoor 340,000 florijnen uitgegeven voor het opruimen der sneeuw langs haar lijnen. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 8 M. hoog. Ook in Deneraarken en in Spanje is het spoorwegverkeer nog niet weer geheel hersteld. In Spanje viel de meeste sneeuw in de provinciën Bilbao en Leon. Van uit San tander werden locomotieven uitgezonden, ten einde de spoorweglijnen te onderzoe ken, doch deze moesten reeds spoedig te- rugkeeren. Eenige rivieren in het Noorden van Spanje wassen op verontrustende wgze. Te Bordeaux woedt een hevige sneeuw storm. In de stad en de omstreken ligt de sneeuw reeds een voet hoog. Te Pargs sneeuwde het 3 dagen. De gemeenschap met vele plaatsen werd ge heel of gedeeltelijk gestremd. Uit Brussel wordt aan de ïVossische Zeitung" geschreven, dat ook in België het spoorwegverkeer aanmerkelijk vertra ging ondervond. Inde Ardennen beginnen de inwoners der dorpen weer last te krjjgen van de wol vendie, door de koude en de sneeuw verdreven, 's-naehts in de stallen inbre ken om geiten en scbapen te verslinden. Door de groote hoeveelheid sneeuw zijn de Maas, Sambre en Eure is het district Charleroi buiten de oevers getreden, waar door groote schade is aangericht. In Engeland hield de sneeuwstorm 2 ;gen aan. Het hevigste was deze in Noord-West- moreland en Cumberland. Vele treinen zijn ingesneeuwd, en ook werden duizenden schapen, die buiten waren, bedolven. Men hoopt deze echter nog te kunnen opdelven, voordat zij be vroren zijn. In den zoölogischen tuin te Ham burg bevindt zich thans het tweede levende exemplaar van de Aye-Aye, dat naar Europa is overgebracht. (Het eerste exem plaar kwam in 1862 te Londen, in den zoölogischen tuin.) Het is eeu soort van half-aap uit Madagascar en zóó zeldzaam, omdat het een nachtdier is dat in de dicht ste bamboeswouden woont. Het heetvin- gerdier", omdat het één zeer merkwaar- digen dunnen en langen vinger heeft aan de voorste handen, waarmede het als met een stalen werktuig zgn voedsel onder den bast der boomen wegvangt. De Times heeft het volgende nieuwtje omtrent een van de geredde passagiers van het stoomschip »W. A. Scholten". Het is zekere miss Gold, die zich bg het vergaan van het schip door groote kloek heid onderscheiden heeft. Zij was op reis naar Amerika, om daar in het hu welijk te treden met den landbouwer T. Mitehell, die bij advertentie in de Engel sche bladen een vrouw gezocht, daarop onder meer het portret van miss Gold ontvangen en deze uitgenoodigd had, als zijn bruid over te komen. Zoodra Mit ehell vernam welke ramp zijn aanstaande getroffen had, is hij naar Engeland scheep gegaan, waarna hij zgn bruid te Dover voor het eerst ontmoet heeft en nu eenige dagen geleden met haar in het huwelijks bootje is gestapt. Een zuinig Engelsch dorpspredikant diende bg het Avondmaal water in de bekers rond in plaats van wijn Zgn verontwaardigde gemeenteleden klaagden hem aan bg den Bisschop. Deze bracht de zaak voor het Hoogerhuis, en de Lords" hebben nu den predikant veroordeeld in de kosten en hem aangemaand, voortaan zgn ambt waardiger te vervullen. De meening, dat veldslagen sedert de verbetering der vuurwapenen, meer slachtoffers kosten dan vroeger, wordt door de Militar Zeitung met cijfers be streden. Bij Knnersdorf (1759) verloren de Prui sen 40 percent hunner manschappen en bij Zorndorf (1758) 38 percent. Bg Leip- zig verloor het korps van Kleist 33 en dat van York 25 percent. Bg Lützen vielen van de Pruisen 30 percent en bg Waterloo van de Engelschen 25 percent. Daarentegen verloren de Duitschers bij Mars la Tonr 22, bij Spichern 18, Wörth 12, bg Gravelotte 10 en bij Sédan 4ya percent. De slag bij Königgratz kostte den Pruisen 4 en den Oostenrijkers 11 percent aan dooden en gewonden. Een nieuwe drukletter, welke door deskundigen als zeer goed voor de oogen wordt aangeprezen, is dezer dagen als proef gebruikt voor een paar nummers van de Dantziger Zeitung. Die letter, uitgevonden door den oogarts Schneller, te Dantzig, is breed, zonder eenige over tollige krullen, en heeft veel overeenkomst met de letters van Gutenberg en zgn tgd- genooten. De nieuwe letter is dus naar het oudst model. Dezer dagen zgn in de nabijheid der hoofdstad van Beatië, in Griekenland, de overblijfselen van een tempel der oud heid opgedolven, die in vroeger eeuwen zeer beroemd was, nl. de tempel der Kabiren. Bg het ontgraven is een groot aantal kunstvoorwerpen van velerlei aard te voorschijn gebracht. Door deze oud heden worden vele punten in de Grieksche godenleer opgehelderd. Pausanias heeft indertijd dezen tempel uitvoerig beschreven. In het Belgische plaatsje Neufcha- teau is een vrouw van vreugde gestorven bij het begroeten van haar oudsten zoon, die in de loting voor den krijgsdienst hoog nummer bad getrokken. Haar man blijft achter met 13 kinderen, waarvan het jongste één jaar oud is. Het lot van een uitvinder. In 1846 kreeg Howe, de uitvinder der naai machine, in Amerika het octrooi voor zijne uitvinding. Het had hem zeer veel moeite gekost het noodige geld daarvoor bijeen te brengen. Hij begaf zich naar Engeland om zijne rechten te verkoopen, maar niemand geloofde, dat er ooit iets mede te verdienen zou zjjn. Howe was eindelijk van alle middelen ontbloot en zag zich genoodzaakt zich als kok op een vaartuig te verhuren, om op die wgze weder naar Amerika terug te knnnen keeren. Anderen hadden daar inmiddels van zijn uitvinding partij getrokken, want hg was onvoorzichtig genoeg geweest, om haar niet geheim te honden. Om zgn rechten te handhaven, moest hij proces sen voeren, en om het geld daarvoor te krijgen, verhuurde hg zich bg een instru mentmaker. Hij werd ondersteund door eenige vrienden en won het proces. Van toen af kon hg zgn fortuin als gemaakt beschouwen. Van elke machine, die in Amerika werd verkocht, ontving hij na 14 dollars, en binnenkort was hg schat rijk, want bg duizenden werden de naai machines vervaardigd. Marine en Leger. De fortificatie-opzichter 3e kl. A. Govers, van de genie te Gorinchem, is gedetacheerd bij den inspecteur van het wapen te 's Gravenhage. Op de Pupillenschool te Nienwerslnis zullen te gen 3 April ek. weder pupillen worden geplaatst. Van de alsdan openstaande plaatsen zuilen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet militairen (onder „niet-militairen" worden ook begrepen gepasporteerde militairen en schepe lingen), tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 50, in het begin van elk kwartaal, bij vooruit betalingen, telkens voor l/4l gedeelte,te voldoen; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee- of bij de landmacht hier te lande of in Oost- enWest-I., alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als mili tair, hetzij als schepeling, gepensioneerd, gegageerd of overleden zijn, en van hen, die als gepensioneerd of gegageerd militair of schepeling overleden zijn. De vereischten tot toelating zijn: lo. een leeftijd van 12 of 13 jaren 2o. eene lengte op den leeftijd van 12 jaren van minstens 1,4 Meter, en op den leeftijd van 13 jaren van minstens 1,43 Metervoorts 3o. een gezond li chaamsgestel zonder gebreken, zoodat het te voor-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1