't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1569. Woensdag 29 Februari 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. ivavortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 28 Februari 1888. De Werklieden-Vereeniging, onder de zinspreuk «Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart," hield Vrijdag- en Zaterdagavond hare jaarlijksche algemeene vergadering in Tivoli. De heer P. H. Bos opende, als pre sident, de bijeenkomst met een woord van welkom, merkte op dat de vereeniging nu haar zestiende jaarfeest vierde, en hoopte dat ze nog lang mocht bloeien. Uit de verslagen, die achtereenvolgens door den secretaris en den penningmeester, de hee- ren J. Groeneveld en C. Wondergem, werden voorgelezen, bleek, dat de vereeniging, ondanks den druk der tijden, was vooruitgegaan en 't ledental weer tot bijna 500 was gestegen. In bijna alle onderdeelen der vereeniging wezen de cijfers aan, dat men met genoegen op den afgeloopen jaarkring kon terugzien. De herinnering aan 't feit, dat eerstdaags een aantal huisvaders broodeloos zouden wor den, doordien hun, vanwege de directie der marinewerf, ontslag was aangezegd, was een schrille wanklank tusschen zooveel, dat in 't verslag der onderscheidene sprekers tot te vredenheid stemde. De heer L. A. Mos behandelde deze zaak meer speciaal in een goedgestelde redevoering en we hopen met hem, dat 't goede zaad, door hem uitgestrooid, in vruchtbare aarde zal vallen, 'tWoord: «Heden zij, morgen wij!" klonk als een ernstige vermaning, wel geschikt om tot nadenken te stemmen. Namens de commissie van toezicht bracht de heer L. Hartog verslag uit over 't beheer van 't bestuur en gaf den leden een woord van lof voor hun ijver en toewijding. Ver volgens wees spreker op 't belang, dat de gemeente Helder heeft bij 't voortbestaan van de Rijksmarinewerf, hetgeen voorzeker door ieder der aanwezigen werd toegestemd, en verder dat bij de aanstaande verkiezing van een candidaat voor 't hoofd kiesdistrict Helder, 't welbegrepen belang medebrengt, dat ieder zijne stem geve aan den man, die in staat is den minister voor te lichten als maritieme spécialiteit. Als leden van 't hoofdbestuur waren, volgens mededeeling, gekozen de hh. C. Wondergem, met 186, H. D. v. d. Laag, met 217, M. H. de Klerk, met 152, en J. Meskes, met 161 stemmen. Tot leden van de commissie van toezicht waren gekozen de hh. L. Hartog met 206, en J. Henkes met 94 stemmen. Ten slotte dankte de president allen, die aan 't belang der vereeniging hunne krachten wijden. Na de pauze amuseerde de vereeni ging »Oefening baart Vooruitgang" de aan wezigen door 't voordragen van verschillende zangnummers en 't opvoeren van een kluchtspel. Door de welwillende medewerking van de directeuren Maalsteed en Schaap, had de zaal haar feestelijk aanzien behouden en waren de leden ten opzichte der consumptie concessiën toegestaan. Aan 't verslag van den secretaris ontleenen we 't volgende 't Ledental, dat op 1 Januari 1887 454 be droeg, is thans gestegen tot 498. 't Hoofdbestuur bestaat uit de hh. P. H. Bos, H. D. v. d. Laag, J. Groeneveld, M. H. de Klerk, C. Wondergem, D. de Vries, J. J. Roukens, A. J. Meeuwse, J. Meskes, J. van Dalen, H. Vonk en C. van Gijn. Leden van de bouwcommissie M. H. Klerk, A. J. Meeuwse, J. J. Rou kens eu J. Meskes. Commissie van inventaris H. D. v. d. Laag, J. v. Dalen, C. v. Gijn en H. Vonk. 't Aantal leden der spaar- en voorschotkas bedroeg tijdens 't dertiende boekjaar 128, die inbrachten f 2152,48 en 10 kinderen, die in brachten f 35,10. Teruggehaald werd door de leden f285,78 en door de kinderen f 9,85. Voorschotten werden verleend tot een be drag van f2181,75, waarvan is terugbetaald f 2032,68, nadeelig slot f 49.07. Aan rente en boeten is ontvangen f102,98. Na aftrek van f 3.voor administratie en f 4.rente, bleef er over om onder de leden te verdeelen f20,17 of 1 cent van eiken in- gebrachten gulden. De afdeeling Begrafenisfonds telt thans 2048 contribuëerende leden, en heeft alzoo dit jaar een aanwinst van 197 leden gehad. Aan de familiën van 13 leden boven de 15 jaar en 16 beneden dien leeftijd, werd uitge keerd de som van f1317.terwijl f1600. aan de leden percentsgewijze werd terugbetaald. Ontvangst f 7110,44Y2, uitgave f4672,61, batig saldo f 2437,831/2. De reservekas bedraagt f 5822,9672, zoodat dit jaar, behoudens buitengewone uitgaven, 't cyfer van f 6000 zal worden bereikt. De commissie van beheer bestaat uit de hh. P. H. Bos, H. D. Van der Laag en J. Groeneveld. 't Dragersfonds telt thans 154 leden. Ontvangst aan contributie f93,40, uitgaaf f29,25, batig saldo f64,15 of 40 cents per lid over 12 maanden. 't Kraamvrouwenfonds telde op 30 Septem ber 1887 51 leden en 19 begunstigers, 't Ba tig slot was op dien datum f 155,877a- In de plaats van juffrouw Roukens is als bestuurderes gekozen mcj. Gerrits. De Zangvereeniging «Oefening baart Voor uitgang" werkt steeds tot veraangenaming der bijeenkomsten en verdiende een woord van dank voor haren bijstand op 't feest van 13 Januari jl. De Bibliotheek klom van 230 tot 268 num mers. De penningmeester leverde onderstaand verslag. STAAT VAN ONTVANGST EN UITGAAF derNed. Nat. Werklieden-Vereeniging „Door orde en Spaarzaamheid tot Welvaart", over het jaar 1887. KAS DER VEREENIGING. Ontvangst: Batig slot f Van contributiën der leden. - een half jaar intrest, Ned. Werk. Schuld- huur der gebouwen - 5648,81 8411,85 38,64 1052,10 te zazen f 9151,40 Uitgaaf: Aan onderhoud gebouwen en in ventaris f 338,80 kosten van de jaar-en andere vergaderingen- 620,67 belasting en assurantie - 123,291 uitkeering bij ziekte en over lijden - 656,21 aankoop van Ned. Nat. Werk. Schuld- 1969,— aflossing en renten van geleend kapitaal- 902,05 contributie Zondagsrust - 2,50 administratie drukwerk eu porto's247,131 te zazen f 4859,66 Batig slot f 4291,74 WINKEL. Ontvangst: Van verkochte winkelwaren f 20680,58 Uitgaaf: Aan inkoop van winkelwaren f 18658,851 loon personeel- 773,70 gas 145,06 assurantie en patent 57,84l huur van den winkel 273, administratie, porto's en be heer - 197,08 te zamen f 20105,54 batig slot - 575,04 aanwezige voorraad - 3699,08 te zamen f 4274,12 afloopende schuld - 3127,331 batig slot f 1146, BROOD. Ontvangst: Van verkocht broodf 30531 >,781 1,92 Uitgaaf: Aan meel, gist, brandstof enz. f 20572,30 melk2681,92 't personeel- 2562,26 ga898,40 onderhoud bakkerij. - 64,12 assurantie en patent - 42,20 administratie en porto's - 196^60 huur der bakkerij 500, te zamen f 86717,80 batig slot - 3814,12 aanwezige voorraad - 1341,06 te zamen f afloopende schuld - 5155,18 2135,98 batig slot f 3019,20 STEENKOLEN. Ontvangst: Van verkochte steenkolen f 5921,19i Uitgaaf: Aan inkoop van steenkolen. vracht, losloon en toezicht patent n huur van 't pakhuis ii kosten van verkoop administratie te zamen winst SCHOENMAKERS. Door den beer A. VISSER, ge leverd tegen 6 pCt 3835,51 942,32 16,15 150,— 250,191 33,78 winst Door den heer ADRIAANSE, ge- winst De totale winst bedraagt f 5227,951 693,24 f 2158,20 6 f 129,49 f 2930,95 6 f 175,85 f 62222,84| f 5164,561 Vrij dagavond is door 't Kiescollegie bij de Herv. gemeente alhier als haar derden predikant gekozen de heer J. L. Bommezijn, predikant te Geertruidenberg, terwijl met hem op het drietal waren geplaatst de heereu J. F. L. Boonacker, te Oterleek, en J. Brnning, te Beets. Aangenomen het beroep naar de doleerende kerk te Zeist door den heer L. Adriaense, candidaat der Vrije univer siteit. Tot opzichter bij de Ned. Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij is o.a. be noemd de hr. N. J- Leper Jr. van hier. 't Rotterdamsch tooneelgezelschap, onder directie van den hr. Alex. Faassen, zal Vrijdag 2 Maart in Tivoli" optreden met *500.000 francs bruidschat". De gunstige beoordeeling, dit gezelschap alhier van de zijde des publieks tebeurt gevallen, doet ons vertrouwen, dat we ook' nu een goede opkomst mogen verwachten. Zie verder de in dit blad voorkomende annonce. Door den eerstaanwezenden ingeni eur der Genie alhier is Zaterdag aanbe steed: het vergrooten van het nachtleger en kleedingmagaziju te Helder (raming f 1100). Ingekomen 12 biljetten, als van de heeren C. Pool, ad f 1220 A. Bos, f1198; Gebrs. Klein, f1138; W. de Jong, f1099; J. G. Ran, f1098; G. Moorman, f 1045; D. de Vries, f1042; J. Duinker, f1033; J. F. Philips, f1033: C. A. Van Neck, f 1030 J. Ph. Beekman, f 1023 en De Waard en Wijker, f973. De Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen" zal op Donderdag 8 Maart, 's avonds ten 8 ure, in de Bovenzaal van 't café Passage" alhier, een algemeene vergadering houden. Punt van behandeling»Iets over het personeel en den werkkring der Zeemacht", in te leiden door den Kapt.-Adj. bij het korps mariniers J. B. Verhep. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten - Generaal in de ver schillende gemeenten van het hoofdkies district Helder, is als volgt Helder 1523, Texel 590, Zype 481, Terschelling 331Wieringen 325, Anna Paulowna 229, Vlieland 77, Callantsoog 57, Petten 20. Totaal 3633 kiezers. Jongelingen van 14 tot 17 jaren, die zich daartoe aanmelden, kunnen bij gunstige uitzondering tot een vrijwillige verbintenis als soldaat worden toegelaten. Om bij kippen het eierenleggen te bevorderen, moet men ze steeds van groen voeder voorzien, daar de ondervin ding heeft geleerd, dat dit voor het leggen een bepaald vereischte is. Men verzuime dus nooit de kippen allen afval van groen ten voor te werpen en zich bovendien in den herfst te voorzien van eenige kool of moesplanten, waarvan men voortdurend enkele in het hoenderhok ophangt, zoodat de kippen er vrij aan kannen pikken. De anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging Vreest God, eert den Koning", in het district Alkmaar, heeft den heer H. W. Van Marle, alhier, tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De centrale liberale kiesvereeniging te Alkmaar heeft mr. W. Van der Kaay candidaat gesteld. Daarentegen hebben eenige liberale kiesvereenigingen in het district Alkmaar, in een te Schagen ge houden vergadering, zich met de candi- datuur Yan der Kaay niet kunnen ver eenigen, omdat deze de Alkmaarsche wik en weegloonen heeft verdedigd. Zij heb ben de candidatuur van mr. J. A. Levy gesteld. In het jaar 1887 zpn aan de Noord zeesluizen te IJmuiden geschut, ruim 3300 zeeschepen, met een gezamenlijken inhoud van 8,100,000 M8. Bovendien werden nog ruim 2900 visschers- en an dere kleine vaartuigen geschut. Eerstge- melde cijfers, vergeleken met die van 1886, toonen een vooruitgang vau 150 zeesche pen en bijna 2 millioen M3 inhoud. Naar men aan de Zutph. Ct. mee deelt, heeft de Hol! -Spoorwegmaatschappij een prijzeuswaardigen maatregel ingevoerd en wel om bij strenge koude het dienst doende personeel, en \tfel machinisten, stokers, wissel wachters, rangeerders, enz. aan de hoofdstations een paar malen daags goede heete koffie te verschaffen voor rekening van de maatschappij. Men schrijft uit Almeloo De heer Vau Marken uit Delft bezocht Vrijdag den chef der firma Gebr. Schol- ten Co., ten einde door een schikking met dezen de werkstaking te doen op houden. Het kon intusschen weinig baten, want genoemde fabrikanten willen van geener lei schikking iets weten, en waren onge neigd eenige inzage in hunne boeken te geven, of tot een vergelijking van loons- uitkeering over te gaan. Ingevolge dat onderhoud zal, naar men van goed ingelichte zijde verneemt, de heer Yan Marken den arbeiders voorstel len, het werk onder behoorlijk protest tegen verlaagd tarief te hervatten. In de helft der maand Maart a. s. zullen ongeveer een 50-tal werklieden bij 'a-Rijks-Werf te Amsterdam worden ont slagen. Naar aan het »L. D." van zeer be voegde zijde wordt medegedeeld, zal er aan de onzekerheid en spanning iu zake de reeds meermalen besproken erfenis van Job Gordijn spoedig een einde ko men. Binnen enkele dagen toch zal deze zaak voor de rechtbank te Rotter dam dienen, en beslist worden of er in derdaad een erfenis bestaat en wie daartoe en tot welk gedeelte zij gerechtigd zijn. Belanghebbenden zullen dus goed doen zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot den heer A. J. J. van Gogh t9 's-Gra- venhage, die, naar ten stelligste verze kerd wardt, deze zaak in handen heeft, sn in staat is tot de kleinste bijzonder heden daaromtrent inlichtingen te ver- Een vrouw, wonende op de Laagte Kadijk te Amsterdam, heeft zich door ophanging aan de bedkwast het leven benomen. Het droevig feit, dat in den avond van 20 Januari jl. te Noordbroek is voor gevallen, maakte Vrijdag een punt van behandeling uit ter crimineele terechtszit- ting van de Arrondissements-Rechtbank te Winschoten. De plm. 70jarige F. Van D., arbeider van beroep en sedert in hech tenis, stond terecht wegens moedwilligen lanslag op den persoon van H.Y., win kelier, en even als de eerstgenoemde, te Noordbroek woonachtig. Deze laatste, bekeurd wegens drankverkoop in 't klein zonder vergunning, tot het doen van welke bekeuring F. van D. moet hebben mee geholpen werd door bekl. in den be- wusten avond met een mes een wonde iü het hart toegebracht, zoodat de dood er weldra op volgde. De behandeling van deze niet ingewik kelde zaak was van betrekkelijk kort en duur. Het ten laste gelegde feit werd wettig en overtuigend bewezen geacht, en vervolgens door het O. M. veroordeeling geëischt tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, waaromtrent de recht bank over een week uitspraak zal doen. Aan den bekl. was ambtshalve als ver dediger toegevoegd de hr. mr. D. Hoen, advocaat en procureur bij de rechtbank. In de Houtstraat te 's Hage had Vrijdagmiddag een twist plaats tusschen een aangeteekend paartje, die met klap- penuitdeelen eindigde. De jonkman was eenigszins beschonken en wilde met geweld het mandje dragen, waarin zich de zakjes met bruidsuikers bevonden. Dit verkoos de bruid niet en verweet hem dat hij dronken was. Nu had men de poppen aan het dansenhet mandje werd naar het hoofd der bruid geslingerd en de suikertjes verdwaalden in de sneeuw. Eenige goedgezinde burgers wisten het paar tot verzoening te brengen. De »Tijd« schrijft: Nog eenige jaren, en de Vastenavond feesten zullen zoowel in België als in 't zuiden van ons land nagenoeg hebben opgehouden te bestaan. Niet alleen toch wordt de trek om er aan deel te nemen telkens minder, maar de feesten krijgen elk jaar een stuitender karakter door de vuile, walgelijke straattooneelen, waarvan men, zich op straat bevindende, zijns on danks getuige moet zgn. Ee»* (r' mensch waagt zich dan ook liefst zoo weinig mogelijk buiten zpn woniug, daar hij, ongerekend zpn ergernis, bovendien gevaar loopt, zpn kleederen bedorven te zien. Te Antwerpen trokken dit jaar we der in smerige costnums gestoken beschon ken troepjes op wagens door de stad, die de grootste vasten-avondspret schenen te vinden in het werpen met blauwsel, roet, meel, bedorven sinaasappelen, eieren en andere dergelijke projectielen. Daar dit vermaak niet van overheidswege is ver boden, laat de politie hen begaan. Was Antwerpen voorheen gedurende het carnaval gevuld met vreemdelingen, elk jaar neemt hun getal zichter af. Door de politie te Haarlem zijn in den laten avond van Vrijdag aangehouden de beruchte Karei Jacob Hangjas, laatst woonachtig te Amsterdam, en F. J. Pel ser, verdacht van diefstal van eenige zil veren en andere voorwerpen, door mid del van braak en inklimming ten huize van den vader van laatstgenoemde, woon achtig aan de Gedempte Kraagenhorster- gracht. Hangjas werd door den bestolene herkend, toen hg uit zijn woning vluchtte. Snugger! De heer S., uit Middelburg, kwam uit Amsterdam met een hondje en moest in Rozendaal van trein verwisselen, waarbg hij zijn hond kwijt raakte. Drie dagen later was het dier in Middelburg voor de woning van zijn baas. Zou een mensch zijn woning hebben teruggevonden, indien anderen hem geen inlichtingen gaven? Vrij dagavond vergaderde 't bestuur der gecombineerde vereenigiugen »Mars", Crescendo", Gemengd Koor" en *Pro Patria", welke onlangs een voorstelling gaven in >Musis Sacrum", tot leniging van den nood der armen hier ter plaatse. Bij deze gelegenheid sprak de jp~ president, de heer F., een woord, dat' naai - onze raeening aller belangstelling verdient. We laten 't hier volgen, vermoedende dat onze lezers er insgelijks over zullen oordeelen. Mijne Heeren! Bij het naderen van deze slotvergadering door kruisten in de laatste dagen eenige ideëen mijn brein, waarvan ik meen het niet ongepast is, de zelve hier ter tafel te brengen. Minzaam hond ik mij voor gezonde critiek aanbevolenverleen mij eenige oogenblikken uwe aandacht; moge 't brnikbare in goede aarde vallen. Wij zijn aan het einde van de geschiedenis, die ons meermalen bij elkander bracht, om geza menlijk te praten en te arbeiden; de commissie is ontbondenenvolgens den gewonen loop van zaken, wacht ons rnst, evenals na volbrachten dagarbeid bij den avond wij ons met een gerust geweten hopen neer te leggen, bezield met bet verlangen, gesterkt te mogen ontwaken, om ojd nieuw P Bescheiden doe ik echter, op grond van dit, tot U de vraag: Kan het mannen, die getoond hebben een goeden wil te bezitten voor de armen, bevredigen naar huis te gaan, alleen met het be wustzijn een strengen winter met treurige tijds omstandigheden, maar we hebben een voorstelling gegeven, de armen zijn extra bedeeld, 't is dus zoo erg niet. Geen nwer wil ik besebnldigen, maar mij zelve vraag ik af, zon 't niet zeer liefdeloos zijn, wan neer ik niet een poging waagde, om voort te gaan op den weg, die wel afgelegd is tot zeker juist punt, maar lang niet ten einde is. Onze gezamenlijke pogingen verschaften ons f 300 en ik meen, dat wij reden hebben, het armbestuur onzen dank te moeten breDgen voor de vlugge en flinke wijze, waarop dit het bedrag verwerkt heeft. Velen vonden het een belangrijke som, anderen viel het niet meê en weer anderen waren met 't bedrag te-leur gesteldonder de laatsten behoor ook ik. Om een oordeel te vellen, in hoeverre onze diensten met f 300 betaald zijn, doe ik niet, maar de deelneming had algemeener knnnen en moeten zijn, en wel op grond van de heerschende armoede. De positie, die ik de eer had in te nemen bij het bestuur der gecombineerde uitvoering, bracht mij beter op de hoogte van den toestand van vele onzer plaatsgenooten, dan ik vroeger ooit geweest ben, en heeft mijne overtuiging gesterkt, dat vele gegoeden aan dit euvel, onwetendheid in dit op zicht, mank gaan. Ik kwam dan ook tot de conclusie, dat f 300 wel voor eenigen lijd laafde, maar lang niet in evenredigheid stond tot de behoefte, voc namelijk van de vele „blozende" armen. Velen moesten in plaats van een gift een teleurstelling aanvaarden. Hartelijk dank echter aan ieder, die zijn stof- felijken steun ons geschonken heeft, waarvan de meesten niet half wetenwat goede daad zij er mede verricht hebben, maar ik bejammer tevens, dat velp gegoede ingezetenen niet één penningske ©k- De heeren, die met de lijsten ge- 1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1