't Vliegeüd Blaadje. KLEINE ÖOURANT VOOR HELDER, NIEJWEDIEP EN TEXEL. No. 1570. Zaterdag blaart 1888. ZeBtiende Jaargang. KALENDEB DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSIG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BE BED UT Co., te Helder. Bureaux: SPOOR RAAT en ZUIDSTRAAT. .a.dvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent- Elke regel meer3 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 40 m. Onderg. 5 u. 44 m. Zondag 4 Maandag 5 Laatste Kwartier. Dinsdag 6 Woensdag 7 Donderdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 HELDEK, 2 Maart 1888. De jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging tot stichting en instandhou ding van Bewaarscholen in deze gemeente werd jl. Dinsdagavond in 't lokaal Tivoli al hier, gehouden. Geene klachten behoefden te worden geuit over al te grooten toeloop der leden, 't Jaarverslag over 1887 werd door den secretaris voorgelezen. Daarin werd me degedeeld, dat het aantal leerlingen der be waarschool op de Vischmarkt 282 bedraagt dat de ontvangsten over 1887 waren f1496,02, de uitgaven f 1406,95 en alzoo het goed slot f 89,06dat de som van f 643.03 bij de beide spaarbanken van 't Rijk en 't Nut is gedepo neerd dat de vereeniging bovendien nog 6 aandeelen a f 25 bezit in 't gebouw, waarin de school is gevestigd. Aan de directrice, mej. Mctzelaar, en hare adsistenten, wordt in 't verslag hulde gebracht voor al den ijver en de toewijding in 't belang der inrichting. Met genoegen werd vermeld, dat de inzending der leerlingen op de Nijverheids-Tentoonstel ling alhier, in 1887 gehouden, met een eer sten prijs, de zilveren medaille, is bekroond. Aan den heer J. C. Leich wordt in 't verslag dank betuigd voor het geschenk, dat hij aan de school deed toekomen: een door hem ver vaardigd en welgelijkend portret van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Aan het slot van 't verslag wordt de wensch uitgesproken naar het tot stand komen eener tweede Bewaar school in deze gemeente. Onder dankbetuiging, werd de rekening en verantwoording des penningmeesters goedge keurd en vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren G. E. Bron, P. Uurbanus en W. Bakker Hz., werden herkozen. Dinsdagavond trad de hr. Bottinga, uit Harlingen, in 't lokaal Tivoli" op, tot het houden van een declamatorium. No. 1 van zijn programma, »Een Sint- Nicolaasavond" mag, zoowel wat inhoud als voordracht betreft, keurig genoemd worden, en zeker zou de indruk nog verhoogd geworden zijn, wanneer spreker 't volle gebruik van zyn buigzame stem organen had kannen maken, iets, dat hem door gevatte koude belet werd. De ove rige nummers waren een goede aanvulling, maar daar 't oude bekenden zyn be halve no. 2 hebben we er ons oordeel bjj vroegere gelegenheden reeds over ge zegd. Gaarne hadden we de opkomst wat ruimer geziendaar de heer B. wel verdient gehoord te worden. Woensdagavond had in Tivoli" de laatste Volksbij eenkomst in dit seizoen plaats. Als sprekers traden op de heeren Dr. Hennes en A. B. Weber; de eerste met een voordracht over Vaccine en eenige plaatselijke toestanden en de laatste met een beschouwing over >Het Huwelijk". Beide sprekers ontvingen welverdiende applaus. De onderofficiers-vereeniging >0. V." voerde daarna op het bljjspel >De Somnambule," dat den lachlust herhaal delijk opwekte. Ten slotte sprak de voorzitter der com missie van volksbyeenkomstende heer T. Mooy, een woord van dank aan allen, die tot het welslagen der bijeenkomsten hadden medegewerkt. Gaarne hebben we een woord van lof over voor de mannen, die met zooveel ijver en toewjjding de bijeenkomsten heb ben geleid, en in het byzonder voor den verdienstelijken voorzitter. IJmuiden, 23 Febr. Op het initia tief van een vijftigjarige, stelde zich een commissie uit de vereeniging Concordia" te zamen, ter inzameling van gelden, om aan behoeftigen alhier, de Heide en Vel- aen, eenigen onderstand uit te reiken. Deze zaak lukte zoo goed, dat reeds 24 en 25 Febr. aan ruim 150 menschen wittebrood, kropbrood en spek kon wor den uitgedeeld. Moge dit voorbeeld an deren opwekken, om in dienzelfden geest te handelen. In weerwil van de steeds doorva rende zeebooten, is het voor den ijsbreker wegens de aanhoudende vorst moeilijk de vaargeul in het Noordzeekanaal open te houden. Twee stoombooten moeten ge regeld assistentie verleenen. Door een paar inwoners van IJmui den zyn eenige vischschuiten aangekocht, om die ter vischvangst uit te rusten. Dit zal waarschijnlijk het begin zyn van de vischreedery aldaar. Sedert 20 Februari hebben de in gezetenen van Nes (Ameland) geen brie ven of couranten ontvangen vanwege den ijsgang op de Wadden. Men heeft opgemerkt, dat al de doorgefourneerde loten voor de aanstaande 327ste Nederlandscbe Staatsloterij twee maal van de handteekening van den direc teur der staatsloterij voorzien zyn. Naar men verneemt, zyn er eenige dagen vóór de uitgifte een 25-tal loten op de drukkerij zoek geraakt. Teneinde deze nu van on waarde te verklaren of beter te kunnen controleeren, heeft men al de 10500 door gefourneerde loten van een tweede hand teekening voorzien, en hiervan tevens aan de collecteurs kennis gegeven. Te Zaandijk zal een wedstrijd op schaatsen plaats hebben, waarbij de me dedingers verplicht zyn een rookende lange pijp in den mond te hebben, en een ci linderhoed als hoofddeksel. Een vreemde hardrijderij, waaraan personen deelnamen, is te Spaarndam gehouden. De rijders ontvingen namelijk ieder een hoepel, dien zy voor zich uit moesten rnllon, ioto dot op ooxx natuurlyk niet gemakkelijk gaat. Na vele kampritten werden de prijzen behaald door J. Handgraaf, P. de Vries, G. Ruig- voorn en C. Jas. „Gevaarlijk" ijs! Het is zoo'n prettig, opgewekt gezicht, de lieve, roodwangige meisjes te zien suk kelen langs de gladde ijsbanen, tot ze al lachend een tuimeling maken, of tot ze steun vinden op den arm van den een of anderen beleefden jongeling. De schalk- sche Amor, die eeuwig jonge god der liefde, zal wel dolle pret hebben, als bij het jonge volkje zoo vertrouwelijk bijeen ziet, hand aan hand, borst aan borst, oog in oog. Past maar op, jongelui, 't is dol pret tig, maar de tijden zyn er niet naar om jong aan vryen te denken. Een groot liefhebber van schaat senrijden, die op kamers woonde, werd, toen hij van een mooien tocht thuis kwam, zeer hartelijk door zyn juffrouw en verdere huisgenooten geluk gewenscht, dat hij er zoo goed was afgekomen. Hij dacht dat ze hem voor den gek hielden, doch ver nam met ontzetting, dat een burgerjon gen* hen was komen vertellen, dat mijn heer door het ijs gezakt was, »en of ze asjeblieft schoon goed en mijnheers beste pak met zyn Jdemi-saison wilden mede geven hetgeen geschied was Te Nieuw Beerta zyn de elfjarige A. Bastiaans en de tienjarige H. A. Derk- sema door het ys gezakt en verdronken. De lijken van beide meisjes zyn uit het Buiskooldiep opgehaald. Te Katwyk aan Zee is bijna de ge- heele vloot aangekomen, en wel met veel schade en met schrale vangst, zoodat en kele schuiten zelfs geen visch in afslag konden brengen. Te Egrnond had een moeder zich voor een oogenblik uit het woonvertrek verwijderd. Terugkomende, vond zij haar vierjarig dochtertje op den grond uitge strekt liggen. Het kind had de kokende koffiepot aan den mond gezet en gedron ken zoodat zy van binnen geheel ver brand was. De pogingen tot redding waren vruchteloos: het meisje overleed binnen weinige uren. Men schrijft uit Edam: Wie verlost ons toch uit ons isolement? Voor de vierde maal in dezen winter hebben de stoomboot-ondernemingen den dienst om het ijs moeten staken, en het blykt meer en meer dat de waterweg naar het Schouw niet aan de verwach ting beantwoord heeft. Zorgde de Holl. IJ. Spoorw.-My. voor een tramverbinding van hier naarït station Kwadijk, dan waren wij geheim, en de maatschappij zou haar lijn kchtig voeden. In de bende zaak de kerkelijke quaestie te Leirdorp, nl. de actie van lo. de Nederd. erv. gein. te Leiderdorp, en 2o. Ds. Pyz contra Ds.Vlug, beide laatsten predikten (Ds. Vlug der dol. partij) heeft de aagsche-rechtbank von nis wijzende, bést: lo. tot toewipg aan de eerste eische- resse van hare rdering tegen ds. Vlug tot ontruiming an pastorie en tuinte Leiderdorp. 2o. dat aan en tweeden eischer het gebruik dier ooerende goederen toe komt en 3o. dat de eibers de ontruiming daar van, desnoods et behulp van den ster ken arm, zullemiogen vorderen. Voorts heeftrechtbank den gedaagde veroordeeld tot ergoediDg der geleden of nog te lijden stade voor 't geval dat die de som van f te boven gaat, invor derbaar bij lyüwang en in de kosten van het geding. Sedert eeige weken wordt te Maas tricht vermist ea Engelschman, directeur van een fabriei aldaar. Hij was naar Tilburg vertrokfen om er inkoopen van wol te doen, en is niet weder terugge keerd hy heeft >ok niets van zich doen hooren. Men vrdiept zich in gissingen omtrent deze verwyning. In de Dratsche dorpen zyn de loonen der dienstoden, die landbouwwerk verrichten, in d laatste jaren zeer ge daald. Terwül vió«- 7,es a acht jaren de ooerenKnecüts per j.ar f 10U en daaroovtju, benevens kost en nwoning, verdienden, is dit loon thans ag-, ^.een tot f 70, hoog stens f 80 gedaald, ;er'wyl de meiden, die vroeger f30 tot f35 verdienden, thans meer een deel van hun loon in kleederen ontvangen, die do<r den boer van zyn eigen wol en vlas vorden geproduceerd, waarbij de helft derbovengenoemde som men in geld word besteed. Door de lage loonen der dieistknechten is het dus ook te verklaren, da zich nog altijd velen voor plaatsvervanger in nationalen dienst aanbieden, niettegeistaande ook deze pry- zen, die voor eenigj jaren tot zelfs boven de f600 liepen, tlans tot f375 zyn ge daald. Door de poliie te Haarlem zijn ten huize van Karei Jicob Hangjas, die zich sedert een 1.1. Zatirdag in hechtenis be vindt, aangehoudei: Cornelis Hartman, oud 19 jaar, en Giorge Cornelis Marinus Eckhart, oud 17 jair, beiden wonende te Amsterdam, die retds door de politie al daar werden gezocht als verdacht van diefstal. Laatstgenoemde leeft reeds vroeger zes maanden gevangerisstraf ondergaan. In een schrjven uit Atjeh wordt gewaagd van het dellige voornemen om eenige plaatsen op de Oostkust van At jeh opnieuw te tezetten, ten einde het binnenland af te siyden van alle gemeen schap met en allen toe/oer van Singa pore en Penang, ei zoo door insoleering tot onderwerping t« dwingen. Men schryft uit Londen aan het Handelsblad We hebben in vffe jaren niet zulk een gestrengen winter gehad als thans. En dat in de maand, cle dikwijls reeds enkele lentedagen geeft. Op zee schijnt het te spoken. De bin nenvallende schepen brengen berichten mede van hooge zeeën en sneeuwstormen en op het land is Iet niet beter. Op vele plaatsen is het verkeer geheel of gedeel telijk gestremd, en koude en sneeuw doen op allerlei wijze nadeel. Men leest dat in Wales op een plaats 1700 schapen omkwamen. Het ruwe, koude weer vergroot natuur lyk de ellende der armen. Toch hoort men thans veel minder van gebrek en werkloosheid dan eenige maanden geleden. Er wordt dan ook ontzaglijk veel liefda digheid uitgeoefend. Geen mensch, die het eenigszins met zijn middelen kan overeenbrengen, onttrekt zich tegenwoor dig aan den maatschappelyken plicht, en wanneer men in een vertrouwelijk oogen blik eens een kijkje achter de schermen slaat, staat men verwonderd over de royale wijze waarop de Engelschen hun minder bevoorrechte landgenoot^n ter hulpe ko men. Op de rivier de Cam, bij de En- gelsche academiestad Cambridge, is Vrijdag bij een roeiwedstrijd een jonkman in een der booten gedood door een andere boot, welke met den voorsteven tegen zijn lichaam aanvoer. De wedstrijd werd na dit droevig on geluk onmiddellijk gestaakt. Naar men uit Constantiuopel be richt, is de Gouverneur Hamdi-Pacha, die onlangs plotseling overleed, naar uit een onderzoek bleek, vergiftigd door een der vrouwen van zyn harem, op aansto ken van den minnaar dier vrouw, een apotheker, en met behulp van den harem opzichter. De apotheker en de eunuch zyn ge vangen genomen en zullen eerlang ge- vonnisd worden. De ontrouwe vrouw werd naar Turksch gebruik, in een zak genaaid en verdronken. Er wordt tegenwoordig vlytig ge werkt aan het Suez-kanaal. Binnen drie jaren moet de verbreediug van den bodem van 22 op 37 M. tot stand gebracht en een diepte van 8,5 M. verkregen zijn. Het kanaal zal dan overal de breedte hebben, die het thans slechts op de wijk plaatsen bezit. Het voornemen bestaat om later de breedte van den bodem op 60 M., en die van het kauaal ter hoogte van den waterspiegel op 126 M. te brengen. In het Aquarium te St.-Petersburg is een huis gebouwd, uaar het model van een tustoriscb Iiuis van 1740. Het ge bouw bestaat uit 3 ruime vertrekken en is gemaakt uit gehouwe i stukkeu ijs. De meubels, het bed, de toiletbenoodigdheden zyn allen van ijs. In den salon is een schoorsteen van ijs, waarin zich brand hout van ijs bevindt. De rook van een met petroleum gestookt fornuis, waardoor het haardvuur nagebootst wordt, ontsnapt door een breede pijp van ijs. Een ba lustrade van ijs omgeeft het huis en twee groote beelden versieren den voorgevel. Alles te samen heeft 4000 roebels gekost. Daar de winter gestreng is, gelooft men dat dit huis niet voor de maand April zal smelten. Voor het gerechtshof te Suffolk stond dezer dagen een strooper terecht wegens een moorddadigen aanval op een jacht opzichter, die hem betrapte. Het feit werd niet ontkend, maar er werd aan gevoerd, dat de daad van den strooper zelfverdediging was. De rechter betoogde voor de gezwore nen, dat de jachtopzichters geen recht hadden, de wilddieven aan te vallen alsof het wilde dieren waren. Stroopen was slechts een wetsovertredingjacht opzichters hebben niet het recht de stroo- pers in hechtenis te nemen, en de stroo- pers mogen, als zy aangevallen worden, zich verdedigen. De vraag was daarom »Wie waren de aanvallers, de jachtop zichters of de stroopers De gezworenen beslisten in eerstge- noemden zin, en de beschuldigde werd, wat dat punt van de aanklacht betreft, vrijgesproken. Dit is zeker een nieuw gezichtspunt. Op onderscheidene plaatsen in Ita lië gingen menschenlevens verloren ten gevolge van het neerstorten van lawines. Te Medils zyn zeven mannen door de sneeuw bedolven en waarschijnlijk zal het niet mogelijk zyn hen te redden. Te Valtorta heeft echter nog veel groo- ter onheil plaats gehad een gedeelte van het plaatsje is namelijk geheel bedolven onder een lawine. Dertig personen wor den vermist en ofschoon de bewoners der omliggende dorpen dadelijk zyn toegesneld, is het niet mogen gelukken de ongeluk- kigen te redden. Na verscheidene uren werkens werden twaalf dooden en zeven gekwetsten te voorschijn gebracht, terwijl later nog dertien dooden en tien leven den werden gevonden. Men gaat steeds ijverig voort met zoeken. Van alle kan ten wordt hulp en geld gezondenwant de geredden zijn van alles beroofd, daar de huizen geheel zyn vernield en het vee is omgekomen. Harde winters De winter ia streng en langdurig genoeg om in de oude kronieken te gaan pluizen en er stof in te gaan zoeken om alle benauwden van harte te troosten met het bekendéer is niets nieuws onder de zon Ziehier eenige aanteekeningeu In 401. Was de Zwarte Zee dichtgevroren; 764. Strekte het ijs voor Constantinopel zich 100 mijlen ver in zee uit; 1063. Was de Theems 14 weken lang toe- gevroren; 1294. Het Kattegat geheel bezet met ijs; 1323. Was de Oost-Zee 6 weken voor het verkeer gesloten 1401. De Oost-Zee van Pommeren tot Dene marken dicht; 1407. Zijn in Engeland alle kleine vogels doodgevroren 1426. De Oost-Zee van Lubeck tot Pruisen met sleden begaanbaar 1434. De Theems van 24 Nov.10 Febr. toegevroren 1460. De Oost-Zee dicht; men ging te paard van Denemarken naar Zweden 1468. Was in Vlaanderen de wijn bevroren; 1511. Van 11 Nov. tot 't laatst van Febr,, stond er een travaille (voor paardenbeslag) op de Maas voor Rotterdam 1548. Ging men met sleden van Rostock naar Denemarken. 1564. Kermis op de Theems 1565. Werd de Schelde met wagens gepasseerd; 1594. Lagen de Rijn, de Schelde en de Adria- tische Zee bij Venetië dicht; 1607. Kermis en vuurwerk op de Theems; 1622. Zuiderzee dicht; de Hellespont met ijs bezet; alle rivieren in Europa bevroren; 1658. Karei trok met zijn leger over de Kleine-Belt 1684. Door de strenge vorst waren in Enge land eiken gespleten en hulsten doodgevroren 1691. Kwamen de wolven tot in Weenen 1709. Hevige verst met sneeuw van Dec. Maart 1716. Langdurige strenge vorst; 1740. De harde winter; 1766. Van 25 Dec. tot 22 Jan. woedde de winter met schrikkelijke strengheid 1789. Strenge winter over geheel Europa; 1813-14. Idem; 1823. Langdurige felle vorst. Therin. 2° Fahr. 1829-30. Was de Zaan van 29 Nbv.-*4L. Maart geschikt om alle dagen met de arreslede bereden te worden 1838. 19 Januari toenemende strenge vorst; den 27en stond de therra. op 1° F. 1845. In Jan. 1/2° onder 0 F. Met Paasch (23/24 Maart) at men Paascheieren op het ijs; 1849. Was bet kwikzilver in Noorwegen be vroren 1865. Lag bet (toen nog stroomende) IJ voor Amsterdam dicht 1879. 1 Dec. de vaart op Amsterdam ge stremd 9 Dec. 1° F.de Rijn bij Rudesheim en de Donau bij Regensburg begaanbaar; 1881. 19 Jan., hevige sneeuwstorm 1888. P! 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Marseille. 17 Mrt. „Prinses Amalia" 29 Mrt. viaPadang 31 „Sumatra" 12 April viaPadang 14 April „Pr. van Oranje" 26 viaPadang 28 „Pr. Alexander" 10 Mei viaPadang 12 Mei „KoninginEinma" 24 viaPadang 26 „Burgr. den Tex" 7 Juni viaPadang 9 Juni „Conrad"21 viaPadang 23 „Prinses Marie". 5 Juli viaPadang 7 Juli „Prius Frederik" 19 viaPadang 21 „Pr. Wilhelmina" 2 Aug. via Padang Vertrek van Amsterdam des morg. ten 10 ure. Marine en Leger. Bij het korps mariniers boden zich in den loop van het jaar 1887 tot dienstneming 430 perso nen aan, waarvan slechts 153, dus nog geen 36 pCt., werden goedgekeurd. Bij 25 pCt. dor afge- keurden was de reden van afkeuring gebreken aan de oogen, van 22 pCt. gebreken aan de on derste ledematen, van 10 pCt. geringe lichaams- ontwikkeling, van 7 pCt. varicocèle, van 5 pCt. misvorming van de borstkas, de overige 30 pCt. over verschillende andere gebreken verdeeld. Er werden 192 onderofficieren en minderen uit de sterkte van bet korps afgevoerd, waarvan 8 pCt. gepensionneerd wegens langdurigen dienst, 10 pCt. gepensionneerd wegens lichaamsgebreken bij meer dan 20 jarigen dienst en 6pCt. overleden. Het aantal reëngagementen beliep 317. Op 1 Jan. 1887 ontbraken aan de sterkte 9 man, op 1 Jan. 1888 47 man. liet schroefstoomschip 1ste kl. „Joban Willem Friso", onder bevel van den kapitein ter zee G. Doorman, onlangs in dienst gesteld, is bestemd lot het doen van een korten kruistocht in de Noord zee, om daarna naar West Indië te gn«n, en de „Koningin Emma" in het station Curapao af te lossen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1