't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1581. Woensdag 11 April 1888. Zestiende Jaargang. Ad.vertentlën Bericht aan onze geachte Lezers! „OP GESCHEIDEN WEGEN". Vijf-en - Dertig Centen! NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. l)e Dochter van den Metaal Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Bij den aanvang van het tweede kwartaal van 1888, zijn wij weder in de ge legenheid onze Lezers een premie te kunnen aanbieden, en wel ROMAN VAN MEVROUW ALMAR. Dit boek wordt, even als vorige premiewerken, uitsluitend voor Lezers op ons Blad gedrukt en verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van In dit nummer is een advertentie met Bon geplaatst. Elk onzer Lezers bin nen de gemeente heeft 't recht die te teekenen en aan onze Bureaux, met bijvoeging van 35 centen, in te zenden. Naar buiten tegen inzending van een postwissel, groot 45 centen. Het Boek wordt einde April aan alle inteekenaren franco afgeleverd. HELDER, 10 April 1888. Tengevolge van de doorgestane el lende in den afgeloopen winter, sterft op Texel veel wolvee, nu de lamtijd is ge komen. Toch is de sterfte niet zoo groot als men eerst gevreesd had. Er zijn dui zenden lammeren, die het met de tegen woordige koude frisch genoeg hebben. Uit het oog is nog niet altijd uit het hartDat ondervonden dezer dagen de armen te Cocksdorp op Texel. Een der vroegere predikanten dier gemeente, de heer Gillot, die tegenwoordig te Pe tersburg predikant is, had zijn oude ge meentenaren nog niet vergeten en ten bewijze daarvan verraste hij de diaconie met een gift van 150 gulden. De stoomvaart-maatschappij Ne derland" te Amsterdam, zal vermoedelijk een dividend van 6 percent uitkeeren. De Nederl. koopvaardijvloot is in 1887 verminderd met 122 schepen (waarbij 11 stoomschepen),te zamen metende 124000 kub. meter. Daarentegen zijn in dat jaar voor de eerste maal Nederl. zee-brieven uitgereikt aan 41 schepen (waarbij 10 stoomschepen), van welke 27 binnenslands zijn gebouwd. De inhoud dier schepen is netto te zamen 34,135 kub. meter. Ingeklaard werden in 1887 6029 stoom schepen en 2060 zeilschepen, alle gela den, en 311 stoomschepen en 242 zeil schepen in ballast. Yan de geladen schepen waren 1657 st. en 738 z. onder Ned. vlag, 3400 st. en 346 z. onder Eng. vlag. Uitgeklaard 4232 stoomschepen en 1481 zeilschepen geladen, en 2064 stoomschepen en 836 zeilschepen in ballast. Van de geladen schepen waren 1588 st. en 600 zeilsch. onder Ned. vlag en 2349 st. en 314 z. onder Eng. vlag. Inklaring in ballast had gemiddeld in 185155 plaats van 485 schepen met 207,000 kub. ra. en in 1887 van 563 Ned. schepen met 445,000 kub. m. Voor de uit- klaring waren de cijfers in 185155 2788 schepen in ballast met 1,062,00 kub. m. en in 1887 2910 met 5,199,000 k. m. Z. M. de Koning heeft, op drin genden raad van zijn geneesheer, afgezien van het voornemen om in persoon de Kamers te openen. Omtrent de eedsaflegging ten paleize of in de Kamers is nog geen beslissing ge nomen. Vrijdag overleed de heer F. A. T. Delprat, oud-minister van oorlog, ge- pensionneerd generaal-majoor. De groote Voorjaars-Veemarkt te Alkmaar zal gehouden worden op Maan dag 16 en de groote Paarden - Markt op Woensdag 18 April a. s. Ingevolge een aanschrijving van den minister van justitie oefenende rijksveld wachters zich in het schijfschieten met de karabijn. In de pauze ging een der bezoekers van het circus te Amsterdam naar den stal om de paarden te zien. Hij waagde zich te dicht bij een der dieren, dat hem onverwachts een paar trappen gaf, waar door hem vier ribben werden gebroken. Hij werd met een rijtuig naar zijn woning gebracht, waar hij kort daarop aan de bekomen verwondingen overleed. In de strafgevangenis te Leeuwarden is aan het navolgend getal gevangenen door Z. M. den Koning afslag van hun verderen straftijd verleend aan 2 van 4 maanden, aan 7 van 3, aan 5 van 2 maanden, aan 3 van 6 weken en aan 2 van 1 maand. Tengevolge het ijskruien in de Zui derzee, is aan het havenhoofd te Blokzijl belangrijke schade toegebracht, welke vol gens deskundigen wordt geschat op on geveer f2000. Omstreeks 15 meter palen zijn geheel afgebroken. Vrijdagavond ontstond in de woning van I. A. Lemans, in kruidenierswaren, aan de Varkenmarkt te Dordrecht, een binnenbrand, die echter van geringe be- teekenis bleek te zgn. Bij de pogingen tot redding en blussching schijnt zekere Willem van Nimwegen, een sledenaars- knecht, zich in zijn ijver te ver gewaagd te hebbenalthans hij stortte van het tamelijk booge dak naar beneden, met het noodlottig gevolg, dat hg met gebroken nek op de plaats dood bleef. De ongelukkige, een oppassend werk man, braaf echtgenoot en vader, laat 7 kinderen na, waarvan het jongste 3 jaar. Sedert eenige dagen is te Nijmegen spoorloos verdwenen de stafmuzikant v. H., van het 5de reg. inf., aldaar in gar nizoen, een vrouw eu vijf jeugdige kin deren in benarde omstandigheden achter latende. Te Abcoude kwam een voerman, die een poosje in gezelschap van eenige Duitsche straatmuzikanten vertoefd had, tot de onaangename ontdekking, dat deze kennismaking hem op 40 gulden te staan was gekomen. Dit bedrag toch werd later door hem gemist en is, naar hij vermoedt, in handen van de heeren musici overgegaan. Dat het bedelen ook in onze zuide lijke provinciën bg de langdurige koude op groote schaal wordt uitgeoefend, laat zich begrijpen. Als merkwaardige nieu wigheid op dit gebied hoorden wij dezer dagen van een bedelaar in Noord-Brabant, die een abonnement 3e klasse op den Staatsspoorweg bezat, en daarmede ge regeld de provincie bereisde. Voor de arrondissements-recbtbank te Maastricht stond Woensdag terecht: Maurits Hellendag, oud 33 jaar, koop man in granen, laatstelijk woonachtig te Beek, thans te Sittard, beschuldigd van poging tot moord, op den burgemeester van Beek. Uit de behandeling van de zaak is geble ken, dat by den beklaagde herhaaldelijk brie ven waren bezorgd, welke bedreigingen bevat ten, en dat voorts, volgens verklaring van den beklaagde en diens dienstmeid, aan de wo ning van den eersten baldadigheden werden gepleegd. Beschuldigde had hiervan aan de justitie en politie en ook aan den burgemees ter kennis gegeven, welke laatste beloofde, zich persoonlijk van die rustverstoringen te komen overtuigen. Toen nu in den nacht van 3 op 4 Januari 11. de burgemeester en de veldwachter in de nabijheid van beklaagdes woning tusschen 12 en 2 uur de wacht hielden, gebeurde het, dat Hellendag, voetstappen hoorende en meenende, dat het die van rust verstoorders waren, met een revolver gewa pend en gevolgd door zijn vader, broeder en een waker, naar buiten liep en een of meer schoten op den burgemeester, dien hij niet kende, loste, waardoor deze in de zyde werd verwond. De beklaagde, zijne vergissing be merkende, gaf zijn leedwezen te kennen 'en beloofde alles te zullen goedmaken. De bur gemeester, de hoofdgetuige in deze zaak, ge looft ook niet, dat beklaagde, die zeer bijziende is, hem herkend heeft, maar verklaart, dat het pistool zoodanig was gericht, dat er gevaar voor treffen bestond, wat door Hellendag wordt ontkend, die beweert alleen de bedoeling te hebben gehad, hem, die aan zijn woning de rust verstoorde, vrees aan te jagen. Het O. M., toegevende, dat het niet in de bedoeling van den beklaagde was gelegen, den burgemeester te dooden, hij toch voornemens was een mensch van het leven te berooven. Z. E. A. requireerde derhalve schuldigverkla ring aan poging tot moord en veroordeeling van den beklaagde tot een gevangenisstraf van 2 jaren, met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming van den beklaagde. De verdediger, mr. Haex kon niet begrij pen, hoe men hier van poging tot moord kon spreken, daar waar nog niet eens zwaar li chamelijk letsel was toegebracht. Hy ontkent de bedoeling van beschuldigde om te dooden, die enkel heeft geschoten om de rustverstoor ders, die hij meende voor zich te hebben, te verdrijven. Hij concludeerde derhalve tot het opleggen eener boete aan zijn cliënt ter zake van mishandeling, en wat de gevangenneming betreft, refereert hij aan de uitspraak van het Hof te '8 Bosch dat die gevangenneming tot 2 malen toe heeft geweigerd. Uit Oude-Niedorp wordt van 5 April Gisteren heeft in het tot deze gemeente behoorende Zijdewind een droevige ge beurtenis plaats gegrepen. Bij gelegen heid van verkoop van een inboedel zakte een man door den zolder van het huis. Een tweede persoon, mede aldaar aan wezig, wilde hem nog te hulp komen en grijpen, maar stortte daardoor mede naar beneden en kwam met het hoofd op de steenen neder, tengevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Eerstbedoelde per soon viel bewusteloos neder en was Vrg dag nog niet tot zgn verstand terugge keerd. Sedert ongeveer 3 weken wordt een alhier woonachtig jonkman vermist. Men zegt, dat zijn pet in het Noordholl. ka naal gevonden is en vreest dus dat hg door het gs gezakt en verdronken zal zgn. Twee gelgkoar.iige lotelingen in de gemeente Willige-LaDgerak moesten, we gens een bij de loting begane onregel matigheid, opnieuw loten, bij welke ge legenheid hij, die eerst het hoogste nummer trok, nu het laagste uit de bus haalde en omgekeerd. De heer P. H. Hugenholtz Jr., de voorganger der Vrije gemeente te Am sterdam, gaat in deze week naar Grand Rapids (Noord-Amerika), waar zgn broe der leider eener zelfde Vereeniging is. Verschillende vergaderingen zullen daar gehouden worden, waarin over de belan gen van beide Vereenigingen zal worden gesproken. In een bericht uit Hirschberg van Zaterdag wordt gemeld: Langs het geheele Sudetengebergte valt er reeds 36 uren een dichte sneeuw. De spoorwegdienst kan slechts met groote vertragingen plaats hebbende trein uit Breslau, die hier ten 93/4 moest aanko men, is eerst ten 12 ure uit Dittersbach kunnen vertrekken. Tegelijkertijd werd uit Neurenberg Sedert gisterenavond heeft het aanhou dend gesneeuwddaardoor zijn heden voormiddag alle posten uit Noord-Duitsch- land weggebleven. De zwarte cilinderhoed, het geliefde hoofddeksel van het sterke geslacht, is op het punt zgn ouden roem te verliezen. De voor onwrikbaar gehouden hoed wordt bedreigd door een storm, die in Londen zgn uitgangspunt heeft. Daar aan den Theems, ziet men in de hoedenwinkels sedert eenige dagen donker blauwe, roode, lichtgrgze en bruine cilin derhoeden met lint van dezelfde kleur. In de bekende Jockey-club hebben zg reeds hun intocht gedaan en naar de hof leveranciers verzekeren, heeft de prins van Wales, de toonaangever van de Engelsche high life, reeds een half dozijn gekleurde cilinders besteld om na den hofrouw in gebruik te nemen. Naar men verneemt, zullen er in de aanstaande maand weder 4 bekwame leerlooiersknechts naar Pretoria via Lon den Kaapstad vertrekken, voor rekening van de Zuidafrikaansche Maatschappij tot bereiding van leder, gevestigd te Amster dam. Verder verneemt men, dat zg eerst bewijzen van bekwaamheid hebben moe ten afleggen in de leerlooierij Au Nord van de hh. Gebrs. Thomassen te Velp. Nog meldt men, dat de Maatschappij aan die gezellen f 24.per week betaalt met vrijen overtocht en vrg wonen aan de looiergen te Pretoria, behalve nog een gratificatie van f 3.per week, welke blijft staan tot de 3 jaren, waarvoor zg aangenomen werden, verstreken zgn. Te Parijs is een inschrijving geopend om onzen landgenoot, den 2e stuurman van de »Rhenania«, Marné, die in volle zee een stuurman van een Fransch schip met gevaar van eigen leven redde, een aandenken aan te bieden. Het zal een zeekijker zgn, waarop een toepasselijk opschrift is gegrift. Marine en Leger. De luit. t. z. der le kl. L. C. Rovers, de luit. t. z. der 2e kl. J. S. F. Gallaj eu de officier van gezoudh. der le kl. bij de zeemacht J. C. H. H. Mackay, uit Oost Indie in Nederland teruggekeerd, ziju op non-activeit gesteld. De adelborst der le kl. A. J. Loke wordt met den 16en dezer geplaatst in de rol van Zr. M«, opleidingschip Anna Paulowna en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. instructiebrik Castor. De minister van marine brengt, krachtens mach tiging des Konings, ter kennis van belangheb benden, dat in dit jaar bij het Koninklijk Insti tuut voor de marine alhier, na afgelegd vergelijkend examen, kunnen geplaatst worden 30 jongelieden, als adelborst voor den zeedienst. Gedurende bet eerste kwartaal dezes jaars zijn bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden in dienst getreden 59 jongens. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl- Sommelsdijk, onder bevel van den kapit.- luit.-t.-z. J. F. M. Lange, den 6en dezer weder van 8imonstad vertrokken, ter voortzetting van de reis naar de Oostkust van Afrika. Aan boord was alles wel. Naar het Duitse door AMO. 6) Mijnheer White had inderdaad weinig eet lust. Hij at eenige lepels soep, plukte onacht zaam met zijn vork aan de heerlijke visch en blijkbaar deed hij zijn souper met tegenzin. Op eens schoof hij zijn bord weg en stond op. //Ik schei uit", sprak hij, «ik ben veel te on gerust over het uitblijven van mijn vriend. Die verduivelde knaap!" Nu eens liep hij heen en weer, dan weer bleef hij staan, om dadelijk weer de kamer op en neêr te loopen. Zijn angst was duide lijk op het gelaat te lezen, zoodat de hótel- houder niet kon nalaten, hem herhaalde malen zijn deelneming in het geval te betuigen. Onverwachts keerde mijnheer White zich om en vroeg: //Heeft u reeds eenige lieden uitgezonden om mijn vriend te zoeken?" z,0 zeker, zeker! Ik heb ook de politie van het geval verwittigd". «Zoo moeten wij hem vinden, maar waar zou hij toch zijn? Ik begeef my niet ter rust, voordat ik hem gezond en wel voor mij zie staan, al moest ik ook den ganschen nacht opblijven. O, het is wezenlyk slecht van hem, zoo met mij te spelen". z/Het toont veel goedheid", zei de hótelhou- der, wdat u zoo bezorgd is over dezen dezen persoon". Hij wist niet recht hoe hij zich zou uitdrukken, want al noemde mijn heer White den uitblijver zijn dienaar, die hem op reis vergezelde, zoo scheen het hem toch toe, dat die andere toch zeer voornaam van voorkomen was, ja bijna nog voornamer dan mijnheer White zelf. Daarop nam de hótelhouder afscheid met de belofte, dat hij dadelijk boven zou komen, als er eenig bericht kwam. De man, die alleen bleef in het salon, zette zich in een gema'*kelijken leuningstoel en aam verstrooid een courant in handen, die de hó telhouder te gelijk met het souper had boven gebracht. Al zat hy in het nieuws te staren, hij zag er echter niets van. Hij bevond zich in die onrustige gemoedsgesteldheid van een mensch, die, om onverklaarbare redenen, in volslagen onzekerheid moet wachten. Dat uit blijven van den jongen man werd met ieder oogenblik onbegrijpelijker en de wachtende trachtte niet langer zijn ongerustheid te ver bergen. De courant was hem uit de handen gevallen en hij zat strak en stijf vol angst naar de deur te staren. Zoo verliep de nacht, de pendule sloeg drie uur, vier uur, vijf uur. Eindelijk begon de morgenscheme ring en de regen verminderde; John Muddie, de uitblijver, verscheen nog niet. De wach tende kon het ten laatste niet langer op den leuningstoel uithouden, hij sprong op en trad aan het venster, om by het nieuwe daglicht een blik naar buiten te werpen. Bijna een vol uur stond hij daar en staarde op de kade, die nu ledig en verlaten was. Juist sloeg, het zes uur op den naasten kerktoren - - daar stapte langzaam en schom melend (zooals de zeelieden doen) een oude matroos met verweerd gezicht langs de kade. Hij bleef voor het hótel staan en zag met zorg de vensters van de eerste verdieping na. Mynheer White klopte boven tegen de ruit, maar dat was blijkbaar bij toeval gebeurd en kon volstrekt geen bedoeling hebben op den verloopen matroos met zijn verwilderd voor komen. Dat begreep die man ook wel, hij bleef nog even staan kijken naar het venster, waar mijnheer White zoo juist verdween, en stapte toen weer door. Eindelijk misschien inziende, dat hij zijn vriend, die zoo onverklaarbaar lang uitbleef, in de eerste "uren niet zon wederzien en daarbij slaperig, na den onrustig doorwaakten nacht, sloot mijnheer White zorgvuldig de deur van zijn vertrekken en legde zk& aangekleed op het bed in de rechter zijkamer, om daar eenige uren te rusten en zoo mogelijk te slapen, gelijk het een man met een zuiver geweten past. IV. Tegen twaalf ure waren de grauwe regen wolken weggetrokken en de Novemberzon scheen aan een heerlijk blauwen hemel. Haar stralen schoten ook in het salon op de eerste verdieping van het hotel «De Kroonprins." Daar werd zacht op de deur geklopt, daar na iets luider en eindelyk zeer luid, waarby ook luide stemmen zich lieten hooren«Mijn heer Whitemynheer Whiteword toch wakker. Wij hebben een gewichtige bood schap voor u Men hoorde echter volstrekt geen beweging het salon en eerst na herhaald dringend kloppen ging de deur van het zijvertrek open en kwam de geroepene in het salon. Toen hij het kloppen weêr hoorde, zag hy onder zoekend door het venster naar beneden, om te zien of hij desnoods den sprong naar be neden zou durven wagen. Hij zette daarop zijn gelaat in de gewone plooi en naderde de salondeur, die op de gang uitkwam. «Wat is dat voor een geklop? Wie is daar, voorden duivel «Ik ben het, mijnheer, ik, de hotelhou der!" klonk het antwoord. «Vergeef mij, als ik uw rust kom storen, maar er is een ge wichtige tijding." De Amerikaan opende nu de deur en de hotelhouder trad haastig binnen zoo ont steld scheen de man, dat hij zijn logeergast niet eens «goeden morgen" wenschte, hij was blijkbaar geheel van streek en het was nu geen geschikte tyd voor beleefd heden en plichtplegingen. «Ik vrees, dat uw vriend uw dienaar gevonden is, mijnheerbracht de man in groote ontsteltenis uit. Mijnheer Whtie had deze woorden zeker onmiddellijk goed begrepen, hij werd blauw achtig wit in het gelaat, deed een stap achter uit en greep zich vast aan een leuningstoel. »Wat is dat? Ge wilt toch niet zeggen, dat De hotelhouder "wrong de handen en stelde zich wanhopig aan. «Hoe is het kunnen ge beuren ik begrijp het niet ja, men weet het nog niet zeker maar een vermoeden «Spreek dan toch spreek!" viel mijnheer White in en zag den man daarbij aan als een tijger, die hem wilde verscheuren. «Er is van morgen een moord gepleegd," bracht de hótelhouder weer met moeite uit. «Een moordriep mijnheer White en zijn gelaat kreeg weer een andere kleur. «Zooals ik zeg en als de ongelukkige niet onmiddellijk dood was, dan is hy het aa toch zeker. Wachters, die in de haven als nachtpolitie patrouilleerden, hoorden een gillend geroep om hulp. Zij haastten zieh voort in de richting, waar het geluid van daan kwam, zagen een man onder verdachte om standigheden wegvluchten in een boot en von den vonden «Wat vonden ze vroeg mijnheer White, die over zijn geheele lichaam rilde. «Een bijna levenloos lichaam met een schrik kelijke wond in de borsthet hart moet juist geraakt zijn." «Goede GodEn «De man is zeker reeds dood. Men bracht hem op het politiebureau. De dokter werd gehaald en gerucht aan de zaak gegeven. Nu is hij zeker al dood, de ongelukkige. De dokter een eerbiedwaardig man moet gezegd hebben, dat het blijkbaaa een moord is!" Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1