't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1085. WoensdagL25 April 1888. Zestiende Jaargang. INSCHRIJVING van Leerlilp voor ie Gemeente-Scholen KOSTELOOS ONDERWIJS. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. He Dochter m den Handelsraad. ülDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bumaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Ailvertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. en Ouders, die hunne kinderen met primo Mei wenschen geplaatst te zien aan de Openbare Lagere Scholen der Gemeente, moeten zich aan het School-Lokaal hunner wijk aanmelden op WOENS DAG den 25n APRIL e.k., des namid dags tusschen 1 en 2 ure, onder over legging van de bewijzen van geboorte en koepok-in enting hunner kinderen. Zij, die bet onderwijs voor hunne kin deren kosteloos verlangen, moeten zich bovendien aanmelden aan het Raadhuis, op MAANDAG den 30" APRIL e.k., des namiddags ten 1 ure. Helder, 21 April 1888. De Burgemeester der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE HELDER, 24 April 1888. In Noord-Holland en Friesland heeft Vrijdagmiddag een vrij hevig onweder ge woed, hetwelk op sommige plaatsen nog al schade heeft aangericht. In deze gemeente sloeg de bliksem in den molen van de heeren Janzen, en ver oorzaakte een begin van brand, wat men echter gelukkig nog in den aanvang wist te bedwingen. Van vele woningen werden de glasruiten verbrijzeld. Aan den Huisduiner weg, op korten afstand van de gemeente, werd door den bliksem een gedeelte van de straat opge broken en de aanvoerbuis van de water leiding vernield, waardoor de ingezetenen zich tijdelijk het gebruik van duinwater moesten ontzeggen. Met veel bezwaar ging de herstelling gepaard, doch door de goede zorgen van den hr. Schellinger, werd de breuk toch vrij spoedig voldoende voorzien, en kon de aanvoer weder geregeld geschieden. De «Vereeniging voor Gemengd Koor" zal op Zaterdag 5 Mei a. s. hare laatste uitvoering in dit seizoen geven, met welwillende medewerking van eenige dilettanten en den hr. Johan Snoer, solo violoncellist en solo-harpist van de Am- sterdamsche Orchestvereeniging. Vrijdag jl. werd ten Raadhuize al hier voor den tijd van zes achtereenvol gende jaren verpachthet pontveer over het Heldersch kanaal tegenover de Wind- steeg. Ingekomen 2 biljetten, als van Gebrs. Klein, ad. f335 en J. Bethlehem, ad. f350. Door den eerstaanwezenden ingenieur der Genie alhier zal op Woensdag 2 Mei a.s. worden aanbesteedhet doen van voorzieningen aan of bij militaire gebou wen in de stelling Helder (raming f1690). Een reiziger van hier naar Amster dam heeft Vrjjdag een portefeuille met f 950 in den trein verloren. Tevergeefs is er totnogtoe naar gezocht. Te Schagen werd een zware boom door den bliksem getroffen en van boven tot onder gespleten, terwijl de afgeslagen splinters de ruiten van een aan den over kant van den weg staand huis verbrij zelden. Hoewel hevig verschrikt, kregen de be woners toch gelukkig geen letsel. Het heeft den Koning behaagd, bij be sluit van 20 April 1888 no. 27, met ingang van den 20sten April 1888 lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek aan den minister van staat mr. J. Heems kerk Azn. een eervol ontslag te verleenen als minister van binnenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot minister van binnen landsche zaken den heer mr. JE. baron Mac- kay, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal alsmede bij besluit van 20 April 1888 no. 28, met ingang van den 21sten April 1888 lo. op het daartoe door hen gedaan ver zoek een eervol ontslag te verleenen aan de heeren mr. M. W. baron Du Tour van Bellinc- have, als minister van justitie A. W. P. Weitzel, als minister van oorlog mr. J. P. Sprenger van Eyk, als minister van koloniën J. C. Bloem, als minister van financiën jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, als mi nister van buitenlandsche zaken F. C. Tromp, als minister van marine J. N. Bastert, als minister van waterstaat, handel en nijverheid onder dankbetuiging V*.±±±l±JL^le en gewich tige diensten, door hentin ni uhn Koning en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot minister van buitenlandsche zaken, jhr. C. Hartsen, staatsraad in buitengewonen dienst tot minister van justitie, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot minister van marine, H. Dyserinck, kapitein ter zee tot minister van financiën, jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal tot minister van oorlog, J. W. Bergansius, kolonel der artillerie tot minister van waterstaat, handel en nij verheid, J. P. Havelaar, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Drenthe tot minister van koloniën, mr. L. W. C. Keuchenius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door het optreden van dit Ministerie zijn nieuwe verkiezingen noodzakelijk voor de Tweede Kamer in de kiesdistricten Amersfoort (voor den heer Mackay), Eede (voorden heer Keuchenius), Gouda (voor den heer Godin de Beaufort) en Maastricht (voor den heer Ruys van Beerenbroek). Zaterdagvoormiddag tusschen tienen en half elf hebben de nieuwe Ministers, in handen van Z. M. den Koning, den ambtseed afgelegd. De heeëdiging geschiedde ten overstaan van den Directeur van het Kabinet des Konings. De Ministers droegen geen ambts-cos- tuum, maar bargerkleeding, uitgenomen de hoofden van de militaire departemen ten (Marine en Oorlog,) die in groot tenue waren. Uit de inschrijvingen, tot dusverre ontvangen op de door het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging uitgeschreven lee ning van f 90,000, blijkt naar men ver neemt, dat velen in den lande gezind zijn mede te werken tot het tot stand komen van het technisch en financieel onderzoek naar de uitvoerbaarheid der ontworpen plannen. Intusschen, het gevraagde be drag is nog niet volteekend en toch is het noodzakelijk dat dit geschiede, zal het voorbereidingswerk volledig afdoende zijn. Het bestuur heeft daarom den ter mijn voor de inschrijving verlengd tot den 5en Mei. Wij vestigen daarop de aandacht, omdat het inderdaad wensche- lijk is, dat een groot deel van ons volk toone, zijn stoffelijke belangen te begrij pen, in dien zin, dat het een offer veil heeft voor een proeve, om het land grooter en welvarender te maken. Tot stationschef der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Schagen is be noemd de heer J. C. Konig, stationschef te Barneveld. Zaterdag wapperde de driekleur van Konings tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, voortvluchtig. Op het Damrak te Amsterdam is men druk in de weer met den aanleg van de perken, die tusschen een klinkerbestra ting zullen prijkenmet de boombeplan ting is men reeds goed op weg. Uit de kleistreken van Friesland worden zeer veel aardappelen getrokken naar de overstroomde streken van Duitsch- land, waardoor de overgroote voorraad langzamerhand vermindert. Bij gansche waggonladingen worden ze vervoerd. Een koopman nam dezer dagen 60 waggons tegelgk van de spoorwegmaatschappij in huur. Dat de Drentsche boer weet te woe keren met den tijd, blijkt uit het volgende Een jongmensch uit een der gemeenten zou in de vorige week in 't huwelijksbootje stappen. Op den bepaalden dag echter was de bruidegom nog druk aan het spit ten, en wellicht zou hij den arbeid nog niet hebben opgegeven, indien zijn moeder hem niet gewaarschuwd had As je nou niet opholden wilt, zeit Femme (het bruid je), dan gaot ze weer naor huis en zei 't dan maor 'n dag uitstellen. Te Groningen heeft de gemeentelijke gasfabriek over 1887 een winst opgeleverd van f 79,887,39, tegen f 96,355,691/s bi 1886. Bij kon. besluit is aan den hoofd- de met groen versierde heistellingen Politie p- c- va? der Drift, te het Centraal station te Amsterdatr de laatste paal voor de fnn-éerlng der bekapping in den groad was geslagen. Hiermede i« het wpvk echter nog niet afgeloopen. Na de aanbesteding toch is gebleken dat buitendien nog zes spanten verzakt waren, zoodat nu ook deze met penanten nog moeten worden afgebroken en van nieuwe fundeeringen worden voor zien. Een der lezers van het »Rotterd. Nieuwsblad* zendt aan dat blad een aar dig versje. Zijn doel schijnt te zijn om langs den meer en meer gebruikelijken weg een ver maning tot zijn vrouw te richten of wel om den mannen in het algemeen een soort liefdesthermometer aan de hand te doen de vrouw die tijdens het gure jaar getijde de schoonmaak begint, jaagt haar echtvriend ter deure en uit een andere deure in, terwijl wie het later doet, haar man niet eens tijdelijk uit den huiselijken kring behoeft te verdrijven, daar het lieve weer hem toch naar buiten troont. Volgen derwijze geeft de dichter aan zijn overkropt gemoed lucht: Schoonmaak! De vrouw, die weduw worden wil, Begint den sehoonmaak in April. Doch die haar man wenscht aan haar zij, Denkt niet daaraan voor 't laatst vanMei. Naar men verneemt, is de socialist J. A. Cohen, die wegens beleediging des -iihage, een belooniog toegekend tot een bedrag van vijfentwintig gulden. De Minister van Justitie heeft bij be sluit van 19 April j. 1. aan den hoofda gent voornoemd zijn bijzondere tevreden heid te kennen gegeven, wegens den ijver en het beleid, door hem betoond in het opsporen van den brief, die aanleiding heeft gegeven tot de ontdekking van ver scheidene andere brieven, welke door een thans ontslagen bewaarder in de straf gevangenis te 's Hage, van en voor ver schillende gedetineerden, zoowel preven tieven als veroordeelden, uit en in de ge vangenis werden gebracht en tusschen hen onderling bezorgd. Een nieuw toestel, «telaritogcaaf* genaamd, is dezer dagen door den Ame- rikaanschen werktuigkundige, Gray, uit gevonden. Het dient tot het overbrengen van korte mededeelingen, evenals de telefoon, met dit onderscheid, dat het gesproken woord door het geschrevene vervangen wordt. Als iemand aan het einde der electri- sche verbinding iets schrijft, worden aan het andere uiteinde de woorden zeer nauw keurig op een stuk papier weergegeven. Zoo loopt men geen gevaar van vergis singen als bij de telefoon. De geschenken die den Paus in zijn jubiléjaar zijn aangeboden, worden op een waarde van 40 a 50 millioen francs geschat. Flesschen van papier komen tegen woordig in Amerika meer en meer in ge bruik. Men verkoopt daar inkt, schoen smeer, lijm, enz. in papieren fleschjes. Die flesschen, van papier maché vervaar digd, en van binnen vernist, zoodat zij bestand zijn tegen vochten en znren, heb ben het voordeel boven glazen flesschen, dat ze goedkooper en minder broos zijn. De zoontjes van den Duitschen KroonprinsWilhelm, Eitel-Fritz en Adalbert, krijgen reeds een streng mili taire opvoeding in de kinderkamer. De oudste, van 6 jaren, voert het commando over de beide anderen. Als papa binnen komt, roep hijAantreden en de 3 knapen stellen zich naar de grootte >in gelid" op, «de pink op den naad van de broek," om een kus te ontvangen. Ingezonden. Binnen eenige dagen wordt het vol gende adres naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden Aan de Hoogmogende Heeren Leden van de Tweede Kamer der Staten-Q ener aal, te 's-Hagb. Mijne Heeren De ondergeteekenden, allen neringdoenden in de gemeente Helder, provincie Noord-Holland, nemen met verschuldigden eerbied de vrijheid zich tot uwe Hoogmogenden te wenden. Adressanten, reeds door den algemeenen stil stand in handel en nijverheid lijdende, gevoelen zich door het nadeel, dat de beide coöperatieve vereenigingen te Helder teweegbrengen aan den middenstand, verplicht hnnne bezwaren te ont zenuwen. Wij zien ons in de uitoefening van bedrijven of beroepen belemmerd en ons bestaan met ver nietiging bedreigd,door de werking van de coöpe ratieve vereenigingen Eigen Hulp, distriet Helder, en de Werklieden-T/ereeniging, onder de zinsprer' Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart f leden dezer vereenigingen zijn o. a. land- en zeemacht, loodspersoneel, geëu^ den en werklieden van 'a-rijkswerf. De eerstgenoemde vereeniging oefent uit het kruideniers- en gruttersvak in den uitgebreidsten zin met slijterij in wijnen en gedistilleerd en aanverwante artikelende laatstgenoemde het winkelvak ook in den uitgebreidsten zin, broodbak kerij, steenkolenhandel, begrafenis-, dragers-, en kraamvrouwenfonds, spaar- en voorschotkas, lees bibliotheek, tevens heeft zij twee gepatenteerde schoenmakers, die reparatie verrichten en nieuw werk leveren. In 1887 is door de vereeniging Eigen Hulp, district Helder, voor ruim f28000 omgezet, ter wijl het debiet der Werklieden Vereeniging ruim f 62000 bedroeg, zoodat in ronde cijfers ruim f90000 den Helderschen neringdoenden onttrok ken is door beide coöperatieve vereenigingen. Ten opzichte van 's rijks-lastenheffing veroorloven wij op te merken, dat de patentkisten niet gehe ven worden naar hun debiet. Wij vermeenden, dat alle personen in 's-rijks- dienst, verplicht waren den middenstand, die het grootste aandeel in de rijks-belastingen bijbrengt, te steunen, en niet het bestaan der neringdoen den, de kern van den middenstand, te vernietigen. Wij achten het dan ook noodzakelijk, dat aan alle personen in 's-rijks-dienst, verboden zal wor den om zich bij een coöperatieve vereeniging aan te sluiten. En dat ten opzichte der coöperatieve Naar het Duitsch door AMO. 10) Bij deze woorden lachte zij recht hartelijk. Ondertusschen knipoogde zij schalks tegen hem en schonk koffie in de kopjes, deed er melk en suiker bij, smeerde boter op de broodjes en was in één woord het beeld van een ge zellige, vriendelyke huismoeder. «U bent mijn beste, lieve moedertje," zei nu de luitenant, terwijl hij plaats nam op de sofa en een kus op haar kleine hand drukte. De dame ging naast haar zoon zitten en zag met welgevallen, hoe de broodjes tusschen zijn sierlijke witte tanden verdwenen, terwyl zy, in een hoek geleund, telkens met smaak een slokje uit haar kopje nam. «Nu moet je me ook wat vertellen, Richard!" begon de oude dame. «Heb je veel genoegen gehad? Ja, niet waar? En heb je veel ge danst «Dat spreekt vanzelf, mama! Een luitenant en niet dansenDat zou niet gaan «Er waren zeker schoone danseressen in overvloed, hè?" vroeg de dame verder. «Ja, dat spreekt vanzelf, op een partij bij den handelsraad." Zij hield nu even op en zag haar zoon onderzoekend aan. «Natuurlijk 'neb je veel met Eugenie gedanst, hè?1" De jonkman had zijn ontbyt geëindigd en schoof zyn bordje en kopje terug. Zyn wan gen kleurde zich nu gloeiend rood en hij ver meed het de oogen van zijn mama te ont moeten. «Ja neen, zooals men wil," gaf hij ont wijkend ten antwoord, doch zyn stem beefde. «U weet, mama, Eugenie wordt altijd door heeren omringd zij heeft ook plichten jegens anderen te vervullen en daar.... Veelbeteekenend knikte de dame met het hoofd, doch een droevige schaduw scheen haar gelaat te verduisteren. «Ja, ja, men verdringt zich om haar, omdat zij de dochter is van een onmetelijk rijken vader," klonk het met een zucht van haar lippen. Plotse ling legde zij haar hand op zijn arm en zei: «Richard, mijn zoon, wees openhartig tegen over mijJe bent ontstemd wat heb je met Eugenie gehad?" De jonge officier keek nog altijd terzijde en ook zijn voorhoofd fronste zich. «Niets, ma ma," antwoordde hij eindelijk, toen zijn mama hare vraag herhaalde. «Ik zou liegen, als ik zei, dat Eugenie in iets te kort kwam.... kijk, mama" en hij greep haar handen en keek haar diep in de oogen, »ik heb Eugenie zoo lief, zoo lief, dat ik het niet kan uitspreken. Als ik in haar donkere oogen zie, is het mij of ik in een diep geheim zie, en als ik haar stem hoor, dan.... dan...." «Mijn beste jongen!" riep de dame getrof fen uit en drukte hem hartelijk de hand. »Je v irdient gelukkig, heel gelukkig te wor den." «Ziet u, mama, en juist, omdat ik Euge nie zoo lief heb, zou ik haar zoo gaarne alleen bezittenIk zou haar liefst brengen op een eiland, waar geen menschen wonen en haar daar behoeden als een schat. Nauwelijks kan ik het verdragen, als zij met een ander spreekt.... en als zij tegen een ander lacht.... ja, ik weet, dat het onschuldig is en zij moet het doen, omdat de plicht van een dochter des huizes het meêbrengt.... maar het grijpt mij in het harteen hevige jaloezie en enHier brak hij uit in een kort verle gen lachje. «U zult mij voor een dwaas hou den, mama, als ik op klaarlichten dag spo ken meen te zien.... en ik weet wel, ik ben niet rechtvaardig tegenover Eugenie.... zij is zoo lief en goed voor mij.... maar...." «Je bent een dweeperd," fluisterde zijn mama en keek hem daarbij in de heldere blauwe oogen. «Precies zooals je vader zali ger, zoo openhartig en zonder valschheid. De Hemel heeft mij veel geluk geschonken, zulk een man en zulk een zoon! Ik hoop, dat je recht gelukkig met Eugenie wordt, myn zoon.... maar ik vrees...." Zij keerde haar gelaat af en zag nadenkend voor zich. «Neen, mama, spreek zoo niet u weet, dat het mij leed doet.... ik zou niet zonder Eugenie kunnen leven," smeekte de jonkman met weeke, bevende stem. «Och, kom, ik ben een oude vrouw, ge moet op mijn gebabbel maar niet letten/' vleide mama. «Zie je, ik ben zoo trotsch op je en nu wil het er bij mij nog niet goed in, dat een graaf Yon Löwenberg zou trouwen met de dochter van een koopman." «Moeder!" riep nu de jonkman beleedigd. «Neen, mijn beste jongen, je moet niet boos zijn," vleide zij weêr. »Ik ben zoo trotsch op je, omdat ik veel vreugde van je beleef en nu doet het mij leed, als ik zie, dat je door dat meisje met geringschatting behandeld wordt...." zij hield op met spreken, de tranen stonden haar in de oogen. «Neen, neen, mama, zoo was het niet ge meend," riep de jonge officier nu geruststel lend. «O, zy is goed voor mij.... nog by het afscheid reikte zij mij haar hand en ik mocht ze kussen.... o, ik weet, dat zy mij bemint, zooals ik haar bemin." Hier hield hij op en zag tot zijn schrik op de klok, die juist 11 uur sloeg. Hij sprong oo en streek verlegen langs [zijn knevels. Wel, u hebt gelijk met mij een langslaper te noe men; precies halftwaalf wordt het wacht woord gegeven en nu zit ik hier nog bij de koffie. Maar nu zult u eens zien, hoe gauw ik mijn uniform kan aantrekken!" Vlug was hij in de zijkamer, riep zijn op passer, die juist de edele kunst van het laar- zenpoetsen beoefende en geen tien minuten later stond hij gelaarsd en gespoord in volle uniform voor zijn mama, die met moederlijke trots hem aanzag. Audieu, mamaatje," zei hij en drukte haar tot afscheid een kus op het voorhoofd, «bin nen twee uren ben ik terug, intusschen kookt u zeker voor ons een heerlijk middagmaal." «Ja, ja, langslaper," zei de oude dame schertsend, met den vinger dreigend, «ver diend heb je het eigenlijk niet!" «Nu, wat zal myn strenge mama koken?" vroeg Richard. «Schildpadsoep, kippenbout en...." «Wacht maar," luidde het antwoord der gravin, «je krijgt boonensoep met schapen- vleesch, ik zal je wel straffen." Brrr! ik huiver ervan. Wees toch gena dig, mama, ik bid er om, als een berouw hebbend zondaar. Maar nu moet ik werkelijk voort, het is meer dan tijd en precies op tijd komen is één der voornaamste deugden van een militair." Nogmaals kuste hij zijn mama de hand en verliet na een militairen groet de kamer. De gravin snelde naar het venster en boog zich voorover, om haar zoon te zien uitgaan. Naar ouder gewoonte, keek deze naar boven, wenkte nog even tot afscheid met de hand en stapte toen haastig voort. De oude dame keek hem na, tot hij in de verte om een hoek verdween, sloot daarna het venster en begaf zich aan haar dagelijksche werk als huismoe der. Tot groot leedwezen van den hótelhouder was de heer White slechts weinige dagen in het hotel «De Kroonprins" gebleven en toen verhuisd naar het prachtige paleis van zijn halfbroeder. «Zulk een gast krijgen wij niet spoedig weder," had de hótelhouder zuchtend tot den opperkellner gezegd, terwyl zij de équipage nastaarden, die de handelsraad ge zonden had, om zijn halfbroeder af te halen. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1