't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. f r JTo. 1586. Zaterdag 28 April 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DEE WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. - ül3onn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advei'tentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRI.JDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 33 m. Onderg. 7 u. 22 m. Zondag 29 Maandag 30 MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Donderdag 3 Laatste Kwartier. Vrijdag 4 Zaterdag 5 HELDER, 27 April 1888. Opening der Xieuwe Kamers. De Staatscourantbevat een kon. be sluit van 24 dezer, waarbij, op de voor dracht van den Raad van Ministers van 23 te voren eu in verband met art. 103 en art. VI van de additioneele artikelen der grondwet, wordt bepaald, dat de zit ting van de nieuwe Kamers der St.-Ge neraal zal worden geopend in een ver- eenigde vergadering der beide Kamers op Dinsdag 1 Mei a.sM des namidd. 1 uur. Z.M. de Koning heeft besloten, dat de zitting van de nieuwe Kamers der Staten-Generaal door een commissie van Ministers van zijnentwege zal geopend worden. De reden waarom de miliciens van de lichting 1887, die aangewezen waren om 30 dezer met onbepaald verlof te ver trekken, tot nader order onder de wape nen moeten worden gehouden, is, dat de bataljons infanterie door dat vertrek (on geveer 60 a 70 man per bataljon) zoo danig zouden worden verzwakt, dat niet altijd gevolg zou kunnen worden gegeven aan de in de laatste dagen toenemende aanvragen om detachementen infanterie, tot beteugeling of voorkoming van onge regeldheden Op 31 December waren in de Prins Hendriksstichting voor oude en gebrekkige zeelieden te Egrnond aan Zee 64 ver- pleegdon. Een nieuwe zaal zal er bij gebouwd worden, indien de geldmiddelen zulks toelaten, waardoor de stichting plaats zal kunnen bieden aan 90 oude Janmaats. De stichting ontving aanzienlijke git ten, o.a. van beeren directeuren der O. I. Handel en Reederijen f 2000, van mr. H. M. f 500, van den beer P. W. Jaüssen f 300, van mevrouw Janssen-Arriens f 300, enz. Legaten ontving zij van wijlen rae- juffronw P. E. Meyer te Amsterdam f 2586, wijlen mej. A. M. Nieuweling f 5000 bezwaard door vruchtgebruik. 36 leden en 142 donateurs traden toe, bun bijdragen waren f1183.. Evenwel ver loor de stichting door overigden 42 leden en donateurs. De beer P. E. A. Van Hall is tot directeur benoemd. Volgens de rekening en verantwoor ding, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een som van f 20,615, droegen HH. MM. f 500 jaarlgksche contributie bij ea H. K. H. Prinses Wilhelmina f 200. In de laatst gehouden vergadering van bet hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van de Ned. visseherij is o. m. besloten een schrijven te richten tot de aanzienlijken in Nederland, ten einde bun stem te vragen voor de vereeniging, zoo als dit in Engelaud, Schotland en Daitscbland zoo algemeen plaats vindt voor die instellingen daar te lande. Verder werd behandeld een verzoek der afdeeling Ierseke, omtrent bet brengen van oesters van vreemden oorsprong op sommige verpachte perceelen, terwijl dit weer verboden was op andere banken. Naar aanleiding biervan werd besloten den betrokken Minister in overweging te geven, den adviseur voor de visscherijen een onderzoek op te dragen, omtrent het onderscheid tusschen de vreemde en de Zeeuwsche oesters. Daarna werd definitief vastgesteld het ontwerpreglement voor een verzekerings maatschappij van visschersschepen tegen zeegevaar en werd bepaald, dat thans zoo spoedig doenlijk aan de orde zal worden gesteld de bespreking van een grondslag voor een Verzekerings- Maat schappij, ten behoeve der nagelaten be trekkingen van verongelukte visschers en voor ouden van dagen. De tweede algemeene vergadering der vereeniging zal dit jaar Woensdag 30 Mei te Rotterdam worden gehouden. Een ontzettend voorval-heeft te Amsterdam plaats gehad. Men vond bij de in aanbouw zijnde huizen achter bet Sarphatipark een man zitten. Eerst dacht men, dat bet iemand was, die daar zat te slapen, doch bij nader inzien bleek, dat hij zich door een revolverschot in de rechterslaap van bet leven had beroofd. Naast hem lag een revolver, waarop nog vijf schoten zaten. Een ooggetuige verhaalt, dat een der omstanders zei: »Hoe is bet mogelijk dat iemand zoo iets doen kan, dat is toch wel 't laatste daar je toe komt". Eenige uren later beeft diezelfde man zich in zijn woning door den strop van bet leven berooid. Men zegt dat zijn doel slechts was door vertoon zijn vrouw schrik aau te jagen en niet om zich te dooden. Goedkoop spek Nieuwe concurrentie hebben de spek slagers te wachten door den invoer van een ontzaggelijken voorraad spek uit De nemarken. Volgens veler bewering zal de prijs nog lager zijn dan van bet Ame- rikaansche en munt de qualiteit uit boven laatstgenoemde. Voorzeker geen aange name tijding voor diegenen van de spek slagers, welke met een kelder vol spek op den goeden tijd zitten te wachten. De Stoomvaart-Maatschappij Ne derlandheeft in 1887 gelukkig gevaren. Na belangrijke afschrijvingen op materi eel, gebouwen, enz., kan nog een dividend van 6 pCt. aan de aandeelhouders worden uitgekeerd. De commissie van ondersteuning voor de nagelaten betrekkingen van de bij de ramp van 6 Maart 1883 omgekomen visschers van Peaseus en Moddergat heeft in bet vorige jaar uitgekeerd f 8399,80. In de vijf jaren, die nu verloopen zijn, werd uitgegeven de som van f54,003,62. Opmerkelijk is bet, dat van de door de ramp ontstane weduwen slechts één is overleden eu één is hertrouwd. Te Harderwijk heeft in de laatste dagen veel schurkerij plaats gehad door personen, die zich voor den Indiscben dienst wilden laten inschrijven. Er kwamen nl. velen, die onder een valschen naam wilden dienstneinen, natuurlijk niet om huu voorbeeldig gedrag. Het grootste gedeelte dezer personen bestond uit Bel gen, doch met behulp van de Belgische politie, die juist aanwezig was, werd bet bedrog nog tijdig ontdekt en verijdeld. J. A. Lunt te Amsterdam, die op 20 Maart voor zijn baas was gaan stem men, krijgt 3 dagen gevangenisstraf. De eiscb was 14 dagen. De Rechtbank te Amsterdam, 4e kamer, veroordeelde Dinsdag de dienstbode Jane Kuypers, wegens kinderdoodslag, tot éen jaar gevangenisstraf. De socialist Domela Nieuwenhuis trad Maandagavond voor een talrijk pu bliek te Almeloo op. Hij deelde mede, dat het comité der werkstaking f 1600 bad overgehouden, waarvoor naar zijn meening een vergaderlokaal, volksbakke- rij of dergelijke blijvende instelling op gericht moest worden. Om deze in stand te kunnen houden was samenwerking en aansluiting aan zijn partij noodig. Vrijdag 20 April stierf in bet gesticht te Evere bi) Brussel de br, Celestin Jac- ques Leonard Keuller, arm en vergeten door het volk, dat in uitbundige geestdrift ontbrandde, toen destijds een telegram de verovering des Kratons meldde. Keul ier was de eerste, die met de Ned. vlag voorzien, en den degen in de vuist, van de borstwering sprong, midden tusschen de woedende Atjebneezen. Schrik en ver bijstering waren van deze heldendaad het gevolg, en spoedig daarna sprongen meer dere Hollanders Keuller achterna. Een geweerschot verbrijzelde Keuller's kaak been en gebit, zoodat bij naar de ambu lance gebracht werd, en langzaam her stelde. Nooit is openbaar de scboone daad van Keuller erlend, zelfs niet toen hij, iu Brussel wonende, en door eenige gepen sioneerde Ned. officieren daartoe aange spoord en van reisgeld voorzien, zich, nu juist één jaar geleden, in 1887 bij gele genheid der Aprilfeesten naar Amsterdam begaf en op audieutie bij den Koning ging om eenigen steun te vragen. Er waren formaliteiten te vervullen, waaraan hij, na een tijdsverloop van zooveel jaren, niet meer kon voldoen, niettegenstaande vele pogingen tot de vervulling er van door hem zgn aangewend, te 's-Hage, Tiel en andere plaatsen, om zijn papieren te krijgen. Omtrent bet sneuvelen van den zee officier Holtzapftei schrijft de Atjeh-cor- respondent van de Locomotief Toekoe Oemar te Rigas beeft bet te kwaad met zijn huurlieden en is in oor log met den hoeloebalang van Tenom. Zr. Ms. stoomschip Bali, kruisende in de wateren om den peperhandel te beletten, was getuige van bnn gevecht en zond twee gewapende barkassen in de nabijheid van Pati om, zoo mogelijk, Tenom te ondersteunen. Deze barkassen, onder com mando van den ln officier van Zr. Ms. stoomschip Bali Holtzapfiel, kwamen op pl. m. 150 meter van het strand, waarop door den vijand gevuurd werd, met het ongelukkig gevolg, dat de le officier een doodelijk schot in de borst kreeg, waar aan bij onmiddellijk overleed. Zgn stof felijk overschot werd met de gebruikelijke honneurs op Dinsdag 6 Maart op bet kerkhof te Petjoet ter aarde besteld. De bewegiug onder de veenarbeiders te Nieuw-Amsterdam breidt zich boe lan ger hoe meer uit. en beeft reeds de meer oostelijke streken van Drente bereikt. De officieele berichten te Groningen ont vangen, luiden dat de toestand te Nieuw- Amsterdam zelf^nj gunstig is. Er kwam echter aanvrage om een detachement troepen voor den Weerdingermond, waar, naar men verhaalde, reeds een paar bui zen in brand zgn gestoken 80 manschap pen zijn dan ook onmiddellijk, onder be vel van den ln luitenant Zanino, van Groningen derwaarts vertrokken, zoodat nu reeds drie afdeelingen infanterie op de bedreigde punteu aanwezig zijn. Te ho pen is bet, dat een ernstig optreden ver meden kan worden en bet alleen bij machtsvertoon zal behoeven te blijven. Te Winschoten zgn in de laatste dagen een zestal kraamvrouwen overleden, naar men zegt aan bloedvergiftiging. De 24-javige dochter D. te Yenloo, die dezer dagen in bet huwelijk treden zou, moest bij aanvrage van de daartoe vereiscbte bescheiden vernemen, dat zij niet in de geboorteregisters van den Bur- gerl. Stand was ingeschreven. Natuurlijk moet bet huwelijk nu uit gesteld worden. J. Ch. te Bergen-op-Zoom isWoens- dagocbtend gevankelijk naar Breda ge transporteerd, beschuldigd van brand stichting onder verzwarende omstandig heden, in zgn woniDg in den nacht van 23 op 24 dezer. De familie N. te Margraten (Limb ontving voor eenige dagen uit Valencia (Spanje) drie in bet Franscb geschreven brieven, onderteekend door den griffier der provincie Valencia, en voorzien van Spaanscbe zegels. In die brieven wordt de familie N. uitgenoodigd aan den ou- derteekenaar een som van f500 over te zenden, ten einde, een familielid, een ze keren C.die omstreeks 1859 Margraten verlaten heeft en thans te Valencia ge vangen zou zitten, vrij te koopen. Het is weer de oude geschiedenis van een verborgen schat, welke uit den grond zal moeten opgegraven worden door ie mand, die in het buitenland gevangen zit en die geldelijke hulp noodig beeft om zijn vrijheid terug te krggen. Met tus- schenruimte van eenige jaren, wordt tel kens datzelfde middel nog eens beproefd, en onwillekeurig moet men gelooveu dat de visschers nog al eens sbeetc hebben, wijl zij zoo blijven bengelen. De familie N. is gelukkig zoo verstan dig geweest de gevraagde som niet op te zenden. De export-varkensslachterij van de firma Thompson Co. te Assen is iuge- rieht voor liet slachten, schoonmaken en bewerken van 600 varkens per dag Dinsdagmorgen ongeveer half vijf brak brand nit op den zolder eener ar beiderswoning in de zoogenaamde Poort van 's lands Welvaren", een onaanzienlijk steegje in de onmiddellijke nabijheid van de gemeente-gasfabriek te Bergeu-op-Zoom. Het vuur was spoedig gebluscht, zoodat alleen bet dak vernield werd, terwijl de schade aan huisraad enz. niet noemens waard is. Daar onmiddellijk aan kwaad willigheid werd gedacht., is- de bewoner, zekere Chupèï, v^vver van beroep, eu iemand van geen gunstig gedrag, als de vermoedelijke dader in hechtenis geno men. De man beeft reeds bekend en zou Woensdag naar Breda worden getranspor teerd. Als men bet gerucht gelooven mag, zou het doel van den brandstichter ge weest zijn om zijn 20-jarigeu zielcelgken zoon, die hem erg tot last was, op deze verschrikkelijke manier om het leven te brengen en zoodoende van hem ontslagen te worden. Woensdag had te Brussel bet kerke lijk huwelijk plaats van prinses Aremberg met prins Croy. Een ontzaglijke menigte verdrong zich om het hotel van den her tog en om de kerk, zoodat de politie machteloos was baar in bedwang te hou den. Er hadden toen schandelijke wan ordelijkheden plaats. Bij bet verlaten van de kerk werden de gehuwden onthaald op een geweldig fluiten, uitjouwen en zingen van deunen, o. a. van-de »Mar- seillaise«. De rijtuigen werden door het schreeuwende grauw achtervolgd, en de genoodigden maakten zich te midden van het tumult uit de voeten. Het volk heeft iu dezen trant zijn misnoegen wil len uiten over de wijze, waarop zekere leden der familie zich gisteren ten raad- huize hebben aangemeld, bij gelegenheid van het voltrekken van het burgerlijk huwelijk. Er werden verscheidene belha mels gevat. Er waren oogenblikken, dat het tumult werkelijk naar een oproer geleek. In een kolenmijn te Workington (Eng. graafschap Cumberlaud) heeft een noodlottige ontploffiag plaats gehad. Er was in die mijn, waar 400 meuschen wer ken, braud ontstaan, en 35 mannen wa ren er bezig met pogingen om het vuur te stuiten, toen een hevige knal, een ge weldige schok eu dikke rookwolken, welke uit de mijn opstegen, de bovenzijnden een geweldige ontploffing verkondigden. Men stelde onverwijld pogingen in het werk, om de mannen beneden te redden. Maar van de 35 mannen waren 28 dood en 4 zwaar gewond. Van de laatstgenoemden stierven 2, kort nadat men hen boven had gebracht. 3 anderen waren licht gekwetst. 19 paarden kwamen er om het leven. In@ezond.en. Mijnheer de Redacteur! In bet „Batavia*8 Nieuwsblad" No. 62 (3e blad), van Zaterdag 11 Februari 1888, komt een inge zonden stuk, onderteekend door een „onderofficier bij de Marine", voor, onder bet opschrift„Een Ondersteuningsfonds voor de Marine f (zie ook bet „Vliegend Blaadje" van 4 April jl.) waarop, boe wel er sommige waarheden in staan, volgens mijn bescheiden meening heel veel valt af te din gen- Daar bet belang van het fonds medebrengt, dat niet alleen de nadeelen, maar ook de voor deden bekend worden, neem ik de vrijheid, ge noemden onderofficier beter in te lichten, in de hoop. dat hij bij een volgende gelegenheid zich beter zal laten inlichten, alvorens te schrijven en een oordeel over zijn collega's uit tc spreken, dat van allen grond is ontbloot. Om dit doel te bereiken, wend ik mij beleefd tot u om een kleine plaatsruimte in uw geacht en veelgelezen blad. Bedoelde onderofficier toch, beklaagt het dat de in 1879 door het Rijk voorgestelde oprichting van een wedüwenfonds, schipbreuk heeft geleden ook ik vind het recht jammer, doch gedane za ken nemen geen keer en in plaats daar nu nog over te treuren, is het beter dat de handen inéén geslagen worden om te trachten of hetgeen in !79 mislukte, niet in '87 zou kunnen slagen. Tot nog toe hebben de H. H. oprichters alle eer van hun werk; de oprichting van het fonds is thans een voldongen feit; of het levensvatbaarheid zal hebben kan ik natuurlijk niet met zekerheid zeg gen ieder heeft er zijn beste krachten ann ge wijd, bewijze de symphatie die het fonds bij alle autoriteiten, als ook bij onderofficieren en minderen mocht ondervinden (het aantal gewone leden be draagt thans in Nederland pl. m. 1300) en nu onverwachts tracht één onderofficier van diezelfde Marine door zijn voorbarig ingezonden stuk de zaak te doen mislukken en dat wel in bewoor dingen, die voor zijne collega's vrij beleedigend en voor hem zelf minder passelijk zijn. Het doel van het fonds is door genoemden onderofficier onjuist opgegevenals bewijs hiervan laat ik hier artikel 2 der statuten volgen: „Het fonds stelt zich ten doel aan de deel» „hebbers onderstand te verleenen votr zoove „zij den dienst zonder of met een klein pe „oen, wegens lichaamsgebreken hebben moei „verlaten, en daarbij hulpbehoevend zijnaa „de hulpbehoevende weduwen eu weezen, do „deelhebbers achtergelaten, en verder hulp te „verschaffen, waar het binnen den kring zijner „leden, en in bijzondere omstandigheden ook „daar buiten bij de zeemacht, f noodig en wen- „schelijk mocht zijn." Hieruit blijkt dus overtuigend, dat zijuc vrees, dat leden die door aanhoudend verblijf in Neder land na volbrachten diensttijd of anderszins, geen hoog pensioen bekomen, later de grootste vruch ten van het fonds zouden plukken, totaal onge grond is. Het bovenvermelde doel is m. i. prach tig, en hoewel ik hem gaarne toegeef dat de be- langeu der weduwen n weezen hoofdzaak moeten blijven, vind ik tcch ook het andere punt schoon genoeg, om het vau mijn kant van harte toe te juichen; ook daar het m. i. volkomen geschikt is om tot het ook door mij zoo zeer gewilde doel, onderlinge eenheid, te geraken, en daarna, door de eenmaal vereenigde onderofficieren, als één man tot het behartigen der belangen van den onderofficiersstand kan worden overgegaan. Het is toch waar dat het gehalte der ouderofficieren gedurig verbetert en waarom zou een fonds (in mijn oog een zinnebeeld dier vooruitgang), het geen in 79 door het. langzamerhand verdwijneud geslacht werd verworpen, nu door de tegenwoordige onderofficieren niet. met geestdrift begroet worden? De oprichting van het fonds is echter geschied. Het grooter of kleiner aantal leden zal uitma ken of het recht van bestaan heeft, doch ik voor mij ben overtuigd, dat, als het fonds eens door gebrek aan deelhebbers in duigen valt, dit daar aan te sditeD zal dat wij voor genoemd doel nog niet rijp zijn .jx beter deden nog 10 h 20 jaren te wachten, dan zullen deze mildere idecn zeker wel ingang vinden. Genoemde onderofficier verwijt zijne co" ook, niets nuttigs of degelijks tot^stii nen brengenzeer vleiend inderc VV *9 doet niets ter zake wanneer het wah. oprichting van dit fonds echter is Wla' oe- wijs voor het tegendeel en maakt, zijn ingezonden stuk op mij den indruk alsof hij zelf tot de categorie behoort, die, om zijn eigen woorden te gebruiken, vermeenen de wijsheid in pacht te hebben eu het schoone spreekwoord „Eendracht maakt macht" wel kennen, doch niet in toepassing wenachen of weten te brengen, anders had bij tenminste zich eerst goed van het doel op de hoogte gesféia voor met dergelijk geschrijf voor den dag t komen. Was het doel werkelijk zooals door hem is be doeld, dan zou hier de toetreding niet zoo groot zijn geweest, daar wij toch ook niet met blind heid geslagen 'zijn. Zoodanige verwijten zijn m. i. uitstekend ge schikt 0111 te beletten dat men elkander leert be grijpen, steunen en verdragen, doch dan valt het verwijt ook terng op genoemden onderofficier zelveu. En nu bet een en ander over de thans be staande vereenigingeu. De voornaamste reden, waarom de door ons zoozeer gewilde eenheid en samenwerking tussohen de vereeniaingen Admiraal de Ruijler, Van Speijk en Eendracht niet zoo spoedig tot stand komt, is, volgens mijne opinie in hoofdzaak daaraan te wijten, dat eerstgenoemde een wedüwenfonds heeft, de beide andereu echter niettoch verklaar ik, en dit wel op gezag van hen die uit den aard der zaak goed op de hoogte moeten zijn, dat we gedurig het groote doel naderen en de verhou ding tusschen de vere'enigingcn onderling, zoo vriendschappelijk mogelijk is. Over de vereeni ging Vooruitgang zij ons streven behoef ik niet verder te spreken, daar deze niet bestaatjuist het feit, dat zij zoo spoedig te gronde ging, is een bewijs, dat de onderofficieren er niet mede sympatiseerden en overtuigd waren, dat onze be langen er niet mede gebaat zonden worden. Wanneer er velen waren als genoemde onder officier, dan ben ook ik met heiu overtuigd, dat door gemis aan onderlinge gehechtheid en goede kameraadschap de tot standkoming van ons doel nooit te bereiken zou zijnthans echter ben ik zonvrij het. tegendeel te gelooven. Hoewel des zeeraaus rondheid en openhartigheid spreekwoor delijk is geworden, kan men ook wel overdrijven, door elkander verwijten te doen, die tengevolge moeten hebben, dat wij bij hen die 0113 gunstig beoordcelen, in achting daleu of m. a. w. in plnats van den onderofficiersstand te verheffen, te ver nederen ik voor mij zou er den treurigen moed Qjet voor bebbeD. Waarschijnlijk is mijn schrijven wat scherp, ik verzoek er echter geen verschooning voor, daar het toch niet. aangaat, om zooals hij, zijn colle ga's allerlei hatelijkheden naar het hoofd te wer pen, om h^el leuk te eindigen, dat hij misschien wat heftig is geweest. U bij voorbaat mijn dank betuigende voor de opname dezer regelen, blijf ik, mijnheer de Redacteur, XJwEd. Dw. Dr. D. J. GREEVINK, 2e Stuurman aan boord Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. April 1888.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1