't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1588. Zaterdag 5 Mei 1888. Zestiendea'Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. A"bonn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 7 u. 34 m. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 20 m. Onderg. Zondag 6 Maandag 7 Vastendag. Dinsdag 8 Woensdag 9 Donderdag 10 Hemelvaartsdag. Vrijdag 11 Nieuwe Maan. Zaterdag 12 HELDER, 4 Mei 1888. Bij de Dinsdag alhier gehouden ver pachting van 43 perceelen der visch- plaatsen in de Zuiderzee bij Wieringen, welke aan de openbare visscherij zijn onttrokken voor de vangst en de teelt van schelpdieren en de wiertnaaierij, kon den deze niet meer opbrengen dan f 2160 per jaar, terwijl bij de vorige vierjaar- lijksche verpachting in 1884 voor dezelfde perceelen f 39,548 per jaar werd gemaakt. Een perceel, toen voor f 2525 verpacht, vond nu een pachter voor f 5, zegge vijf gulden, zoodat hieruit wel kan worden afgeleid, dat de vorige pachters over het algemeen geen beste zaken zullen hebben gemaakt. Een zestal perceelen wierwaarden, ge legen in en bij de gemelde vischplaatsen, brachten f143 per jaar op. Een dezer gold vóór vier jaren alleen f730. Aldus een niet onaanzienlijke vermindering van pachtopbrengst voor het Rijk. De commies der postergen J. G. van Bruggen is van het postkantoor te Helder verplaatst naar dat te Utrecht, terwijl de commies H. van der Baan ten postkantore alhier zal geplaatst worden. Dinsdagochtend droeg de vice-admi- raal, adjudant des Koniugs in buitenge wonen dienst, jhr. M. W. van Rensselaar Bowier, de betrekking van directeur en commandant der marine te Amsterdam over aan zijn opvolger, den schout-bij- nacht, W. F. H. Cramer. De officieren en ambtenaren der werf werden daarop aan laatstgenoemden vlagofficier voorge steld, waarna bij de vlaggenparade op het wachtschip de admiraalsvlag van den voor- top nedergehaald en de schout-bij-nachts- vlag aan den bezaanstop geheschen werd. Naar de Hoogezandster Ct. mede deelt, heeft op de kermis, onlangs te Hoogezand gehouden, de mallemolen den eersten avond f 1000 en den tweeden avond f900 opgebracht. Het blad ver wondert zich daarover, na een zoo nij penden winter als wij gehad hebben, en met het oog op de algemeene klacht over de slechte tijden. Een 22-jarig dienstmeisje te Am sterdam maakte zich zoo boos over een haar toegediende berisping door haar meesteres, dat zij een beroerte kreeg en oogenblikkelgk een lijk was. Een 47-jarig huisknecht in een huis op de Heerengracht te Amsterdam is dood op zijn bed gevonden daar men een pot, gevuld met doove kolen, bij hem gevon den heeft, vermoedt men, dat hij door kolendamp gestikt is. Naar de >N. R. C." verneemt, is er te 's-Gravenhage een proces aanhangig gemaakt, tusschen den leverancier van het vleeseh voor de soldaten menage en den Staat der Nederlanden, tengevolge van het herhaaldelijk afkeuren van het vleeseh. De nieuwe minister van oorlog heeft dientengevolge besloten voor het garni zoen een eigen slachterij op te richten en deze met het begin van het volgende jaar in werking te brengen. Zondag kreeg de politie te Roer mond kennis, dat een soldaat van het 2e regiment infanterie, die 8 jaren geleden gedeserteerd was, zich bij zijn ouders zou ophouden. Na lang zoeken werd hij in een kist gevonden, aangehouden en Maan dag naar 's-Bosch overgebracht, ter be schikking van den auditeur-militair. Op de Koninklijke Fabriek van Zink werken van de firma Braat, te Delft, had Maandag een droevig ongeluk plaats. De groote stoomketel moest hersteld worden op de plaats zelve kon dit echter niet ge schieden, zoodat hij van de machinekamer naar de onmiddellijk daaraan grenzende fabriek moest verplaatst worden. De ketel werd in een strop gehangen, en bij het vieren van den takel kon bij tevens in de verlangde richting gebracht worden. Allen waren op bun post, en ze kere Jozef van Veen, die het werk leidde, had zich tusschen den ketel en het vlieg wiel een plaats gekozen. Onverwachts helde de ketel wat over, zoodat de ruimte tusschen hem en het vliegwiel tot een minimum werd gebracht en v. V. daar- tusschen bekneld raakte. Het bovenlijf was vrij doch zijn onderlijf en rechter hand werden door den eentenaarslast als het ware te pletter gedrukt. Wel werden onmiddellijk maatregelen genomen om hem te bevrijden, doch het duurde nog enkele minuten eer het zoo ver was. De man werd bewusteloos weg gedragen en overleed weldra. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Dinsdag is bij vrouw Ferrari te Nijmegen in bet R. K. Ziekenhuis door dokter Berends de kogel uit den schedel verwijderd. Daartoe moest een gedeelte van het voorhoofdsbeen worden wegge nomen. Thans ziju beide kogels verwij derd. Haar toestand is bevredigend, doch het gevaar voor haar leven blijft nog groot. De ongelukkige vrouw lijdt veel. Ten onrechte, zegt de Arnh. Ct., wordt door de Amsterdamscbe bladen medege deeld dat Belderok bij het Leger des Heils" heeft dienst genomen. Na ziju ont slag uit de gevangenis is Belderok, die tot de socialisten wilde terugkeeren, door een paar aanzienlijke Arnhemmers aan een betrekking in Gelderland geholpen en doet nu rustig zijn plicht. De gemeenteraad van Maastricht heeft aan den 14-jarigen Anthonius Theu- nissen, die op 17 April 11. een meisje van 9 jaar met levensgevaar uit de Zuid- Willemsvaart redde, een belooning van f 25 toegekend met bepaling, dat die som bij de stedelijke spaarbank zal worden belegd en met den verschenen interest aan Theunissen zal worden uitbetaald, wanneer hij den ouderdom van 23 jaren zal hebben bereikt. Te '8 Hertogenboscb heeft zekere H. F., een slachtersknecht, Maandagnacht in de Tolbrugstraat een huzaar J. v. H., zonder eenige aanleiding met een mes zoo ernstig verwoud, dat hij aan het lin keroog voortaan blind zal zijn. De da der, die reeds meermalen wegens verwon ding werd veroordeeld, is door de politie aangehouden en in voorloopige hechtenis gebracht. Tot kapelmeester der koninklijke militaire kapel is bij het regiment gre nadiers en jagers aangesteld de onder kapelmeester Van der Lindenen tot onderkapelmeester de stafmuzikant Kleine. In de Gasselternijveensche-mond is een moordaanslag gepleegd door zekeren Schreuder, kleermaker van beroep. De gewonde, Dopke, wilde een huis, dat hij van Schreuder in gebruik had, niet verlaten, ofschoon deze het met 1 Mei aan anderen had verhuurd. Hieruit i: een twist ontstaan, die zoo hoog liep, dat Schreuder, waarschijnlijk in drift, een ge laden pistool nam en daarmede Dopke in den schouder trof. De toestand van den gewonde is zorgelijk. Dr. Mees van Stadskanaal, die de wonde verbond, gaf weinig hoop op levensbehoud. De dader is door de gemeente-politie gearresteerd en naar Assen overgebracht. Door de Eng. vischsloep L. T.-121, zijn te IJmuideu binnengebracht twee man van de Belgische vischsloep O 39, die in een boot op de Noordzee rond zwalkten. Zij waren tengevolge van mist en den sterken stroom van hun eigen schip afgedreven. Een aanvaring heeft plaats gehad nabij het eiland Whigt, tusschen de stoom boot »Moto" van Newcastle, komende van Bilbao en de boot »Sunorua" van Aberdeen naar Sidney. De laatste is bijna onmiddelljjk gezon ken en dertien personen, waaronder de kapitein, zijn verdronken. Vijftien an deren zijn door de sloepen van de Moto gered. Te Chatbam is ordir ontvangen on middellijk een nieuwen oorlogsbodem op stapel te zetten, die den naam zal dra gen van Admiraal Blake. Het schip zal 9000 ton meten en een stooinvermogen krijgen van 20,000 paardenkracht (zegge twintigduizend) De grootste gaarkeuken der wereld. In de nabijheid van het Washington-plein te New-York vindt men een reusachtige gaarkeuken, die haarsgelijke in Amerika noch ergens anders vindt. Hier worden iedere vierentwintig uur 12,000 hongerigen gespijsd. De inrichting bestaat uit zes groote ruimten, waarin tegelijk 800 en 900 personen hun maaltijd kuunen houden. Er zijn in bet geheel 250 mensehen aan ver bonden, die grootendeels in het gebouw hun verblijf houden. lederen dag worden de volgende hoeveelheden vleeseh verbruikt: 300 pond rundvleeseh, 800 pond schapen- vleesch, 300 pond varkpnsvleesch, 150 pond kalfsvleesch, 150 pond ham en ongeveer 500 pond wildbraad en gevogelte. Vrijdag is gewoonlijk 2000 pond visch noodig om aan alle vraag te kunnen voldoen. Bo vendien worden dagelijks verbruikt: 30 mud aardappelen en wortelen, 9 mud tarwe en 2 mud boekweitenmeel. De uitgaven be dragen maandelijks 75,000 dollars en de inkomsten 2800 tot 3000 dollar per dag. Iedere maand moet meer dan 500 dollar worden besteed aan bet vervangen van gebroken glas- en aardewerk. (German American Miller.) Te Kimberley werd 28 Maart in de De Beersmijn de grootste diamant der wereld gevonden, een steen van 4281/a karaat. Die diamant is geheel zuiver, zonder de minste fout, zijn vorm is de gunstigste die er bestaat, namelijk het regelmatige achtvlak of dubbele pyramide(octahédron). De kleur is echter geen zuiver wit, maar wel wat licht geelachtig ware die diamant volkomen wit, het zoude niet alleen de grootste, maar ook de kostbaarste der gansche wereld geweest zijn. Hij wordt op 3000 (f 36000) in zijn tegenwoordigen ru wen staat geschat. Men zegt dat De Beers- Compagnie het plan heeft om ze naar Amsterdam ter slijping te zenden, om ze vervolgens waarschijnlijk te Londen ten toon te stellen. Men vermoedt, dat ze geslepen, tenminste 200 karaat, zoo niet meer, gewicht zal houden. De grootte in ruwen staat evenaardt volkomen die van een hoenderei. De Diamant. Conaggia, een klein dorpje in Italië, tegen een der bergen gelegen, welke zich langs de rivieren de Missiaga en Bordina verheffen, is 26 April bijna geheel ver woest door een vreeselijke lawine en daarop gevolgde neerstorting van steenen en zand. 3 April hoordeu de bewoners dier streken een verschrikkelijken knal, en uit een daarop ingesteld onderzoek bleek, dat zich een lawine had gevormd, welke langzaam naar omlaag daalde. Den 25 en 26sten daalde de lawine in de velden van het dorp af, hen geheel verwoest achterlatende, waarop een ontzettende stroom van steenen en zand meer bepaald op het dorp neer kwam en dat grootendeels verwoestte. Roim 400 menschen zijn daardoor van alles beroofd. De Provinciale Staten heb ben aanstonds voor den eersten nood 500 lires ter beschikking der ongelukkigen gesteld. Conaggia behoort onder Lavalla, een landstreek welke uit 10 dorpjes bestaat. Een in de Engelsche bladen opge nomen Ren ter telegram van den 30n April uit Pretoria brengt de tijding dat de heer Paul Krüger met overgroote meerderheid van stemmen herkozen is als President der Transvaalsche Republiek. In bet Bois de Boulogne te Parijs heeft een tweegevecht plaats gehad tus schen den schilder Felix Dupuis en den kunstcriticus Hebart, naar aanleiding van een artikel van laatstgenoemde, waardoor Dupuis beleedigd was. Dupuis werd door het eerste schot gedood, Hebart en de vier secondanten zijn in hechtenis genomen. Te Garijp (Fr.) hadden in den laat- sten tijd samenscholingen voor een wo ning plaats, waarin een man met de vrouw van een buurman intrek hadden geno men, tot groote ergernis der dorpelingen die aanhielden soms ten getale van 150 200 serenades te brengen, waarbij soms de glazen werden verbrijzeld. Men heeft het nu 't paar zoo lastig gemaakt, dat het genoodzaakt was 't dorp in een wagen onder politie-escorte te verlaten, waarna alles in het dorp weer rustig is. De knecht en meid beredderen de boer derij van de vluchtelingen. Ingezonden. •er de Redacteur! Ook voor mij s.v.p.! eenige plaatsruimte in Uw veel gezocht blad, tot plaatsing van het onderstaande: Met alle aandacht is door mij kennis geno men van het ingezonden stuk, voorkomende in Uw blad van 28 April j.1. De schrijver behandelt zijn stuk, zijne te genstanders zullen hem dat niet betwisten, met ernst en waardigheid. Men kan zijn pro testeeren afkeuren en bestrijden, maar nie mand zal kunnen tegenspi'eken, dat zijn schrij ven nadenken verdientnadenken dat heel wat meer beteekent dan de machtspreuk: „hij »weet er immers niets van." Onder de vraagstukken waarmede mijn geest zich na het lezen heeft bezig gehouden, en nog steeds bezighoudt, bekleedt de vraag, of er reeds door het Hoofdbestuur te Amster dam van in dat schrijven bedoelde fonds, voor goed vastgestelde statuten zijn aangenomen een der eerste plaatsen. De schrijver vermeldt o.a. den inhoud van art. 2 der statuten, hetwelk bij mij het ver moeden heeft doen ontstaandat door het Hoofdbestuur de bij den aanvang der oprich ting voorloopig vastgestelde statuten, welke toen nog aanvulling en wijziging behoefden, reeds van dezelve zijn voorzien, en dienten gevolge ook een voor goed vastgesteld regle ment is aangenomen niettemin het meeren- deel der leden nog steeds in den waan ver- keeren, er nog geen andere bestaan, dan de hierboven bedoelde voorloopig vastgestelde. Het zal wel geen betoog behoeven, dat de op dat fonds betrekking hebbende statuten voor elk lid benijdenswaardig is om die te bezitten. Het bezit daarvan komt mij voor alle leden wenschelijk en onmisbaar voor, daar deze toch voor allen, bij alle voorkomende gevallen een deugdelijken en betrouwbaren „leiddraadzul len kunnen zijn. Onbekend maakt onbemind is hierop meer dan ooit van toepassing, en is het dan ook wel degelijk zaak dat door het Hoofdbestuur, indien zij haar getal toegetreden leden wil behouden, pogingen worden in het werk ge steld, om de op het fonds betrekking hebbende statuten, zoo doenlijk voor ieder lid tegen be taling van den oorspronkelijken prijs verkrijg baar te stellen. Dat de H. H. oprichters van het fonds reeds dadelijk, toen zij hun voorstel tot het oprichten van het fonds openbaar maakten, door het meerendeel der Onder-Officieren en minderen een verbazend succes is ten deel gevallen, en hun voorgenomen plan luide werd toegejuicht valt niet te betwisten; ook ik zelf heb daaraan deel genomen, doch zeker is het, dat tyj vele leden, nu er niets meer van den toestand dier oprichting wordt vernomen, het plan bestaat zich terug te trekken. Toen eenigen tijd geleden het gerucht liep dat op 16 April zou worden overgegaan tot het incontribueeren der gelden, door tusschen- komst van den Off. van Adin. aan boord der verschillende schepen, vernam ik dan ook, dat bij verscheidene leden het plan bestond, zich tc laten roieeren, indien men daartoe over ging, voor zij in kennis waren gesteld met de thans bestaande statuten. Mocht echter tot het laten drukken van statuten voor de verschillende leden, door om standigheden nog niet kunnen worden over gegaan, dan zoude het toch zeer wenschelijk zijn, dat de afgevaardigden in alle Directiën door het Hoofdbestuur werden uitgenoodigd op een door hen te beleggen vergadering de leden met den inhoud daarvan in kennis te stellen, waardoor dan toch meer licht in de thans nog voor zoovele leden duisteren zaak zal ontstoken worden. En hiermede vermeen ik den wensch van vele leden te hebben geuit. U, geachte heer Redacteur, mijn welgemeen- den dank zeggende voor de plaatsing van het bovenstaande, teeken ik mij, P. J. BROUWER, 3de- Schrijver aan boord Zr. Ms. Logementschip „Marnix." „Wat wilt ge van haar?" „Ik heb hier een rekening van 't een en an der, dat zij de vorige maand gekocht heeft". „De vorige maand pas?" vroeg het dienst meisje verbaasd. „Is vier weken dan niet lang genoeg zei de de kruidenier. „Wel neen, dat is in 't geheel niet lang genoeg," antwoordde het meisje. „Gij moet weten dat mevrouw een vurige vereerster van antiquiteiten is, en als zij een rekening te zien kreeg, die pas vier weken oud is, zou zij flauw vallen of de kramp krijgen". De kruidenier keek raar op zijn neus. „Dat is een malle geschiedenis," zeide hij. „Wan neer moet ik dan terugkomen?" O, later maar eens", antwoordde het meis je. „Hoe ouder de rekening is, hoe beter. Waag het in allen gevalle nooit weer hier met zoo'n afschuwelijke nieuwe rekening aan te komen, een rekening, waaraan de sporen van den tijd nog niet te zien zijndat zou mevronw den dood doen, en gij, gij zoudt haar moordenaar zijn." Hiermede kon de kruidenier heengaan, en smeet zij hem de deur voor zijn neus dicht. o „Nu ben ik er toch benieuwd naar", zeide iemand die in een tapperij zat, „wanneer die vent daar in 't hoekje eindelijk met drinken zal ophouden. Telkens als ik een nieuw glaasje „jenever met suiker" bestol, neemt h\j er ook een o Een dienstmeisje heeft zich in haar beste pakje laten photografeeren met een piano er bij, waarop zij met den linkerarm rust. Maar, Mina! zegt mevrouw, aan wie ze het portret laat zien, hoe kom je nu daarbij je speelt immers geen piano! Neen, mevrouw! Maar ik stof hem toch iedcren morgen afl o Drie dames komen een bekenden winkel te Rotterdam binnen: Winkelier: U verlangt: Dame: Een blikje sardines. Winkelier: Dat is 60 cents. (Tot de beide andere dames). Winkelier: En u dames?" BeidenNiets, wij hoorden bij de sardines. Heidersche Moppen. Mevrouw A. dweepte met antiquiteiten daarentegen waren rekeningen haar een gru wel, omdat het haar gewoonlijk aan de noo- dige contanten ontbrak om ze te betalen. Haar kamermeisje kende zoowel haar voor liefde als haar afkeer, en toen zij op zekeren dag den kruidenier de deur had opengedaan, en hij vroeg: „Is mevrouw te spreken?" was hare wedervraag: 14-Daagsche Maildienst van de Stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Marseille. jKoningin Emma" 24 via Padang ,Burgr. den Tex" 7 Juni viaPadang Conrad"21 viaPadang Prinses Marie". 5 Juli viaPadang Prins Frederik" 10 viaPadang ,Pr. Wilhelraina" 2 Aug. viaPadang 4 Aug. „Prinses Amalia" 16 viaPadang 18 „Sumatra" 30 viaPadang 1 Sept. „Pr. van Oranje" 13 Sept. viaPadang 15 „Pr. Alexander" 27 viaPadang Vertrek van Amsterdam des morg. ten 10 ure. Marine en Leger. Zr. Ms. instructiesohip Urania werd Dinsdag onder bevel van den luit. t. z. lekl. M. C. van Doorn alhier op de gebruikelijke wijze iu dienst gesteld, tot het houden van oefeningstochten op de Zui derzee, met adelborsten van het Kon- Instituut v. d. Marine alhier. De luit. t. z. 2e kl. A. L. de Kruiff, dienen de aan boord Zr. Ms. stoomschip Alkmaar, wordt met 8 dezer op non-aetiviteit gesteld en vervan gen door den luit. t. z. 2e kl. L. J. van Heioma. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de eerste oefeningen in de exercitie van de mi liciens der infanterie van de lichting van dit jaar, als proefneming, bij enkele compagniën van dat wapen onder de leiding van den betrokken com pagnies-commandant, in plaats van den batal jons-adjudant, zullen plaats hebben. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomachip lste kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapit t.-z. J. C. Joekes, 30 April jl. van San Frttncisco vertrokken. Aan boord was alles wel. Bij de militaire hospitalen is een veranderde voedingswijze ingevoerd; de zoogenaamde ratjetoe is daarbij vervallen. Het fort te IJmuiden is, bij wijze van proef, gedeeltelijk geapproviandeerd met verduurzaamde levensmiddelen, die in Duitschland aangekocht zijn. Dinsdagavond werd in de zaal Casino te Hel- levoetsluis aan den machinist le kl. v. c., leeraar bij de opleiding voor machinisten, den heer P. J. C. de Hen, door een commissie uit het korps namens de machinisten in Nederland bij gelegen heid zijner pensioneeriug een prachtig aandenken vereerd. Het bestoud in een zilveren inktstel op marmeren blad, voorstellende de distinctieven der machinistenanker met kroon en daartusschen flambouw met pijl, beteekenende „door de kracht van het vuur met de snelheid eens pijls door klieft men de zee Het werd met een flinke en waardeerende toespraak aangeboden door den mach. le kl, v. o. J. A. Waleson.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1