't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1590. Zaterdag 12 Mei 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Be Dochter m Sei Metaal ülDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 'regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 8 m. Onderg. 7 u. 45 m. Zondag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Israël. Pinksteren. Donderdag 17 Vrijdag 18 Eerste Kwartier. Zaterdag 19 HELDER, IX Mei 1888. De winter is heên de zomer nadert. Dit meenen wij te mogen opmaken uit de aankondiging, hierachter voorkomende, dat onze plaatselijke Scherpschutters Yer- eeniging het lokaal, waarin zij hare win- teroefeningen hield, gaat ontvluchten, om in het vrije veld, op de schietbanen van het fort Dirks Admiraal, hare zomeroefe- ningen aan te vangen, 't Bestuur dier Vereeniging zal het wel goed weten, en we mogen het er dus voor houden, dat ons nu een mildere temperatuur staat te wachten. Op het eiland Texel zal dit jaar 4 malen groote lammeren-markt worden ge houden, n 1. op 22 Mei, 28 Mei, 4 Juni en 11 Juni. Ook wordt den llden Mei een paardenmarkt gehouden. In den polder »Het Noorden", op Texel schijnt veel land te liggen van ge ringe waarde. Onlangs moet een perceel land van de hand zijn gedaan voor een half pond tabak. De eigenaar wilde er tot dien prijs afstand van doen, om aan de polder- en dijk-lasten te ontkomen. De gelukkige' kooper van het perceel moet inmiddels naar Amerika zijn ver huisd, misschien nog wel zonder te be talen. Men schrijft uit Wieringen aan de „N. R. Ct." Den len Mei had te Nieuwediep de her-ver pachting plaats der vischplaataen voor de oester- cultuur rondom het eiland Wieringen- In 1884 had deze verpachting voor het eerst plaats, en de pachtsom bedroeg toen pl. m. f 51,000. De pacht geschiedde voor den tijd van 4 jaren alleen had de pachter het recht de pacht telkens te verlengen tot het jaar 1900, als hij daar tij dig, op nader omschreven wijze, kennis van gaf. Van dit recht was nu voor enkele van de beste perceelen gebruik gemaakt, ten bedrage van p. m. f13000 der pachtsom. Nu bad in November 1887 de Wieringer bevolking zich bij request ge wend tot den Minister van Financiën, met ver zoek tot opheffing der pacht van vischplaatsen en wierwaarden, welk request toen ook in uw blad is opgenomen. Het komt mij voor dat de bevolking toen wel wat veel in eens heeft gevraagdimmers, volgens deskundigen berokkent de verpachting der wier waarden op verre na zoo groote schade niet aan de bevolking als dit met de verpachting der vischplaatsen het geval is. Door deze laatste tooh wordt de kleine visscherman in alle opzich ten in zijn bedrijf belemmerd. Het verzoek om ontheffing der wierpacht werd dan ook door den vorigen Minister van Financiën geweigerd maar ten opzichte der oestercultuur deed de Minister de belofte, dat bij een eventu- eele herverpachting van niet verlengde perceelen of bij de vraag van het in pacht brengen van nieuwe perceelen, met de belangen der visscherij rekening zou worden gehouden. Niettegenstaande die belofte, werden de percee len opnieuw in veiling gebracht, en worden er opmetingen gedaan met bet oog op het verpach ten van nieuwe perceelen. Die verpachting van 1 Mei 1888 heeft nu echter bijna niets opgebracht, en op grond daar van vleien zich de visschers van Wieringen met de hoop, dat het rijk thans die perceelen niet zal gunnen, maar vrij zal laten. In dien geest is er van hier wederom een request naar den Minister van Financiën uitgegaan. En inderdaad, deze herverpachting is wel een bewijs dat de oesterteelt hier als totaal mislukt mag worden beschouwd. Voor een spotprijs zijn al de perceelen gegeven. Perceelen die voor 4 jaar f300 deden, werden nu gepacht voor f5. Het geheel der thans geveilde perceelen, dat in 1884 f38.000 bedroeg, beliep thans maar even f 2000, dus nog geen 6 procent van het vorige bedrag. Nu zon men kunnen vragen van waar dat ontzettend verschil P Dat komt vooreerst natuurlijk, omdat de cultuur der oesters op die plaatsen zeer weinig beteekentmaar ten tweede ook, omdat er bij de pacht geen concurrentie was. Dezelfde pachters van vroeger hebben de perceelen weer gepacht, en natuurlijk, voor zoo'n bagatel kan het voor hen wel winst opleveren, al komt er nooit weer een oester op. Alleen voor de pacht die de eilanders hun moeten be talen om op die plaatsen te mogen visschen, ont vangen zij meer terug. Ik vroeg dan ook waarom hebben de Wieringer visschers dan zelf die plaatsen niet gepacht P En het antwoord waszij durfden niet met pachters te concur- reeren, want zij begrepen toch wel, dat die de perceelen niet zouden loslaten, en vreesden, dat hun dan later, als zij van de pachters afhanke lijk waren, die concurrentie duur zou te staan komen. Zoo is dan deze geringe pacht het ge volg van het monopolie der pachters. Nu is het wel waarschijnlijk, dat de pachters der vischplaatsen in deze 4 jaren daar belangrijk op verloren hebben, en ik voor mij zou met ge noegen zien, dat zij dat verlies weer inhaalden; maar als daar nu zulke groote volksbelangen mede gemoeid gaan, zou het toch onverantwoor delijk zijn, als de vrije visscherij rondom Wierin gen voor een bagatel werd weggeschonken, ter wijl de armoede onder de bevolking daardoor zoo wanhopig toeneemt. Doch ook het rijk zal op den duur de schade er niet buiten keeren. Ik heb de onkosten van het rijk op f 12,000 hooren begrooten. Nu zou de pacht f15,000 bedragen, en er dus nog een mager overschotje in de schatkist komendoch over 4 jaren, zoo redeneert men hier, zullen de pachters ook de thans aangehouden perceelen los laten, om ze voor een appel en een ei weer in te pachtenterwijl ze dan de thans gepachte perceelen natuurlijk zullen verlengen. Indien de regeering dus deze pacht gunt, dan zit zij daar aan vast tot het jaar 1900. Gedurende dien tijd zal het pauperisme, dat nu reeds welig tiert, vreeselijke afmetingen aan nemen op Wieringen, en dat niet ten voordeele, maar ten nadeele van 's rijks schatkist. De nieuwe Minister van Financiën zit dus reeds dadelijk ten opzichte van ons eiland voor een hoogst belangrijk vraagstuklaat ons hopen dnt hij dit met wijsheid moge oplossen. Men leest in het Nieuws v. d. Dag Onze correspondent te San Francisco schrijft, dato 21 April: Eergisteravond kwam in de haven van San Francisco het oefeningsschip Zilve ren Kruis", op een tocht om de wereld. Het vaartuig verliet Holland op den 15n Oct. 1887, deed Cadix aan en ging van daar naar Montevideo (Arg. Rep.) Rio de Janeiro was de plaats van bestemming in dat gedeelte van Zuid-Amerika, doch we gens heerschende besmettelijke ziekte in die haren, werd Montevidio aangedaan. Yan Montevideo ging de reis verder door Straat Magelan naarYalparaiso, doch daar hier de cholera heerschte, werd Lima in plaats daarvan aangedaan. In straat Ma gelan, of liever voor de straat, doorstond het vaartuig een vreeselijken storm, die bijna noodlottig geworden was, daar de ankers niet hielden en een der zware kettingen brak, terwijl'1 het schip onder vollen stoom teruggeslagen werd door den hevigen storm. Te Sandy-point lag men eenige dagen voor anker en den ln Maart kwam men te Lima aan. Na 10 dagen vertrok het vaartuig naar San Francisco, dat het na 40 dagen be reikte. De reis was over het algemen zeer voorspoedig en de bemanning leed slechts het geringe verlies van 2 koppen, een doode en een deserteur. De gezondheids toestand is goed. Daar de mail sluit, kan ik voor heden geen nadere bijzonderheden melden doch met de volgende mail zal ik de lezers van het Nieuws van den Dag meedeelen wat ik over den zesmaandschen tocht van »Het Zilveren Kruis" kan te weten komen. Wegens het gevaar voor deser tie en pressen voor de Eng. koopvaarders in de haven, wordt geen manschappen veroorloofd aan wal te gaan en is de vrije tijd der officieren zeer beperkt. Dat is de reden dat uw correspondent nog slechts zeer onvolkomen inlichtingen wist in te winnen. Te Ylaardingen werd Maandagmid dag de tweede algemeene jagerij-verga- dering gehouden. Er is besloten dit jaar 2 stoombooten als jagers te huren, welke den 22 en 27 Juni te Lerwick ter over neming van de gevangen haring gereed zullen liggen, De le jager zal ongeveer 400 ton haring, de 2e ongeveer 1500 ton haring mogen aanbrengen. De vracht is bepaald in den len jager op f4 per ton en in den 2en op f2 per ton. Yoorts zal elk schip, dat vóór of op 20 Juni ter haringvangst uitzeilt, f30 inleg betalen, om daaruit de eventueele meerdere kosten te voldoen, terwijl het overschot of een eventueele wiust later wordt gerealiseerd. Zelf vangers mogen niet vóór 8 Juli binnenkomen, ten ware zij 15 last haring eigen vangst aan boord hebben. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung" meldt, dat de Koningin der Neder landen een som van 1000 gulden heeft geschonken voor de noodlijdenden door overstrooming in Duitschland. Het Handelsblad verneemt, dat de heer O. van Rees zijn ontslag heeft ge vraagd als gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië. Zondag zegt de Koerier werd te Deventer op het dak van een woning een klein drama uit de dierenwereld af gespeeld. Een kat nl. werd aangevallen door een achttal kraaien, en zoo verwoed waren hunne aanvallen, dat poes, die geen gelegenheid had te ontsnappen, weldra onder de snavels van hare vijanden den geest gaf. Twee schooljongens te Echt, een van 9 en een van 10 jaren, kregen Maandag twist en ranselden elkander geducht af met hunne klompjes. Een hunner ont ving daarbij zulk eenen hevigen slag op het hoofd, dat hij kort daarop overleed. Uit Haaksbergen wordt van 7 Mei aan de Zw. Ct. gemeldHedenochtend vond men te Buurse achter zijn woning Grades Bos J. Hz. doodelijk verwond lig gen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten; hedennamiddag is hij, zon der bij kennis geweest te zijn, overleden. De vermoedelijke dader is men op het spoor. Uit een opschrift op het oud kerk orgel te Tinallinge, provincie Groningen, van het jaar 1549 blijkt het volgende Een melkkoe kostte destijds f 3,20 het kilo roode boter 21/s centde mud rogge 39 centgerst 171/* en haver 10 cent per mud33 hoendereieren werden be taald met één stuiver. Alles is in den tegenwoordigen tijd wel goedkoop, maar 't moet al raar gaan als die goeie ouwe tijd" nog eens weer komt. 't Is waarlijk niet te hopen Men leest in het „Rotterd. Nieuws blad" het volgende bericht uit deze Ge meente: Geen vrijers in huis Zijn schip lag weer zeilree. Had hij nimmer tegen de gevaren eener zee-reis opgezien nu was dat geheel anders, of schoon de lange scheiding voor hem van meer gewicht was dan de dreigende ge varen. Hjj zou zijn Truitje moeten ver laten, met wie hp eerst onlangs verkee ring had aangeknoopt. Gaarne zou hij haar nog eenmaal willen zien en aan het hart drukken, alvorens heen te gaan, zoo ver van hier. Trui diende bij een Heldersche familie, waar, helaas! de toegang voor minnaars van de dienstboden verboden was. Terwijl Janmaat dezer dagen tegen den avond het huis van zijn liefje passeerde, zag hij haar in de voorkamer druk bezig met de schoonmaak. Hij tuurde door het raam en zag zijn liefste Truitje alleen. De straatdeur stond op een kier. Met kloppend hart waagde 't Janmaat binnen te sluipen. Eenige secouden later ontmoetten twee paar lippen elkaar, om zwijgend een gyDi- nastiek uit te oefenen, waartoe zich de lippen van minnenden zoo bij uitstek leenen. Verdiept in 't zoet genot en alleen oog en oor voor elkander hebbende, schrikte Truitje op door een welbekenden sleepen den tred in den gang. „Daar ia mevrouw!" trilde 't van haar lippen. Janmaat wilde retireeren, doch langs den weg, dien hij gekomen was, ging dat niet meer. „Wat raad"? steunde Truitje. De zeeman tuurde onderzoekend rond en had een veilige schuilplaats ontdekt. Naast een hooge kast stond een groot vloerzeil opgerold, met een wijde koker- vormige opening in het midden. Janmaat stapte op een stoel, sloeg de handen aan den rand der kast, slingerde zich met de beenen boven den cylinder en verdween met de vaardigheid, waar mede goochelaars iets verduisteren. Juist werd de kamerdeur geopend en trad de minnaars-hatende oude dame binnen. Trui bloosde vreeselijk, doch glimlachte toch en roemde in stilte haar galant. „Zoo'n zeemau weet toch altijd raad," dacht de schoone. Mevrouw bleef een ge ruime poos praten. Janmaat, die het in zijn engen kerker alles behalve pret tig vond, merkte dat het vloerzeil lang zamerhand achterwaarts uitweek. Hij spande zich flink in om den cylinder weer een verticale richting te geven. De ruk was echter te sterk en in plaats van ach terover te zakken, stortte het vloerzeil met een smak voorover. Vlak voor de voeten van de hevig ver schrikte dame lag een matroos der Kon. Nederl. Marine. Tableau Een Amerikaansch blad geeft den volgenden Barometer van oneerlijkheid. Zich toeeigenen van Dollars 1,000,000 is genie. Zich toeëigenen van Dollars 100,000 is een deficiet maken. Zich toeëigenen van Dollars 50,000 is een failliet. Zich toeëigenen van Dollars 10,000 is een onregelmatigheid. Zich toeëigenen van Dollars 5,000 is een annexatie. Zich toeëigenen van Dollars 1,000 is een bedorvenheid. Zich toeëigenen van Dollars 500 is een verduistering. Zich toeëigenen van Dollars 100 is een oneerlijkheid. Zich toeëigenen van Dollars 50 is een diefstal. Zich toeëigenen van Dollars 25 is een laagheid. Het zich toeëigenen van een enkele ham is strijd voeren tegen de maatschappij. Uit Calcutta wordt aan Daily N-ïws geseind, dat een storm van onbeschrijfe lijke hevigheid de noordwestelijke district 15) Naar het Duitsch door AMO. //Nu de toestand is dezelfde gebleven," ant woordde Waldmann zonder haar aan te zien. «Ondanks mijn ijverige pogingen is het mij niet gelukt het verloren kapitaal terug te win nen. Het geluk op de beurs is grillig, ik heb de fijnste berekeningen gemaakt, ik heb de winst- en verlieskansen ijverig bestudeerd en toch tochHet is buiten twijfel, dat mijn eerstvolgende speculatie gelukken moet, maar daartoe zijn grootere kapitalen noodig, dan ik onder mijne berusting heb." Eugenie antwoordde niet op deze woorden, doch staarde haar vader onderzoekend aan. «Maar och, je hsbt je nooit veel bekom merd om de zware zorgen, die ik te dragen heb, wij zullen daarom over iets anders spreken. Je oom is nu hier. Door ernstig on derzoek bij advocaten is het mij gebleken, dat hy de verklaring van vermoedelyk overlijden krachteloos kan maken en zijn volle aanspra ken volgens het testament kan laten gelden. Na weken van bange zorg heb ik weer eens een geluk gehadje oom heeft dezen middag bij mij aanzoek om je hand ge daan." Een bittere grimlach was haar eenig ant woord. «Neen, neen, dat moet je niet denken", haastte zich de handelsraad er bij te voegen. «Het is tu8schen je oom en mij nog niet tot een gesprek over onze geldzaken gekomen en je oom heeft uit vrije beweging en uit ware toegenegenheid aanzoek gedaan. Ik heb hem mijne toestemming gegeven". «Hij kent mij nauwelyksen hij weet, dat ik een minnaar heb een man van eer zou zoo niet durven doen". Deze woorden troffen den handelsraad, zijn voorhoofd fronste zich wegens dit verwijt, want hij vond zelf, dat zyn broeder niet geheel handelde, zooals het behoorde. Hij wilde dat echter tegenover zyne dochter niet erkennen en antwoordde boos«Daar behoeven wij niet over te spreken. Het is hier alleen de vraag of je ons gewone leven van weelde wilt voort zetten en je vader wilt bewaren voor schande en smaad ofEn je vryage met den graaf Von Löwenberg je begrijpt, daar komt toch nooit trouwen van in onze tegenwoordige omstandigheden". «Er is een tijd geweest, dat u daarover anders sprak", merkte Eugenie op. «Ja, dat is zoo", zei de handelsraad, «maar als het tij verloopt, verzet men de bakens. Löwenberg is een rechtschapen jonkman, waar ik niets op tegen heb. In andere omstandig heden zou ik zulk een graaf van ouden stam met genoegen als myn schoonzoon begroet hebben, maar in onzen noodhij bezit niemendal, hy moet een vrouw met geld trou wen en jij Hij naderde zijne dochter en fluisterde: «Het armste meisje uit de stad heeft even veel recht, om in dit paleis te wo nen als jij, Eugenie. Ik bezit niets meer alles is verloren", en bij deze woorden wrong hy de handen als een wanhopige. Hij zakte in zijn leuningstoel neêr. Eugenie's hart was zoo koud als ijs ge worden, doch nu greep haar een groote ont roering aan. «Schep moed, vader", riep zij hem toe, zonder eigenlijk zelf te weten, wat ze zei. «En is er dan geen andere uitweg?" «Neen", antwoordde hy dof. Het was lang stil in het vertrek. Eugenie stond in diepe gedachte, maar eindelijk scheen zy als uit een droom te ontwaken. «Dan moet het geschieden", zei ze dof. Waldmann was weer wat bijgekomen. «Zyt ge ook zeker, vader, dat het offer, dat ge van mij verlangt, u en mij werkelyk zal redden vroeg zij met bevende stem, toen zij weer een poos had nagedacht. «Dat is alles reeds besproken", antwoordde Waldmann. «Myn broeder zal tevreden zyn, met het bezit van zijne jonge vrouw". «Ah, zoo! En dan zal hij u vermoedelijk helpen, om uw verloren rijkdommen terug te winnen". «Dat staat vast. Hij zal nog minder mijn verzoek om hulp weigeren, zoodra hij er ook belang bij krijgt, dat ik veel geld bezit. En.... dan.... Arthur White is een schatrijk man". «Ge zegt dat zoo bedaard, maar is hy in derdaad wel rijk?Men gelooft van u ook, dat ge de rykste groothandelaar van Ham burg zijt". «Laat dat maar voor mij over, Eugenie. Ik heb grondige informatie genomen naar de firma Harry White Co. Die naam staat goed aangeschreven in Amerika en zelfs hier in Hamburg. Daarbij behoort de zaak geheel alleen toe aan Arthur White. Naar hetgeen ik van hem gehoord heb, heeft hij plan, om de zaak te verkoopen en hier in Hamburg van zijn geld te gaan leven". Twijfelend schudde Eugenie het hoofd. «Ik spreek nu op het oogenblik niet voor mij zeiven of voor mijne toekomst", zei ze, «maar er komt mij veel verdacht voor. Klinkt 't niet als een sprookje die broeder, welke plot seling komt opduiken...." Maar plotseling ver anderde zij van toon, zij wrong de handen en snikte: «En my, vader.... hebt ge dan geen meêlijden of barmhartigheid voor mij, uw eenig kind O, ik weet wel wat ik doen moet, om de eer van ons huis te redden, gij kunt op mij vertrouwen ik zal u redden ten koste van mijn ziel en zaligheid, maar...." smeekte zij op hartverscheurenden toon, «is er dan geen andere uitweg, vader?" «Neen", antwoordde de vader ijskoud. «Ja, vader, toch wel", fluisterde Eugenie, terwijl zij haar vader naderde. «Laten wij afzien van den ghuis en luister, die ons om ringt en die ons toch niot toebehoort. Ik weet, dat het gemis daarvan mij zeer hard zal vallen, maar.... het geldt hier het geluk van geheel mijn leven, vader! O, kijk mij toch niet zoo hard en onbarmhartig aan, ik heb toch ook een hart. Als ik den man niet kan huwen, dien ik liefheb, verbind mij dan toch niet met onverbreekbare ketenen aan den persoon, die zich uw broeder noemt, want ik haat en ver acht hem", smeekte ze op hartroerende» toon. «Ik weet, dat ik geen goede dochter voor u ben geweest, maar het zal anders worden, ik beloof het u. Ik wil nood en ontbering met u doelen, ik wil door handenarbeid voor u zorgen. Zeg slechts, dat gij dezen uitweg wilt inslaan cn ik zal u liefhebben en prijzen tot mijn laatsten snik". «Zottin riep de handelsraad uit en stootte haar terug. «Je weet, dat ik niet van zulke tooneelvertoon ingen houd. Als men opgewon den is, meent men alles te kunnen missen, wat men gewoon is...., maar het leven duurt lang cn de aandoening van een oogenblik is spoedig vervlogen. Denk je, dat ik nu een leven van ellende en armoede wil lijdon, na dat ik vijftig jaren lang in eer en aanzien heil geweest en alle menschen mij benijd hebben.... Wel voor den duivel!" riep hij woedend uit. «de gedachte aan zulk een verandering ver moordt mij reeds. Zou ik de plannen van mijn geheele leven moeten opofferen voor de grillen van een zottin Neen, dat nooitJe volgt mijn wil of....." «Of?" vroeg Eugenie bevend. «Of het ga zoo het wil. Maar ik bezweer je, ik overleef den val van mijn huis niet. Ik schiet mij een kogel door den kop. Mijn blcétt kome over jou', omdat je een ouden vader en jezelve niet hebt willen redden". Wordt Vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1