't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1591. Woensdag 16 Mei 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. De Dochter van den Handelsraad. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 15 Mei 1888. Tot sluiting der winteroefeningen had j.1. Zondag-namiddag in »Musis Sa- cru m" alhier een schietwedstrijd plaats van de plaatselijke afdeeling van den Nederl. Weerbaarheidsbond. Door een vrij groot aantal leden en geïnviteerden werd aan dit Concours deelgenomen, Bij den aan vang van den wedstrijd werd van wege het Bestuur aan de leden medegedeeld, dat een kennisgeving was ingekomen van het overlijden van den President van den Weerbaarheidsbond, den heer Kolo nel J. L. Moerman. Aan de verdiensten van den ontslapene werd hulde gebracht en de verzekering werd gegeven dat, ware die kennisgeving vroeger ingekomen, tot uitstel van dit Concours zou zijn besloten. Vervolgens werd medegedeeld, dat nu de winteroefeningen definitief zijn geëin digd, de schietoefeningen voortaan op de schietbanen van het fort Dirks-Admiraal zullen plaats hebben en, te beginnen op Zondag 27 dezer, des morgens te 7 uur zullen aanvangen. De prijzen werden, na een hardnekkig kampen, behaald als volgt: Vaste ba an: 1ste prijs de heer J. R. Brugs, 2de pr. de heer j. Ph. Beekman, 3de pr, de heer C. I. Kwant. Vrije baan: le en 2e prijs de heer J. Kikkert Lz., 3e pr. de heer F. Sant. Vrijdagavond vergaderden eenige heeren in 't lokaal Tivoli, daartoe door middel eener circulaire uitgenoodigd. De uitnoodig.ng had ^plaats gehad namens een commiftie, bestaande uit de hh. W. J. Harms, C. A. Beukenkamp \a,n T. Mooy. 't Doel bleek de stichting eener .Jïationale kiesvereeniging. De vergadering vercf abw den heer Harms met een goedgestelde redevoering ingeleid. Spreker wees er vooral op, dat de naam liber ial bij hen, die tot de kerkelijke partgen behoo- ren een min gunstige klank had en ver wachtte dat zij, die van een liberale kies vereeniging niets wilden weten, wellicht geneigd zouden zgn zich bij een nationale aan te sluiten, daar ook velen van hen, die de piëtitische richting zgn toegedaan, een afkeer hebben van overheersehing op kerkelijk gebied. Vervolgens werden de artikelen van een concept-reglement voor gelezen, die na eenige gedachtenwisseling door de aanwezenden werden aangenomen en vastgesteld. Aan hen die op de pre sentielijst hadden geteekend, werd nu af gevraagd, of ze geneigd waren als leden toe te treden, waarop door 52 personen toe stemmend en door twee weigerend werd geantwoord. De nationale kiesvereeniging was alzoo geconstitueerd en ontving den naam van Nationale KiesvereenigiDg Bur gerplicht". De contributie werd bepaald op 50 cents per jaar. Bij den uitslag der stemming bleek, dat de heer W. J. Harms met groote meer derheid tot president en de hh. C. A. Beukenkamp, T. Mooy, G. E. Kloosterhuis en H. J. Romeny tot bestuursleden gekozen waren. Deze heeren vormen 't voorloo- pig bestuur. De betrekking van Secretaris is opge dragen aan den heer Mooy, en die van Penningmeester aan den heer Kloosterhuis. De nieuwe bepalingen op het aan nemen van werklieden op 's rijks werven ontnemen aan de directeuren en comman danten der marine de macht tot plaatsing van werklieden, waartoe zij steeds bevoegd waren. De minister van marine heeft alleen de macht tot plaatsingde directeuren en commandanten der marine mogen echter wel de werklieden ontslaan. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Hoorn op Texel door den heer W. H. H. Dijkman, candidaat te Rotterdam. In een geepzegen ving Woensdag een Wieringer visscher 1700 stuks ansjo vis. In gevolge de mededeelingen van dien visscher, kwamen groote troepen ansjovis door de zeegaten naar binnen. Donderdag 17 Mei a.s. vertrekt uit Southampton een brigade van 11 inge nieurs en opzichters, zoomede een genees kundige, in dienst van de Ned. Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, per stoomschip ->Moor" van de Union line" naar Zuid-Afrika. Het zgn de heeren M. E. de Wildt, ingenieur, C. van der Made, adj.-ingenieur, A. A. Th. Wamsteeker, hoofdopzichter en P. H. Bouten, opzichter, die zich te Durban zullen ontschepen J. de Bruijn, W. C. Moojen,adj.-ingenieurs, J. WindGz., hoofd opzichter, Th. G. F. Anken, J. W. Bru- 'guiêïte, N. J. Leger Jr., opzichters, J. D. Matthfeu Jr.> oud-officier van gezondheid by het leger in Neifl rlndië, geneesheer, allen met bestemming naar deDbilagoabaai. Wij roepen den vertrekkenden een ih&r- telijk vaarwel en een behouden terugkomst toe. De warme belangstelling van velen zal hen steeds volgen bg hun moeite vollen ar beid. Aan boord van den gouvernements- stoomer Sperweris ter reede van Ma- casser het volgende voorgevallenDe bemanning had geëxerceerd, en de wapens werden door een matroos, die daarmede belast was, schoongemaakt en opgebor gen. Toen hij daarmee bezig was, ging hij, met een geweer bg zich, schijnbaar zonder erg en zonder in het minst arg waan op te wekken, naar een stoker, die aan de werkbank stond en bracht al spelende den loop van het wapen tegen diens hoofd onder het uiten van de woorden Kameraad, ik zal je dood schieten," waarna hg aftrok. Er volgde echter geen schot, zoodat zelfs de stoker dacht met een grap te doen te hebben. Eenige oogenblikken later kwam de matroos echter opnieuw terug en herhaalde het zelfde spel als de eerste maal, doch nu ging het geweer wèl af, en kreeg de arme stoker het volle schot dwars door het hoofd heen, zoodat hij onmiddellyk dood was. Toen men den moordenaar over meesterde, kon niet belet worden dat hij op het dek viel en zijne handen in het bloed van den gevallene doopte en ver volgens die handen aflekte, onder de op merking dat de smaak eenigszins »asem" was. Yreemd is het dat de stoker zóó weinig wist hoe innig hij door zgn col lega werd gehaat, dat hij zich voor de tweede maal waagde aan een spel, dat voor hem op zoo dramatische wijze afliep De statuten der Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij zgn thans vastge steld. De eerste baan zal zijn van Edam naar Amsterdam. Als commissarissen zijn benoemdde heeren H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, Jhr. J. Hartsen, Jhr. H. M. Huijde- coper, J. Reijnvaan en N. Sanders, te Amsterdam. Z. M. heeft den ontvanger der loods gelden te Brouwershaven G. J. Sevenhuy- sen, wegens meer dan 65-jarigen leeftijd, met ingang van den ln Juli a. s. eervol uit zgn betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen, en den commis saris der loodsen te Brouwershaven J. Van Hoboken, met ingang van dienzelfdej datum, tevens benoemd tot ontvanger der loodsgelden daar ter plaatse. Blijkens bericht van den consul te St. Petersburg, is de scheepvaart op die haven weder geopend. Telde De Rijp in 1654 tachtig ha ringschepen en in 1783 achttien stuks, in het begin dezer eeuw was dat cijfer tot acht gedaald en in de laatste jaren werd de haringvisscherij slechts beoefend door een schipde treurige flnanciëele uitkom sten der laatste jaren hebben helaasde beheerders genoopt ook dit schip van de Ji$nd te doen. Donderdag vertrok het naar"' T^Iaardingen. Te Gorincïfeyn werd de offerbus voor de armen in de RoomsiH&J&tfiolieke kerk herhaalde malen ledig bevonden. Vrij dagnacht is de zoon van den koster door de politie, die de wacht hield, op heeter- daad betrapt. De dief is Zaterdag gevan kelijk weggevoerd. Omtrent den moord, op G. Bos te Buurse gepleegd, wordt nader aan de Zw. Ct. gemeld, dat als dader is gearresteerd de knecht van den zoon des vermoorden. Zondag in den vooravond zou er tusschen den vermoorde en dezen knecht twist ont staan zgn. De gearresteerde ontkent echter alle schuld. Uit Goedereede wordt gemeld Het is nu ongeveer 50 jaren geleden, dat het uit Oost-Indië terugkeerende Ne- derlandsche driemastschip Maria Theresia in het Goereesche zeegat schipbreuk leed. 16) Naar het Duitsck door AMO. Een lange poos hoorde men niets dan het doffe gekerm van Eugenie, maar eindelijk nam zij de handen voor het gezicht weg en zei «Het is goed, ik zal mij naar uw wil schikken". Met een verlicht hart sprong Waldmann op om haar te omhelzen, maar zij weerde hem af. Neen, neen, geen tooneelvertooning De rechte liefde tusschen vader en kind heeft tusschen ons nooit bestaan. De eerste maal, dat ik een man bemin, dwingt gij mij van hem af te zienwelnumijn droom van liefde en geluk zal dood zijn, myn geheele hart zal dood zijnmaar noem mij nooit meer uw dochter, verlang nooit weer iets van mg. Ik zal uw vijandin zijn, ik zal u haten en verachten en eenmaal zult ge voor Gods rechterstoel verantwoorden moeten, hetgeen ge aan mij misZij kon niet verder spreken, maar wankelde schreiende de kamer uit. Waldmann keek zijn dochter met een ver legen lachje na. //Grillen", zei hij tot zich zeiven. «Zoo'n verwend kind heeft grillen. Als het wezenlijk tot hongerlijden kwam, zou zij de eerste wezen, om het mij te verwijten". Met deze woorden bracht hij zijn geweten tot zwijgen en zette zich aan de schrijftafel, om den graaf Von Löwenberg te berichten, dat de liefdesbetrekking tusschen Eugenie en hem werd afgebroken. Den volgenden dag werd Eugenie verloofd met Arthur White. vin. Tegen zijn gewoonte was Richard Von Lö wenberg in de laatste weken verstrooid en weinig spraakzaam tegen zijn mama. Hij was wel niet onvriendelijk, maar de oude dame begreep zeer goed, waar hem de schoen wrong en wist geen raad, om een einde te maken aan zgn geheimen kommer. Eens was Richard vermoeid van den dienst te huis gekomen. Liefkozend streek de oude dame hem langs zijn blonde lokken en drong bij hem aan, dat hij zijn leed zou openbaren. «Je verbergt iets voor me, dat bemerk ik wel", zei ze, maar het oog van een moeder ziet scherp. Ik weet ook, wat je leed doet en ik wenschte, dat ik je kon bewaren voor al het verdriet, dat ik reeds vooruit gezien heb". //O, het is nietseen dwaasheideen gril", antwoordde hij weemoedig. „En toch ik weet niet, wat ik er van zeggen moet". ii Je hebt zorg over Eugenie", viel zijn mama in. ii Je bent niet tevreden over haar, ik lees het in je oogen". Richard werd rood als bloed en keerde zijn gelaat af. „Ja, dat is het, beste mama", zei hij eindelijk. «Eugenie is sedert eenigen tijd zoo veranderd. Zij is vriendelijker dan vroe ger, maar zij is ernstig en nadenkend, heel anders dan te voren. Uit haar oogen spreekt In den loop der jaren is het geheel en al onder het zand bedolven. In het wrak moet zich nog een aanzienlijke hoeveel heid tin bevinden. Door de eigenaren van het wrak, de heer A. van den Tak c. a., worden thans pogingen in het werk gesteld om het terug te vinden, ten einde te trachten de nog aanwezige lading te bergen. Donderdagochtend is te Schevenin- gen geland schipper Arend Pronk, voe rende de bomschuit de Vrouw Wilhelmina van den reeder P. H. Haring, die rap porteerde dat Woensdagavond 11. terwijl het nog helder dag was, zgn vischtuig, bestaande uit schrobnet met algeheel toe- behooren, is afgezeild door het driemast zeilschip Favorita van Geestemunde, bui ten landzicht op de Noordzee voor Mon ster. Bedoeld schip, W. N. W. voorlig gend, kwam met volle zeilen op het schip van Pronk aau, dat visschende was en dus mast en zeilen ook op had. Slechts door noodgeschrei aan te heffen is het gelukt de opmerkzaamheid op het vreemde schip te trekken en zoodoende 't in den grond loopen van het bomschip te voor komen. Hoewel schipper Pronk, die zelf wacht had, een man op den uitkijk op de Fa vorita heeft gezien, was men blijkbaar daar aan boord niet aandachtig, want op het geschreeuw onzer visschers kwamen wel 10 a 12 man op de Favorita op het dek. Toch had nog een botsing plaats waarbij stuurboordsboeg van de bom werd vernield. De schade is aanmerkelijk en Donderdag is door de equipage scheeps- verklaring afgelegd. De commissie uit het Britsche La gerhuis, die de geheele questie van het loodswezen thans onderzoekt, verhoorde dezer dagen als deskundigen den heer Graves, van de firma Phillips Graves, agenten der Nederlandsche en der Hol- landsche Stoomboot-maatschappijen, en den heer J. Wilkens, inspecteur der sche pen van de stoomvaart-maatschappij Zee land". De heer Graves mVIde, dat zgn firma jaarlijks 6000 a 7&* aan loods gelden betaalt en ongeveer 5000 meer zónde walen aj^i de loodscertifi- caten voor vreemde^eza^rO^rders voortaan zouden worden afgeschaft. Hg"cft^.ook uitkomen, dat Britsche schepen in Duitsch- land en Nederland op denzelfden voet be handeld worden als Duitsche en Holland- sche schepen, en hg verklaarde zich ten slotte voor afschaffing van de verplichting om een loods te gebruiken. De heer Wilkens verklaarde, dat de meeste gezagvoerders en stuurlieden van de maatschappij Zeeland" loodscertifica- ten hadden, doch wanneer men in Hol- landsche wateren kwam, werden Holland- sche, Britsche en alle andere schepen ge dwongen een loods aan boord te nemen. In geval van schade, rustte de verant woordelijkheid op den kapitein, onafhan kelijk vau het feit dat er een loods aan boord was. De loods werd alleen be schouwd als een raadgever van den ge zagvoerder. Indien de gezagvoerder zag dat de loods onbekwaam was, dan kon hij hem het bevel over het schip uit de handen nemen. De kosten in Holland om een schip met 12 voeten diepgang in en uit te loodsen bedragen 4. Het loodsgeld werd altijd naar den diepgang en niet naar den inhoud van het schip berekend. In Engeland zoude men 12 tot 13 te betalen hebben. De heer Wil kens verklaarde zich ten gunste van af schaffing der verplichting om een loods te gebruiken, zoowel in Engeland als in Nederland. Als regel zoude hg het aan de keuze van den gezagvoerder willen overlaten of hij een loods zoude nemen of niet. Het gedwongen gebruik van loodsen in Engeland zou aan de Maat schappij Zeeland" op £10,000 per jaar te staan komen. In Burnley in Engeland is men be gonnen het stelsel van coöperatie toe te passen op een nieuwe wijze, die daar grooten opgang maakt, namelgk op het fabriekswezen. Er hebben zich daar eenige vereenigingen gevormd, die zich zelfhel- pende tabrieksmaatschappijen noemen.Vol gens de statuten dezer vereenigingen, moet ieder werkman of werkster, die daar arbeidt, in de zaak een aandeel nemen van ten minste 5 p. st. Dit geschiedt door wekelijksche storting van een halven kroon of hooger zoo lang het vereischte bedrag op deze wijze nog niet geheel af betaald is, blijft de arbeider op de inrich ting slechts als los werkman in functie en geniet niets van de winst, die uit de operatieën der fabriek kan voortvloeien. Bij sommige dezer Maatschappijen wordt naar nog hooger doel gestreefd, want daar vordert men, dat ieder werkman door zgne wekelijksche spaarpenningen eigenaar wordt van het getouw of de ge touwen, die onder zgn toezicht staan. Is hij zoover gekomen, dan is hg feitelijk zijn eigen patroon, hoewel gebonden aan de voor allen geldige voorschriften en verplicht om per week een zekere hoe veelheid werk van bepaalde iperstraat, getouw in te leveren. Na a, bricage-kosten en eenige afs, zooals op de werktn'**- reserve-xSri? w" p| 1 onder de eigenaar# »>lAl*|| 1 111 II in verhouding van het door nen !ü.l(^ brachte kapitaal, dus van het aantal ge touwen, dat zij in bewerking hebben. Een weverij, die op deze wijze is inge richt, zal zeer zeker veel minder aan werkstakingen onderhevig zijn dan een fabriek, waarvan een of enkele privaat personen de eigenaars zgn. Marine en Leger. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvan gen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip lekl. Johan Willem Friso, onder bevel van den kapt. iets treurigs, waar ik geen reden voor weet. Ik heb een voorgevoel of ons een gevaar be dreigt, en of wij gescheiden zullen worden. Kijk, mama, Eugenie behandelt me precies als een dierbare zieke, voor wie geen hoop op genezing isen dat hindert mij zoo. Ik hield zoo van haar zoete lachen en al spotte zij ook wel eens met mij, dat had ik liever, dan die treurigheid, die mij zoo beangst maakt, al doet zij haar best, om het mij uit het hoofd te praten. «Beste jongen, ik geloof wel, dat zoo iets je ongerust maakt, maar dat zgn niets dan voorbijgaande meisjesgrillen. Eugenie Wald mann is te verwend, zij heeft de eene gril na de andere. Uit dat soort meisjes komen de vrouwen, die wel beminnelijk zijn, maar toch hare mannen ongelukkig maken". De gravin-weduwe was in den aanvang niet bijzonder ingenomen met de liefdesbetrekking tusschen haar zoon en de dochter van den handelsraad. Zij geloofde, dat Eugenie geen passende vrouw voor Richard was. Wel had Eugenie veel geld, maar zij was verwend. Daarom had zij Richard zooveel mogelijk af geraden, doch toen zij zag dat hare woorden niets uitwerkten, had zij zich zuchtende in haar lot geschikt. Haar vrees voor kwade gevolgen zou echter spoedig blijken gegrond te zgn. Op zekeren morgen zaten moeder en zoon aan de koffie-tafel, toen de oppasser twee brieven binnenbracht, die zooeven met de post waren gekomen. «Ha! van Eugenie!" riep hg verheugd uit en stak een brief in zgn por tefeuille, om dien later op zijn gemak te lezen. Aan het adres van den anderen brief her kende hij het schrift van den handelsraad. Een brief van hem was niets ongewoons, maar toch klopte zijn hart sneller, toen hij het couvert openscheurde en den brief ont vouwde. Met gespannen aandacht keek zijn mama hem aan, terwijl hij vluchtig den brief las. Hij zette groote oogen op, werd rood en bleek, begon te beven, liet eindelijk met een gilden brief op den grond vallen, sprong van zijn stoel en verliet als een wanhopige de kamer. Verwonderd wilde de oude dame haar zoon volgen, toen haar oog viel op den brief, die haai* zoon ontsteld had. Zij raapte het papier op en las het haastig. De brief luidde: Hooggeboren Heer! Mijne dochter Eugenie verzoekt mij U mede te deelen, dat zij, na rijpe overweging, voor haar eigen welzijn en het uwe noodig acht, geen overijlde stap te doen, die moeielijk on gedaan zou kunnen gemaakt worden. Zij ver zoekt u daarom haar te willen ontslaan van haar in overijling gegeven ja-woord, waaruit rechtstreeks volgt het ophouden van alle lief desbetrekking tusschen u en haar. Met oprechte hoogachting blijf ik De geheime handelsraad Waldman. «Dat is schandelijk!" riep de gravin uit. «O, die nietswaardige kokette! Och, myn arme Richard, mijn arme zoon!" Zg snelde nu naar de deur van het zg ver trek en klopte aan. «Richard, ik bid je, doe open ik ben het, je moeder", riep zij vlei end, maar zij hoorde niets dan een zacht, ker mend geween. Het duurde vrij lang voor de deur openging en zij haar zoon weer zag. Deze had nu ook den langen brief van Eu genie gelezen. Wel was haar brief anders opgesteld dan het koopmansbrielje van haar vaderdoch de inhoud kwam op hetzelfde neer. Eugenie schreef, dat zij onder den drang van omstandigheden haar gegeven woord on trouw moest worden. Zij wist, dat zij haar ontrouw zou moeten betalen met haar eigen levensgeluk, maar God alleen wist, dat zij niet anders handelen kon. Zij hoopte, dat Richard niet boos op haar zou zijn, maar haar vergiffenis zou schenken, voor het leed, dat zij hem aandeed. Zij ge voelde zichzelve ongelukkig en hoopte, dat de dood haar spoedig zou verlossen. Met duizend innige weuschen voor het welvaren van den teergeliefden minnaar, besloot zij haar brief. Richard begreep er niets van, zoo iets was hem een raadsel. Hij reikte zijn moeder den brief over met de woorden: «Daar, lees!" Onmiddellijk daarop kleedde bij zich aan om uit te gaan en vertrok met de woorden: «Ik moet zekerheid hebben. Er moet iets gebeurd zijn, maar Eugenie is mij rekenschap schuldig". Met haastige schreden begaf hij zich naar het paleis van den handelsraad. Een uur later keerde hij echter nog veel meer terneergeslagen bij zgn moeder terug. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1