't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Woensdag: 30 Mei 1888. Zestiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Mo. 1595. ü"bonnem©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdvertenUën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 29 Mei 1888. Door de directie der Marine alhier werd Vrijdag jl. openbaar aanbesteed de levering van: 1. 1500 HL gascokes. Ingekomen 6 biljetten. Laagste inschrijver P. Schagen te Helder, ad f32,50 per 100 HL. 2. 550 HL. houtskolen. 5 biljetten. Laagste P. van Es Sr te Helder, ad f84,50 per 100 HL. 3. 7700 HL. Moscovisch pek. 4 biljetten Laagste Wed. G- Hooft Zn. te Dordrecht, ad f 5,15 per 100 KG. 4. Verfwaren 3 biljetten. Laagste Jan Houwink Pz. te Sneek, ad f 4623.70 de massa. 5. 13,300 KG. gezifte menie 5 biljetten. Laagste Vissering Lely te Amsterdam, ad f 18,33* per 100 KG. 6. 1350 KG. gekookte lijnolie. 4 biljetten. Laagste wed. J. E. de Boer Zn., Amsterdam, ad f24 21 per 100 KG. 6a. 17,900 KG. ongek. lijnolie. 4 biljetten Laagste wed. J. E. de Boer Zn., ad f22,81 per 100 KG. 7. 21,200 KG. patentolie. 3 biljetten. Laag ste wed. J. E. de Boer Zn., ad f27.74 per 100 KG. 8. 600 KG. raapolie. 2 biljetten. Laagste wed. J. E. de Boer Zn., ad f 27 per 100 KG. 9. 1100 KG. spermacetieolie. 2 biljetten. Laagste W. F. Bijvoet en firma Hellings, Am sterdam, ad f781 de massa. 10. 1500 KG. minerale olie (cylinder) en 13,800 KG. idem voor krukpennen. 8 biljetten. Laagste Jan Houwink PznSneek, ad f1873.50 de massa. 11. 1300 KG. reuzel. 2 biljetten. Laagste W. C. Visser, Nieuwe Niedorp, ad f 54 per 100 KG. 12. 1400 KG. roet of talk. 5 biljetten. Laagste J. Moulijn Co Rotterdam, ad f418.60 de massa. 13. 15,600 KG. loodwit. 3 biljetten. Laagste Prinsen en Zn., Gouda, ad f22,96 per 100 KG. 14. 5200 KG. groene zeep. 4 biljetten. Laag ste A. Klik, Helder, ad f1287 de massa. 15. Cement, kalk, schelpen en zand. 6 bil jetten. Laagste D. de Vries, Helder, ad f831,17 de masBa. 16. Dakpannen, steenen en buizen. 6 biljetten. Laagste D. de Vries, ad f843.64 de massa. Zaterdag werd door dezelfde Directie aanbe stcedHet schoonmaken en witten van alle plafonds en muren en bet afbikken en weder be rapen van muurvlakken in het Marine Hospitaal. Ingekomen waren 3 inschrijvingsbiljetten, als van perc 1 perc. 2 per M3. per M2. Totaal. J- H. A. Veldhuizen 81/» Ct. fl.— f798.50 Wed. E. D. Harms en Zn. 81/, - 1-20 780.— Gebrs. BiscL >ff 8 - 1.45 -764.25 Door bet onderzoek naar den op 17 April plaats gebad hebbenden brand in bet fort Oost-Oever alhier, schijnt nader te zijn bevestigd dat dit ongeluk gebeurd is ten gevolge van bet ontledigen van geweerpatroonbuizen, en wel bij of na bet uithalen van bet waspropje, hetwelk bet buskruit scheidt van den onderkant van den kogel, welke het eerst, in een andere afdeeling der werkplaats, verwijderd wordt. Men ging bij die verrichtingen en bij het uitstorten of uithalen van bet buskruit te werk zooals dit jaren lang voor honderd duizend patronen geschied is. Dat bij die werkzaamheid eenige onvoorzichtigheid zou zijn begaan, biervan is niets aan den dag gekomen, evenmin als men de oor zaak van het ongeluk beeft kunnen ver klaren. Het gebeurde heeft intusscben aanleiding gegeven, dat voortaan ook bet ontledigen van bulzen in water zal ge schieden, evenals dit regel is voor dat werk bij granaten. De gevolgen van bet ongeluk zijn ge lukkig vrij beperkt gebleven, doordien zich slechts een geringe hoeveelheid gestort kruit in de werkplaats bevond. De vlam beeft zich dan ook geenszins aan gebouw of meubilair medegedeeld. Ernstig daarentegen helaas geweest de verwonding van twee der drie werklieden, die den ge noemden arbeid uitvoerden. Beiden be kwamen belangrijke brandwonden, waar van zg eerst na ongeveer een maand genazen. De derde werkman is slechts in geringe mate gekwetst geweest. Vrijdag jl. vertrokken weder van bet eiland Texel 20 personen naar Rot terdam om van daar per stoomschip van de Nederlandsche Amerikaanscbe Stoora- zich naar Amerika te De meesten hadden geld van familie-leden ontvangen om de reis te aanvaarden. Benoemd tot heemraad van Waard- Nieuwland op Wieringen, de hr. J. Tool. Zuiderzee-Vereenigiug. In een der lokalen van het hotel „Krasnapols- ky" werd Zaterdag, onder voorzitting van den hr. A. Buma, een algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. Deze vergadering was, volgens den voorzitter, belegd, om zoowel den technischen bIs den finan- ciëelen stand der zaak bloot te leggen. De heer C. Lely, ingenieur, chef van het tech nisch onderzoek der vereeniging, hield eene uit voerige voordracht, die door tal van kaarten werd toegelicht. De hoofdgedachte van het vroegere Ontwerp zegt spreker, is steeds geweestlandaanwinning op de meest voordeelige wijze. De afsluitdijk en de overige werken die daartoe noodig waren, hadden steeds tot eeoig doel die landaanwinning zonder benadeeling van bestaande belangen mogelijk te maken. Wanneer evenwel een werk van zulk een grootschen omvang ondernomen wordt, had daarbij, in een land als het onze, waar voortdurend strijd tegen het water te voeren is, tevens de vraag gesteld moeten wordenhoe kan zulk een groot werk dienstbaar worden gemaakt aan blijvende verbetering van den waterstaatkundigen toestand van het landP En daar op dien grondslag nooit een ontwerp is opgemaakt, is een nieuw onderzoek noodzakelijk. De waarde der Wadde-gronden is onbekend. Alleen van het Wad ten zuiden van Ameland is bekend, dat het voor een groot deel uit goeden grond bestaat. Er moet dus door grondboringen onderzocht worden, welke waarde de Wadden hebbeD, alvorens op eenigszins juiste gronden het belang van een geheele of gedeeltelijke bedijking dier Wadden te kunnen beoordeelen. Van het gedeelte ten zuiden van de lijn Noord- HollandWieringenFriesland is meer bekend. Daarin komen overgroote oppervlakten uitmun tende kleigronden voor, zooals b. v. ia het ge heele zuidelijke gedeelte. Verder achter Schokland en eindelijk ten zuiden van Wieringen. Volgens een voorloopigen verkenningstocht ge looft spreker, dat er ook nog kleigronden voor komen in den noordoostelijken hoek der Zuiderzee tussehen Lemmer, Urk en den Ketel. Vermoede lijk bestaat het overige gedeelte langs de Friesche kust ten westen van Lemmer uit zandgrond. Het in te stellen bodem-onderzoek in het nog niet onderzochte gedeelte, der Zuiderzee zal daar omtrent zekerheid verschaffen. De vereeniging komt echter nog f 30,000 te kort om het onderzoek voort te zetten. De lee ning zal opnieuw worden opengesteld om te trach ten de nog ontbrekende som bijeen te brengen. Vrijdag 22 Juni a.s., 's morgens te 11 uren, zal op het Doelenveld te Alkmaar, vanwege de „Vereeniging tot Ontwikke ling van den Landbouw in Hollandsch Noorderkwartier", een tentoonstelling ge houden worden van schapen, paarden, koeien en kaas. Blijkens aanschrijving van den heer Generaal Majoor-command. der 3de divi sie infanterie, zullen de officieren bij het houden van theorie met de miliciens, zelf de vragen doen en dit werk niet meer overlaten aan den sergeant of kor poraal der week. Hij is van meeniug dat voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis, van moed, be leid en trouw gegeven, dikwijls bij de jonge soldaten een goeden indruk maken zoodat voordrachten, in dien zin gegeven, aanbeveling verdienen. Staats-Loterty. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 1 van het koninklijk besluit van 14 Dec. 1885, is vastgesteld het plan der 328 -ste Nederl. Staats-Loterij, bestaande uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ten kantore van den directeur der Staats-Loterij geopend op 20 Juli en, met de gewone tusscheu- poozen voor de verschillende klassen, ge sloten 14 Sept. a. s. De trekking begint op 23 Juli en eindigt 13 Oct. a.s. Het verlaagd tarief voor brieven in het verkeer met Nederlandsch Oost- en West-Indië, per mail, is, ook wat de ver zendingen uit de Koloniën betreft, met April jl. in werking getreden. Het port bedraagt nu 15 cent voor de gefrankeerde en 30 cent voor de ongefrankeerde brie ven, voor elke 15 gram of gedeelte van 15 gram. In het militair hospitaal te Leiden is opgenomen een milicien der lichting 1888, die bij het vernemen dat hem een aanzienlijke erfenis was te beurt geval len, van blijdschap krankzinnig i worden. De veearts F. Michielsen, teRijsbergen werd eenige dagen geleden bij een koe ge roepen. Bij onderzoek bevond hij dat het beest ongeschikt was voor de consumptie. De arm, dien hg in het lichaam der koe had moeten steken, zwol vreeselijk op, en dit nam zoo toe, dat hij ra verloop van twee aan de gevolgen bezweek. Waar schijnlijk heeft men hier te doen gehad met een geval van bloedvergiftiging. Uit 's-Heerenhoek wordt gemeld: In de weide van den landbouwer P. R. werden twee zijner beste paarden zwaar in de borst verwond. Dat hier aan wraak neming moet worden gedacht, werd Vrij dagmorgen bewezen, toen op zijn deur een briefje gevonden werd, waarop stondeerst uw goed, dau uw bloed. Een sterke po litiemacht bewaakt de bouwhoeve. Hangjas en Krauijbeek, die onlangs te Rotterdam verschillende zeer brutale inbraken pleegden, zijn Zaterdag door de rechtbank elk tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen mevrouw de weduwe Elie te Rotterdam is, volgens het Rotterdamsch Nieuwsblad, een klacht ingediend bij de justitie, daar deze dame er haar werk van maakte om schotschriften te schrij ven, die te laten drukken en algemeen te verspreiden. Dat van vélocipèdes partij wordt getrokken bij operatiën van het leger, door brievenbestellers, door klerken van naar hun kautoor enz., is van alge meene bekendheid dat er echter ook gebruik van wordt gemaakt bij den smok kelhandel zal minder bekend zijn. Zeer dikwijls ziet men tegenwoordig velocipe- disten gaan van Gilze, Alpkeu én Riel (Noord-Brabant) naar Baarle Nassau om zout en zeep uit België binnen te smokke len. Op een Drentsch boerendorp in de nabijheid van Assen werd dezer dagen in de hervormde kerk aldaar een nieuwe or ganist benoemd. Toen deze voor het eerst op Zondag dienst deed, gaf hij na afloop van de godsdienstoefening een paar extra nummers ten beste. Daar de vorige or ganist dat echter nooit gewoon was te doen, meenden de toehoorders, die zeker een kerkorgel voor een draaiorgel van groot kaliber aanzagen, dat het daar bo ven niet pluis wasja, men fluisterde elkaar toe: „dat de kerrel den hurgel nait tot bedaoren kriegen kon. Geheim zinnig slopen de boeren de kerk uit en bleven buiten het kerkgebouw met wijd geopende oogen, alsof er een ontploffing of iets dergelijks komen moest, staan gapen. Eindelijk meenden eenige der stoutsten de handen uit de mouwen te moeten steken en besloten in de eerste plaats den onbe- kwamen „hurgelspeulder" in zijn schuil- i op te zoeken en volgens Drentsche spreekwijze wat op het jak te geven. Met dit strijdlustig plan togen dan eenige zeer snuggere jongens naar boven. Gelukkig kwam hier de dominé, die inmiddels van deze scène onderricht werd, den armen orgelman ontzetten. Te Nieuwenhage (Limburg) heeft zich een zeldzaam geval voorgedaan van schijndood. Een zieke had naar allen schijn kalm zijn laatsten adem aitgebla- zen. Reeds ging men zich met de zorg voor de teraardebestelling bezighouden. Bij de gebruikelijke wassching van 't ge waande lijk ontwaarde men echter dat het hart nog klopte. De zieke herstelde verder zóo, dat lig zijn wensch naar een dronk wijn kon doen begrijpen, en later zelfs vormelijk om melk vroeg. De herle ving was echter van geen langen duur, daar hg het, na nog eenige oogenblikken in het leven te hebben rondgestaard, voor goed aflegde. Een Duitsche kinderjuffrouw te Zutfen werd onlangs aldaar, op ver zoek vau de Duitsche justitie, uitgeleverd, op grond, dat zij werd beschuldigd van kindermoord. Het meisje is bij de ii Duitschlaud gevoerde voorloopige instruc tie gebleken onschuldig te zijn, zoodat zij wederom op vrije voeten is gesteld en in haren vroegeren dienst teruggekeerd Zaterdag jl. is bij de manoeuvres der rijdende artillerie op de heide van Schaarsbergen een der manschappen van het paard gestort en op treurige wijze om het leven gekomen een der stukken ging hem over het hoofd. Om brandwonden te genezen Een Fransch tgdschrift deelt mede, dat men door een toeval tot de ontdekking gekomen is van de heilzame uitwerking van gewoon houtskool bij brandwonden. Als men namelijk een stukje koude houts kool op een brandwond legt, zou de pijn terstond ophouden, en zoo men de houts kool ongeveer een uur lang er op liet liggen, zou de wond genezen zgn. Dit eenvoudige middel moet reeds in ver scheidene gevallen de beste diensten heb ben bewezen. Wat er van zg, het mid del is eenvoudig, goedkoop en onschade lijk en is daarom waard beproefd te worden. Een poging tot vergiftiging uit wraak i3 gepleegd in de Vereenigde Sta ten te Toledo bg een wijnhandelaar al daar en wel door een ontslagen bottelier, die aldus wraak wilde nemen. De wgnhandelaar had zgn bottelier weggezonden en later had de heer Fields, zoo heette de wgnhandelaar, ontdekt dat in verschillende fusten met wijn een aan zienlijke hoeveelheid gecristalliseerde vi triool was geworpen. Millioenen liters wiju, in tal van fusten geborgen, zgn al dus vergiftigd. Dadelijk is de ex-bottelier gearresteerd en hg loopt groot gevaar gelyncht te worden. Te Rome staat op 't oogenblik een bende van 31 dieven terecht, die deze stad tot het tooneel hunner werkzaamheden hadden gekozen. Ongeveer 100 diefstal len werden door hen bedreven, waaronder een van ruim 20,000 lires aan kostbaar heden, ten nadeele van graaf Telfener en verscheidene juweliers en goudsmeden. De leden waren door een éed van trouw aan elkaar verbonden. Het hoofd, zekere Emilio Brilli, door de leden „papa" ge noemd, nam geen werkzaam deel aan de diefstallen, doch zorgde voor het te gelde maken der gestolen voorwerpen, het smel ten van het goud en zilver, enz. Zgn luitenant-generaal, een jongeling vau even 20 jaar, genoot een vaste toelage van 4 lires daags, terwijl ieder der overige leden een deel van de diefstallen kreeg, hetzij in geld of in levensmiddelen. Ruim 250 getuigen moeten worden gehoord. De volgende roerende gauwdieven- historie doet in de Berlijnsche bladen de ronde. Bg het verlaten van het opera gebouw werd het hoofd van een Ber- Ignsch handelshuis een portefeuille ont rold. Deze bevatte omstreeks 600 mark geldswaarde en bovendien, wat den eigenaar meer ter harte ging, een aan tal brieven en stukken, die voor hem van het grootste gewicht waren. Den volgenden morgen werd aan de woning van den koopman een pakket afgegeven, dat behalve een brief, de ver dwenen portefeuille bevatte, met al wat deze inhield. Het bijgevoegde schrijven luidde als volgtZeer geachte heer Eens had ik het recht op anderen toon tot u te spreken, destgds noemden wg elkander nog bij den naam. Maar dat is meer dan twintig jaar geleden. Des tijds droomden en dweepten wg nog hand hand voor de toekomst en verwacht ten van het leven wat gg gevonden hebt het geluk Gg hebt met de gaven, die de natuur u geschonken had, gewoekerd, gg waart het geluk waardig, gg hebt het gevonden Ik echter, dien ge sedert lan gen tijd uit het oog en wil ik hopen uit het hart hebt verloren, heb al mgn plannen zien schipbreuk lg'den ik zonk lager en lager. Geheel door eigen schuld Hoe ver 't met mg gekomen is, dat ziet ge. Ik heb u bestolen, maar ik behoud het beroofde niet want uit uw papieren zag ik, wien ik bestolen had. Ik heb onvergetelijke uren in uwe ouderlijke woning doorgebrachtvooral de herinnering aan uwe liefdevolle moeder bleef bg mij. Gij zelf waart mij een trouwe, onbaatzuchtige vriendik heb nooit vergeten Hier is alles terug, wat een ellendeling, die zich zelf vergat, heeft afgenomen. Tracht mij niet op te sporen om GodswilHet zou u be rouwen". De rechtbank te Yarmouth beeft William Levick, van de visschersschuit »Lubline", tot een boete van 15 pond sterling (f 180) veroordeeld, omdat hij de netten van de Nederlandsche visschers schuit Poolster" beschadigd heeft. Het onlangs vermelde duel tussehen twee jonge meisjes in Luna Yalley (Me xico) heeft een nog treuriger naspel ge had. De gewonde, Martha Bolton, heeft na een paar dagen haar kamer verlaten en hare tegenstander op den drempel van haar huis doodgeschoten. De moordenares werd terstond in hech tenis genomen. De koeherder, die de aanleiding was tot den strijd, heeft zich uit de voeten Een fluitende dame bevindt zich te genwoordig te Londen, waar zg concerten geeft in de salons van aanzienlijken. Die dame, mevrouw Shaw, is een bevallige Amerikaansche. Zg heeft sedert hare jeugd een bijzonder talent gehad voor het fluiten van liederenals jonge moeder floot zg haar kinderen in slaap, en ein delijk, na zich muzikaal ontwikkeld te hebben, trad zg in het openbaar op als siffleuse, om onder begeleiding van piano of orkest allerlei muziekstukken, van het eenvoudigste af tot het zwaarste toe, te fluiten. Zij bezit in hare lippen een mu ziekinstrument dat allerlei tonen, trillers enzoovoort kan voortbrengen en twee- en-een-half octaaf omvat. Duinkerken, 24 Mei. Volgens hier ontvangen berichten zouden vier goelet- ten van Duinkerken on Grevelingen bg IJsland vergaan zgn. Met de reeds be kende schipbreuken, waarbij de beman ning is omgekomen, zou het aantal ver ongelukten bij de vischvangst in die wa teren daardoor tot 100 stijgen. Drie groote stoombooten met 3370_j landverhuizers worden thans t,e N»w-York in quarantaine gehouden, omdat men daar vreest voor het overbrengen van een pokken-epidemie. Een daarvan, de Dnit- sche stoomboot Bohemia, aan boord waar van 3 gevallen van pokken zijn geweest, zal, daar de tgd van besmetting verstre ken is, weldra in de haven toegelaten worden. De Fransche boot Alesia, aan boord waarvan nog geen enkel geval van aokziekte voorkwam, wordt alleen zeker heidshalve nog niet toegelaten. Heldersche Moppen. Voor zekere rechtbank stond een getuige, die verklaarde het juiste tijdstip niet te kun nen opgeven, waarop iets voorgevallen was, omdat hij dien dag zijn horloge vergeten had. De advokaat der tegenpartij vond dit een zeer verdachte omstandigheid en trok zgn op rechtheid in twijfel. De rechter wees echter den advocaat terecht: dat iemand zijn horloge vergat was niets ongewoons, de rechter zelf had dien morgen vergeten zijn horloge in den zak te steken, en daar zat nog al een zware gouden ketting aan! Toen hg smiddags thuis kwam, hoorde hij van zijn huisgenooten, dat er een boodschap van de rechtbank gekomen was of men mijn- heers horloge en ketting mede wilde geven, hetgeen geschied was. De rechter zag ze nooit weder en had spijt dat hij den advokaat maar niet had laten uitspreken! o Mevrouw: «Johan, je moest het hondje eens oven uitlaten". Huisknecht: «Ik geloof niet, mevrouw, dat het diertje met mij zal willen meegaan". Mevrouw//Dat behoeft ook niet, je moot met het hondje meegaan, Johan!" Rechter: //Staat de beschuldigde tot u in familie-betrekking? Getuige: «Heel in de verte, mijnheer; zgn vader heeft indertijd met mijn moeder willen trouwen, maar dat is toen afgesprongen!" Marine en Leger. Aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Van Galen" zijn op de volgende wijze proeven genomen met het storten van olie, tot slechten der zee: Daarvoor waren vier boeivormige zeildoekschen zakjes gemaakt, 40 cM. hoog en 25 cM. in mid- i dellijngevuld met 1,5 liter olie en zoo oliedicht genaaid als mogelijk wastwee daarvan werde- aan den voorkant van den fokkemast en twee op de hoogte van den valreep, te loeverd, buiten boord gehangen, zoodat zij door het water sleep ten. Door eenige gaatjes, die in het zeildoek werden geprikt, kon de olie langzaam uit de zak jes vloeien. Het schip lag onder klein zeil, er woei een gereefde marszeilskoelte, terwijl de zee kort cn aanschietend was. Spoedig was er van den valreep tot op 100 M. achter het schip een strook glad water, geheel met olie bedekt en ongeveer 20 M. breed, die het mogelijk zon gemaakt hebben, een sloep te I

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1