't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1596. Zaterdag 2 Juni 1888. Zestiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 8 u. 13 m. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 43 m. Onderg. Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag 8 Zaterdag 9 Nieuwe Maan. HELDER, 1 Juni 1888. Onze vroegere plaatsgenoot M. Hof stee is met ingang van den lsten Juli be noemd tot kommies-ontvanger der Rijks belastingen te Roodesluis. Men meldt dat de luitenant ter zee le klasse W. Derx, als officier instructeur aan liet Koninklijk Instituut der Marine, in de Maleische taal en het internationaal zeerecht, den lsten November vervangen zal worden door den luitenant ter zee le kl. Reinders, die zich voor genoemde betrekking te Delft en Leiden heeft voor bereid. Door den Minister van Marine is bepaald, dat van 1 Juli af van de licht torens hier te lande aan schepen ip nood door vuurpijlen seinen zullen worden ge geven op de volgende wijze: lo. het afsteken van één vuurpijl als bewijs dat het noodsein van het schip op den lichttoren is gezien, of wel dat het in nood verkeerend schip op den lichtto ren is opgemerkt geworden 2o. hok af steken van twee vuurpijlen binnen één minuut na elkander, als bewijs of belofte dat, in verband met weer en wind, aan het schip hulp zal worden verleend. Het eerste jaarfeest van de vesti ging van het Leger des Heils« in Ne derland, zal dezer dagen op een nader te bepalen dag worden gevierd. Gene raal Booth zal bij deze gelegenheid zijn derde dochter, Miss Eva Booth, naar Nederland zenden. Den 27n April ten 1 uur arriveerde te Tandjong Priok de „Van Galen", van een reis om de Kaap, waarvan état-major en bemanning bestemd zijn om hun In dische collega's af te lossen. Daar de officier van gezondheid, ten gevolge van een gedanen val, aan een hersenschudding leed, bleef het gebruikelijk saluut achter wege. De „Van Galen" zal binnen een maand weder repatrieeren. Een stoomschip van zeer eigenaar dige, nieuwe constructie ligt heden aan het Westerhoofd, met bestemming naar Bremen. Het moet dienst doen als trans portschip voor ballast. De beide wanden zijn in het ruim van het schip hellend geplaatst, terwijl de bodem tusschen de beide vlakken verdeeld is in zestien vierkante vlakken, waarin even zooveel bakken geplaatst zijn. an d.e randen van elk der bakken loopen twee ijzeren stangen tot op de halve hoogte van het hellend zijvlak en verder een ket ting, welke aan een as verbonden is. Aan beide zijden van het dek rusten de assen in kussens en kunnen door een aan de einden aangebrachten hefboom gewonden worden. Worden de hef hoo rnen bewogen, dan winden zich de ket tingen om de as, waardoor de bakken tot boven aan dek gebracht worden, waar zij kantelen en zoo hun inhoud uitstorten. Het schip is op een onzer werven te Slikkerveer gebouwd. Het Openbaar Ministerie bg de Haagsche rechtbank heeft 4 jaar gevan genisstraf geëischt tegen den gewezen gevangenbewaarder uit de celgevangenis bij Scheveningen, wegens het bezorgen van brieven en versnaperingen van ge vangenen aan familie en medegevangenen en omgekeerd, tegen ontvangst van gif ten. Üitspraak 4 Juni. Het verhaal is bekend van den Duit- scher, die, van een reisje naar Amster dam teruggekeerd, vooral gewaagd zou hebben van de groote armoede, welke daar heerschteboven een aantal deuren had hg gelezen: »Hier mangelt men" Dit is zeer zeker verzonnen. Even ze ker intusschen mag gezegd worden, dat het mangelen is een nederig bedrijf en men, om kapitalist te worden, zeer veel zou moeten mangelen of een gelukje hebben. Het laatste viel dezer dagen te beurt aan een bewoner van de Amsterdamsche Prinsengracht, die zich en zijn gezin in een kelder door mangelen onderhoudt. Hij trok namelijk een sommetje uit de Staatsloterij, naar gezegd wordt f1400. Dit nu bracht hem geheel uit de plooi, zóó zelfs, dat toen, volgens hetgeen men elkander in de buurt vertelt, zijn vrouw er Dinsdagmorgen een klein bedrag af genomen had, hij zich zoo driftig maakte, dat hij haar met een zak rijksdaalders, die hij juist in de hand hield, duchtig om de ooren sloeg. De verwondingen, die zij daarbij bekwam, maakten het noodig de hulp van een apotheker in te roepen. Met geld is men wel in staat anderen tot zijn meening over te halen slechts niet op deze wijze. Licht en schaduw Van een Texelsche arbeiders-familie, bestaande uit elf broeders en zusters, vertrok in den loop der jaren de een na den ander naar Amerika. Thans heeft ook de laatste broeder het eiland verlaten om naar de nieuwe wereld te reizen, 't Eigenaardigst van alles is, dat het allen leden der talrijke familie in de nieuwe wereld zoo goed gaat. Er zijn er zelfs onder, die welgesteld kunnen heeten. In weerwil echter, van alle gunstige beriöhten uit Noord-Amerika, schrijven qu sommigen der laatst vertroKfcen emi granten aan hun betrekkingen, om vooral het vaderland niet te verlaten, zoolang zij daar nog droog brood kunnen vinden. Op het eiland Texel is een afdee- ling der „Vereeniging tot bevordering der Nederl. Visscherij" opgericht. 80 personen traden terstond als lid toe. Aan den hr. D. C. Loman, burgemeester van Të?-el, werd het eerelidmaatschap aangeboden, terwijl tot bestuursleden zijn verkozen de h.h. J. H. Moojen, G. K. Brouwer, J. v. d. Sterr, S. Kuiper en W. Mets Tz. De tweede jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging ter bevor dering van de Nederlandsche Visscherij," werd Woensdag gehouden in de Dier gaarde te Rotterdam. De voorz., de heer de Ridder, opende de vergadering met een toespraak, waarin hg constateerde dat de Vereeniging aan haar beginsel trouw gebleven is en veel blijken van sympathie mocht ontvangen. Hij schetste het doel der vereeniging, wijzende op vele zaken, welke bij de visscherg niet moesten be staan, alsjalouzie, broodnijd tusschen plaatsen enz. Wenschelijk achtte hg een beteren vischafslag, vooral voor haring beter onderwijs voor visschers en op win teravonden lezingen over visscherij. Alzoo is er nog veel te doen in het belang van de Nederlandsche visscherg. Uit het verslag van den heer Varkevisser, waarnemend algemeen secretaris, bleek dat de rekening over 1887 met een nadeelig saldo van f40,19 sluit. Zij werd na on derzoek door de vergadering goedgekeurd. Ten opzichte van het visschen met den wonderkuil werd besloten, het onderzoek van den rijksadviseur af te wachten. Zonder discussie werd aangenomen het voorstel, zich tot de RegeeriDg te wenden met het verzoekio. het vaste licht van Marken te doen vervangen door een draai- vuur2o. te IJmuiden een misthoorn te Met algemeene stemmen werd het voor, stel goedgekeurd, dat het hoofdbestuur aandringe op afschaffing van net steiger- geld te IJmuiden voor Hollandsche vis schers, en even zoo het voorstel om een licht op het havenhoofd te Goedereede te plaatsen. Het reglement voor een onderlinge Ne derlandsche waarborgmaatschappij voor stoom- en zeilschepen ten dienste der visscherg werd, na toelichting, door den voorzitter vastgesteld. Tot commissarissen dier Maatschappij worden benoemd de heeren Adr. IJzer- mans, te Vlaardingen, J. W. J. van Har wegen den Breems, te Schiedam, Adr. van Rhgn, te Katwijk aan Zee, M. Breen, te Goedereede, en Zurmühlen, te Helder. Door de afgevaardigde van Texel wordt nog ter sprake gebracht het verbod op het vangen van oesters vóór 1 October, en wenscht dit in het belang der oester teelt en der visschers met 1 Augustus open te stellen. Het hoofdbestuur zal dit onderzoeken. Ook brengt deze afgevaarde de vischaf slag te Nieuwediep ter sprake en zegt, dat deze onhoudbaar is, waardoor vele visschers naar IJmuiden gaan. Dit punt zal door het hoofdbestuur ter hand wor den genomen en vervolgens nog worden onderzocht de verbetering en vergrooting der haven van Texel, die te klein is om de vloot te kunnen bevatten en de vis schers daardoor veel nadeel ondervinden. Volgens opgave van Bureau Veri- tas zijn in de maand April 1888 veron gelukt 75 zeilschepen, als van Amerika 10, Duitschland 5, Engeland 29, Oostenrijk 3, Chili 2, Spanje 1, Frankrijk 7, Nederland 1, Italië 4, Noorwegen 11, Portugal 2. Hieronder zgu begrepen vier schepen, als vermist opgegeven. Door stranding verongelukten 35, door aanvaring 4, door brand 1, gezonken zijn er 4, verlaten 5 en afgekeurd 22. In dezelfde maand verongelukten 9 stoomschepen, waaronder 2 vermisten, alsvan Engeland 6, Amerika 1, België 1, Frank rijk 1. Door stranding verongelukten 6 en door aanvaring 1. De wandelwegen van Beverwijk zien er tnaus weer aauiokKec-i „jf Overal staan pereboomen en aardbeziën in vollen bloei. De aardbeziën moesten reeds rijp zijn dit jaar zijn ze laat en zal de oogst niet zoo overvloedig zijn als in andere jaren. De aalbessen gaan goed vooruit en voorspellen een goede opbrengst. De gemeentelijke gasfabriek te Maas tricht heeft over 1887 een zuivere winst opgeleverd van f 14,807,62. Men meldt uit Heerenveen De werkstakende baggeraars weigeren den arbeid tegen het vroegere Iood van f7,50 te hervatten; zij eischen thans f 10. Uit Steenwgkerwold wordt gemeld Enkele door hunne makkers tot werk staking gedwongen arbeiders hebben, on der militaire bescherming, den arbeid hervat. Het bijna 7-jarig zoontje van den heer M. te Leiden is tengevolge van een treurig ongeluk overleden. Het knaapje viel, terwijl het een breinaald in de hand hield, waardoor die naald in en door het oog ging en zoo de hersenen aandeed. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de arme jongen hevige pijnen heeft uitge staan. In de kazerne te Amersfoort wilde Vrijdagavond een beschonken huzaar, na een honderdtal glasruiten te hebben ver brijzeld, met de karabijn den commandant van dé politiewacht Hummelman te lijf. Hij had te voren met acht of tien kame raden een kroeg bezocht, waaruit zij de kasteleines verdreven door met stokken te trachten alles te vernielen wat onder hun bereik kwam, om op deze wijze een kameraad te wreken, wien verleden week aldaar een gedeelte van den pink was af- gekneld. Bijtijds werd dit evenwel door de politie verhinderd. Iu de kazerne ging het zóó vreeselgk toe, dat de garnizoens-commandant zich daarheen moest begeven om de orde te herstellen. De daders zijn gearresteerd, en hij, die den commandant van de wacht wilde aanvallen, zal voor een krijgsraad terecht staan. Dat muisje zal vermoedelijk wel een staartje hebben Eenige Rotterdamsche socialisten, die Zondag in den vroegen morgen te Berg- schenhoek met de burgerij slaags raakten, moeten, naar men nader verneemt, aldaar op de ingezetenen geschoten hebben en wel met revolvers. Bij verordening vmi den »Privy Couücil« dus schrijft l ons uit Lon den is het verbod ^n invoer in Groot-Brittannië van slachtvee uit Vlis- singen, met ingang van den 21 en dezer, ingetrokken. Boschbranden zgu in Drente een jaarlijks terugkeerende kwaal, waarvan steeds een groot aantal hectaren het of fer worden. Zoo is thans weer een groote verwoesting aangericht in de dennenbos- schen van den heer van Weidom Clater- bos te Zuidwolde. Te Hoogeveen, op U/j uur afstands, kon men de vlammen zien. Wegens de groote droogte is door het Gemeentebestuur van Assen bepaald, dat in het groote bosch aldaar, dat aan de gemeente behoort en ongeveer 100 hec taren oppervlakte bestaat, niemand met een brandende pgp of sigaar mag loopen. Te Schgndel (N.-Br.) zijn Zondag nacht door den gemeenteveldwachter, met behulp van twee burgers, vijf ruiten-in- werpers op heeterdaad betrapt. Reeds bij zestien ingezetenen waren de ruiten ver brijzeld. De 12 werklieden, die door het in storten van den steiger in het Koninklijk theater te Berlgn, werden gekwetst, zijn allen in het gasthuis opgenomen. Hun toestand is betrekkelijk vrij gunstig en er bestaat alle kans, dat allen zullen gene zen. Zelfs een der gekwetsten, wien door prof. Bergmann de hersenpan werd geo pend, bevindt zich vrij goed. Het opruimingswerk is reeds zoover gevorderd, dat men kan beginnen met het oprichten van een nieuwen steiger. Evenwel zat de aflevering van het werk door het ongeluk bijna een maand wor den vertraagd. Uit het onderzoek big kt, dat de steiger instortte door het loslaten van een dwars balk- Epn wprklifiden warpn bezicT. nu het werk klaar was, de planken van boven neer te gooien, maar zij deden dit zeer onvoorzichtig. Een blok trof den balk op een zwakke plek en zoo stortte alles ineen. Eenige werklieden klampten zich ech ter vast aan palen, die nog bleven staan en werden uit hun gevaarlijken toestand gered met behulp van touwen, die hun uit nabijzijnde vensters werden toegeworpen. Naar den Transvaal Aan een particulier schrijven uit Hei- delberg (Transvaal) ontleent het Haag sche Dagblad het volgende »Er is hier in den Transvaal op het oogenblik, tengevolge van de enorme bouwmanie te Pretoria, Heidelberg, Jo- hannesburg enz., groote behoefte aan degelijke timmerlieden en metselaars. Wat is het toch jammer dat zoovele kranige jonge timmerlieden en metselaars, die vooral in de groote Hollandsche ste den zonder werk rondloopen, niet naar hier zien te komen ze zouden hier veel geld kunnen verdienen. Ook aan ferme smeden, wagenmakers, schrijnwerkers en schoenmakers is hier evenals in den Oran je-Vrijstaat groote behoefte. Timmerlie den kunnen hier overal 3 pond (f36) in de week verdienen en zijn ze goed op de hoogte der architectuur, dan kunnen ze geld verdienen als water. Ook jonge Hollandsche doctoren en geëxamineerde vroedvrouwen kunnen hier overal meer dan een ruim bestaan vinden, want daar aan is hier in den Transvaal en ook in den Oranje-Vrijstaat en Natal, groot ge brek. De weinige Engelsche doctoren, die er zijn, laten zich duur betalen en vallen niet in 't minst in den smaak der boeren. Te Vincennes liep een dolle hond door de straten, achtervolgd door twee politieagenten. Een burger schoot op het dier, maar hij raakte een soldaat en een .potheker, welke laatste ernstig gewond werd in het aangezicht. De man zal waarschijnlijk gerechtelijk vervolgd worden wegens zijn mislukte heldendaad. De hond werd door de politiedienaren afgemaakt. De gasfabriek te Montrealin de wijk Hochelaga, is door een ontploffing geheel vernield. Tusschen de 15 en 20 mannen moeten bg dat ongeluk om het leven gekomen zijn. 30 menschen werden meer of minder ernstig gewond. Vele na burige huizen zijn beschadigd. Niet minder dan 621 couranten ver schijnen te Berlgn, waarvan 70 politieke bladen, die dagelijks het licht zien. Voor kunsten en wetenschappen worden 165 bladen uitgegeven en voor handel en ng- verheid niet minder dan 217, welk groot getal eenigszins verklaarbaar wordt als men weet, dat bijna iedere tak van nij verheid haar eigen courant heeft. 30 bladen zijn aan den godsdienst gewgd en 10 verschijnen in een vreemde taal. De Berlgners hebben dus geen gebrek aan lectuur. Marine en Leger. Zr. Ms instructievaartuig „Urania", onder be vel van den luitenant ter zee 1ste klasse M. C. van Doorn, op een oefeningstocht in de Zuiderzee met de adelborsten van het oudste studiejaar, wordt in het laatst dezer weck ter reede Texel verwacht, om aldaar eenige dagen te vertoeven tot het verwisselen dier adelborsten met die der 2e afdeeling. Naar men verneemt, zal de luitenant-kolonel der mariniers M. C. Koning Zr. Ms. zeedienst met pensioen verlaten. Ten gevolge daarvan zal de kapitein der mariniers P. Dibbitz eerstdaags be vorderd worden tot luitenant kolonel. De sergeant-majoor Jhr. Van der Maesen de Sombreff, van het Oost-Indische leger, die in 't vorige jaar wegens zijn heldhaftig gedrag voor den vijand benoemd werd tot ridder der Mili taire Willemsorde, is dezer dagen wegens opnieuw betoonde daden van „moed, beleid en trouw" op het slagveld benoemd tot 2en luitenant. Men verneemt dat de kapt. t. z. N. Mac' Leod, sedert 16 Februari 1884 chef van de af deeling materieel en bestuur der werven aan het departement van marine, die betrekking zal ne- derleggen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van het examen tot toelating van jongelieden als adsp.-administr. bij de zeemacht, is samengesteld als volgtvoorz. G. H. C. Van «.ja, n.ffp. ian aaminrtn. u.j - M. C. Hazenberg, off. vanadm. le kl., J. Schmal, hoofd eener openb. lagere school te 's Gravenbage, J. M. Keen, hoofd der openb. burgerschool te Scheveningen. De jongelieden, die bij het jongste examen voor machinistleerling der 2e klasse zijn geslaagd, zijn in alphabetische volgorde C. A. de Bode, L. van Boven, P. Denijs, A. B. Engelbregt, J. R. H. Eysbroek, E. R. van der Hoeven, JA. Houbolt, I. J. Klingen, P. Kruisheer, H. P. de Loenen, J. C. van der Meer Mohr, H. C. Olie mans, J. J. Oosenbrugh, J. N. Paro, J. D. Peters en S. H. Wetter- Leith 28 Mei. Zr. Ms. instructieschip Nauti lus, kwam bij het binnenkomen in het Albertdok in aanvaring met de sluisdeuren, welke daardoor eenige lichte schade bekwamen, terwijl van de Nautilus de rustplaten werden beschadigd. Met den 21n Juni a s. worden geplaatst: op Zr. Ms. ramschip „Buffel", de luitenant ter zee lste klasse J. M. Steersde luitenants ter zee 2de klasse F. C. V. Zwaanshals, J. M. P. Kluit, P. G. J. graaf Van Hogendorp en E. Coe- nen, de officier van gezondheid der lste klasse bij de zeemacht J. C. H. H. Mackay, en de officier van administratie lste klasse J. Vasseur, eerst- gemelde als lste officier; op Zr. Ms. rammonitor „Luipaard", de luite nant ter zee lste klasse J. C. Jeekel, de luite nants ter zee 2de klasse J. A. A. C. ridder van Rappard, H. van Praag, jhr. E. G. Wichers, de officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht K. A. E. Seipgens en de officier van administra tie 2de klasse A. L. Koops, eerstgemelde als le officier; op Zr. Ms. rammonitor „Panter", de luitenant ter zee lste klasse D. A. Mensert, de luitenants ter zee 2de klasse G. P. Posthuma, jhr. W. F. van Spengler en A. J. van der Paauw, de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht J. Cra- mer en de officier van administratie 2de klasse H. J. Verveen, eerstgemelde als le officier; op Zr. Ms. rammonitor „Hyna", de luitenant ter zee lste klasse K. W. H. Goetz, de luitenants ter zee 2de klasce A. M. P. C. van de Laar, H. W. De Joncheere en P. J. Serlé, de officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht E. J. Bor- gesius en de offioier van administratie 2de klasse M. C. De Jong, eerstgemelde als le officier; op Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Dufa", de lui tenant ter zee lste klasse A. F. J. Frankers en de luitenant ter zee 2de klasse J. Hartog; op Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Hadda", de luitenant ter zee le klasse C. H. Cornelissen en die der 2de klasse E. F.T. Bik; op Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Geep", de lui tenant ter zee lste klasse H. O. Feithen de luitenant ter zee 2e klasse J. W. Termijtelen; op Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Das", de lui tenant ter zee lste klasse L. C. Koster, en de luitenant ter zee 2de klasse J. Albarda; op Zr. Ms wachtschip te Willemsoord, de lui tenants ter zee 2de klasse P. Scholten, J. Van der Eist, N. J. van den Worm en C. J. van der Hegge Spies, en de officier van administratie 2e klasse H. W. Bauer op Zt. Ms. wachtschip te Amsterdam, de lui tenant ter zee 2e klasse I. M. W. Kuyl op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis, de lui tenants ter zee 2de klasse A. L. Boelen en W. De Ruyter van Steveninck.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1